
Znanstvenici s medicinskog centra Beth Israel sveučilišta u Harvardu, u svojem najnovijem istraživanju objavljenom u časopisu Annals of Neurology, identificirali su gene koji mogu predvidjeti vjerojatno vrijeme smrti kod nekih ljudi.
Provodili su istraživanje nad 1200 65-godišnjaka, u kojem su ispitivali njihov ritam budnosti i spavanja uz pomoć elektroničke narukvice, piše Jutarnji list.
Također, svi sudionici pristali su donirati svoj mozak znanstvenicima nakon smrti.
Sudionicima ovog velikog eksperimenta također su analizirali DNK i identificirali genotipe.
Otkrili su nukleotidu pored gena ‘Period 1’, koja se razlikovala između dvije grupe koje su imale različite obrasce spavanja. Osobe koje su na toj nukleotidi imale ‘AA’ genotip, budile bi se oko sat vremena prije nego osobe s ‘GG’ genotipom, a osobe s ‘AG’ genotipom budile bi se negdje u sredini.
Znanstvenici su otkrili kako varijacija na toj nukleotidi značajno utječe na prirodni cirkadijski ritam – unutarnji sat organizma. Cirkadijski ritam određuje većinu aktivnosti u našem tijelu, od buđenja, spavanja, probave, i svih ostalih fizioloških procesa. Postoji čak i cirkadijski ritam smrti – već je duže vrijeme poznato kako u prosjeku većina ljudi umire oko 11 sati.
No, kada su znanstvenici proučili podatke preminulih sudionika istraživanja, pronašli da su varijacije na nukleotidi uzrokovale razliku od do čak 6 sati u prosječnom vremenu smrti.
Oni koji su imali AA ili AG genotip umirali su malo prije 11 sati, kao i većina populacije, no oni s GG genotipom umirali su prije 6 ujutro.
“Dakle, definitivno postoji gen koji predviđa kada ćete umrijeti. Ne datum, srećom, nego vrijeme dana”, rekao je šef neurologije Clifford Saper.
doznajemo