Postoji gen povezan sa vremenom smrti svakog čovjeka

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Reactions: 17777
Status: Offline

Postoji gen povezan sa vremenom smrti svakog čovjeka

Post by Krokodil Behko » 20 Nov 2012, 09:31

Image

Znanstvenici s medicinskog centra Beth Israel sveučilišta u Harvardu, u svojem najnovijem istraživanju objavljenom u časopisu Annals of Neurology, identificirali su gene koji mogu predvidjeti vjerojatno vrijeme smrti kod nekih ljudi.

Provodili su istraživanje nad 1200 65-godišnjaka, u kojem su ispitivali njihov ritam budnosti i spavanja uz pomoć elektroničke narukvice, piše Jutarnji list.

Također, svi sudionici pristali su donirati svoj mozak znanstvenicima nakon smrti.

Sudionicima ovog velikog eksperimenta također su analizirali DNK i identificirali genotipe.

Otkrili su nukleotidu pored gena ‘Period 1’, koja se razlikovala između dvije grupe koje su imale različite obrasce spavanja. Osobe koje su na toj nukleotidi imale ‘AA’ genotip, budile bi se oko sat vremena prije nego osobe s ‘GG’ genotipom, a osobe s ‘AG’ genotipom budile bi se negdje u sredini.

Znanstvenici su otkrili kako varijacija na toj nukleotidi značajno utječe na prirodni cirkadijski ritam – unutarnji sat organizma. Cirkadijski ritam određuje većinu aktivnosti u našem tijelu, od buđenja, spavanja, probave, i svih ostalih fizioloških procesa. Postoji čak i cirkadijski ritam smrti – već je duže vrijeme poznato kako u prosjeku većina ljudi umire oko 11 sati.

No, kada su znanstvenici proučili podatke preminulih sudionika istraživanja, pronašli da su varijacije na nukleotidi uzrokovale razliku od do čak 6 sati u prosječnom vremenu smrti.

Oni koji su imali AA ili AG genotip umirali su malo prije 11 sati, kao i većina populacije, no oni s GG genotipom umirali su prije 6 ujutro.

“Dakle, definitivno postoji gen koji predviđa kada ćete umrijeti. Ne datum, srećom, nego vrijeme dana”, rekao je šef neurologije Clifford Saper.

doznajemo
0

Trepavica
Reactions:

Re: Posatoji gen povezan sa vremenom smrti svakog čovjeka

Post by Trepavica » 20 Nov 2012, 10:14

“Dakle, definitivno postoji gen koji predviđa kada ćete umrijeti. Ne datum, srećom, nego vrijeme dana”, rekao je šef neurologije Clifford Saper.
Meni to zaista nije vazno , niti bih zeljela da znam , tacno vrijeme ! :stop

Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Reactions: 8

Post by Katja » 20 Nov 2012, 10:53

Trepavica wrote:
Niti možeš saznati, ne brini. :)
Predviđanje ovdje znači samo veću ili manju vjerojatnost, ništa više. Obična statistika.
0

Trepavica
Reactions:

Post by Trepavica » 20 Nov 2012, 10:54

Katja wrote:
Trepavica wrote:
Predviđanje ovdje znači samo veću ili manju vjerojatnost, ništa više. Obična statistika.
Necu i da mogu !

Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Post by Katja » 20 Nov 2012, 11:02

Trepavica wrote:
Katja wrote:
Trepavica wrote:
Necu i da mogu !
To je već filozofsko pitanje... biste li htjeli saznati do kad ćete živjeti?
Otvori temu pa ćemo proćakulati o tome. :DD
0

Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Reactions: 17777

Post by Krokodil Behko » 20 Nov 2012, 11:30

Katja wrote: To je već filozofsko pitanje... biste li htjeli saznati do kad ćete živjeti?
Može to biti i ova tema :D
Ja bih ipak volio da znam datum svoje smrti. Mislim da je praktično
biti upoznat sa tim detaljem.
0

Trepavica
Reactions:

Post by Trepavica » 20 Nov 2012, 11:53

Krokodil Behko wrote:
Katja wrote: To je već filozofsko pitanje... biste li htjeli saznati do kad ćete živjeti?
Sumnjam da bi ti prijalo da znas datum svoje smtri..Puno toga bi se promjenilo u tvom zivotu ..

Licno kao sto rekoh vec, ne bi da znam datim smrti..Ovako je bolje zivjeti kao da je svaki dan poslednji u zivotu , u ljubavi , postovanju ,paznji..

Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Reactions: 8534

Post by Zagorka » 20 Nov 2012, 11:54

Šta me briga,ja znam da sam besmrtna :lala
0
Pričaće ti o plovidbi, ti što nisu sidro digli...

Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš

Post by Katja » 20 Nov 2012, 12:05

Trepavica wrote:Ovako je bolje zivjeti kao da je svaki dan poslednji u zivotu
Uf...pa zašto tako? ... svaki dan kao da ćeš sutra umrijeti. :sok
Meni bi bilo teško tako živjeti, priznajem. Da svaki dan mislim da mi je vrijeme na ovom svijetu isteklo, da se moram oprostiti sa svojim voljenima, da me sutra među njima više neće biti...
Mučenje je to...
0

Trepavica
Reactions:

Post by Trepavica » 20 Nov 2012, 12:09

Zato sto zivis 100 /h..jer znas da je zivot kratak , iskoristi sto mozes lijepog iskoristiti....

Hurija
Pandora
Pandora
Reactions: 9309

Re: Postoji gen povezan sa vremenom smrti svakog čovjeka

Post by Hurija » 02 Dec 2020, 23:14

Da li je ovo još dodatno istraženo ?.

:sok
0
Ostalo je cutanje.

HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Reactions: 13467
Status: Online

Post by HAVANA » 02 Dec 2020, 23:27

Ko mu jebe mater.
0

grunf
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Reactions: 426

Post by grunf » 02 Dec 2020, 23:37

Nema potrebe za elektronskim narukvicama. Skrenite pogled sa nauke i prepustite se osjecaju uzitka dok vam je jos dostupan.

Mali ljudi nikada vise nece voditi normalan zivot.

To se jednako odnosi na one zaglupljene sticanjem ‘bogatstva’, i one zaglupljene siromastvom.

Jedite drogu, pijte velike kolicine alkohola, uzivajte u neogranicenom seksu, ubijte se dok jos mozete.

Onaj gore ionako nece saznati za nasa odusevljenja.
0
Ode i Šefika, Senka i Spomenka isto.
Ostace samo šibicar Samir, govorljivi Mahmut, Zoran i Dragan Čmar i Marija.

Naseef Mushroom
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Reactions: 451

Post by Naseef Mushroom » 02 Dec 2020, 23:42

Trepavica wrote: 20 Nov 2012, 11:53
Krokodil Behko wrote:
Sumnjam da bi ti prijalo da znas datum svoje smtri..Puno toga bi se promjenilo u tvom zivotu ..

Licno kao sto rekoh vec, ne bi da znam datim smrti..Ovako je bolje zivjeti kao da je svaki dan poslednji u zivotu , u ljubavi , postovanju ,paznji..
Jest vraga.
Živimo svi kao da ćemo dočekati penziju i konačno uživati u starosti a imamo 20-30 godina do penzije. Do tada hebaji se, svako ujutro ustajati, kasno dolaziti kući, dug put do posla, računi, krediti, dugovi, šef seljačina te maltretira i od toliko obaveza smo sretni da par sati vikendom posvetimo određenim osobama ljubav, poštenje, pažnju i sve mislimo da ćemo jednog dana imati više vremena za njih što se nikada neće desiti jer kada se riješimo obaveza pola familije i prijatelja je pomrlo. Pa se sa nekim paziš čitav život i baš se hoće da se noć pred smrt posvađaš i onda te grize savjest čitav život i slične gluposti.

Ja bih se prvi potpisao da mogu saznati kad ću umrijeti (i ne bih nikome rekao) i čuvao pare dok mi ne ostane godina i onda otkaz pa posvetiti svima dovoljno vremena da budem bolji prijatelj, otac, suprug, sin. Samo bi častio, kupovao, izvodio, prešutio svaku ružnu riječ itd.
0

koteljubi_kadnisamtu
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Reactions: 996

Post by koteljubi_kadnisamtu » 03 Dec 2020, 16:42

Sada odmah pocni s tim ,da budes bolji prijatelj, muz itd
nema cekanja
a sve ostale sekiracije i nerviranja smanji za pola
2
1 Image 1 Image

Hurija
Pandora
Pandora
Reactions: 9309

Post by Hurija » 03 Dec 2020, 17:07

Ne znam za gen , ali ima ljudi koji predosjete svoju smrt ili smtr svojih najmilijih .

Bliznaci su i mentalno povezani .
0
Ostalo je cutanje.

Naseef Mushroom
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma

Post by Naseef Mushroom » 03 Dec 2020, 18:36

koteljubi_kadnisamtu wrote: 03 Dec 2020, 16:42 Sada odmah pocni s tim ,da budes bolji prijatelj, muz itd
nema cekanja
a sve ostale sekiracije i nerviranja smanji za pola
To je čista romantizacija, realnost izgleda drugačije.
Naravno da se trudim ali ima nesto sto se zove život i obaveze.
Hoću sutra čitav dan sa ženom u krevetu da preležim, ne mogu jer moram na posao, mogao bi tako 2-3 puta slagati ali onda ide otkaz a nisam baš najmladi da nađem odmah novi posao.
Ili odvojiti čitavu sedmicu sa sinom, ili otići roditeljima ujutru pa ostati do naveče ili možda prenoćiti.
Zato kažem, nek sad znam kad ću umrijeti i odhebao bih sve nevažne stvari u životu koje moram nažalost slijediti jer je takav sistem.

Zato su mi smiješni komentari poput "Ne želim znati kad ću umrijeti jer želim živjeti kao da je poslednji". Zna se kako se živi kao da je poslednji dan u životu a to nije sigurno kako smo ih ti, ja i ostali koji ovo čitaju proživjeli danas.
Dani nam prolaze u brojkama, računima, tempu, obavezama a prava ljepota života i druženja sa stvarno važnim ososbama su nam limitirana. Više provedem vremena u sedmici sa jednom budaletinom nego sa rođenom sestrom.
Neka neko da savjet čovjeku od 50 da jede, pije, guzi i slavi kao da je najzadnji dan u životu. I onda se ispostavi da mu nije zadnji dan u životu i završi kao nezaposleni klošar a valja mu još 30 godina živjeti u siromaštvu jer je sve prokockao.

Znati dokle se živi bi bilo najbolje otkriće u historiji čovječanstva.
0

koteljubi_kadnisamtu
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Reactions: 996

Post by koteljubi_kadnisamtu » 03 Dec 2020, 18:54

Sve to stoji sto si napisao. Svi imamo iste obaveze i zelje. Ali postoji ipak nesto sto se zove balans.
Ako zelis sa zenom provesti dan u krevetu, probudi se ranije pa se izlezavajte. Dan je dug, sve se moze stici uz dobru volju i organizaciju vremena i raspodjelu obaveza.
Naravno da bi dobro bilo da znamo do kada smo ovdje al dok se to ne desi, valja nam deverati s ovim sto imamo.
0

Naseef Mushroom
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma

Post by Naseef Mushroom » 04 Dec 2020, 00:36

koteljubi_kadnisamtu wrote: 03 Dec 2020, 18:54 Sve to stoji sto si napisao. Svi imamo iste obaveze i zelje. Ali postoji ipak nesto sto se zove balans.
Ako zelis sa zenom provesti dan u krevetu, probudi se ranije pa se izlezavajte. Dan je dug, sve se moze stici uz dobru volju i organizaciju vremena i raspodjelu obaveza.
Naravno da bi dobro bilo da znamo do kada smo ovdje al dok se to ne desi, valja nam deverati s ovim sto imamo.
Naravno ali koliko znam osoba koje i dan danas grize savjest "Čitav život sam se sa određenom osobom lijepo slagao i baš zadnji dan pred smrt sam se sa tom osobom posvađao. Neći to nikada sebi oprostiti".
Kod takvih ljudi je sevap da znaju kad je kraj.
1
1 Image

Post Reply

Return to “Arhiva 2010, 2011, 2012”