POVRATAK U DOMOVINU

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Pasaga » 01 Apr 2015, 22:16

Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Heidi » 01 Apr 2015, 22:23

Nista do peMzije. :kafa
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Melek » 03 Apr 2015, 22:46

Kako je tako je..

[ytube][/ytube]

I sta sad..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Ideja » 16 May 2015, 10:05

Moji roditelji se vratili prije par mjeseci. Navikavaju se ali teško im ide zasad. Teško je kada dvadeset i više godina naučiš na dobar standard u uredenoj državi i vratiš se u užas kakv je naš. Stanje u zdravstvu ih najviše sekira. Mama skoro završila u hitnoj. Kaže više od samog njenog stanja bila je u šoku zbog odnosa zdravstvenih radnika, stanju bolnice...
Prijavili zdravstveno osiguranje i morali 6 mjeseci unazad platiti :lupa Ako to ne plate mogu uplaćivati od sada ali pravo na korištenje osiguranja imali bi onda tek nakon 6 mjeseci. Znači plaćaš osiguranje a ne koristiš ga. Svašta
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Terasa svjesti » 16 May 2015, 10:21

Ma kakav povratak , ljudi u BIH mogu doći ovdje isključivo kao gosti , u ljetnjem peridu malo se odmoriti i tutanj nazad. Naiskrenije da sam bogdo otišo vani u BIH bih došao samo obići rodbinu .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Konsultant » 27 May 2015, 22:08

Ideja wrote:Moji roditelji se vratili prije par mjeseci. Navikavaju se ali teško im ide zasad. Teško je kada dvadeset i više godina naučiš na dobar standard u uredenoj državi i vratiš se u užas kakv je naš. Stanje u zdravstvu ih najviše sekira. Mama skoro završila u hitnoj. Kaže više od samog njenog stanja bila je u šoku zbog odnosa zdravstvenih radnika, stanju bolnice...
Prijavili zdravstveno osiguranje i morali 6 mjeseci unazad platiti :lupa Ako to ne plate mogu uplaćivati od sada ali pravo na korištenje osiguranja imali bi onda tek nakon 6 mjeseci. Znači plaćaš osiguranje a ne koristiš ga. Svašta
Toliko je kod nas apsurda ne bi mogla povjerovati. Za sve sto ti neko kaze moras uplatiti mora ovako duplo provjeri jer ima samovoljnih tumacenja, neznanja... Ako mozes salji ih u privatne poliklinike.
Cuo sam za slucaj gdje je neko iz PIO/MIO uslovljavao osobu da sama sebi uplati zaostali staz jer firma to radila. Valjda joj falilo do pemzije. Po nasem zakonu, firma placa porez a ne zaposlenik. Jednostavno kod nas je sve moguce.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Calla » 31 May 2015, 21:30

ma ja cu se vratiti samo onda Kada se svi ovi sto su na forumu saberu da hoce sa mnom da zive u istom selu
da nas Maja doceka kao predsjednicaa drzave ,Konsultant kao gradonacelnik ,Behko kao socijalni ministar a da nam Zagorka mase sa sviju vaznih saltera upravnih organa tog sela !!Eto tako bih mogla mozda :DD
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Biba » 31 May 2015, 22:09

Pročitala sam priču na početku...Hm...I meni na prvo čitanje djeluje i lijepo..i neobično.Dobro je netko rekao da bi djeci trebali omogućiti nešto bolje uvjete...a onda sam se sjetila...pa i ja sam do prije nekoliko godina ponekad i pješačila na posao.. i biciklom zimi...kod kuće je situacija bila grozna..Brat se nije baš ni oko čega zabrinjavao da se kuća uredi...ali sjećam se ...da sam bila sretnija..i kad sam danima morala na njivu umjesto na more...sad znam da mi je fizički bilo puno teže ...ali bila sam i zadovoljnija i sretnija...
I ja bih voljela da je moj sin otišao nekamo vanka....
ma mislim da ljudi nisu bedasti..rade koliko mogu a djevojčice će ako su pametne svoj put naći kao i ostala djeca.Neće ih ubiti duboki snijeg ni hodanje...ima toga puno goreg što ih zadesiti može...Nikoga fizički rad nije ubio ali nepravda jest...zato razumijem i Terasu i sve ostale koji se ne bii nikad vratili...Ama ima ona priča o sreći...Nitko od nas ne zna što je za onoga drugoga ili desetoga sreća...
A što je konju podigao spomenik :klanja ... pa i zbog toga ga je netko možda proglasio ludim ko onog rimskog cara...a oni samo voljeli svoga konja.....i ja sam zbog Mrme u bolnicu morala al da sam mogla i njemu i Puvari bi spomeničić podigla...Niakd više tekve mačke...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Terasa svjesti » 17 Jun 2015, 10:05

Život čine sretnim male stvari. Bibo mislim da sam ti pričao da sam u posljeratnom periodu imao priliku otići daleko gdje sam imao osiguranu egzistencju .Nisam otišao i šta bi.
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Pasaga » 17 Jun 2015, 20:06

Terasa svjesti wrote:Život čine sretnim male stvari. Bibo mislim da sam ti pričao da sam u posljeratnom periodu imao priliku otići daleko gdje sam imao osiguranu egzistencju .Nisam otišao i šta bi.

:ruke
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Vjetar » 17 Jun 2015, 20:42

blento59 wrote:POVRATAK U DOMOVINU: Emin Bektić blagodeti Njemačke zamijenio za djedovinu


Povratnik u selo Jasenova u srebreničkom kraju, Emin Bektić, ostao je vjeran svojoj ideji da više šansi za „normalan“ život daje šuma u blizini njegove kuće nego gradovi u Njemačkoj. U trošnoj kući već 12 godina živi sa ženom i četiri kćerke, i svakodnevno iskazuje ljubav prema prirodi i životinjama. Poznat je i po tome što je podigao spomenik konju kojeg je najviše volio.

Image

Emin Bektić ima desetoro djece iz nekoliko brakova. Oni odrasli su završili škole i raselili se, a sa njim i suprugom Sabinom u Jasenovoj su sada djevojčice Dženeta, Ćamka, Kadira i Fatima. Prije 40 godina Emin se i sam otisnuo u pečalbu. Rad u rudniku Vestfalija ga slomio, ali je zaradio njemačku penziju.

„Radio sam u nekoliko rudnika. To je ta Vestfalija - tu sam se ozlijedio, slomio nogu“, priča on.

​​Mogao je Emin mirne duše ostati u Njemačkoj, ali ga je vukla ljubav prema šumi i konjima:

„Mogao sam ja ostati tamo, mogu ja i sad ići tamo, ali vuče me ognjište, vuče me đedovina“, kaže Bektić.

Emin sa suprugom i četiri djevojčice sada živi u pustahiji, u baraci sklepanoj od dasaka raznih debljina i dimenzija. Ima i obnovljenu kuću, ali ona što ju je on sam uredio mu je draža.

„Ima i struja i voda i sve, samo što malo radi snijega, kilometar je od one barake, pa je zimi djeci teško dolaziti jer je veliki snijeg, pa tako živim dole“, kazao je on.

Njegova supruga takođe je mogla ostati u Njemačkoj, ali je blagodeti velegrada zamijenila za robinzonski život:

„Bila sam izbjeglica u Njemačkoj, vratila sam se ovdje i lijepo mi je, obrađujem zemlju. Kao svaka žena, kao svaka domaćica na selu, radim kućne poslove, baštu sijem, krčimo zemlju, čistimo. Svako neka dođe, neka proba, nek se vrati na svoje. Ono što kažu, povuče te nešto - tvoje nebo, tvoje zvijezde, tvoja zemlja. Jer nema nigdje ljepše“, priča Sabina.

Poštenje prije svega

Emin iznad svega voli konje. Na svom velikom imanju ima ergelu konja, s kojim povremeno, radi kao furman. Zbog svojih godina, a i zbog toga što je sve manje posla, Emin više ne rmbači i konje drži iz hobija. Jednom, kojeg je najviše volio, podigao je i spomenik:
Emin Bektić
​​
„Konje sam imao kako sam postao. U samaru sam odrasato - mjesto bešike. Imao sam jednog dobrog konja. Volio bih sad da ga imam nego sve ovo devet. Njega je onaj crni konj, onaj tamo u sredini, razbio, prebio mu kičmu. Eto, digao sam mu spomenik.“

Bukva je za njega nešto posebno.

„Volim bukvu nego čitavu kuglu zemaljsku“, kaže Emin.

Emin je obišao sve planine diljem Njemačke i Bosne i Hercegovine, ali, njegova šuma je nešto posebno. Puna je, kako kaže, božijih davanja. Jedna bukva je u obliku džamijskog minareta. Tu su vrata za ulaz u dženet, a tu je i originalni nišan koji raste uz jednu bukvu.

„Što iz bukve može ponići i neki fenomeni da se pokažu – to je Allahova volja. A sad da li je ova bukva otišla pa urasla ovamo, ili je iz ove grana otišla u zemlju, otkud znam. Ovo je nišan, turban, kao kameni turban, ali je drvo. I dok je ono bilo manje, evo zna se, sada li je neko pisao harfove, ja ne znam“, kaže on.

Djeca u Srebrenici se ponekad uplaše Emina zbog duge, bijele brade:

„Možeš čovjeka cijeniti po bradi da je ipak ili učevan, ili umjetnik, ili pošten i tako. Pa ja sam pošten“, kazao je Bektić.

Prošao je Emin svijeta, ali se skrasio u ovom zabačenom dijelu srebreničke opštine. Kad pozavršava sve poslove, da duši oduška. Zasvira i zapjeva...
Ipak je obuzdao silnu želju za Bosnom i đedovinom do sticanja njemačke penzije. Mogao je doći i živjeti u šumi i bez njemačke penzije, jer u šumi se može i sa bosanskom. :p

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Melek » 17 Jun 2015, 22:28

Ja, ako se ikad budem odlucio na povratak, to ce biti u vidu one bugojanske skupine.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: POVRATAK U DOMOVINU

Post by Konsultant » 17 Jun 2015, 23:47

Ludvig, onomad ste htjeli skinuti jedne, sad ih vise ne mozes naskidati koliko ih ima.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Mladić se vratio iz Italije i zaposlio u rudniku

Post by Krokodil Behko » 28 Dec 2017, 17:10

Image

Sve češće u posljednje vrijeme slušamo o odlasku mladih iz Bosne i Hercegovine. 'Odljev mozgova' i sindrom odlaska u inostranstvo 'trbuhom za kruhom' tužan su dio naše svakodnevice. No s druge strane, ima i onih koji se još uvijek rado vraćaju u svoju domovinu i u njoj pokušavaju ostvariti uslove za dostojanstven život.



Povodom jutrošnje priče o povratnicima i srednjoškolcu Dariu Lončareviću koji se vratio iz Italije u Sarajevo i ovdje zasnovao projekat 'Fabrika promjene', redakciji DEPO portala obratila se majka mladića koji je uradio nešto slično, sa željom da njenu priču pročita što više ljudi.



Kako ističe sama majka Ada, žalosno je da omladina napušta BiH jer na mladima je budućnost jedne države, i za to su zaduženi Vlada i oni koji su kompetentni da daju šansu mladima da ne napuštaju svoja ognjišta i dodaje: Jer, ako smo morali kada je rat bio, ne moraju nam djeca sad.



Priču majke Ade prenosimo u cijelosti:



Čitam hrabru odluku o mladiću koji je napustio Italiju i vratio se u BiH pa evo da vam i ja ispričam sudbinu mog sina. I mi živimo u Italiji već 25, godina.


Moj sin je imao samo tri godine kada smo došli u Italiju '92. godine. Prije pet godina moj sin kupuje kartu za BiH i odlazi, vraća se u Bosnu da živi poslije 23 godine provedene u Italiji.


Živi u Bosni već 4 godine, radio je sve poslove poštene kada je tek otišao, a onda odlučio da se zaposli u rudniku. Bio je sretan, primili su ga i radi u jami kao rudar, moj sin ponos, moj Bog da mi ga čuva, kao i sve Rudare svijeta .


Morao je, jer nije imao izbora, ma pošten posao za njega je sve. Ima višu srednju školu završenu i diplomirani je mašinski inspektor.



Ja kao majka molim za njega da mi ga Bog čuva, težak je posao rudara, i poštujem njegovu odluku jer sada je on već čovjek zreo sa 29 godina i normalno da sam odlučuje za svoj život.


Mnogi su ga ismijavali u Bosni jer se vratio, i da zašto nije ostao gdje je cijeli život živio, u Italiji, ali on nije obraćao pažnju na kritike, već uza sve poteškoće hrabro prihvatio život u svojoj državi.



Žalosno je da omladina napušta BiH jer na mladima je budućnost jedne države, i za to su zaduženi Vlada i oni koji su kompetentni da daju šansu mladima da ne napuštaju svoja ognjišta jer, ako smo morali kada je rat bio, ne moraju nam djeca sad - završava svoju priču majka Ada uz riječi:


Htjela sam samo da napišem djelić priče mog sina koji je jedan od rijetkih koji je u Evropi sanjao da se vrati u BIH a ne obrnuto.
Jedina mu je briga da mu daju stalni ugovor dijete moje, Bog da mi ga cuva.


(DEPO PORTAL)
online

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Mladić se vratio iz Italije i zaposlio u rudniku

Post by Vjetar » 28 Dec 2017, 21:04

Krokodil Behko wrote: 28 Dec 2017, 17:10 ...
Jedina mu je briga da mu daju stalni ugovor dijete moje, Bog da mi ga cuva.
Mora još doplatiti za stalni ugovor :tjesi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Mladić se vratio iz Italije i zaposlio u rudniku

Post by storm » 29 Dec 2017, 06:58

Onaj, koji se vratio sa projektom poput "fabrike promjene" ok, super....

ovaj rudar i nije suviše inteligentan....ili je nešto gadno zasrao na čizmi...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Mladić se vratio iz Italije i zaposlio u rudniku

Post by Nice try » 29 Dec 2017, 09:09

Ma da, iza ovakve srceparajucepatriotske priče uvijek stoji neki gadan problem zbog kojeg je morao doći tu gdje jeste.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Mladić se vratio iz Italije i zaposlio u rudniku

Post by Melek » 29 Dec 2017, 09:19

Da budemo iskreni, Italija i nije bas neka tamo "obecana zemlja" :123
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Mladić se vratio iz Italije i zaposlio u rudniku

Post by Nice try » 29 Dec 2017, 09:28

A, BiH još manje :123
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Mladić se vratio iz Italije i zaposlio u rudniku

Post by Melek » 29 Dec 2017, 09:37

Pa dobro, samo sve je to individualno, sve ima svoje razloge :cudi

Ja primjerice znam nekoliko poljoprivrednika koji su se vratili nazad cak iz Svedske i ponovo zapoceli svoj stari biznis dole.
Svedska je po zivotnom standardu rangirana kao 4. EU zemlja, ali opet.. Italija je na 14. mjestu, nakon Spanije, Portugala i
Estonije.

Onda imas i onaj fazon, ako neko ima dvojno drzavljanstvo onda imas alternativu da pokusas nesto, u jedno par godina, ako
uspije - uspije, ako ne, onda ides nazad..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests