Ne razumijem neke stvari u BiH

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
bee
Na probnom
Na probnom
Posts: 3
Joined: 10 Jun 2020, 06:46
Status: Offline

Ne razumijem neke stvari u BiH

Post by bee » 10 Jun 2020, 07:13

Ja sam kao djete otisla van Bosne zbog rata i nisam se vracala do sada. Sad sam vec par mjeseci u Bosni i ne razumijem neke stvari. Prvo, nekako narod stariji vise voli samo da prica a ne da slusa. Cesto se nadzem da ne znam nekoga i oni mi ispricaju njihovu svu zivotnu pricu za pet minuta a nista jih ne interesuje da vode razgovor ili da pitaju o drugima. Neznam kako da jih prekinem ili da kazem da nisam zainteresovana u tu pricu koja je samo jednostrana (neznam ako je to rjeci). Drugo, narod nas je bas ljubazan ja mislim inace ali isto na neki nacin imala sam dosta iskustva kako ljudi ne kazu sta misle. Umjesto da me direktno nesto pitaju ili kazu oni kruze nekom pricom. Na primjer, ja sam dolazila u jedan kafic sa prijateljom iz druge drzave par puta i kako se je sve zatvorilo normalno nisam isla vise. Sad sam otisla tamo opet jel mi se svidza kafic sa drugom prijatelicom i vlasnik se pravi da me se sjeca ali ja vidim da se nesjeca. I onda nastavi pravti da me se sjeca ali da sam ja dolazila sama il nesto. Ja mislim jednom sam dosla sama tu da radim na internetu. Zato sto je inace to uredu odakle sam da odes u kafic i da radis. Sad on to spominje da sam ja uvjek dolazila sama ali nije tako. Prvo, ne razumijem sta to ima veze i sto to neko i primjeti. I onda je poceo neku pricu kako cure dolaze sa drugim muskarcima i nezna se jesuli zajedno ili nisu i tkd zato kad je to rekao ja sam spomenla da sam dolazila sa prijateljom. Opet sta to ima veze i sto mi to pricas? Nisam imala takva iskustva prije inace mozes otic u kafic bez problema i niko te ne prati sta radis il skim si to me bas cudi. Ovo je grad, to vise bi ocekivala u selu il nesto. Trece, ne razumijem ovo placanje i kad se casti. Kad sam tek dosla primjetla sam neki ljudi kad je vrijeme oni da caste nadze negdje jeftino da odemo i kad je meni vreme onda nekako je puno skuplje. Osjecam se narod da misli samo sto nisam odavde da imam neke gomile para i malo iskorstivaju. Ja mislim uredu je castit kad hoces a sto bas svaki put neko mora nekoga castit? I zadnje, sto se tice druzenja muskaraca i cura. Ja sam navikla da se moze druzti bez problema jedni s drugima ali ovde imam iskustvo da muskarci bas ne druze se curama nego da zele da hodaju a ne da imaju neko prijateljstvo. To su samo moja iskustva i neke stvari koje me bune. Ne zelim nista lose reci nego samo da razumijem malo bolje misljene na to ako mozes mi neko objasniti sa svoje strane. Hvala.

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ne razumijem neke stvari u BiH

Post by Username » 10 Jun 2020, 08:31

Ne razumijem sto si se vratila

Tu sam stao s citanjem

respo
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3931
Joined: 11 Sep 2019, 10:11
Status: Offline

Re: Ne razumijem neke stvari u BiH

Post by respo » 10 Jun 2020, 08:35

bee wrote: 10 Jun 2020, 07:13 Ja sam kao djete otisla van Bosne zbog rata i nisam se vracala do sada. Sad sam vec par mjeseci u Bosni i ne razumijem neke stvari. Prvo, nekako narod stariji vise voli samo da prica a ne da slusa. Cesto se nadzem da ne znam nekoga i oni mi ispricaju njihovu svu zivotnu pricu za pet minuta a nista jih ne interesuje da vode razgovor ili da pitaju o drugima. Neznam kako da jih prekinem ili da kazem da nisam zainteresovana u tu pricu koja je samo jednostrana (neznam ako je to rjeci). Drugo, narod nas je bas ljubazan ja mislim inace ali isto na neki nacin imala sam dosta iskustva kako ljudi ne kazu sta misle. Umjesto da me direktno nesto pitaju ili kazu oni kruze nekom pricom. Na primjer, ja sam dolazila u jedan kafic sa prijateljom iz druge drzave par puta i kako se je sve zatvorilo normalno nisam isla vise. Sad sam otisla tamo opet jel mi se svidza kafic sa drugom prijatelicom i vlasnik se pravi da me se sjeca ali ja vidim da se nesjeca. I onda nastavi pravti da me se sjeca ali da sam ja dolazila sama il nesto. Ja mislim jednom sam dosla sama tu da radim na internetu. Zato sto je inace to uredu odakle sam da odes u kafic i da radis. Sad on to spominje da sam ja uvjek dolazila sama ali nije tako. Prvo, ne razumijem sta to ima veze i sto to neko i primjeti. I onda je poceo neku pricu kako cure dolaze sa drugim muskarcima i nezna se jesuli zajedno ili nisu i tkd zato kad je to rekao ja sam spomenla da sam dolazila sa prijateljom. Opet sta to ima veze i sto mi to pricas? Nisam imala takva iskustva prije inace mozes otic u kafic bez problema i niko te ne prati sta radis il skim si to me bas cudi. Ovo je grad, to vise bi ocekivala u selu il nesto. Trece, ne razumijem ovo placanje i kad se casti. Kad sam tek dosla primjetla sam neki ljudi kad je vrijeme oni da caste nadze negdje jeftino da odemo i kad je meni vreme onda nekako je puno skuplje. Osjecam se narod da misli samo sto nisam odavde da imam neke gomile para i malo iskorstivaju. Ja mislim uredu je castit kad hoces a sto bas svaki put neko mora nekoga castit? I zadnje, sto se tice druzenja muskaraca i cura. Ja sam navikla da se moze druzti bez problema jedni s drugima ali ovde imam iskustvo da muskarci bas ne druze se curama nego da zele da hodaju a ne da imaju neko prijateljstvo. To su samo moja iskustva i neke stvari koje me bune. Ne zelim nista lose reci nego samo da razumijem malo bolje misljene na to ako mozes mi neko objasniti sa svoje strane. Hvala.
ti moras podhitno na kafu
odgovoran sam za ono sto kazem a ne za ono sto ti shvatis

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ne razumijem neke stvari u BiH

Post by Username » 10 Jun 2020, 08:51

Bolje u lov s melekom

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24870
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6959 times
Been thanked: 6595 times
Status: Offline

Re: Ne razumijem neke stvari u BiH

Post by Koraci_u_noci » 10 Jun 2020, 08:53

Sve je to dobar materijal i za onu temu 'Nervira me'.
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22525
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12936 times
Been thanked: 12568 times
Status: Offline

Re: Ne razumijem neke stvari u BiH

Post by Dori » 10 Jun 2020, 09:09

Bee dobro nam dosla....
Hmm...tesko je odgovoriti na tvoje pitanje u jednom postu....Ali to je Balkan. Kad smo tu, nervira nas, kad nismo tu, nedostaje nam sve to. Neke stvari je mozda tesko razumjeti, ali nekad se objasni jednostavno "to smo mi" ili "tako je to kod nas".
Dok sam zivjela u Sarajevu imala sam kontakt sam jako puno stranaca....I pokusavala im objasniti neke stvari kako i zasto je to tako "kod nas".
Sada vise ne zivim u Bosni i sve mi te stvari nedostaju....
Stariji jesu takvi. U mojoj familiji se desi da svi pricaju u glas. Meni je to haoticno, ali vjerovala ili ne na kraju se svi razumiju sta je ko rekao. :D.
Sto se placanja tice, kad odete na to neko "jeftinije" mjesto, proguraj se i plati ti prva, pa ce biti onda njihov red na "skupljem" mjestu.
U svakom slucaju sretno i dobro dosla na Balkan. Na neke stvari se mozda i naviknes....a na neke ne....
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Ne razumijem neke stvari u BiH

Post by Merlin246 » 10 Jun 2020, 09:22

Ja sam u Njemackoj kratko stvarno al ne mozes da ne primjetis razliku kad dodjes ovdje u nekim stvarima. Najvise sto se tice kulture i bontona, pa onda i svega ostalog. Neki dan ja u Konzumu kruh uzimam i ja sama cekam ispred pulta a 3 radnice s druge strane udaljene od mene 2 metra skupile se i nesto pricaju (cula sam da nema veze s poslom) I mene su vidjele al nijedna da pridje da me usluzi. ☹ I ja cekaj cekaj da zavrse nistaa one.. I ja mahnula rukom reko moze li me usluziti netko i tek tada me upita sta mi treba. Ni dobar dan ni dovidjenja. I to ne samo tu nego skoro svugdje.. Kad dodjem na kasu da mi nesto naplati imam osjecaj kao da sam ukrala njima nesto, tako se ponasaju otresito nekako i ljuto. O kaficima da i ne pricam.
A zdravstvo je prica za sebe. To me sramota i da usporedjujem :ha

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Ne razumijem neke stvari u BiH

Post by carobnjak N » 10 Jun 2020, 09:25

pa kod nas je narod većinom nekulturan i tačno da ne znaju razgovarati, nego ti samo priča svoje, ne sluša niti ima osjećaj
da bi ti trebao nešto reći, nego samo ti slušaj njega.
ja sam tako jednom prijatelju od mog prijatelja, nakon sat vremena što ne možeš doći do riječi, jednostavno direktno rekao
"jarane , jel ovo neko predavanje ? ti samo pričaš a mi kao trebamo slušati "
malo mu bilo kao neugodno ali nakon pola sata nastavio opet svoje.

također mi je glupo što te nepoznate persone, tipa taksista, saputnici iz autobusa i slično, počnu pitati neka privatna pitanja.
tipa gdje radiš, kolika ti je plata, koliko imaš djece i ako nemaš zašto nemaš itd
ili kad mi počnu to isto pričati o sebi , bez da ih uopće pitaš to.

stojiš u redu na šalteru, osoba iza tebe ti se približi toliko da osjećaš da te dodiruje trbuhom ili ti puše za vrat, izviruje i naćuli uši
šta onaj prvi na šalteru priča sa službenikom i onda još isprati pogledom onim buljećim , pogotovo ako je žensko.
debilan, primitivan svijet . :cudi
nije mi to ni malo simpatično ili ono "haj tako je kod nas" ...daj se bolan upristoji
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

respo
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3931
Joined: 11 Sep 2019, 10:11
Status: Offline

Re: Ne razumijem neke stvari u BiH

Post by respo » 10 Jun 2020, 09:26

Merlin246 wrote: 10 Jun 2020, 09:22 Ja sam u Njemackoj kratko stvarno al ne mozes da ne primjetis razliku kad dodjes ovdje u nekim stvarima. Najvise sto se tice kulture i bontona, pa onda i svega ostalog. Neki dan ja u Konzumu kruh uzimam i ja sama cekam ispred pulta a 3 radnice s druge strane udaljene od mene 2 metra skupile se i nesto pricaju (cula sam da nema veze s poslom) I mene su vidjele al nijedna da pridje da me usluzi. ☹ I ja cekaj cekaj da zavrse nistaa one.. I ja mahnula rukom reko moze li me usluziti netko i tek tada me upita sta mi treba. Ni dobar dan ni dovidjenja. I to ne samo tu nego skoro svugdje.. Kad dodjem na kasu da mi nesto naplati imam osjecaj kao da sam ukrala njima nesto, tako se ponasaju otresito nekako i ljuto. O kaficima da i ne pricam.
A zdravstvo je prica za sebe. To me sramota i da usporedjujem :ha
i ti moras na kafu podhitno
odgovoran sam za ono sto kazem a ne za ono sto ti shvatis

respo
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3931
Joined: 11 Sep 2019, 10:11
Status: Offline

Re: Ne razumijem neke stvari u BiH

Post by respo » 10 Jun 2020, 09:28

carobnjak N wrote: 10 Jun 2020, 09:25 pa kod nas je narod većinom nekulturan i tačno da ne znaju razgovarati, nego ti samo priča svoje, ne sluša niti ima osjećaj
da bi ti trebao nešto reći, nego samo ti slušaj njega.
ja sam tako jednom prijatelju od mog prijatelja, nakon sat vremena što ne možeš doći do riječi, jednostavno direktno rekao
"jarane , jel ovo neko predavanje ? ti samo pričaš a mi kao trebamo slušati "
malo mu bilo kao neugodno ali nakon pola sata nastavio opet svoje.

također mi je glupo što te nepoznate persone, tipa taksista, saputnici iz autobusa i slično, počnu pitati neka privatna pitanja.
tipa gdje radiš, kolika ti je plata, koliko imaš djece i ako nemaš zašto nemaš itd
ili kad mi počnu to isto pričati o sebi , bez da ih uopće pitaš to.

stojiš u redu na šalteru, osoba iza tebe ti se približi toliko da osjećaš da te dodiruje trbuhom ili ti puše za vrat, izviruje i naćuli uši
šta onaj prvi na šalteru priča sa službenikom i onda još isprati pogledom onim buljećim , pogotovo ako je žensko.
debilan, primitivan svijet . :cudi
nije mi to ni malo simpatično ili ono "haj tako je kod nas" ...daj se bolan upristoji
3% je nepismenih
odgovoran sam za ono sto kazem a ne za ono sto ti shvatis

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80439
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7140 times
Been thanked: 11569 times
Status: Online

Re: Ne razumijem neke stvari u BiH

Post by spacebound » 10 Jun 2020, 09:31

Merlin246 wrote: 10 Jun 2020, 09:22 Ja sam u Njemackoj kratko stvarno al ne mozes da ne primjetis razliku kad dodjes ovdje u nekim stvarima. Najvise sto se tice kulture i bontona, pa onda i svega ostalog. Neki dan ja u Konzumu kruh uzimam i ja sama cekam ispred pulta a 3 radnice s druge strane udaljene od mene 2 metra skupile se i nesto pricaju (cula sam da nema veze s poslom) I mene su vidjele al nijedna da pridje da me usluzi. ☹ I ja cekaj cekaj da zavrse nistaa one.. I ja mahnula rukom reko moze li me usluziti netko i tek tada me upita sta mi treba. Ni dobar dan ni dovidjenja. I to ne samo tu nego skoro svugdje.. Kad dodjem na kasu da mi nesto naplati imam osjecaj kao da sam ukrala njima nesto, tako se ponasaju otresito nekako i ljuto. O kaficima da i ne pricam.
A zdravstvo je prica za sebe. To me sramota i da usporedjujem :ha
Eh, zato ja sanjam Njemacku, zaista, bukvalno skoro svaku noc sanjam, i jedva cekam dan kad cu opet tamo i samam sa sobom pricam na njemackom da ono sitno sto sam naucila ne zaboravim.
Exchan ❌️

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Ne razumijem neke stvari u BiH

Post by carobnjak N » 10 Jun 2020, 10:00

jednom u Mostaru sjednem s prijateljicom u neku ćevaparu, odmah na ulazu gdje počinje kaldrma ...
ova nešto kao ljubopitiva , pitala jel oni sami prave ćevape ili nešto tako bezze upitala, kad tu neki penzioner u prljavoj kecelji
poče se prvo hvaliti kako je on vlasnik, te kako nema boljih ćevapa (a nisu nešto ) , pa ti onda sjede za stol i razveza se , cijelu istoriju
svoju , hvaleći se uzduž i poprijeko ...jedno 15-20 minuta je čovjek sjedio i davio.
poslije ova kao , što sam ja ljut , što mi smeta ...ne kontam

jednom tako isto u Bihaću na Japodskim otocima, sjeo sam za stol, počeo jesti, kad eto ti nekog lika sa ženom i dijetetom, onako pregojazni,
neukusno obučeni , te kao mogu li oni sjesti kod mene jer nema mijesta ?
pa reko, evo sad ću ja završiti pa možete onda.
veli, ok ...i sjedoše , kao da ne bi neko drugi uletio .
i sad ja jedem i oni sjede preko puta mene i bulje u hranu, gledaju kako ja jedem :D.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Ne razumijem neke stvari u BiH

Post by Merlin246 » 10 Jun 2020, 11:32

carobnjak N wrote: 10 Jun 2020, 10:00 jednom u Mostaru sjednem s prijateljicom u neku ćevaparu, odmah na ulazu gdje počinje kaldrma ...
ova nešto kao ljubopitiva , pitala jel oni sami prave ćevape ili nešto tako bezze upitala, kad tu neki penzioner u prljavoj kecelji
poče se prvo hvaliti kako je on vlasnik, te kako nema boljih ćevapa (a nisu nešto ) , pa ti onda sjede za stol i razveza se , cijelu istoriju
svoju , hvaleći se uzduž i poprijeko ...jedno 15-20 minuta je čovjek sjedio i davio.
poslije ova kao , što sam ja ljut , što mi smeta ...ne kontam

jednom tako isto u Bihaću na Japodskim otocima, sjeo sam za stol, počeo jesti, kad eto ti nekog lika sa ženom i dijetetom, onako pregojazni,
neukusno obučeni , te kao mogu li oni sjesti kod mene jer nema mijesta ?
pa reko, evo sad ću ja završiti pa možete onda.
veli, ok ...i sjedoše , kao da ne bi neko drugi uletio .
i sad ja jedem i oni sjede preko puta mene i bulje u hranu, gledaju kako ja jedem :D.
:haha
Show program
Pogotovo ovo sto si naveo kako ljudi opusteno bez ikakvog ustrucavanja te ispituju o tvom privatnom zivotu, primanjima, svemu i svacemu.. I hajde opet ja dok sam tu bila stalno nekako naviknes na te stvari i to ti cak normalno postane :lupa Al kad odes negdje gdje je bolje sto puta i onda opet ovde dodjes nemoguce da ne primjetis te stvari.
Recimo kod nas (u BiH) sestre u bolnicama imaju pauzu koja nikad nije samo pola sata, nego zavisi kako kada. I onda opet u toku dana ima vrijeme kad se pije kava znaci isto skoro 40-ak minuta, zavisi kako kada.. Dok npr nece da preuzmu stvari za nekog pacijenta i nikoga ne pustaju na odjel u to vrijeme. Ne zato sto imaju posla nego stvarno odmaraju, piju kavu. To je u Njemackoj (bar ovdje gdje ja radim) nezamislivo. Znaci ok toleriram bezobrazluk konobara koji nece da me usluzi i naljuti se ako mu vratim pice jer mi je donio nesto sto nisam narucila. Ali ako mi je netko bolestan ne daj Boze i lezi u bolnici i da ja izadjem s posla da bih mu dala lijekove npr ili ves cist, a da sestre jednostavno nece da otvore ni prozorcic da to preuzmu jer ne mogu da prekinu svoju kavu i odmor to ne da mi je nekulturno, nego je neljudski totalno i prezalosno.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ne razumijem neke stvari u BiH

Post by Socrates » 10 Jun 2020, 11:50

Kad ovo pročitam tačno je lijepo kad voliš sve izdaleka i na nekim principijelnim osnovama.
. . . . . . . . .

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Ne razumijem neke stvari u BiH

Post by Merlin246 » 10 Jun 2020, 11:57

Meni samo tesko sto mi je ovde obitelj :( i volim ovu prirodu, opustenost, nema stresa nikakvog, lakse mi sve na maternjem jeziku. Alii kad sveukupno sagledas :tuga
Samo bjezi sto dalje :valja

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ne razumijem neke stvari u BiH

Post by Socrates » 10 Jun 2020, 12:00

Kako bona nema stresa?

Naravno da ga ima.

Sve to treba idealizirati na milion kilometara daleko.

Tako ne treba samo sa Bosnom nego sa svime što ti je Bog dao i nisi sam izabrao.
. . . . . . . . .

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55918
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1945 times
Been thanked: 5746 times
Status: Online

Re: Ne razumijem neke stvari u BiH

Post by Duminjo » 10 Jun 2020, 12:07

Jao kolki su vam postovi

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ne razumijem neke stvari u BiH

Post by Socrates » 10 Jun 2020, 12:14

Ponjava tema
. . . . . . . . .

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Ne razumijem neke stvari u BiH

Post by Merlin246 » 10 Jun 2020, 12:18

Socrates wrote: 10 Jun 2020, 12:00 Kako bona nema stresa?

Naravno da ga ima.

Sve to treba idealizirati na milion kilometara daleko.

Tako ne treba samo sa Bosnom nego sa svime što ti je Bog dao i nisi sam izabrao.
Ima stresa ali ni blizu kakav imas u stranoj zemlji, pogotovo na pocetku, kada tek dodjes.
Ne kazem ni da je Njemacka savrsena, niti je idealiziram, ali kad pocnes usporedjivati te dvije zemlje ne znas jesu li neke stvari smjesne ili zalosne. :grana
Nije ni Bosna totalna katastrofa mislim.. cega sve ima nije lose ako nema nista bolje :valja

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ne razumijem neke stvari u BiH

Post by Socrates » 10 Jun 2020, 12:20

Nije stvar da li je katastrofa.

Ništa nije katastrofa.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests