Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Ruana
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Ruana » 23 Feb 2013, 12:17

E to je upravo to, sto mi je i vazno da se upisem kao gradjanin BiH a ako bude neophodno nabavit ce se i koja divlja zivotinja, domace su vec u komsiluku.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Katja » 23 Feb 2013, 12:23

Što smeta da se dijasporaši upišu u popis ako se lijepo definira da su dijaspora, odnosno da im je boravište vani?
Sve je to radi statistike, što vali da je statistika što točnija, preciznija i sveobuhvatnija?


Meni jedino smeta što dijaspora može odlučivati tko će meni u zemlji kojoj živim biti na vlasti i krojiti mi sudbinu.
Pogotovo zato što se pokazalo da dijasporaši glasuju na osnovu nacionalnog naboja dok je nama koji živimo cijele godine u Hrvatskoj bitnije (ako smo pametni) glasati na osnovu gospodarskih planova određene stranke.
Jer ja moram od nečeg živjeti i prehraniti se a u tome mi nacionalne parole sigurno neće pomoći.
Kad dođeš opet ovdje živjeti, onda brate glasaj, i dobro došao.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Nela » 23 Feb 2013, 13:19

Katja wrote: Meni jedino smeta što dijaspora može odlučivati tko će meni u zemlji kojoj živim biti na vlasti i krojiti mi sudbinu.
Pogotovo zato što se pokazalo da dijasporaši glasuju na osnovu nacionalnog naboja dok je nama koji živimo cijele godine u Hrvatskoj bitnije (ako smo pametni) glasati na osnovu gospodarskih planova određene stranke.
Jer ja moram od nečeg živjeti i prehraniti se a u tome mi nacionalne parole sigurno neće pomoći.
Kad dođeš opet ovdje živjeti, onda brate glasaj, i dobro došao.
Sa ovim se takodjer slazem :ruke
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37880
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2942 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Pasaga » 23 Feb 2013, 14:29

Nela,nasa imovina ce biti uknjizena na strana lica,tako ce se to obrazloziti.
Placat cemo porez na istu kao strana lica.
Sto znaci bit ce nam malo skuplji porez.
Tako ce i priliv novcanih sredstava biti veci u drzavnu kasu
sto povecava sanse likvidnosti banki,fondova
a uz to i vi cete dobivat bolju zdravstvenu i socijalnu zastitu. :tjesi

Mislimo ba mi na vas..... :obrve
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Nela » 23 Feb 2013, 14:34

Pasaga wrote:
Nela,nasa imovina ce biti uknjizena na strana lica,tako ce se to obrazloziti.
Placat cemo porez na istu kao strana lica.
Sto znaci bit ce nam malo skuplji porez.
Tako ce i priliv novcanih sredstava biti veci u drzavnu kasu
sto povecava sanse likvidnosti banki,fondova
a uz to i vi cete dobivat bolju zdravstvenu i socijalnu zastitu. :tjesi

Mislimo ba mi na vas..... :obrve
Ma ne moras ti misliti na mene :p
Sumnjam da ce se vas porez odraziti na bolje uslove zivota gradjana koji su ovdje, znas vec kako to po starom dobrom obicaju zavrsi. Prilika ovim novoizabranim da se malo bolje skuce :ooo
Last edited by Maja on 23 Feb 2013, 18:09, edited 2 times in total.
Reason: Obrisano prepucavanje (4 posta).
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by gejsha » 23 Feb 2013, 19:19

Pasaga wrote:
gejsha wrote:Kako će oni biti na popisu, kad ne žive u našoj državi

GEJSA.....sram te bilo..... :zid
ehhh...ovo je za bana bar 6 sahata..... :puca
MAJOOOOOOO,BEHKO...CULI TI OVO...... :djed
Pasaga ja se izvinjavam, ali ništa uvrijedljivo ne napisah, samo svoje mišljenje.
To je isto kao da dežurni učenik proziva odsutne u učionici i ne prozove one koji su taj dan bolesni iz razloga što se oni nalaze u tom razredu(odjeljenju).
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Ruana
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Ruana » 23 Feb 2013, 20:20

gejsha wrote:
Pasaga wrote:
gejsha wrote:Kako će oni biti na popisu, kad ne žive u našoj državi

GEJSA.....sram te bilo..... :zid
ehhh...ovo je za bana bar 6 sahata..... :puca
MAJOOOOOOO,BEHKO...CULI TI OVO...... :djed
Pasaga ja se izvinjavam, ali ništa uvrijedljivo ne napisah, samo svoje mišljenje.
To je isto kao da dežurni učenik proziva odsutne u učionici i ne prozove one koji su taj dan bolesni iz razloga što se oni nalaze u tom razredu(odjeljenju).
A ako dodje direktor da prebroji djecu u skoli, cisto radi statiistike, da se vidi koliko skola ima ucenika, a Gejsa danas nije tu, hoce li te racunati.?

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by STrendzer » 23 Feb 2013, 20:41

Svejedno Ruana, moje misljenje ostaje isto. I oko tih dvojnih drzavljanstava treba posebna tema.
tvoje misljenje je bas relevantno,sreca da postojis..
Problem je u tome sto je vecina dijasporaca otisla iz BiH kad joj je bila najpotrebnija
ako ne znas onda nemoj se petljat u te stvari..

,
ne pridonose ovoj drzvai ama bas nicim i zbog toga smatram da ih se ne treba staviti na popis.
:hm...to,kao ispadne da ti i takvi kao ti pridonose drzavi?!..zato i jeste tako jaka drzava jer postoje takvi kao ti,zemlja vam cvjeta,raskos svuda,autoputevi izgradjeni,posla na sve strane,nema korupcije itd.. :( ..licno ne znam vise ni koliko sam novaca dole dao i kome sve do sad,imam dole oca,mater,sestru i masu druge familije...sebe sam u zivotu uskratio za neke vitalne stvari koje ni dan-danas nemam da bih njima dao jer od te "tvoje" drzave koju si ti organizovala,nahranila,napila,zaposlila,izgradila itd. nisu dobili nikad nista..
Pasaga to sto si stariji od mene ne daje ti za pravo da me stavljas na ljestvicu nize od sebe. I ja sam ovdje bila u ratu, i ne bas u pelenama.
Nekada davno si postao drzavljaninom Jugoslavije, bas kao i ja. Ne znam kad si otisao, pohvalno od tebe je sto si ovu zemlju branio. O takvim bih mozda i raspravljala.
A ti si taj koji zbunjuje, de se odluci ili tamo ili ovamo.
[/quote]

bit ce Nela da ti ne znas sta pricas.

Ruana
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Ruana » 23 Feb 2013, 20:49

U BiH se oko svega trguje, o svemu špekulira. Čak i popis postaje kurentna roba za preprodaju i šverc.Glavnu riječ vode mešetari, seperatisti i neprijatelji BiH. Nacionalizam i rasizam se oplođuju i zanavljaju, šire mržnju, udaraju u temelje države, udaraju u bošnjako biće, razaraju ga i rastaču. U svakoj sveri života u svakom političkom koraku traži se šansa, vreba prilika i gradiraju efekti s kojima se Bošnjacima bh zadaje novi udarac. Predstojeći popis je željno iščekivana šansa da se krene u odlučni napad. Demografska statistika je svugdje u svijetu osnov i orjentir za oblikovanje ekonomije a u BiH za hazardno političko profiterstvo.
Popis stanovništva eliminiše Dijasporu

Popis stanovništva eliminiše Dijasporu, a u okviru dijaspore desetkuje Bošnjake. Ali to u BiH malo kome smeta. Kao što im nije smetalo što je dijaspora sve dalje od svoje domovine. Ne traže se solucije i izlazi da se dijaspora veže kao spojena posuda, već se sve i dalje prepušta toku događaja koje su drugi odredili. A posebno ljuti, izaziva kivnju i bijes, što nas i dalje prave budalama i nude nam da u vrijeme popisa dođemo svojim kućama, kako bi mogli biti popisani, i to čuj kako “privremeno prisutni“. Pa čak ako se to i ne poklapa sa Evropskim standardima o popisu. Evropa nije bila napadnuta, nisu iz nje protjeravani njeni stanovnici, već Bosna, a iz nje u najvećem broju Bošnjaci. Ipak, onima koji ostanu u BiH neće biti uzalud, što će u svoje identifikacione dokumente i popisne liste stanovništva moći upisati svoje istinsko opredelenje “Bošnjak”.
Kada se narednog aprila ili nešto kasnije u Bosni i Hercegovini izvrši popis stanovništva, BiH će formalno i suštinski ostati bez trećine svoga stanovništva, bez svoje Dijaspore. Država koja je do agresije brojala 4,3 miliona stanovnika (ako se pravilono popiše) svešće se na 3,5 miliona, uključujući i novonaseljene Srbe koji su istisli Bošnjake i Hrvate sa njihovih vjekovnih ognjišta. Time će se okončati period dug preko dvije decenije, u kojem su aktivni neprijatelji i pasivne domaće vlasti učinili sve što je bilo u njihovoj moći da spriječe povratak prognanih bh građana. Entitetsko ustrojstvo države prognanima je zatvorilo sve puteve povratka i do današnjih dana povratak učinilo visoko rizičnim i iluzornim. Svi tokovi i procesi vođeni za eliminaciju dijaspore, popisom će dobiti svoju konačnu formu. A sve se to odvija “step po step”, smišljeno i planski. Prvo je povratak spriječavan fizički, vojnom silom i oružjem; napadima, ubijstvima, prijetnjama, terorom policije, a nastavljen diskriminacijom, izolacijom, asimilacijom. Potom je izvršen udar na državljanstvo, brisanje iz spiska bh državljana, koje je donekle zaustavljeno tek onda kada je postalo bespredmetno. Popis uvodi završnu fazu eliminacije prognanih, izbjeglih, raseljenih: brisanje iz spiska stanovnika države Bosne i Hercegovine. Popis je ujedno nova potencijalna kapsula za agresorske težnje za izdvajanje Rs i rasturanje BiH, kojom se i ovih dana maše i prijeti iz Dodikova kabineta. A kada se popis završi, BiH će faktički i statistički ostati kraća za trećinu svojih građana, i to u vrijeme kada najrazvijenije zemlje, u cilju povećanja dohotka i potrošnje, ulažu maksimalne napore da uvećaju svoju populaciju.
Pa koja to budala misli da će u vrijeme popisa iz svijeta doći u BiH milion njenih odbačenih građana samo zbog toga da ih upišu kao bh građane, kao Bošnjake. Nije to išetati u dvorište, sjesti u auto i otići na izlet. Pa i ako to neko može uraditi, na prste se mogu nabrojati oni koji će moći mobilisati svoju porodicu, izići sa posla i iz školskih učionica izvesti svoju djecu, samo da budu popisani. Ali oni koji sve ovo vode, nisu budale. Znaju oni dobro da će popisu prisustvovati iz dijaspore samo oni koji u to vrijeme namjeravaju koristiti godišnji odmor ili moraju obaviti neke važne poslove, pa će radi toga morati putovati. I tko to još koristi odmor u aprilu? I vrapcima na grani je jasno da Bosanci i Hercegovci odmore koriste isključivo u ljetnjim mjesecima. A o tome imamo nedavno iskustvo iz Srebrenice. Trebalo je učiniti nadčovječanske napore da se dio prognanih Srbrenčana dovede da glasaju, pa se i to pokušalo ignorisati. A to je donekle uspjelo samo Srebrenčanima. I ne treba nam objašnjavati zašto.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37880
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2942 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Pasaga » 23 Feb 2013, 20:50

:aplauzz ,pokrenuli smo i ovu temu.
Pravo dobra diskusija..... :ooo
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37880
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2942 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Pasaga » 23 Feb 2013, 20:57

Ja kao drzavljanin BH,mogu zivjet vani i opet se vodit u evidenciji drzavljana BH.
Tako da ovakvi istupi su namjenjeni samo zbunjivanju i destrukciji Drzave BH.
O vo samo moze doci iz kabineta u BL,i Sirokom,ili ti Listici.
Ovo je spisak njihovih zelja.
Ako covjek moze glasati u odsustvu,zasto nebi mogao biti i popisan od strane ambasade te zemlje.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by STrendzer » 23 Feb 2013, 21:03

ja sam drzavljanin Bosne i Hercegovine!...mogu uzet Njemacko drzavljanstvo,ali necu!
ja nisam nijemac!

Ruana
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Ruana » 23 Feb 2013, 21:08

camargue wrote:
:hm...to,kao ispadne da ti i takvi kao ti pridonose drzavi?!..zato i jeste tako jaka drzava jer postoje takvi kao ti,zemlja vam cvjeta,raskos svuda,autoputevi izgradjeni,posla na sve strane,nema korupcije itd.. :( ..licno ne znam vise ni koliko sam novaca dole dao i kome sve do sad,imam dole oca,mater,sestru i masu druge familije...sebe sam u zivotu uskratio za neke vitalne stvari koje ni dan-danas nemam da bih njima dao jer od te "tvoje" drzave koju si ti organizovala,nahranila,napila,zaposlila,izgradila itd. nisu dobili nikad nista..
:aplauzz

Ruana
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Ruana » 23 Feb 2013, 21:08

Pasaga wrote:Ja kao drzavljanin BH,mogu zivjet vani i opet se vodit u evidenciji drzavljana BH.
Tako da ovakvi istupi su namjenjeni samo zbunjivanju i destrukciji Drzave BH.
O vo samo moze doci iz kabineta u BL,i Sirokom,ili ti Listici.
Ovo je spisak njihovih zelja.
Ako covjek moze glasati u odsustvu,zasto nebi mogao biti i popisan od strane ambasade te zemlje.
To je odavde
http://www.bosnjaci.net/prilog.php?pid=47699

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Dust » 23 Feb 2013, 21:37

Davno sam ja rekla da mi ne pripadamo nikome... ni ovima ovdje, niti dole u domovini. Ovima ce trebati jos mnogo vremena da nas prihvate, a nasi su nas davno otpisali.

Zalosno i porazavajuce citati pojedine stavove.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

Ruana
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Ruana » 23 Feb 2013, 21:42

Dust wrote:Davno sam ja rekla da mi ne pripadamo nikome... ni ovima ovdje, niti dole u domovini. Ovima ce trebati jos mnogo vremena da nas prihvate, a nasi su nas davno otpisali.

Zalosno i porazavajuce citati pojedine stavove.
Dust, sreca pa su samo pojedini stavovi.

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Dust » 23 Feb 2013, 21:44

Ma bojim se da je u reali toga mnogo vise.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37880
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2942 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Pasaga » 23 Feb 2013, 21:46

Dust wrote:Davno sam ja rekla da mi ne pripadamo nikome... ni ovima ovdje, niti dole u domovini. Ovima ce trebati jos mnogo vremena da nas prihvate, a nasi su nas davno otpisali.

Zalosno i porazavajuce citati pojedine stavove.
Ko bona ima da nas prihvata,zasto bi?
Zbog cega tones u depresiju?
Taj plan nemoze proci,ta namjera je zlocin.
Jos je ostalo dovoljno vremena,to se mora izmjenuti.
Kako ce da popisu Kninske Srbe,ima ih znatan broj,koji moze znatno promjeniti strukturu.
U tom slucaju je to oduzimanje drzavljanstava,sto je protu-ustavno svugdje u svjetu.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31657
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7202 times
Been thanked: 3914 times
Status: Online

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Mister No » 23 Feb 2013, 21:47

Mislim da BiH ne koristi svoju dijasporu kako bi trebalo, a pod ovime posebno mislim na Bošnjake.
Srbi i Hrvati su oduvijek imali svoju dijasporu, koja je uvijek bila dobro organizovana, nacionalno vrlo "obojena" te uspješno egzistirala pored one tzv. YU dijaspore koju su formirali ondašnji komunisti, i u koju su listom letjeli Bošnjaci (tada muslimani).

Bosšnjacima je, u svakom smislu, puno potrebnija jaka i organizovana dijaspora, nego sto je to bilo kome drugome ne ovom svijetu.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by gejsha » 23 Feb 2013, 23:50

Ruana wrote:
gejsha wrote:
Pasaga wrote:
gejsha wrote:Kako će oni biti na popisu, kad ne žive u našoj državi

GEJSA.....sram te bilo..... :zid
ehhh...ovo je za bana bar 6 sahata..... :puca
MAJOOOOOOO,BEHKO...CULI TI OVO...... :djed
Pasaga ja se izvinjavam, ali ništa uvrijedljivo ne napisah, samo svoje mišljenje.
To je isto kao da dežurni učenik proziva odsutne u učionici i ne prozove one koji su taj dan bolesni iz razloga što se oni nalaze u tom razredu(odjeljenju).
A ako dodje direktor da prebroji djecu u skoli, cisto radi statiistike, da se vidi koliko skola ima ucenika, a Gejsa danas nije tu, hoce li te racunati.?
u pravu si Ruana za ovaj moj primjer, ali za ovaj drugi se jednostavno ne slazemo :cudi
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests