BiH u ocima njene dijaspore

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Pasaga » 07 Apr 2022, 17:30

znam sta su srednjoskolci ....
tinejdzeri .... vla havle ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Naseef Mushroom » 07 Apr 2022, 17:34

Krokodil Behko wrote: 07 Apr 2022, 17:28
Naseef Mushroom wrote: 07 Apr 2022, 14:37
Govorimo o tinejdžerima 2002. godište.

Samo ti govoriš o tome, svi ostali znaju da osoba sa 20 godina, ne može biti teenager.
Ispravio sam se u idućem komentaru, moja greška
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Pasaga » 07 Apr 2022, 17:39

ispravi se jos ... :o
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55967
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5770 times
Status: Offline

Re: Samo da kažem.......

Post by Duminjo » 07 Apr 2022, 18:30

Naseef Mushroom wrote: 07 Apr 2022, 16:41
Duminjo wrote: 07 Apr 2022, 09:09

Pa treba nekako da ptokrijepis ono sto si napiso ako se danima ne slazemo oko toga. Pogotovo ako je to pocetna tacka rasprave zbog koje sve ostalo ide krivo.

Kazes da neka generacija ima 0% emocija prema Bosni.

Izvoli, dokazi to pa cemo onda nastaviti sa jalom i bubom jer danima te pitam jedno a ti odgovara drugo. Evo sada samo ovo. Nista vise

Koja generacija ima 0% emocija prema Bosni? Zasto i kako to vidimo/znamo?
Ja i ti se u diskusiji možemo porediti kao dva lika što uče francuski.
Ti si ga tako učio što si pohađao razne kurseve, dobio razne diplome i pohvale i znaš svaku riječ iz riječnika.
Ja sam onaj koji nije naučio perfektno francuski kao ti ali sam boravio tamo medu ljudima,znam mentalitet svake francuske pokrajine, svaki naglasak i specijalne karakteristike i posebne riječi koje koriste (kao što u Bosni Tešnjaci kažu "vaj" kada se necemu čude). Znam stanje na terenu, koje moras licno doživijeti dok ti zahtjevaš od mene da ti priložim dokaze na kojoj stranici u riječniku je ta riječ.

Kod nekih stvari je najbolji dokaz da sam izađes na teren i sa određenim grupama razgovaraš a sudeći po tvojim komentatima o Halidu i sevdalinkama očigledno je da nisi dugo sa njima razgovarao.

Ne ulazeći u to kakav je kvalitet muzike ali očigledno je da je danasnja muzika najsličnija svjetskoj top listi koja je fokusirana na omladinu kao i po kvalitetu muzičkih videa i marketinga nego prije 20 godina kao da je danas zahvaljujući internetu sve dostupnije.

Pa jedan kratak skeč u Americi gdje Miley Cyrus kaže da zna bosanski je dovelo do stotine hiljada komentara Bošnjaka iz čitavog svijeta koji su euforično lajkovali i komentarisali da i oni govore bosanski. Šta misliš kakav uticaj može imati kada se ciljano radi godinama na tome kao što rade Buba i Jala?
Znas li ti citati? Jesil procito sta sam te pit'o?
Jesi li vidio da necu ni o cemu drugom da pricam dok ne navedes bilo kakav dokaz za svoju tvrdnju da danasnji mali bosnjaci imaju 0% emocija prema Bosni?

A ovo sto pricas da si ti hodo po terenu i znas stanje na terenu, macku o rep okaci. Evo ja cu sad reci kako sam na terenu duplo više od tebe i to mi je neki dokaz. Time treba da ti kazem "nemas ti pojma. Ja znam bolje jer znam stanje na terenu a ti ne hodas". Nevjerovatno 😁

I Jalu i Bubu Sam preskocio. I doticnu Miley cu preskociti. Hocu samo dokaz (ili makar neko tvoje misljenje potkrijepljeno bilo cime realnim a ne "ja znam i to je Tako. Ne treba ti dokaz") za tvoju tvrdnju kako mladi bosnjaci imaju 0% emocija prema Bosni.
Tu je sve pocelo, hajde da to rascistimo pa cemo dalje.

I nemoj biti sada opet bezobrazan sa okolišanjem kao do sada. Vec peti ili sesti put te pitam konkretno isto pitanje.

User avatar
Koteljubi_kadnisamtu
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6957
Joined: 17 Apr 2020, 03:03
Has thanked: 2740 times
Been thanked: 1282 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Koteljubi_kadnisamtu » 07 Apr 2022, 18:40

Melek wrote: 07 Apr 2022, 15:49 Image
:ha
Twiterka

User avatar
Koteljubi_kadnisamtu
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6957
Joined: 17 Apr 2020, 03:03
Has thanked: 2740 times
Been thanked: 1282 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Koteljubi_kadnisamtu » 07 Apr 2022, 18:41

a sta ovo Fuddo preskace ne kontam :hm
Twiterka

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84431
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16599 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Fuddo » 07 Apr 2022, 18:53

KakoS kontat kad nisi atleticarka
Logicno
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42809
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14083 times
Been thanked: 12687 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Masamune » 07 Apr 2022, 19:12

HAVANA wrote: 07 Apr 2022, 16:53
The 51st State wrote: 07 Apr 2022, 16:46

Onda ti je istorija muzike nepoznata i povezanost sa ostalim drustvenim sferama, cuj muzika je samo muzika, izjava na nivou voda je samo voda.
Jok eto muzika je odrednica nacionalne i vjerske pripadnosti,alat za vaspitanje djeteta i jacanje bosnjackog korpusa,pogotovo jalom i bubom... :plavi
Ne znam ja,vi sve znate.Ja to nako usput.Sviram qrcu.
Ali jeste kulturološke, pa iz toga i nacionalne jer su se historijski gledano narodi identificirali i sa time, tako da je to postao i sastavi dio prvih nacionalnih država. Tako su sevdalinke postale važan dio bošnjačke kulture iako su se proširile i na ostalim teritorijama Balkana.

Eto uzmi samo euroviziju i kakvi su sve tu nastupi bili zadnjih 30 godina. Zanemari ove zadnje sa izraženom globalizacijom i vesternizacijom - uzmi neke nastupe od prije 30 godina. Vidjećeš da su i tad mnogi izvođači njegovali vlastitu kulturu tako što su izvodili pjesme i nastupe sa onim što je dio njihove kulture.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53879
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15218 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by HAVANA » 07 Apr 2022, 20:13

Pa divna nam je kulturoloska ako su jala i buba predstavnici.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53879
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15218 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by HAVANA » 07 Apr 2022, 20:14

Moja nije nit ce biti mojoj djeci a vi de.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42809
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14083 times
Been thanked: 12687 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Masamune » 07 Apr 2022, 20:21

Ja sam se fokusirao na tvoju izjavu koja nije tačna. Ne govorim o Jali i Bubi, već npr. sevdalinkama. Ovo što Nazif piše je niĐe veze i to je već konstatovano.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53879
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15218 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by HAVANA » 07 Apr 2022, 20:27

Pa ja se fokusiro na njegovu izjavu o jali i bubi. Nema tu pecata nikakvog, ni bitnog ni kvalitetnog. A o drugim stvarima se moze i treba pricati, toliko divnih ima i od svega nadje jalu i bubu. E u pm. Nemam ja nista protiv tih klikova i to je nesto sto se cuje itd... Samo nek ih ne spominje u onom kontekstu u kojem je spomenuo.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Duh » 07 Apr 2022, 20:32

kad se sjetim onih tuc tuc sene m...

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Tierra Caliente » 07 Apr 2022, 20:55

HAVANA wrote: 07 Apr 2022, 20:13 Pa divna nam je kulturoloska ako su jala i buba predstavnici.
A ja zalizan ko Talijan :ha voom-voom :D.

{code}

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42809
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14083 times
Been thanked: 12687 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Masamune » 07 Apr 2022, 21:04

Ovog trećeg bolje razumijem od njih dvojice.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by MorningStar » 07 Apr 2022, 21:19

Ovo mi prvo padne na pamet "Gospodine treba vam kopija cipsa, treba vam kopija onoga ili ovoga , a gdje je pecat , a niste ponijeli drugi papir, markica za taksu je preko puta necega ima trafika kod okuke na cosku ko rafketove birtije pokucaj na zelena vrata sifra kamen papir" i tako :

Image :D.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Samo da kažem.......

Post by Naseef Mushroom » 08 Apr 2022, 00:52

Duminjo wrote: 07 Apr 2022, 18:30
Naseef Mushroom wrote: 07 Apr 2022, 16:41
Ja i ti se u diskusiji možemo porediti kao dva lika što uče francuski.
Ti si ga tako učio što si pohađao razne kurseve, dobio razne diplome i pohvale i znaš svaku riječ iz riječnika.
Ja sam onaj koji nije naučio perfektno francuski kao ti ali sam boravio tamo medu ljudima,znam mentalitet svake francuske pokrajine, svaki naglasak i specijalne karakteristike i posebne riječi koje koriste (kao što u Bosni Tešnjaci kažu "vaj" kada se necemu čude). Znam stanje na terenu, koje moras licno doživijeti dok ti zahtjevaš od mene da ti priložim dokaze na kojoj stranici u riječniku je ta riječ.

Kod nekih stvari je najbolji dokaz da sam izađes na teren i sa određenim grupama razgovaraš a sudeći po tvojim komentatima o Halidu i sevdalinkama očigledno je da nisi dugo sa njima razgovarao.

Ne ulazeći u to kakav je kvalitet muzike ali očigledno je da je danasnja muzika najsličnija svjetskoj top listi koja je fokusirana na omladinu kao i po kvalitetu muzičkih videa i marketinga nego prije 20 godina kao da je danas zahvaljujući internetu sve dostupnije.

Pa jedan kratak skeč u Americi gdje Miley Cyrus kaže da zna bosanski je dovelo do stotine hiljada komentara Bošnjaka iz čitavog svijeta koji su euforično lajkovali i komentarisali da i oni govore bosanski. Šta misliš kakav uticaj može imati kada se ciljano radi godinama na tome kao što rade Buba i Jala?
Znas li ti citati? Jesil procito sta sam te pit'o?
Jesi li vidio da necu ni o cemu drugom da pricam dok ne navedes bilo kakav dokaz za svoju tvrdnju da danasnji mali bosnjaci imaju 0% emocija prema Bosni?

A ovo sto pricas da si ti hodo po terenu i znas stanje na terenu, macku o rep okaci. Evo ja cu sad reci kako sam na terenu duplo više od tebe i to mi je neki dokaz. Time treba da ti kazem "nemas ti pojma. Ja znam bolje jer znam stanje na terenu a ti ne hodas". Nevjerovatno 😁

I Jalu i Bubu Sam preskocio. I doticnu Miley cu preskociti. Hocu samo dokaz (ili makar neko tvoje misljenje potkrijepljeno bilo cime realnim a ne "ja znam i to je Tako. Ne treba ti dokaz") za tvoju tvrdnju kako mladi bosnjaci imaju 0% emocija prema Bosni.
Tu je sve pocelo, hajde da to rascistimo pa cemo dalje.

I nemoj biti sada opet bezobrazan sa okolišanjem kao do sada. Vec peti ili sesti put te pitam konkretno isto pitanje.
Nemoj se živcirati, diskutujemo normalno.
Eto hoćes dokaze
Hoćemo li po redu?
Duminjo wrote: 30 Mar 2022, 16:36 Taj ti jala i buba dodje negdje na sto i pedeseto mjesto..
Ta djeca koja slusaju nesto da bi bili moderni, slusaju uglavnom Grand produkciju.
Ja za 5 godina nikad nigdje nisam cuo tu dvojicu. A redovno cujem i Halida beslica i dinu merlina ili neke granduše.
Kada sam ti postavio videa od BiH pa do Austrije i dalje gdje pune klubove onda si to ignorisao, znači ti prvi bježiš od diskusije gdje se postavljaju dokazi i argumenti i ne želiš priznati kada ti neko dokaže suprotno.

Hoćemo li dalje?
Duminjo wrote: 07 Apr 2022, 18:30 Jesi li vidio da necu ni o cemu drugom da pricam dok ne navedes bilo kakav dokaz za svoju tvrdnju da danasnji mali bosnjaci imaju 0% emocija prema Bosni?

I nemoj biti sada opet bezobrazan sa okolišanjem kao do sada. Vec peti ili sesti put te pitam konkretno isto pitanje.
Zašto ne pitaš to isto pitanje ovog forumaša, možda si ga upratio, zna često pisati ovdje :oo
Duminjo wrote: 30 Mar 2022, 10:38 Mlade sve više boli neka stvar za domovinom.
I to na istoj temi o reprezentaciji. Čak je više forumaša pisalo na isti dan na toj temi kako su mladi dijasporci ohladili od domovine, kako će u budućnosti oni igrati za Njemačku i slične stvari, između ostalog i ti kao što sam sada dokazao (jer ti tražiš dokaze u diskusiji) ali ti je zasmetao samo moj komentar. Zašto?

Zato što se nikada nije radilo o tome, inače bi i druge forumaše tako ispitivao i ne bi sam to pisao, to je samo alibi. Radi se o tome da ti je zasmetalo što kod mene ne pali ta suživotaška ubleha i što nisam na temi pisao stvari da Dodikov sestrić (familija koja je sinonim za anti-državu) više čini nego ijedan Bošnjak.
Uz to dodaj da sam u isto vrijeme hvalio Bubu i Jalu koji su za Bosance sa popisa stereotip novokomponovanih Bošnjaka i što u postovima koristim češće izraz Bošnjak umjesto Bosanac (evo već dva forumaša koji imaju slične stavove kao ti nisu mogli izdržati a da ne napišu da im to smeta :oo ). Toliko forumaša na forumu sa svakakvim mišljenjima, teorijama i stavovima a ti našao samo moje riječi vagati i za sve tražiti konkretne dokaze ;)

To da ćeš Miley preskociti me i ne čudi jer si već dokazao da nisi u dodiru sa mentalitetom današnje omladine čim smatraš da kod današnjih tinejdžera pali Halid i sevdalinke pa kako ti objasniti da jedan običan Tiktok video može proslaviti jednu osobu, grad ili državu i da je to dokaz sam po sebi.
Last edited by Naseef Mushroom on 08 Apr 2022, 01:11, edited 1 time in total.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Naseef Mushroom » 08 Apr 2022, 01:04

MarlboroGold wrote: 07 Apr 2022, 20:21 Ja sam se fokusirao na tvoju izjavu koja nije tačna. Ne govorim o Jali i Bubi, već npr. sevdalinkama. Ovo što Nazif piše je niĐe veze i to je već konstatovano.
Šta ste konstatovali? :D.
Da HAVANA smatra Bubu i Jalu glupostima.
Pa niti oni prave muziku za osobe u tim godinama niti bi bilo normalno da čovjek u tim godinama uživa u takvom nečemu.

Jedino šta je konstatovano je da ste postali tipični starci koji ne shvataju nove trendove pa to sada ismijavaju. I ja sam ostario ali bar se ne ponašam kao moja nena što je ismijavala rockere koje sam ja slušao jer imaju dugu kosu kao što i vi sada sve novo ismijavate.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53879
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15218 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by HAVANA » 08 Apr 2022, 07:11

Ma jok, ne ismijavam ja nista. Samo kazem da to nije muzika i muzicari, da nema nikakvu umjetnicku vrijednost, znanje... Prosto niko nista ne zna svirati a ni pjevati, akorde i notne zapise na slikama vidjeli... Prolazna furka i nista vise. Zapali, izgori vremenom i to je to. A da sam star za te furke, jesam. I ne zalim ni jedne potrosene godine.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53879
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15218 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by HAVANA » 08 Apr 2022, 07:16

Cak smatram i pozitivnim te klikove. Sve ja smatram pozitivnim gdje se cuje za bih i sto ima svoju publiku itd. Jedino mi zasmeta tvoje promovisanje toga omladini kao necega divnog, uzora za mlade bosnjake kako ti kazes, svrstavanja u muzicare i umjetnike... A obicna kita od uzora. Od morala do svega. Nista djeca od njih ne mogu nauciti. Neka ih al smanji dozivljaj. Pretjerujes i sa pozitivom sta tebi pase a i sa negativom sta ti ne pase. Polako ba, dje si navro ko sivonja.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests