Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Post by Krokodil Behko » 29 Oct 2012, 12:19

Image

Ukoliko ste se nekada pitali u kojoj zemlji biste se najbolje snašli kada biste otišli iz rodne, gdje biste se najprije uklopili s lokalnim stanovništvom i gdje bi vam odgovarala klima - magazin Forbes je našao odgovor. Sačinjena je lista najprijateljskijih zemalja u 2012. godini.

1. Kajmanska Ostrva su raj za doseljenike. Tamo nema dohotka ili poreza na plaću, sunčano je tokom cijele godine i gotovo da nema kriminala. Većina onih koji dođu kratko na Kajmanska Ostrva odluče da se vrate i ostanu tu.

2. Australija je zemlja koja rado prihvata doseljenike i omogućava im da se lako i jednostavno prilagode. Klima je veoma povoljna, a svim doseljenicima je olakšana socijalna integracija zahvaljujući ljubaznosti Australaca.

3. Za svoju novu domovinu mnogi biraju i Veliku Britaniju, uprkos lošim ekonomskim predviđanjima. Većina doseljenika se brzo integriše u lokalnu zajednicu.

4. Kanada je zemlja u kojoj je najbolje odgajati djecu, pokazala su istraživanja, ali je isto tako i zemlja koja doseljenicima omogućava da se brzo priviknu na novi način života i uklope u zajednicu.

5. Među zemljama koje su najpovoljnije za doseljenike je i Novi Zeland. Doseljenici imaju mogućnost brzog pronalaska posla, upoznavanja kulture, sklapanja prijateljstva i inregrisanja u društvenu zajednicu.

6. Uprkos ekonomskoj krizi, Španija postaje novi dom brojnim ljudima koji se trude da savladaju jezik, koji je jedan od ključnih faktora integracije.

7. Jedna od obećanih zemalja je, naravno, i Amerika. Prema istraživanju, 63 posto doseljenika je istaklo kako im se životni standard poboljšao otkako su stigli u SAD. Njih 47 posto je istaklo da su lako sklapali prijateljstva, a 74 posto doseljenika je istaklo da zauvijek žele ostati u SAD-u.

8. Bermudi imaju blagu klimu, dobar životni standard i prijateljski nastrojene mještane. Ipak, raj su za bogatije doseljenike.

9. Zbog dobre zdravstvene zaštite, blage klime, jednostavnosti i lake integracije Južna Afrika je zasluženo ušla među prvih deset zemalja koje doseljenici jednostavno prihvataju kao svoj novi dom.

10. Malezija se našla na listi zbog dobrog kvaliteta života, iako je doseljenicima teže integrisati se, ponajprije zbog jezične barijere.

Na Forbesovoj listi najprijateljskijih zemalja u 2012. godini su još i Meksiko, Njemačka, Bahrein, Kina te Singapur.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Post by Konsultant » 29 Oct 2012, 19:56

Ko stavi Spaniju ovdje? Protesti non-stop, nemaju prebijene.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Post by STrendzer » 29 Oct 2012, 20:01

ne bih ni njemacku stavio na ovu listu,nije to bas tako ovdje da te docekaju rasirenih ruku...naprotiv..

ali bi ja recimo na ovu listu stavio zemlje kao sto su:Austrija,Holandija,Danska,Svedska,Finska,Norveska,Luxemburg,mozda i Norveska i Svicarska itd. koje su uglavnom ostavile sve izbjeglice koje su uzele pod svoje da tu i zive i dali im stalne boravisne i radne vize bez problema...ovo je oprobano i dokazano,za razliku od recimo Njemacke koja jeste uzela najvise izbjeglica,to stoji ali ih je onda poslije toga uglavnom hladnokrvno,metodom "hoces-neces" moras,istjerala..
Last edited by STrendzer on 29 Oct 2012, 20:15, edited 1 time in total.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Post by Konsultant » 29 Oct 2012, 20:16

posteno su njemci uradili ili se integrisi u nase drustvo ili kupi prnje. nisu njemci dosli kod nas nego mi kod njih. jos nisam cuo slucaj da su nekog zakinuli za penziju.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Post by STrendzer » 29 Oct 2012, 20:20

konsultativni,bilo je vazda integrisanih ljudi koje su istjerali,ja bih rekao vecina su bili prilagodjeni ali eto,morali su uglavnom u trece zemlje...imas ovdje na forumu nekoliko nasih forumasica i forumasa koji su u USA a bili su ovdje,pitaj ih,mozda ti kazu..

to je naravno vazilo i za srbe ili hrvate,makedonce,srbijance itd...

da sam otisoa u bilo koju zemlju koju sam gore nabrojao ne bi bilo frke dobiti sve papire...docim,ovdje sam morao da se snalazim..dopunski..

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Post by Konsultant » 29 Oct 2012, 20:35

bilo je onih koji se nisu mogli uklopiti ali sad vec imamo 3cu generaciju nasih gastarbajtera i poprilican je broj onih koji su otisli poslije rata. idealno ne moze biti ali je u svakom slucaju bolji ziv. standard nego u bih.

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Post by Major » 29 Oct 2012, 20:55

Konsultant wrote:posteno su njemci uradili ili se integrisi u nase drustvo ili kupi prnje. nisu njemci dosli kod nas nego mi kod njih. jos nisam cuo slucaj da su nekog zakinuli za penziju.
To zista nisu, niti si mogu zamisliti da bilo koga zakinu za penziju.
Pravilo se zna, koliko si radio i uplatio toliko ces i dibiti.
Ima drugih metoda gdje mogu zakinuti, ali budimo iskreni, ukoliko se prilagodimao njihovom pravilniku tada smo postedjeni zakidanja.
Vrlo cesto je i do nas, a da se u posljednje vrijeme situacija totalno izopacila je istina.
Istina je i to da u posljednje vrijeme radnicka klasa sve manje ima mogucnost doci do Mercedesa, dok je to prije par godina bilo haman normalno.

Meni se licno u Njemackoj dopada i u potpunosti sam se navikao, ali imao sam srecu i sa radnim mjestom sto je vrlo bitno.

Pored Njemacke, Switzarske i Austrije, na prvom mjestu bila bi Australija, Amerika nikako.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Post by STrendzer » 29 Oct 2012, 20:59

ma da,standard u Njemackoj je jedan od jacih u europi,naravno,to znamo svi...mada je moje misljenje(samo moje) da za ljude koji nisu extra-visoko obrazovani(a takva je vecina bila onomad,nebitno odakle iz ex-ju) je lakse bilo naci dobar posao u onim gore nabrojanim zemljama,znam iz price sa njima da su im zarade u tim da kazem srednjim zanimanjima mnogo bolje nego ovdje u Njemackoj jer ovdje imamo i "zeitarbeit" firme koje uzimaju radnike i iznajmljuju ih ko stoku za sitnu lovu a velike jake firme ovdje vise takoreci i ne uzimaju radnike direktno...tu su place jako slabe,duplo manje i vise od onih koje placaju normalne firme,kapitalizam ,pa to ti je..

docim,Njemacka je mozda najbolja drzava za ljude sa vanredno visokim zanimanjima poput doktora(ali ne svih)ili IT-specijalisti itd..na tom polju su mozda prva adresa...
Last edited by STrendzer on 29 Oct 2012, 21:35, edited 1 time in total.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Post by Heidi » 29 Oct 2012, 21:03

njemacka :srce
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Ruana
Status: Offline

Re: Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Post by Ruana » 29 Oct 2012, 21:05

Svugdje je tesko biti stranac. Nema nijedne zemlje na svijetu koja strance docekuje rasirenih ruku. Zivim u zemlji koja skoro da i nema industrije, od pocetka ko nije naucio jezik i zavrsio neku njihovu skolu, nikad se nije ni navikao ni uklopio niti otisao dalje od socijale.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Post by paparaci » 30 Oct 2012, 01:48

deutschland, deutschland über alles :D.

ma njemacka ti je cudna. mozes ti biti koliko kod hoces integrisan, ti ces uvijek ostati stranac. ne rijetko ti to daju do znanja u raznim zivotnim situacijama. s druge strane i cine napore kako bi strancima olaksali da se sto bolje i prije uklope u njihovu sredinu. najvise ce ti zamjeriti ako ne znas jezik - bar onoliko da se iole normalno sporazumijevas.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Post by Luna. » 30 Oct 2012, 09:27

Konsultant wrote:posteno su njemci uradili ili se integrisi u nase drustvo ili kupi prnje. nisu njemci dosli kod nas nego mi kod njih. jos nisam cuo slucaj da su nekog zakinuli za penziju.
naprotiv kons, ovdje ti je bas suprotno.. oni, koji zive od socijale, ne uce jezik, socijalni im se zivot odvija van njemackog drustva, nisu nika nikakvih problema imali... masa je onih, koji su tad, dok smo jos imali status izbjeglica, istjerani a ove nehljebovce su ostavili... zemlje kao holandija i svedska su daleko vise uradile po pitanju integracije nego njemacka... ovo sto oni pisu po novinama da se trude oko integracije, to je samo onoliko da drzava nema probleme... a da su oni nesto posebno zainteresovani da se stranci integrisu u potpunosit i da nas docekuju otvorenih ruku, ni blizu nije tako...
znam po sebi, koliko sam vrata obisla dok sam postigla sto sam htjela. drzava ne da mi nije pomogla, nego je napravila zakone da mi bude teze... moj brat je zavrsio jako dobar ausbildung ovdje ali nije mogo ostat... u berlinu nasi sa izbjeglickom vizom nisu uopdte mogli ni upisat ausbildung a o fakultetu da i ne govorim...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

Blackhawk
Status: Offline

Re: Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Post by Blackhawk » 30 Oct 2012, 10:26

Ima swe daje azil bez problema i papire.. Jedini uslov je da naselis sjever swe i tu da zivis.. Pa et kome prija hladno vrijeme a zivio bi u swe nek doleti..
Dobijes sve ali na sjeveru u vrhu...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Post by Krokodil Behko » 30 Oct 2012, 16:34

5. Među zemljama koje su najpovoljnije za doseljenike je i Novi Zeland. Doseljenici imaju mogućnost brzog pronalaska posla, upoznavanja kulture, sklapanja prijateljstva i inregrisanja u društvenu zajednicu.
E tamo bih ja. Čujem i dam im je glavni grad za kojeg držim da se zove Ouklend ili nešto slično, pomalo divljina. A tek provincije? Mnoštvo gejzira, prelijepi pejsaži i dobra koka. I to bi bio život.
online

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Post by Sheval » 30 Oct 2012, 21:58

Konsultant wrote:Ko stavi Spaniju ovdje? Protesti non-stop, nemaju prebijene.
Vrhunski ljudi i domaćini.
Samo toliko.

Ruana
Status: Offline

Re: Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Post by Ruana » 30 Oct 2012, 22:22

BlackHawk wrote:Ima swe daje azil bez problema i papire.. Jedini uslov je da naselis sjever swe i tu da zivis.. Pa et kome prija hladno vrijeme a zivio bi u swe nek doleti..
Dobijes sve ali na sjeveru u vrhu...
Je li stvarno istina to za Svedsku, ljetos kad sam bila na feriju neki me pitaju za to, kazu da neko selo kod Tuzle skoro iseljeno svi otisli u Svedsku.?

Blackhawk
Status: Offline

Re: Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Post by Blackhawk » 30 Oct 2012, 22:24

Tako kazu ovi tu gdje sam ja..

Ali znaci iskljucivo se naseljavaju sjeverni prostori, i tu su im uglavnom rudnici i slicne sirovine, pa treba radna snaga, a swedi bas nece da idu na sjever..

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31591
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3862 times
Status: Offline

Re: Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Post by Mister No » 30 Oct 2012, 22:28

Ruana wrote:
BlackHawk wrote:Ima swe daje azil bez problema i papire.. Jedini uslov je da naselis sjever swe i tu da zivis.. Pa et kome prija hladno vrijeme a zivio bi u swe nek doleti..
Dobijes sve ali na sjeveru u vrhu...
Je li stvarno istina to za Svedsku, ljetos kad sam bila na feriju neki me pitaju za to, kazu da neko selo kod Tuzle skoro iseljeno svi otisli u Svedsku.?
Ja koliko znam, iz okoline Kalesije je više porodica otišlo, prije par mjeseci, u Švedsku tražiti azil (neki privatnik im uzeo lovu i odvezo ih tamo) i niko nije azil dobio.

Ostali i bez para i bez azila.
High Hopes...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Post by Krokodil Behko » 30 Oct 2012, 22:29

BlackHawk wrote:Ima swe daje azil bez problema i papire.. Jedini uslov je da naselis sjever swe i tu da zivis.. Pa et kome prija hladno vrijeme a zivio bi u swe nek doleti..
Dobijes sve ali na sjeveru u vrhu...
Jel to polarni krug? 6 mjeseci-6 mjeseci?
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: Saznajte koje zemlje najbolje prihvataju doseljenike

Post by Blackhawk » 30 Oct 2012, 22:32

Pa behko nesto slicno tome :) mada nije stalno noc, ali recimo u zimskom periodu imas samo par sati svjetla, ostalo mrak...

Mister No, zavisi gdje su trazili.. ovaj dole juzni dio gdje su im svi veci gradovi, tu nema sanse da dobijes..

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests