Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Lotre
Na probnom
Na probnom
Posts: 60
Joined: 27 Oct 2012, 23:42
Status: Offline

Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Post by Lotre » 27 May 2019, 02:48

Mene zanima sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak. Mislim državljanima BiH nije ni dozvoljeno ni da sudjeluju u Australiji na Work & Traveler programu i konzulat((Konzularno odjeljenje) Australije u Sarajevu nema ni pravo ni da odobri radne dozvole za Australiju a ja mislim tamo imigrirati i naša država je stara preko 25 godina a još se nije ni dogovorila sa tom državom o bitnim stvarima ko radu i stanovanju tamo. Šta me još interusuje sa kojim je mogla do sada sklopiti ugovore o saradnji i dozvoli za rad i boravak i sa kojim bi to trebala u budućnosti uraditi?

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Post by Mutevelija » 27 May 2019, 02:55

Sta ces tamo, kenguri paukovi ogromni zmije
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Lotre
Na probnom
Na probnom
Posts: 60
Joined: 27 Oct 2012, 23:42
Status: Offline

Re: Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Post by Lotre » 27 May 2019, 04:38

Mutevelija wrote: 27 May 2019, 02:55 Sta ces tamo, kenguri paukovi ogromni zmije
Tamo ima više posla nego u BiH i taj mi je potreban. Protiv kengura ću sebi nabaviti pušku, protiv paukova ću postaviti mreže i protiv zmija ću najvjerovatnije sebi nabaviti više mački(jer one ganjaju i ubijaju sve šta se može uloviti). LP.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Post by storm » 27 May 2019, 07:36

Lotre wrote: 27 May 2019, 02:48 Mene zanima sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak. Mislim državljanima BiH nije ni dozvoljeno ni da sudjeluju u Australiji na Work & Traveler programu i konzulat((Konzularno odjeljenje) Australije u Sarajevu nema ni pravo ni da odobri radne dozvole za Australiju a ja mislim tamo imigrirati i naša država je stara preko 25 godina a još se nije ni dogovorila sa tom državom o bitnim stvarima ko radu i stanovanju tamo. Šta me još interusuje sa kojim je mogla do sada sklopiti ugovore o saradnji i dozvoli za rad i boravak i sa kojim bi to trebala u budućnosti uraditi?
U Australiju nije tako jednostavno ni iz EU migrirati, moraš puno toga ispuniti...
Ja sam se bavio tom idejom početkom 2000ih i baš je procedura... Ali ljudi idu, znači može se. Certifikat za jezik, prvi posao da imaš ugovoren, novčani depozit, tax number... tada su bili uvjeti da počneš postupak. Ali to se mijenja, provjeri.
Ako ništa, zbog klime bih otišao sad :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

nedo_a
Na probnom
Na probnom
Posts: 11
Joined: 03 Jun 2019, 19:29
Location: Haj ne Haj
Status: Offline

Re: Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Post by nedo_a » 03 Jun 2019, 21:48

Najlakse ti je u Sloveniju da odes. Ima sporazum izmedju BiH i Slovenije.
Moras naci poslodavca naravno jer on za tebe pravi papire.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Post by storm » 04 Jun 2019, 07:18

nedo_a wrote: 03 Jun 2019, 21:48 Najlakse ti je u Sloveniju da odes. Ima sporazum izmedju BiH i Slovenije.
Moras naci poslodavca naravno jer on za tebe pravi papire.
Ako nije teško, napiši jednom cijeli postupak, od kad si pronašao posao, koliko traje procedura, dolazak, dojmovi, koliko si upoznao funkcioniranje društva itd itd ... Mozda bude korisno nekome...
Onako iz tvog kuta nakon, eto godinu dana ovdje :ok
Meni je baš zanimljivo pročitati, kako drugi dožive deželu :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

nedo_a
Na probnom
Na probnom
Posts: 11
Joined: 03 Jun 2019, 19:29
Location: Haj ne Haj
Status: Offline

Re: Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Post by nedo_a » 04 Jun 2019, 08:46

Nakon razgovora za posao, i dobivanja potvrde poslodavca da me je odabrao proslo je 7 dana, i iskreno to je najmanje sto sam cekao u odnosu na ostalo :).
Sama procedura je malo dugotrajnija bila, jer i poslodavcu je bilo prvi put da zaposljava radnika iz BiH tako da ni on nije bio upucen u sve. Vjerovatno zbog velikog broja zahtjeva za radne dozvole, svoju sam cekao skoro vise od 2 mjeseca. Kada su mi odobrili radnu dozvolu, od poslodavca mi je stigao ugovor koji sam potpisan vratio. Poslije toga sve je islo nekako brze. Otiske sam dao kroz 7 dana od slanja ugovora, a vizu sam podigao nakon 15-20 dana.
Jedina “otezavajuca” okolnost je da sam cijelo vrijeme od potvrde da me je poslodavac odabrao morao biti na zavodu za zaposljavanje. Nekome sa malim djetetom to je poprilicno tesko iz razloga sto sva ustedjevina se ubrzano trosi i po pehu nekakvom neplaniranih troskova je puno. Tako ko god da se odluci na dolazak u Sloveniju treba da se pripremi da ce cekati najmanje 2-3 mjeseca samo da dodje. Znam za ljude koji su cekali i vise od 6 mjeseci.
Sam dolazak u Sloveniju je bio pun optimizma, koji iskreno jos uvijek nije popustio. Jednostavno, prelijepa zemlja sa puno prirode koju zaista treba i postovati i cijeniti na nacin na koji to domicilno stanovnistvo radi. Inace zivim u malom mjestu i sve je prilagodjeno porodicnim ljudima. Puno zelenila, parkova, mir i tisina. Ako se pozeli buka lako je skoknuti do veceg grada jer su ceste dobro uvezane, ili medjugradskim prevozom koji je takodjer odlican.
Birokratija za moje dosadasnje iskustvo je fenomenalna. Nema nikakvih redova, bespotrebnih papira, hodanja od saltera do saltera itd., sve se zavrsavana na jednom mjestu, i sluzbenici na moje iznenadjenje su veoma
U pocetku sam mislio izdrzati godinu dana u Sloveniji, i onda srecu traziti dalje u Eveopi, ali kako vise upoznajem Sloveniju sve mi se manje ide dalje a sve vise ostaje.
Ljudi kao ljudi, ima ih svakakvih. Od extra ljubaznih koji ce da ti i pomognu i objasne bez obzira sto ne znas rijeci slovenackog jezika, do bukvalno ljudi kojima iz ociju viri i nacionalizam i fasizam, sve u jednom. Srecom ovih drugih je daleko manje.
Naravno, kao i u svakoj novoj okolini i drzavi potrebna je prilagodba. Moj neki licni cilj je sto bolje ovladati jezikom (koliko god cudno zvucalo nije bas ni jednostavan za nauciti ), jer kada Slovenci vide da se trudis da naucis njihov jezik i oni te malo drukcije posmatraju. Realno, mislim da je tako svugdje, al eto...

Toliko za sada, ako ko ima pitanja slobodno ih postavljajte, bice mi drago ako nekome mogu makar malo pomoci.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Post by Melek » 04 Jun 2019, 09:00

Meni je drug iz Jesenica jednom davno opisao kako je on svojevremeno uvježbavao slovenački izgovor i melodiku jezika. Kaže, strpa par žvakaćih guma u usta i žvače istovremeno kad izgovara riječi. Veli da mu je to razvilo izvanrednu motoriku govora na slovenačkom :ccc
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Post by storm » 04 Jun 2019, 09:21

Melek wrote: 04 Jun 2019, 09:00 Meni je drug iz Jesenica jednom davno opisao kako je on svojevremeno uvježbavao slovenački izgovor i melodiku jezika. Kaže, strpa par žvakaćih guma u usta i žvače istovremeno kad izgovara riječi. Veli da mu je to razvilo izvanrednu motoriku govora na slovenačkom :ccc
Ako se nekad i nauči književni slovenski, teško ćeš razumjeti one gore na Jesenicama :oo
Šta ima zafrkanih dijalekata i fonetike na tako malom prostoru, to je čudo...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

nedo_a
Na probnom
Na probnom
Posts: 11
Joined: 03 Jun 2019, 19:29
Location: Haj ne Haj
Status: Offline

Re: Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Post by nedo_a » 04 Jun 2019, 09:36

storm wrote: 04 Jun 2019, 09:21
Melek wrote: 04 Jun 2019, 09:00 Meni je drug iz Jesenica jednom davno opisao kako je on svojevremeno uvježbavao slovenački izgovor i melodiku jezika. Kaže, strpa par žvakaćih guma u usta i žvače istovremeno kad izgovara riječi. Veli da mu je to razvilo izvanrednu motoriku govora na slovenačkom :ccc
Ako se nekad i nauči književni slovenski, teško ćeš razumjeti one gore na Jesenicama :oo
Šta ima zafrkanih dijalekata i fonetike na tako malom prostoru, to je čudo...
Pricacemo na slovenackom jednom prilikom....kada cujes moj dijalekt neces me nista razumjeti :D. :D. :D. :D.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Post by storm » 04 Jun 2019, 09:44

nedo_a wrote: 04 Jun 2019, 09:36
storm wrote: 04 Jun 2019, 09:21

Ako se nekad i nauči književni slovenski, teško ćeš razumjeti one gore na Jesenicama :oo
Šta ima zafrkanih dijalekata i fonetike na tako malom prostoru, to je čudo...
Pricacemo na slovenackom jednom prilikom....kada cujes moj dijalekt neces me nista razumjeti :D. :D. :D. :D.
Dijo porko, skontati ćemo se nekako, rukama, nogama, a uvijek je tu i bosanski :valja
Ma oštja :pusi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Post by lejlamo » 04 Jun 2019, 09:45

Melek wrote: 04 Jun 2019, 09:00 Meni je drug iz Jesenica jednom davno opisao kako je on svojevremeno uvježbavao slovenački izgovor i melodiku jezika. Kaže, strpa par žvakaćih guma u usta i žvače istovremeno kad izgovara riječi. Veli da mu je to razvilo izvanrednu motoriku govora na slovenačkom :ccc

šta je izvanredna motorika govora?

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Post by storm » 04 Jun 2019, 09:54

lejlamo wrote: 04 Jun 2019, 09:45
Melek wrote: 04 Jun 2019, 09:00 Meni je drug iz Jesenica jednom davno opisao kako je on svojevremeno uvježbavao slovenački izgovor i melodiku jezika. Kaže, strpa par žvakaćih guma u usta i žvače istovremeno kad izgovara riječi. Veli da mu je to razvilo izvanrednu motoriku govora na slovenačkom :ccc

šta je izvanredna motorika govora?
Melek bi da bude funny, što I jest uspio...
:oo možda ne kako je htio..
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Post by Melek » 04 Jun 2019, 10:16

Koordinisana šupačka akcija?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Post by Melek » 04 Jun 2019, 10:18

lejlamo wrote: 04 Jun 2019, 09:45
Melek wrote: 04 Jun 2019, 09:00 Meni je drug iz Jesenica jednom davno opisao kako je on svojevremeno uvježbavao slovenački izgovor i melodiku jezika. Kaže, strpa par žvakaćih guma u usta i žvače istovremeno kad izgovara riječi. Veli da mu je to razvilo izvanrednu motoriku govora na slovenačkom :ccc

šta je izvanredna motorika govora?
To ti je kad se hercegovac prepozna dok zijevne, po načinu zijevanja, bez da se čak ni smrad iz usta ne stigne osjetiti. Tako nekako :ooo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Post by lejlamo » 04 Jun 2019, 10:19

joj meleče, ličiš na krokodila sad', što ti to batre?

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Post by Melek » 04 Jun 2019, 10:24

Ma živcira me svaki vid UŠP-a, pa i onaj najmanji :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Post by lejlamo » 04 Jun 2019, 10:27

oukej, mene samo zaintrigirala ta sintagma, al haj...

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Post by Melek » 04 Jun 2019, 10:27

Ma da, ba :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sa kojim zemljama BiH ima skopljene sporazume o saradnji i dozvoli za rad i boravak.

Post by lejlamo » 04 Jun 2019, 10:30

Image

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests