Državljanstvo BiH i migracije

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Offline

Državljanstvo BiH i migracije

Post by Krokodil Behko » 21 Aug 2011, 15:31

Ko kaze,da ne treba katkad,kliknuti na reklame na forumu..
Evo upravo na reklami,ideja za temu :D

Evo sta sam nasao:

Državljanstva BiH za 12 godina odrekla se 49.632 građanina

Image

Tokom prethodnih dvanaest godina iz državljanstva Bosne i Hercegovine „ispisalo se“ 49.632 osobe.

Taj podatak objavljen je u najnovijem izvještaju "Prava migranata i članova njihovih porodica", koji je publikovalo Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, a izvještaj obuhvata period od 1998. godine do maja 2010. godine.

"Podaci Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH pokazuju da van zemlje živi 1.350.000 emigranata, što čini oko 35 posto ukupne populacije BiH. Ovi podaci za većinu država ne obuhvataju mlađe osobe, odnosno osobe koje su rođene u zemljama prijema", navodi se u izvještaju.

Dvije trećine ispisanih iz državljanstva BiH u periodu obuhvaćenom izvještajem stekli su državljanstva Austrije, Njemačke, Slovenije i Hrvatske.
"S obzirom na to da ne postoje precizni podaci o odlivu mlade i visokoobrazovane radne snage iz zemlje, kao primjer mogu poslužiti pokazatelji Svjetske banke iz 2000. godine, prema kojima je procenat visokoobrazovanih koji su emigrirali iz BiH iznosio 23,9 odsto, što BiH stavlja na drugo mjesto u Evropi", stoji u izvještaju.

Procenat ljekara koji su kao obučeni kadar napustili BiH iznosio je 12,7 posto. Ovo je posebno izraženo u područjima odakle mladi ljekari odlaze na specijalizacije u susjedne zemlje: Srbiju i Hrvatsku i nakon završene specijalizacije ostaju tamo da žive i rade.

Posebno se ovo odnosi na Republiku Hrvatsku koja je u deficitu sa ljekarima, koji zbog boljih uslova odlaze na rad u Sloveniju i zapadnu Evropu, a mladi ljekari iz BiH ostaju da rade i žive u Hrvatskoj.
Last edited by Krokodil Behko on 21 Aug 2011, 15:34, edited 1 time in total.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Offline

Re: Državljanstvi BiH i migracije

Post by Krokodil Behko » 21 Aug 2011, 15:33

Dakle,postoji li nacin,da se ovo zaustavi?
Hoce li priblizavanje EU i uclanjenje u nju,nesto promijeniti po pitanju prava zadrzavanja BH drzavljanstva?
Sta mislite,da li je moguce zadrzati BH drzavljanstvo ili je nuzda zbog,nekih ekonomskih ili statusnih pitanja?
Vjerujem da dijasporci sa naseg foruma,mogu malo pomoci oko ovih pitanja ...
online

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Državljanstvo BiH i migracije

Post by komsija » 21 Aug 2011, 15:39

Sta mislite,da li je moguce zadrzati BH drzavljanstv
Naravno, ali samo ako drzava u kojoj trazite njeno drzavljanstvo ne zahtijeva da se ispisete iz BiH drzavljanstva
Takav slucaj je u USA , oni ti ne traze dokaz
Nazalost ispis iz BiH drzavljanstva se isplati nasoj drzavi jer veoma papreno naplacuju pa se postavlja pitanje koliko je nasoj drzavi uopste stalo do ljudi van BiH
Ljudi rjesavaju svoj status u drugim drzavama jer im je lakse zivjeti tamo a drzava nista ne cini da ljudi nekako zadrze i svoje drzavljanstvo
A posebna je prica rad ambasada i konzularnih predstavnistva
jao, zovi koliko god hoces , salji e-mail, rijetko ce ti ko odgovoriti
Eto tako je bar kod nas u USA
Da li se nesto promijenilo ne znam jer sam rijesio svoj status pa me nasa ambasada vise i ne interesuje, ebat ih
ipak, nasi ljudi se organizuju sami jer jesu prepusteni sami sebi ali nasi se politicari sjete nas samo kada im nesto treba a dotle ko nas ebe
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Offline

Re: Državljanstvo BiH i migracije

Post by Krokodil Behko » 21 Aug 2011, 15:45

Vjerujem,da se nista nije mijenjalo.. I dalje je u toj bransi,sveprisutan nepotizam..
recimo,ambasador BiH u Holandiji je Sidranova cerka.. Valjda joj je to bila jedina
strucna kvalifikacija,jer u doba,kad je postavljena,Sidran je bio clan Harisove stranke..
A i taj Sidran,promijenio hiljadu stranaka a sad hoce,i drzavu da promijeni..
Kad nas je izmuzao sve i kad je ostario i ostao bez inspiracije,odjednom,cijela BiH
mu je kriva..
Zalosno je cuti za nevolje naseg naroda i nezainteresiranost DKP BiH ..
O tome se,pocesto i pise u novinama,ali rezultata nema!
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Državljanstvo BiH i migracije

Post by paparaci » 21 Aug 2011, 16:03

ovdje u njemackoj nije nuzno da se odreknes svog drzavljanstva, osim u posebnim slucajevima. onaj ko posjeduje nase drzavljanstvo ima stalnu boravicnu i radnu dozvolu u pasosu. znaci nema uz nase drzavljanstvo jos i njemacko. u slucaju da zelite raditi u drzavnim ustanovama, morate posjedovati njemacko drzavljanstvo.

siguran sam da bi se ovaj problem dobrim dijelom rijesio stupanjem u EZ. ali to ce biti nikad, mozda ni tad.

mislim da je rjesenje u rjesavanju ekonomskih problema. znaci, stvaranje novih radnih mjesta, kako ulaganjem u vec postojece resurse i kapacitete, tako i u nove projekte. podizanje zivotnog standarda kroz prilagodjavanje plata. zastita i podsticaj domaceg blaga, svih oblika. eto, to bi bilo sigurno dovoljno za pocetak sto bi mnoge odvratilo od toga da se odreknu svog drzavljanstva zbog toga sto moraju "trbuhom za kruhom" i za bolje sutra. niko sigurno rado nije napustio svoje ognjiste, nego zato sto je morao. vjerujem da bi se dobar dio ovih 1,35 miliona vratio ukoliko bi se stvorili povoljniji uslovi.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Offline

Re: Državljanstvo BiH i migracije

Post by Krokodil Behko » 25 Sep 2011, 21:44

Sergej Barbarez: Htio sam dvojno državljanstvo, dvije godine sam obijao stotine vrata u BiH, ali, blago rečeno, niko nije imao sluha za moj slučaj

Image

Je li sad to važno?, bila je prva reakcija Sergeja Barbareza kada smo ga pozvali u Hamburg i upitali je li tačno da želi uzeti njemačko državljanstvo.

Naravno da je važno, jer našoj maloj zemlji dragocjen je svaki čovjek, a kako ne bi, onda, bila ličnost kalibra Sergeja Barbareza - nogometna legenda, istinski patriota, čovjek koji ugled naše zemlje podiže u svijetu, ljudska veličina...

A ova priča još nam je postala i interesantnija kada smo doznali da bh. vlasti nisu prihvatile pruženu ruku Njemačke - da se Barbarezu da dvojno državljanstvo. Nijemci to prakticiraju samo u rijetkim slučajevima, kada su u pitanju velike i važne ličnosti, našima su ponudili dogovor. Barbarez je dvije godine obijao stotine vrata bh. birokratije i ništa... I naravno da mu je pukao film. A mi smo ga se olako odrekli.

Ponuda iz Hamburga

- Već imam njemačke papire. Njemačka država u rijetkim slučajevima dozvoljava dvojno državljanstvo, meni su to ponudili, ali naša država nije prihvatila oficijelnu ponudu njemačke strane. To je trajalo dvije godine, pokucao sam na stotinu vrata, niko nije imao razumijevanje ili uopće nije htio da se pozabavi tim. I onda više nisam imao volje. I već neka dva mjeseca imam njemački pasoš - otvoreno nam je rekao Barbarez, Mostarac koji 20 godina živi u Njemačkoj.

Vjerovatno ste se odlučili za njemački pasoš jer Vam je tako lakše živjeti...

- Ma, nema to veze. Imaju ga svi moji u familiji, a ja nikad nisam htio, jer mi nije ni trebao. Htio sam onda, u neko doba, da imam dvojno državljanstvo. Nijemci su mi ponudili oficijelnu varijantu, koja kod nas nije mogla proći. A Nijemci mi već godinama nude da uzmem njihove papire. I kako više nisam mogao čekati, jednostavno sam odlučio napraviti ovaj korak.

Jeste li razočarani što bh. vlasti nisu imale sluha za Vaš slučaj?

- Blago rečeno. S moje strane to je bilo veliko razočarenje, ali, eto. Pa, dvije godine sam čekao! Nikad nisam htio ići nekim drugim putem, već, jednostavno, oficijelnim. Kada sam dotle doveo vlasti iz Hamburga da mi ponude dvojno državljanstvo, znate dokle je došlo!

Da ste htjeli, mogli ste potegnuti neke veze!

- Nisam to želio. Šta da vam kažem? Svi su bili nezainteresirani... Ne znam kako se uopće takve stvari mogu dešavati.

Dobro, ali mislim da je to samo papir, da se i dalje osjećate Bosancem i Hercegovcem?

- Naravno. Papir nije srce ni duša.

Šta se, inače, kod Vas dešava?

- Pokušavam da postanem trener, jer sam tu školu završio. To mi je prioritet. Nema još ništa konkretno, pa je bolje ne zavlačiti se u te priče.

Hoćete li ići na utakmicu naše nogometne reprezentacije u Pariz, koju opet neki prozvaše historijskom?

- Nijedna država na svijetu nije imala historijsku utakmicu, a mi smo već deset. To je malo smiješno. Život ide dalje i bit će utakmica. A, ako se kvalificiramo, onda možemo reći da smo nešto napravili. Otom-potom. U euforiji smo svjetski prvaci. Kad bi u tome bilo svjetsko prvenstvo, bili bismo favoriti. A to je, na kraju krajeva, i onaj kamen spoticanja. Naravno da ću ići na utakmice, na svakoj utakmici reprezentacije sam bio. I zbog moje funkcije ambasadora bh. fudbala, a i imam želju da budem tu.

Vaša prognoza - hoćemo li doći do baraža za Evropsko prvenstvo 2012. ili, možda, prvog mjesta u grupi?

- Na papiru nemamo šanse. Ali šta znači papir, šta znači jedna utakmica? Ako dobijemo utakmicu protiv Luksemburga, što je za očekivati, kao i da će Francuska dobiti Albaniju, onda idemo na megdan, gdje nemamo šta izgubiti. Tako su isto bile i prošle kvalifikacije, došao Portugal. I onda neki kažu "mogli smo", "trebali smo", a ustvari nismo mogli, nismo zaslužili. Ali veliko je imati takvu šansu, igrati protiv velike ekipe bez opterećenja, jer Francuzi će, sigurno, imati veći pritisak od nas da zadrže to prvo mjesto.

Stalno se povlače priče da u našoj reprezentaciji postoje klanovi, utjecaji na selektora... Vi ste im blizu, bliže nego mi, pa nam recite, ima li mjesta tim pričama?

- Trener koji dopusti sebi da mu igrači pričaju trebao bi odmah otići. Ne mogu stati iza tog razmišljanja da igrači jednom treneru pričaju. Oni mogu nekad preko kapitena izraziti svoje želje, ali da mu pričaju o sastavu... A, što se klanova tiče, ja sam tu negdje blizu, ali to nisam osjetio.

Interne stvari

U ovim Vašim riječima prepoznala sam izjavu Zvjezdana Misimovića u Zenici nakon utakmice s Bjelorusijom te slučaj Asmira Begovića.

- Sigurno da ima prostora i to korigirati. Ja ne znam sad šta od selektora dolazi, koja je priča o ekipi, to su njihove interne stvari.

Kad Vas možemo ponovo očekivati u BiH?

- Na utakmicama reprezentacije, u svakom slučaju.

U Francuskoj se može svašta dogoditi

Možemo li pobijediti Francusku?

- Možemo. Utakmica traje 90 minuta, što je mnogo, a ustvari malo. Ako se dobro pripremimo i uz malo sreće, može se tu svašta dogoditi. Naravno da može. Mada, realno, nemamo šansi.

Trenerska priča

Hoće li Vaša trenerska priča krenuti iz Njemačke?

- Da, ovdje svakako imam prioritete.

Moj svijet...

Porodica

Sergej Barbarez u braku je sa svojom ljubavi iz mladosti Anom, koja je, također, iz Mostara. Imaju dvojicu sinova Filipa-Andrea (17) i Serđa-Luisa (12).

- Meni je važno da se sinovi dobro školuju, to mi je prioritet. Sport je važan, ali je sekundaran - stav je ovog velikog sportiste.

Uvijek je isticao da je porodica njegova mirna i sigurna luke te je stoga drži daleko od očiju javnosti.

Muzika

Barbarez je veliki ljubitelj muzike, posebno hip-hop i elektronske. Veoma rado stoji iza DJ pulta. Tako je jedno vrijeme bio DJ u klubu jednog prijatelja u Hamburgu, a puštao je muziku u "Meeting Pointu" tokom proteklog Sarajevo Film Festivala.

Ustvari, kako nam je jednom prilikom objasnio, sada radi sve ono za što nije imao vremena dok se aktivno bavio nogometom.

Nogomet

Sergej Barbarez jedan je od naših najboljih nogometaša svih vremena, dugo je bio i kapiten reprezentacije BiH. Nakon što je u njemačkoj Bundesligi završio aktivnu karijeru, jedno vrijeme bio je član uprave Hamburga, tima čiji je dres dugo nosio.

Reprezentacija BiH njegova je velika ljubav i na rijetko kojoj utakmici je prazno Barbarezovo mjesto u loži. A neki bi ga rado vidjeli i na selektorskoj poziciji.

IZ BIOGRAFIJE

- Rođen je 17. septembra 1971. godine u Mostaru.
- Od 1984. do 1991. nosi dres Veleža.
- Od 1991. do 2008. igrao je u nekoliko klubova Bundeslige, gdje je u sezoni 2000/2001. bio najbolji igrač.
- Dugo je bio kapiten bh. reprezentacije, a od najdražeg dresa oprostio se 7. oktobra 2006.
- 5. januara 2010. dobio je UEFA trenersku licencu, za koju je edukaciju prošao u Jablanici.
- Trenutno obavlja funkciju bh. nogometnog ambasadora.
- Sa suprugom i sinovima živi u Hamburgu.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Offline

Re: Državljanstvo BiH i migracije

Post by Krokodil Behko » 26 Nov 2011, 22:40

VIJEĆE MINISTARA BIH PRIHVATILO AMANDMANE: U novoj ličnoj karti i podaci o entitetskom državljanstvu!

Vijeće ministara BiH prihvatilo je uz manje tehničke korekcije amandmane da se u novoj ličnoj karti podaci građana pišu ćirilicom i latinicom, kao i da se piše entitetsko državljanstvo, potvrdio je ministar civilnih poslova BiH Sredoje Nović

Amandmanima koje je predložio poslanik SNSD-a Lazar Prodanović predviđena je upotreba ćirilice i latinice u skladu sa ustavnom ravnopravnošću oba pisma, a osim jezika naroda u BiH na ličnim kartama su engleski i francuski, prenosi Srna.

Drugim amandmanom preporučeno je da se na ličnim kartama, osim državljanstva BiH, ubuduće piše i entitetsko.

Image


Nović je istakao da je iz Vijeća ministara parlamentu BiH upućen još jedan amandman koji bi, ako bude usvojen, značio da se na ličnim kartama nalazila i šifra krvne grupe građanina, ako zahtijeva pri izdavanju dokumenata, javlja Srna.

Poslanik SNSD-a Lazar Prodanović rekao je za EuroBlic da će ova stranka glasati za izmjene zakona samo ako u parlamentu BiH budu prihvaćena oba njegova amandmana - pismo i entitetsko državljanstvo, a identičan stav ima Klub poslanika SDS-a pa poslanik ove stranke Aleksandra Pandurević poručuje da se radi o poštivanju ustavne odrednice o ravnopravnosti dva pisma, tri jezika i dva entiteta koji prema Ustavu BiH imaju svoja državljanstva.

Prema informacijama ovog lista, bošnjački ministri u Vijeću ministara BiH glasali su protiv unošenja entitetskog državljanstva u lične karte, što je direktna poruka bošnjačkim poslanicima u Parlamentarnoj skupštini BiH da ne glasaju za ovakve izmjene Zakona o ličnoj karti, piše Srna.
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Državljanstvo BiH i migracije

Post by blento59 » 26 Nov 2011, 23:03

komsija wrote:
Sta mislite,da li je moguce zadrzati BH drzavljanstv
Naravno, ali samo ako drzava u kojoj trazite njeno drzavljanstvo ne zahtijeva da se ispisete iz BiH drzavljanstva
Takav slucaj je u USA , oni ti ne traze dokaz
Nazalost ispis iz BiH drzavljanstva se isplati nasoj drzavi jer veoma papreno naplacuju pa se postavlja pitanje koliko je nasoj drzavi uopste stalo do ljudi van BiH
Ljudi rjesavaju svoj status u drugim drzavama jer im je lakse zivjeti tamo a drzava nista ne cini da ljudi nekako zadrze i svoje drzavljanstvo
A posebna je prica rad ambasada i konzularnih predstavnistva
jao, zovi koliko god hoces , salji e-mail, rijetko ce ti ko odgovoriti
Eto tako je bar kod nas u USA
Da li se nesto promijenilo ne znam jer sam rijesio svoj status pa me nasa ambasada vise i ne interesuje, ebat ih
ipak, nasi ljudi se organizuju sami jer jesu prepusteni sami sebi ali nasi se politicari sjete nas samo kada im nesto treba a dotle ko nas ebe
jeste promijenilo se dosta bar iz mog iskustva
mnogo su ljubazniji i ekspeditivniji
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Državljanstvo BiH i migracije

Post by mrki62 » 26 Nov 2011, 23:24

Krokodil Behko wrote:[U novoj ličnoj karti i podaci o entitetskom državljanstvu![/size]
Ako ja dobro razumijem ,...... neko ko je proživio agresiju i sad se nalazi u RS ( zahvaljujući nacionalistima, koji su potpisali ), dakle, neko ko je neSrbin i živi u RS će da kaže da je državljanin Republike Srpske i da bude još veći apsurd , ta osoba će još da brani lik i djelo izdajnika Alije ,.....
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Državljanstvo BiH i migracije

Post by adacta » 26 Nov 2011, 23:30

cuj da se pise latinicom i cirilicom , pa i na novim/ starim LK su bila oba pisma

User avatar
milokrad
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 260
Joined: 06 Nov 2011, 11:27
Location: Sweden
Status: Offline

Re: Državljanstvo BiH i migracije

Post by milokrad » 26 Nov 2011, 23:37

Krokodil Behko wrote:VIJEĆE MINISTARA BIH PRIHVATILO AMANDMANE: U novoj ličnoj karti i podaci o entitetskom državljanstvu!

Vijeće ministara BiH prihvatilo je uz manje tehničke korekcije amandmane da se u novoj ličnoj karti podaci građana pišu ćirilicom i latinicom, kao i da se piše entitetsko državljanstvo, potvrdio je ministar civilnih poslova BiH Sredoje Nović

Amandmanima koje je predložio poslanik SNSD-a Lazar Prodanović predviđena je upotreba ćirilice i latinice u skladu sa ustavnom ravnopravnošću oba pisma, a osim jezika naroda u BiH na ličnim kartama su engleski i francuski, prenosi Srna.

Drugim amandmanom preporučeno je da se na ličnim kartama, osim državljanstva BiH, ubuduće piše i entitetsko.

Image


Nović je istakao da je iz Vijeća ministara parlamentu BiH upućen još jedan amandman koji bi, ako bude usvojen, značio da se na ličnim kartama nalazila i šifra krvne grupe građanina, ako zahtijeva pri izdavanju dokumenata, javlja Srna.

Poslanik SNSD-a Lazar Prodanović rekao je za EuroBlic da će ova stranka glasati za izmjene zakona samo ako u parlamentu BiH budu prihvaćena oba njegova amandmana - pismo i entitetsko državljanstvo, a identičan stav ima Klub poslanika SDS-a pa poslanik ove stranke Aleksandra Pandurević poručuje da se radi o poštivanju ustavne odrednice o ravnopravnosti dva pisma, tri jezika i dva entiteta koji prema Ustavu BiH imaju svoja državljanstva.

Prema informacijama ovog lista, bošnjački ministri u Vijeću ministara BiH glasali su protiv unošenja entitetskog državljanstva u lične karte, što je direktna poruka bošnjačkim poslanicima u Parlamentarnoj skupštini BiH da ne glasaju za ovakve izmjene Zakona o ličnoj karti, piše Srna.
Nema nista od toga
Bosna zauvjek

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Državljanstvo BiH i migracije

Post by Konsultant » 27 Nov 2011, 08:59

mrki62 wrote:Ako ja dobro razumijem ,...... neko ko je proživio agresiju i sad se nalazi u RS ( zahvaljujući nacionalistima, koji su potpisali ), dakle, neko ko je neSrbin i živi u RS će da kaže da je državljanin Republike Srpske i da bude još veći apsurd , ta osoba će još da brani lik i djelo izdajnika Alije ,.....
Prema Zakonu o drzavljanstvu BiH, odavno smo vec drzavljani Federacije i RS, a krovna institucija je BiH. To je zato sto imamo dva MUP-a, koji su nadlezni za drzavljanstva, a ne samo jedan MUP tako da su nosici dokumenata BiH i entiteti. Ovo je stvar pravne prirode i to je osnova za izdavanje dokumenta. Ako 2 MUP-a ne bi imala nadleznost izdavanja dokumenta onda bi to morala neke institucija na nivou BiH, a ta institucije ne postoji.
Clan 34.

Državljanstvo BiH i državljanstvo entiteta dokazuje se uvjerenjem o državljanstvu BiH i uvjerenjem o državljanstvu
entiteta ili pasošem Bosne i Hercegovine

Na osnovu Zakona o državljanstvu Bosne i Hercegovine donesen je Zakon o državljanstvu Federacije BiH (Službene novine F BiH" broj 43/01), koji također propisuje naprijed navedene osnove sticanja i prestanka državljanstva.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Offline

Uskoro nova pravila za dobijanje državljanstva BiH

Post by Krokodil Behko » 16 May 2012, 09:45

Image

Uskoro bi mogla biti ukinuta odredba Zakona o državljanstvu BiH koja predviđa automatski gubitak državljanstva BiH građanima koji su uzeli državljanstvo neke druge zemlje sa kojom nije potpisan bilateralni sporazum.
Vijeće ministara uputilo je Parlamentu BiH prijedlog izmjena postojećeg Zakona o državljanstvu koji, između ostalog, predviđa i brisanje ove odredbe koju je Ustavni sud BiH proglasio neustavnom.

Osim toga, olakšava se vraćanje državljanstva BiH za one koji su ga iz različitih razloga odrekli u proteklom periodu. Naime, za takve osobe biće dovoljno da imaju prijavljen privremeni ili stalni boravak u BiH, godinu dana prije podnošenja zahtjeva za ponovno dobijanje državljanstva.

U skladu sa Evropskom konvencijom o državljanstvu BiH je, prema predloženim propisima, obavezna da olakša prijem stranaca u državljanstvo, pa su i u tom kontekstu predviđene određene izmjene. Sada se to vrijeme skraćuje na osam godina i to tako što se prijavljeni stalni boravak u BiH sa osam skraćuje na tri godine.

Uz pet godina privremenog boravka, koje je obavezno prethodi stalnom boravku u BiH, ukupno vrijeme koje stranac treba da provede u BiH prije mogućnosti da zatraži državljanstvo iznosi osam godina.

Dosadašnja zakonska odredba po kojoj stranac koji traži državljanstvo BiH "mora poznavati jedan od jezika ustavotvornih naroda BiH" mijenja se i proširuje, pa će tako potencijalni državljani BiH morati da dokažu "dovoljno poznavanje pisma i jezika jednog od konstitutivnih naroda BiH". To znači da će se ubuduće provjeravati i znanje latiničnog i ćiriličnog pisma, a ne samo srpskog, hrvatskog i bosanskog jezika, prenosi "Večernji list".

Predviđeni su i dodatni uslovi za prijem u državljanstvo, kako bi se spriječile već viđene situacije u kojima su međunarodni teroristi i kriminalci dolazili do pasoša BiH. Bez prava na državljanstvo BiH ostaće stranci protiv kojih se vodi krivični postupak, potom oni koji predstavljaju prijetnju po sigurnost BiH, kao i oni koji odbiju da potpišu izjavu o prihvaćanju ustavnog poretka BiH.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81347
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10259 times
Been thanked: 7134 times
Status: Online

Re: Uskoro nova pravila za dobijanje državljanstva BiH

Post by Julia-Klara » 16 May 2012, 11:08

eh...ovo zvuci ok... kad nekad budem mogla postat Cehinja necu se morati odreci Bosanke :)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uskoro nova pravila za dobijanje državljanstva BiH

Post by Konsultant » 16 May 2012, 12:17

ne bih se odrekao cehinje a ni bosanke nema tih para

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Uskoro nova pravila za dobijanje državljanstva BiH

Post by Dust » 16 May 2012, 14:38

Svaka cast, zakon je odlican. Jos kada bi se sprovodio bilo bi fenomenalno. Nesto sam skepticna da hoce.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uskoro nova pravila za dobijanje državljanstva BiH

Post by Konsultant » 16 May 2012, 14:48

sprovodit ce se. mora.

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

BiH zakon o državljanstvu

Post by adacta » 30 Sep 2012, 06:31

Image


Ustavni sud BiH poništio je danas na plenarnoj sjednici odredbe Zakona o državljanstvu Bosne i Hercegovine prema kojim su se bosanskohercegovački građani koji žive u drugim državama a s kojima BiH nema potpisane bilateralne ugovore morali odreći jednoga od državljanstava.

Nakon što Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine nije u zadanom roku ispoštovala odluku suda iz novembra prošle godine kojom su proglašene neustavnim odredbe zakona, Ustavni sud BiH je tačke 17 i 39 proglasio ništavnim, saopćeno je iz Ustavnog suda BiH.

Zahtjev za preispitivanjem tih odredbi zakona uputio je predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.

Po tim odredbama državljanstvo BiH se gubilo dobrovoljnim stjecanjem drugog državljanstva ako BiH s tom zemljom nema sklopljen bilateralni ugovor te ako se građani BiH o tome ne izjasne u roku od petnaest godina od donošenja Zakona o državljanstvu BiH. Te odredbe su stavljene izvan snage, a ta odluka će stupiti na snagu objavom u Službenom listu BiH.




Izvor:[24 sata info]

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH zakon o državljanstvu

Post by Konsultant » 30 Sep 2012, 07:09

kako su radili neradnim danom?!

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81347
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10259 times
Been thanked: 7134 times
Status: Online

Re: BiH zakon o državljanstvu

Post by Julia-Klara » 30 Sep 2012, 12:43

znaci, sad ako hocu da postanem cehinja ne moram automatski prestati biti bosanka??? cool :ok svidja mi se ... ili nisam skontala :hm
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests