Poznati Bosanci i stranci s bosanskohercegovačkim korjenima

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Fočanka Aida Hadžialić postala ministrica švedskoj vladi

Post by Pasaga » 03 Oct 2014, 21:31

Krokodil Behko wrote:
Julia-Klara wrote:odlicno, svaka cast
ovo je poruka za sve one koji misle da se u dijaspori samo zida i pere sudje
Ima ih i na socijali.
Bogami,oni koji zavrse faksove...velika vecina vec tokom studija obezbjedi i posao.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Fočanka Aida Hadžialić postala ministrica švedskoj vladi

Post by Spanac_113 » 04 Oct 2014, 10:41

ma svaka cast mala :cvijece

(ostavi tog supka svedskog, imas broj zovni :obrve )

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Fočanka Aida Hadžialić postala ministrica švedskoj vladi

Post by Lavlje_srce » 04 Oct 2014, 16:11

Svaka cast Aida, tako se to radi. :cvijece

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Fočanka Aida Hadžialić postala ministrica švedskoj vladi

Post by vila » 04 Oct 2014, 19:43

Spanac_113 wrote:ma svaka cast mala :cvijece

(ostavi tog supka svedskog, imas broj zovni :obrve )
Šime ha?
štaš...sudbina

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119236
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5519 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Online

Re: Fočanka Aida Hadžialić postala ministrica švedskoj vladi

Post by Maja » 06 Oct 2014, 11:56

87. godište i već ministrica :sok

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Fočanka Aida Hadžialić postala ministrica švedskoj vladi

Post by Zagorka » 06 Oct 2014, 12:12

Pa moze u Svedskoj.Hajd nek je izaberu u Bosni i Hercegovini.
A-a nece moci da je Koperfildova kcerka.

Skolu imas velis?Ostavi je babi svom!
Sposobna si za rukovodeće mjesto?Aha,jesi al u qrcu.'ta će meni piša svirati(podrrriiig da pocesem trbuh)

Čik da te vidim Aida.To je izazov.A ne tamo gdje svak zna sta je sta :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Fočanka Aida Hadžialić postala ministrica švedskoj vladi

Post by Lebowski » 06 Oct 2014, 12:22

Šta vam je... imamo i mi svoju Aidu.

Image
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Historijska literatura

Post by Pasaga » 03 Nov 2014, 09:21

Procitajte...
Mene je toliko odusevilo,ostavilo bez daha......

http://www.avaz.ba/clanak/144022/srebre ... -iz-pepela

Ako mjesto ne odgovara,molim admin. da to regulise sa pravilima foruma.
...tenkiyyuuu....puno....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7771 times
Status: Offline

Re: Poznati Bosanci i stranci s bosanskohercegovačkim korjenima

Post by Krokodil Behko » 04 Nov 2017, 16:43

SENZACIONALAN USPJEH TUZLANSKE FARMAKOLOGINJE: Mirela Delibegović patentirala čudotvorni lijek koji čisti arterije!


Image

Trodameskin, novi čudotvorni lijek koji poslije samo jednog korištenja otapa masnoću i kalcifikat iz arterija, nedavno je izašao iz laboratorije doktorice Mirele Delibegović (40), rodom iz Tuzle, koja je trenutno nastanjena u Aberdinu u Škotskoj.

Lijek se već pokazao uspješnim kada je u pitanju liječenje dijabetesa tipa 2 i raka dojke.

Doktorica Mirela i njen mladi, ali entuzijastični dvanaestočlani tim otkrili su koliko je, u stvari, veliki potencijal lijeka i gdje se sve može koristiti.

Kako ističe stručna javnost, sada čitavo čovječanstvo zna da samo jedna doza trodameskina potpuno obrne arterosklerozu, bolest koja je najčešći razlog srčanih udara. Novi lijek na neki način imitira vježbanje i izaziva efekte koji se postižu njime.

"Način na koji lijek funkcioniše je da zaustavi djelovanje PTP1B, proteina na kojem ja inače radim već 14 godina. Znamo da ljudi koji su gojazni imaju mnogo veću aktivnost i količinu tog proteina. Prvo smo se odlučili na genetičke eksperimente sa miševima, gdje smo dobili rezultate da su one jedinke koje nisu imale taj protein bile zaštićene protiv ove dvije bolesti", priča za "Nezavisne" Delibegovićeva.

Nakon toga je pisala Britanskoj fondaciji za zaštitu srca da im odobre grant sredstva.

"S obzirom na to da je gojaznost najveći faktor kod bolesti srca, išli smo s tim da ako možemo da zaustavimo djelovanje tog proteina možda će to imati pozitivne efekte na kardiovaskularne probleme. Novac smo dobili i, evo, prije nekoliko dana, nakon 30 mjeseci rada, istraživanje je završeno", kaže Delibegovićeva.

U istraživanju su korištene dvije vrste miševa koji imaju arterosklerozu. Miševi su pogodni za ovu vrstu testiranja jer su procesi skupljanja masnoće i kalcifikata u arterijama veoma slični kao i kod ljudi.
"Istraživanjem smo došli do toga da jedna doza lijeka sedmično totalno zaštiti unutrašnjost arterije, a sva masnoća koja je već bila u njoj se istopi. Najinteresantnije je bilo to što kada smo lijek davali miševima čije su arterije bile totalno ispunjene masnoćom, samo jedna doza imala je isti efekat kao i kod životinja koje su lijek dobijale šest sedmica", ističe Delibegovićeva.

Pored već navedenog, istraživači su došli do zaključka da su trigliceridi i holesterol kod zamoraca bili smanjeni i u granicama normale za razliku od stanja prije davanja lijeka. I osjetljivost na insulin se takođe popravila.

Kada je u pitanju primjena lijeka kod ljudi, do te faze ima još posla, ali ova naučnica govori da se radi na tome.

"Lijek je već u kliničkim eksperimentima, u drugoj fazi kada je u pitanju dijabetes i prvoj kada je u pitanju rak dojke, tako da očekujemo da će naše istraživanje ubrzati proces", govori doktorica za "Nezavisne".

Važno je naglasiti da su rezultati pokazali da kod miševa nije bilo nikakvih kontraindikacija.

Delibegovićeva kaže da su pohvale za njen tim došle sa raznih strana i od mnogo važnih ljudi u ovoj oblasti farmakologije, ali da pohvale nisu ono što naučnik traži.

"Poenta čitave priče naučnika u mojoj oblasti konkretno je da nađeš lijek za bolesti za koje trenutno nema lijeka. Moj san je oduvijek bio taj proces: iz laboratorije u ljudsku upotrebu. Kad jednog dana budem vidjela da ljudi koriste lijek - onda sam ostvarila san. Definitivno sam na tom putu", istakla je Delibegovićeva.

Mirela Delibegović, rođena Tuzlanka, BiH je napustila 1994. godine zbog rata. Srednju školu je završila u Edinburgu u Škotskoj, nakon toga je u istom gradu završila univerzitet, smjer farmakologija, a nakon četiri godine odradila je doktorske studije u Dandiju.

Kao vrhunac dolaze postdoktorski studiji na jednom od najprestižnijih univerziteta na svijetu - Harvardu, gdje je provela još četiri godine. Nakon toga dobila je poziciju na Aberdinu i već dvije godine je profesor. Na pitanje da li joj je bilo teško uspjeti poslije odlaska iz BiH, odgovara da jeste.

"Naravno da je bilo teško... Engleski koji sam ja znala je bio onaj školski. Međutim, u Velikoj Britaniji se uvijek poštovao težak rad i intelektualne sposobnosti, tako da sam cijelo svoje školovanje i karijeru sponzorisala kroz razne školarine", kazala je Delibegovićeva.


(SB)
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Poznati Bosanci i stranci s bosanskohercegovačkim korjenima

Post by Pasaga » 04 Nov 2017, 16:48

Image
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Poznati Bosanci i stranci s bosanskohercegovačkim korjenima

Post by Julia-Klara » 04 Nov 2017, 16:56

Kada je u pitanju primjena lijeka kod ljudi, do te faze ima još posla, ali ova naučnica govori da se radi na tome.

Jako puno vremena treba proci da se prvo zavrsi clinical trial, zatim i odobrenje od svjetskih zdravstvenih agencija. U svakom slucaju sretno!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Poznati Bosanci i stranci s bosanskohercegovačkim korjenima

Post by Pasaga » 04 Nov 2017, 17:05

Julia-Klara wrote: 04 Nov 2017, 16:56 Kada je u pitanju primjena lijeka kod ljudi, do te faze ima još posla, ali ova naučnica govori da se radi na tome.

Jako puno vremena treba proci da se prvo zavrsi clinical trial, zatim i odobrenje od svjetskih zdravstvenih agencija. U svakom slucaju sretno!
Zavidan uspjeh,...ponosamn sam ovog momenta,iznimno.....na Bosnu svoju.
Sve ovo,manje-vise,ima.....
Ovo ce biti jedan kompletring tog paketa,sto bi se reklo.
Na kraju,kad to bude efikasno,priznato...to ce da poklope veliki monopolisti
...i .....nista....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7771 times
Status: Offline

Bosansko čudo od djeteta oduševilo Australiju

Post by Krokodil Behko » 16 Jan 2018, 18:22

Genijalna petogodišnjakinja može da izrecituje broj pi do 140 decimalnih mjesta, napamet uči Kur'an, ima fotografsko pamćenje, klanja, ide na klavir i balet, zna arapsku abecedu...
Image

Lejla Sinanović, petogodišnja djevojčica iz Australije, porijeklom Bosanka, postala je prava mala zvijezda u ovoj zemlji zahvaljujući svom nevjerovatnom daru i fotografskoj memoriji. O njoj su pisali i izvještavali brojni australijski mediji, a u ovoj zemlji je proglašena za genija.

Naime, iako kreće u školu tek u februaru ove godine, njeno znanje je nevjerovatno, i, za razliku od prosječne djece u njenom uzrastu, pamti više i bolje. Lejla je već u stanju da izrecituje broj pi do 140 decimalnih mjesta. Sa svega 15 mjeseci naučila je da speluje svoje ime i prezime, a u stanju je da se sjeti imena ulica kojima je prolazila automobilom prije više nedjelja, kao i detalje hotelskih soba u kojima je odsjedala kada je imala samo dvije godine.

Lejlina porodica su izuzetno cijenjeni članovi bosanske zajednice u Australiji. Otac Amir joj je porijeklom iz Sanskog Mosta, a nana i djed po majci iz Kozarca i Bužima. Djed njene majke Zinete, Muharem Nanić, je stričević oca generala Izeta Nanića. Lejlin pradjed, Muharem Nanić je bio i jedan od osnivača Australijsko Bosansko Hercegovačke Islamske zajednice u Sidneju i jedan je od najstarijih Bosanaca tamo.

Kako kaže Lejlina majka Zineta, ona je tipična petogodišnjakinja koja voli ići u park, igrati se sa svojim prijateljicama i igračkama, te voziti bicikl. Pažnju je skrenula „ekstremnom“ sposobnošću pamćenja.

Image


- Djeca su kao spužve i uče mnogo brže od odraslih. Lejla nije rođena kao genije ili sa fotografskom memorijom. Od njenog rođenja stalno smo joj čitali knjige i uključivali je u aktivnosti za koje smo se nadali da će joj pomoći u životu. Od šestog mjeseca života Lejla pohađa časove Šišida centra za rano obrazovanje. To je program koji se fokusira na učenje kroz igru. Na časovima pjevaju pjesme, rade flash kartice i labirint zagonetke, što donosi zabavne aktivnosti ranog djetinjstva, ali i stvara snažan temelj za pismenost i matematičke vještine, te promicanje socijalne interakcije i ličnog razvoja.Vjerujemo da je ovaj program zajedno sa drugima bio temelj za pamćenje i nevjerojatan mozak naše Lejle. Njenu nevjerovatnu vještinu smo vidjeli u akciji kad je imala jednu godinu. Čitali smo joj knjige i mislili smo da je naučila čitati. Nije znala čitati, ali je zapamtila riječi i stranice. Ona je u stvari zapamtila mozgom- kaže Lejlina majka Zineta.

Lejla je izuzetno kreativna i društvena. Voli pamtiti brojeve i imena, a sve stvari pamti prirodno. Voli se igrati s lutkama, crtati i pisati, a trenutno su joj omiljene igračke "LOL dolls" i Lego.


Image

- Ona je pametna djevojčica velikog srca. Može recitirati broj pi do 140 decimalnih mjesta. To je nešto što tipično dijete ne može zapamtiti. Pi nije nešto što ćete morati memorirati, međutim, metoda koja se koristi u memorizaciji, se može primijeniti i na druge stvari. Na primjer, Lejla je bila u mogućnosti da brzo napamet uči sure i dove iz Kur'ana. Uspjela je naučiti abecedu, računajući i pravopis. Naše porodice i mi sami smo iznenađeni njenim mozgom i memorijom. Zahvalni smo Gospodaru, jer to sve od njega dolazi- govori Zineta.

Lejla, osim engleskog priča i bosanski jezik, koji, kako priznaje njena majka, trenutno ipak više razumije nego što ga govori. Ona je ponosna Bosanka, a njenim roditeljima od izuzetne je važnosti da zna svoje nasljeđe i jezik.

- Naučila je arapsku abecedu, i Inshallah počinje Mekteb ove godine, gdje će naučiti kako se čita Kur'an. Ona zna dosta sure i dove. Bila je najmlađa učesnica na prošlogodišnjem iftaru, koji je počasna konzulica, gospođa Đemila Talić Gabriel prvi put organizirala u Parlamentu Novog Južnog Velsa, a na kojem je Lejla recitirala suru iz Kur'ana. Učinila je to ispred velike gomile ljudi i mi smo bili ponosni na povjerenje i njenu sposobnost u toj situaciji. Ona je uživala uz Ramazan i često sa nama prisustvovala teravijama. Također je naučila klanjati i često klanja sa nama. Svaku večer prije spavanja, ona recitira sure i dove koje zna- kaže Sinanović.

Image


Ostale aktivnosti u koje je uključena su balet, plivanje, klavir, a uskoro će se kvalificirati za crveni pojas u taekwandou.

- Ponosni smo na sve što je postigla do sada, sa samo pet godina. Naš cilj nije bio stvoriti genijalca, samo smo htjeli uravnoteženo dijete s velikim srcem i ljubavlju prema religiji i Bogu. Elhamdullilah, u ovom trenutku osjećamo da je tih stvari sve više. Naša želja je da Lejla ostane jaka, neovisna i pametna djevojka, i da razumije da sve što se događa dolazi sa božjom voljom i određenjem- kaže na kraju Lejlina majka.



(DEPO PORTAL)
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Bosansko čudo od djeteta oduševilo Australiju

Post by Melek » 16 Jan 2018, 19:28

Ih, ja sam sa pet godina vec otkrio tajne onanisanja i serijskih orgazama, tbjrb :grana
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7771 times
Status: Offline

Re: Bosansko čudo od djeteta oduševilo Australiju

Post by Krokodil Behko » 16 Jan 2018, 19:43

Sa pet godina, garantovano sam znao čitati, kao i sada i pomalo pisati.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Bosansko čudo od djeteta oduševilo Australiju

Post by Julia-Klara » 16 Jan 2018, 19:49

Sve je to super, ali mi je ovo jako zaparalo usi/oci:

Od šestog mjeseca života Lejla pohađa časove Šišida centra za rano obrazovanje.

Lejla, osim engleskog priča i bosanski jezik, koji, kako priznaje njena majka, trenutno ipak više razumije nego što ga govori. Ona je ponosna Bosanka, a njenim roditeljima od izuzetne je važnosti da zna svoje nasljeđe i jezik.

:ovaj
"Silovanje" bebe od 6 mjeseci skolom???
Ucenje Dova i Sura, i Kurana, i pi brojeva (cemu???)?

Ja ne razumijem,ali mi ovo lici na komplekse roditelja.
Djevojcici sve najbolje u zivotu,a roditelji neka se malo skuliraju :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Bosansko čudo od djeteta oduševilo Australiju

Post by Melek » 16 Jan 2018, 20:06

Ne d'o Bog da ta mala nahrupi na forum :grana
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Bosansko čudo od djeteta oduševilo Australiju

Post by storm » 16 Jan 2018, 20:14

Genijalka mala....sad, što će biti na kraju :cudi
Bojim se da neće imati razigrano, lijepo djetinstvo uz ovako "ambiciozne" roditelje...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Bosansko čudo od djeteta oduševilo Australiju

Post by Julia-Klara » 16 Jan 2018, 20:23

Da, koji su, uzgred receno, jako ponosni Bosanci, koji svoje dijete nisu naucili maternjem jeziku :D Ali neka parla arapski :djed
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Bosansko čudo od djeteta oduševilo Australiju

Post by rethna » 16 Jan 2018, 20:24

:ovaj
Naš cilj nije bio stvoriti genijalca, samo smo htjeli uravnoteženo dijete s velikim srcem i ljubavlju prema religiji i Bogu.
Ostale aktivnosti u koje je uključena su balet, plivanje, klavir, a uskoro će se kvalificirati za crveni pojas u taekwandou.
Samo jos jedna krajnost kao produkt iskompleksiranih roditelja, slicno onoj vijesti od neki dan, jel' 'no bijese moda, ljepotica :ovaj
Question everything.

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests