Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Venera » 27 Nov 2018, 22:23

Zagorka wrote: 27 Nov 2018, 21:37
statebriga wrote: 26 Nov 2018, 18:29
Zagorka wrote: 26 Nov 2018, 16:10
Ovo je znači za jednu vrstu dijaspore, poslijeratna je opet nešto drugo a ova sad nešto treće...
ma sve je to isto , zivi se vani i caos , ne kuzim kategorisanje, kad se vani svi isto ponasaju :lupa

kako ja nisam dozivjela takve gluposti od strane bliske rodbine i prijatelja, svih gore migrantskih postavljenih kategorija :hm

Uopste nisu isti, nit su svi otisli dobrovoljno, niti imaju iste stavove, ni emocije, nista.
meni jesu isti , jer se druzim sa raznim generacijama , imamo razlicita iskustva :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55945
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1950 times
Been thanked: 5761 times
Status: Online

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Duminjo » 15 Jun 2020, 00:28

Oni se kao fol brane a mi im kao ne damo da se odvoje..

Svakakvih Budalastina procitah
Zagorka najgora

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55945
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1950 times
Been thanked: 5761 times
Status: Online

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Post by Duminjo » 15 Jun 2020, 00:31

I kolko vidim, zene bi se svadjale a muski bogami glas razuma 😂

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120408
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6972 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by Krokodil Behko » 05 Oct 2020, 09:22

Image


Naša dijaspora za razliku od građana koji rade u BiH ne može dobiti stambeni kredit u nekoj od naših banaka. Time gube oni, ali i naša ekonomija. Kako saznajemo svake godine naše banke odbiju stotine, ako ne i hiljade zahtjeva za stambenim kreditima naših građana iz dijaspore, a razlozi su legislativne prirode.

Znajući da bi stambeni kredit u sebi mogao sadržavati hipoteku na sam objekt koji se kupuje, ali i određeni polog, kreditni stručnjaci preporučuju oko 20 posto, banka bi zaokružila konstrukciju bez dodatnog rizika za sebe.

Ekonomski analitičar Damir Bećirović za Klix.ba kaže kako udio doznaka i ostalih ličnih finansijskih transfera građana naše zemlje koji žive u inostranstvu prema BiH čini 8 posto BDP-a naše zemlje. Ako se tome dodaju drugi oblici primanja iz inostranstva poput penzija i drugih socijalnih primanja, te prihodi po osnovu rada za inostrane kompanije, taj iznos dostiže čak 14 posto BDP-a.

"Ovo pokazuje da je finansijski potencijal dijaspore značajan za našu zemlju. Iako je uvriježeno mišljenje da se ti ljudi nikada neće vratiti u BiH veliki broj takvih pojedinaca se interesuje za kupovinu nekretnina u BiH, pri čemu ih zanima da tu investiciju finansiraju kreditima kod naših banaka. To nažalost naše banke u ovom momentu u pravilu ne omogućuju, čak i u slučaju tzv. lombardnih depozitnih kredita“, navodi on.

Razlozi su po meni prije svega pravne prirode, dodaje, a iz istog razloga ti isti građani teško da mogu podići kredite i u zemljama u kojima borave, koji su uz to i dosta povoljniji u odnosu na kredite u BiH, za kupovinu nekretnina u BiH.

"Kada je riječ o odnosu bh. banaka i dijaspore, prije dvije godine pokrenut je u našoj zemlji program kreditiranja malih i srednjih poduzeća registriranih u Bosni i Hercegovini koja ostvaruju određeni poslovni odnos sa dijasporom (vlasničko učešće, zajednički projekti ili poslovni odnos) uz osiguranje garancijama USAID-a i SIDA-e. Dio banaka nudi i posebne pakete proizvoda za dijasporu koji uključuju povoljnije uslove plaćanja i štednje“, kaže on.

Postavlja se pitanje kako usprkos realnim preprekama ipak omogućiti dijaspori dobijanje kredita u BiH.

"Ukoliko banke procijene da je to značajan tržišni segment, mislim da će naći načina, pogotovo preko svojih matičnih banaka u EU, da nađu modalitete za kreditiranje. U nekim susjednim zemljama postoje i posebne agencije za kreditno posredovanje kao službeni vanjski kanali prodaje banakarskih proizvoda koji nude kredite za kupovinu nekretnina zaposlenim u inostranstvu. Ipak mislim da će tek ulaskom naše zemlje u EU ovakvo kreditiranje će biti jednostavnije ostvarivo jer ćemo biti dio jedinstvenog EU bankarskog tržišta", zaključuje za Klix.ba Bećirović.

Stambeno kreditiranje dijaspore otvorilo bi posve novo polje povezivanja te mnogobrojne rasute zajednice sa maticom, pokrenulo svojevrsan novi investicijski ciklus, a stotine miliona eura slobodnije bi krenula prema BiH.

Pretpostavlja se da bi benefiti koji bi se stvorili bili višestruki, profitirao bi osim banskarskog sektora bez sumnje i onaj građevinski, a došlo bi i do pojačanog priliva poreza.

(klix)
online

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4107 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by ina » 05 Oct 2020, 09:33

ti isti građani teško da mogu podići kredite i u zemljama u kojima borave, koji su uz to i dosta povoljniji u odnosu na kredite u BiH, za kupovinu nekretnina u BiH.
A čuj.. :123 :hm
Svijest ima sidrište.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26707
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14760 times
Been thanked: 3947 times
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by Veca » 05 Oct 2020, 13:05

...jah, trebali bi ovi ovdje dat kredite za nekretnine, a imaju vizu po 6mjeseci ili godinu dana :ha ...pa nije nitko lud! ...prvo sigurica, pa onda kredit brale moj, inace bi nam banke brzo tapirale :plavi



...al' i vi im ne dajte, niste ludi, mogli be se vratiti ili ne daj boze, provoditi godisnje dole! :djed ...dijaspora je to, moj sinko, goni to! :djed
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53861
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15213 times
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by HAVANA » 05 Oct 2020, 13:09

Eh sta bi se stanova i automobila moglo prodati da je pameti.Ne samo dijaspora nego i ovi na privremenom radu sa ino platnom listom.Traze al ne moze. :lupa
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by Taare » 05 Oct 2020, 13:11

ina wrote: 05 Oct 2020, 09:33
ti isti građani teško da mogu podići kredite i u zemljama u kojima borave, koji su uz to i dosta povoljniji u odnosu na kredite u BiH, za kupovinu nekretnina u BiH.
A čuj.. :123 :hm
Ne zbog boniteta, nego zato što banke nerado finansiraju nekretnine u inostranstvu.
Meni je to malo čudno jer se zna koje novce "posuđuju" eu lihvari, al et.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84418
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11048 times
Been thanked: 16589 times
Status: Online

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by Fuddo » 05 Oct 2020, 13:13

HAVANA wrote: 05 Oct 2020, 13:09 Eh sta bi se stanova i automobila moglo prodati da je pameti.Ne samo dijaspora nego i ovi na privremenom radu sa ino platnom listom.Traze al ne moze. :lupa
Meni ovi nasi bizoni nikad nece biti jasni.
Tim prije sto su to, sto bi nas narod reko, secured debts, imaju pokrice, nema sta izgubiti.
I umjesto da upumpa bruku para na taj fazon, ono ima neku racunicu, bokte pito kakvu.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by Hurija » 05 Oct 2020, 13:15

STA je garant da Ce Dijaspora otplaćivati kredit,podigne novac i recimo covjek nestane
Ostalo je cutanje.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84418
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11048 times
Been thanked: 16589 times
Status: Online

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by Fuddo » 05 Oct 2020, 13:17

Hurija wrote: 05 Oct 2020, 13:15 STA je garant da Ce Dijaspora otplaćivati kredit,podigne novac i recimo covjek nestane
Pa dje ce nestat ako uzme nekretninu?
Ne moze stan uprtit na ledja i odnijeti ga u Dansku.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by Hurija » 05 Oct 2020, 13:20

Moze je ne kupiti Fuddo,ima uvjek prostora izmedju ,onda se mijenjanju adrese i mjesta stanovanja ,u Danskoj su povoljniji uslovi ,mozda da ipak pokusa dici kredit gore
Ostalo je cutanje.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by insomnia » 05 Oct 2020, 13:25

Hurija wrote: 05 Oct 2020, 13:20 Moze je ne kupiti Fuddo,ima uvjek prostora izmedju ,onda se mijenjanju adrese i mjesta stanovanja ,u Danskoj su povoljniji uslovi ,mozda da ipak pokusa dici kredit gore
Cuj moze je ne kupiti. Pa ne dadne tebi banka pare u kesi.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84418
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11048 times
Been thanked: 16589 times
Status: Online

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by Fuddo » 05 Oct 2020, 13:26

Hurija wrote: 05 Oct 2020, 13:20 Moze je ne kupiti Fuddo,ima uvjek prostora izmedju ,onda se mijenjanju adrese i mjesta stanovanja ,u Danskoj su povoljniji uslovi ,mozda da ipak pokusa dici kredit gore
Sta bona moze ne kupiti?
Kakvog prostora izmedju?
Kako mozes uzeti stan da ga ne placas, a da ti ga banka ne uzme?
Jel tebi jasna razlika kad tvoja banka prodaje kredit, povecava svoj kapital, placa tvojoj drzavi porez na to, i kad danska banka to radi, u Danskoj?
Dozvolite da se obratimo

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by insomnia » 05 Oct 2020, 13:27

Ma ona ocito misli da kad ti banka odobri kredit za stan ti dobijes kesu para pa onda ides i platis cojku
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by Taare » 05 Oct 2020, 13:29

Fuddo wrote: 05 Oct 2020, 13:13 Meni ovi nasi bizoni nikad nece biti jasni.
Tim prije sto su to, sto bi nas narod reko, secured debts, imaju pokrice, nema sta izgubiti.
I umjesto da upumpa bruku para na taj fazon, ono ima neku racunicu, bokte pito kakvu.
Daj bolan, boli ih racku. I ovako imaju love ko u priči.
Zajedničko njima, političarima i uhljebima?zajedničko je što žive od tuđih para.
Kad ne moraš zasukati rukave da napraviš novce, onda može i polako. Nema žurbe.
Svi mi se morete obratit

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53861
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15213 times
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by HAVANA » 05 Oct 2020, 13:31

Hurija wrote: 05 Oct 2020, 13:15 STA je garant da Ce Dijaspora otplaćivati kredit,podigne novac i recimo covjek nestane
Pa hipoteka na nekretninu,vece ucesce trazis itd.Na automobil recimo 30% ucesce i zalozno pravo...Sve se to da fino posloziti. :cudi
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53861
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15213 times
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by HAVANA » 05 Oct 2020, 13:32

insomnia wrote: 05 Oct 2020, 13:27 Ma ona ocito misli da kad ti banka odobri kredit za stan ti dobijes kesu para pa onda ides i platis cojku
Ne moze ga platiti kesom i da hoce.Prosla su ta vremena a da nisu u zoni kriminala...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84418
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11048 times
Been thanked: 16589 times
Status: Online

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by Fuddo » 05 Oct 2020, 13:36

Fufe wrote: 05 Oct 2020, 13:29
Fuddo wrote: 05 Oct 2020, 13:13 Meni ovi nasi bizoni nikad nece biti jasni.
Tim prije sto su to, sto bi nas narod reko, secured debts, imaju pokrice, nema sta izgubiti.
I umjesto da upumpa bruku para na taj fazon, ono ima neku racunicu, bokte pito kakvu.
Daj bolan, boli ih racku. I ovako imaju love ko u priči.
Zajedničko njima, političarima i uhljebima?zajedničko je što žive od tuđih para.
Kad ne moraš zasukati rukave da napraviš novce, onda može i polako. Nema žurbe.
Ma budale.
Imas 2 miliona ljudi vani,
Od toga nega se njih 50 000 odluci da na ovaj fazon nesto kupi, puta 100 000 maraka u prosjeku, dobijes basnoslovnu cifru da ti se u glavi zamanta.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Zašto dijaspora ne može u BiH dobiti stambeni kredit?

Post by Hurija » 05 Oct 2020, 13:39

insomnia wrote: 05 Oct 2020, 13:27 Ma ona ocito misli da kad ti banka odobri kredit za stan ti dobijes kesu para pa onda ides i platis cojku
Poneses na Vašar Insomnia 😂,ili u kafanu da se vidi da imas para,bankovna pravila su jasna ,jedan od uslova je da si Drzavljanin BIH i imas prijavljenu adresu boravka,uzgred vani se izbjegavaju kupovati nekretnine radi poreza i odbitak ,ionako se svako unosi novac u većim količinama u BIH
Ostalo je cutanje.

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests