Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
sporingt
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 25 Sep 2016, 09:39
Location: Sydney, Australia
Status: Offline

Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by sporingt » 25 Sep 2016, 11:11

Evo moja

Rodzen sam u Bosni, Sarajevu, zivio sam u sokolovic kolonija , i iso sam u prvi i drugi razred skole u Sarajevu, sjecam se skola zvala se Dzuro Puca Stari

Inace , kako znate u Bosni djeca u pola dana idu kuci, onda se vrate u skolu da nastave

Eh kad smo mi dosli u Australiju , mi nismo znali da je ovdje drugcije, ima dvije pauze, jedna je 15 minute oko 10 sati, i druga je "lunch" au 12 sati sto traje pola sata

prvo nismo znali uposte da pricamo sa njima ne engleskom, i kad pomislim cjeli razred sjedis i nista ne razumijes osim vrlo malo

ja i brat , kad je bila prva pauza, mi se uzeli za ruku, i izasli iz skole i poceli da hodamo kuci, bili smo jedno 11 i 12 godina

i kuca je bila daleko od skole, i ovdje da djete izadze iz skole do je skoro kriminal, ovi zovu i policiju i svakoga , polude, i mi tako posli da hodamu kuci, kad nas precednjik iz skolu poce da ganja , i druge ucitelice, i mi smo ih vidjeli ali nismo skontali sta se desava, i mi i dalje hodali kuci i ovih iza nas iz daljine trce i deru se , prava scena

kad su nas uhvatili , napravili scenu veliku pozvali roditelje i svasta nesta

i od tada nikad vise iz skole nismu smili da izadzemo dok nas neku nije uzmijo
Last edited by sporingt on 25 Sep 2016, 11:17, edited 3 times in total.

sporingt
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 25 Sep 2016, 09:39
Location: Sydney, Australia
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by sporingt » 25 Sep 2016, 11:12

Image
evo slike moje skole gdje je to bilo

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by Julia-Klara » 25 Sep 2016, 12:00

Prvi put cujem da se u Bosni na pauzama isto kuci pa se vracalo u skolu :hihi

Nemam smijesnih iskustava ni iz izbjeglickih dana 92e, niti sad kad sam doselila "ovamo".
Osim da sam bila iznenadjena koliko ljudi koji lice na moje poznanike ima.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

sporingt
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 25 Sep 2016, 09:39
Location: Sydney, Australia
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by sporingt » 25 Sep 2016, 12:19

Julia-Klara wrote:Prvi put cujem da se u Bosni na pauzama isto kuci pa se vracalo u skolu :hihi

Nemam smijesnih iskustava ni iz izbjeglickih dana 92e, niti sad kad sam doselila "ovamo".
Osim da sam bila iznenadjena koliko ljudi koji lice na moje poznanike ima.
tako je bilo prije rata, sjecam se ja toga dobro

ipak je to evropa gdje ste vi, ovdje u australiju i kad dozu ljudi iz njemacke ili italije se osjecaju stranci

prije sto smo mi dosli ovdje u australiju u vremena 1950's su dolazili italijanci i grci, i oni nama pricaju kako su ovi australijanci bili racisti prema njima, zvali su ih "wogs" sto uposte nema pojma i dan danas sta znaci, pa su se sa njima bili, ima bas jedan film sto se zove "Romper Stomper" u kome igra Russel Crowe, sto je pokazivala tu racismu sto je postojila u Austaliji(idalje postoji do neka kraja) pa ako razumijes engleski dosta mozes ga pogledati

ali to i dalje postojo danas, evo jedna grupa ovdje sto se soze UPF sto nevoli nikakve migrante

pogledaj njihove proteste u zadnjih nekolkio dana

https://www.youtube.com/watch?v=arXJ-3PhuFI

ima i jedan politicar ovdje koja se zove "Pauline Hanson" sto isto tako nevoli nikake migrante i probala je da udze u vlast i ako udze hoce da zabrani sve migrante osim Irske i Engleske i neku ekskluzivne "cases"

sporingt
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 25 Sep 2016, 09:39
Location: Sydney, Australia
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by sporingt » 25 Sep 2016, 12:31

https://www.youtube.com/watch?v=594QPe7oai0

evo mos pogledati jedan video gdje prica indijanaci da ja Australija racist prema ljudih sto nisu Australijanci i prica svoje iskustvo i iskustvo ljudih koji on znaju
Last edited by sporingt on 25 Sep 2016, 12:36, edited 2 times in total.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by Hannibal » 25 Sep 2016, 12:34

mene je stara jednom slucajno odvela u neki nudisticki park u berlinu
🐽

sporingt
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 25 Sep 2016, 09:39
Location: Sydney, Australia
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by sporingt » 25 Sep 2016, 12:38

Hannibal Lecter wrote:mene je stara jednom slucajno odvela u neki nudisticki park u berlinu
lol

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by Socrates » 29 Sep 2016, 06:22

sporingt wrote:Evo moja

Rodzen sam u Bosni, Sarajevu, zivio sam u sokolovic kolonija , i iso sam u prvi i drugi razred skole u Sarajevu, sjecam se skola zvala se Dzuro Puca Stari

Inace , kako znate u Bosni djeca u pola dana idu kuci, onda se vrate u skolu da nastave

Eh kad smo mi dosli u Australiju , mi nismo znali da je ovdje drugcije, ima dvije pauze, jedna je 15 minute oko 10 sati, i druga je "lunch" au 12 sati sto traje pola sata

prvo nismo znali uposte da pricamo sa njima ne engleskom, i kad pomislim cjeli razred sjedis i nista ne razumijes osim vrlo malo

ja i brat , kad je bila prva pauza, mi se uzeli za ruku, i izasli iz skole i poceli da hodamo kuci, bili smo jedno 11 i 12 godina

i kuca je bila daleko od skole, i ovdje da djete izadze iz skole do je skoro kriminal, ovi zovu i policiju i svakoga , polude, i mi tako posli da hodamu kuci, kad nas precednjik iz skolu poce da ganja , i druge ucitelice, i mi smo ih vidjeli ali nismo skontali sta se desava, i mi i dalje hodali kuci i ovih iza nas iz daljine trce i deru se , prava scena

kad su nas uhvatili , napravili scenu veliku pozvali roditelje i svasta nesta

i od tada nikad vise iz skole nismu smili da izadzemo dok nas neku nije uzmijo
Trideset ti je godina, 25 godina si u Australiji (to si napisao na onoj drugoj temi), prvi i drugi razred si završio u Sarajevu, a prvi dan škole u Australiji si imao 11 godina. :hm

Ovo ni Einstein ne bi rijesio.
. . . . . . . . .

sporingt
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 25 Sep 2016, 09:39
Location: Sydney, Australia
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by sporingt » 29 Sep 2016, 10:26

Socrates wrote:
sporingt wrote:Evo moja

Rodzen sam u Bosni, Sarajevu, zivio sam u sokolovic kolonija , i iso sam u prvi i drugi razred skole u Sarajevu, sjecam se skola zvala se Dzuro Puca Stari

Inace , kako znate u Bosni djeca u pola dana idu kuci, onda se vrate u skolu da nastave

Eh kad smo mi dosli u Australiju , mi nismo znali da je ovdje drugcije, ima dvije pauze, jedna je 15 minute oko 10 sati, i druga je "lunch" au 12 sati sto traje pola sata

prvo nismo znali uposte da pricamo sa njima ne engleskom, i kad pomislim cjeli razred sjedis i nista ne razumijes osim vrlo malo

ja i brat , kad je bila prva pauza, mi se uzeli za ruku, i izasli iz skole i poceli da hodamo kuci, bili smo jedno 11 i 12 godina

i kuca je bila daleko od skole, i ovdje da djete izadze iz skole do je skoro kriminal, ovi zovu i policiju i svakoga , polude, i mi tako posli da hodamu kuci, kad nas precednjik iz skolu poce da ganja , i druge ucitelice, i mi smo ih vidjeli ali nismo skontali sta se desava, i mi i dalje hodali kuci i ovih iza nas iz daljine trce i deru se , prava scena

kad su nas uhvatili , napravili scenu veliku pozvali roditelje i svasta nesta

i od tada nikad vise iz skole nismu smili da izadzemo dok nas neku nije uzmijo
Trideset ti je godina, 25 godina si u Australiji (to si napisao na onoj drugoj temi), prvi i drugi razred si završio u Sarajevu, a prvi dan škole u Australiji si imao 11 godina. :hm

Ovo ni Einstein ne bi rijesio.
drukacije godiste djeca idu u skolu ovdje , ima kindergarten, preschool i onda primary school onda high school onda universitet

druga stvar kad sam ja dosao ovdje nisam znao dosta eneglski da nastavim dalje nego sam morao od pocetka u prvi razred kao i brat

sta ces sjediti u razredu kad nit pricas engleski kako treba

i cetvrta stvar mi smo bili jednu godinu u Turskoj cekali vizu prije sto smo dosli u australiju

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by Socrates » 29 Sep 2016, 15:11

Pa kako si završio prvi i drugi razred u Sarajevu? Sa koliko godina si krenuo u školu u Bosni? Jednom ili dvije?

A drugo, ako si '94 bio u Turskoj (tako si napisao na drugoj temi) kako je uopste moguće da si u Australiji 25 godina?

Ako si otišao u Australiju prije 25 godina, znači da si otišao 1991, a tamo pišeš da ti je otac ratovao.
. . . . . . . . .

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by Hannibal » 29 Sep 2016, 15:33

Image
🐽

sporingt
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 25 Sep 2016, 09:39
Location: Sydney, Australia
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by sporingt » 29 Sep 2016, 16:04

Socrates wrote:Pa kako si završio prvi i drugi razred u Sarajevu? Sa koliko godina si krenuo u školu u Bosni? Jednom ili dvije?

A drugo, ako si '94 bio u Turskoj (tako si napisao na drugoj temi) kako je uopste moguće da si u Australiji 25 godina?

Ako si otišao u Australiju prije 25 godina, znači da si otišao 1991, a tamo pišeš da ti je otac ratovao.
ne nego sve lazem da bi vas saka ljudih prevario, neznam sta imam od toga, ali sam dosao da lazem vama saka ljudih ovdje

rekao sam ti istinu, vjeruj sta hoces, sve jedno mi je ,

u 94 mi smo vec bili u australiji, mi smo izasli oko 91-92

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by Socrates » 29 Sep 2016, 16:17

Ako ste izašli 91-92, kad si ti imao 5-6 godina, kad si stigao da završis prvi i drugi razred u Sarajevu?

To neka dopisna škola bila?

Ja uopste ne tvrdim da ti lažeš. Mada, ovo da si išao sa 11 godina u prvi razred u Australiji je jednostavno nemoguće. To sigurno znam.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by Socrates » 29 Sep 2016, 18:01

Sa druge strane, ako si sa pet godina dosao u Australiju, a u prvi razred krenuo sa jedanaest, sta si radio ovih sest godina?

Isao u kindergarten i preschool?

Sa trece strane, posto si u Australiju stigao 1994, to znaci; 1) da si tamo stigao sa osam godina, a ne pet. ili 2) Da si rodjen 1989.

Ako si rodjen 1989, nema nikakve sanse da si na ovoj planeti u Sarajevu zavrsio prvi I drugi razred osnovne skole, jer si izasao 1991. Jedino ako nisi direktno sa Porodjajnog krenuo u skolu, sto pretpostavljam da je moguce jednom u 999 milijardi slucajeva.

Najvjerovatnije objasnjenje svega ovoga je da ti zivis na nekoj planeti Zemljinom Blizancu, gdje takodje postoje Sarajeva, Australije I sretnosti, I da je to proizvelo ovaj nesporazum. :hm
. . . . . . . . .

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by Sheval » 29 Sep 2016, 19:58

Ja sam prvi put u susjednoj drzavi...u Zaostrogu jeo pastetu na plazi i neki domaci su me ruzno gledali zbog toga.Mozda sam trebao dati njima malo? :cudi

Black Swans
Na probnom
Na probnom
Posts: 81
Joined: 04 Oct 2016, 23:16
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by Black Swans » 04 Oct 2016, 23:35

Izvini, znam da si bosanski zaboravio vjerovatno ili da ga nisi ni znao, ali ja imam neopisivu potrebu da ispravim ovo.

sporingt wrote:Evo moja

Rođen sam u Bosni, Sarajevu, živio sam u Sokolović Koloniji. Išao sam u prvi i drugi razred osnovne škole u Sarajevu, sjećam se škola se zvala Đuro Puca Stari [dabogda mu zemlja kosti izbacila]

Inače, kao što znate u Bosni djeca u pola dana idu kući, te se vrate u školu i nastave

Eh kad smo mi došli u Australiju , mi nismo znali da je ovdje drugačije, da imaju dvije pauze, jedna od 15 minute oko 10 sati, i druga je "lunch"- veliki odmor u 12 sati te traje pola sata

prvo nismo znali upošte da pricamo sa njima ne engleskom, i kad pomisliš da cijeli razred priča engleski, a ti razumiješ vrlo malo ili ni malo.

Brat i ja, kad je bila prva pauza, smo se uzeli za ruke, izašli iz škole i počeli da hodamo kući, imali smo 11 i 12 godina.

Kuća je bila daleko od skole, kada učenik izađe iz škole ovdje nastane panika, zovu policiju i svakoga potrebnog, polude, i mi tako pošli da hodamo kući, kad nas direktor škole poče da ganja, i druge učiteljice. Mi smo ih vidjeli, ali nismo shvatali šta se desava, te smo nastavili hodati kući, dok ovi iza nas se deru i trče. Prava scena.

Kad su nas uhvatili, napravili su veliku scenu, pozvali roditelje i svašta nešto.

Od tada nismo izlazili iz škole dok nas neko nije pokupio.
POZDRAV DOMOVINI !

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by Bla » 04 Oct 2016, 23:45

Mogu li ja sad tebe ispravljati? :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by Zagorka » 05 Oct 2016, 00:52

Socrates wrote:Sa druge strane, ako si sa pet godina dosao u Australiju, a u prvi razred krenuo sa jedanaest, sta si radio ovih sest godina?

Isao u kindergarten i preschool?

Sa trece strane, posto si u Australiju stigao 1994, to znaci; 1) da si tamo stigao sa osam godina, a ne pet. ili 2) Da si rodjen 1989.

Ako si rodjen 1989, nema nikakve sanse da si na ovoj planeti u Sarajevu zavrsio prvi I drugi razred osnovne skole, jer si izasao 1991. Jedino ako nisi direktno sa Porodjajnog krenuo u skolu, sto pretpostavljam da je moguce jednom u 999 milijardi slucajeva.
De nemoj ga zbunjivati, sad mora ispocetka racunati :123
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37862
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2937 times
Been thanked: 2277 times
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by Pasaga » 05 Oct 2016, 09:40

Zagorka wrote:
Socrates wrote:Sa druge strane, ako si sa pet godina dosao u Australiju, a u prvi razred krenuo sa jedanaest, sta si radio ovih sest godina?

Isao u kindergarten i preschool?

Sa trece strane, posto si u Australiju stigao 1994, to znaci; 1) da si tamo stigao sa osam godina, a ne pet. ili 2) Da si rodjen 1989.

Ako si rodjen 1989, nema nikakve sanse da si na ovoj planeti u Sarajevu zavrsio prvi I drugi razred osnovne skole, jer si izasao 1991. Jedino ako nisi direktno sa Porodjajnog krenuo u skolu, sto pretpostavljam da je moguce jednom u 999 milijardi slucajeva.
De nemoj ga zbunjivati, sad mora ispocetka racunati :123

....ma..ovaj mi malo tukne na naseg Remzu..... :D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by Zagorka » 05 Oct 2016, 13:41

Ma to je on zajebava nas :D.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests