Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Post by Julia-Klara » 28 Sep 2016, 11:51

sporingt wrote:a vala smo mi bosanci bas cudni ljudi, nismo neki napredovani narod, nesto sve kocimo u zivotu

kad vidis kako drugi ljudi se bore, to je nevjerovatno , ko da ih dzavo ganja nikad da stanu, nenzam kako im to nedosadi
Govori samo za sebe, a ne o Bosancima generalno. Ja znam i one koji su takvi kao te koje ti znas,ali znam i one jako uspjesne.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

sporingt
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 25 Sep 2016, 09:39
Location: Sydney, Australia
Status: Offline

Re: Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Post by sporingt » 28 Sep 2016, 11:56

Socrates wrote:Uopste nisam mračan, al' mi je avatar možda. :p

Mala Mu ga izabrala, njoj se žali. :oo

Stvar je, brate, da možda živiš u Australiji ali nisi ni po čemu Australijanac. U svemu se postavljaš kao "mi i oni", kao da ti neki "oni" i ti nemate nijedan zajednički interes. Po tome si gost.

Pa i sam kažeš da ćeš se vraćati. Da bi se neko vratio u Bosnu, onako iz cista mira, mora napraviti dobre pare i zato se opterećujes isključivo financijskim uspjehom i neuspjehom. I tako se vrtiš ukrug.

Ne znam jesi li razmišljao o tome da se obrazujes, pa da postaneš taj neki doktor sto mlati pare, ali ti je to svakako bila opcija jer si sa pet godina otišao u Australiju.

Međutim, očigledno je da ti je neko od malih nogu uvrtio u glavu ideju o vracanju u Bosnu. Nema u tome ništa pretjerano lose, ali zato si gost u Australiji.

Kad stalno igraš u gostima, najvjerovatnije nećeš sakupiti dovoljno bodova na kraju prvenstva.
od 2011 ucim ja za software engineer i fiziku(phyiscs) nisam jos zavrsio ali planiram da zavrsim , moj interes u industriji je da pravim igre za android i pc i mozda neki drugi platform , taj posao mogu i raditi iz bosne

ali neznam nisem bas rekao da cu se vratiti sutra, mozda cu se vratiti za nekoliko vremena i mozda ostati neznam , a sto se tice posla taj posao mogui raditi bilo gdje, samo ti treba laptop sto imam i internet sto ima svugdje , sigurno ti i treba znanje pa to ucim

sporingt
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 25 Sep 2016, 09:39
Location: Sydney, Australia
Status: Offline

Re: Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Post by sporingt » 28 Sep 2016, 12:03

Socrates wrote:Uopste nisam mračan, al' mi je avatar možda. :p

Mala Mu ga izabrala, njoj se žali. :oo

Stvar je, brate, da možda živiš u Australiji ali nisi ni po čemu Australijanac. U svemu se postavljaš kao "mi i oni", kao da ti neki "oni" i ti nemate nijedan zajednički interes. Po tome si gost.

Pa i sam kažeš da ćeš se vraćati. Da bi se neko vratio u Bosnu, onako iz cista mira, mora napraviti dobre pare i zato se opterećujes isključivo financijskim uspjehom i neuspjehom. I tako se vrtiš ukrug.

Ne znam jesi li razmišljao o tome da se obrazujes, pa da postaneš taj neki doktor sto mlati pare, ali ti je to svakako bila opcija jer si sa pet godina otišao u Australiju.

Međutim, očigledno je da ti je neko od malih nogu uvrtio u glavu ideju o vracanju u Bosnu. Nema u tome ništa pretjerano lose, ali zato si gost u Australiji.

Kad stalno igraš u gostima, najvjerovatnije nećeš sakupiti dovoljno bodova na kraju prvenstva.
ja se neosjecam da sam kao oni, oni imaju drugi mentalitet, neke stvari volim o njima i neke nevolim

ja mislis da mi sto smo narastli tako iz drugih drzavlja i otisli negdje drugo da zivimo, da smo svoja klasa ljudih, nismo ni ovako nit onako, nego nesta izmedzu

ne osjecam se kao bosanac kosto sam vidjeo onih tamo u bosni kad sam bio , ali se neosjecam kao australijanac ovdej jel puno i njih nas nevole sto smo dosli iz drugih drzavlja, uvjek ce nas gledati drugacije barem malo

i svi moji drugovi nisu nikad bili bas australijanci nego nesta pola pola , sa australijancima mozes se druziti ali mentalitet nije isti pa neosjecas se opusten sa njima kosto se oni osjecaju sa sobom, ili oni moraju postati kao ti ili ti da postanes kao oni, sto znaci da si glumac kad si sanjima, nemozes ti sanjima pricati o cevapama i tako , i nas taj mentalitet

kad sam bio u bosni uvjek su govorli da sam stranac, nekad su me gledali onako strano kao da sam pao sneba, smijesno im je bilo kako pricam bosanski, i uvjek vidis da te gledaju onako kao ko da se cude sa tobom, pa naprave da se osjecas drugacije

sjecam se kad sam otiso u knozum i bila neka mlada i probala mi nesta da proda da kupim , i kad je primjetila da nisam odavdje pocela da se ponasa drgacije pa sam se ja osjecao drugacije

ali i vi imate vase ponasanje sto nije moje i j a nevolim da glumim da sam neko sto nisam , izato ce uvjek biti ta frikcija , ali to sad neznaci da nemozemo zajedno nego se primjeti da ima tu ta razlika u misljenu i ponasanje i epitete, mozda da bi zivijo malo duzije tamo onda bi se "popravio" ;) lol

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Post by Socrates » 28 Sep 2016, 12:15

sporingt wrote:
Socrates wrote:Uopste nisam mračan, al' mi je avatar možda. :p

Mala Mu ga izabrala, njoj se žali. :oo

Stvar je, brate, da možda živiš u Australiji ali nisi ni po čemu Australijanac. U svemu se postavljaš kao "mi i oni", kao da ti neki "oni" i ti nemate nijedan zajednički interes. Po tome si gost.

Pa i sam kažeš da ćeš se vraćati. Da bi se neko vratio u Bosnu, onako iz cista mira, mora napraviti dobre pare i zato se opterećujes isključivo financijskim uspjehom i neuspjehom. I tako se vrtiš ukrug.

Ne znam jesi li razmišljao o tome da se obrazujes, pa da postaneš taj neki doktor sto mlati pare, ali ti je to svakako bila opcija jer si sa pet godina otišao u Australiju.

Međutim, očigledno je da ti je neko od malih nogu uvrtio u glavu ideju o vracanju u Bosnu. Nema u tome ništa pretjerano lose, ali zato si gost u Australiji.

Kad stalno igraš u gostima, najvjerovatnije nećeš sakupiti dovoljno bodova na kraju prvenstva.
od 2011 ucim ja za software engineer i fiziku(phyiscs) nisam jos zavrsio ali planiram da zavrsim , moj interes u industriji je da pravim igre za android i pc i mozda neki drugi platform , taj posao mogu i raditi iz bosne

ali neznam nisem bas rekao da cu se vratiti sutra, mozda cu se vratiti za nekoliko vremena i mozda ostati neznam , a sto se tice posla taj posao mogui raditi bilo gdje, samo ti treba laptop sto imam i internet sto ima svugdje , sigurno ti i treba znanje pa to ucim
Eto, već govoris trezvenije.

Inače, sve izgovore koje imigranti koriste da "opravdaju" svoje "neuspjehe" znam napamet. Julia ti je rekla, nisu svi Bosanci isti i ima mnogo naših uspješnih ljudi po svijetu. A ima, bogami, i lijenih, pa im zemlja u koju su došli kriva što oni nisu u stanju da naprave osnovni napor da stanu na noge.

Moji roditelji su isto imali malo dijete, moju sestru, pa su i radili i "ovjeravali" svoje fakultetske diplome, kupili kuću i školovali nas dvoje. Bilo je tu i malo sreće, ali je uglavnom bio težak rad.

Oni su se možda osjećali kao gosti, ali nikada nisu dopustili da im se djeca osjecaju kao gosti u Kanadi. Zato su i donijeli veoma svjesnu odluku da ne gube vrijeme po raznim "communities".
Ali, i pored toga, meni nisu dopustili ni da zaboravim bosanski jezik. Sa sestrom je išlo drugačije, al' ipak 50% uspjeh sto se tiče jezika. :pivo
. . . . . . . . .

sporingt
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 25 Sep 2016, 09:39
Location: Sydney, Australia
Status: Offline

Re: Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Post by sporingt » 28 Sep 2016, 12:17

Julia-Klara wrote:
sporingt wrote:a vala smo mi bosanci bas cudni ljudi, nismo neki napredovani narod, nesto sve kocimo u zivotu

kad vidis kako drugi ljudi se bore, to je nevjerovatno , ko da ih dzavo ganja nikad da stanu, nenzam kako im to nedosadi
Govori samo za sebe, a ne o Bosancima generalno. Ja znam i one koji su takvi kao te koje ti znas,ali znam i one jako uspjesne.
lol ja samo pricam sta sam vidio, bio sam tamo jedan mjesec, u to vrijeme sam najvise sjedio i posmatro sta ljudi rade i kako pricaju i to tako , bio sam u onoj mahali nekoliko puta mozda skoro svaki drugi noc, i bio sam u slogi, i bio sam gdje sam mogno da stignem i posmatrao ljude i sluso sta pricaju i gledao sta rade

jednu drugu stvar sto sam primjetijio, kad sam bio tamo nisam puno vidjeo ljudih sto treniraju, ja skoro treniram svaki dan (trcim) i tamo sam trcio u sarajevu svaki dan gdje su one drvece pored onog miljacka mosta gdje zaustave autoa i ljudi hodaju/ili sjede i ljube se haha

to mi je bilo smjesno vidjeti, ljudi sjede na onim stolicama i ljube se, ko da je to publikni hotel , mozda se sakrivaju da ih mama i babo nevide lol

ali nisam primjetio da ljudih vole sport puno, vidio sam neke strance sto trce ali mi je bilo jasno da su on van drzavlje mozda iz tih nekih ambasada ili konsuleta , nisu izgledali ko bosanci po kako su bili obuceni i kako su izgledali vidi se da se negdje iz zapada

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Post by vila » 28 Sep 2016, 12:22

Optimisticno sam krenula sa zeljom da procitam sve
:ooo
Odustala!

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Post by Socrates » 28 Sep 2016, 12:23

sporingt wrote:
Socrates wrote:Uopste nisam mračan, al' mi je avatar možda. :p

Mala Mu ga izabrala, njoj se žali. :oo

Stvar je, brate, da možda živiš u Australiji ali nisi ni po čemu Australijanac. U svemu se postavljaš kao "mi i oni", kao da ti neki "oni" i ti nemate nijedan zajednički interes. Po tome si gost.

Pa i sam kažeš da ćeš se vraćati. Da bi se neko vratio u Bosnu, onako iz cista mira, mora napraviti dobre pare i zato se opterećujes isključivo financijskim uspjehom i neuspjehom. I tako se vrtiš ukrug.

Ne znam jesi li razmišljao o tome da se obrazujes, pa da postaneš taj neki doktor sto mlati pare, ali ti je to svakako bila opcija jer si sa pet godina otišao u Australiju.

Međutim, očigledno je da ti je neko od malih nogu uvrtio u glavu ideju o vracanju u Bosnu. Nema u tome ništa pretjerano lose, ali zato si gost u Australiji.

Kad stalno igraš u gostima, najvjerovatnije nećeš sakupiti dovoljno bodova na kraju prvenstva.
ja se neosjecam da sam kao oni, oni imaju drugi mentalitet, neke stvari volim o njima i neke nevolim

ja mislis da mi sto smo narastli tako iz drugih drzavlja i otisli negdje drugo da zivimo, da smo svoja klasa ljudih, nismo ni ovako nit onako, nego nesta izmedzu

ne osjecam se kao bosanac kosto sam vidjeo onih tamo u bosni kad sam bio , ali se neosjecam kao australijanac ovdej jel puno i njih nas nevole sto smo dosli iz drugih drzavlja, uvjek ce nas gledati drugacije barem malo

i svi moji drugovi nisu nikad bili bas australijanci nego nesta pola pola , sa australijancima mozes se druziti ali mentalitet nije isti pa neosjecas se opusten sa njima kosto se oni osjecaju sa sobom, ili oni moraju postati kao ti ili ti da postanes kao oni, sto znaci da si glumac kad si sanjima, nemozes ti sanjima pricati o cevapama i tako , i nas taj mentalitet

kad sam bio u bosni uvjek su govorli da sam stranac, nekad su me gledali onako strano kao da sam pao sneba, smijesno im je bilo kako pricam bosanski, i uvjek vidis da te gledaju onako kao ko da se cude sa tobom, pa naprave da se osjecas drugacije

sjecam se kad sam otiso u knozum i bila neka mlada i probala mi nesta da proda da kupim , i kad je primjetila da nisam odavdje pocela da se ponasa drgacije pa sam se ja osjecao drugacije

ali i vi imate vase ponasanje sto nije moje i j a nevolim da glumim da sam neko sto nisam , izato ce uvjek biti ta frikcija , ali to sad neznaci da nemozemo zajedno nego se primjeti da ima tu ta razlika u misljenu i ponasanje i epitete, mozda da bi zivijo malo duzije tamo onda bi se "popravio" ;) lol
Zbog ovih stvari ti i govorim da si gost u obje zemlje. Doduše, ja nisam bio u Australiji, pa dopuštam da je možda malo drugačiji odnos prema imigrantima, ali sumnjam.

Ja se iskljucivo druzim sa Kanadjanima, i nikad nisam osjetio ni najmanje da se odnose prema meni lose zbog mog porijekla. Doduše, i ovdje moram da kažem, da je definicija Kanadjana teška sa se izvede, čak i kad to pokušavaju doktori političkih nauka.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Post by Socrates » 28 Sep 2016, 12:25

vila wrote:Optimisticno sam krenula sa zeljom da procitam sve
:ooo
Odustala!
I ja sam skoro odustao, ali sam se predomislio.
. . . . . . . . .

sporingt
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 25 Sep 2016, 09:39
Location: Sydney, Australia
Status: Offline

Re: Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Post by sporingt » 28 Sep 2016, 12:28

Socrates wrote:
sporingt wrote:
Socrates wrote:Uopste nisam mračan, al' mi je avatar možda. :p

Mala Mu ga izabrala, njoj se žali. :oo

Stvar je, brate, da možda živiš u Australiji ali nisi ni po čemu Australijanac. U svemu se postavljaš kao "mi i oni", kao da ti neki "oni" i ti nemate nijedan zajednički interes. Po tome si gost.

Pa i sam kažeš da ćeš se vraćati. Da bi se neko vratio u Bosnu, onako iz cista mira, mora napraviti dobre pare i zato se opterećujes isključivo financijskim uspjehom i neuspjehom. I tako se vrtiš ukrug.

Ne znam jesi li razmišljao o tome da se obrazujes, pa da postaneš taj neki doktor sto mlati pare, ali ti je to svakako bila opcija jer si sa pet godina otišao u Australiju.

Međutim, očigledno je da ti je neko od malih nogu uvrtio u glavu ideju o vracanju u Bosnu. Nema u tome ništa pretjerano lose, ali zato si gost u Australiji.

Kad stalno igraš u gostima, najvjerovatnije nećeš sakupiti dovoljno bodova na kraju prvenstva.
od 2011 ucim ja za software engineer i fiziku(phyiscs) nisam jos zavrsio ali planiram da zavrsim , moj interes u industriji je da pravim igre za android i pc i mozda neki drugi platform , taj posao mogu i raditi iz bosne

ali neznam nisem bas rekao da cu se vratiti sutra, mozda cu se vratiti za nekoliko vremena i mozda ostati neznam , a sto se tice posla taj posao mogui raditi bilo gdje, samo ti treba laptop sto imam i internet sto ima svugdje , sigurno ti i treba znanje pa to ucim
Eto, već govoris trezvenije.

Inače, sve izgovore koje imigranti koriste da "opravdaju" svoje "neuspjehe" znam napamet. Julia ti je rekla, nisu svi Bosanci isti i ima mnogo naših uspješnih ljudi po svijetu. A ima, bogami, i lijenih, pa im zemlja u koju su došli kriva što oni nisu u stanju da naprave osnovni napor da stanu na noge.

Moji roditelji su isto imali malo dijete, moju sestru, pa su i radili i "ovjeravali" svoje fakultetske diplome, kupili kuću i školovali nas dvoje. Bilo je tu i malo sreće, ali je uglavnom bio težak rad.

Oni su se možda osjećali kao gosti, ali nikada nisu dopustili da im se djeca osjecaju kao gosti u Kanadi. Zato su i donijeli veoma svjesnu odluku da ne gube vrijeme po raznim "communities".
Ali, i pored toga, meni nisu dopustili ni da zaboravim bosanski jezik. Sa sestrom je išlo drugačije, al' ipak 50% uspjeh sto se tiče jezika. :pivo
neznam sta ti znaci trezvenije , ali inace

sta znaci biti uspjesan u drugoj drzavi?

jel to znaci naci posao? nauciti njihov jezik? kulturu? napraviti pare? jel se to cjenka po koliko para pravis? jel pravis million ili 10 hiljada? sta znaci uposte biti uspjesan?

ja mislim da ti to niko nezna definicati , jel imati pare neznaci nista, imat sve sto ti ljudih u toj drzavi imaju ni to nije nista to svako moze za 6 mjeseci napraviti

druga stvar je kad neko dozde od malenih nogu pa naraste u njihovoj kultui, i kad neko dozde kad je 50 godina kad je tesko uciti nove stvari i sve nauciti ko od pocetka

sta znaci biti uspjesan? nema zato definicija sigurno

ima nekih sto su dosli nparavili pare brzo ali danas nemaju nista

ima nekih sto su dosli i napravili pare i umrli ovdje, jel to znaci biti uspjesan? da umres i ostavis kucu i pare iza sebe?

to je vrlo subgetivna stvar , biti uspjesan zavisi o ko te gleda, onaj koji nema nista jesti dan iz dan njemu biti uspjesan znaci imati za jelo 3 puta u danu

sta to znaci biti uspjesan? nezivim na ulicu, zavrsio sam skole ovdje, ima sam razicite poslove, vozimo sam auta, pricam engleski ko oni, izgledam ko bosanac ali to nemo promjeniti

nisam se ozenio za njihovu zene i nebi nikad

sta mi treba da budem uspjesan?

sporingt
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 25 Sep 2016, 09:39
Location: Sydney, Australia
Status: Offline

Re: Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Post by sporingt » 28 Sep 2016, 12:31

vila wrote:Optimisticno sam krenula sa zeljom da procitam sve
:ooo
Odustala!
e to je taj mentalitet ocemu ja pricam

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Post by Socrates » 28 Sep 2016, 12:34

Pa gledaj, ti si prvi upotrijebio riječ "uspjeh" i to u naslovu teme.

Ja inače, ne volim uopste koristiti riječi "uspjeh" i "uspjesan", ali sam se nadovezao na izraze koje ti koristis.
. . . . . . . . .

sporingt
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 25 Sep 2016, 09:39
Location: Sydney, Australia
Status: Offline

Re: Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Post by sporingt » 28 Sep 2016, 12:35

moj otac je meni rekao(i on je zivio u bosni skoro pola zivota) kad sam ka pitao zasto su bosnaci toliko neuspjesni , zasto nemogu da se vrate na noge poslje rata i vrati sve da bude kako treba(jel ima idalje rupa tamo od rate po gradu) i moj otac mi je rekao da su bosanci vrlo ljubomorni

kad vide nekog drugog bosanca sto napreduje onda mu nedaju da napreduje, probaju da mu to "sabotage" ujmesto da rade zajedno da vrate drzavu na nogu, biju ze izmedzu sebe ko ci imati naj vise moc na vlasti i koce voditi jedno drugo i koce imati vise da se fali jednom drugom

eto to mi je rekao otac, ja neznam koliko je to istina ali znam sta sam vidjeo u bosni, ljudih nikako ne napreduju, koda je tamo vrijeme stalo , sve je ostalo koda se rat zavrsio jucer

neznam sta je sa bosancima i bosnom ali stvari neidu dalje tamo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Post by Socrates » 28 Sep 2016, 12:38

Pa ne bih ja bas toliko generalizovao sto se tiče Bosanaca. Ali, recimo, da je istina, zašto bi se onda vraćao dole?
. . . . . . . . .

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Post by vila » 28 Sep 2016, 12:40

Socrates wrote:
vila wrote:Optimisticno sam krenula sa zeljom da procitam sve
:ooo
Odustala!
I ja sam skoro odustao, ali sam se predomislio.
Ajd prepricaj mi ukratko :ooo
Ja sam "uvatila" da ne volimo trcat bez potribe

sporingt
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 25 Sep 2016, 09:39
Location: Sydney, Australia
Status: Offline

Re: Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Post by sporingt » 28 Sep 2016, 12:45

Socrates wrote:Pa ne bih ja bas toliko generalizovao sto se tiče Bosanaca. Ali, recimo, da je istina, zašto bi se onda vraćao dole?
zato kad covjek zivi u stranoj drzavlji i ode kuci, ima taj osjecas koji se covjek veze za svoju zemlju, osjecas se kod kuce, ima tu jedno fino osjecaj tu, i vala nema polucije kosto ima ovdje u australiji, i vodja je slatka i ukusna i hladna i fino je zivjeti i vidjeti bosnu kao zemlju

ja sam zivijo odje u australiju cijeli zivot , i kad cujes da svako oko tebe prica bosnaski i cujes ezan iz dzamije, i to sve bas je osjecas pravi, bas se osjecas kod kuce , ima ta veza izmedzu mojeg tjela i te drzavlje sto se primjeti

kad sam prvi put dosao tamo i vido aerodrom kako je mal i kako je mala bosna , prvo sam zamislio "sta je ovo" "gdje sam ovo dosao" ali kad sam se malo prosetao kroz bascarsiju bas sam se osjecao ko da sam doso kuci prvi put, i kakva da jeste bosna , staces to mi je "motherland" sto se kaze

tamo su mi generacije zivjeli i hodali i umrli i to mi je zve zapisano u gene
Last edited by sporingt on 28 Sep 2016, 12:50, edited 1 time in total.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Post by Socrates » 28 Sep 2016, 12:47

vila wrote:
Socrates wrote:
vila wrote:Optimisticno sam krenula sa zeljom da procitam sve
:ooo
Odustala!
I ja sam skoro odustao, ali sam se predomislio.
Ajd prepricaj mi ukratko :ooo
Ja sam "uvatila" da ne volimo trcat bez potribe
Ako bih ti kratko pričao, onda to ide u jednoj recenici;

Naslovom teme implicira da će savjetovati ljude kako da uspiju na Zapadu, a onda priča samo o neuspjesima. :p
. . . . . . . . .

sporingt
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 25 Sep 2016, 09:39
Location: Sydney, Australia
Status: Offline

Re: Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Post by sporingt » 28 Sep 2016, 12:51

Socrates wrote:
vila wrote:
Socrates wrote:
vila wrote:Optimisticno sam krenula sa zeljom da procitam sve
:ooo
Odustala!
I ja sam skoro odustao, ali sam se predomislio.
Ajd prepricaj mi ukratko :ooo
Ja sam "uvatila" da ne volimo trcat bez potribe
Ako bih ti kratko pričao, onda to ide u jednoj recenici;

Naslovom teme implicira da će savjetovati ljude kako da uspiju na Zapadu, a onda priča samo o neuspjesima. :p
jesli ikad cuo onaj proverb "success is attained at the point of collapse" eto nek ti to bude summary

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Post by Julia-Klara » 28 Sep 2016, 13:17

Pa nije svako lud da trci bezze a ne ganjaju ga :lud
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Post by Socrates » 28 Sep 2016, 13:18

sporingt wrote:
Socrates wrote:Pa ne bih ja bas toliko generalizovao sto se tiče Bosanaca. Ali, recimo, da je istina, zašto bi se onda vraćao dole?
zato kad covjek zivi u stranoj drzavlji i ode kuci, ima taj osjecas koji se covjek veze za svoju zemlju, osjecas se kod kuce, ima tu jedno fino osjecaj tu, i vala nema polucije kosto ima ovdje u australiji, i vodja je slatka i ukusna i hladna i fino je zivjeti i vidjeti bosnu kao zemlju

ja sam zivijo odje u australiju cijeli zivot , i kad cujes da svako oko tebe prica bosnaski i cujes ezan iz dzamije, i to sve bas je osjecas pravi, bas se osjecas kod kuce , ima ta veza izmedzu mojeg tjela i te drzavlje sto se primjeti

kad sam prvi put dosao tamo i vido aerodrom kako je mal i kako je mala bosna , prvo sam zamislio "sta je ovo" "gdje sam ovo dosao" ali kad sam se malo prosetao kroz bascarsiju bas sam se osjecao ko da sam doso kuci prvi put, i kakva da jeste bosna , staces to mi je "motherland" sto se kaze

tamo su mi generacije zivjeli i hodali i umrli i to mi je zve zapisano u gene
Pa gledaj, i ja volim Bosnu, istina više duhovno, nego da bih baš išao da šetam asfaltom dole po svaku cijenu.

Estetski govoreci, nekako mi je ljepša i Kalifornija i Azorska Ostrva, i Firenca. I Damask, mada ne znam kakav je danas. A i u Kanadi prirodnih čudesa za izvoz. Pa covjek moze na nekom božjem kanadskom kutku da legne, zagrli neku krasoticu i pjevusi Pixies. Ili ezan, sta god mu odgovara.
. . . . . . . . .

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sta i kako biti uspjesan u Zapadu, sto se ocekuje

Post by SPINERKA » 28 Sep 2016, 13:37

:jutarnja

..mozes --citavih 15-ak minuta koliko traje ljeto. :roll


:hihi
Image

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests