Zakon o pripadnosti prihoda FBiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Zakon o pripadnosti prihoda FBiH

Post by fruit » 26 Jan 2022, 13:16

MarlboroGold wrote: 26 Jan 2022, 08:09 Ko je Kraljica sunca?

Prvi put čujem za taj izraz za neku osobu u politici.
[[/media]
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42809
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14083 times
Been thanked: 12687 times
Status: Offline

Re: Zakon o pripadnosti prihoda FBiH

Post by Masamune » 26 Jan 2022, 13:23

Aha... :D.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

bosanski migrant
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 494
Joined: 21 Jul 2021, 14:21
Has thanked: 12 times
Been thanked: 69 times
Status: Offline

Re: Zakon o pripadnosti prihoda FBiH

Post by bosanski migrant » 26 Jan 2022, 13:28

fruit wrote: 26 Jan 2022, 13:09
bosanski migrant wrote: 26 Jan 2022, 08:44

Koja firma sto pravi pelet ima prosjek 1500 KM, daj konkretno imena. Kovan? Naravno da je kriminal, je li stvarno potrebna rasprava oko toga...

Nikakva vecina ne daje na ruke, o cemu pricas ti...na ruke se daje da se namiri a ne 1000 KM, i nema puno firmi koje to rade... I znam 100% da ih nema puno i da su to uglavnom cifre od 300, 400 KM....
Nisam reko da ima prosjek 1500,nego imaju više.
1500 imaju oni koji rade u pogonu,Šoferi imaju više naravno koji voze balvane i idu u šumu.
Za Kovan neznam niti sam ga spominjao.Niti znam.
Ponavljam za mene je kriminal ovakvi zakoni,a ti vjerujem da nisi nikad imao 20-ak radnika i obezbjeđivao im plate i doprinose svaki mjesec pa da poznaješ taj osjecaj,,,koji ti zoves kriminal,
Još bolje da vjeruješ da ih nema puno koji to rade,ali izvor informacija nije nam isti.
Ma 6000 plata. Rekao si u firmama za proizvodnju peleta...pa eto Kovan, Radial, Trgovir...to su ove neke vece ..ko tu ima 1500 KM u pogon a vozaci sto idu lilokalno mogu imati 3000 al na kurcu, mozda ce neko nekom i dati ali to nije ni blizu njihovih prosjecnih plata.

A nije ovo neka velika carsija, zna se puno toga...i koja firma ima kolike plate i ko i zasto napusti neku firmu, i gdje dijele bonove umjesto plate, gdje daju na ruke.... Ljudi kruze stalno iz firme u firmu, kako radnici tako i pravnici, ekonomi, racunovodje, sefovi...a ljudi vole pricat.

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Zakon o pripadnosti prihoda FBiH

Post by fruit » 26 Jan 2022, 13:53

bosanski migrant wrote: 26 Jan 2022, 13:28
fruit wrote: 26 Jan 2022, 13:09

Nisam reko da ima prosjek 1500,nego imaju više.
1500 imaju oni koji rade u pogonu,Šoferi imaju više naravno koji voze balvane i idu u šumu.
Za Kovan neznam niti sam ga spominjao.Niti znam.
Ponavljam za mene je kriminal ovakvi zakoni,a ti vjerujem da nisi nikad imao 20-ak radnika i obezbjeđivao im plate i doprinose svaki mjesec pa da poznaješ taj osjecaj,,,koji ti zoves kriminal,
Još bolje da vjeruješ da ih nema puno koji to rade,ali izvor informacija nije nam isti.
Ma 6000 plata. Rekao si u firmama za proizvodnju peleta...pa eto Kovan, Radial, Trgovir...to su ove neke vece ..ko tu ima 1500 KM u pogon a vozaci sto idu lilokalno mogu imati 3000 al na kurcu, mozda ce neko nekom i dati ali to nije ni blizu njihovih prosjecnih plata.

A nije ovo neka velika carsija, zna se puno toga...i koja firma ima kolike plate i ko i zasto napusti neku firmu, i gdje dijele bonove umjesto plate, gdje daju na ruke.... Ljudi kruze stalno iz firme u firmu, kako radnici tako i pravnici, ekonomi, racunovodje, sefovi...a ljudi vole pricat.
Neću da govorim imena,znaš to su one firme iz kojih radnici ne ..kruže.
Upravo sam razgovarao sa momkom koji mi je porvrdio da rade u tri smjene na peletari i ni jedan radnik za puno radno vrijeme ne naplati ispod 1500
Oni koji voze šticare naplate dosta više.Ostali vozači koji voze recimo u FABU prije dvije godine su imali platu od 3000-5000 km vjerujem da im nije smanjivao.Dobar varioc (komšije koje rade)imaju odavna preko 2000 km.Radnici na CNC mašimama imaju preko 1500-2000 km.
Širbegović ima mnogo radnika pripravnik armirač za prvi mjesec naplatio 900 km,a majstori imaju preko 1500 km.Električar u jednoj poznatoj firmi(nemoj da više spominjem imena firmi) juče napusti firmu kaže malo je 2000 km mogu puno više da zaradim privatno...de nemoj više molim te da nabrajam.Ali U gračanici dobar majstor ne radi više za 1000 km....ali svi skoro uplaćuju 400 km +ostalo za ruke....i statistika je golema laž.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

bosanski migrant
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 494
Joined: 21 Jul 2021, 14:21
Has thanked: 12 times
Been thanked: 69 times
Status: Offline

Re: Zakon o pripadnosti prihoda FBiH

Post by bosanski migrant » 26 Jan 2022, 14:09

Ti ne kontas, ne kaze niko da nema dobrih plata ali ti za oravljas da ima puno vise losijih...i tako dodjes do prosjeka. U prosjek ulaze i konobari i kasirke i magacineri i prodavaci. Ne treba svakoj firmi 10 vrhunskih elektricara koje ce platiti, obično imaju jednog starog koji poznaje sve, njega ce vise i platiti..

Znam i ja momka koji radi u peletari, 12h dnevno radno vrijeme i nema godisnjeg jer je "gazda" bio dobar pa im dao da ne rade subotom i nedjeljom... Moze zaraditi tako do 1500 sigurno.

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Zakon o pripadnosti prihoda FBiH

Post by fruit » 26 Jan 2022, 14:23

bosanski migrant wrote: 26 Jan 2022, 14:09 Ti ne kontas, ne kaze niko da nema dobrih plata ali ti za oravljas da ima puno vise losijih...i tako dodjes do prosjeka. U prosjek ulaze i konobari i kasirke i magacineri i prodavaci. Ne treba svakoj firmi 10 vrhunskih elektricara koje ce platiti, obično imaju jednog starog koji poznaje sve, njega ce vise i platiti..

Znam i ja momka koji radi u peletari, 12h dnevno radno vrijeme i nema godisnjeg jer je "gazda" bio dobar pa im dao da ne rade subotom i nedjeljom... Moze zaraditi tako do 1500 sigurno.
Valjda smo ovdje raspravljali dali ima onih kojima se uplaćuje 400 ma hiljdau uzmu na ruke.Dakle,ipak ima,Mada je puno više onih koji imaju 400 plus 400 na ruke.Što se tiče konobara i kasirki uglavnom se popune vrše za te pare iz RS-a,ali i tu je kraj.Znamo mi dobro koliki je prosjek u federaciji,ali znamo dobro da je on umanjen za ovo na ruke,da se u prosjek ne računa ni topli obrok ni prijevoz (kao u RS-u).
Sve u svemu moj migrante prosjek u federaciji ,a posebno u Gračanici je mnogo bliže 1500 nego ovoj zvaničnoj 1000.
Ali eto ovo je samo razmjena informacija.A u ovoj godini kada fali radne snage plate će sigurno drastično se povećati,
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

bosanski migrant
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 494
Joined: 21 Jul 2021, 14:21
Has thanked: 12 times
Been thanked: 69 times
Status: Offline

Re: Zakon o pripadnosti prihoda FBiH

Post by bosanski migrant » 26 Jan 2022, 14:47

Ma ta tvoja racunica nema bas puno dodira sa stvarnoscu, da ne spominjem sad ostalo...

Samo bih naglasio da ti je plata ono sto ti se uplacuje kao plata i od cega ti zavisi penzija i sve ostalo a uplacivanje ostalih troskova pod putne troskove, za hranu ili na ruke da bi se izbjegao porez je pravno gledajuci kriminalna radnja, ne ulazim u to da li je radniku bolje primati to nego nista.

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Zakon o pripadnosti prihoda FBiH

Post by fruit » 26 Jan 2022, 15:34

bosanski migrant wrote: 26 Jan 2022, 14:47 Ma ta tvoja racunica nema bas puno dodira sa stvarnoscu, da ne spominjem sad ostalo...

Samo bih naglasio da ti je plata ono sto ti se uplacuje kao plata i od cega ti zavisi penzija i sve ostalo a uplacivanje ostalih troskova pod putne troskove, za hranu ili na ruke da bi se izbjegao porez je pravno gledajuci kriminalna radnja, ne ulazim u to da li je radniku bolje primati to nego nista.
Ja imam odjećaj da si ti davno tišao iz BiH.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Zakon o pripadnosti prihoda FBiH

Post by fruit » 26 Jan 2022, 15:34

bosanski migrant wrote: 26 Jan 2022, 14:47 Ma ta tvoja racunica nema bas puno dodira sa stvarnoscu, da ne spominjem sad ostalo...

Samo bih naglasio da ti je plata ono sto ti se uplacuje kao plata i od cega ti zavisi penzija i sve ostalo a uplacivanje ostalih troskova pod putne troskove, za hranu ili na ruke da bi se izbjegao porez je pravno gledajuci kriminalna radnja, ne ulazim u to da li je radniku bolje primati to nego nista.
Ja imam odjećaj da si ti davno otišao iz BiH.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
tuzlak1212
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3793
Joined: 16 Nov 2019, 04:04
Has thanked: 213 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: Zakon o pripadnosti prihoda FBiH

Post by tuzlak1212 » 28 Jan 2022, 00:58

Kad se hvalimo obrtom kroz poreske kase, zanima me od ukupno zaposlenih procenat zaposlenih u drzavnim firmama u KS i u TK

Isto tako, u istom tom KS (Sarajevu) istovremeno, bas zbog previsokog zivotnog standarda, ima najvise sirotinje u drzavi, ljudi koji zive i prezivljavaju od danas do sutra i govore Fala Bogu nek se ne puca

Nije ni Sarajevo tolika bajka, samo po standardu vrti vece pare (legalno tudje pare) kafa im 4KM i na svaku trecu dobiju racun pa hajmo o porezu

I jos nesto, ta milijarda koju KS provuce od EP je napravljena preko 50% udjelom u TE Tuzla
Taj BH Telecom logicno ima najvecu klijentelu u TK gdje je najvise ljudi
Ovako mozemo u nedogled, cinjenica je, bez da se iko licno optuzuje, da je Sarajevo mnogo tudjih para potrosio i trosi dan danas

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests