Ima li beskućnika u BiH?

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Ima li beskućnika u BiH?

Post by Krokodil Behko » 21 Dec 2014, 13:59

Image

Beskućnik je, prema definicijama, osoba bez krova nad glavom. Međutim, koliko postoji studijskih istraživanja toliko je i odredbi ovog pojma. Dok se u zapadnim zemljama vodi računa o promrzlim, zapuštenim ljudima, skitnicama koje žive i spavaju ispod mostova, u haustorima, u BiH niko ne vodi evidenciju niti zna njihov tačan broj!

Surova činjenica

Razlog je vrlo jednostavan - ogroman broj propisa u birokratskoj džungli velika je barijera za konkretniji pristup i staranje o ovoj kategoriji ljudi.

Jusuf Žiga, socolog i profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, ističe da je društvo u BiH zapušteno i da jednostavno ne vodi računa ni o čemu.

- Ko pouzdano može reći koliko imamo osoba koje ćemo ubrojati u beskućnike? Niko! Nemamo čak ni elementaran uvid u to koliko postoji takvih osoba u BiH, a kamoli kako se postaviti prema njima, šta uraditi - kaže profesor Žiga.
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Ima li beskućnika u BiH?

Post by mrki62 » 21 Dec 2014, 14:08

Nema suosjećajnosti pa se i na taj slučaj gleda ravnodušno.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
radeta62
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2212
Joined: 27 Jun 2011, 15:06
Status: Offline

Re: Ima li beskućnika u BiH?

Post by radeta62 » 21 Dec 2014, 15:08

A ko vodi jos racuna o obicnom coveku na ovim Balkanskim prostorima dok se namire guzonje narodu ostaju pomije. :place

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ima li beskućnika u BiH?

Post by storm » 21 Dec 2014, 15:14

Tu kod mene ima ih, ali baš da žive pod vedrim nebom, i ne znam slučaj ....imaju prihvatilišta i zasad to nekako i funkcionira koliko toliko :cudi
drugo su narkomani, oni biraju taj svoj način i njih ne žalim...
u ljubljani su čak jako dobro organizirani, izdaju časopis "kraljevi ulice"
ali tužnoo svakako....svakome se može desiti takav splet okolnosti u životu....brzo se sve uruši, ali ne stignemo u toj brzini misliti o tome, a trebali bi ...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Ima li beskućnika u BiH?

Post by Zagorka » 21 Dec 2014, 15:41

storm wrote:Tu kod mene ima ih, ali baš da žive pod vedrim nebom, i ne znam slučaj ....imaju prihvatilišta i zasad to nekako i funkcionira koliko toliko :cudi
drugo su narkomani, oni biraju taj svoj način i njih ne žalim...
u ljubljani su čak jako dobro organizirani, izdaju časopis "kraljevi ulice"
ali tužnoo svakako....svakome se može desiti takav splet okolnosti u životu....brzo se sve uruši, ali ne stignemo u toj brzini misliti o tome, a trebali bi ...
I kod nas je uglavnom tako,oni što nisu za žaljenje.........fina insan što ga raja žali,raja ga i pomogne......baška oni veli istjero ga otac rođeni,odreko ga se brat žena djeca ovo ono........veli jadan....nosi to,niko se ne odriče nikog za badava....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ima li beskućnika u BiH?

Post by storm » 21 Dec 2014, 16:06

Zagorka wrote:
storm wrote:Tu kod mene ima ih, ali baš da žive pod vedrim nebom, i ne znam slučaj ....imaju prihvatilišta i zasad to nekako i funkcionira koliko toliko :cudi
drugo su narkomani, oni biraju taj svoj način i njih ne žalim...
u ljubljani su čak jako dobro organizirani, izdaju časopis "kraljevi ulice"
ali tužnoo svakako....svakome se može desiti takav splet okolnosti u životu....brzo se sve uruši, ali ne stignemo u toj brzini misliti o tome, a trebali bi ...
I kod nas je uglavnom tako,oni što nisu za žaljenje.........fina insan što ga raja žali,raja ga i pomogne......baška oni veli istjero ga otac rođeni,odreko ga se brat žena djeca ovo ono........veli jadan....nosi to,niko se ne odriče nikog za badava....
Pa da ... kad do toga dođe, da netko svoje dijete izbaci, znaš da je gadno ...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Ima li beskućnika u BiH?

Post by Sheval » 21 Dec 2014, 16:44

Naravno da da.Ima ih popriličan broj.Kada sam god u mogućnosti,dam im koju markicu.Znaju me,znam ih.
Narkomanima i ciganima ne dajem.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Ima li beskućnika u BiH?

Post by String » 21 Dec 2014, 16:58

Ima beskucnika ali vecinom sebi bespravno izgrade objekte pa tek onda idu na legalizaciju sto im se u vecini slucajeva ne odobri ali i dalje ostaju tu gdje jesu, dakle imaju krov nad glavom. Zasad te objekte niko ne rusi niti ima bilo kakvih naznaka da ce ih srusiti. Zabranom legalizacije se vjerovatno ogradjuju od bilo kakve odgovornosti ali ipak dopustaju da ljudi zive u tim bespravno izgradjenim objektima pa im cak tu i struju, vodu itd. obezbjede.
Image

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Ima li beskućnika u BiH?

Post by Dust » 21 Dec 2014, 20:45

String wrote:Ima beskucnika ali vecinom sebi bespravno izgrade objekte pa tek onda idu na legalizaciju sto im se u vecini slucajeva ne odobri ali i dalje ostaju tu gdje jesu, dakle imaju krov nad glavom. Zasad te objekte niko ne rusi niti ima bilo kakvih naznaka da ce ih srusiti. Zabranom legalizacije se vjerovatno ogradjuju od bilo kakve odgovornosti ali ipak dopustaju da ljudi zive u tim bespravno izgradjenim objektima pa im cak tu i struju, vodu itd. obezbjede.

:ok
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Ima li beskućnika u BiH?

Post by Pasaga » 21 Dec 2014, 20:53

String wrote:Ima beskucnika ali vecinom sebi bespravno izgrade objekte pa tek onda idu na legalizaciju sto im se u vecini slucajeva ne odobri ali i dalje ostaju tu gdje jesu, dakle imaju krov nad glavom. Zasad te objekte niko ne rusi niti ima bilo kakvih naznaka da ce ih srusiti. Zabranom legalizacije se vjerovatno ogradjuju od bilo kakve odgovornosti ali ipak dopustaju da ljudi zive u tim bespravno izgradjenim objektima pa im cak tu i struju, vodu itd. obezbjede.

dobro je i to...
samo to se jos moze nazvat ,kupovanjem socijalnog mira.
Ko bi rjesavao njihova stambena pitanja,ako bi dosao taj zakon.... :pusi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Ima li beskućnika u BiH?

Post by Rockefeller » 22 Dec 2014, 01:09

U BiH je jako malo beskućnika. Ima siromašnih al' velika većina našeg naroda ima krov.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Ima li beskućnika u BiH?

Post by Lebowski » 22 Dec 2014, 10:54

Zagorka wrote:
storm wrote:Tu kod mene ima ih, ali baš da žive pod vedrim nebom, i ne znam slučaj ....imaju prihvatilišta i zasad to nekako i funkcionira koliko toliko :cudi
drugo su narkomani, oni biraju taj svoj način i njih ne žalim...
u ljubljani su čak jako dobro organizirani, izdaju časopis "kraljevi ulice"
ali tužnoo svakako....svakome se može desiti takav splet okolnosti u životu....brzo se sve uruši, ali ne stignemo u toj brzini misliti o tome, a trebali bi ...
I kod nas je uglavnom tako,oni što nisu za žaljenje.........fina insan što ga raja žali,raja ga i pomogne......baška oni veli istjero ga otac rođeni,odreko ga se brat žena djeca ovo ono........veli jadan....nosi to,niko se ne odriče nikog za badava....
Inače živimo u Utopiji, svijetu pravde i poštenja gdje zlikovci prolaze najgore a dobro se nagrađuje i gdje svako dobija po zasluzi. :cool
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Kolektivni centar leglo prostitucije i droge!

Post by Krokodil Behko » 20 Mar 2015, 09:24

Image
Kolektivni centar u naselju Mihatovići postao je leglo prostitucije i mjesto gdje se dileri droge uopće ne kriju od javnosti. Ovo su ekipi „Dnevnog avaza" ispričali mještani ovog naselja s kojima smo jučer razgovarali, a koji su, bojeći se za svoju sigurnost, željeli ostati anonimni.

Dovode mušterije

Mještani tvrde da se najmanje desetak mlađih djevojaka aktivno bavi prostitucijom, ali i konzumiranjem droge te da je razvrat u kojem žive nesnošljiv za ostale stanovnike. U centru živi oko 360 porodica, a uglavnom se radi o izbjeglicama iz raznih krajeva BiH, kao i Tuzlacima lošeg materijalnog stanja.

- Ovo se više ne može izdržati! Ovaj centar se pretvorio u centar pakla, kojim vladaju droga i prostitucija. Pojedine komšije se svaki dan pred našim očima fiksaju, ubrizgavaju drogu u venu. Ženske hodaju polugole, a djeca to sve gledaju. Javno dovode mušterije u svoje kuće i pružaju im seksualne usluge. Znaju ponekad zaraditi i do 400 maraka na prostituciji da bi za te novce kasnije kupile drogu.

Ovdje je puno djece, a u blizini je i OŠ „Podrinje" - tvrde naši sagovornici. Roditelji strahuju da im dileri, koji slobodno hodaju naseljem, ne uvuku djecu u prostituciju. Takvih slučajeva je bilo, a roditelji to nisu smjeli prijaviti policiji bojeći se za život svog djeteta. Također, navode da su osobe koje su prijavljivali povezane s prošlogodišnjim hapšenjem na petlji Šićki Brod.
Image
Jedna od narkomanki drogira se pred komšijama
Pušten na slobodu

- MUP TK prošle godine izvršio je akciju u ovom naselju u kojoj su uhapsili četiri osobe, ali to nije mještanima pomoglo. Razlog tome je taj što su oni pod istragom držali D. N. i pustili ga. Ostale tri ženske osobe su odmah pustili. Njega su osudili na neku kaznu, ali nakon tri mjeseca, on je pušten i nastavio se baviti istim poslom, odnosno posredovati u prostituciji i rasturanju droge, kako u Mihatovićima tako i u Šićkom Brodu i ko zna gdje još - tvrde sagovornici.

18 mjeseci zatvora

Službenici MUP-a Tuzlanskog kantona potvrdili su da su prilikom razgovora s mještanima Kolektivnog centra Mihatovići došli do određenih informacija koje bi mogle ukazivati na organiziranu prostituciju i korištenje opojnih droga u tom centru.

- Poduzetim mjerama utvrđeno je da D. N. iz Tuzle u naseljima Mihatovići i Šićki Brod organizira prostituciju te da, osim navođenja na prostituciju ženskih osoba, omogućava i uživanje opojnih droga. O tome je Kantonalnom tužilaštvu podnesen izvještaj protiv D. N., zbog čega je on osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 18 mjeseci - potvrdili su za „Dnevni avaz" u MUP-u TK.
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Kolektivni centar leglo prostitucije i droge!

Post by Biba » 20 Mar 2015, 10:26

Imam ja slično u svom komšiluku...šutim, uvalila bih sebe u velike nevolje kad bih pričala...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119707
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5658 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kolektivni centar leglo prostitucije i droge!

Post by Maja » 20 Mar 2015, 22:28

Biba wrote:Imam ja slično u svom komšiluku...šutim, uvalila bih sebe u velike nevolje kad bih pričala...
Nisam ni sumnjala :p

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Kolektivni centar leglo prostitucije i droge!

Post by kuplung » 20 Mar 2015, 22:57

Malo malo Biba kupi novog terenca. Ima se moze se ide poso

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Kolektivni centar leglo prostitucije i droge!

Post by tovar » 20 Mar 2015, 23:05

Eto, "D.N." je makro, svodnik i njemu nitko ništa ne može? Tko mu je boss?
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Kolektivni centar leglo prostitucije i droge!

Post by Lavlje_srce » 21 Mar 2015, 09:11

Evo 'sretnica'. Koji uzas i nocna mora. Leglo sirotinje, kriminala, narkotika, bolestina i zla.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Kolektivni centar leglo prostitucije i droge!

Post by Krokodil Behko » 21 Mar 2015, 09:41

U centru živi oko 360 porodica, a uglavnom se radi o izbjeglicama iz raznih krajeva BiH, kao i Tuzlacima lošeg materijalnog stanja.
Izbjeglice 2. generacije i socijalni slučajevi.
Ovo je posao za socijalni rad. Ne službenik-dva, ne poneka posjeta, nego da se napokon angažiraju svi ti njihovi mnogobrojni dipl.ecc, dipl. soc. dipl. etc..etc..

Kad ni domicilni nemaju perspektivu, šta vidi i o čemu misli sin nedoklanog Podrinjca?
Puki krov nad glavom, nije sve. Čak on tu pomaalo pogoršava stvar, jer roditi se i odrasti u nekom centru, nameće pitanje zašto je to tako i kad će imati svoju kuću/očevinu i sl.
online

User avatar
crnokosa
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 496
Joined: 02 Oct 2010, 15:24
Status: Offline

Re: Kolektivni centar leglo prostitucije i droge!

Post by crnokosa » 21 Mar 2015, 10:02

Mihatovici su pravo geto. svi oblici kriminala su zastupljeni ne samo droga i prostitucija...

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 48 guests