Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima BiH

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Nela » 24 Feb 2013, 08:00

camargue wrote: tvoje misljenje je bas relevantno,sreca da postojis..


ako ne znas onda nemoj se petljat u te stvari..



:hm...to,kao ispadne da ti i takvi kao ti pridonose drzavi?!..zato i jeste tako jaka drzava jer postoje takvi kao ti,zemlja vam cvjeta,raskos svuda,autoputevi izgradjeni,posla na sve strane,nema korupcije itd.. :( ..licno ne znam vise ni koliko sam novaca dole dao i kome sve do sad,imam dole oca,mater,sestru i masu druge familije...sebe sam u zivotu uskratio za neke vitalne stvari koje ni dan-danas nemam da bih njima dao jer od te "tvoje" drzave koju si ti organizovala,nahranila,napila,zaposlila,izgradila itd. nisu dobili nikad nista..
bit ce Nela da ti ne znas sta pricas.[/quote]
Kakve samo srece svijet ima da ti postojis. Pa gdje si ti do sad jbt :hm
Ne ulazim ja u razloge zasto i kad je ko gdje otisao, cinjenica je da vas NEMA u ovoj drzavi, niste tu, razumijes?
Naravno da ja i ovakvi kao ja doprinosimo drzavi. Placamo poreze, socijalno, penziono, itd. To sto si ti slao novac dole svojoj familiji nije nista znacajno za ostatak populacije, tvojoj porodici da, ostalima ne.
Vidis kako fino kazes "tvoje drzave", da moje drzave, ponosna sam na nju kakva je god. Nisam je organizovala, ucestvujem u njenoj gradnji, nahranim i napijem drugog kad god mi se ukaze prilika.
Nisam ni ja nista dobila na poklon od drzave, i to ne ocekujem, ali sam se znala izboriti za sebe.
Svi pricate kako ste morali otici, hajd, dobro, cetnici vas protjerali sa vaseg ognjista, pa ja ne znam da su ikog tjerali do Njemacke, Austrije itd. Puno je ljudi otislo u susjedne gradove, ali hajd nema veze, bitno je da ste se spasili. Ali od rata je proslo 18 godina, sta vas sprjecava da se vratite. Svi ste kao veci domoljubci od nas koji smo tu. Ma daj.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Dust » 24 Feb 2013, 10:30

Ne bih se bas slozila Nela da samo porodica dijasporaca ima koristi od istih. Zaboravljate brzo sve humanitarne pomoci koje su dolazile i jos uvijek dolaze porodicama u Bosni... Akcije prikupljanja novca za lijecenje i smjestaj oboljelih i porodica..samo su jedne od sitnih stvari za koje je dijaspora odgovorna. Stotine, hiljade izgradjenih kuca, kupljenih stanova..zamiali kolika je to cifra u prodatom materijalu, porezu placenom itd. I svi placamo porez iako nismo dole.
Kako ide ona narodna: ne vidis sumu od balvana u oku...tako nekako.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Nela » 24 Feb 2013, 10:41

Stoji, dust, ali se ne mogu nikako sloziti da je neko ko nije ovdje veci domoljub, da vise pomaze drzavi.
Ja shvatam ljude koji odu vani da rade, jer ovdje ne mogu naci posla i nakon izvjesnog vremena se vrate. Ako neko voli svoju domovinu on ce se u njoj boriti za sebe. Vjeruj ovdje niko jos nije umro od gladi. Vec sam govorila, ima siromasnih ljudi kao i svugdje u svijetu, ali ovdje se svaki dan ispije bar 5 kafa vani, uvijek kafici puni, voze se dobra auta itd.
Rekla sam da se ne slazem za uvrstavanje u popis zato sto neko ko zivi vani 20 godina nije stanovnik BiH i ne moze biti. Zbog cega traze drzavljanstva zemlje u kojoj su ako se kane vratiti?
Jednostavno, ja ne zivim u mahali u kojoj sam se rodila, iako jos uvijek imam tu kucu, ne mogu ja sad insistirati da me neko broji kao stanovnika te mahale a i ove u kojoj sad zivim.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119623
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5630 times
Been thanked: 12139 times
Contact:
Status: Online

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Maja » 24 Feb 2013, 10:46

Mene zanima šta je s djecom koja se rode vani? Jesu li oni državljani samo te zemlje u kojoj su rođeni i imaju li pravo da traže naše državljanstvo?

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Dust » 24 Feb 2013, 10:48

Moras malo otvoriti vidike Nela. Amerikanci se seljakaju vrlo cesto, zbog boljeg posla uglavnom. Cesto odlaze i preko okeana, ali uvijek imaju pravo na glasanje i uvijek se racunaju kao dio svoje komune. Ono sto su c.... osmislili i zapoceli, vi bi da zavrsite. Bojim se da nece moci.

Majo, moje su rodjene ovdje, ali su dobile maticne brojeve iz BiH, tj. Upisane su u knjigu rodjenih u BiH. Imaju dvojno drzavljanstvo.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Pasaga » 24 Feb 2013, 10:49

Maja wrote:Mene zanima šta je s djecom koja se rode vani? Jesu li oni državljani samo te zemlje u kojoj su rođeni i imaju li pravo da traže naše državljanstvo?
Imaju.Cim se rodi mora se upisati u maticne knjige,isto kao da je i dole rodjen.
Moji svi imaju Bosanske doKUmENTE,I TIME STCU PRAVO DA BUDU POPISANI.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Nela » 24 Feb 2013, 10:54

Dust wrote: Ono sto su c.... osmislili i zapoceli, vi bi da zavrsite. Bojim se da nece moci.
Ovo je stvarno katastrofa.
Moram ti ponovo reci, cetnika vise nema ima 18 godina, ko vam brani da se vratite.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Dust » 24 Feb 2013, 10:57

:roll

Mozda ih nema u tvojoj mahali, ali u mojoj ih ima. A kakvi smo gostoprimljivi, da i kada bih dosla u tvoju da zivim, istu bih pricu slusala.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by STrendzer » 24 Feb 2013, 11:07

otidjoh ne svojom voljom, nego sto je tako moralo biti, nazalost... otidjoh jer me mater naprosto istjerala iz kuce da "idem u providjanje", skoro pa nismo imali sta za jesti... otidjoh ko, da ne kazem balavac, al i nije daleko od toga, jer mi je u to vrijeme ukraden najljepsi dio zivota prebijajuci se po nekim bjelosvjetskim vuko*ebinama... od tog nedoprinosa cijela familija zivi nepunih 20 godina, i jos familije necijih familija, ne znam ih vise ni sam koji i ciji su.
mogu te jako razumit,mozda skroz...i sam sam otisao jako mlad,kratko prije rata jer u Jugi sam tesko mogao naci bilo kakav posao a ja karakterno nisam bas zadovoljan sa "bilo sta"...otisao sam da pomognem sebi a ispalo je da sam pomogao mnogima,prije svega mojoj familiji itd...ma duga prica,ne moze se tako lako opisat,ali hocu reci da te mogu razumit...dodje rat dole,dodje briga za sve dole...dodjose pitanja samog sebe:sta sad!?!? kuda,kako,zasto,s kim?!...ispast ce opet kao floskula za ispricavanje,neki ce se zlonamjerno i nasmijat,bar u sebi-ali me zaboli q...c...BILO je velikih dilema dugo vremena,pa cak i odluka da idem dole u rat!?...ali su mi roditelji "stukli" tu ideju i amidza koji je jos tada bio penzioner ovdje da se vratim dole i idem u rat...i ispalo je da su jako u pravu bili,hvala im!...ali je kostalo zivaca...kad vidim koja su gamad dole na kormilima sve bili stomak mi se okrene...

toliko za sad..

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by STrendzer » 24 Feb 2013, 11:16

Ne ulazim ja u razloge zasto i kad je ko gdje otisao, cinjenica je da vas NEMA u ovoj drzavi, niste tu, razumijes?
Naravno da ja i ovakvi kao ja doprinosimo drzavi. Placamo poreze, socijalno, penziono, itd. To sto si ti slao novac dole svojoj familiji nije nista znacajno za ostatak populacije, tvojoj porodici da, ostalima ne.
Vidis kako fino kazes "tvoje drzave", da moje drzave, ponosna sam na nju kakva je god. Nisam je organizovala, ucestvujem u njenoj gradnji, nahranim i napijem drugog kad god mi se ukaze prilika.
Nisam ni ja nista dobila na poklon od drzave, i to ne ocekujem, ali sam se znala izboriti za sebe.
Svi pricate kako ste morali otici, hajd, dobro, c...... vas protjerali sa vaseg ognjista, pa ja ne znam da su ikog tjerali do Njemacke, Austrije itd. Puno je ljudi otislo u susjedne gradove, ali hajd nema veze, bitno je da ste se spasili. Ali od rata je proslo 18 godina, sta vas sprjecava da se vratite. Svi ste kao veci domoljubci od nas koji smo tu. Ma daj.
otisao sma malo prije rata ako ti je dusi lakse...a sto se tice prisustva dole u Bosni,ja neki dan bio dole i nagledah se svasta u toj tvojoj "drzavi"...
ma necu ti nista puno pisat,ne vrijedi to s tobom...reci cu samo ovako:
vi ste drzava poput one autoimune bolesti,to ti je ona bolest kad jedan ili vise organa sam sebe pojede i nastupa smrt...s tim,sto se taj proces "jedenja" kod vas desava duplom brzinom(dobijes marku-pojedes dvije)...i samo zahvaljujuci dijaspori niste jos kolabrirali...Jos ne!
zao mi je ako cu neke fine ljude malo dirnut ali ovo je ovako i to stoji...

Nela..ovo je tvoj odgovor..

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by STrendzer » 24 Feb 2013, 11:21

Nela wrote:
Dust wrote: Ono sto su c.... osmislili i zapoceli, vi bi da zavrsite. Bojim se da nece moci.
Ovo je stvarno katastrofa.
Moram ti ponovo reci, cetnika vise nema ima 18 godina, ko vam brani da se vratite.
"nema cetnika"!?!?... :djed

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Mister No » 24 Feb 2013, 11:27

Izrael je najbolji primjer kako dijaspora može uticati na državu. Židovi iz cijelog svijeta održavaju tu svoju državu, i manje - više direktno i upravljaju njome.
Oni moraju nama biti primjer kakav odnos sa dijasporom treba imati, i kako je bitno da se djeca rođena u SAD-e i EU prije svega osjećaju Bošnjacima.

Sigurno je da će neka od njih, uskoro, postati bitne ličnosti (političke, sportske...) u tim svojim državama, te moći će (a i htjeti), lobirati za BiH i Bošnjake.
Sigurno je takođe da će biti i bolji promotori BiH od ovih naših kriminogenih SDA uhljupa, uvaljenih po ambasadama ili nekim predstavništvima.

Sjetite se samo Sanele J. i njenog lobiranja za oslobođenje Ganića. Žena je to uradila iz čisto patriotskih razloga i bez bilo kakvog ličnog interesa. Mi u BiH skoro da takvih ljudi nemamo, pa apsolutno sve je zasnovano na interesima i protuuslugama.

Šta god ko mislio uglavnom se može reći da dijaspora prema BiH nastupa emotivno i sa ljubavlju vjerovatno većom nego mi ovdje.
Last edited by Mister No on 24 Feb 2013, 14:09, edited 1 time in total.
High Hopes...

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Nela » 24 Feb 2013, 11:58

camargue wrote:
otisao sma malo prije rata ako ti je dusi lakse...a sto se tice prisustva dole u Bosni,ja neki dan bio dole i nagledah se svasta u toj tvojoj "drzavi"...
ma necu ti nista puno pisat,ne vrijedi to s tobom...reci cu samo ovako:
vi ste drzava poput one autoimune bolesti,to ti je ona bolest kad jedan ili vise organa sam sebe pojede i nastupa smrt...s tim,sto se taj proces "jedenja" kod vas desava duplom brzinom(dobijes marku-pojedes dvije)...i samo zahvaljujuci dijaspori niste jos kolabrirali...Jos ne!
zao mi je ako cu neke fine ljude malo dirnut ali ovo je ovako i to stoji...

Nela..ovo je tvoj odgovor..
Zalosno je sto fol se nesto zauzimate za BiH a u svakom vasem postu stoji "ta tvoja drzava", pa sta sad nije i vasa jel? De se dogovorite. BiH je bolest - interesantno. Jah bas da nam nije vas pomrli bi. Jadno je ovo.
Stvarno sam ostala bez teksta nakon ovih tvojih rijeci. Fuj!
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Katja » 24 Feb 2013, 13:27

camargue wrote: vi ste drzava poput one autoimune bolesti,to ti je ona bolest kad jedan ili vise organa sam sebe pojede i nastupa smrt...s tim,sto se taj proces "jedenja" kod vas desava duplom brzinom(dobijes marku-pojedes dvije)...i samo zahvaljujuci dijaspori niste jos kolabrirali...Jos ne!
Što ti je trebalo napisati ovako ružne riječi o zemlji koju navodno voliš? :(

Nekako ne bih to od tebe očekivala, barem koliko sam te imala prilike do sad čitati...

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37855
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2276 times
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Pasaga » 24 Feb 2013, 14:07

Popis stanovništva za Bošnjake najvažnije je pitanje u proteklih 100 godina, izjavio je Sejfudin Tokić, koordinator Koalicije nevladinih organizacija ''Bitno je biti Bošnjak'', u nedjelju u Sarajevu na skup povodom različitih izjava predstavnika državnih struktura i nevladinih organizacija vezanih za popis stanovništva 2013. godine.

Koalicija smatra da se u javnosti pojavio veliki broj nevladinih organizacija koje za cilj imaju zbunjivanje naroda u vezi popisa stanovništva, te smanjenje broja Bošnjaka u BiH koji, kako pokazuju procjene statističkih institucija, trenutno ima 55 posto.

- Značaj regularnog popisa stanovništva je od velikog značaja i imat će dalekosežne posljedice za ustavnopravno uređenje BiH i njenu budućnost i to na način da što bude više Bošnjaka na popisu toliko će BiH biti stabilnija i toliko će evropska demokratska budućnost naše zemlje biti izvjesnija - smatra koordinator Koalicije Sejfudin Tokić.

Pretpostavka za građansku državu BiH jeste afirmacija univerzalnog demokratskog prava po kome jedan čovjek predstavlja jedan glas.

A pretpostavka za ostvarivanje univerzalnog ljudskog prava jeste i realno oslikavanja etničke strukture popisa u oktobru, uz obavezu poštivanja svih međunarodnih konvencija, načela i standarda prava svih naroda i nacionalnih manjina, istaknuto je tokom današnjeg skupa.

Iz Koalicije smatraju da je popis stanovništva za Bošnjake najvažnije pitanje u proteklih 100 godina, i kako navode, iznenađeni su izjavom ministra Damira Hadžića koji navodi da je popis tehničko pitanje.

Također, navode da se plaše i izražavaju otvorene sumnje da ustavne promjene i inicijativa za preustroj FBiH, koja je ideja Američke ambasade, jedna zamka koja ima cilj teritorijalne podjele FBiH između Bošnjaka i Hrvata i smanjivanju životnog prostora za Bošnjake, pri čemu se ''podrazumijeva'' da je RS ekskluzivna teritorija Srpskog naroda.

Tokić smatra da bi u tom slučaju došlo do ''palestinizacije'' bošnjačkog naroda.

Naglašena je i važnost dolaska bh. dijaspore, uz objašnjenje da su se izjašnjavanja putem interneta i pošte pokazala nepouzdanim.

- Mi ovom kampanjom ne pozivamo Srbe i Hrvate da se vrate bošnjaštvu, nego pozivamo samo sve ljude, institucije i građane da omoguće da se svako izjasni onako kako želi i da bez lažnih kampanja i zbunjivanja pokušavaju ostvariti ono što nije uspjelo genocidom - dodao je Tokić.
Last edited by Pasaga on 24 Feb 2013, 14:15, edited 2 times in total.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by STrendzer » 24 Feb 2013, 14:09

akd procitam ovakve stvari kao ovo onda mi krv na oci udari!..
Nela wrote:Svejedno Ruana, moje misljenje ostaje isto. I oko tih dvojnih drzavljanstava treba posebna tema.
Problem je u tome sto je vecina dijasporaca otisla iz BiH kad joj je bila najpotrebnija, ne pridonose ovoj drzvai ama bas nicim i zbog toga smatram da ih se ne treba staviti na popis.


Pasaga to sto si stariji od mene ne daje ti za pravo da me stavljas na ljestvicu nize od sebe. I ja sam ovdje bila u ratu, i ne bas u pelenama.
Nekada davno si postao drzavljaninom Jugoslavije, bas kao i ja. Ne znam kad si otisao, pohvalno od tebe je sto si ovu zemlju branio. O takvim bih mozda i raspravljala.
A ti si taj koji zbunjuje, de se odluci ili tamo ili ovamo.
Prije svega mislim na ono boldirano...kao eto,vecina su otisli kad su bili najpotrebniji i od njih ionako nema koristi!A doticna nece da zna da su mnogi morali otici ili ih nema.I mnogi nisu mogli ostat u blizini jer prihvatni centri u okolini nemaju te kapacitete.I to doticna nece da zna.Ja nisam izbjego,moje je sve odbranjeno a prve tri puske za dva brata i oca sam ja dao lovu da se kupe!..Nije ih dala "drzava" njima da se brane,niti Alija i Alijici i njegova kompanija koja i jeste glavni krivac ovoga svega sto se dole desava.
Nela,zapitaj se jednom ali iskreno ono,sta bi bilo od te drzave da nije bilo dijaspore.Ako ne znas,pitaj nekoga ko to zna.
Gdje i kako se ocituje ta korist i prosperitet drzave koju eto "Vi" gradite...ili gradiste!?
Nije mi jasno zasto se na nas dijasporce uvijek gleda kao na strano tijelo!?..Nije mi jasno! Dobri smo samo ako dajemo i imamo da dajemo,posle toga nas se baca kao maramice(tempo) za brisanje nosa.Nepotrebni smo.
I polako s vremenom sam skoro dobio komplekse,cim dolazim dole osjecam se nekako cudno.Vecina gledaju sta ces im dat-i koliko.Ranijih godina sam ih na to navikao ali sam u zadnje vrijeme to reducirao na neophodno.Dosta brate vise.
I uvijek ona ista prica...UVIIIIJEK!
"pa znas ovajjj...mi nemamo a nema se gdje zaradit inace bi mi radili"!?!
I opet dadnem...i opet ne valjam.
Odem pred trzni centar,parkiram auto...ne mogu oka otvorit od onih koji traze neku pomoc.Te oni sto prose te ovi te oni. :cudi
Ama gdje je ta drzava u tri p.m. nek vas vec jednom zbrine?!
A niko ne ustaje prije 9h ujutro iz kreveta.
Ma nemam rijeci.Bolje da nista ne kazem.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by STrendzer » 24 Feb 2013, 14:17

Katja wrote:
camargue wrote: vi ste drzava poput one autoimune bolesti,to ti je ona bolest kad jedan ili vise organa sam sebe pojede i nastupa smrt...s tim,sto se taj proces "jedenja" kod vas desava duplom brzinom(dobijes marku-pojedes dvije)...i samo zahvaljujuci dijaspori niste jos kolabrirali...Jos ne!
Što ti je trebalo napisati ovako ružne riječi o zemlji koju navodno voliš? :(

Nekako ne bih to od tebe očekivala, barem koliko sam te imala prilike do sad čitati...
Naravno da volim moju zemlju(drzavu ne bas puno).Volim moj kamen,drvo,rijeku,potok,pticu,travku,blato diljem Bosne i Herecgovine.Volim i jedan dio njenih ljudi,ali i jedan dio nikako ne volim.To stoji.

Ono gore sam napisao metaforicki-i to stoji.To je tako.

Nego,kad cemo o pametovanju,kako bi bilo da jos jednom procitate-ali svjesno,post od Mister No-a?!
Kako bi bilo da pocnemo jednom u zivotu "vuci"(potezati) u jednom pravcu?!Svi!

Ruana
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Ruana » 24 Feb 2013, 14:24

Ponekad dobijem osjecaj da je nekim nasim ljudima krivo, sto nije bilo jos "Srebrenica" a i da je bilo ni to nas ne bi opametilo.
Neki ljudi su u dusi nesretni, pa im je draza tudja nesreca, nego svoja sreca. Danas neki za svoj neuspjeh, krive Aliju i drzavu neki dijasporu, pa im smeta sto mi zivimo normalnim zivotom, radimo skolujemo djecu itd.. a najveci nam je grijeh sto volimo svoju zemlju. Zemlju iz koje su nas otjerali, popalili nam kuce, poklali i pobili pola familije, sto smo zivjeli po nekoliko godina kao zivotinje (bar mi ovdje) u bjelosvjeskim napustenim, bolnicama i starckim domovima, zvanim Azil Centrima, i sto smo odvajali od zalogaja i slali dole znanim i neznanim. Danas kad je sve to proslo, kad zivimo kao vecina nasih domacina, a i dalje volimo svoju zemlju, najveci neprijatelji su nam nasi ljudi, i kod pojedinaca bilo dolje ili ovde na forumu, iz svake izrecene rijeci izbija mrznja prema nama, ma koliko se trudili biti kulturni i fini, dovoljno je da ih malo isprovociras pa da im vidis pravo lice.
Cudite se onda kad neko napise, "tvoja ili vasa drzava" pa vi nam ne dozvolavate da je svojom zovemo, jer mi smo uljezi, zato sto imamo da jedemo, sto imamo posao, skolujemo djecu, da ih slobodno na vakcinu odvedemo, a vi sto to nemate kriva je drzava, politicari, dijaspora, svi su krivi samo ne vi, koji ste vjeciti pesimisti, i svoje frustracije prosipate na onima koji su vam najmanje krivi, za situaciju u kojoj se nalazite.
Procitah negdje gore, "sto niste otisli u drugi grad, kad su vas iz vaseg otjerali" mogli smo doduse, najbliza je bila Bileca i logor u njoj, tamo je bio Stolac i Ljubinje , mogli smo i tamo, samo tamo vise nije bilo Bosnjaka, dolje Dubrovnik, u koji ni muha nie mogla uci, jer su ga cetnici bombardovali, sa namjerm da grade "ljepsi i stariji".
A da smo dosli u glavni grad bili bi "dosli ili selaci" kako i danas zovu vecinu Srebrenicana, Trebinjaca, Mostaraca, Focaka, Gacana i ostalih.

Ruana
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Ruana » 24 Feb 2013, 14:36

camargue wrote: Prije svega mislim na ono boldirano...kao eto,vecina su otisli kad su bili najpotrebniji i od njih ionako nema koristi!A doticna nece da zna da su mnogi morali otici ili ih nema.I mnogi nisu mogli ostat u blizini jer prihvatni centri u okolini nemaju te kapacitete.I to doticna nece da zna.Ja nisam izbjego,moje je sve odbranjeno a prve tri puske za dva brata i oca sam ja dao lovu da se kupe!..Nije ih dala "drzava" njima da se brane,niti Alija i Alijici i njegova kompanija koja i jeste glavni krivac ovoga svega sto se dole desava.
Nela,zapitaj se jednom ali iskreno ono,sta bi bilo od te drzave da nije bilo dijaspore.Ako ne znas,pitaj nekoga ko to zna.
Gdje i kako se ocituje ta korist i prosperitet drzave koju eto "Vi" gradite...ili gradiste!?
Nije mi jasno zasto se na nas dijasporce uvijek gleda kao na strano tijelo!?..Nije mi jasno! Dobri smo samo ako dajemo i imamo da dajemo,posle toga nas se baca kao maramice(tempo) za brisanje nosa.Nepotrebni smo.
I polako s vremenom sam skoro dobio komplekse,cim dolazim dole osjecam se nekako cudno.Vecina gledaju sta ces im dat-i koliko.Ranijih godina sam ih na to navikao ali sam u zadnje vrijeme to reducirao na neophodno.Dosta brate vise.
I uvijek ona ista prica...UVIIIIJEK!
"pa znas ovajjj...mi nemamo a nema se gdje zaradit inace bi mi radili"!?!
I opet dadnem...i opet ne valjam.
Odem pred trzni centar,parkiram auto...ne mogu oka otvorit od onih koji traze neku pomoc.Te oni sto prose te ovi te oni. :cudi
Ama gdje je ta drzava u tri p.m. nek vas vec jednom zbrine?!
A niko ne ustaje prije 9h ujutro iz kreveta.
Ma nemam rijeci.Bolje da nista ne kazem.
Znas oni sto ih zovu "podrumasi" e ti su ti najglasniji kad je u pitanju dijaspora. Oni vole reci da su ostali dolje i da su Bosnu branili.
Ovdje poznajem koliko hoces boraca koji su dosli tek poslje rata ovamo, i sad ne valjaju jer su znali snaci da odu, a oni sto nisu oni sjede i kukaju na sve i svakoga.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Bh. dijaspora traži ravnopravan status sa stanovnicima B

Post by Katja » 24 Feb 2013, 15:20

camargue wrote:
Ono gore sam napisao metaforicki-i to stoji.To je tako.
Ma metaforički ili ne, ispade preoštro. Iz razloga što si se nekako postavio iznad onih koji žive u toj zemlji.
Niti si ti iznad njih, niti su oni iznad tebe.

Ja se ne slažem s Nelom da dijaspora nije dosta toga učinila ali niti s tobom da oni koji su ostali ne bi bili živi da nije dijaspore.
Nađite neku sredinu.

Moraš biti svjestan, kad već pričaš o humanitarnim akcijama, da i dan danas mi koji živimo u matičnim zemljama, sudjelujemo u brojnim humanitarnim akcijama kojima pomažemo svojim sugrađanima. Pa kako ti pomažeš, tako i Nela čini, zato nema smisla da je omaložavaš u smislu da ti ona nešto duguje. Osim toga, humanitarci ne traže klanjanje do poda, humanitarci pomažu iz srca. :)

Nego, meni se čini da te ta tvoja rodbina dole stalno žica pa si ti to prebacio i na ostale stanovnike BiH. :ooo

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests