Policije i obavještajne agencije u BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Diskriminacija u Oruzanim snagama BIH

Post by Mutevelija » 11 Nov 2019, 08:23

Ovde se radi o diskriminaciji.prema.jednom narodu.

Kako ce OsBiH biti I Bosnjacka vojska ako ne prrdstavlja sliku bosnjackog naroda, a realnost je da ima I pokrivenih kao I otkrivenih
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Diskriminacija u Oruzanim snagama BIH

Post by Mutevelija » 11 Nov 2019, 08:32

Ovi treba prebaciti na nacionalno etnicku pripadnost.

Marina Pendes je ministrica OsBiH I ina ovo izjavljuje
Pendeš: Marama nije sastavni dio uniforme OSBiH i ne može se nositi
Da je Merima Pendes da li bi branila ovaj .zakon.
Last edited by Mutevelija on 11 Nov 2019, 08:37, edited 1 time in total.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Diskriminacija u Oruzanim snagama BIH

Post by dadojović » 11 Nov 2019, 08:32

Mute, Mute...
Prvo baš mi bude krivo kada pametni ljudi lupetaju. A tebe smatram pametnim.
Pa ću mali polemizirati s tobom. Inače izbjegavam raspravu ako ljudi baš nisu pametni. Kažem ne mogu sad kipi mi mlijeko na šporetu.
Prvo, usporedba ti je baš ono totalno promašena.
Naime, da ovi ljudi s tvoje slike dođu u vojarnu s majicama u duginim bojama njih bi isti suspendirali pa je tvoja usporedba promašena.
nadalje, i važnije: vojska nije demokracija. Vojska nije demokracija!
U vojsci, u ratu, kada ti kažu ubij, ti ubiješ. Ubijaju Mute ti vojnici.
Ako ti kažu skači, ti skačeš. Ustaješ kada ti kažu da se moraš probuditi. Ako hoće da trčiš i pjevaš: mi smo vojska šarena, ja sam tikva stambolka, ti trčiš i pjevaš.
I sada dolazimo do važnog pitanja.
Jeli ona u uniformi uopće odjevena po vjerskim propisima?
Ako vjera ne dozvoljava da ona bude odjevena u uniformu onda nisu njoj vjerska prava povrijeđena nego je ona prekršila vjerska. Vjerski zakoni, u većini vjera nisu baš naklonjeni ženama, pa bi ova recimo da je katolkinja i da je danas srednji vijek bila zapaljena na lomači kao vještica.
I za kraj, obavezno pogledaj film Malo dobrih ljudi.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Diskriminacija u Oruzanim snagama BIH

Post by Mutevelija » 11 Nov 2019, 08:38

Ako se u vojsci jede krmetina dakle.I.muslimanski vojnici.trebaju jesti.krmetinu jel to hoces reci. Ja mogu banalizovati.do.sutra.

Zasto bi ja bio.odan vojsci.koja.me.tjera da jedem krmetinu.
Sta garantuje vojsci da takve osobe nece izazvati protest, imaju sankcije, vojni.sud, ok.ali.opet nemas vojnika imas zatvorenika.osudjenog zbog.nepostovanja pravila, ali sta.ta I vojska.I drzava moze.pruziti.nekome,'niej ti.nekakvo.poredjenje.jer se.ti.zakoni.u vojsvi mog.mijenjati, nije.Jna pa da svi jedu grah sa krmetinom, cak je I tadasnjoj Aleksandrovoj Srbiji bio odvojen grah za muslimane...
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Diskriminacija u Oruzanim snagama BIH

Post by dadojović » 11 Nov 2019, 08:44

Pa nemoj onda banalizirati. I kakve veze sad ima krmetina. Nemaš ti pojma, srećom šta su sve vojnici jeli kad dođe zort. Ali pusti ti hranu.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Diskriminacija u Oruzanim snagama BIH

Post by Mutevelija » 11 Nov 2019, 08:46

Ja ba yi ides na onu dobro.je.nek.se.ne puca.
Ovo mozemo sano smatrati zametanjem pod tepih.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Diskriminacija u Oruzanim snagama BIH

Post by dadojović » 11 Nov 2019, 08:53

U bilo kojoj sekularnoj državi, bilo kojoj vjeri, treba izaći u susret i uvesti neke zakone kojima im se pogoduje. Ali ne može se cijela država pokoriti vjerskim zakonima, jer onda to više nije sekularna država. Vjernici se moraju prilagoditi sekularizmu.
Vojska ti je takva Mute, ali da se ne ponavljam, već sam ti napisao u prethodnom postu o tome.
Dakle, ako ćeš se strogo pozivati na vjeru, ona ne smije biti tako odjevena po vjerskim propisima, pa je ona prekršila vjerske propise, i ti to znaš i opet si zapeo.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
exampLe
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1343
Joined: 06 May 2019, 09:40
Mood:
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Diskriminacija u Oruzanim snagama BIH

Post by exampLe » 11 Nov 2019, 08:54

Ne bi da me Mute i ostali shvate pogrešno, ali najveći problem je (generalno) što vjernici očekuju da se svi njima prilagođavaju, a oni ne žele da se prilagođavaju drugima.

Ako marama nije "odjevni predmet" po propisima OSBiH stvar je kristalno jasna. Ne znam o kakvoj diskriminaciji pričaš?

Onda je i diskriminacija to što ja nigdje ne mogu (kad već pričaš o krmetini) naći čvarke u našim granapima/marketima, diskriminacija je to što se za Bajram prodaju "bajramske" Argete, a Argete sa svinjskim mesom nema ni na mapi.
Je li i diskriminacija to što za paradu ponosa uzvikujete tekbire, objavljujete po društvenim mrežama "neka odzvanja El-Bekare dok ljudski oDpad paradira" ?

Je li i to diskriminacija Mute, ili je diskriminacija samo kad stvari trebaju ići na vaš mlin? :)

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Diskriminacija u Oruzanim snagama BIH

Post by Mutevelija » 12 Nov 2019, 02:31

Ko prica ovde o samo muslimanima, ja pricam o identitetu Bošnjaka koji jest marama i brada.
TO je jedan od identiteta kulture Bošnjaka, eno ti vidi Sprske Hrvatske folklore i Bošnjačke i vidjeti ćeš u čemu je razlika..


Ovde se ne radi samo o vjerskom nego i o etnonacionalnom.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Diskriminacija u Oruzanim snagama BIH

Post by Mutevelija » 12 Nov 2019, 02:32

dadojović wrote: 11 Nov 2019, 08:53 U bilo kojoj sekularnoj državi, bilo kojoj vjeri, treba izaći u susret i uvesti neke zakone kojima im se pogoduje. Ali ne može se cijela država pokoriti vjerskim zakonima, jer onda to više nije sekularna država. Vjernici se moraju prilagoditi sekularizmu.
Vojska ti je takva Mute, ali da se ne ponavljam, već sam ti napisao u prethodnom postu o tome.
Dakle, ako ćeš se strogo pozivati na vjeru, ona ne smije biti tako odjevena po vjerskim propisima, pa je ona prekršila vjerske propise, i ti to znaš i opet si zapeo.
Ne pozivam se ja toliko na vjeru, niste me razumili...
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Diskriminacija u Oruzanim snagama BIH

Post by Socrates » 12 Nov 2019, 05:02

Ne znam, Mute, što si opet navalio na Zapad kad članak jasno govori koje zapadne zemlje dozvoljavaju svojim vojnicima nošenje turbana, religioznih brada i hidzaba. :cudi

Amerika je izričito spomenuta, i ta su pravila donesena (ili vraćena u slučaju Sikha) pod Trumpovom administracijom.

Što se Kanade tiče, nama je ministar obrane, general i "prvi vojnik" Sikh, i ostvario je zavidnu vojnu karijeru noseći turban i religioznu bradu. :cudi I hidzab je dozvoljen.

Meni je interesantno vas citati, jer je donekle i paradoksalno.

Ljudi se u Bosni svadjaju oko prava nosenja hidzaba kao dijela uniforme, a Ameri mrtvi-hladni odobrili. :hm
. . . . . . . . .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Diskriminacija u Oruzanim snagama BIH

Post by Mutevelija » 12 Nov 2019, 07:57

A zasto mogu sa Zapada prava homoseksualaca transdjenderi I.ostalo se uvoziti, I.uvoziti pedere iz regiona, a problem koji vec ima eto sa hidzabom godinama ignorisati.

Nek.se odluce jesmo li demokratija ili.smo.diktatura.ili.cemo ko na pijaci uzimati sa zapada sto.pase (,ne ulazim zasto neko podrzava nacin da homoseksualci se ljube I smaraju, ali to otvara veliku pandorinu kutiju)...
Ja imam takav nacin gledanja na ovo I povlacim paralelu ako se moze narodu nametnuti sa gledaju kako se pederi ljube (jer I dalje smatram da vecina nije za to) a drzava to.namece svojim instrumentima, zasto ista drzava zmiri eto na ovaj "problem"
Mozda sam islamista ali.ne bi se tako karakterisao,.hocu da samo.kazem zasto.dupli.arsini?

Ako.je to zato.sto.smo.u Evropi a muslimani smo nek se kaze tako javno da znamo, otidji u Hrvatsku skoly u BiH I viditi ces krizove poredane,.otidji u srpsku gdje su vecina sto posto ces viditi ikone I mozda amblem.rs, krsne slave I ostale stvari.
Otisji u bosnjacku I viditi ces samo.grb BiH I to ne ljjiljana nego vartaski .

Pitam se.da li vrijedi odricati se svega bosnjackog nekad za rad "mira.u kuci"

Niko se ne.stidi.toliko svoga jos iz doba komunizma.kao.Bosnjacki Muslimanski narod da bi se uklopio ,.Islam.je u evropi I na ovim prostorima 400 I vise godina,.I ne treba ga odmah povezivati sa Azijom.

Kamen spoticanja su "Bosanci" a na to.mislim one Bosnjake koji bi sve zrtvovali za Bosnu I Hercegovinu,.osjecam ponekad da to.Srbi I Hrvati I koriste da bi naudili bosnjackom identitetu.
A jedinw.struje koje.zele.nepodijeljenu BiH su.Bosnjacka zbog vit nac interesa I."Bosanska" zbog.drzave.
Zacarani.je.to.krug,.ali uvidjam.sve veci raskol.medju.Bosnjacima /Bosancima.

Danas ne moze hizab u vojsci jucer nije moglo Musliman u vojsci morao je biti neopredijeljen, negira se bosanski jezik , negira se bosnjacki narod, sta je sljedece.
Sutra ce nesto novo biti.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Diskriminacija u Oruzanim snagama BIH

Post by Mutevelija » 12 Nov 2019, 08:10

exampLe wrote: 11 Nov 2019, 08:54 Ne bi da me Mute i ostali shvate pogrešno, ali najveći problem je (generalno) što vjernici očekuju da se svi njima prilagođavaju, a oni ne žele da se prilagođavaju drugima.

Ako marama nije "odjevni predmet" po propisima OSBiH stvar je kristalno jasna. Ne znam o kakvoj diskriminaciji pričaš?

Onda je i diskriminacija to što ja nigdje ne mogu (kad već pričaš o krmetini) naći čvarke u našim granapima/marketima, diskriminacija je to što se za Bajram prodaju "bajramske" Argete, a Argete sa svinjskim mesom nema ni na mapi.
Je li i diskriminacija to što za paradu ponosa uzvikujete tekbire, objavljujete po društvenim mrežama "neka odzvanja El-Bekare dok ljudski oDpad paradira"
?

Je li i to diskriminacija Mute, ili je diskriminacija samo kad stvari trebaju ići na vaš mlin? :)
Pa to je trziste.:cudi
Nek.ateisti.prave takve pastete,.slican slicaj ko gay cake.sto.su u americi odbili.pa.htio peder da tuzi, imam.pravo kad.mi.dodje.musterija da.iz.svojih razloga uradim to ili.nw uradim.kao.privatnik, a.osbih predstavlja sve nacije.

Pa.mi imamo.pravo glasa ako smatramo da je to lose po drustvo,.I vi imate kao.Lejla Colak pravo da vrijedjate (racionalno.razmisljate) wh sad sto.ste.u.manjini.pa.sw.bojite.prijetnji od vejrnika, je samo.plod ateistickog.komunizma.u.kojem.su vjwrnici.zivili.
Eto.opet.ce vam.I tada izaci u susret drzava Mup da vas zastite.:cudi kao.sto.su lejlu,.ali iako je.primala prijetnje, posto je.izasla.sa.tim.stavom. jednostavno.je vise nisu mogli prihvatiti jer smo.mala.sredina.kao zajednica.I.konzervativna, I.ne mogu sad objasnjavati zasto.je.to tako.
Pitanje je hoce li.ikad.biti sredine, sto mene ugrozava ne ugrozava tebe itd.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Diskriminacija u Oruzanim snagama BIH

Post by Chloe » 12 Nov 2019, 08:15

Hjooj Mute, ne da mi se sve čitati, zamolila bih te samo kratko da napišeș koga kriviš što godinama nisu promijenjeni zakonski i podzakonski akti i sam pravilnik o uniformama OS. :D
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Diskriminacija u Oruzanim snagama BIH

Post by Mutevelija » 12 Nov 2019, 08:20

One koji mogu donijeti zakone za promjene , cijela poenta sa timsto.spominjem lgbt je mi paradoksalno.zasto.se..drzava ugleda na.Zapad.u jednom a ne ugleda u drugom.

Evo u Becu su zabranjene munare, sta ako sutra se zabrani.odredjena visina munara :hm, eto.zarad.estetike.u gradu da bi bilo.kao neka.metropola a ne."kasaba" ...

Kopka.muslimanski.imidz.u Evropi I.to.je sva poenta :oo

Ali to.se.ne.moze.javno.priznati.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Diskriminacija u Oruzanim snagama BIH

Post by Chloe » 12 Nov 2019, 08:35

Mutevelija wrote: 12 Nov 2019, 08:20 One koji mogu donijeti zakone za promjene , cijela poenta sa timsto.spominjem lgbt je mi paradoksalno.zasto.se..drzava ugleda na.Zapad.u jednom a ne ugleda u drugom.

Evo u Becu su zabranjene munare, sta ako sutra se zabrani.odredjena visina munara :hm, eto.zarad.estetike.u gradu da bi bilo.kao neka.metropola a ne."kasaba" ...

Kopka.muslimanski.imidz.u Evropi I.to.je sva poenta :oo

Ali to.se.ne.moze.javno.priznati.
Jedno je ukinuti pravo, a drugo nasljedjeni pravilnik o uniformama koji ne dozvoljava maramu u OS.

BiH sa svojim zakonima o ravnopravnosti spolova i diskriminaciji (bilo kog oblika, pa i vjerskim) kotira jako visoko u EU. Zamisli, sedma je na listi.

U ovom slučaju je riječ o jednoj ženi, nije opravdanje, ali vjerovatno iz tog razloga nisu poduzeli ništa, smatrajući da ima bitnijih pitanja... :hm
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Diskriminacija u Oruzanim snagama BIH

Post by Mutevelija » 12 Nov 2019, 08:39

Koliko.je onih koje bi htjele a ne mogu ne znam,pa.znamo da nije potpisan.ugovor sa Islamskom.zajednicom od svih vjerskih institucija, mozda.je I do Islama kao religije sto ima odredjene propisr koji djeluju "politicki",' ali nije potpisan sporazum jos, pa.ne vidim.svrhu neku diciti se I ponositi vjerskom raznolikoscu u BiH a nemati hidzabe u vojnim.redovima, znas.one.slike gdje su dzamija I crkve skupa, nekako.mi.to se ne uklapa u svu sliku.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Diskriminacija u Oruzanim snagama BIH

Post by Chloe » 12 Nov 2019, 08:54

Da je postojalo interesovanje pokrivenih žena za rad u OS, a uskraćene zbog marame mislim da bi se već oglasile u znak podrške Emeli.... :misli
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
exampLe
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1343
Joined: 06 May 2019, 09:40
Mood:
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Diskriminacija u Oruzanim snagama BIH

Post by exampLe » 12 Nov 2019, 08:58

Mute, zaboravljaš da npr. u Sarajevu, pored muslimana žive i ateisti, kršćani, jevreji tako da ti ta priča "takvo je tržište" pada u vodu. Da, muslimansko stanovništvo je većinsko, ali to ne može biti izgovor za stav "ko *ebe sve ostale".

Ono što ste radili u vezi parade ponosa je diskriminacija LGBTQ osoba, pa ako ćemo iskreno i svih ostalih ljudi koji su druge vjere. Kakve bolan sure, tekbiri? Pa niste u Islamabadu.

Ako marama krši pravila OSBiH onda tu nema nikakve diskriminacije. :)

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Diskriminacija u Oruzanim snagama BIH

Post by dadojović » 12 Nov 2019, 09:20

Mute već sam ti argumentirao neke stvari u onom ranijem postu.

Čudi me da ti ne možeš shvatiti neke stvari.
Kako više ne shvatiš da vojska nije demokracija kao prvo. Vojska je zadnje mjesto gdje utjeruješ neke pravde.
Zatim da država kao sekularna tvorevina ne može udovoljiti svakom zahtjevu vjernika. Pametan si i shvaćaš da to nije moguće jer onda više ne bi bila sekularna država. To je jednostavno tako. Država mora vjernicima osigurati osnovna vjerska prava ali ne može zakone prilagoditi vjerskim zakonima. Ali ti to sve znaš.
A to ustrajno povezivanje s gej populacijom. Kakve to ima veze s bilo čime.
Last edited by dadojović on 12 Nov 2019, 09:25, edited 1 time in total.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: baton and 24 guests