Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply

Bi li vjernici trebali imati pravo na pauzu i prostor za obavljanje molitvi za vrijeme radnog dana?

da, i sam/a sam vjernik
10
29%
da, iako to ne bih koristio/la
3
9%
ne, jer to nije fer prema ostalima
3
9%
ne, jer bi došlo do zloupotrebe
4
11%
ne, religija nema šta raditi na radnom mjestu
15
43%
 
Total votes: 35

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Online

Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Post by Maja » 22 Oct 2013, 18:15

U pripremi ugovor između države BiH i Islamske zajednice: Vjernici imaju pravo na pauze i prostor za molitvu, odsustvo zbog džume, pauzu u vrijeme iftara...

Sastanak tima za vođenje pregovora u vezi sa zaključivanjem ugovora između Bosne i Hercegovine i Islamske zajednice u BiH trebao bi biti održan danas u Sarajevu.

Predsjednik Komisije Islamske zajednice u BiH za pripremu ugovora između države BiH i Islamske zajednice u BiH muftija Vahid ef. Fazlović izjavio je Feni da razgovori traju već duže vrijeme u okviru zajedničkog tima koji je uspostavljen od Vijeća ministara BiH i Islamske zajednice u BiH i koji priprema ugovor između ova dva subjekta.

- Očekujemo da ćemo finalizirati tekst koji bi, prema našem mišljenju, mogao ići u zvaničnu proceduru. Konceptualno, ugovor između države i Islamske zajednice u BiH je sličan već potpisanim ugovorima, s tim što će u ovom ugovoru biti unesene mnoge specifičnosti koje ima Islamska zajednica kao što je to učinjeno ranije, kada je riječ o specifičnostima drugih religijskih zajednica - kazao je ef. Fazlović.

Podsjetio je da su u ranijem periodu potpisana dva ugovora, između Katoličke i Pravoslavne crkve i države.

- Među specifičnostima koje su posebno značajne za Islamsku zajednicu jesu određena prava koja će biti unesena, kao što je pravo na halal ishranu u javnom i privatnom sektoru, pravo na pauze i prostor u vezi s obavljanjem molitve, pravo na odsustvo u vrijeme džume-namaza, pravo na pauzu u vrijeme iftara, pravo na neplaćeni vremenski dopust u povodu obavljanja hadža najmanje jedanput godišnje, pravo na nošenje odjeće koja je usklađena s vjerskim propisima i neke druge specifičnosti koje su također važne za muslimane - rekao je ef. Fazlović.

Pomoćnica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH i članica tima za vođenje pregovora Saliha Đuderija je kazala Feni da očekuje da bi mogli usaglasiti sve dijelove teksta.

- Nakon toga mi bismo uputili sporazum na saglasnost i mišljenje uključenih resornih institucija s nivoa BiH i entiteta da bi nakon toga uputili Vijeću ministara BiH, Predsjedništvu BiH na odobravanje i na mišljenje Parlamentarnoj skupštini, što znači da će nam trebati još nekoliko mjeseci da završimo ovo - kazala je Đuderija.

Po njenim riječima, na pripremi teksta sporazuma radi tim, stručna grupa, koju čine predstavnici institucija države i predstavnici imenovani od Rijaseta Islamske zajednice BiH „koji s druge strane daju sugestije i prijedloge o usaglašavanju teksta“.

(Fena/md)

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Post by laganini » 22 Oct 2013, 18:22

naglo će se pojačat broj vjernika..he,he,..ovo je jedna od većih gluposti u zadnje vrime..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Post by Krokodil Behko » 22 Oct 2013, 18:28

Što se tiče neproizvodnih djelatnosti, tu može svašta. To se sve može uskladiti jer to i nisu bitne djelatosti kao proizvodnja.
kao što je pravo na halal ishranu u javnom i privatnom sektoru, pravo na pauze i prostor u vezi s obavljanjem molitve, pravo na odsustvo u vrijeme džume-namaza, pravo na pauzu u vrijeme iftara
Ovo iznad, da sam privatnik nikada ne bih dozvolio. Ko toliko voli molitve nek se zaposli u džamiji brate dragi. Ono što sam podvukao, ni za živu glavu. Šta će mi radnik koji će pola radnog vremena, provoditi na postećiji. Znam ja kako to izgleda kad se narušava proces proizvodnje s takvim stvarima. Poslovođi su potrebni dobri radnici i ništa više.
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Post by Blackhawk » 22 Oct 2013, 18:43

Cuj pola radnog vremena...
Vecina radnog vremena je od 7-15 ili 8-16.. Sto znaci eventualno pauza za podne namaz... sto se moze rijesiti u sklopu pauze za rucak i mirna Bosna...

A bil dozvolio da radnik kod privatnika radi od jutra dok ne svane pa navece dok ne omrkne, par sati prekovremenog kojeg nikad nikom privatnik nece isplatiti niti ce gdje biti pisano da je radio toliko..

ti da si..

Pa nek se i kod privatnika radi 8 sati, sa pauzom od pola sata ili sat i nece ovo drugo ni trebati..

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Post by Lebowski » 22 Oct 2013, 18:46

Neću komentarisati previše, mogu koga uvrijediti. Samo kod nas uvijek ide naopako, prvo rješavamo trivijalne stvari a tek onda ključne.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Post by Krokodil Behko » 22 Oct 2013, 18:49

Blackhawk wrote:Cuj pola radnog vremena...
Vecina radnog vremena je od 7-15 ili 8-16.. Sto znaci eventualno pauza za podne namaz... sto se moze rijesiti u sklopu pauze za rucak i mirna Bosna...
Pauza je u 11h.

U 2010 godini izašao sam u susret radnicima pa je pauza u 2. smjeni bila oko 19.45h umjesto u 19.00 jer smo postigli konsenzus a u vezi je iftara. Ove svakodnevne molitve, ništa - nebitno gledano iz ugla održavanja procesa proizvodnje.

A bil dozvolio da radnik kod privatnika radi od jutra dok ne svane pa navece dok ne omrkne, par sati prekovremenog kojeg nikad nikom privatnik nece isplatiti niti ce gdje biti pisano da je radio toliko..

ti da si..

Pa nek se i kod privatnika radi 8 sati, sa pauzom od pola sata ili sat i nece ovo drugo ni trebati..
Ne skreći s teme. ovo blage veze nema sa tekstom.
online

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Post by Spanac_113 » 22 Oct 2013, 18:50

Gledo sam emisiju o Kemalu Ataturku nekidan. Prije sto godina covjek rjesio ove stvari.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Post by laganini » 22 Oct 2013, 18:51

..ma prevelika je produktivnost moraš to malo štopat....
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Blackhawk
Status: Offline

Re: Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Post by Blackhawk » 22 Oct 2013, 18:56

Pa Behko ti kazes DA si privatnik nebi to dozvolio....

Znaci privatnici mogu sve, a radnike ko sisa.. i ima itekako veze sa temom..
Ako ja radim po cijeli dan, imam osnovna svoja prava koja mi se moraju obezbijediti...
Pa 5-10 min je dovoljno da se klanja namaz, nista strasno po proizvodnju....

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Post by Julia-Klara » 22 Oct 2013, 18:57

Lebowski wrote:Neću komentarisati previše, mogu koga uvrijediti. Samo kod nas uvijek ide naopako, prvo rješavamo trivijalne stvari a tek onda ključne.
upravo tako
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Post by carobnjak N » 22 Oct 2013, 19:05

Krokodil Behko wrote:Što se tiče neproizvodnih djelatnosti, tu može svašta. To se sve može uskladiti jer to i nisu bitne djelatosti kao proizvodnja.
kao što je pravo na halal ishranu u javnom i privatnom sektoru, pravo na pauze i prostor u vezi s obavljanjem molitve, pravo na odsustvo u vrijeme džume-namaza, pravo na pauzu u vrijeme iftara
Ovo iznad, da sam privatnik nikada ne bih dozvolio. Ko toliko voli molitve nek se zaposli u džamiji brate dragi. Ono što sam podvukao, ni za živu glavu. Šta će mi radnik koji će pola radnog vremena, provoditi na postećiji. Znam ja kako to izgleda kad se narušava proces proizvodnje s takvim stvarima. Poslovođi su potrebni dobri radnici i ništa više.
Japanci su najradišniji narod i poznati po progresu ,a u njihovim firmama radnici oduvijek imaju pauze za zen meditaciju .
U toku radnog vremena na recimo podne treba 15minuta ,a ako se radi duže od 4 onda i ikndija 10 .
tih 25 minuta se može nadoknaditi
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Post by laganini » 22 Oct 2013, 19:06

a bosanci su posle japanaca...he,he,
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Post by carobnjak N » 22 Oct 2013, 19:09

laganini wrote:a bosanci su posle japanaca...he,he,
ne kontaš poentu ,molitva ili meditacija su način na koji se psiha odmara i to može samo povećati učinak radnika ,ništa drugo .
njemačke velike firme su prije 20godina ne samo dozvolile nego i napravile prostorije za molitve
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Post by Krokodil Behko » 22 Oct 2013, 19:10

Blackhawk wrote:Pa Behko ti kazes DA si privatnik nebi to dozvolio....

Znaci privatnici mogu sve, a radnike ko sisa.. i ima itekako veze sa temom..
Ako ja radim po cijeli dan, imam osnovna svoja prava koja mi se moraju obezbijediti...
Pa 5-10 min je dovoljno da se klanja namaz, nista strasno po proizvodnju....
Takvim radnicima i ne trebaju prava.
Umjesto da se boriš za zakonski utvrđeno radno vrijeme i plaćeni staž, ti se zalažeš za molitve. Ovo je mnogo kompleksniji problem od ovoga i meni je ovo čista ubleha. Prvo ta ista država mora obezbjediti povoljniji ambijent za privatna ulaganja, kako bi oni mogli zaposliti i ponekog radnika viška pa tek onda da se priča o tim stvarima. Ali ta ržava zaobilazi sve to i pravi spregu sa vjerskim zajednicama a ti naivno nasjedaš. Ne radim ja za njihov mlin nego ti. Treba ići redom.

Ja najbolje znam kako to izgleda kad radnik fali iz bilo kojeg razloga. Hoćeš u Evropu? Prvo dostigni neke osnovne ekonomske standarde pa tek tada, možemo pričati o ostalim stvarima. Eto, Švicarcima se može čak i to da svima isplaćuju dohodak ali to sigurno nisu postigli na način, da su pravili vanredne pauze i molili se bogu da budu prosperitetni.
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Post by Blackhawk » 22 Oct 2013, 19:14

Pa u toj evropi koju spominjes, gdje su sve vecinom krscanske zemlje sa vecinskim krscanskim stanovnistvom, prije ces dobiti pauzu za molitvu nego sto ces dobiti u Bosni gdje je vecina muslimana...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Post by Krokodil Behko » 22 Oct 2013, 19:15

carobnjak Nurudin wrote:
Krokodil Behko wrote:Što se tiče neproizvodnih djelatnosti, tu može svašta. To se sve može uskladiti jer to i nisu bitne djelatosti kao proizvodnja.
kao što je pravo na halal ishranu u javnom i privatnom sektoru, pravo na pauze i prostor u vezi s obavljanjem molitve, pravo na odsustvo u vrijeme džume-namaza, pravo na pauzu u vrijeme iftara
Ovo iznad, da sam privatnik nikada ne bih dozvolio. Ko toliko voli molitve nek se zaposli u džamiji brate dragi. Ono što sam podvukao, ni za živu glavu. Šta će mi radnik koji će pola radnog vremena, provoditi na postećiji. Znam ja kako to izgleda kad se narušava proces proizvodnje s takvim stvarima. Poslovođi su potrebni dobri radnici i ništa više.
Japanci su najradišniji narod i poznati po progresu ,a u njihovim firmama radnici oduvijek imaju pauze za zen meditaciju .
U toku radnog vremena na recimo podne treba 15minuta ,a ako se radi duže od 4 onda i ikndija 10 .
tih 25 minuta se može nadoknaditi
Kod njih je fanatizam. Naša produktivnost nije ni pola kao njihova. Imaju i najsavremenije tehnologije i šta sve ne. Ne čini li ti se da bi mi prvo trebali dostići neke standarde pa tek onda o ovome. Ne kažem da sam protiv. Glasao sam da to ne bi bilo fer prema ostalim radnicima a to ponajbolje znam iz vlastitih iskustava. Odu dva radnika na džumu a nas ovamo srklet stoji da se to dostigne. Nema nadoknađivanja vremena. Linija je u pitanju i radi se serijski. Dva čovjeka sami, ne mogu učiniti ništa ako produže pola sata. Država, kao što već rekoh u prethodnom postu, mora učiniti više. Mora sprovesti zakone u privatnim firmama ali i prethodno im obezbjediti bolje poslovanje i pretvoriti se u njihov servis. Ovako, sastali se država i IVZ i napravili račun bez krčmara. To su trebali usaglasiti i sa udruženjem poslodavaca.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Post by Krokodil Behko » 22 Oct 2013, 19:16

Blackhawk wrote:Pa u toj evropi koju spominjes, gdje su sve vecinom krscanske zemlje sa vecinskim krscanskim stanovnistvom, prije ces dobiti pauzu za molitvu nego sto ces dobiti u Bosni gdje je vecina muslimana...
Nije ni čudo što si nezaposlen ili što radiš na crno.
Ja pišem a ti ni ne čitaš.
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Post by carobnjak N » 22 Oct 2013, 19:17

Zakonski su već utvrđena prava radnika ,a to što se ona ne poštuju nije stvar vjerskih zajednica odnosno one nemaju nikakvo pravo da se miješaju u to jer oni su samo vjerski predstavnici i jedino što imaju zakonski pravo jeste upravo to
da se brinu o vjerskim pravima radnika
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Post by carobnjak N » 22 Oct 2013, 19:21

Krokodil Behko wrote:
carobnjak Nurudin wrote:
Krokodil Behko wrote:Što se tiče neproizvodnih djelatnosti, tu može svašta. To se sve može uskladiti jer to i nisu bitne djelatosti kao proizvodnja.
kao što je pravo na halal ishranu u javnom i privatnom sektoru, pravo na pauze i prostor u vezi s obavljanjem molitve, pravo na odsustvo u vrijeme džume-namaza, pravo na pauzu u vrijeme iftara
Ovo iznad, da sam privatnik nikada ne bih dozvolio. Ko toliko voli molitve nek se zaposli u džamiji brate dragi. Ono što sam podvukao, ni za živu glavu. Šta će mi radnik koji će pola radnog vremena, provoditi na postećiji. Znam ja kako to izgleda kad se narušava proces proizvodnje s takvim stvarima. Poslovođi su potrebni dobri radnici i ništa više.
Japanci su najradišniji narod i poznati po progresu ,a u njihovim firmama radnici oduvijek imaju pauze za zen meditaciju .
U toku radnog vremena na recimo podne treba 15minuta ,a ako se radi duže od 4 onda i ikndija 10 .
tih 25 minuta se može nadoknaditi
Kod njih je fanatizam. Naša produktivnost nije ni pola kao njihova. Imaju i najsavremenije tehnologije i šta sve ne. Ne čini li ti se da bi mi prvo trebali dostići neke standarde pa tek onda o ovome. Ne kažem da sam protiv. Glasao sam da to ne bi bilo fer prema ostalim radnicima a to ponajbolje znam iz vlastitih iskustava. Odu dva radnika na džumu a nas ovamo srklet stoji da se to dostigne. Nema nadoknađivanja vremena. Linija je u pitanju i radi se serijski. Dva čovjeka sami, ne mogu učiniti ništa ako produže pola sata. Država, kao što već rekoh u prethodnom postu, mora učiniti više. Mora sprovesti zakone u privatnim firmama ali i prethodno im obezbjediti bolje poslovanje i pretvoriti se u njihov servis. Ovako, sastali se država i IVZ i napravili račun bez krčmara. To su trebali usaglasiti i sa udruženjem poslodavaca.
Po toj logici bi onda vjernici trebali čekati da BiH postane bogata i ekonsmski jaka pa tek onda tražiti mogućnost da obavlaju svoje vjerske dužnosti
Samo je pitanje hoće li se to desiti za njihovog života ? :D
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Vjernici će imati pravo na pauze i prostor za molitvu?

Post by Krokodil Behko » 22 Oct 2013, 19:21

Nema od toga ništa. Jesi li pročitao moj prvi post, pa makar i površno Nurudine?
Jesam li rekao ds sam uredio da iftar bude oko 19.45h? Jesam li rekao da to može ako je moguće a ako ne - onda ne može? Nema od prisile ništa. Ima i ulagača koji će se povući pa će biti još gore. Ovo mora biti kompromis sa poslodavcima.
online

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests