BiH u ocima njene dijaspore

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by SPINERKA » 21 Apr 2016, 03:29

.Kako vrijeme odmice -milsim da je netrpeljivost domacih prema dijaspori, ili obrnuti (kako ko vidi) sve manja.
:hihi Racuni su se izcistili, vrijeme ucinilo svoje --sada je harmonija.
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120416
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6974 times
Been thanked: 7903 times
Status: Online

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Krokodil Behko » 21 Apr 2016, 09:13

SPINERKA wrote:.Kako vrijeme odmice -milsim da je netrpeljivost domacih prema dijaspori, ili obrnuti (kako ko vidi) sve manja.
:hihi Racuni su se izcistili, vrijeme ucinilo svoje --sada je harmonija.

Nego je udaljenost u stavovima, ciljevima i načinu razmišljanja/preživljavanja, tolika da se ne može izmjeriti ni svjetlosnim godinama.
online

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Mirelam » 21 Apr 2016, 10:11

Krokodil Behko wrote:
SPINERKA wrote:.Kako vrijeme odmice -milsim da je netrpeljivost domacih prema dijaspori, ili obrnuti (kako ko vidi) sve manja.
:hihi Racuni su se izcistili, vrijeme ucinilo svoje --sada je harmonija.

Nego je udaljenost u stavovima, ciljevima i načinu razmišljanja/preživljavanja, tolika da se ne može izmjeriti ni svjetlosnim godinama.
Sto je opet savrseno razumljivo a i pozeljno.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120416
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6974 times
Been thanked: 7903 times
Status: Online

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Krokodil Behko » 21 Apr 2016, 10:26

Mirelam wrote:
Krokodil Behko wrote:
SPINERKA wrote:.Kako vrijeme odmice -milsim da je netrpeljivost domacih prema dijaspori, ili obrnuti (kako ko vidi) sve manja.
:hihi Racuni su se izcistili, vrijeme ucinilo svoje --sada je harmonija.

Nego je udaljenost u stavovima, ciljevima i načinu razmišljanja/preživljavanja, tolika da se ne može izmjeriti ni svjetlosnim godinama.
Sto je opet savrseno razumljivo a i pozeljno.
Pa normalno. Vjerovatno je mom burazu i njegovoj ženi, jutros bila glavna briga da ne zakasne na posao, a u povratku, da ne zaborave kupiti neku finu klopicu, za njihovu čivavu. A baš sam ih fino savjetovao, da tu na putu nađu i udome neko naše fino bosansko/bošnjačko/ilirsko/bogumilsko/muslimansko ščene, neg onu rugobu od seta i još platili. Sigurno se ide u džehenem, zbog držanja ružnog seta u kući.
online

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Mirelam » 21 Apr 2016, 10:42

Pa u dzehenem se ide svakako radi sceneta. :ooo
Samo sto u tvom tonu osjetim gorcinu , bez obzira sto ti volis svoga brata (predpostavljam)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120416
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6974 times
Been thanked: 7903 times
Status: Online

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Krokodil Behko » 21 Apr 2016, 10:51

Ma nema tu neke gorčine, samo sam se šalio i na njihov račun i na račun ideoloških razmišljanja prosječnog Bošnjaka u BiH, kao i tradicionalnih shvatanja, u vezi držanja psa, izbora, praktičnosti, itd..its.. Gorčine može biti samo zato što, kako smo to već apsolvirali u prethodnim postovima, živimo različitim životima što nužno proizvodi neku vrstu udaljenosti.
online

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Mirelam » 21 Apr 2016, 11:15

Da li ideoloskih ili religiioznih shvatanja, pitanje je sad'? :ooo
Ma ustvari i nije pitanje. :zubi '

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by SPINERKA » 21 Apr 2016, 12:02

Krokodil Behko je napisao/la:
živimo različitim životima što nužno proizvodi neku vrstu udaljenosti.
Ne bi trebao biti razlog za udaljenost..
Image

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by greeneyes » 21 Apr 2016, 12:34

Ja mislim da se oni mrze, a vjerovatno se i pošaketaju kad mu buraz dodje kući. :roll
Samo sabura

sporingt
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 25 Sep 2016, 09:39
Location: Sydney, Australia
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by sporingt » 25 Sep 2016, 10:16

kad sam ja bio u bosni da malo vidim tamo kako je poslje 25 godina u Australiji , vido sam neke stvari sto mi se svidjelo ali puno sto mi se ugadilo

prvo sto se sjecam je onih pasa sto trce oko grada, to je bas ne samo uzas vidjeti ali opasno za ljude, jel nisu to pasovi sto su "friendly" nego to su pasovi sto ako te napadnu mogu da te razderu, taj tip pasa armija upotrebljava da napadne neprijatelja

druga stvar mentalitet ljudih je bas grozan, znam da vam nije lahko, ali vala i kad smo mi izasli iz drzave i zivjeli jednu godinu u turskoj onda dosli u Australiju, i mi smo bili sirotinja, nije to da ti neko dozde i dadne ti sve, nemas nista, neznas nista , nit kuda nit gdje nit kako, i nema niko da ti pomogne , neznas kome da se okrenes, zivis u neku staru kucu sto ti je dala drzava do k se sam ne snadzes i nesto bolje obezbjedis a oni svi bogati i imaju sve

ali u tom vrijmenu nisam kikad mislijo hajd sada cu postati kriminalac i krat njihove stvari i pare , i neki jesu to radili

a sta hocu da kazem kad su vremena teska neides nekim mracnim putem nego se boris da prezivis i uobstanes

neznam svako je drugaci, ali nije bas da nema nikakav put, ako se trudis mozes iz svega i svakoga teskoce izace i naci neki put za sebe

i meni se cini da su ljudi u bosni samo odustali i to nevolim vidjeti nit u sebe nit u nikog drugog , uvjek ima put da covjek bude uspjesan

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120416
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6974 times
Been thanked: 7903 times
Status: Online

Gastarbajteri: U BiH se živi mnogo lagodnije

Post by Krokodil Behko » 28 Nov 2016, 17:00

Image
Val iseljavanja bh. državljana u zemlje Europske unije još uvijek ne jenjava i svakodnevno je sve više ljudi koji, u utrci trbuhom za kruhom, odlaze put zemalja Unije, a odlazak velikog broja mladih ljudi je ono što najviše zabrinjava.

Kao načešće odredište svih onih koji odu u inostranstvo jeste Njemačka gdje, tvrde mnogi, dovoljno je samo doći, a posao, plata i stan vas već čekaju. No, da nije tako, potvrdilo je nekoliko sagovornika Večernjeg lista, koji su probali život van Bosne i Hercegovine, a zatim se i vratili u rodni kraj, savjetujući one koji odlaze da dobro promisle o svom životnom putu.

- Otišao sam u Njemačku zbog finansijskih poteškoća, ali sam tamo izdržao samo godinu dana. Bilo je teško jer mi je obitelj ostala ovdje. Ja sam život tamo iskusio na vlastitoj koži, tako da ne bih nikome poželio da ode iz nekakvog inata u Njemačku. Gorak je to kruh - priča Mario Čutura o svom iskustvu, navodeći da je tamo radio na baušteli od 9 do 10 sati, u gotovo svim vremenskim uvjetima.

Također, požalio se i na poslodavce, koji često ne „igraju“ u korist radnika, ali i na troškove koji su, kako tvrdi, preveliki za radnike. To su neki od razloga da Mario donese odluku o povratku u rodnu BiH, baš kao i njegov sugrađanin Tomislav Bešlić, koji je u Njemačkoj izdržao pola godine.

- Nigdje se ne živi bolje nego u Hercegovini. Ovdje se s malo može puno toga, a tamo, u Njemačkoj, tamo je naš čovjek i gladan i žedan. Skup je tamo život, nje to kako se ovdje misli. Naši ljudi nisu upoznati sa situacijom tamo, možda je nekad u Njemačkoj bilo puno bolje, ali sada velik broj naših ljudi, pogotovo onih koji rade na baušteli, a takvih je najviše, živi u neljudskim uvjetima - ističe Tomislav, te dodaje kako je ovdje Amerika, u odnosu na Njemačku, „samo puno naših ljudi to još ne vidi“.

Ovakve navode potvrdio je i Ivan Čutura, 28-godišnjag iz Posušja koji je u Njemačku otišao iz radoznalosti

- Radio sam u fabrici koja se bavi kloniranjem biljaka. Tu sam počeo najprije raditi u laboratoriju, da bi nakon nekog vremena postao voditelj smjene, a zatim zamjenik voditelja laboratorija. Uz to sam vikendom radio dodatne poslove u restoranima - počinje svoju priču Ivan.

Kaže kako primanja ovise o tome koji se poslovi obavljaju i u kojim dijelovima Njemačke.

- Obično je sjeverna Njemačka po primanjima slabija u odnosu na južni dio, tako da oni koji odlaze tamo uglavnom znaju koji će ih poslovi zapasti. Riječ je o baušteli, restoranima i sl. Posao u struci teško je dobiti iako vjerojatno i to neki uspiju - nastavlja Ivan, te dodaje da, iako je imao dobra primanja, odluku o povratku je veoma lako i brzo donio, budući da mu nije prijao nedostatak društva u Njemačkoj, ali i težak život koji svako vodi za sebe tamo, u tuđini.

Zbog toga je i odlučio, sa prijateljem, osnovati biznis, a koji će pomoći ljudima da ne budu prisiljeni otići van BiH

- Cilj nam je pomoći ljudima ostati i raditi u Posušju, jer ovdje se s 1000 KM živi puno lagodnije nego tamo s 1500 eura - zaključuje Ivan ovaj razgovor.

(avaz)
online

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Gastarbajteri: U BiH se živi mnogo lagodnije

Post by Sheval » 28 Nov 2016, 18:21

Istina.Joj kad dodju pa kukaju...u vas lagano...piva euro...imate sve...vidi tablet vidi laptop vidi edge...vidi Q7...
BiH je otvorena zemlja za sve.Samo dodjite.

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4969
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Gastarbajteri: U BiH se živi mnogo lagodnije

Post by Remzudin » 28 Nov 2016, 18:34

jes vala bas otvorena i nigdje nema bolje demokratije u svijetu nego u Bosni.

U Bosni mogu biti ratni zlocinci ko Fikret Abdic u velikoj poziciji politike...
.....i niko ne placa Televizor !!!

to sve kod Njemaca nema smisla
Last edited by Remzudin on 28 Nov 2016, 18:39, edited 1 time in total.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Gastarbajteri: U BiH se živi mnogo lagodnije

Post by Sheval » 28 Nov 2016, 18:38

Cemu onda ovo konstantno nostalgicno spominjanje BiH?
Ja to ne govorim...to govore gastarbajteri.
I da...BiH jeste otvorena zemlja za sve.
E sad ako bi ti ove cijene,ovaj stil zivota i njemacku placu i policiju...e ne moze.

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4969
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Gastarbajteri: U BiH se živi mnogo lagodnije

Post by Remzudin » 28 Nov 2016, 18:43

Sheval wrote:Cemu onda ovo konstantno nostalgicno spominjanje BiH?
Ja to ne govorim...to govore gastarbajteri.
I da...BiH jeste otvorena zemlja za sve.
E sad ako bi ti ove cijene,ovaj stil zivota i njemacku placu i policiju...e ne moze.
zasto ne ?

treba se Narod samo podignuti i sa mitraljezima ubiti par Politicara,pa bi ti video sta je u Bosni sve mogucno.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Gastarbajteri: U BiH se živi mnogo lagodnije

Post by Sheval » 28 Nov 2016, 18:50

Narod(zajedno sa gastarbajterima)se podize svako 2/4 godine i glasa na izborima.Rezultati su takvi kakvi jesu.Koja bi mi tek California bili da imamo normalnu vlast? :bali

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80498
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7163 times
Been thanked: 11617 times
Status: Offline

Re: Gastarbajteri: U BiH se živi mnogo lagodnije

Post by spacebound » 28 Nov 2016, 19:00

A što mogu kakit :123
Exchan ❌️

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Gastarbajteri: U BiH se živi mnogo lagodnije

Post by storm » 28 Nov 2016, 19:06

Kako ja pričam s ljudima (a dosta ih znam, koji su otišli) bitno je na koji posao ideš i još bitnije za koga radiš....našu bagru izbjegavati, čast izuzecima.
Te naravno iz koje pozicije, grada, regije odlaziš.... tamo gdje je konkretno teško, Njemačka je spas...tamo gdje se može nekako i nije nešto drastično otići u Njemačku....posebno na lošiji posao.
Sve ispod 2.000€ netto je glupost i otići...zbog troškova.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Gastarbajteri: U BiH se živi mnogo lagodnije

Post by Sheval » 28 Nov 2016, 19:15

storm wrote:....našu bagru izbjegavati, čast izuzecima...
Apsolutna istina.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gastarbajteri: U BiH se živi mnogo lagodnije

Post by Bla » 28 Nov 2016, 19:15

spacebound wrote:A što mogu kakit :123
jel' to u prvom licu jednine ili trećem licu množine? :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests