Kako je u dijaspori?

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Kakvu to sliku o BiH salje nasa dijaspora

Post by insomnia » 18 Jul 2020, 22:41

Bizi goni
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Kakvu to sliku o BiH salje nasa dijaspora

Post by Hannibal » 18 Jul 2020, 22:46

ja sam mogo nekad pusku o njemu slomit, a sad ruke onemocale
🐽

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31591
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3862 times
Status: Offline

Re: Kakvu to sliku o BiH salje nasa dijaspora

Post by Mister No » 20 Jul 2020, 00:58

FB_IMG_1595199366486.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
High Hopes...

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53192
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14884 times
Status: Online

Re: Kakvu to sliku o BiH salje nasa dijaspora

Post by HAVANA » 20 Jul 2020, 06:54

Ovaj moj jedan vaku sliku.I dje onaj fuddo, sta se zali, i cevape ima. Kuda ide ovaj svijet. Ajvar!!! Image
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83752
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10904 times
Been thanked: 16179 times
Status: Online

Re: Kakvu to sliku o BiH salje nasa dijaspora

Post by Fuddo » 20 Jul 2020, 07:03

HAVANA wrote: 20 Jul 2020, 06:54 Ovaj moj jedan vaku sliku.I dje onaj fuddo, sta se zali, i cevape ima. Kuda ide ovaj svijet. Ajvar!!! Image
Gledam televizor.
Ti kad bi sad taj cevap probo, ranio bi se :D.
Izgleda ko cevap, al ga u putu nije srelo.
Ne zalim se, staS mu sad.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Kakvu to sliku o BiH salje nasa dijaspora

Post by Odraz » 20 Jul 2020, 07:20

Ja sam se malo obik'o ovdje. Iz nuzde ... ne sto mi je lijepo. Radije bih neki posao blize seheru. Kaze mi sef prije par dana, nakon ovog posla namijenio mi neku mrcinu od mosta dugog preko 5 kilometara ... to ko racuna da cu ja ostati ovdje narednih 6-7 godina, ja ga samo blijedo gledam i razmisljam eh da uhvatim bilo kakvog boljeg posla kuci ili negdje blize isti bih dan zbrisao.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53192
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14884 times
Status: Online

Re: Kakvu to sliku o BiH salje nasa dijaspora

Post by HAVANA » 20 Jul 2020, 08:13

Fuddo wrote: 20 Jul 2020, 07:03
HAVANA wrote: 20 Jul 2020, 06:54 Ovaj moj jedan vaku sliku.I dje onaj fuddo, sta se zali, i cevape ima. Kuda ide ovaj svijet. Ajvar!!! Image
Gledam televizor.
Ti kad bi sad taj cevap probo, ranio bi se :D.
Izgleda ko cevap, al ga u putu nije srelo.
Ne zalim se, staS mu sad.
Ovde i kad francuski buldog proba somun, postane bosanski buldog. Image
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Kakvu to sliku o BiH salje nasa dijaspora

Post by Divlja_u_srcu » 20 Jul 2020, 08:14

HAVANA wrote: 20 Jul 2020, 06:54 Ovaj moj jedan vaku sliku.I dje onaj fuddo, sta se zali, i cevape ima. Kuda ide ovaj svijet. Ajvar!!! Image
Ajiiii 😍😍
ćevapa nisam pojela od marta :julia
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Kakvu to sliku o BiH salje nasa dijaspora

Post by damir5 » 20 Jul 2020, 08:34

Divlja_u_srcu wrote: 20 Jul 2020, 08:14
HAVANA wrote: 20 Jul 2020, 06:54 Ovaj moj jedan vaku sliku.I dje onaj fuddo, sta se zali, i cevape ima. Kuda ide ovaj svijet. Ajvar!!! Image
Ajiiii 😍😍
ćevapa nisam pojela od marta :julia
a što bona, da nisi šta bolestna? moraš, makar nazor :hihi
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53192
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14884 times
Status: Online

Re: Kakvu to sliku o BiH salje nasa dijaspora

Post by HAVANA » 20 Jul 2020, 08:39

Jedi bona,samo nemoj sa ajvarom.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Kakvu to sliku o BiH salje nasa dijaspora

Post by Divlja_u_srcu » 20 Jul 2020, 08:43

Nemam ćevapa :place
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Kakvu to sliku o BiH salje nasa dijaspora

Post by damir5 » 20 Jul 2020, 08:49

Divlja_u_srcu wrote: 20 Jul 2020, 08:43 Nemam ćevapa :place
kupi june pa zakolji u avliji :DD
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Kakvu to sliku o BiH salje nasa dijaspora

Post by Odraz » 20 Jul 2020, 08:54

HAVANA wrote: 20 Jul 2020, 06:54 Ovaj moj jedan vaku sliku.I dje onaj fuddo, sta se zali, i cevape ima. Kuda ide ovaj svijet. Ajvar!!! Image
To neka kokuzna varijanta, da umace hljeba kad pojede tih pet cevapa. Cuj petica, pa to je jedva za rani dorucak. :lupa
I pola somuna ... nece valjda ajvar prstima jest' ... :123

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Kakvu to sliku o BiH salje nasa dijaspora

Post by Divlja_u_srcu » 20 Jul 2020, 08:54

ako ti ja dadnem june :zao
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
MrH
22 bez glave
22 bez glave
Posts: 22424
Joined: 07 Oct 2019, 21:24
Has thanked: 1653 times
Been thanked: 1351 times
Status: Offline

Re: Kakvu to sliku o BiH salje nasa dijaspora

Post by MrH » 20 Jul 2020, 08:55

:D.
11/11/22

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Kakvu to sliku o BiH salje nasa dijaspora

Post by MunDzi » 20 Jul 2020, 11:48

Oj cevapi s ajvarom.
Pa to samo blentava dijaspora moze staviti ajvar.

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Kakvu to sliku o BiH salje nasa dijaspora

Post by damir5 » 20 Jul 2020, 11:51

senf je po meni OK :sunja :ooo
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Kakvu to sliku o BiH salje nasa dijaspora

Post by MunDzi » 20 Jul 2020, 11:52

damir5 wrote: 20 Jul 2020, 11:51 senf je po meni OK :sunja :ooo
Nerviras me.
Ides na foe.

User avatar
zvrk
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 613
Joined: 12 Apr 2020, 09:58
Status: Offline

Ne razumiješ ti to, druže sudija...

Post by zvrk » 31 Oct 2020, 11:19

Sud u Salzburgu protiv 32-godišnjeg Bosanca i 39-godišnjeg Austrijanca.



Na sudu u Salzburgu počelo je i odmah prekinuto suđenje. Optuženi su za niz krivičnih djela, ukrali su Porsche Cayenne, drugima nanijeli tjelesne povrede i, pretvarajući se da su policijski istražitelji iz odjeljenja za narkotike otuđili još jedan automobil.

Dvojica optuženih su u negirali optužbe i dali svoja objašnjenja događaja, da nikoga nisu pokrali nego naplatili dugove od osoba koje nisu ni poznavali.

Advokat koji brani državljanina BiH objasnio je da je "neovlaštena upotreba vozila" najteži prekršaj za koji se njegov klijent može optužiti. Opisao je da je 22. marta u St. Johann u Pongauu, nakon svađe i gurkanja, izvjesni muškarac izvukao pištolj na Bosanca i Austrijanca zbog čega su njegovi štićenici panično ušli u (tuđi) Porsche i odvezli se.

A kada je sudija upitao zašto se nije odvezao u policiju, Bosanac je objasnio da "nije mogao jer je bio u bijegu".


Bosanac i Austrijanac negirali su i da su se 25. januara na benzinskoj pumpi u Salzburgu predstavljali kao policijski istražitelji iz odjeljenja za narkotike. Nisu mogli odgovoriti zašto bi slučaj "izmislila" osoba koja ih je prijavila. Suđenje je prekinuo i bit će nastavljeno krajem novembra...

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11821
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2918 times
Been thanked: 2593 times
Status: Offline

BORIS OTVORIO DUŠU: Ispovijest Bosanca iz Njemačke: Kad dođem u Bosnu, nakon tri sata shvatim zašto sam otišao!

Post by Naseef Mushroom » 08 Aug 2021, 18:58


Prijatelje pokušavam nagovoriti da dođu kod mene živjeti, da se presele. Nisu zaslužili da žive u neizvjesnosti, da im neko vrijeđa inteligenciju, piše Boris


Image

Mnogi mladi (ali i stariji) masovno napuštaju Bosnu i Hercegovinu, a Boris Franjić jedan je od njih. Boris je porijeklom iz Kaknja, završio je ekonomski fakultet i odlučio da sreću, kao i mnogi, potraži preko granice.

Trenutno živi u Štutgartu, a u pismu koje je objavio može da se prepozna većina onih koji su napustili domovinu. Boris u Njemačkoj živi skoro dvije godine i sudeći po standardu koji je opisao u svojoj poruci na Fejsbuku, ne planira povratak u skorije vrijeme.

Njegovu objavu vam prenosimo prenosimo u cjelosti:
"Danas je tačno godinu dana kako sam se preselio u Štutgart. Prekratko je to vrijeme da bi se napravilo bilo šta veliko, a ipak sasvim dovoljno vrijeme da se ucrta trasa za sigurnu i bezbrižnu budućnost. Sjećam se dobro te večeri prije odlaska. Prijatelji, oni najbolji, polako se okupljaju kod mene u kafiću. Niko ne fali, a nema niko ni viška, samo jedan nije bio tu, on živi u Sarajevu pa sam otišao do njega dan prije da mu javim da idem.

Onako nepozvani dolaze sami od sebe, znaju dobro gdje će me pronaći. Došli da me isprate. A ja? Ja sam se osjećao kao da me ispraćaju na posljednji počinak, a ne u Njemačku. Oni su nešto pričali cijelu noć, čisto da se nešto priča, i da mene malo zabave. Ja sam uglavnom ćutao znajući da ću rano ujutro u auto staviti 30 godina svog života, školovanja, fakulteta, rada, uspomena, truda, odricanja, 30 godina prijateljstava i tek pokoji odjevni predmet i krenuti sve ispočetka. Valjalo je tu noć preživjeti, kao i svaki onaj prijateljski zagrljaj i jak stisak, kao da te grle poslednji put i ne bi te pustili do ujutro…

Pa onda na red dođu roditelji, majčine suze i otac koji se kobajagi dobro drži. E kad tu noć preživiš, dva puta trepneš, pogledaš na kalendar kad ono 20. septembar 2017. godine, shvatiš da je prošlo godinu dana kako živiš u Njemačkoj. E to je Njemačka. Mjesto gdje vrijeme brzo leti. I sve možeš napraviti, raditi i zaraditi samo ne možeš kupiti vrijeme. Kad malo mučneš glavom i analiziraš zašto je to tako, shvatiš da ti je ovde ponuđeno toliko mogućnosti da ti treba bar 9 života kako bi petinu od njih iskoristio. Nije do vremena, nego je do mogućnosti.

U Bosni ih uglavnom nemaš, a i kad ti se ukaže prilika strahuješ ko će ti to sve pokvariti. Njemačka je zemlja bez straha i to je najveće bogatstvo koje nama Bosancima neko može ponuditi. Nemaš straha hoćeš li pronaći posao, a kamo li straha da li ćeš ga izgubiti. S vremenom kako napreduješ s jezikom samo ti se otvaraju nove mogućnosti i bolji poslovi. Nemaš straha da osnuješ porodicu.

Jer dvoje u kući sa minimalnim platama može da plati stan i režije, hrane u izobilju, lepo i novo neko prosječno auto, putovanje ljeti tri sedmice na Majorku, zimi na dvije sedmice na Alpe, te da se svaki vikend negdje izvedeš, neko jezero, roštilj uz prijatelje, park, zoološki vrt, ili večera u restoranu. Reklo bi se da se živi ko’ nekad u Jugoslaviji.

Oni što sam ih ja upoznao jako su susretljivi i ljubazni, spremni su pomoći, drže do porodice, i nisu cicije u kafani. Postoje i oni neki drugi Nijemci, da budem iskren o njima sam samo čuo, al ih kao takve nisam upoznao. E ko ima smisla za privatni biznis i hoće da se bavi time, to je već druga priča. Kažu da šira regija ovog grada obuhvata negdje oko 3,5 miliona stanovnika koji većinom rade u “Mercedesu”, “Poršeu” i “Bošu” ili nekoj manjoj firmi koja se opet naslanja na ova tri giganta.

Veliko tržište, mnogo novca u opticaju, naplata brza, kompenzacije skoro da i nema. Potrebno je malo sluha za biznis, lijepa ideja, određena količnina početnog kapitala i mogu se čuda napraviti. I sve je to ok, al onda na red dođe ljubav prema zavičaju. Sve te nešto dole opet vuče.

Iako si stekao već ovde puno poznanstava, poneko prijateljstvo, fale ti prijatelji s kojima si odrastao, gimnaziju ili fakultet završio, prijatelji s kojima si radio. Kreneš u Bosnu, onako već u Sloveniji srce ti jako lupa dok vrtiš one radio stanice i slušaš emisije koje prilično razumiješ.

Kad već dođeš u Bosnu poslije tri sata shvatiš zašto si otišao u Njemačku.

Shvatiš da ti ne nedostaje Bosna kao sistem, nego Bosna u smislu tvojih prijatelja. I najradije bi ih sve natrpao u jedan veliki autobus i doveo sebi. I kad bih to uradio…pitanje koliko bi mi Bosna nedostajala.

Usput, to i pokušavam. Pokušavam ih nagovoriti da dođu kod mene živjeti, da se presele. Nisu zaslužili da žive u neizvjesnosti, da im neko vrijeđa inteligenciju. Nisu zaslužili da ih neko dijeli, jer nisu tako odgojeni. Njemačka je država za njih, država u kojoj kao svog zemljaka prepoznaješ svakog onog ko je rođen od Bugarske do Beča. E sad zamislite koliko je ovakvih kao ja koji pokušavaju sve svoje drugove dovesti u Njemačku. Ko će ostati dole živjeti? Ostaće neko, al sve manje i manje onih ljudi s kojima sam ja tu državu vidio prosperitetnom. Nažalost!!!”
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests