Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Post Reply
User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Nice try » 16 Nov 2018, 15:59

Krokodil Behko wrote: 16 Nov 2018, 10:06 Ono R sam povećao do maksimuma, jer sad svi pišu ABiH.
Jbt, pa nije to MaRlboro, pa da je R nebitno :why
Da je bitno, bilo bi tu :D.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Salko » 16 Nov 2018, 16:04

Mutevelija wrote: 16 Nov 2018, 00:33 Lahko je voljeti ljiljane u toplom domu sjediti valja moj jarane u Bosni Bosnu braniti.
ako dozvolite kolega
samo ispravka mala vašeg teksta
voljeti ljiljane u toplom domu dijaspore a moj jarane Bosnu brani ti.....
"ignorance is bliss"

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Nice try » 16 Nov 2018, 16:07

mad_max_ba wrote: 16 Nov 2018, 16:04
Mutevelija wrote: 16 Nov 2018, 00:33 Lahko je voljeti ljiljane u toplom domu sjediti valja moj jarane u Bosni Bosnu braniti.
ako dozvolite kolega
samo ispravka mala vašeg teksta
voljeti ljiljane u toplom domu dijaspore a moj jarane Bosnu brani ti.....
Mi ovdje volimo vartu :oo
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Salko » 16 Nov 2018, 16:08

I minhenska udarna

volio bih da sam bio, žal mi za tim osta i dan danas
"ignorance is bliss"

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Salko » 16 Nov 2018, 16:09

Nice try wrote: 16 Nov 2018, 16:07

Mi ovdje volimo vartu :oo
mah....
..Ja sin sam tvoj
...Zemljo tisućljetnja


i highlight

mmmmmmmm mmmmm mmm
"ignorance is bliss"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120499
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6993 times
Been thanked: 7939 times
Status: Online

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Krokodil Behko » 16 Nov 2018, 18:58

mad_max_ba wrote: 16 Nov 2018, 16:08 I minhenska udarna

volio bih da sam bio, žal mi za tim osta i dan danas

I ja sam čuo razne mitove, o prvoj nizbrdskoj iz Berlina :123
online

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Salko » 16 Nov 2018, 19:06

Ma nezz koliko se sjećate odmah iza rata kada je dijaspora krenula dolaziti.
Jbt meni su bili ljudi ti i djevojke te ko svemirci ba...
Ono neoptereceni zvukovima, ljudima, u langsam fazonu... pričaš sa njima i ono wtf,
Ni približna nam talasna nije....

...
"ignorance is bliss"

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26742
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14891 times
Been thanked: 3971 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Veca » 16 Nov 2018, 19:38

...ja bih dijaspori zabranila da dolazi na bos. forume, zabranila da dolaze u BiH, naredila da ono sto dole imaju prodaju, ili jos bolje, oduzela im, ha ja, nek se napravi koja zgrada, skola, ulica, budzet napuni, da, trebace vam, znali bi vi to iskoristit! ...ja, prvo to napravit, pa ce se oni polako zatrt, tko ih yebe, odsetali 92-95 u minhenske, kelnske, frankfurtske, berlinske, bas ono kad su vam bili najpotrebniji!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26742
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14891 times
Been thanked: 3971 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Veca » 16 Nov 2018, 19:40

JADNI NEBILI, VI BI DAVNO DOLE POCRKALI BEZ TE ISTE DIJASPORE, PRVA MOJA FAMILIJA!!!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Salko » 16 Nov 2018, 19:48

Veca wrote: 16 Nov 2018, 19:40 JADNI NEBILI, VI BI DAVNO DOLE POCRKALI BEZ TE ISTE DIJASPORE, PRVA MOJA FAMILIJA!!!
Šta se ba pališ bona nebila

Jel korektno da nama frajer dolazi iz austrije 97 i maše bananama koje nismo vidjeli godinama i još se dere fukareeeee ja dok sam ovo jeo vi ste se metiljali u podrumima. Znate li šta je čokolada, treba li Vam kinder jajaaaaa

De ba...

A ja dok sam gledo svojim očima kako pada granata i prosipa mozak mom rodjaku koji je od mene 2 godine mladji...

Nemoj zivotat da idem dalje.

Imam ja te rodbine od swe do USA sem mog amidjića nisu mi otvorili vrata kuće. A više sam ja njima valjo već oni meni....
"ignorance is bliss"

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by storm » 16 Nov 2018, 19:51

mad_max_ba wrote: 16 Nov 2018, 19:48
Veca wrote: 16 Nov 2018, 19:40 JADNI NEBILI, VI BI DAVNO DOLE POCRKALI BEZ TE ISTE DIJASPORE, PRVA MOJA FAMILIJA!!!
Šta se ba pališ bona nebila

Jel korektno da nama frajer dolazi iz austrije 97 i maše bananama koje nismo vidjeli godinama i još se dere fukareeeee ja dok sam ovo jeo vi ste se metiljali u podrumima. Znate li šta je čokolada, treba li Vam kinder jajaaaaa

De ba...

A ja dok sam gledo svojim očima kako pada granata i prosipa mozak mom rodjaku koji je od mene 2 godine mladji...

Nemoj zivotat da idem dalje.

Imam ja te rodbine od swe do USA sem mog amidjića nisu mi otvorili vrata kuće. A više sam ja njima valjo već oni meni....
Ne svadjajte se vas dvoje, jer ste oboje u pravu...
Seronja imaš i doma i u dijaspori... A vas dvoje to niste... Amen.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Mala_Mu » 16 Nov 2018, 19:55

Ne treba mjesati licna iskustva sa cinjenicama i brojkama..
Dovoljno pogledati podatke koliko godisnje novca dijaspora posalje u BiH. S tim da ni to nije vjedostojan podatak, vece su tu brojke u pitanju, ne salje se samo preko banke.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Mutevelija » 16 Nov 2018, 20:15

Kako ravnopravan status kad si otišao, pa to je protiv logike.
DA bi bio ravnopravan moraš prvo negdje bit, obitovati , ne mogu ja biti ravnopravan ako sam otišao u Tuzlu sa nekim ko se nalazi u Kaknju, ili da on bude sa mnom ravnopravan u Kaknju, a ja se nalazim npr u Derventi , kad dođe on u Tuzlu onda je ravnopravan u Tuzli , ili kad ja dođem u Kakanj onda sam ravnopravan u Kaknju , a do tad je u Kaknju ravnopravan samo on, jer mene nema tu, pa se tako ne mogu porediti, ne moze biti ravnopravan i u Kaknju i u Tuzli u isto vrijeme. Jer nema tu sposobnost da se tako brzo teleportira.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26742
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14891 times
Been thanked: 3971 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Veca » 16 Nov 2018, 21:10

...ti mutonja ne znas sta pricas!


...a ti madicu- maxu, ...hajvana je uvijek bilo i bice, ali nije cijela dijaspora hajvanska-tocka!!!


...posmatram BiH vec 23 godine, molila se na glas i u sebi za nju, da se narod ili narodi opamete-JOK-GODINAMA ISTI POLITICARI, ISTA SRANJA!!!

...zao mi je moje familije sto je poginula, zao mi je mojih prijatelja sto su u komadima ostali dole, zao mi je poznanika, mladosti, sto su svoje zivote ili komade tijela ostavili dole za tu drzavu...ne sad, vec dugo kontam, DA SU BOGDOM POBJEGLI NA VRIJEME, SAMO DA SU ZIVI, PA MAKAR JA SJEDILA OVDJE GDJE SJEDIM, A ONI BILI U CANADI, AUSTRALIJI ILI AMERICI!!!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Socrates » 16 Nov 2018, 22:20

Mala je već rekla što se tiče doprinosa dijaspore. Miješati licna iskustva sa prostim (ekonomskim) cinjenicama je uvijek nepoželjno. Brojevi govore sve. :cudi

Nemam nikakvog interesa braniti dijasporu jer moji su otišli tek nakon rata. Al' bih se osvrnuo na "minhensku udarnu". Nisu samo dijasporasi bili "udarni".

Zenica je bila specifičan slučaj tokom rata, pa sam kroz pricu sa tatom mogao stvoriti utisak i o "domaćim udarnicima". Zasto specificna? Nije bila zatvorena do otvorenog sukoba ARBIH sa HVO-om i nije bila toliko pod ratnim udarima, možda jedini takav veci grad u BIH.

I mrzim da pričam o nacionalnostima u ovakvom kontekstu, al', kao što moj tata kaže, takvo je vrijeme bilo. :cudi

Tokom rata, dok je sve bilo otvoreno, nisu samo Srbi i Hrvati koji su bili lojalni drugim drzavama napuštali Zenicu, nego i mnogi Bošnjaci i Bosanci.

A i oni koji su ostali, pa ima ih mnogih koji su sjedili po kafićima po Zenici tokom velikog dijela rata. Zenicki kafići su čitave 92-ge pa i 93-ce bili puni vojno sposobnih civila.

Koliko sam razumio, ARBIH u Zenici nije nikog tjerala u rat protiv volje.

Tako da prije nego osudimo "minhenske udarnike", mozda da se osvrnemo i na ove domaće.
. . . . . . . . .

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25692
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3142 times
Been thanked: 4151 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by ina » 16 Nov 2018, 23:05

mad_max_ba wrote: 16 Nov 2018, 16:04
Mutevelija wrote: 16 Nov 2018, 00:33 Lahko je voljeti ljiljane u toplom domu sjediti valja moj jarane u Bosni Bosnu braniti.
ako dozvolite kolega
samo ispravka mala vašeg teksta
voljeti ljiljane u toplom domu dijaspore a moj jarane Bosnu brani ti.....
Ima i ljudi (a ti ljudi su inace dosta drugaciji od tog zderaca bananica) koji izostave u svakoj prvoj, drugoj ili trecoj prici: Gdje si ti bío/la kad ja nisam imao za jesti (a peti u dijaspori mozda prosio za komad hljeba i spavao u kartonima) ili kad sam branio tu i tu? I blabla

Dosta je ljudi otislo i poslije rata. Tokom rata ili pocetkom.
A ni onim koji nisu proveli ni dana u tom kazanu, ne bi se trebalo tolikom ljutnjom (u nekim slucajima se osjeti bas i mrznja) zamjeriti. Ne radi jednog, dva, pa eto cak i deset ili vise, nekulturnih i neodgojenih stvorova.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Melek » 16 Nov 2018, 23:42

Socrates wrote: 16 Nov 2018, 22:20 Mala je već rekla što se tiče doprinosa dijaspore. Miješati licna iskustva sa prostim (ekonomskim) cinjenicama je uvijek nepoželjno. Brojevi govore sve. :cudi

Nemam nikakvog interesa braniti dijasporu jer moji su otišli tek nakon rata. Al' bih se osvrnuo na "minhensku udarnu". Nisu samo dijasporasi bili "udarni".

Zenica je bila specifičan slučaj tokom rata, pa sam kroz pricu sa tatom mogao stvoriti utisak i o "domaćim udarnicima". Zasto specificna? Nije bila zatvorena do otvorenog sukoba ARBIH sa HVO-om i nije bila toliko pod ratnim udarima, možda jedini takav veci grad u BIH.

I mrzim da pričam o nacionalnostima u ovakvom kontekstu, al', kao što moj tata kaže, takvo je vrijeme bilo. :cudi

Tokom rata, dok je sve bilo otvoreno, nisu samo Srbi i Hrvati koji su bili lojalni drugim drzavama napuštali Zenicu, nego i mnogi Bošnjaci i Bosanci.

A i oni koji su ostali, pa ima ih mnogih koji su sjedili po kafićima po Zenici tokom velikog dijela rata. Zenicki kafići su čitave 92-ge pa i 93-ce bili puni vojno sposobnih civila.

Koliko sam razumio, ARBIH u Zenici nije nikog tjerala u rat protiv volje.

Tako da prije nego osudimo "minhenske udarnike", mozda da se osvrnemo i na ove domaće.
Samo da se malo nadovezem na ovaj vrlo dobar post i da jos dodam i to da vecina nas, Bosanaca i Hercegovaca posjeduje taj neki autonomasko-mahalski mentalni sklop u kojem vrlo malo fali pa da covjek postane stranac. Uzmimo, recimo, za primjer protjerane Bosnjake i Hrvate iz Banja Luke koji su zaglavili u Travnik a koji su nakon toga morali da se danonocno, cak i mjesecima bore protiv cetnika na prvoj liniji fronta jednostavno natjerani na to od strane travnicke mahale, koja je isto tako dobar dio rata provela bas u tim kaficima. Kad se sve to sumira onda je dijaspora naravno ogromno strano tijelo i predmet mrznje tog i takvog jednog mentalnog sklopa.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Socrates » 16 Nov 2018, 23:49

Mnogi Zenicani su to radili Jajcanima izbjeglim u Zenici.
. . . . . . . . .

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 777
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by biha » 16 Nov 2018, 23:58

Ja sam pobjegao iz ZE,ne od straha nego od B.Spahica i njegove bande koja vec "92 poceli se borit za robu koju tadasnja diaspora slala u ZE!!

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Salko » 17 Nov 2018, 08:59

Veca wrote: 16 Nov 2018, 21:10 ...ti mutonja ne znas sta pricas!


...a ti madicu- maxu, ...hajvana je uvijek bilo i bice, ali nije cijela dijaspora hajvanska-tocka!!!


...posmatram BiH vec 23 godine, molila se na glas i u sebi za nju, da se narod ili narodi opamete-JOK-GODINAMA ISTI POLITICARI, ISTA SRANJA!!!

...zao mi je moje familije sto je poginula, zao mi je mojih prijatelja sto su u komadima ostali dole, zao mi je poznanika, mladosti, sto su svoje zivote ili komade tijela ostavili dole za tu drzavu...ne sad, vec dugo kontam, DA SU BOGDOM POBJEGLI NA VRIJEME, SAMO DA SU ZIVI, PA MAKAR JA SJEDILA OVDJE GDJE SJEDIM, A ONI BILI U CANADI, AUSTRALIJI ILI AMERICI!!!
ma vidi jednu stvar, ja nemam ništa ni protiv koga već prosto protiv sebe.
Odluka moje porodice da se vratimo (otišili 92 u maju vratili se 92 u septembru) je najgora odluka u mom životu koju smo donijeli. Zato velim, žalim što nisam I Minhenska bojna, jer što sam ja bolji što sam bio tu. Nisam ništa bolji, naprotiv lošiji sam. Dok je moja generacija u bijelom svijetu zjahala u slobodi i bez presije, moja generacija u BiH je zjahala od podruma do podruma. Dok su ovi u bijelome svijetu gledali MTV i VIVE, mi smo gledali gdje je danas onaj snajperista što nas zajebava danima. Dok su se u bijelom svijetu djeca igrala, čega se normalna djeca igraju, mi smo se igrali sa tim snajperistom (nemam pojma ko je čojk ali mi smo mu postavljali mete na zgradi a on ih skidao i fakat smo znali kada on nije na smjeni ili kada neki drugi dođe jer nam je redovno slao metke upozorenja, rafalna po jednom dijelu ceste pored nas je značila da dolaze vikendaši i da se ne pomiljamo napolju...). Eto vidiš, što će meni sjećanje na ovo, volio bih da se toga ne sjećam i da te stvari nisam doživio a ovo sjećanje je još i simpa.
Moja cijela priča oko ovoga se svodi na to, a dodaj još i trenutnu situaciju koju imamo gdje nema uređenog sistema države koja štiti prava svojih građana i radnika, konstantnih nacionalnih i nacionalističkih pokliča vodećih političkih ljudi i stranaka zbog zaštite svojih guzica i fotelja....
A još tome dodaj i tvoj poprilično nadmen post (nemoj se ljutiti ali jeste) napisan velikim slovima "da nije vas mi ne bi imali šta jest" stvara se kontra i ogorčen gard u čovjeku, jer ono što smo prošli to se riječima ne može opisati. To se mora doživjeti da bi se razumilo u poptunosti.
....
"ignorance is bliss"

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests