Naša hrana/naši restorani u svijetu

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6805 times
Status: Offline

Re: Naša hrana/naši restorani u svijetu

Post by Julia-Klara » 25 Sep 2021, 12:44

Restorani su losi, jer su sirovine lose, meso je katastrofa, a kuhanja i nema bas.
Jedan od najboljih restorana u Pragu je Luka Lu, vodio ga Sarajlija Veso Djorem (pokojni), meni licno hrana i nije nesto bila, ali kad nemas bolje ne zalis se.
Isla sam skoro kod jednog drugog lika, cini mi se da je hrana bolja, cevapi su OK, lepina/somun losa, ali su lepinice (ustipci) bili dobri.
Ostao je jedan restoran koji moram posjetiti, srbijanci otvorili, "Grlillinger", i meso uopste ne nabavljaju ovdje nego iz Austrije, sto je obecavajuce.
Javim kako je kad odem.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22251
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12771 times
Been thanked: 12358 times
Status: Offline

Re: Naša hrana/naši restorani u svijetu

Post by Dori » 25 Sep 2021, 12:52

Julia-Klara wrote: 25 Sep 2021, 12:44 Restorani su losi, jer su sirovine lose, meso je katastrofa, a kuhanja i nema bas.
Jedan od najboljih restorana u Pragu je Luka Lu, vodio ga Sarajlija Veso Djorem (pokojni), meni licno hrana i nije nesto bila, ali kad nemas bolje ne zalis se.
Isla sam skoro kod jednog drugog lika, cini mi se da je hrana bolja, cevapi su OK, lepina/somun losa, ali su lepinice (ustipci) bili dobri.
Ostao je jedan restoran koji moram posjetiti, srbijanci otvorili, "Grlillinger", i meso uopste ne nabavljaju ovdje nego iz Austrije, sto je obecavajuce.
Javim kako je kad odem.
Radi li “Basta” još uvijek? Cedina?
Mislim i da je tamo “U Pavouka” isto bio nas tip šef. Dino čini mi se….

Mi ovdje imamo jedan restoran koji uz ostalu hranu nudi i cevape. I stvarno su dobri. Svi moji Svedi čim kažem Bosna oni “aaaa chevapchici!” :D.
Na par mjesta ima pite, ali meni je samo jedna dobra. I jedan Arap pravi odlicne kifle. Bas kao naše pekarske :ok
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

soko
Na probnom
Na probnom
Posts: 1
Joined: 08 Oct 2021, 22:19
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Naša hrana/naši restorani u svijetu

Post by soko » 08 Oct 2021, 22:30

U St.Louisu ima nasih restorana.
Balkan Treat box, drzi nas lik Edin i zena mu amerikanka. Prave Cevape, turske pide, doner itd.
esquire ga je stavio na listu najbojih restorana u 2020

https://www.esquire.com/food-drink/rest ... rica-2020/
https://www.yelp.com/biz/balkan-treat-b ... ter-groves

I J's pitaria je jako dobro mjesto
https://www.yelp.com/biz/js-pitaria-sappington-3

ima tu jos Grbic, Lemmons itd.

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22251
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12771 times
Been thanked: 12358 times
Status: Offline

Re: Naša hrana/naši restorani u svijetu

Post by Dori » 08 Oct 2021, 22:57

U decembru 2020 sam se uželeo naše hrane i sedeo sam za stolom sa mojim drugarom Nikolom koji je zubar.
- "Šta bih dao za pljeku, auuuu"
- "Vala baš i ja" odgovorio je.
- "Šta misliš da otvorimo mi neki mali prozor gde ćemo da pravimo pljeke, čisto da mi imamo da jedemo"
Doktor se nasmejao i rekao: "Što da ne. Ajd probamo"
Odmah zatim sam pozvao Džonija i Vlatka i rekao da otvaramo pljeke u Šangaju, da li su za?!
Naravno, obojica su odgovorili.
I tako nas 4 idiota bez ikakve pozadine u F&B nadjemo mali prozor na ulici, kupimo roštilj na ćumur i krenemo da pravimo pljeke.
"Mi smo Srbi, mi znamo kako se prave pljeke" pomislili smo.
I tako napravimo mi prvu pljeku, probamo i kažemo: "Ovo je sr*anje"
"Nema veze sa pljekom"
I tako narednih 4 meseca svaka 3, 4 dana mi pravismo pljeku i isti rezultat. "Ovo nije pljeka"
Nadjosmo ludog Radeta iz Niš, kaže on zna da pravi pljeke a nama treba neko ko će da radi, i napravi Rade pljeku, kad ono... "Sr*nje"
Ajde Rade ovako, ajde onako, drži duže u frižideru, mesi duže, dodaj više soli, manje soli i nakon 4 meseca mi napravimo pljeku gde rekosmo: "Jeb*te, ovo prava pljeka bre!"
I otvorismo mali prozor u Šangaju sa pljekavicama i Ćevapima.
Računica nam bila 35 pljeka na dan da prodamo da bi mesečno samo isplatili lokal.
Kad ono na danu otvaranja dodje 150 ljudi. Čekaju na ulici, red od 20 metara, mi ne znamo kako da "izbacimo" sve pljeke.
Sve smo radili, mesili, pekli, stavljali priloge, nas 5orica u 3 kvadratna metra.

Dva meseca nakon, mi Nadjosmo novi lokal.
I sada kada vidim dokle smo stigli i kada vidim pun lokal kineza, nemaca, balkanaca, španaca, kubanaca, I da ne nabrajam sve ostale, srce nam je puno.
Dolaze nam vlasnici najvećih restorana u Kini i ne veruju kakva je klopa. ODLEPLJUJU!
Kažu: "ceo F&B u Šangaju priča o YUGU, priča o ljudima bez ikakve pozadine u restoranu koji je napravio klopu iz ljubavi, klopu koja ne postoji u Šangaju, i upravo zbog toga imamo ogromno poštovanje prema Vama"
Radeći nešto iz ljubavi je jedini način da nešto uspe a ne radeći zbog para.

I gledam našu malu kafanu, u kojoj se svakodnevno pije turska kafa, rakija, vinjak, u kojoj se svakodnevno ljudi smeju, uživaju, raduju, osećaju se kao kod kuće, iako su iz raznih delova ove planete.... I srce mi je puno.
Srećan sam što možemo da predstavimo našu zemlju bar preko klope i pića, i da dočaramo osećaj Balkana u centru Šangaja.
I svaki put kada udjem unutra ja se setim naše zemlje, posteri me podsete na Kotor, na more, na Split, na prelepu Sloveniju, Makedoniju, Sarajevo, Skadarliju, naše ljude i osmehe.
(Lagana violina svira u pozadini)
Širimo duh Jugoslavije u kojoj smo rođeni, i lepo nam je što se svima svidja.

Pozdrav iz YUGO grill-a, 80 kvadrata Jugoslavije u centru Kine!


Image
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Naša hrana/naši restorani u svijetu

Post by Sheval » 08 Oct 2021, 23:03

Svuđe će, al ovdje teško
Ljudi nisu htjeli ići u lidl, ugasili ga.
Stranjsko
Samolokalpatriotizam i nista vise.
I support that

support your local club :ćitire

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119256
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5526 times
Been thanked: 11776 times
Contact:
Status: Offline

Re: Naša hrana/naši restorani u svijetu

Post by Maja » 09 Oct 2021, 01:47

A vidju Sokola, dodje, izreklamisa i ode.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53283
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1879 times
Been thanked: 14917 times
Status: Offline

Re: Naša hrana/naši restorani u svijetu

Post by HAVANA » 09 Oct 2021, 07:17

Julia-Klara wrote: 25 Sep 2021, 12:44 Restorani su losi, jer su sirovine lose, meso je katastrofa, a kuhanja i nema bas.
Jedan od najboljih restorana u Pragu je Luka Lu, vodio ga Sarajlija Veso Djorem (pokojni), meni licno hrana i nije nesto bila, ali kad nemas bolje ne zalis se.
Isla sam skoro kod jednog drugog lika, cini mi se da je hrana bolja, cevapi su OK, lepina/somun losa, ali su lepinice (ustipci) bili dobri.
Ostao je jedan restoran koji moram posjetiti, srbijanci otvorili, "Grlillinger", i meso uopste ne nabavljaju ovdje nego iz Austrije, sto je obecavajuce.
Javim kako je kad odem.
Sta je sa jovom, jesi kod njega bila? Citav zivot to radi, otvorio je i u sarajevu opet prije par godina... https://www.klix.ba/lifestyle/sarajlija ... /170208086
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53283
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1879 times
Been thanked: 14917 times
Status: Offline

Re: Naša hrana/naši restorani u svijetu

Post by HAVANA » 09 Oct 2021, 07:24

Wafel tata je darko :srce Preuzeo poznati objekat u antwerpenu. Sad ga je preuzeo hilmija a ovaj prodaje recepte, pravi, organizuje... I ovo u sarajevu sto ima on je obucio i zapoceo, zuti kutak itd... Mada nisu ga bas poslusali, moze to bolje... http://www.hof.be/wie/ewie.html
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 50878
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 18916 times
Been thanked: 21448 times
Status: Offline

Re: Naša hrana/naši restorani u svijetu

Post by Zanki » 09 Oct 2021, 09:28

Danski restoran Noma u Kopenhagenu proglašen je najboljim restoranom na svijetu u 2021. godini po izboru The World’s 50 Best Restaurants. Radi se o izboru koji se smatra Oscarima u fine dining svijetu, a koji se zbog pandemije prošle godine nije održao.
Restoran Noma danskog chefa Renéa Redzepija otvoren je 2003. u četvrti Christianshavn. Najboljim restoranom na svijetu prvi je put proglašen 2010., nakon čega je istu titulu odnio još četiri puta (uključujući i ove godine). Nagrađena s tri Michelinove zvjezdice, Noma je poznata po stvaranju nove nordijske kuhinje, a goste diljem svijeta svih ovih godina iznova oduševljava inovativnom ponudom koja je fokusirana na lokalne i sezonske namirnice poput samoniklog bilja i divlje, svježe ulovljene ribe.
:srce
Nakon što su listom najboljih godinama dominirali isti restorani, 2019. je uvedeno novo pravilo po kojemu se prethodni pobjednici ne mogu natjecati idućih godina. Noma je ovo pravilo zaobišla zbog toga što je dvije godine bila zatvorena pa ponovno otvorena na novoj lokaciji (2018. godine). Sada će se pridružiti “Best of the Best” listi na kojoj se nalaze, između ostalog, Eleven Madison Park iz New Yorka, The Fat Duck nedaleko Londona, Osteria Francescana iz Modene te pobjednik iz 2019., francuski Mirazur.

:srce
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest