Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by MunDzi » 05 Oct 2020, 18:08

Dragi ljudi u danasnje vrijeme big brother zna sve o nama.
Znaju sta jedem, koliko jedem, kako cesto se farbam, koliki su mi racuni, gdje kupujem odjecu i obucu, gdje idem na godisnji, sta vozim, koliko benzina trosim, ........

i sad da se pravimo da smo individue sa zasticenim privatnim podacima, nevidljivi i dovitljivi.

Davnih smo mi dana cipovani, beze se kofrcimo.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by Hurija » 05 Oct 2020, 18:10

Krokodil Behko wrote: 05 Oct 2020, 17:57 Ovi što kažu, kako neko može pobjeći s parama, gdje se to može pobjeći?
Duga je ruka bankarska, a kod nas su ionako sve evropske banke, osim po jedne ruske i turske.
Ne uzima se samo adresa od osobe koja diže kredit.
Uvjeravam vas, vaša banka ima sve podatke o vama, uključujući tu i matični broj.
Dijasporac koji diže kredit, prvo mora imati račun u toj banci, a to znači da je ostavio sve podatke o sebi, pa čak i đe mu je kožica odbačena poslije suneta.


To si u pravu za JMBG . šalju mi redovno ćestitke za rođendan i konstatno ponude za nove kreditne linije :D
Ostalo je cutanje.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31657
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7202 times
Been thanked: 3914 times
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by Mister No » 05 Oct 2020, 18:21

Meni uopće nije jasno da ne mogu ovi nasi muhadžiri podic stambeni kredit.
Prvo banka ti trazi kupoprodajni Ugovor kao dokaz o namjenskoj dodjeli kredita.
Drugo automatski ti uzima stan koji kupuješ pod hipoteku, i to po procjeni svojih vjestaka (nesto slicno lizingu).
Trece mogu traziti ucešće u kesu u nekom razumnom postotku.
Na taj način potpuno obezbjeđuju svoj kredit nebitno kome ga daju.
Last edited by Mister No on 05 Oct 2020, 19:19, edited 1 time in total.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by Taare » 05 Oct 2020, 18:21

MunDzi wrote: 05 Oct 2020, 18:08 Dragi ljudi u danasnje vrijeme big brother zna sve o nama.
Znaju sta jedem, koliko jedem, kako cesto se farbam, koliki su mi racuni, gdje kupujem odjecu i obucu, gdje idem na godisnji, sta vozim, koliko benzina trosim, ........

i sad da se pravimo da smo individue sa zasticenim privatnim podacima, nevidljivi i dovitljivi.

Davnih smo mi dana cipovani, beze se kofrcimo.
O meni vala ne znaju, i učinit ću sve što je u mojoj moći da se to ne promijeni.
Svi mi se morete obratit

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by MunDzi » 05 Oct 2020, 18:24

Fufe wrote: 05 Oct 2020, 18:21
MunDzi wrote: 05 Oct 2020, 18:08 Dragi ljudi u danasnje vrijeme big brother zna sve o nama.
Znaju sta jedem, koliko jedem, kako cesto se farbam, koliki su mi racuni, gdje kupujem odjecu i obucu, gdje idem na godisnji, sta vozim, koliko benzina trosim, ........

i sad da se pravimo da smo individue sa zasticenim privatnim podacima, nevidljivi i dovitljivi.

Davnih smo mi dana cipovani, beze se kofrcimo.
O meni vala ne znaju, i učinit ću sve što je u mojoj moći da se to ne promijeni.
Bravo.

O meni znaju i ne sekiram se sto znaju.
Nemam sta kriti i zaboli me ako prate sta i kako trosim.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by Krokodil Behko » 05 Oct 2020, 18:51

MunDzi wrote: 05 Oct 2020, 18:24
Fufe wrote: 05 Oct 2020, 18:21

O meni vala ne znaju, i učinit ću sve što je u mojoj moći da se to ne promijeni.
Bravo.

O meni znaju i ne sekiram se sto znaju.
Nemam sta kriti i zaboli me ako prate sta i kako trosim.

Gledaju te kroz kameru, slušaju kroz mikrofon, murija te locira za sekundu, preko mobitela, itd..
online

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by MunDzi » 05 Oct 2020, 19:12

Krokodil Behko wrote: 05 Oct 2020, 18:51
MunDzi wrote: 05 Oct 2020, 18:24

Bravo.

O meni znaju i ne sekiram se sto znaju.
Nemam sta kriti i zaboli me ako prate sta i kako trosim.

Gledaju te kroz kameru, slušaju kroz mikrofon, murija te locira za sekundu, preko mobitela, itd..
Upravo tako.
Nije moguce zivjeti zivotom u skladu sa sadasnjicom a da nisi dostupan svakom.
Jedino da se izolujes negdje u divljinu i da pravis iskljucivo cash transakcije, a da ti prihod novca pada u cashu s neba pa ga niko ne moze upratiti.

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4969
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by Remzudin » 05 Oct 2020, 19:40

Imam razum sto se nemoze dobiti kredit,ali ne razumem zasto se ne olaksa mogucnost nama da mozemo otvoriti u banki jedan konto ???

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4107 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by ina » 05 Oct 2020, 23:16

Fufe wrote: 05 Oct 2020, 13:11
ina wrote: 05 Oct 2020, 09:33

A čuj.. :123 :hm
Ne zbog boniteta, nego zato što banke nerado finansiraju nekretnine u inostranstvu.
Meni je to malo čudno jer se zna koje novce "posuđuju" eu lihvari, al et.
Ništa te nisam razumjela.. Možda je do umora😅
Davanje kredita inače nije bas dijeljenje bombona.. za tamo neke dječije hirove.. U bilo kakvoj zemlji, pretpostavljam.. Postoje procedure i preduslovi da se isti odobre.
Svijest ima sidrište.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4107 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by ina » 05 Oct 2020, 23:26

MunDzi wrote: 05 Oct 2020, 19:12
Krokodil Behko wrote: 05 Oct 2020, 18:51


Gledaju te kroz kameru, slušaju kroz mikrofon, murija te locira za sekundu, preko mobitela, itd..
Upravo tako.
Nije moguce zivjeti zivotom u skladu sa sadasnjicom a da nisi dostupan svakom.
Jedino da se izolujes negdje u divljinu i da pravis iskljucivo cash transakcije, a da ti prihod novca pada u cashu s neba pa ga niko ne moze upratiti.
Veće kvote novca se više i prate.. A takve ne prođu neviđene.. Moraju (ili bi trebale) ostaviti dokazne tragove.. Osim u slučaju kriminala..
A u datoj situaciji, već prelazi u priču za sebe..
Svijest ima sidrište.

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18022
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4102 times
Been thanked: 5648 times
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by Vanilla » 05 Oct 2020, 23:45

Evo razmisljam zasto i odgovor mi se sam namece. Za banku je to prilicno rizican potez iz prostog razloga sto ni banci nije idealno rjesenje aktiviranje hipoteke u slucaju neotplacivanja kredita, pa cak ni za stanovnistvo iz BiH a kamoli za dijasporu. Samo aktiviranje hipoteke ne donisi banci profit kao sto je slucaj sa zaradom na kamatama preko kredita.
Evo i da se desi to odobrenje, da dijaspora moze realizovati stambeni kredit, kako da se banka osigura i na koji nacin da ostvari garanciju da, nakon nekog vremena, recimo, ta neka osoba iz dijaspore nece doci u situaciju da prestane otplacivati i jednostavno i odustane od te realizacije na nekretninu :cudi
Ipak, drugacije je kad zahtjev za ovakav kredit podnosi neko ko zivi i radi tu - daje, ipak, totalno drugi smjer. Taj neko kome je to krov nad glavom dat' ce sve od sebe da ne dodje do aktiviranja hipoteke.
Nisu banke za podcjenu, koriste svaku mogucnost za sto vecu prodaju svojih proizvoda, tako da vjerujem da im je ovo u kategoriji rizicnog, eventualnog, proizvoda i ne zele da se upustaju u to :cudi
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4107 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by ina » 06 Oct 2020, 00:02

Banke su sve u većoj povezanosti jedne sa drugima.
Već.. naravno i pogotovo tamo gdje imaju koristi i što više garancija.. Zahvaljujuci i zakonima u toku neke upitne zemlje.
Toliko toga teče online..
Sve se to može srediti.. Ali treba vremena..
Svijest ima sidrište.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Osniva se Ministarstvo za dijasporu BiH

Post by Krokodil Behko » 19 Oct 2020, 10:02

Image


Predstavnički dom Parlamenta BiH na posljednjoj sjednici bez ijednog glasa srpskih poslanika iz Republike Srpske i poslanika HDZ-a BiH u prvom krugu glasanja usvojio je inicijativu poslanika DF-a Zlatana Begića za formiranje Ministarstva za dijasporu BiH.

Za inicijativu je glasao 21 prisutni poslanik SDA, DF-a, SDP-a, SBB-a, Naše stranke i Nezavisnog bloka, dok je protiv bilo devet prisutnih poslanika SNSD-a, SDS-a, PDP-a i SP-a, kao i pet poslanika HDZ-a BiH.

Inicijativa se smatra usvojenom u prvom krugu glasanja, ali bez entitetske većine, jer je, od ukupno 14 poslanika izabranih s teritorije Republike Srpske, za inicijativu glasao samo poslanik SDA Adil Osmanović. O inicijativi se nije glasalo u drugom krugu, u kojem je potrebno da najmanje dvije trećine od ukupnog broja, odnosno deset poslanika iz RS-a, bude protiv da bi inicijativa zvanično bila odbačena.

Poslanik DF-a naveo je u obrazloženju da se “veliki broj građana BiH nalazi u inostranstvu, da su mnogi napravili zavidne rezultate i profesionalne karijere te da pokreće inicijativu radi stvaranja neophodnih institucionalnih preduslova za ostvarivanje kontakta, pružanja usluga i pomoći i uspostavljanja kontinuirane saradnje u različitim oblastima s bosanskohercegovačkom dijasporom i udruženjima”.

- Eventualnim usvajanjem ove inicijative i uspostavljanjem nadležnog Ministarstva za dijasporu postigla bi se višestruka korist u smislu očuvanja svijesti i pripadnosti i porijeklu te u pogledu razvijanja različitih oblika saradnje, a i operacionalizacije mogućih ulaganja u BiH - naveo je Begić.



Lider Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić kaže da ne zna o kakvoj “bosanskohercegovačkoj dijaspori“ govori Zlatan Begić.

- Kad god treba namaknuti bošnjačku većinu, iz Sarajeva počnu da govore o građanima BiH. To je licemjerje, podvala i još jedan pokušaj pravljenja Bosanaca od Srba i Hrvata. Nema građanske, a time ni bosanskohercegovačke dijaspore. Dijaspora je isključivo srpska, hrvatska i bošnjačka - kaže Stevandić.

Šefica Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Snježana Novaković-Bursać kaže da je riječ o klasičnoj predizbornoj inicijativi bez ikakve šanse da u konačnici bude usvojena.

- Demokratska fronta ima svoje razloge zbog kojih se osjeća ugroženom na političkoj sceni, a tu, prije svega, mislim na stavove koji su se nedavno mogli čuti iz Hrvatske. Pored toga, poljuljani su i u nekim lokalnim sredinama, gdje su ogoljeni kao predstavnici moderne građanske stranke tako da ovo vidim kao pokušaj njihove konsolidacije u nekom sitnom dijelu biračkog tijela - kaže Snježana Novaković-Bursać.


(SB)
online

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55967
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5770 times
Status: Offline

Re: Osniva se Ministarstvo za dijasporu BiH

Post by Duminjo » 20 Oct 2020, 00:22

Odlicno..

Bez ove dodatne fotelje, ne bi znali doci kuci

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests