Trbuhom za kruhom

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Izetbegović: Radimo na novom zakonu koji će zabraniti odlazak iz države jer gubimo stanovništvo

Post by Deliler » 10 Jun 2019, 17:07

.

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Izetbegović: Radimo na novom zakonu koji će zabraniti odlazak iz države jer gubimo stanovništvo

Post by Deliler » 10 Jun 2019, 17:15

Socrates wrote: 10 Jun 2019, 15:51 Ne rinta samo narod za njih, nego se zadužuju.

Neko to mora platit'.
Nije zaduzivanje problem...naravno, zaduzivanje ne bi smjelo ici u svrhe u koje obicno idu. USA je jako zaduzena, no, ipak imje nezaposlenost jako, jako mala.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Izetbegović: Radimo na novom zakonu koji će zabraniti odlazak iz države jer gubimo stanovništvo

Post by Socrates » 10 Jun 2019, 17:25

Deliler wrote: 10 Jun 2019, 17:15
Socrates wrote: 10 Jun 2019, 15:51 Ne rinta samo narod za njih, nego se zadužuju.

Neko to mora platit'.
Nije zaduzivanje problem...naravno, zaduzivanje ne bi smjelo ici u svrhe u koje obicno idu. USA je jako zaduzena, no, ipak imje nezaposlenost jako, jako mala.
Ma trebali bi mi prestati se porediti sa svjetskim silama.

Jedno je kad se Ameri ili Kanadjani zadužuju a drugo je kad se Bosna zadužuje da bi političar imao novije službeno vozilo.

Sve to dođe na naplatu svima, prije ili kasnije, ali je pitanje ko ima vise prostora za stezanje kaisa ili "stezanje kaisa".

Ima i nezaduženih drzava koje dugoročno moraju računati na pucanje ekonomije i velike probleme.
. . . . . . . . .

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Izetbegović: Radimo na novom zakonu koji će zabraniti odlazak iz države jer gubimo stanovništvo

Post by ina » 10 Jun 2019, 17:37

Najmanje ce imati koristi od sabira starog stanovnistva.
Koje, niti moze raditi, niti ima snagu i volju za bilo sta drugo.. I iz it se iselilo/iseljava podosta mladih. Diskutabilnih razmatranja i rijesenja vise u zraku, ali postoje. Dosta njih se i vrati.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Deliler
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 708
Joined: 31 Mar 2019, 16:15
Status: Offline

Re: Izetbegović: Radimo na novom zakonu koji će zabraniti odlazak iz države jer gubimo stanovništvo

Post by Deliler » 10 Jun 2019, 17:40

Socrates wrote: 10 Jun 2019, 17:25
Deliler wrote: 10 Jun 2019, 17:15

Nije zaduzivanje problem...naravno, zaduzivanje ne bi smjelo ici u svrhe u koje obicno idu. USA je jako zaduzena, no, ipak imje nezaposlenost jako, jako mala.
Ma trebali bi mi prestati se porediti sa svjetskim silama.

Jedno je kad se Ameri ili Kanadjani zadužuju a drugo je kad se Bosna zadužuje da bi političar imao novije službeno vozilo.

Sve to dođe na naplatu svima, prije ili kasnije, ali je pitanje ko ima vise prostora za stezanje kaisa ili "stezanje kaisa".

Ima i nezaduženih drzava koje dugoročno moraju računati na pucanje ekonomije i velike probleme.
Pa, da usporeda sa USA i slicnim zemljama bas i nije mjerilo, bio sam napisao u edit-u svog posta. Na kraju vidim da sam postavio novi post jer sam citirao samog sebe. Izbrisem...pobogu, kao da sam bosanski penzioner. :D.

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15132
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2026 times
Status: Offline

Re: Izetbegović: Radimo na novom zakonu koji će zabraniti odlazak iz države jer gubimo stanovništvo

Post by Laser » 10 Jun 2019, 17:45

Nice try wrote: 10 Jun 2019, 17:02 Kritične mase koja može napraviti problem već odavno nema. Na djelu je pražnjenje.
Nisam mislio na neke proteste, revoluciju itd. Mislio sam na trenutak kada će pražnjenje koje spominješ načiniti ozbiljne i nepremostive poremećaje na tržištu rada.

Za sada ih ne vidimo.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36823
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23112 times
Been thanked: 4501 times
Status: Offline

Re: Izetbegović: Radimo na novom zakonu koji će zabraniti odlazak iz države jer gubimo stanovništvo

Post by ElTriconi » 10 Jun 2019, 17:58

Laser wrote: 10 Jun 2019, 11:41
DocSportello wrote: 10 Jun 2019, 10:43 U ovu glupost od lazne vjesti moze povjerovat samo potpuni retard.
Jeste vi realni jbte?
Mute, Duminjo, Triconi, Čarobni. :valja
Glavom i jutros obrijanom bradom :djed :valja
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Izetbegović: Radimo na novom zakonu koji će zabraniti odlazak iz države jer gubimo stanovništvo

Post by Mutevelija » 10 Jun 2019, 19:01

E ako vam ja dam retarda.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉


User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Šokantna brojka: U 2018. godini čak 53.520 državljana BiH dobilo boravišnu dozvolu u EU

Post by Mala_Mu » 12 Aug 2019, 14:18

Image

Čak 53.520 državljana Bosne i Hercegovine samo u prošloj godini prvi put dobilo je boravišnu dozvolu u nekoj od zemalja članica Evropske unije, pokazuju zvanični podaci statističkog ureda Evropske zajednice Eurostata.


U prilog tvrdnjama o masovnom odlasku bosanskohercegovačkih državljana u razvijene zemlje Evropske unije idu i zvanični podaci koje je objavio Eurostat, a koji se odnose na Bosnu i Hercegovinu.

Samo u 2018. godini 53.520 državljana BiH prvi put je dobilo boravišnu dozvolu u nekoj od zemalja članica EU. Najveći broj boravišnih dozvola bh. državljanima, očekivano, izdala je Njemačka i taj broj iznosi 16.523. Odmah iza Njemačke nalazi se susjedna Hrvatska koja je prošle godine izdala Bosancima i Hercegovcima 12.996 boravišnih dozvola.

Veliki broj dozvola dale su i zemlje poput Italije (976), Češke (513), Francuske (337) i Belgije (171). Pored ovih zemalja bh. državljani dobili su boravišne dozvole i u Bugarskoj, Danskoj, Estoniji, Irskoj, Grčkoj, Španiji i Kipru.

Posebno je zabrinjavajući konstantni rast cifri koje se odnose na prve boravišne dozvole. U 2017. godini ukupni broj boravišnih dozvola koje su bh. državljani prvi put dobili u nekoj od zemalja članica EU iznosio je 26.395, odnosno 17.155 manje u odnosu na 2018. godine. U zadnjih pet godina imamo preko 150 hiljada stanovnika BiH koji su prvi puta dobili boravišnu dozvolu u EU.

Image

O trendu rasta odlaska ljudi iz BiH dovoljno govore podaci da je broj boravišnih dozvola 2009. godine iznosio 12.648, 2010. godine 11.013, 2011. godine 11.717, 2012. godine 14.586, 2013. godine 16.440, 2014. godine 18.688, a 2016. godine 26.395 dozvola. Dakle, minimalno 221.576 državljana BiH u periodu od 2009. do 2018. godine dobilo je prvi put boravišnu dozvolu u nekoj od zemalja članica Evropske unije.

Broj Bosanaca i Hercegovaca koji je napustio našu zemlju mnogo je veći s obzirom na to da u ove cifre nisu uračunate dozvole osoba koje su obnovile boravišne dozvole, ali ni onih bh. državljana koji su u međuvremenu stekli državljanstva drugih zemalja.

Prema posljednjim dostupnim informacijama Ministarstvo civilnih poslova BiH bilježi da se od 2014. do 2018. godine 20.536 osoba odreklo bh. državljanstva.

klix.ba

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36823
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23112 times
Been thanked: 4501 times
Status: Offline

Re: Šokantna brojka: U 2018. godini čak 53.520 državljana BiH dobilo boravišnu dozvolu u EU

Post by ElTriconi » 12 Aug 2019, 14:22

Dje ce tamo, bolje je ovdje bit irget za cenera vego enzenjer u svabiji :D.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Šokantna brojka: U 2018. godini čak 53.520 državljana BiH dobilo boravišnu dozvolu u EU

Post by Krokodil Behko » 12 Aug 2019, 14:26

Broj Bosanaca i Hercegovaca koji je napustio našu zemlju mnogo je veći s obzirom na to da u ove cifre nisu uračunate dozvole osoba koje su obnovile boravišne dozvole, ali ni onih bh. državljana koji su u međuvremenu stekli državljanstva drugih zemalja.

Ovo je glupa statistika.
Ne mogu se sastavljati boravišne dozvole i državljanstva.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Šokantna brojka: U 2018. godini čak 53.520 državljana BiH dobilo boravišnu dozvolu u EU

Post by storm » 12 Aug 2019, 15:42

Krokodil Behko wrote: 12 Aug 2019, 14:26
Broj Bosanaca i Hercegovaca koji je napustio našu zemlju mnogo je veći s obzirom na to da u ove cifre nisu uračunate dozvole osoba koje su obnovile boravišne dozvole, ali ni onih bh. državljana koji su u međuvremenu stekli državljanstva drugih zemalja.

Ovo je glupa statistika.
Ne mogu se sastavljati boravišne dozvole i državljanstva.
Pa do pet godina mora se obnavljati boravisna dozvola. Nakon pet godina boravka tu (govorim za slo) dobija se stalni boravak, što znači faktički kao da si državljanin, sva socijalna i ostala prava, osim što ne možeš na izbore. A kolike su mase tu već od prije pet godina, Pitaj boga...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Trbuhom za kruhom

Post by Zagorka » 10 Nov 2019, 14:48

Došla mi bila nekakva faza pomračenja, i sve bi napustila i otišla

Tek tako, baš ko da mi je sve palo iz kiše. Ko da nisu godine truda iza toga.

Išlo je sedmicu, dvije, mjese, dva....nisam sigurna koliko....aman ko ludilo...

Sjednem onda sama sa sobom. Dobro, zašto, hajmo začeprkati duboko....

Zbog administracije, korumpiranih inspektora, izmišljenih kazni, borbe s vjetrenjačama, novih nameta, političke scene...

Onda kažem sebi neću tako da idem. Neću iz huje.

Šta sam napravila, uslugu nekome? Da se maknemo svi sa zrnom razuma i morala?

Neću tako. Neću da moram. Hoću da hoću.

Neću da mene neko izgura. Ako ikad odem (evo sad bih po papirima i mogla) neće biti da se maknem nekom s puta.

Mišljenja sam da se mnogi zalete iz bijesa i razočaranosti. Nisu dovoljno dobri razlozi. Zato i ne budu sretni pa čitamo sve one tužne priče.

Valja zagrebati je li želja ili huja.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Trbuhom za kruhom

Post by Bla » 10 Nov 2019, 14:51

npr. želja koja nije da budeš negdje drugo, nego da jednostavno ne budeš tu :mmm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Trbuhom za kruhom

Post by Zagorka » 10 Nov 2019, 14:53

Ali valja i vidjeti je li faza. Baš sam slušala čovjeka čija je žena poludila da idu, kad su sve izganjali, ona neće i bog.
Ili odu, pa se instant predomisle. Imam u familiji i onih što se vrate.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Trbuhom za kruhom

Post by Konsultant » 10 Nov 2019, 15:10

Bude tih, piskicu kakicu. Ko otisao bih kad bi neko zvao i nudio savrsenu platu.
Svak treba rascistit sa sobom. Mozda je idealno otici na neke periode po par mjeseci ispipati pashe li tamo klima. U vecini slucajeva to je put u jednom smjeru. Vise ih ode, nego sto se vrate. To nikako ne treba biti razlog ko je li se iselilo 10, 10 000 ili 100 000. Ides zbog sebe i svoje porodice, ili je imas ili ces je osnovati.
Zagorka wrote:Zbog administracije, korumpiranih inspektora, izmišljenih kazni, borbe s vjetrenjačama, novih nameta, političke scene...

Mišljenja sam da se mnogi zalete iz bijesa i razočaranosti. Nisu dovoljno dobri razlozi. Zato i ne budu sretni pa čitamo sve one tužne priče.
Sestro nerodjena, ovo postaje bas borba s vjetrenjacama. Skontaj koliko treba da se dovede u red zdravstvo. Jedno ugrubo 200-300 mil KM, onako da lici na nesto. E onda obrazovanje, opet je i tu mrka kapa. Glavni problem je sto se srednji sloj ne udruzuje radi zajednickog interesa. Koliko je pisalo na onoj temi vrlo malo. Makar po forumima mozes lajati, ali ni tu ne bude ozbiljne price. Tankosava. E mozes misliti kako je u reali. I gdje nam je buducnost? I nas i nase djece.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Trbuhom za kruhom

Post by Zagorka » 10 Nov 2019, 15:19

Konsultant wrote: 10 Nov 2019, 15:10 Bude tih, piskicu kakicu. Ko otisao bih kad bi neko zvao i nudio savrsenu platu.
Svak treba rascistit sa sobom. Mozda je idealno otici na neke periode po par mjeseci ispipati pashe li tamo klima. U vecini slucajeva to je put u jednom smjeru. Vise ih ode, nego sto se vrate. To nikako ne treba biti razlog ko je li se iselilo 10, 10 000 ili 100 000. Ides zbog sebe i svoje porodice, ili je imas ili ces je osnovati.
Zagorka wrote:Zbog administracije, korumpiranih inspektora, izmišljenih kazni, borbe s vjetrenjačama, novih nameta, političke scene...

Mišljenja sam da se mnogi zalete iz bijesa i razočaranosti. Nisu dovoljno dobri razlozi. Zato i ne budu sretni pa čitamo sve one tužne priče.
Sestro nerodjena, ovo postaje bas borba s vjetrenjacama. Skontaj koliko treba da se dovede u red zdravstvo. Jedno ugrubo 200-300 mil KM, onako da lici na nesto. E onda obrazovanje, opet je i tu mrka kapa. Glavni problem je sto se srednji sloj ne udruzuje radi zajednickog interesa. Koliko je pisalo na onoj temi vrlo malo. Makar po forumima mozes lajati, ali ni tu ne bude ozbiljne price. Tankosava. E mozes misliti kako je u reali. I gdje nam je buducnost? I nas i nase djece.
Zdravstvo i školstvo, ko temelj. Zato privatno cvate. Eno i operisu privatno. I hitnom te gone. Ma sve.

Nebi to bio problem da oni ne uzimaju svakog mjeseca za zdravstvo.

Ali nije u nas narod naviko se bavit tim temama. Zato se samo i smaknu. Odu, ne što su plaho željni staračkog doma i Štutgarta.

Nego da se maknu, jer je lakše. Bilo kakva vrsta borbe zahtjeva predanost. Nemamo mi to. I dok god neko ima i sedmog u rodu zaposlenog ko uhljebara(a ima skoro svako) pa mu taj nesto sređuje on se plaho ne buni.

To je novi put. Preko nekog. Ne normalnim putem, tim se ne ide, zarasto.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Trbuhom za kruhom

Post by Chloe » 10 Nov 2019, 15:26

Konsultant wrote: 10 Nov 2019, 15:10 Bude tih, piskicu kakicu. Ko otisao bih kad bi neko zvao i nudio savrsenu platu.
Svak treba rascistit sa sobom. Mozda je idealno otici na neke periode po par mjeseci ispipati pashe li tamo klima. U vecini slucajeva to je put u jednom smjeru. Vise ih ode, nego sto se vrate. To nikako ne treba biti razlog ko je li se iselilo 10, 10 000 ili 100 000. Ides zbog sebe i svoje porodice, ili je imas ili ces je osnovati.
Zagorka wrote:Zbog administracije, korumpiranih inspektora, izmišljenih kazni, borbe s vjetrenjačama, novih nameta, političke scene...

Mišljenja sam da se mnogi zalete iz bijesa i razočaranosti. Nisu dovoljno dobri razlozi. Zato i ne budu sretni pa čitamo sve one tužne priče.
Sestro nerodjena, ovo postaje bas borba s vjetrenjacama. Skontaj koliko treba da se dovede u red zdravstvo. Jedno ugrubo 200-300 mil KM, onako da lici na nesto. E onda obrazovanje, opet je i tu mrka kapa. Glavni problem je sto se srednji sloj ne udruzuje radi zajednickog interesa. Koliko je pisalo na onoj temi vrlo malo. Makar po forumima mozes lajati, ali ni tu ne bude ozbiljne price. Tankosava. E mozes misliti kako je u reali. I gdje nam je buducnost? I nas i nase djece.

Nekad su forumi imali itekako velikog utjecaja na politiku, danas zero... Od lajanja na forumu nikakve fajde. Ko ima volje i snage neka pișe, to podržavam, možda i pročita neko, ako nișta izbacit će iz sebe, u realnom životu se lome koplja ... :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Trbuhom za kruhom

Post by Bla » 10 Nov 2019, 15:29

ako misliš na rimski forum, onda da :mmm
poslije tog vremena, značaj i sprega foruma sa politikom je u konstantnom padu
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests