Trbuhom za kruhom

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Trbuhom za kruhom: Slovenci lani zaposlili 4.778 Bosanaca, a Nijemci 1.079!

Post by Pasaga » 24 Jul 2017, 15:18

storm wrote: 24 Jul 2017, 15:01
posmatrac wrote: 23 Jul 2017, 23:04
Rockefeller wrote: 23 Jul 2017, 22:17 Nije problem što ti ljudi odlaze na zapad, problem je što se to gleda kao na gubitak. Dijaspora je, pored ostalog, poslovna i politička veza koju Bosna može bolje iskoristiti.
Veliki je problem sto odlaze mladi ljudi tj buducnost ove zemlje, koji ovdje nemaju nikakve perspektive, jer ce stopa nataliteta u Bih biti sve manja, postat cemo zemlja staraca i stranackih uhljeba, koji ce moci zivjeti dobro samo jos dok imaju preko cijih ledja da vracaju strane kredite.

Sta moze Bosna iskoristiti osim ovih par mjeseci ljeta, kada dijaspora koja irgeti na zapadu ostavi koju marku u drzavi.

Dijaspora je jos vise nacionalno religijski radikalnija od onih koji su ostali da zive u Bih( kad ih vidim na Fbu sta pisu, povraca mi se), pa tesko da svojim uticajem mogu da Bih priblize evropskim vrijedmostima.
Evo...mic po mic, bake ce ispuniti obecanje...:hihi
A ti sve, bake v a ki, bake naki :jok
Nije precizirao gdje ce omoguciti, da se zaposle :oo
zaposlili bi oni bolan davno,i jos toliko...
...samo...raja nema love .... :pusi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Strašna ispovijest Hercegovca: U Njemačkoj se radi od ponedjeljka do petka

Post by Krokodil Behko » 08 Nov 2017, 22:08

Image

Svjestan da su šanse da će u rodnom Tomislavgradu naći posao, Marko Bagarić nakon završetka srednje škole otišao je u Njemačku. Kako je ispričao za Deutsche Welle, s vremenom je shvatio da život u Njemačkoj nije za njega.

"Živiš radni tjedan od ponedjeljka do petka i fokusiran si na rad, na dolazak kući, spavanje, buđenje na isti posao. Petak, subote, nedjelje izlaziš, što ja znam, živiš od plaće do plaće...", rekao je.

Ipak, u Njemačkoj nije tako loše, svidjelo mu se što mu niko nije prigovarao i nije dobivao "glupe komentare" na poslu o tome kakav je u privatnom životu. Tokom šest mjeseci boravka u Njemačkoj radio je na gradilištu, postavljao klima uređaje i pospremao...

"Uvijek sam gledao na povratak ovamo. Na šetnje sa psom, vidjeti svoju raju, da mogu s njima popiti kafu. Nije me zanimalo ništa čime bih sebe formirao, a bio prazan iznutra", kaže.

Dodao je da ima dobrog oca i djeda te da se uz malo truda može uspjeti i u Bosni i Hercegovini.

"Ostajem u BiH formirati se kao osoba. Okrenuo sam se drugim stvarima, odem raditi, studiram. Sad sam zadovoljan životom kojeg vodim", rekao je.


online

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Strašna ispovijest Hercegovca: U Njemačkoj se radi od ponedjeljka do petka

Post by rethna » 08 Nov 2017, 22:21

Ma strasno, kako ih nije stid :oklagija
Question everything.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Strašna ispovijest Hercegovca: U Njemačkoj se radi od ponedjeljka do petka

Post by storm » 09 Nov 2017, 11:54

Ovaj izgleda ko da je umro prije mjesec dana...
Jebeno, morao je raditi ...opet narod u njemackoj stenje pod okupatorskom cizmom :sok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Strašna ispovijest Hercegovca: U Njemačkoj se radi od ponedjeljka do petka

Post by Podrinjac » 09 Nov 2017, 12:30

Od ponedjeljak do petka se radi... wwwooowww
Stvarno previše za nekog ko je navikao po nargila barovima hodati i ispijati kafe. Bruka za Njemce kako su to dozvolili.
Dodji ti kod Bekta radit pa da vidiš šta je rad. Niti imas subotu, niti imaš nedjelju slobodnu.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Strašna ispovijest Hercegovca: U Njemačkoj se radi od ponedjeljka do petka

Post by Krokodil Behko » 09 Nov 2017, 18:15

Kažu da je Bekto moderna kompanija, međunarodni standardi, certifikati i sl..
online

User avatar
Hahik
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1394
Joined: 29 Aug 2017, 10:04
Location: Uvijek ispred tebe
Status: Offline

Re: Strašna ispovijest Hercegovca: U Njemačkoj se radi od ponedjeljka do petka

Post by Hahik » 09 Nov 2017, 18:18

Vratio se u BiH da ne radi od ponedjeljka do ponedjeljka.
Ako ti ljudi kažu da se promijeniš, promijeni njih.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Strašna ispovijest Hercegovca: U Njemačkoj se radi od ponedjeljka do petka

Post by Socrates » 09 Nov 2017, 18:19

Dobro je, okrenuo se studiranju. Hoce da popravi samog sebe, sto je ocigledno veoma potrebno u krhkom zivotnom dobu u kojem se nalazi. :hm
. . . . . . . . .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Strašna ispovijest Hercegovca: U Njemačkoj se radi od ponedjeljka do petka

Post by Krokodil Behko » 09 Nov 2017, 18:21

Ali fakat :lupa

"Živiš radni tjedan od ponedjeljka do petka i fokusiran si na rad, na dolazak kući, spavanje, buđenje na isti posao. Petak, subote, nedjelje izlaziš, što ja znam, živiš od plaće do plaće...", rekao je.

Mnogi u BiH bi pozavidjeli na petodnevnom radu u sedmici, plus ostane vremena i snage da se tri večeri izlazi u grad, a pominje se i da plata stiže. :cudi

Što se tiče fokusiranosti na posao, pa fala bogu, tako i treba.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Kolone radnika napuštaju BiH i prvih dana nove godine

Post by Krokodil Behko » 04 Jan 2018, 09:35

Image

Ovo mi je drugi put da idem raditi u Slovačku i tražim način da tamo ostanem. Plata mi je tolika tamo da malo ko takvu ima u BiH. Ovdje je propast teška i preporučio bih svakome da ide u inostranstvo, rekao je juče Stefan Miodragović (22) iz Banjaluke, kojeg smo juče zatekli na autobuskom stajalištu u Banjaluci kako nestrpljivo čeka da uđe u jedan od tri autobusa koja su se uputila za Slovačku.

Ne samo omladina, već i stariji ljudi iz Sanskog Mosta, Kozarske Dubice, Gradiške, Banjaluke i drugih gradova čekali su u kolonama da zauzmu svoje sjedište i zapute se u Slovačku na rad.

"Tamo radim na sklapanju dijelova za 'Samsungove' televizore, imam smještaj i hranu, a za godinu dana se može uštedjeti oko 15.000 KM", priča Miodragović za "Nezavisne", dodajući da nije potrebna nikakva kvalifikacija, kao i da se papiri za odlazak srede u roku od tri-četiri sata.


Prema riječima drugih koji su juče odlazili trbuhom za kruhom, padne i pokoja suza pred put, ali motivaciju pronađu u plati koja ih čeka tamo, koja je 500-600 evra i to početna.

"Kad vidim koliko ih odlazi i kolike će tamo plate imati, dođe mi da i ja odem s njima, a ne da ovdje radim za 400 KM. Ovo je već treća tura u zadnjih mjesec i po", priča trgovkinja iz obližnje prodavnice.

Pitajući se kud ode toliki narod, šokirani prolaznici zabrinutim pogledom prate kako jedan po jedan građanin ulazi u autobus.

"Rade u fabrikama kao što su 'Jasplastik', 'Samsung', 'Medical Glass'. Idu i stariji ljudi od 65 godina, a ima i mladih od 19. Ukupno ih je dvjestotinak, neki će raditi tri mjeseca, a neki godinu dana. Mjesečno organizujemo jednu do dvije ture", priča vođa puta iz banjalučke FAP agencije za posredovanje pri zapošljavanju.

Kako stoji na internet stranici ove agencije, put i smještaj su besplatni.


Slična situacija nas je juče zatekla i u centru Banjaluke gdje su ispred Konzularne kancelarije Ambasade Slovenije u BiH kolone formirali građani iz svih krajeva BiH, većinom mladi, koji čekaju na radne vize.

Iz Konzulata juče nismo uspjeli doći do detaljnijih informacija uz obećanje da će novinar "Nezavisnih" danas imati priliku da porazgovara sa konzulom.

"Iako sam protiv odlaska mladeži, ne mogu ih osuditi jer naš ih sistem bukvalno tjera odavde. Cjelokupna situacija u BiH je alarmantna, odlaze porodice pa i ljudi koji imaju dobre poslove. Upali smo u kolotečinu i nikako da se trgnemo", govori Mirela Geko iz Vijeća mladih FBiH.

Spasoja Albijanić, predsjednik Udruženja poslodavaca građevinarstva i industrije građevinskog materijala RS, kaže "kako je krenulo, neće imati ko da ekser zakuca", te da je odavno u BiH deficit zidara, tesara, armirača, keramičara, varilaca, krovopokrivača.

"Pokušavali su neki poslodavci kao pojedinci da riješe ovaj problem prekvalifikacijom radnika, ali i oni, kad ih obučite, odu. Sve dok se sistemski ne iznađe rješenje, ne možemo očekivati ništa pozitivno", tvrdi Albijanić.


Radnici iz Srbije "tretirani kao robovi"

Srbijanski mediji prošle godine su pisali u više navrata o neuslovima rada u Slovačkoj te "kako građane Srbije u fabrikama tretiraju kao robove". Reporter srbijanskog "Nedeljnika" proveo je tri mjeseca radeći u Slovačkoj, potpuno ilegalno, te kasnije objavio da brojni rade bez ikakvog ugovora, kao "turisti", radi se po 12 sati, za dnevnice dvostruko manje od zakonom propisanih u Slovačkoj, bez plaćene pauze i slično.


(nezavisne)
online

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Kolone radnika napuštaju BiH i prvih dana nove godine

Post by Hannibal » 04 Jan 2018, 10:01

ja sam konto da idem ovo ljeto preko indeksa vani radit
🐽

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Kolone radnika napuštaju BiH i prvih dana nove godine

Post by Krokodil Behko » 04 Jan 2018, 10:06

Hannibal wrote: 04 Jan 2018, 10:01 ja sam konto da idem ovo ljeto preko indeksa vani radit

Oni bi eventualno tražili dopisnika iz BiH.
online

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Kolone radnika napuštaju BiH i prvih dana nove godine

Post by Hannibal » 04 Jan 2018, 10:09

ko bruda
nisam ja konto u slovakaj
🐽

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Kolone radnika napuštaju BiH i prvih dana nove godine

Post by Krokodil Behko » 04 Jan 2018, 10:11

Pa redakcija indexa bolan.
Samo im doturaj naše postove, nek objavljuju.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kolone radnika napuštaju BiH i prvih dana nove godine

Post by Zagorka » 04 Jan 2018, 15:55

To odose islandjanima objasniti sta, kako :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Kolone radnika napuštaju BiH i prvih dana nove godine

Post by Mala_Mu » 04 Jan 2018, 16:46

Sretno im :ok

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Kolone radnika napuštaju BiH i prvih dana nove godine

Post by Krokodil Behko » 04 Jan 2018, 16:51

Zagorka wrote: 04 Jan 2018, 15:55 To odose islandjanima objasniti sta, kako :kafa

Aham..
Da su bar bogati ti Islanđani i Slovenci, pa da im Mutevelija ode i zaposli se :julia
Nemereš čojku naći države za posla pa jeltiboga.
Kažu da se udružio sa Nazifom Mujićem i osnivaju stranku za zapošljavanje.

Btw, na ovakvu vijest, na Indexu, neko reče: "U Sloveniju iz Bosne idu bravari, varioci, tesari, zidari, a u HR iz Hercegovine samo uhljebi" :hihi
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kolone radnika napuštaju BiH i prvih dana nove godine

Post by Zagorka » 05 Jan 2018, 15:50

Krokodil Behko wrote: 04 Jan 2018, 16:51
Zagorka wrote: 04 Jan 2018, 15:55 To odose islandjanima objasniti sta, kako :kafa

Aham..
Da su bar bogati ti Islanđani i Slovenci, pa da im Mutevelija ode i zaposli se :julia
Nemereš čojku naći države za posla pa jeltiboga.
Kažu da se udružio sa Nazifom Mujićem i osnivaju stranku za zapošljavanje.

Blago zemlji koju zaobidje :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Kolone radnika napuštaju BiH i prvih dana nove godine

Post by Pasaga » 05 Jan 2018, 15:55

Kad se birvaktile islo u svabiju...
obislo bi se sto sela,nebil se nasla kakva diploma tesara ...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Njemačkoj potrebno 17.000 njegovatelja, plata od 3.200 eura

Post by Krokodil Behko » 02 Apr 2018, 10:20

Image

Zapošljavanje stranih radnika na poslovima njegovatelja starijih osoba je najbliža opcija za Njemačku koja se susreće sa hroničnim nedostatkom ove radne snage, izjavio je ministar zdravstva Jens Spahn.
Grupe za zastupanje prava pacijenata poručuju da se standardi ni u kom slučaju ne smiju sniziti, dok ministar tvrdi da Njemačkoj već sada nedostaje više od 17.000 djelatnika u sektoru tuđe njege.

Spahn nastoji provesti ključno obećanje stranke kancelarke Angele Merkel predloživši da se uz pokušaje aktiviranja domaćih snaga njegovatelji angažuju i iz inostranstva. Po njemu je najbliža opcija pozivanje osoblja iz susjednih zemalja, prenosi list Rheinische Post iz Dusseldorfa. Također planira potaknuti kvalifikovane osobe za ove poslove koji su se u međuvremenu prekvalifikovali na druga zanimanja da se vrate onom primarnom.

U Evropskoj uniji je na snazi pravilo slobodnog kretanja radne snage, a nacrtom zakona u Njemačkoj planirano je zapošljavanje 8.000 dodatnih radnika. Ipak, vodeće njemačke organizacije procjenjuju da je za pokrivanje potreba starijeg stanovništva potrebno još 100.000 njegovatelja.

Spahn je predložio i bolje plate i ubrzano priznavanje diploma stranim ljekarima i njegovateljima, istakavši kako su neki podnositelji prijava godinama čekali na dozvolu za rad.

Mnogi njegovatelji u Njemačkoj razočarani u svoj posao i s vremenom su "pregorjeli" jer rade na određeno vrijeme preko agencija koje plaćaju ispod dogovorenog tarifnog ugovora.

"Mnogi njegovatelji nakon 10 godina napuštaju posao jer su pregorjeli ili imaju ambicije da kvalitetno rade, ali to ne mogu pod uslovima koje imaju", kazao je ranije jedan savjetnik njemačke fondacije za prava pacijenata DSP za Deutsche Welle.

Oni koji su zaposleni regularno i na puno radno vrijeme zarade oko 3.200 eura bruto plate mjesečno, a oni preko agencija oko 600 eura manje.

Sabine Zimmermann, glasnogovornica za tržište rada poslaničkog kluba Ljevice je izjavila: "Zdravstveni radnici i njegovatelji ne smiju biti jeftina radna snaga koja služi za maksimizaciju profita firmi koje se bave iznajmljivanjem radnika. Kvalifikovanu radnu snagu Njemačka će dobiti samo ukoliko ponudi dobre uslove rada".


(klix)
online

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests