Srbi ili bosanski pravoslavci/ortodoksi

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija
Reactions: 0
Status: Offline

Srbi ili bosanski pravoslavci/ortodoksi

Post by evergreen » 05 Oct 2011, 18:10

Pošto već ima slična tema o Bošnjacima e radi ravnopravnosti naroda u našoj zemlji postavljam ovo pitanje kao temu za dijalog, ili barem promišljanje svakog od nas. Obrazloženje: u tisućljetnoj historiji bosanske državnosti sve do početka 20.vijeka njeni stanovnici sebe su smatrali Bošnjacima/Bošnjanima, termin koji je obuhvatao sve tri konfesije koje i danas postoje u BiH. Obzirom da nikada nije proveden referendum kojim bi taj pravoslavni (i katolicki) puk potvrdio volju da se odrekne svog tradicionalnog imena po zemlji i drzavi koju su nastanjivali, postavlja se pitanje jesu li Srbi (i Hrvati) iz BiH ustvari bosanski pravoslavci /katolici, ili kao sto se deklarišu danas. Napomena:bosanskohercegovacki katolici, pravoslavci i muslimani povijesno, geografski, jezički, duhovno, tradicionalno, običajno itd. mnogo su sličniji jedni drugima nego što su to recimo današnji Srbin iz Drvara i onog iz Zemuna ili Paraćina. Isto vrijedi i za usporedbu između Hrvata iz Livna i onog iz Zaboka ili Virovitice. Da je to tako znaju i naši istočni i zapadni susjedi - za sve njih mi koji danas živimo u BiH, ili smo porijeklom iz nje, svi skupa samo smo Bosanci (Hercegovci), tako nas doživljavaju takvima nas smatraju i tako nas oslovljavaju čim dođemo u jednu ili drugu državu (Srbiju ili Hrvatsku)
0

sancho_no1
Sitna buranija
Sitna buranija

Re: Srbi ili bosanski pravoslavci/ortodoksi

Post by sancho_no1 » 07 Oct 2011, 00:01

sve je to ivecinom isti narod bio dok Turci nisu dosli i to podjelili...
Ustav je kriv sto se ja ne mogu izjasniti kao Bosanac nego se moram izjasniti kao Bosnjak Srbin ili Hrvat ili ostali.Dakle i ako ne mojom ili njegovom voljom on se mora tako zvati.Odgovorno tvrdim da kada bi se uveo termin Bosanac da bi za kratko vrijeme to bila najbrojnija nacija u BiH (Nacionalnost Bosanac vjeroispovjest sta hoćes)
Danas imamo slucaj da se ljudi zovu Hrvati ili Srbi a da ih dosta nije nikada posjetilo doticne zemlje.. Što implicira pokusaje nekih Bosnjaka da uvedu Tursku nacionalnost i da se zovu Turci.. Ukoliko sagledamo situaciju meni kao gradjaninu demokratije trebalo bih se onda omoguciti da se zovem Italijan, Somalac i sl... Ali sve je to politički probem koji je rjesiv za mjesec dana ukoliko postoji volja. Ali uvjek postoje oni koji opstruiraju i ne zele da se to rijesi. Mnogi ce reci da oni iz RS opstruisu ali ja s e ne slazem opstrukcija ima na sve strane. Stim da sam par puta bio svjedok kad nacionalisti "Srbi" brane nacionaliste "bosnjake" valjda ti nacionalisti se moraju pomagati kako bi se odrzalo ovakvo sranje od stanja :p pozzz
ps: komplikovana su ta zvanja u Bosni ne treba se njima puno zamarati jer postoji previše apsurda,
0
Tamo gdje svi misle isto, niko ne misli mnogo!!!

mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Reactions: 5

Post by mrki62 » 07 Oct 2011, 00:09

Nacionalisti su krivi za sve ,.... evo jedan link , da se vidi ko su krivci Zabranjeno pusenje-Tri ratna havera

Isplati se saslušati i pregledati :pusi
0
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

sancho_no1
Sitna buranija
Sitna buranija

Post by sancho_no1 » 07 Oct 2011, 00:21

Nele je to najbolje opisao bas u toj pjesmi..
Ipak mislim da je rat proizvod zapada a da su u nacionalistima najlakse nasli saveznike.Što svjedoci izjava Bulatovica gdje na pitanje novinara o prijeratnim sastancima i sprjecavanju rata kaze da ga oni (predsjednici) republika uopce nisu mogli sprijeciti. A i postupci MZ i SAD koji su pustili da se ljudi medusobno tamame godinama da bi na kraju rekli . Dosta od danas prestaje rat i vi opet morate biti braća.Iz cega se izvlaci sledeci zakljucak "kada mi kazemo ratuj vi cete ratovati a kada vam mi kazemo ljubite se vi cete se ljubiti"
Bolje preslusaj balasevica da rata ne bude......
[media]tcvkenhDk7k[/media]
0

mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma

Post by mrki62 » 07 Oct 2011, 00:25

Od Balaševića su mi pjesme poznate , jel ti treba koja :)
0

niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Reactions: 7

Post by niska grana » 07 Oct 2011, 12:22

Nacija je apstraktna kategorija i u većini slučajeva utemeljena na legendama i izmišljotinama. Međutim, svako ima potpuno pravo da se osjeća onako kako želi bez obzira izjašnjavao li se kao Bošnjak, Srbin, Hrvat ili neko deseti.
Negiranje, ismijavanje ili omalovažavanje tog prava posljedica je ili gluposti ili zlobe a najčešće i jednog i drugog. Prema tome, ako se neko osjeća kao Srbin on je Srbin i tu je svaka dalja rasprava besmislena.
0
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Reactions: 17380

Post by Krokodil Behko » 07 Oct 2011, 12:45

niska grana wrote:Prema tome, ako se neko osjeća kao Srbin on je Srbin i tu je svaka dalja rasprava besmislena.
:bravo

Inace,cijelo vrijeme tvrdim,da bi svako trebao imati pravo na nacionalno opredjeljenje.
Medjutim, pronalazači "pravog puta", vazda pomute vodu. dakle,sustina je jednostavna.
Svako je ono sto misli da jeste. Politicke snage,mogu osmisljavati dugurocne strategije u vezi toga a koje bi pomogle razvoju drustva i to bi bilo to. Dakle,na nekim tamo izborima 2021 ili 2022 godine,molga bi alternativabiti zajednicka nacija. Iduce godine,to je nerealno. U to nas sinoc uvjerise i Hajdukovi navijaci izmedju ostalog.
0

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Reactions: 3

Post by adacta » 07 Oct 2011, 13:12

Mislim da je dodatak ortodoksi bespotreban jer ortodokse puno i ne interesuje ni nacionalnost ni drzavotvornost vec samo stvari konkretno vezane za vjeru .
0

mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma

Post by mrki62 » 07 Oct 2011, 13:16

Sad se sjetih da se je izgubila narodnost Srbijanac kao i Bosanac i to dolaskom nacionalista na vlast.
Mnogima to ovdje na forumu odgovara, jer su zatočenici ovog il onog nacionalizma :pusi
0

evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija

Post by evergreen » 07 Oct 2011, 14:27

niska grana wrote:Nacija je apstraktna kategorija i u većini slučajeva utemeljena na legendama i izmišljotinama. Međutim, svako ima potpuno pravo da se osjeća onako kako želi bez obzira izjašnjavao li se kao Bošnjak, Srbin, Hrvat ili neko deseti.
Negiranje, ismijavanje ili omalovažavanje tog prava posljedica je ili gluposti ili zlobe a najčešće i jednog i drugog. Prema tome, ako se neko osjeća kao Srbin on je Srbin i tu je svaka dalja rasprava besmislena.
Potpisujem! Postavio sam temu upravo iz tog razloga, da pokaze svu besmislenost rasprave onima koji na slicnoj temi mjesecima drobe o pravu (i) Bosnjaka na (svoje) ime koje zeli ogromna vecina tog naroda.
0

sancho_no1
Sitna buranija
Sitna buranija

Post by sancho_no1 » 11 Oct 2011, 00:40

ja sam Brazilac osjecam se tako i ako nikad nisam bio tamo... Nekako mi je onaj Ronaldihno drag.. Nek uvedu u Ustav i Brazilsku nacionalnost.....
0

evergreen
Sitna buranija
Sitna buranija

Post by evergreen » 11 Oct 2011, 13:18

sancho_no1 wrote:ja sam Brazilac osjecam se tako i ako nikad nisam bio tamo... Nekako mi je onaj Ronaldihno drag.. Nek uvedu u Ustav i Brazilsku nacionalnost.....
i ti zbog Ronaldinha posta Brazilac!? LOL :hihi
0

noris
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Reactions: 2

Post by noris » 11 Oct 2011, 13:40

niska grana wrote:Nacija je apstraktna kategorija i u većini slučajeva utemeljena na legendama i izmišljotinama. Međutim, svako ima potpuno pravo da se osjeća onako kako želi bez obzira izjašnjavao li se kao Bošnjak, Srbin, Hrvat ili neko deseti.
Ne bi se slozios tobom da je nacija apstraktna kategorija, jer cim postoje neki preduslovi da bi se neko zvao nacijom to je automatski itekako opipljiva i ziva pojava, U modernim nacijama geografska zaokruzenost homogene gupe, religija i jezik odigravaju najvecu ulogu u stvaranju nacije, a bosanski srbi u ovom slucaju imaju isti jezik i religiju sa ostatkom srba i logicno je da se izjasnjavaju kao srbi, jer BiH je njima samo geograska odrednica odakle dolaze
0
vozdra

mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma

Post by mrki62 » 11 Oct 2011, 16:09

noris wrote: a bosanski srbi u ovom slucaju imaju isti jezik i religiju sa ostatkom srba i logicno je da se izjasnjavaju kao srbi, jer BiH je njima samo geograska odrednica odakle dolaze
Tako mišljenje je imao i Milošević i htio je "prekrstiti " Crnogorce, da i oni budu Srbi.
Tako se u zadnje vrijeme radi i sa muslimanima područja bivše Yu - svi muslimani , svi Bošnjaci .
Odurno je to
0

noris
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Reactions: 2

Post by noris » 11 Oct 2011, 16:58

Crnogorci su druga stvar, i totalno se razlikuju od bosanskih srba, za razliku od bosanskih srba koji nikad nisu imali svoju nacionalnu drzavu, crnogorci su to imali i kroz te tekovine pocinjali su graditi naciju, cak crnogorci se zalazu da imaju i svoju crkvu
0
vozdra

mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma

Post by mrki62 » 11 Oct 2011, 17:42

Hehehe, ne bih se s tobom Složio , sve je to politika zamračenog uma.
Čim si ti Srbin u BiH, to znači da se ne možeš poistovijetiti sa državom u kojoj živiš .
Čim si ti Bošnjak u Srbiji , to znači da se ne možeš poistovijetiti sa državom u kojoj živiš .
Itd, itd .
0

Hurija
Pandora
Pandora
Reactions: 8619

Post by Hurija » 18 Oct 2020, 08:40

Krokodil Behko wrote: 07 Oct 2011, 12:45
niska grana wrote:Prema tome, ako se neko osjeća kao Srbin on je Srbin i tu je svaka dalja rasprava besmislena.
:bravo

Inace,cijelo vrijeme tvrdim,da bi svako trebao imati pravo na nacionalno opredjeljenje.
Medjutim, pronalazači "pravog puta", vazda pomute vodu. dakle,sustina je jednostavna.
Svako je ono sto misli da jeste. Politicke snage,mogu osmisljavati dugurocne strategije u vezi toga a koje bi pomogle razvoju drustva i to bi bilo to. Dakle,na nekim tamo izborima 2021 ili 2022 godine,molga bi alternativabiti zajednicka nacija. Iduce godine,to je nerealno. U to nas sinoc uvjerise i Hajdukovi navijaci izmedju ostalog.

Daleko si razmišljao Behko ali vidis nista od toga ,bilo je jako kvalitetnih dijaloga na ovom forumu i evo i zanimljive teme još👍
0
Ostalo je cutanje.

Post Reply

Return to “Arhiva 2010, 2011, 2012”