Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Krokodil Behko » 22 Feb 2013, 08:27

Image

Milion i 500 hiljada bh. građana širom svijeta traže da budu obuhvaćeni predstojećim popisom stanovništva. Smatraju kako su zakinuti te traže da se to hitno i što prije promijeni. I danas su obavili niz razgovora s predstavnicima vlasti.

[ytube][/ytube]
online

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by gejsha » 22 Feb 2013, 14:23

Kako će oni biti na popisu, kad ne žive u našoj državi
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Online

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Pasaga » 22 Feb 2013, 14:26

gejsha wrote:Kako će oni biti na popisu, kad ne žive u našoj državi

GEJSA.....sram te bilo..... :zid
ehhh...ovo je za bana bar 6 sahata..... :puca
MAJOOOOOOO,BEHKO...CULI TI OVO...... :djed
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Krokodil Behko » 22 Feb 2013, 15:02

Pa šta ja znam. Izvinjavam se uvaženim dijasporcima ali i ja se pitam kako?
Čini mi se da je to popis stanovništva u BiH.
online

Ruana
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Ruana » 22 Feb 2013, 15:39

gejsha wrote:Kako će oni biti na popisu, kad ne žive u našoj državi
Na popisu nego sta, ja sam samo privremeno ovamo, nego kad budes pisala upisi i mene
Ovako
Ruana Bosanski forum
Bosnjakinja
Bosanski
Islam

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Online

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Pasaga » 22 Feb 2013, 15:50

Ruana wrote:
gejsha wrote:Kako će oni biti na popisu, kad ne žive u našoj državi
Na popisu nego sta, ja sam samo privremeno ovamo, nego kad budes pisala upisi i mene
Ovako
Ruana Bosanski forum
Bosnjakinja
Bosanski
Islam

Nek se oni zaj.ebavaju..... :pusi
sta ako im uvedemo vize..... :haha
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Nela » 22 Feb 2013, 18:27

pa i meni je to bezveze da dijasporci budu na popisu u BiH kad vec ne zive tu. Mislim vecina njih se ne misli vracati ovamo. Dodavanjem njih na popis dobili smo nista, netacan broj stanovnika BiH
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Online

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Pasaga » 22 Feb 2013, 18:29

Nela wrote:pa i meni je to bezveze da dijasporci budu na popisu u BiH kad vec ne zive tu. Mislim vecina njih se ne misli vracati ovamo. Dodavanjem njih na popis dobili smo nista, netacan broj stanovnika BiH

ovo cu da stavim na temu...
sta vas danas nasmijalo...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Nela » 22 Feb 2013, 18:31

Pasaga wrote:
Nela wrote:pa i meni je to bezveze da dijasporci budu na popisu u BiH kad vec ne zive tu. Mislim vecina njih se ne misli vracati ovamo. Dodavanjem njih na popis dobili smo nista, netacan broj stanovnika BiH

ovo cu da stavim na temu...
sta vas danas nasmijalo...
:puca vracaj se onda ovamo i ne buni se :ooo
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Ruana
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Ruana » 23 Feb 2013, 00:58

Nela wrote:pa i meni je to bezveze da dijasporci budu na popisu u BiH kad vec ne zive tu. Mislim vecina njih se ne misli vracati ovamo. Dodavanjem njih na popis dobili smo nista, netacan broj stanovnika BiH
Ako imam dolje svoju kuci, koja je se vodi licno na meni i koja je prije toga bila moga oca ili majke i ako mi se u tom gradu i pra.pra dedo rodio, kakve veze ima gdje zivim, ima da me pise kao i sve ostale koji zive dolje, i gdje got da sam otisla, nisam dobrovoljno, a vraticu se dobrovoljno.
A ne bi trebalo da se igramo Dzemile, ko ce se vratiti a ko nece. Tamo sam se rodila, tamo je moje sve i tamo cu se i pisati.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Nela » 23 Feb 2013, 09:05

Ruana wrote:
Nela wrote:pa i meni je to bezveze da dijasporci budu na popisu u BiH kad vec ne zive tu. Mislim vecina njih se ne misli vracati ovamo. Dodavanjem njih na popis dobili smo nista, netacan broj stanovnika BiH
Ako imam dolje svoju kuci, koja je se vodi licno na meni i koja je prije toga bila moga oca ili majke i ako mi se u tom gradu i pra.pra dedo rodio, kakve veze ima gdje zivim, ima da me pise kao i sve ostale koji zive dolje, i gdje got da sam otisla, nisam dobrovoljno, a vraticu se dobrovoljno.
A ne bi trebalo da se igramo Dzemile, ko ce se vratiti a ko nece. Tamo sam se rodila, tamo je moje sve i tamo cu se i pisati.
Ma da ti pravo kazem boli me gdje ces se ti pisati. Ja sam iznijela svoj stav,a ti imas svoj, drugaciji. Samo sto meni ne smeta tvoje misljenje.
I ovim tvojim drskim nastupom nisi promijenila moje misljenje. Stojim iza toga da vas ne treba popisivati.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Ruana
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Ruana » 23 Feb 2013, 09:26

Nela wrote:
Ruana wrote:
Nela wrote:pa i meni je to bezveze da dijasporci budu na popisu u BiH kad vec ne zive tu. Mislim vecina njih se ne misli vracati ovamo. Dodavanjem njih na popis dobili smo nista, netacan broj stanovnika BiH
Ako imam dolje svoju kuci, koja je se vodi licno na meni i koja je prije toga bila moga oca ili majke i ako mi se u tom gradu i pra.pra dedo rodio, kakve veze ima gdje zivim, ima da me pise kao i sve ostale koji zive dolje, i gdje got da sam otisla, nisam dobrovoljno, a vraticu se dobrovoljno.
A ne bi trebalo da se igramo Dzemile, ko ce se vratiti a ko nece. Tamo sam se rodila, tamo je moje sve i tamo cu se i pisati.
Ma da ti pravo kazem boli me gdje ces se ti pisati. Ja sam iznijela svoj stav,a ti imas svoj, drugaciji. Samo sto meni ne smeta tvoje misljenje.
I ovim tvojim drskim nastupom nisi promijenila moje misljenje. Stojim iza toga da vas ne treba popisivati.
Nije mi ni bila namjera da mijenjam tvoje misjenje nego da ti kazem svoje. Ma koliko tebi smetalo mi smo ipak gradjani BiH i mi cemo naci nacina da se upisemo, a ti ces vec skontati zbog radi cega je to, ili ce ti Dodik objasniti prvom prilikom.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Nela » 23 Feb 2013, 09:38

Ruana wrote: Nije mi ni bila namjera da mijenjam tvoje misjenje nego da ti kazem svoje. Ma koliko tebi smetalo mi smo ipak gradjani BiH i mi cemo naci nacina da se upisemo, a ti ces vec skontati zbog radi cega je to, ili ce ti Dodik objasniti prvom prilikom.
Meni ti i tebi slicni zaista ne smetaju. Ne sumnjam da ce te traziti nacine :oo svejedno ja nisam za to da vas se stavi na popis iz prostog razloga sto u ovoj drzavi boravite ljeti mjesec dana.
Ne znam da li vas drzava u kojoj zivite stavlja na popis. Kako rjesavate mjesto boravka, mislim na kojoj adresi si ti prijavljena, ovdje ili tamo?
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Ruana
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Ruana » 23 Feb 2013, 10:08

Nela wrote:
Ruana wrote: Nije mi ni bila namjera da mijenjam tvoje misjenje nego da ti kazem svoje. Ma koliko tebi smetalo mi smo ipak gradjani BiH i mi cemo naci nacina da se upisemo, a ti ces vec skontati zbog radi cega je to, ili ce ti Dodik objasniti prvom prilikom.
Meni ti i tebi slicni zaista ne smetaju. Ne sumnjam da ce te traziti nacine :oo svejedno ja nisam za to da vas se stavi na popis iz prostog razloga sto u ovoj drzavi boravite ljeti mjesec dana.
Ne znam da li vas drzava u kojoj zivite stavlja na popis. Kako rjesavate mjesto boravka, mislim na kojoj adresi si ti prijavljena, ovdje ili tamo?
Da ti sapnem, imam duplo drzavljanstvo, sto mi daje pravo da se pisem gdje hocu i kad hocu
Jedna adresa mi je ulica koja nosi ime jednog cetnickog vojvode, a druga sve i da ti kazem neces razumjeti
A ja cu se upisati kod ovoga vojvode na broju 25, jer tu sam se rodila, i tada je nosila ime po jednom vojvodi a mene slagali da je bio heroj.
Mjesec, dva ili pet to je moj problem jer to je moja kuca i moja adresa.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Online

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Pasaga » 23 Feb 2013, 10:14

Nela wrote:
Ruana wrote: Nije mi ni bila namjera da mijenjam tvoje misjenje nego da ti kazem svoje. Ma koliko tebi smetalo mi smo ipak gradjani BiH i mi cemo naci nacina da se upisemo, a ti ces vec skontati zbog radi cega je to, ili ce ti Dodik objasniti prvom prilikom.
Meni ti i tebi slicni zaista ne smetaju. Ne sumnjam da ce te traziti nacine :oo svejedno ja nisam za to da vas se stavi na popis iz prostog razloga sto u ovoj drzavi boravite ljeti mjesec dana.
Ne znam da li vas drzava u kojoj zivite stavlja na popis. Kako rjesavate mjesto boravka, mislim na kojoj adresi si ti prijavljena, ovdje ili tamo?
Nelice,duso....
Kad sam postao drzavljaninom BH,ti i vecina ovde jos niste bili ni u testisima. :ooo
Kad sam branio RBiH,bili ste mozda u pelenama.
Sa pravnog,moralnog,ljudskog aspekta imam to pravo,i pravo se cudim......jbg....zbunjujes :pusi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Nela » 23 Feb 2013, 10:29

Svejedno Ruana, moje misljenje ostaje isto. I oko tih dvojnih drzavljanstava treba posebna tema.
Problem je u tome sto je vecina dijasporaca otisla iz BiH kad joj je bila najpotrebnija, ne pridonose ovoj drzvai ama bas nicim i zbog toga smatram da ih se ne treba staviti na popis.

Pasaga to sto si stariji od mene ne daje ti za pravo da me stavljas na ljestvicu nize od sebe. I ja sam ovdje bila u ratu, i ne bas u pelenama.
Nekada davno si postao drzavljaninom Jugoslavije, bas kao i ja. Ne znam kad si otisao, pohvalno od tebe je sto si ovu zemlju branio. O takvim bih mozda i raspravljala.
A ti si taj koji zbunjuje, de se odluci ili tamo ili ovamo.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Nela » 23 Feb 2013, 10:34

Ja kako vidim i Behko i Gejsha se slazu da vas ne treba staviti na popis, ali vama izgleda ne odgovara sa njima se raspravljati pa ste opleli po mojim postovima. :valja
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Ruana
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Ruana » 23 Feb 2013, 11:27

Nela wrote:Ja kako vidim i Behko i Gejsha se slazu da vas ne treba staviti na popis, ali vama izgleda ne odgovara sa njima se raspravljati pa ste opleli po mojim postovima. :valja
A ko tebi daje za pravo da tvrdis da smo mi svi otisli kad smo bili najpotrebniji. I sta ti znas gdje sam ja bila kad je bio rat.
Sta si ti doprinjela drzavi? Moj muz je bio cijeli rat u BiH na prvim linijama ovdje dosao na pola mrtav dva mjeseæ prije Dejtona.
Tvoj doprinos osim sto se zalis na sve i svasta u drzavi je kolko vidim jos i da Dzemili pomazes, kad je ko otisao, koliki je ciji doprinos itd.

Ruana
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Ruana » 23 Feb 2013, 11:35

Krokodil Behko wrote:Pa šta ja znam. Izvinjavam se uvaženim dijasporcima ali i ja se pitam kako?
Čini mi se da je to popis stanovništva u BiH.
Je si li ikad cuo da postoje prevozna srestva? Ako ti slucajno ne budes u kuci kad oni naidju, kako ces se upisat?
Znas li da su izmisli internet? Znas li kako glasamo?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Krokodil Behko » 23 Feb 2013, 12:06

Ruana wrote:
Krokodil Behko wrote:Pa šta ja znam. Izvinjavam se uvaženim dijasporcima ali i ja se pitam kako?
Čini mi se da je to popis stanovništva u BiH.
Je si li ikad cuo da postoje prevozna srestva? Ako ti slucajno ne budes u kuci kad oni naidju, kako ces se upisat?
Znas li da su izmisli internet? Znas li kako glasamo?
Slučajno ukucah u gugleto "pitanja za popis stanovništva"
Naravno da nisam uspio pronaći pitanja za BH popis stanovništva. Toliko se ispolitiziralo
oko naziva naroda da je sve ostalo, bačeno u sjenku. I sve to učine tu i tamo, poneki
Sejdo kojih je sramota da budu to što jesu pa politiziraju po svakom osnovu, samo da
sve ostalo ostane po strani. Njihov je cilj da tog popisa nikada i ne bude i svako
odgadjanje istog, doživljavaju kao pobjedu svoje opcije a po forumima kritikuju vlast
jer kobajagi njima je jako žao zbog odgadjanja.

Nije to samo popis ljudskih glava nego i životinjskih. Moraš odgovoriti na pitanje
koliko krava i kokošiju držiš. Pitam se kakve veze sad to ima sa stočnim fondom u BiH.
Takodjer tu su pitanja: kakva je vodoinstalacija, elektromreža, imaš li kupatilo, plinsku instalaciju, internet, telefon, kanalizaciju, centralno grijanje, vrsta energenta ako se griješ na čvrsto gorivo, klimatizacija i još mnogo toga.

Ovo nema veze sa tim ko je u dijaspori a ko ne. Ovo ti je čisto tehnički odgovor na tvoje pitanje. Iz istog razloga sam i pitao kolikko je logično i pojma nemam zašto se to tako nije ni prihvatilo.

I za kraj tu su i pitanja o mjestu boravka kao i koliko vrmena godišnje popisnik boravi u BiH. Ovo pitanje ti samo govori da moj upit itekako stoji jer su oni koji su osmišljavali pitanja mislili i na dijasporu. dakle, možeš ti učestvovati u popisu ali obzirom na činjenicu da živiš u dijaspori samo će te evidentirati kao osobu sa Bh državljanstvom koja je tu trenutno povremeno a ostali podaci neće biti korisni za statistiku BiH pošto se odgovori na sva pitanja koja sam naveo i ne odnose na BiH nego na zemlju tvog boravka. Možeš ti navesti to za kuću koju posjeduješ u rodnom gradu ali opet je tu činjenica da si tu samo na g. odmoru a takav odg o tome moraš i dati.

U Hr je nedavno proveden popis pa evo odakle sam preuzeo ta pitanja jer i kod nas će biti ista ili slična. Naravno izuzev "nacionalnih upita" koje kao što rekoh, neki zloupotrebljavaju da bi uopće srušili popis stanovništva jer znaju da je njihova opcija propala i ovu zadnju fazu verificiranja i vraćanja historijskog imena, opstruiraju na sve moguće načine.

Lijep pozdrav :)

http://www.advance.hr/r/popis-stanovnistva-pitanja.html
online

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests