Zašto Bošnjaci vole sve što dolazi sa Zapada?!

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Zašto Bošnjaci vole sve što dolazi sa Zapada?!

Post by Zagorka » 07 Feb 2016, 16:07

Krokodil Behko wrote:Image

Rezultati istraživanja instituta Pew pokazali su da su muslimani koji koriste internet skloniji zapadnoj kulturi i zapadnom načinu života.

Tačnije, prema ovom istraživanju, muslimani koji koriste internet imaju vrlo pozitivne stavove o zapadnoj muzici, filmu i televiziji, dok oni koji manje ili nikako ne koriste internet imaju određene antipatije i strah od zapadnih filmova i zapadne muzike.

Prema navedenom istraživanju, zemlje Balkana su među onim zemljama u kojima muslimani imaju najpozitivnija mišljenja o Zapadu, zapadnoj kulturi i zapadnom načinu života.

Naprimjer, muslimani u Bosni i Hercegovini, Albaniji i Kosovu imaju najpozitivnije mišljenje od svih muslimana u svijetu prema zapadnom načinu života i zapadnim vrijednostima i kulturi.

S druge strane, muslimani u Pakistanu, Tajlandu i Bangladešu su u grupi muslimana koji imaju najnegativnije stavove od svih muslimana u svijetu prema zapadnom načinu života i zapadnim vrijednostima i kulturi.

Isto tako, istraživanje je pokazalo da su mlađi, visokoobrazovani muslimani i muslimani koji koriste internet mnogo otvoreniji prema zapadnom načinu života.

Navedeno istraživanje je pokazalo da muslimani koji koriste internet smatraju da islam i krščanstvo imaju velikih i vrlo značajnih sličnosti, nego razlika koje bi dovele u konflikt ove dvije religije.

U istraživanju sporevedenom na 38,000 muslimana u 39 zemalja gdje živi značajna populacija muslimana bitno se razlikuje i procenat muslimana koji koriste internet.

Tako, primjerice, internet aktivno koristi samo 2 posto muslimana u Afganistanu, dok na Kosovu internet koristi 56 posto muslimana.

Također, među muslimanima najviše internet koriste mlađe i visokoobrazovane osobe, dok muškarci koriste mnogo više internet od žena muslimanki.

Muslimani koji koriste internet su manje skloniji potvrđivanju da zapadna kultura šteti moralu i vjeri u njihovoj zemlji.

Međutim, prema istraživanju Pewa, muslimani koji koriste internet i oni koji ne koriste podjednako tvrde da je islam jedini mogući put prema odlasku u raj, odnosno džennet.

(Anadolija/av)
Ovo je to sve?
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Zašto Bošnjaci vole sve što dolazi sa Zapada?!

Post by Krokodil Behko » 07 Feb 2016, 16:16

Pa dobro, članak je star 2.5 godine. U međuvremenu i vehabije su zavolile internet :D
online

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Zašto Bošnjaci vole sve što dolazi sa Zapada?!

Post by gospođa Brams » 07 Feb 2016, 18:20

Zato što i sami žive zapadnjački način života? Što bi drugo trebali "voljeti"?
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Zašto Bošnjaci vole sve što dolazi sa Zapada?!

Post by Melek » 07 Feb 2016, 18:33

Vole, zato sto je sa Zapada sav lopovluk potekao.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto Bošnjaci vole sve što dolazi sa Zapada?!

Post by Socrates » 07 Feb 2016, 19:03

Melek wrote:Vole, zato sto je sa Zapada sav lopovluk potekao.
A sta je sa Istoka poteklo, med I mlijeko? Na Istoku svi zive u miru, slozi I ljubavi, i tako vec vijekovima?
. . . . . . . . .

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Zašto Bošnjaci vole sve što dolazi sa Zapada?!

Post by Melek » 07 Feb 2016, 19:06

Socrates wrote:
Melek wrote:Vole, zato sto je sa Zapada sav lopovluk potekao.
A sta je sa Istoka poteklo, med I mlijeko? Na Istoku svi zive u miru, slozi I ljubavi, i tako vec vijekovima?
Pa handri ih Zapad, to je vise nego evidentno :cudi
Istocnjacima jedino zamjeram da su izumili religije, ali opet gledano, pa kud ces vise.. heh, ko ce ga znati..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto Bošnjaci vole sve što dolazi sa Zapada?!

Post by Socrates » 07 Feb 2016, 19:19

Melek wrote:
Socrates wrote:
Melek wrote:Vole, zato sto je sa Zapada sav lopovluk potekao.
A sta je sa Istoka poteklo, med I mlijeko? Na Istoku svi zive u miru, slozi I ljubavi, i tako vec vijekovima?
Pa handri ih Zapad, to je vise nego evidentno :cudi
Istocnjacima jedino zamjeram da su izumili religije, ali opet gledano, pa kud ces vise.. heh, ko ce ga znati..
Pa dobro, Zapad ih iskoristava. Da li je to razlog da ne mogu jednu jedinu normalnu pravnu drzavu da naprave? Sa Zapadom I bez Zapada, Istok ce da "handri" samog sebe.
. . . . . . . . .

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Zašto Bošnjaci vole sve što dolazi sa Zapada?!

Post by Melek » 07 Feb 2016, 19:20

Ma znam..

Banda sa Zapada
Stoka sa Istoka

:oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto Bošnjaci vole sve što dolazi sa Zapada?!

Post by Socrates » 07 Feb 2016, 19:41

Jasno je da svijet nije savrsen danas. Ali, posto u politickoj I vojnoj istoriji svijeta nije zabiljezeno da onaj koji je jaci ne "handri" slabijeg, onda je izbor sasvim jasan.

Da li bi svijet bio bolji da je Istok jaci? Bio bi bolji za one koji preferiraju da se vrate nekoliko vijekova unazad.
. . . . . . . . .

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Zašto Bošnjaci vole sve što dolazi sa Zapada?!

Post by Chloe » 08 Feb 2016, 13:40

Ni meni nije jasno zašto pašče dobiva sve veću prednost nad djetetom, porodicom, roditeljima?
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto Bošnjaci vole sve što dolazi sa Zapada?!

Post by rethna » 08 Feb 2016, 15:42

Chloe wrote:Ni meni nije jasno zašto pašče dobiva sve veću prednost nad djetetom, porodicom, roditeljima?
Moderno doba.Djeca izlapila,sad malo promjene.
Question everything.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Igračka koja je zaludila cijeli svijet odavno je stigla i u svaku ulicu u BiH

Post by Krokodil Behko » 26 Jun 2017, 22:23

Image

Najvruća "igračka" sezone u Bosni i Hercegovini je takozvani Fidget Spinner, koji se na internetu reklamira kao naprava za one koji se u životu nose s poremećajima poput hiperaktivnosti, autizma te anksioznog poremećaja.

Nepravilni kotač

Ipak, širom naše zemlje Fidget Spinner postao je igračka koju nastavnici iz ruku učenika uzimaju više nego mobitele, a na ulicama je moguće sresti i starije kako vrte ovu napravu.

Funkcionira na način da osoba koja je drži može neprestano vrtjeti među pristima, a izgleda kao nepravilni kotač. Osim obične vrtnje, ljudi su počeli s ovom napravom izvoditi i razne trikove.

I dok većina korisnika tvrdi da oslobađa od stresa i svakodnevnih problema, neki od onih koji posjeduju ovu neobičnu igračku i ne znaju čemu služi.

Ajdin Bečić (19) iz Zenice za Fidget Spinner saznao je na internetu, nakon čega se zainteresirao da sazna čemu služi, a potom ga je odlučio i kupiti.

- Kada sam čuo da oslobađa od stresa kod ljudi, otišao sam kupiti jedan Spinner koji sam platio 6 KM. Za kratko vrijeme je postao dobra zanimacija i često je u mojim rukama - kaže Bečić.

Tvrdi da mu igranje s ovom igračkom "ubija" dosadu, oslobađa ga od stresa i svakodnevnih problema. Najčešće ga "vrti" na putu do teretane, fakulteta, kuće...

Za razliku od njega, Ira Spremo (20) dobila je ovu igračku na poklon. Ne krije da ne zna čemu služi te da je rijeko koristi.

- Dobila sam igračku na poklon od momka. Iskreno, ne znam čemu služi. Mene nakon pet minuta korištenja nanervira, tako da je slabo koristim - priča ona.

Svjetski hit

Rotacijom ove sprave, kako tvrde trgovci, stvara se malo magnetno polje koje u korisnicima proizvodi unutarnji mir, odnosno smanjuje nervozu. Neki čak kažu da pomaže u procesu prestanka pušenja. Moguće ih je naći od 5 KM pa nadalje, a pojavile su se i kao svijetleće.

Navodno je ovu igračku izumila Ketrin Hetinger sa Floride, prije dvije decenije, vjerovatno ne pomišljajući da će jednoga postati pravi svjetski hit.

Pomaže boljem praćenju nastave

Prema riječima psihologa Dženana Skelića, ova igračka je vrlo interesantna i zanimljiva te je ne treba dovoditi u negativan kontekst.

- Bitno je da nijedno istraživanje ne pokazuje da je štetna. Ona nikako ne može utjecati na koncetraciju djece u školi, naprotiv, pojedinoj djeci može pomoći da se fokusiraju i bolje prate nastavu dok se igraju s njom ispod stola – smatra on.

(avaz)
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Igračka koja je zaludila cijeli svijet odavno je stigla i u svaku ulicu u BiH

Post by Bla » 26 Jun 2017, 22:41

Eto on sa 19 pod stresom :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11756 times
Contact:
Status: Offline

Re: Igračka koja je zaludila cijeli svijet odavno je stigla i u svaku ulicu u BiH

Post by Maja » 26 Jun 2017, 22:46

Kunem se da sam taman posla to napisati.
Imaju ga sva djeca ovdje. Vidim da ga donise i djeca koja su dosla na odmor iz dijaspore.
Mene bi sigurno nerviralo ko ovu curu jer mi trikovi ne bi isli za rukom.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Igračka koja je zaludila cijeli svijet odavno je stigla i u svaku ulicu u BiH

Post by Čupava » 26 Jun 2017, 22:47

Ma eto bolje i to da im je u rukama nego da pelje u tel.... :ooo sta sam ih se do sad nakupovala :D. Ali eto ... Bit ce i to i proći ..
.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Igračka koja je zaludila cijeli svijet odavno je stigla i u svaku ulicu u BiH

Post by Mutevelija » 27 Jun 2017, 00:52

Najgore sto imaju samo jedan lezaj a pokazuju ih sa 4 rijetki su sa 4 a bolje se okrecu vise opcija imaju.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Igračka koja je zaludila cijeli svijet odavno je stigla i u svaku ulicu u BiH

Post by rethna » 27 Jun 2017, 01:06

Skoro mi jedan mali pokazuje ovo. Ja mu kazem da vidim i povucem malo iz ruku, kaze: udarit cu te :D.
Vec opsjednut :lud
Question everything.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Igračka koja je zaludila cijeli svijet odavno je stigla i u svaku ulicu u BiH

Post by Bla » 27 Jun 2017, 01:12

Maja wrote: 26 Jun 2017, 22:46 Kunem se da sam taman posla to napisati.
Džaba se kuneš kad ti niko ne vjeruje :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Igračka koja je zaludila cijeli svijet odavno je stigla i u svaku ulicu u BiH

Post by Hannibal » 27 Jun 2017, 01:26

meni se to cudo 35 sekundi vrtilo na prstu. izmjereno stopericom
🐽

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Igračka koja je zaludila cijeli svijet odavno je stigla i u svaku ulicu u BiH

Post by Podrinjac » 27 Jun 2017, 06:17

Nikad vidio ni cuo

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests