Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Pasaga » 24 Feb 2013, 15:49

Postavih gore jedan link,tekst.
Pazljivo procitat sa razumjevanjem,i shvatit bit ,uci u sustinu tog problema.
Zasto prolema,upravo zato sto razni lobiji sa istoka i zapada mukotrpno rade vec duze vremena na projektu
razbosnjavanja Bosne i Bosnjaka,tkiva koje cini Bosnu.
Kako se vrjeme tog popisa priblizava,postaju nervozniji,agresivniji...u cemu ih podrzavaju i mediji
koji svi skupa cine jednu uigranu ekipu.
Popis je bitan,nije to samo kao neciji ceif,da se zavede u statistiku.
Ima to svoje dublje konotacije i refleksije.
Trebamo malo zagrebati i ispod povrsine,i vidjet cemo da je to sustinsko i kompleksno pitanje.
Zato i nije cudo da se ovi razni promotori Bosanstva osjecaju nervozno.
A to nam nesto govori,opominje.
Mislim da je svaka druga konstatacija suvisna i kontra-produktivna za Drzavu BH.
A svak ima svoje demokratsko pravo,iznjeti svoj stav...sugestiju.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Pasaga » 24 Feb 2013, 15:53

[quote="Katja"
Nego, meni se čini da te ta tvoja rodbina dole stalno žica pa si ti to prebacio i na ostale stanovnike BiH. :ooo[/quote]

..jes vala... :ooo
postali su profesionalci....
usavrsili tehniku govora,cojk zanjemi... :pusi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Nela » 24 Feb 2013, 18:53

Ja opet ponavljam, dijaspora nije zasluzna sto smo mi u BiH zivi i sto imamo da jedemo. Odvratno je to sto omalovazavate ljude koji su ovdje, sto sve trpate u isti kos. Ja sam rekla da je vecina otisla kad je bila najpotrebnija i to jeste tako. Ali nisam rekla svi. Onaj koga ta cinjanica boli znaci da i sam spada u prvu grupu.
Odvratno je to sto se kaze da nam drzava pomogne da ne kamcimo od vas. Fuj, nesto odvratnije u svom zivotu nisam cula.
Nisam nikad zavislila ni od kog, sve sto sam postigla, postigla sam zahvaljujuci svom radu i trudu. Nisam nikad trazila pomoc ni od kog iako imam dosta familije u inostranstvu. Ako pomognem nekome, nikad, ali nikad u zivotu nisam trazila da mi se uzvrati, od mene je hala svaki dinar, svako djelo.
To sto tebe opsjedaju prosjaci pa te nervira, vidis meni ne smeta, sa halalom dam, jer ja necu propasti za taj novac.
Ja vjerujem, kao sto vec neko rece, da ti od familije koja stalno trazi zgadi i dolazak i sve ali to nije razlog da sve trpa u jedan kos.
Nismo mi jadni toliko koliko biste vi voljeli da jesmo.

I mi ovdje imamo da jedemo, skolujemo djecu, normalno zivimo, imamo auta, idemo na ljetovanja i zimovanja itd. I da imamo i vakcine, ali imao isti problem kao i cijela Evropa, Istrazivanja o kojima sam pricala su i krenula iz Evrope a ne iz BiH.

I sta da jos kazem na sve ovo.
Gade mi se vase recenice, zar covjek moze biti ovoliko ogorcen da ovakve odvratnosti pise, fuj, fuj, fuj
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Pasaga » 24 Feb 2013, 19:01

ti si napisala repliku kolegi,sa puno i previse sarkazma.
Uredu.....
Samo sve to sto ti pises nema nikakve veze sa potrebom popisa
i razlozima popisa,mislim na dijasporu. :valja
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Nela » 24 Feb 2013, 19:07

Pasaga wrote:ti si napisala repliku kolegi,sa puno i previse sarkazma.
Uredu.....
Samo sve to sto ti pises nema nikakve veze sa potrebom popisa
i razlozima popisa. :valja
Izgubio se smisao teme. neki ljudi su prosto imali potrebu da izvrijedjaju, ponize. A ja jednostavno ne mogu to podnijeti suteci.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by STrendzer » 24 Feb 2013, 19:14

neki ljudi su poceli ovo,ono ... :hm

ovo je neko napisao na samom pocetku,da se vidjet gore :cvike ...neko vrlo vazan i mjerodavan je izjavio da od dijaspore nema nikakve koristi drzavi i da im treba zabraniti stosta...sve ostalo je reakcija..
Citat:
Problem je u tome sto je vecina dijasporaca otisla iz BiH kad joj je bila najpotrebnija, ne pridonose ovoj drzvai ama bas nicim i zbog toga smatram da ih se ne treba staviti na popis.

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Nela » 24 Feb 2013, 19:18

camargue wrote:neki ljudi su poceli ovo,ono ... :hm

ovo je neko napisao na samom pocetku,da se vidjet gore :cvike ...neko vrlo vazan i mjerodavan je izjavio da od dijaspore nema nikakve koristi drzavi i da im treba zabraniti stosta...sve ostalo je reakcija..
Citat:
Problem je u tome sto je vecina dijasporaca otisla iz BiH kad joj je bila najpotrebnija, ne pridonose ovoj drzvai ama bas nicim i zbog toga smatram da ih se ne treba staviti na popis.
kako rekoh stojim iza svojih rijeci, a sto tebe to pogadja ako nisi u toj grupi?
zato je vrijedjanje najbolji odgovor, sram te bilo.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by STrendzer » 24 Feb 2013, 19:26

rekoh,na tvoju akciju-moja reakcija...i s tim bih zavrsio,stojim iza toga...
i kani se tog sramljenja,ne sramim se...nista nisam slagao..

i ohani malo,promasi me vise..

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Nela » 24 Feb 2013, 19:51

camargue wrote:rekoh,na tvoju akciju-moja reakcija...i s tim bih zavrsio,stojim iza toga...
i kani se tog sramljenja,ne sramim se...nista nisam slagao..

i ohani malo,promasi me vise..
Ti si taj koji se svezao za moje postove. Ali neka ste izbacili gorcinu iz sebe, to govori samo kakvi ste ljudi. Aferim.
I da, fakat vise nemam sta pricati, sve ste rekli, pa i previse.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Julia-Klara » 24 Feb 2013, 20:18

Mene popisase u ceskoj, prije 3 godine...
Stigao dopis, da svako ko se zadrzava duze od 3 mjeseca u drzavi MORA biti popisan...
Znaci spadam u dijasporu. Vec 5 godina sam ovdje, dosla jer se sa mnogim stvarima u BiH ne slazem, niti ih mogu podnijeti-prva je da postoje entiteti, da se ljudi razdvajaju na nacionalnoj/vjerskoj/ljudskoj/svakakvoj osnovi...Necu takvu drzavu!
Gdoinama ne glasam , jer nemam za koga! 5 godina zivim ovdje, u Ceskoj imam STALNI boravak, i duzna sam OVOJ drzavi placati porez, kod njih uplacijem penziju,zdravstveno, i sve ostalo. Ne znam da li cu uzeti nekad njihovo drzavljanstvo,ali radi svih biroktartskih zavrzlama koje imam radi svoh BIH pasosa, vjerovatno hocu.
Hiljadu puta sam do sada rekla da od BiH nisam nista dobila,niti sam trazila, radila sam, zauzvrat su me cijedili kako je ko stigao, pocev od gazde kod kojeg sam radila, pa do svih ostalih. Otkako sam otisla gledam na probleme u BiH drugacije-velikim dijelom smo sami krivi. Biramo pogresne ljude, smao zato sto su "nasi", nikog anije briga za program neke druge stranke jer u njij ima i "njihovih".
Svugdje u svijetu mozemo zivjeti sa crncima,kinezima,tunguzijcima,ali u Bosni ne mozemo! Jer postoje "nasi" i "njihovi".
Ja ne mogu tako! Zato sam i otisla. Sad imamo problem dijaspore i "regularnih" Bosanaca i Hercegovaca. I nikad kraja! Uvijek smo jedni drugima krivi, uvijek se prepiremo i svadjamo jer ne razumijemo stavove jedni drugih.
Ne mogu/ne zelim ubijediti nekoga ko je u Bosni da je volim vise od njega,ali mi isto tako neko ne moze dokazati da je voli vise od mene. I kraj price! Odrastite jednom, d anije bilo rata opet bi postojala dijaspora, sa nesto manje dusevnih rana,ali bi postojala! I prihvatite one koji su otisli da bi svojoj djeci priustili bolji zivot kao sebi ravnima.

PS Da li zakonski mogu biti upisana ako mi mjesto stalnog boravka nije u BiH? I zasto me Cesi upisuju ako nemam njihovo drzavljanstvo?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Pasaga » 24 Feb 2013, 20:45

Julia-Klara wrote:Mene popisase u ceskoj, prije 3 godine...
Stigao dopis, da svako ko se zadrzava duze od 3 mjeseca u drzavi MORA biti popisan...
Znaci spadam u dijasporu. Vec 5 godina sam ovdje, dosla jer se sa mnogim stvarima u BiH ne slazem, niti ih mogu podnijeti-prva je da postoje entiteti, da se ljudi razdvajaju na nacionalnoj/vjerskoj/ljudskoj/svakakvoj osnovi...Necu takvu drzavu!
Gdoinama ne glasam , jer nemam za koga! 5 godina zivim ovdje, u Ceskoj imam STALNI boravak, i duzna sam OVOJ drzavi placati porez, kod njih uplacijem penziju,zdravstveno, i sve ostalo. Ne znam da li cu uzeti nekad njihovo drzavljanstvo,ali radi svih biroktartskih zavrzlama koje imam radi svoh BIH pasosa, vjerovatno hocu.
Hiljadu puta sam do sada rekla da od BiH nisam nista dobila,niti sam trazila, radila sam, zauzvrat su me cijedili kako je ko stigao, pocev od gazde kod kojeg sam radila, pa do svih ostalih. Otkako sam otisla gledam na probleme u BiH drugacije-velikim dijelom smo sami krivi. Biramo pogresne ljude, smao zato sto su "nasi", nikog anije briga za program neke druge stranke jer u njij ima i "njihovih".
Svugdje u svijetu mozemo zivjeti sa crncima,kinezima,tunguzijcima,ali u Bosni ne mozemo! Jer postoje "nasi" i "njihovi".
Ja ne mogu tako! Zato sam i otisla. Sad imamo problem dijaspore i "regularnih" Bosanaca i Hercegovaca. I nikad kraja! Uvijek smo jedni drugima krivi, uvijek se prepiremo i svadjamo jer ne razumijemo stavove jedni drugih.
Ne mogu/ne zelim ubijediti nekoga ko je u Bosni da je volim vise od njega,ali mi isto tako neko ne moze dokazati da je voli vise od mene. I kraj price! Odrastite jednom, d anije bilo rata opet bi postojala dijaspora, sa nesto manje dusevnih rana,ali bi postojala! I prihvatite one koji su otisli da bi svojoj djeci priustili bolji zivot kao sebi ravnima.

PS Da li zakonski mogu biti upisana ako mi mjesto stalnog boravka nije u BiH? I zasto me Cesi upisuju ako nemam njihovo drzavljanstvo?

POslje ovog svi koji smo ucestovali u diskusiji,bio bi red da :pusi lulu mira.
Jer ovo je samo diskusija. :D
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Konsultant » 24 Feb 2013, 21:00

sto si stranac dole? nigdje nije servirano sto ti treba. ovo je mlada drzava dosta toga treba(mo) uraditi.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by IM_ex » 24 Feb 2013, 23:49

Sta reci nakon misljenja oglasenih dijasporaca, kad su rekli sve sto se moglo reci, a sto je ujedno i moje misljenje. Ukazali su na sve detalje, samim tim opravdali stav da dijaspora ne smije biti iskljucena ni od cega sto je vezano za domovinu nam BiH, ni od cega, pa ni kad je o popisu stanovnistva BiH rijec.
Omalovazavanje dijaspore, omalovazovanje ucinka dijaspore za BiH, cin je koji ide rame uz rame bh dusmanima.
Saglasni smo u misljenju (dijaspora), nasi postovi opravdavaju borbu za ljudska prava, ali, ocekivati da nasi neistomisljenici dublje razmisle procitavsi nase postove, bar da pokusaju razumjeti da smo u pravu, utopija je tek. Nazalost i nasramotu im. I kad se crta, ne razumiju.
Zalosno je sto se medju najglasnijim protivnicima dijaspore nadju osobe koje misle da su pokupile svu pamet svijeta, a ustvari ne vide dalje od sopstvenog nosa. U svijetu, koji im se sastoji od mahale u kojoj zive, gluhi su i slijepi za susjedne mahale, carsije, gradove, kako nece biti i za dijasporu?!
Nipodastavanje dijasporskog novca, zavrsenog u trezorima BiH (procitaj jos jednom, pa jos i jos ...!), a poslatog rodbini, niodkakvog je znacaja za BiH? Kako povrsno, kako glupo razmisljanje, da ne povjerujes. Treba li crtati da ce taj novac pospjesiti prodaju, ako nista vise a ono prehranu?!
Ocito da treba, pa cu prosiriti „crtez" - da svaki dijasporac dostavlja novac samo jednoj porodici, (roditeljima npr. sestri, bratu, …), zamisli kolko je procentualno uvecana opca kupovna moc drzave, za razliku da su bez tih primanja. Ili, eto, da ne gledamo kroz uvecanu kupovnu moc, zamisli kako bi tek tada ugrozeno, jadno, izgledala slika socijalnog drustva! Malo li je jadno, ionako?! Da su jos i te porodice socijalno ugrozene, bez finansijske podrske iz dijaspore, ostavljene na milost i nemilost drustvu, zamisli tek!
Dotakoh samo jedno poglavlje, a toliko ih je ustvari da bi se o tome moglo pricati u nedogled.

Volim svoju Bosnu i Hercegovinu jer sam nerazdvojivi dio Nje, Njen sam drzavljanin i nijedna druga drzava, ma kolko vise mi ista pruzila, ne moze mi biti domovina.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by gejsha » 25 Feb 2013, 12:28

Katja wrote:
camargue wrote:
Ono gore sam napisao metaforicki-i to stoji.To je tako.
Ma metaforički ili ne, ispade preoštro. Iz razloga što si se nekako postavio iznad onih koji žive u toj zemlji.
Niti si ti iznad njih, niti su oni iznad tebe.

Ja se ne slažem s Nelom da dijaspora nije dosta toga učinila ali niti s tobom da oni koji su ostali ne bi bili živi da nije dijaspore.
Nađite neku sredinu.

Moraš biti svjestan, kad već pričaš o humanitarnim akcijama, da i dan danas mi koji živimo u matičnim zemljama, sudjelujemo u brojnim humanitarnim akcijama kojima pomažemo svojim sugrađanima. Pa kako ti pomažeš, tako i Nela čini, zato nema smisla da je omaložavaš u smislu da ti ona nešto duguje. Osim toga, humanitarci ne traže klanjanje do poda, humanitarci pomažu iz srca.
:)

Nego, meni se čini da te ta tvoja rodbina dole stalno žica pa si ti to prebacio i na ostale stanovnike BiH. :ooo
:aplauzz
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Dijaspora će biti popisana na posebnom obrascu

Post by Krokodil Behko » 27 Jul 2013, 22:51

Image

Za oktobarski popis stanovništva u Bosni i Hercegovini primjenjivat će se, u skladu s međunarodnim statističkim standardima za definiranje ukupnog broja stanovništva, takozvani koncept uobičajenog mjesta stanovanja.

Mnoge nedoumice

To znači da će period od godinu i više, kao i namjera prisutnosti, odnosno odsutnosti od najmanje godinu, biti osnovni kriteriji za uključivanje ili isključivanje osoba iz ukupnog stanovništva zemlje, objašnjavaju u Agenciji za statistiku BiH (BHAS) na molbu da razjasne nedoumice u vezi s načinom popisa bh. stanovništva u dijaspori.

Konkretno, u BHAS-u potcrtavaju da građani BiH koji žive u inozemstvu duže od 12 mjeseci neće biti uključeni u ukupni broj stanovnika u BiH, jer su po istom konceptu uključeni u ukupni broj stanovnika one države u kojoj žive, odnosno imaju uobičajeno mjesto stanovanja.

Međutim, popis građana BiH koji žive u inozemstvu i odsutni su više od 12 mjeseci bit će obavljen na posebnom obrascu, koji će biti objavljen na internetskoj stranici Agencije za statistiku BiH.

Razlozi boravka

- To znači da građani BiH koji žive u inozemstvu trebaju popuniti obrazac i dostaviti ga poštom s povratnicom na adresu Agencije najkasnije do 15. oktobra 2013. Unos, kontrolu, obradu i publiciranje prikupljenih podataka o ovim osobama uradit će Agencija za statistiku BiH zajedno s entitetskim zavodima za statistiku, odvojeno od popisa stanovništva BiH. Prikupljeni podaci bit će obrađeni i iskazani u posebnoj bazi podataka - pojasnili su u državnoj agenciji za statistiku.

Posebni obrazac za dijasporu, osim imena i prezimena, jedinstvenog matičnog broja, općine prebivališta, nacionalnosti, vjeroispovijesti, maternjeg jezika, sadržavat će i pitanja o državi u kojoj se osoba nalazi te razlogu i dužini boravka u toj državi.

Vrijeme popisa

Popis će se provesti u periodu od 1. do 15. 10. 2013. godine, prema stanju na dan 30. septembra 2013. godine u 24 sata (ponoć), što se smatra referentnim datumom popisa

Bit će popisani i nomadi, lutalice, mornari

U ukupni broj stanovnika bit će uključeni:

osobe koje imaju uobičajeno mjesto stanovanja na teritorijalnoj jedinici koja se popisuje i prisutne su

osobe koje imaju uobičajeno mjesto stanovanja na teritorijalnoj jedinici koja se popisuje, ali su privremeno odsutne

civili iz BiH koji dnevno prelaze granicu da bi radili ili se školovali u drugoj državi

vojno, mornaričko i diplomatsko osoblje BiH te njihove porodice koje s njima borave u inozemstvu

mornari trgovačkih brodova i ribari s boravištem u BiH, ali na moru u vrijeme popisa (uključujući i one koji nemaju drugo mjesto boravišta osim dijelova broda) i

nomadi i lutalice

Mjesto stanovanja je ono u kome se provdi „većina dnevnog odmora“

U Agenciji za statistiku BiH kažu da, u skladu s definicijom uobičajenog mjesta stanovanja, ukupan broj stanovnika jedne zemlje obuhvata osobe koje uoči referentnog datuma popisa žive neprekidno u svom uobičajenom mjestu stanovanja barem 12 mjeseci te osobe koje su tokom 12 mjeseci uoči referentnog datuma popisa došle u svoje uobičajeno mjesto stanovanja s namjerom da u njemu ostanu barem godinu.

Na molbu da razjasne šta se smatra uobičajenim mjestom stanovanja, kažu da je to ono mjesto u kojem osoba provodi „većinu svoga dnevnog odmora“, bez obzira na kratkotrajnu odsutnost iz tog mjesta, npr. zbog odlaska na odmor, putovanje, liječenje, u posjete i sl.

Ne može se upisati član porodice koji je van BiH

Upitani da li će osoba koja živi u dijaspori moći biti popisana u BiH na način da njeni najbliži članovi porodice, koji u to vrijeme budu boravili ovdje, popisivačima daju podatke, u Agenciji kažu da to neće biti moguće, jer nije u skladu sa međunarodnom metodologijom koja će se primjenjivati.

- Ukoliko bi na taj način vršili popis, desilo bi se, naprimjer, da starije osobe, kakvih je najviše u nekom povratničkom naselju, upišu svoje mlađe srodnike koji su u dijaspori, čime bi se stvorila pogrešna slika. U strategijama koje će biti rađene nakon popisa smatralo bi se da je to naselje s mladom populacijom pa bi se, primjera radi, planirala gradnja nekih objekata za mlade, koji zapravo ne žive tu, umjesto ambulanti ili sličnih objekata koji su prijeko potrebni starijem stanovništvu koje zaista živi u tom mjestu - kažu u BHAS-u, ističući da je cilj popisa dobiti realnu sliku na terenu.

Osim toga, kažu da bi na taj način dijaspora bila popisana dva puta jer, ako van države žive duže od godinu, već su popisani u drugim zemljama. Naglašavaju da to što građani koji u BiH ne žive više od godinu i neće biti ubrojani u stanovništvo BiH nema veze s njihovim pravom na državljanstvo, imovinu i slično.
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 3771 times
Status: Offline

Re: Dijaspora će biti popisana na posebnom obrascu

Post by Veca » 27 Jul 2013, 23:04

...ma,kakva dijaspora baaaa!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Dijaspora će biti popisana na posebnom obrascu

Post by Dust » 28 Jul 2013, 00:09

I tako smo dosli do kraja price. U Bosni nas nikada nije ni bilo.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Dijaspora će biti popisana na posebnom obrascu

Post by Mister No » 28 Jul 2013, 00:33

Dust wrote:I tako smo dosli do kraja price. U Bosni nas nikada nije ni bilo.
:tjesi :tjesi
High Hopes...

User avatar
Alexandar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 685
Joined: 30 Apr 2013, 10:30
Status: Offline

Re: Dijaspora će biti popisana na posebnom obrascu

Post by Alexandar » 28 Jul 2013, 10:48

Dust wrote:I tako smo dosli do kraja price. U Bosni nas nikada nije ni bilo.
ako te nema u bosni kako mogu da upisu da te ima? ako si upisana u zemlji kojoj zivis kako da upisu da zivis drugde?....pa stanovnistvo sveta bi se na taj nacin lazno uvecalo za petinu.
nije da dijasporu ne pisu nigde, lepo je navedeno da cete da budete popisani, samo na drugom obrascu zbog pregladnosti podataka.
nema mesta patetici , tu si, nisi zaboravljena ;)
Last edited by Alexandar on 28 Jul 2013, 10:48, edited 1 time in total.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Dijaspora će biti popisana na posebnom obrascu

Post by Heidi » 28 Jul 2013, 10:48

Nisam ni navikla drugacije....vazda sam ispunjavala posebna obrasca.
Na kraju krajeva....nek tarlahaju sa njima u tminama njihovih gluposti i okovima drustvenih normi. A ja skinem papuce i ebem majku sa poeticnim stihovima :) ponaski :srce
Ja se ispraznim....a oni....nidokle stigli :oo ok, opet mi perspektiva ebe post :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests