Kako je u dijaspori?

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24972
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 7009 times
Been thanked: 6658 times
Status: Offline

Re: Povreda na radu kod kuće u Njemačkoj

Post by Koraci_u_noci » 13 Dec 2021, 13:47

Objektivno, moras nekako doci do radnog mjesta, pa bilo ono udaljeno i par metara. Tamo ljudi imaju velike kuce, spavaju mozda na spratu, a radna soba im u suterenu, i onda ipak postoji i rizik i mogucnost da se sta desi, posebno kad se silazi niz stepenice. Stvar je samo da li taj neko moze dokazati kad se tacno desio taj pad i povreda, da li na putu do biroa ili u nekoj drugoj situaciji
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1542 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Povreda na radu kod kuće u Njemačkoj

Post by TAFKAP » 13 Dec 2021, 22:34

Ništa čudno...

1. Zakon: Direktan put ka poslu je osiguran, povreda se smatra povredom na poslu.
2. Direktiva donesena za vrijeme Corone: Svim radnicima, koji su u mogućnosti da rade posao od kuće, omogućiti da isti rade od kuće.

1 + 2 = ovo iznad

Međutim i tu su postavili par rupa, postoji home office i mobilni rad, maltene isto, samo kod prvog, poslodavac je zadužen obezbijediti sve potrebno za posao, to znači sto, stolicu, računar/laptop, internet, telefon... Ovako kaže možeš radit i na sećiji, ko te...

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Povreda na radu kod kuće u Njemačkoj

Post by Mutevelija » 14 Dec 2021, 09:42

animals wrote: 13 Dec 2021, 13:11 Moja zena radi od kuce..
I kad upali com. i pocne raditi, sef vid kad pocne i zavrsi..
Znaci, ne mozes muvati..
A.kolko ima tabova otvorenih nevezanih na posao :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Online

Re: Povreda na radu kod kuće u Njemačkoj

Post by Krokodil Behko » 14 Dec 2021, 09:44

Mutevelija wrote: 14 Dec 2021, 09:42
animals wrote: 13 Dec 2021, 13:11 Moja zena radi od kuce..
I kad upali com. i pocne raditi, sef vid kad pocne i zavrsi..
Znaci, ne mozes muvati..
A.kolko ima tabova otvorenih nevezanih na posao :oo

Ima, može se napraviti da ne omže optvoriti neke stranice, obično fejs, instagram, itd..
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7154 times
Status: Offline

Re: Povreda na radu kod kuće u Njemačkoj

Post by Julia-Klara » 14 Dec 2021, 09:48

Ne znam kako je ovdje pokriveno, ali mislim da su odradili neku klauzulu, s obizom da mi, bar nas 95%, radi od kuce. Firma nam je dostavila monitore, dockinstation i tastature ako nekom treba, a o drugim mogucnostima se jos uvijek razmislja (sto i stolica). U sustini svi mi imamo navedeno tako da nam nije potrebno, + sto nam daju nekih 30 eura dodatak na paltu za troskove struje i interneta.

Ako vec radim od kuce onda je i logicno da postoje stavke koje se prihvataju kao povreda na radu. Naravno da vecina stvari koje radimo ne spada u tu kategoriju. Mislim da j ei jako tesko odrediti i dokazati da se radi o istoj, zato i navod u tuzbi o detaljnim koracima i uslovima kada i kako se povreda desila.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Online

Re: Povreda na radu kod kuće u Njemačkoj

Post by Krokodil Behko » 14 Dec 2021, 09:54

Bosanci na radu od kuće


Image
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7154 times
Status: Offline

Re: Povreda na radu kod kuće u Njemačkoj

Post by Julia-Klara » 14 Dec 2021, 09:58

Ebesga, nismo svi baustelci
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24972
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 7009 times
Been thanked: 6658 times
Status: Offline

Re: Povreda na radu kod kuće u Njemačkoj

Post by Koraci_u_noci » 14 Dec 2021, 09:59

Krokodil Behko wrote: 14 Dec 2021, 09:44
Mutevelija wrote: 14 Dec 2021, 09:42

A.kolko ima tabova otvorenih nevezanih na posao :oo

Ima, može se napraviti da ne omže optvoriti neke stranice, obično fejs, instagram, itd..
Ma snadju se ljudi. Obicno koriste dva laptopa istovremeno, sluzbeni i privatni
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7154 times
Status: Offline

Re: Povreda na radu kod kuće u Njemačkoj

Post by Julia-Klara » 14 Dec 2021, 10:01

Kada imas posla onda radis, kada nemas onda radis nesto drugo, vrlo jednostavno :cudi
Plus, ako firma zeli da ti zabrani (onemoguci) pristup svim internet sadrzajima sa poslovnog laptopa ona to i uradi.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Povreda na radu kod kuće u Njemačkoj

Post by Skin » 14 Dec 2021, 10:01

julija, pa to mi je bas onako nevjerovatno iz nase perspektive ovdje. dostave vam sve potrebno za rad i pokriju troskove struje i interneta :ok
mozda se to ovdje broji pod topli obrok i mjesecnu kartu za prevoz...pa kao to je to

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Povreda na radu kod kuće u Njemačkoj

Post by Hannibal » 14 Dec 2021, 10:03

pa eto, mozda ih ne koristis dok radis od kuce. ne znam
🐽

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7154 times
Status: Offline

Re: Povreda na radu kod kuće u Njemačkoj

Post by Julia-Klara » 14 Dec 2021, 10:08

Skin wrote: 14 Dec 2021, 10:01 julija, pa to mi je bas onako nevjerovatno iz nase perspektive ovdje. dostave vam sve potrebno za rad i pokriju troskove struje i interneta :ok
mozda se to ovdje broji pod topli obrok i mjesecnu kartu za prevoz...pa kao to je to
Velike kompanije se "takmice" da zadrze radnike, pa tako koriste sve moguce nacine da nam pruze sto vise mogu.
Ovdje ne postoji novac koji dobijas za topli obrok, ali postoje vauceri koje mozes uzeti a i ne moras, njihova vrijednost se odbija od plate, ALI firma placa 70% mi 30%. Za gradski prevoz nam refundiraju pare.
Postoji mnogo olaksica, s tim da sveki benefit koji imamo je strogo po zakonu radi poreza. Imamo super HR koji sve dobro "ispipa" prvo, pa nam tek onda daju jos neki benefit. Posljednji koji smo dobili je 30% jeftinija kupovina u online trgovini, sto je super, i 6 sedmica dozvola rada iz inostranstva (ovdje postoje ogranicenja radi poreznog sistema, do ove godine smo imazi dozvolu za samo 3 sedmice). Uglavnom - ne idem nigdje dok me ne izbace :valja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
lilith1
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5046
Joined: 11 Nov 2020, 11:46
Has thanked: 509 times
Been thanked: 1869 times
Status: Offline

Re: Povreda na radu kod kuće u Njemačkoj

Post by lilith1 » 14 Dec 2021, 10:09

Kako je to Klaro kod tebe lijep i uređen sistem.
Mislim eto osiguraju ti sve da možeš raditi što ti napisa i sto i stolicu čak ako je potrebno. Kod poslodavaca evo npr u BiH boli njih briga imaš li ti to sve.. to nije njihov problem. A tebi još i struju plaćaju. Boga mi svaka čast . 🧐
You got to know when to hold 'em, know when to fold 'em
Know when to walk away and know when to run
You never count your money when you're sittin' at the table
There'll be time enough for countin' when the dealing's done

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7154 times
Status: Offline

Re: Povreda na radu kod kuće u Njemačkoj

Post by Julia-Klara » 14 Dec 2021, 10:11

Znam ja sve kako je kod poslodavaca u BiH ;) zato sam i otisla :)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Povreda na radu kod kuće u Njemačkoj

Post by Skin » 14 Dec 2021, 10:13

Hannibal wrote: 14 Dec 2021, 10:03 pa eto, mozda ih ne koristis dok radis od kuce. ne znam
poenta je i na opremi i da firma ima neki policy za rad od kuce. ko to ovdje ima lol? naravno zavisi i sta radis, ali dobar primjer

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Povreda na radu kod kuće u Njemačkoj

Post by Skin » 14 Dec 2021, 10:13

Julia-Klara wrote: 14 Dec 2021, 10:08
Skin wrote: 14 Dec 2021, 10:01 julija, pa to mi je bas onako nevjerovatno iz nase perspektive ovdje. dostave vam sve potrebno za rad i pokriju troskove struje i interneta :ok
mozda se to ovdje broji pod topli obrok i mjesecnu kartu za prevoz...pa kao to je to
Velike kompanije se "takmice" da zadrze radnike, pa tako koriste sve moguce nacine da nam pruze sto vise mogu.
Ovdje ne postoji novac koji dobijas za topli obrok, ali postoje vauceri koje mozes uzeti a i ne moras, njihova vrijednost se odbija od plate, ALI firma placa 70% mi 30%. Za gradski prevoz nam refundiraju pare.
Postoji mnogo olaksica, s tim da sveki benefit koji imamo je strogo po zakonu radi poreza. Imamo super HR koji sve dobro "ispipa" prvo, pa nam tek onda daju jos neki benefit. Posljednji koji smo dobili je 30% jeftinija kupovina u online trgovini, sto je super, i 6 sedmica dozvola rada iz inostranstva (ovdje postoje ogranicenja radi poreznog sistema, do ove godine smo imazi dozvolu za samo 3 sedmice). Uglavnom - ne idem nigdje dok me ne izbace :valja
prava kompanija :ok

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24972
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 7009 times
Been thanked: 6658 times
Status: Offline

Re: Povreda na radu kod kuće u Njemačkoj

Post by Koraci_u_noci » 14 Dec 2021, 10:18

Kod nas je generalno problem sto poslodavci misle da ti trebas bit sretan sto radis za njih. I pristup je 'ako imas gdje bolje, idi', bez obzira o koliko dobrom radniku se radi. Koliko smo mi samo kvalitetnih ljudi izgubili zato sto nije bilo sluha za njihove sitne zahtjeve i potrebe. I onda kad covjek u sebi prelomi i kaze da ide, nude ti sta hoces da ostanes. Al tad je kasno
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7154 times
Status: Offline

Re: Povreda na radu kod kuće u Njemačkoj

Post by Julia-Klara » 14 Dec 2021, 10:22

Koraci_u_noci wrote: 14 Dec 2021, 10:18 Kod nas je generalno problem sto poslodavci misle da ti trebas bit sretan sto radis za njih. I pristup je 'ako imas gdje bolje, idi', bez obzira o koliko dobrom radniku se radi. Koliko smo mi samo kvalitetnih ljudi izgubili zato sto nije bilo sluha za njihove sitne zahtjeve i potrebe. I onda kad covjek u sebi prelomi i kaze da ide, nude ti sta hoces da ostanes. Al tad je kasno
Pa dobro, svugdje je tako. Neki ljudi koriste firme za edukaciju, posto kada si stalni zaposlenik firma refundira troskove eksterne edukacije posto je skupa, i onda kada pokupe znanje + iskustvo idu raditi u druge firme koje ima daju vise para. A IT u farmaceutskim kompanijama je uvijek trazen i dobro placen. I da, bitno je skontati sta hoces u zivotu i koliko ti je dovoljno. Ja recimo, sa svim ovim benefitima i odnosu prema meni, ne bih ovo mijenjala do penzije. Cak i da nema benefita ostala bih, ne treba mi vise.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22657
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13028 times
Been thanked: 12683 times
Status: Offline

Re: Povreda na radu kod kuće u Njemačkoj

Post by Dori » 14 Dec 2021, 10:23

Julia-Klara wrote: 14 Dec 2021, 09:48 Ne znam kako je ovdje pokriveno, ali mislim da su odradili neku klauzulu, s obizom da mi, bar nas 95%, radi od kuce. Firma nam je dostavila monitore, dockinstation i tastature ako nekom treba, a o drugim mogucnostima se jos uvijek razmislja (sto i stolica). U sustini svi mi imamo navedeno tako da nam nije potrebno, + sto nam daju nekih 30 eura dodatak na paltu za troskove struje i interneta.

Ako vec radim od kuce onda je i logicno da postoje stavke koje se prihvataju kao povreda na radu. Naravno da vecina stvari koje radimo ne spada u tu kategoriju. Mislim da j ei jako tesko odrediti i dokazati da se radi o istoj, zato i navod u tuzbi o detaljnim koracima i uslovima kada i kako se povreda desila.
Ovdje imamo cak i mogucnost da nam dovezu stolove i stoice s posla, ako hocemo....Ali ljudima nikad dosta. Cujem postavljaju pitanja moze li se deklarirati kafa, voce i ostalo sto su trosili kod kuce, a sto inace dobijemo na poslu. E pa stvarno... :grana
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7154 times
Status: Offline

Re: Povreda na radu kod kuće u Njemačkoj

Post by Julia-Klara » 14 Dec 2021, 10:24

Da,da :ha ima ljudi pa im guzice zinu da prosto ne mozes vjerovati kakve gluposti pitaju
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 60 guests