Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Post by Krokodil Behko » 17 Dec 2013, 16:34

Naletjeh na jednu poražavajuću anketu na Depo portalu.

Već odavno nijedno istraživanje na temu egzistencije u Bosni i Hercegovini nije polučilo pozitivne rezultate, a dobijeni podaci konstantno upozoravaju na stalno rastući broj građana koji nepovratno žele napustiti svoju zemlju.

I anketa koju je prethodnih sedmica sproveo DEPO Portal, na uzorku od 1673 ljudi, dala je slične poražavajuće rezultate.

Image

Čak 905 učesnika ankete (ili 54 posto) odgovorilo je da za odlazak iz BiH želi kartu bez povratka, dok je još njih 192 (11 posto) odgovorilo potvrdno, ali uz privremeno napuštanje domovine.

S druge strane, 385 anketiranih čitalaca (ili 23 posto) nije spremno otići iz BiH ni po koju cijenu, dok se istovremeno njih 152 (9 posto) predomišlja - da li ostati ili bježati.

U odnosu na 65 posto onih koji žele trajno ili privremeno sreću tražiti u nekim drugim državama svijeta, podatak da je tek 32 posto građana donekle zadovoljno životom u svojoj zemlji - djeluje više nego zastrašujuće.

Neznatan broj učesnika ankete, tek oko tri posto, nije sigurno u svoj odgovor na ovo pitanje.

Ukoliko život u Bosni i Hercegovini podhitno ne doživi radikalne izmjene, a država ne počne funkcionisati po mjeri njenih građana, vrlo brzo će se istopiti i onih tridesetak posto entuzijasta koji još uvijek vjeruju da život u vlastitoj zemmlji, ipak, ima najviše smisla.

(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/aa)
Lijepo nam je, nema tu šta. Čudi me da ova država uopšte i ima neke građane.
online

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Post by Dalia » 17 Dec 2013, 16:51

Dalia :)
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Post by mrki62 » 17 Dec 2013, 16:52

Nimalo me ne čudi.
Možda nekoga al mene ama baš nimalo.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Post by Zagorka » 17 Dec 2013, 16:54

Moj ćaća je išao iz ove zemlje i za vrijeme Tita,čisto da se zna :kafa
I bio samo jedan u nizu,vagoni su ih išli.Tako da sada ne treba glumiti ibrat.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Post by dacina_curica » 17 Dec 2013, 16:57

Oduvijek su ljudi isli iz Bosne (a i iz ostataka stare Juge). Samo sto su onda ipak isli ili visoko kvalifikovani ili oni bas nekvalifikovani a sad idu svi. Nazalost. :(

P.S. Svi iz Bosne a daca iz Amerike...vazda naopaka :grana

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Post by mrki62 » 17 Dec 2013, 16:59

I ja sam al to je nepojmljivo sa ondašnjim vremenima, jer ondašnja vremena su bila kao komunistička, pa nas muslimane su na svakom koraku "gazili" pa nismo smjeli ovo, pa nismo smjeli ono,.......... a sad , kad smo svoj na svome i kad imamo vladara onog što ga sami izabrasmo, ............ tek nam sad ne valja.
To je problem.
One firme, koje je onaj komunistički sistem izgradio, ovi novodobni sistem ih je sistemski uništio al dobro je, važno je da su "naši" a na nama je da pronađemo neki izgovor, pa makar to bio i prenošenje situacije s ovog na ono vrijeme. :)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Post by Zagorka » 17 Dec 2013, 17:27

Kaskali smo i kaskamo-činjenica.I kaskaćemo. :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Post by String » 17 Dec 2013, 17:39

Svugdje je isto u svijetu..Kada pogledate razularena plemena sirom svijeta kako se kolju diplomatski ili vojno....kako se resursi otimaju, ljudi po cesti leze mrtvi...Ne idem ja nikuda jarane...Imam ionako samo jednu zelju...napraviti sto vise muzike koja godi mojim usima i onda to sve u miru poslusati i zaspati zadovoljan. Sve dok sebi ne postavis pitanje "Ko sam ja sebi?" dozivljavati ces svoj zivot kao svoju ili tudju gresku...
Image

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Post by mrki62 » 17 Dec 2013, 17:57

Sve dok sebi ne postavis pitanje "Ko sam ja sebi?" dozivljavati ces svoj zivot kao svoju ili tudju gresku...
Eto, to si tako dobro skitio, da bi bilo šteta ne sprovest u tekst neke pjesme ;)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

dacina_curica
Status: Offline

Re: Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Post by dacina_curica » 17 Dec 2013, 18:08

mrki62 wrote:I ja sam al to je nepojmljivo sa ondašnjim vremenima, jer ondašnja vremena su bila kao komunistička, pa nas muslimane su na svakom koraku "gazili" pa nismo smjeli ovo, pa nismo smjeli ono,.......... a sad , kad smo svoj na svome i kad imamo vladara onog što ga sami izabrasmo, ............ tek nam sad ne valja.
To je problem.
One firme, koje je onaj komunistički sistem izgradio, ovi novodobni sistem ih je sistemski uništio al dobro je, važno je da su "naši" a na nama je da pronađemo neki izgovor, pa makar to bio i prenošenje situacije s ovog na ono vrijeme. :)
Nije sve "muslimanska zavjera" mrki, nema potrebe da se ovaj problem gleda kroz tu prizmu. Problem je u medjedima na vrhu i njihovoj nesposobnosti u kombinaciji sa pohlepom itd...Dodaj u to ljude koji su se toliko navikli na kolotecinu da su postali potpuno letargicni i vise i ne traze promjene..Nazalost ih je previse i zato se progres krece brzinom puza na kaldrmi.
String wrote:Sve dok sebi ne postavis pitanje "Ko sam ja sebi?" dozivljavati ces svoj zivot kao svoju ili tudju gresku...
Stringuli :) Ovo je super i jako tacno ali ipak malo utopijsko razmisljanje. :) Covjeku ne treba mnogo da bude sretan ali mu ipak treba NESTO. Tebi je to muzika i na tvoju srecu to je jedna od stvari za koju je lokacija ili prebivaliste nebitna stavka. Medjutim ljudi imaju razlicite snove, zelje i nisu sve ostvarljive na tlu drzave u kojoj prebivamo. Nekad covjek mora otici da bi mogao u potpunosti biti "JA". :)

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Post by String » 17 Dec 2013, 18:21

Pa o tome i govorim. Meni je muzika...a nekome odlazak...Opet..ja i previse znam ko sam. :)
Image

dacina_curica
Status: Offline

Re: Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Post by dacina_curica » 17 Dec 2013, 18:24

Kontam skroz. :) Nekome je odlazak, nekome ipak povratak (ne tu ali sve je to u pet deka). :)
Vazno je se pronaci negdje, u necemu. :)

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Post by String » 17 Dec 2013, 18:34

Da..u sustini sve bi se dalo okarakterizirati kao utopija. Samo ovisi ko na kakav nacin uziva u toj utopiji.
Bitna je SLOBODA. Tijela i uma. Ljudi zive po nametnutim normama...tu su neki morali, civiliziranost...emocije...sve je nametnuto.
Samo kad skontam da nisam u potpunosti slobodan i da se svako jutro dizem na nekakav posao (zato "jer se mora raditi") dodje mi muka....ali nakratko... (jedini razlog sto nisam htio da se oslobodim u potpunosti je to sto ne zelim povrijediti drage ljude oko sebe)
Gledam, kolega mi je umro prije 2 mjeseca. Tog covjeka vise niko niti spominje. Da li je on zivio slobodan??? NIJE!
Image

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37874
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Online

Re: Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Post by Pasaga » 17 Dec 2013, 19:00

String wrote:Da..u sustini sve bi se dalo okarakterizirati kao utopija. Samo ovisi ko na kakav nacin uziva u toj utopiji.
Bitna je SLOBODA. Tijela i uma. Ljudi zive po nametnutim normama...tu su neki morali, civiliziranost...emocije...sve je nametnuto.
Samo kad skontam da nisam u potpunosti slobodan i da se svako jutro dizem na nekakav posao (zato "jer se mora raditi") dodje mi muka....ali nakratko... (jedini razlog sto nisam htio da se oslobodim u potpunosti je to sto ne zelim povrijediti drage ljude oko sebe)
Gledam, kolega mi je umro prije 2 mjeseca. Tog covjeka vise niko niti spominje. Da li je on zivio slobodan??? NIJE!
Kolega SlOBODU,jos niko nije definisao.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Post by String » 17 Dec 2013, 19:04

Kako nije kad je ispala iz lige? :D.
Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Post by Maja » 17 Dec 2013, 19:52

Da živimo nekih 200-300 godina možda bih i ja razmišljala o odlasku vani, planirala budućnost.
Ovako ne. Nikako. Sad te ima, sutra te nema, godine lete. Vidim ove koji odu, niko vala nije ostvario američki san pa se vratio u BiH s vrećom para i osiguranom budućnosti.
Jesu u boljoj situaciji od nas ovdje ali pod koju cijenu? Čovjek živi 70-80 godina, radi većinu života, kad ode u penziju ne može se vratiti kući jer mu ostadoše djeca i unučad vani. I ostaje tamo.
U neku ruku razumijem one koji su bez škole i jedva spajaju kraj s krajem, ali kako vidim oko sebe, većinom idu oni koji imaju posao i pristojnu platu. Ne razumijem čemu ta trka za novcem. Zašto su nam snovi tako skupi da nam treba puno novca da bi ih ostvarili. Zašto nam je materijalizam preduslov za sreću? Ili kad kažu idem vani da osiguram djetetu budućnost. Pa ko je nama osigurao? Sami se borimo za život. Djetetu daš dobar odgoj, ljubav, učiš ga životu, a ne ostavljaš mu keš na banci (kojeg si stekao radeći čitav život).

dacina_curica
Status: Offline

Re: Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Post by dacina_curica » 17 Dec 2013, 20:22

Maja wrote:Ne razumijem čemu ta trka za novcem. Zašto su nam snovi tako skupi da nam treba puno novca da bi ih ostvarili. Zašto nam je materijalizam preduslov za sreću? Ili kad kažu idem vani da osiguram djetetu budućnost. Pa ko je nama osigurao? Sami se borimo za život. Djetetu daš dobar odgoj, ljubav, učiš ga životu, a ne ostavljaš mu keš na banci (kojeg si stekao radeći čitav život).
Zato sto mnogo ljudi vrecu novca zaista poistovjecuju sa srecom, jer misle da novac zaista rjesava SVE probleme. Onda kad dodju do novca i vide da to nije tako upadnu u konstantno rastuci talas nostalgije dok se ne utope u njemu. Tad konacno shvate da su se za*ebali, da se u zivotu treba "trcati" samo za stvarima koje novac ne moze nadomjestiti.

Mislim, necu da sad hippi-jam po temi kako nam novac ne treba nizasto, treba naravno, olaksava mnogo, ali nije to TO.

Sto se djece tice, ja sam prva koja zeli svom djetetu da osigura financijsku buducnost za ono vrijeme dok je na fakultetu i kada pocinje da gradi svoj zivot. Zasto? Zato sto znam koliko je zeznuto studirati i raditi istovremeno, oduzme ti svu snagu i od tih godina koje bi trebale da budu cisto uzivanje ne ostane mnogo. Zato kazem neka njemu bude lakse...Meni novac pod zemljom nece trebati, neka ga on spi**a kako valja. :oo

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Post by Bla » 17 Dec 2013, 20:44

Moć i želja za dominacijom vrše etnocid globalnih razmjera.
Tako jednog dana kad se vratite i krenete na Čevljansku koridu a oni vam kažu, pa to više ne postoji, sada svi nosimo kravate i radimo u Telecomu. :D.
I tako planeta zemlja postade jedna dosadna žabokrečina bez razlika i različitosti. :place
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Post by mrki62 » 17 Dec 2013, 21:03

Majo, nije to puka trka za novcem, već u pojedinih se uključi razum a samim tim se emocije sakriju i onda raja skonta; pa yebote više BiH i ovaj sistem, treba ići negdje vani, ne zbog novaca Majo, već zbog djece, da djeca imaju neku bolju budućnost.
Jer , veliko je pitanje za BiH - šta će se sve desiti.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Ko sve želi zauvijek napustiti BiH?

Post by Lebowski » 17 Dec 2013, 21:07

Mogao bih napustiti Bosnu zauvijek.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests