Najezda Arapa u BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Najezda Arapa u BiH

Post by Krokodil Behko » 13 Oct 2016, 19:03

Ne naseljavaju se Turci ni ovdje.
Ne naseljavaju se ni Arapi, bar ne u iole značajnijem obimu, ali pustit ću te da vjeruješ u to, da se imam kome smijati :zubi
online

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Najezda Arapa u BiH

Post by dr laganini » 13 Oct 2016, 19:16

..sto si tako glup ja sambcak u prethodnom postu napisa da sumnjam u to al si me s onim tvojim postom razuvjerio..nije mi jasno sto oces.. :cudi

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Najezda Arapa u BiH

Post by dr laganini » 13 Oct 2016, 19:18

.ako je u novom pazaru onda je i u sarajevu :ok

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Izgrađen arapski grad - stanovnicima BiH zabranjen ulaz

Post by Vladimir RUS » 21 Oct 2016, 20:25

Sarajevo Risort Osenik prvi je arapski grad u BiH, u smislu da su vlasnici svih kuća Arapi, a da je tokom ljetnje sezone ulaz građanima BiH zabranjen.

Image

Ovo je prvo naselje u BiH zatvorenog tipa, ograđeno visokom ogradom i ulazom, s privatnim obezbjeđenjem.

Trenutno se sastoji od oko 160 kuća i velikim brojem pratećih sadržaja, s velikim jezerom u sredini. U toku je izgradnja novih kuća i pratećih sadržaja.

Prema riječima sagovornika portala "BiznisInfo", većina kuća je prodata, a kupci su isključivo Arapi.

Ovaj pravi mali grad, smješten u Tarčinu, sada je pust pa je svima koji dođu u određenom terminu dozvoljen ulazak i obilazak. No, tokom ljeta grad je bio pun Arapa, a građani BiH nisu mogli da ga posjete niti da uđu u njega, osim onih koji u njemu rade, poput konobara, spremačica ili obezbjeđenja a tako će biti i narednog ljeta.

- Vlasnici kuća su Arapi i oni ne žele da se mješaju s lokalnim stanovništvom. Oni imaju svoje običaje kada je riječ o oblačenju, ponašanju, obavljanju molitvi itd, i žele da ih u tome nitko ne ometa i čudno ih posmatra - kaže sagovornik "BiznisInfa" koji je zamolio anonimnost.

Zbog toga je ovaj grad idealan za njih, jer se tu osjećaju kao kod kuće, samo što su posvuda voda i zelenilo. Oni će ovdje provoditi ljetnje mjesece u ugodnoj klimi, a potom se vraćati u svoje domove.

Sagovornik "BiznisInfa" ističe da su kuće prodavane po 150 do 160 hiljada evra, a da nisu ni bile nuđene na tržištu BiH, ali da u Kuvajtu, odakle je vlasnik, "nisu silazile s TV-a".

Da je tako, pokazuje činjenica da se ove kuće nigdje u BiH nisu reklamirale, te da čak ne postoji ni internet stranica na na kojoj se mogu naći bilo kakve informacije o ovom naselju, odnosno o prodaji ili iznajmljivanju kuća.

Јedina stranica je gulfdoo.com i ona je isključivo na arapskom jeziku. Projekat izgradnje naselja koje će imati kapacitet pružanja smještaja za 1.125 turista počeo je 2013. godine, a koštao je oko 25 miliona evra. Naselje je otvoreno u oktobru prošle godine. Naselje su otvorili član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović i osnivač kompanije "Gulf Real Estate" Јasem Ahmed Al Kander u oktobru prošle godine.

Izvor: Blic

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Izgrađen arapski grad - stanovnicima BiH zabranjen ulaz

Post by Podrinjac » 21 Oct 2016, 23:16

Šta je čudno ??
Arapski entitet u fazi razvijanja.

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Izgrađen arapski grad - stanovnicima BiH zabranjen ulaz

Post by Vladimir RUS » 23 Oct 2016, 17:52

Kod Sarajeva Arapi grade i "Salam Siti"

Kompanija Grin Velej Internešnal Ril Estejt iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, koja se bavi nekretninama i investicijama, najavila je izgradnju novog stambenog kompleksa u Sarajevu pod nazivom "Salam Siti".

Image

"Salam Siti" je naselje koje je planirano da se izgradi na 134.000 kvadratnih metara na području Sarajeva, tačnije na vrhu brda Donja Vogošća, a opisano je kao jedno od najživopisnijih mjesta u regionu.

Njegova izgradnja trebalo bi da košta blizu 44 miliona dolara i sadržavaće 300 luksuznih vila različitih veličina kako bi mogli da odgovore svim zahtjevima kupaca, navodi investitor.

- BiH nudi mnogo za investiranje i povećanje našeg portfolija. "Salam Siti" pruža odličan potencijal za one koji traže perfektnu turističku destinaciju za investicije - rekao je Ali Saed Al Salami, generalni direktor kompanije Grin Velej.

Projekat uključuje izgradnju hotela sa četiri zvjezdice, ugostiteljske i objekte za rekreaciju kao što je otvoreni bazen, teren za košarku i tenis, restorane, kafiće, supermarket, džamiju. Kako je navedeno, novo naselje je 17 kilometara od sarajevskog aerodroma i 15 kilometara od centra grada, a "Salam Siti" je samo dio velikog projekta "Grin Valej".

Izvor: N1

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Najezda Arapa u BiH

Post by Krokodil Behko » 23 Oct 2016, 18:13

Vladimire, po čemu se novootvorena tema, razlikuje od ove, na koju sam spojio?
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Najezda Arapa u BiH

Post by Vladimir RUS » 23 Oct 2016, 18:16

Mora on sve spajat. :grana :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Najezda Arapa u BiH

Post by Krokodil Behko » 23 Oct 2016, 18:36

Zato sam i upitao, da li postoji razlika? Nemam ja ništa protiv tebe, abd da otvoriš temu svaki dan :ok
Imamo i u Turizmu temu o Buroj ozone gradu. Kako si to propustio?
Taj arapski grad, duplo je skuplji od BG na vodi :D.

Znači, dobro smo pokriveni, a ti možeš otvoriti temu o najezdi Arapa u Srbiji, to nemamo :ok
online

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Najezda Arapa u BiH

Post by Hannibal » 23 Oct 2016, 20:05

sto me wolodimir trznu s avatarom
🐽

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Izgrađen arapski grad - stanovnicima BiH zabranjen ulaz

Post by dr laganini » 23 Oct 2016, 20:10

Vladimir RUS wrote:Sarajevo Risort Osenik prvi je arapski grad u BiH, u smislu da su vlasnici svih kuća Arapi, a da je tokom ljetnje sezone ulaz građanima BiH zabranjen.

Image

Ovo je prvo naselje u BiH zatvorenog tipa, ograđeno visokom ogradom i ulazom, s privatnim obezbjeđenjem.

Trenutno se sastoji od oko 160 kuća i velikim brojem pratećih sadržaja, s velikim jezerom u sredini. U toku je izgradnja novih kuća i pratećih sadržaja.

Prema riječima sagovornika portala "BiznisInfo", većina kuća je prodata, a kupci su isključivo Arapi.

Ovaj pravi mali grad, smješten u Tarčinu, sada je pust pa je svima koji dođu u određenom terminu dozvoljen ulazak i obilazak. No, tokom ljeta grad je bio pun Arapa, a građani BiH nisu mogli da ga posjete niti da uđu u njega, osim onih koji u njemu rade, poput konobara, spremačica ili obezbjeđenja a tako će biti i narednog ljeta.

- Vlasnici kuća su Arapi i oni ne žele da se mješaju s lokalnim stanovništvom. Oni imaju svoje običaje kada je riječ o oblačenju, ponašanju, obavljanju molitvi itd, i žele da ih u tome nitko ne ometa i čudno ih posmatra - kaže sagovornik "BiznisInfa" koji je zamolio anonimnost.

Zbog toga je ovaj grad idealan za njih, jer se tu osjećaju kao kod kuće, samo što su posvuda voda i zelenilo. Oni će ovdje provoditi ljetnje mjesece u ugodnoj klimi, a potom se vraćati u svoje domove.

Sagovornik "BiznisInfa" ističe da su kuće prodavane po 150 do 160 hiljada evra, a da nisu ni bile nuđene na tržištu BiH, ali da u Kuvajtu, odakle je vlasnik, "nisu silazile s TV-a".

Da je tako, pokazuje činjenica da se ove kuće nigdje u BiH nisu reklamirale, te da čak ne postoji ni internet stranica na na kojoj se mogu naći bilo kakve informacije o ovom naselju, odnosno o prodaji ili iznajmljivanju kuća.

Јedina stranica je gulfdoo.com i ona je isključivo na arapskom jeziku. Projekat izgradnje naselja koje će imati kapacitet pružanja smještaja za 1.125 turista počeo je 2013. godine, a koštao je oko 25 miliona evra. Naselje je otvoreno u oktobru prošle godine. Naselje su otvorili član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović i osnivač kompanije "Gulf Real Estate" Јasem Ahmed Al Kander u oktobru prošle godine.

Izvor: Blic
..oni izgradili oni diktiraju uvjete..meni je to ok..u makarskoj imaš hotel di nije dozvoljeno dicu dovodi.. :pusi

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Izgrađen arapski grad - stanovnicima BiH zabranjen ulaz

Post by KOMESAR » 23 Oct 2016, 20:34

dr laganini wrote:
Vladimir RUS wrote:Sarajevo Risort Osenik prvi je arapski grad u BiH, u smislu da su vlasnici svih kuća Arapi, a da je tokom ljetnje sezone ulaz građanima BiH zabranjen.

Image

Ovo je prvo naselje u BiH zatvorenog tipa, ograđeno visokom ogradom i ulazom, s privatnim obezbjeđenjem.

Trenutno se sastoji od oko 160 kuća i velikim brojem pratećih sadržaja, s velikim jezerom u sredini. U toku je izgradnja novih kuća i pratećih sadržaja.

Prema riječima sagovornika portala "BiznisInfo", većina kuća je prodata, a kupci su isključivo Arapi.

Ovaj pravi mali grad, smješten u Tarčinu, sada je pust pa je svima koji dođu u određenom terminu dozvoljen ulazak i obilazak. No, tokom ljeta grad je bio pun Arapa, a građani BiH nisu mogli da ga posjete niti da uđu u njega, osim onih koji u njemu rade, poput konobara, spremačica ili obezbjeđenja a tako će biti i narednog ljeta.

- Vlasnici kuća su Arapi i oni ne žele da se mješaju s lokalnim stanovništvom. Oni imaju svoje običaje kada je riječ o oblačenju, ponašanju, obavljanju molitvi itd, i žele da ih u tome nitko ne ometa i čudno ih posmatra - kaže sagovornik "BiznisInfa" koji je zamolio anonimnost.

Zbog toga je ovaj grad idealan za njih, jer se tu osjećaju kao kod kuće, samo što su posvuda voda i zelenilo. Oni će ovdje provoditi ljetnje mjesece u ugodnoj klimi, a potom se vraćati u svoje domove.

Sagovornik "BiznisInfa" ističe da su kuće prodavane po 150 do 160 hiljada evra, a da nisu ni bile nuđene na tržištu BiH, ali da u Kuvajtu, odakle je vlasnik, "nisu silazile s TV-a".

Da je tako, pokazuje činjenica da se ove kuće nigdje u BiH nisu reklamirale, te da čak ne postoji ni internet stranica na na kojoj se mogu naći bilo kakve informacije o ovom naselju, odnosno o prodaji ili iznajmljivanju kuća.

Јedina stranica je gulfdoo.com i ona je isključivo na arapskom jeziku. Projekat izgradnje naselja koje će imati kapacitet pružanja smještaja za 1.125 turista počeo je 2013. godine, a koštao je oko 25 miliona evra. Naselje je otvoreno u oktobru prošle godine. Naselje su otvorili član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović i osnivač kompanije "Gulf Real Estate" Јasem Ahmed Al Kander u oktobru prošle godine.

Izvor: Blic
..oni izgradili oni diktiraju uvjete..meni je to ok..u makarskoj imaš hotel di nije dozvoljeno dicu dovodi.. :pusi
One se i oblače kako im je ćeif?
RgA6wyi.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37888
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Online

Re: Najezda Arapa u BiH

Post by Pasaga » 23 Oct 2016, 20:36

oblace se onako kako im je ljudima ceif.... :D
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Najezda Arapa u BiH

Post by dr laganini » 23 Oct 2016, 20:38

..pa naravno..to je turizam..sve ima svoje specifičnosti..ima zemalj abaš ti muslimanski di ne možeš do alkohola..pa..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Najezda Arapa u BiH

Post by Krokodil Behko » 28 Oct 2016, 17:16

ŠEIK JE BIO BRŽI: Umjesto krsta na Zlatištu niču apartmani i vile

Image
Zemljište na Zlatištu, gdje je trebalo da bude podignut spomenik ubijenim sarajevskim Srbima, sada je vlasništvo sarajevskog preduzeća DOO Emirates, čiji je posredni vlasnik šeik iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Nakon otvaranja zabavnog parka „Sunny Land“ šeik Muhamed bin Saqr al Qasimi namjerava na Zlatištu izgraditi apartmane i vile i to na zemljištu gdje su političari iz RS-a zagovarali izgradnju krsta visokog 26 metara.

Zemljište na Zlatištu gdje Saveza logoraša Republike Srpske već godinama najavljuje podizanje velikog spomen krsta postalo je vlasništvo preduzeća Emirates, čiji je posredni vlasnik šeik iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Muhamed bin Saqr al Qasimi.

Daleko od očiju javnosti u katastarske knjige Republike Srpske, kao vlasnik blizu 36 dunuma zemlje i šume na obroncima Trebevića, tik iznad Sarajeva, uključujući i Austro-ugarsku kulu, koja pripada opštini Istočni Stari Grad, upisalo se preduzeće DOO Emirates, čiji je indirektni vlasnik arapski šeik, javila je RTRS.

U prilogu RTRS-a Vaso Kapor, predsjednik MZ Trebević-opština Istočni Stari Grad tvrdi da su građani MZ Trebević izrazili jasan stav da su protiv prodaje i izgradnje novih objekata i vikend naselja i navodi da je rasprodaja zemlje u Istočnom Starom Gradu postala zaštitni znak načelnika Boje Gašanovića.

U prilogu RTRS-a zaključeno je kako arpski investitor sigurno neće podići spomen krst i crkvu, kako je to ranije bilo planirano.

Inače, u „Sunny Land“ sa „alpine coasterom“, koji je postao prava atrakcija za građane Sarajeva, uloženo je preko 15 miliona maraka.

S.B.
online

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Najezda Arapa u BiH

Post by KOMESAR » 28 Oct 2016, 18:08

O kakvoj je najezdi riječ? Otkako je tamo,u njih ,počela školska godina ne možeš više ,na Ilidži ,sresti arapa.Obilazio sam i okolne kuće što su napravili,sve pusto.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Najezda Arapa u BiH

Post by Chloe » 28 Oct 2016, 18:10

:jonas... I Bojo Gašanovič prodaje Arapima zemlju? :ccc
Koji su njegovi interesi? :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Najezda Arapa u BiH

Post by SPINERKA » 12 Nov 2016, 19:56

STIŽU PETRODOLARI: Karadžić je prije rata prijetio da će strijeljati Srbe koji prodaju zemlju "Muslimanima i Šiptarima"; na Arape je skroz zaboravio!
Da su na početku rata umjesto afganistanskih probisvijeta, džihadističkih beskućnika, mudžahedinskog ološa u BiH došli neki drugi, bogatiji, poduzetniji Arapi, šeici, trgovci..., pa da su zaredali preko razglasa i oglasa kupovati zemlju, koliko bi to živih glava na ramenima ostavilo, a rezultat bi danas bio isti, ako ne i neuporedivo bolji za sve
Špartajući varljivog ljeta 1993. godine po ratom ispresijecanoj srednjoj Bosni, u jednom selu, mirnom, ugodnom, župnom, negdje u brdima između Novog Travnika i Bugojna, ali podalje od oba grada, naletio sam na J.S.



Bio je koju godinu stariji od mene, studirao u Sarajevu, završio fakultet i vratio se u rodni kraj. I nije zažalio što se vratio. Lijepu kuću napravio, porodicu formirao, okućnicu dotjerao, voće, povrće uzgajao; sve mu se složilo cakum-pakum.



Nabavio je, priča dok sjedimo u bašti ispred kuće, nekoliko godina pred rat muzički razglas, ozbiljne pare potrošio, ali, bogme, i golem posao s njim napravio. Nije bilo koncerta, ni priredbe, svečanosti, izbora za miss, svadbe, koride, pa ni predizbornog skupa u tom dijelu Bosne da muzika nije treštala, a govornici obećavali narodu mir i rahatluk, sa njegovog razglasa jačine nekoliko hiljada vati.



Lova sa svih strana, ne da je kapala, nego se slijevala k'o iz kabla.



Na početku rata vlast mobilizirala i njega i razglas. Ali ne, kako ste sigurno pomislili, i kako sam ja u početku vjerovao, za potrebe umjetničkih četa, patriotskih priredbi i ilahijsko-kasidaških derneka, koji su tih mjeseci i godina bili "trendi", pogotovo u srednoj Bosni.



Ne, ne, J.S.je svoj razglas uposlio na funkcionalan, ratu podređen način, aktivno sudjelujući u oslobodilačkim operacijama Armije Bosne i Hercegovine, koje su se drugačije nazivale i etničko čišćenje. I imao, kaže, dosta oslobodilačkog uspjeha.



Kako sad to?!



Evo, ovako, kako mi je, po mom današnjem, prilično načetom sjećanju ispričao, a svi ljudi, meni neznani, okupljeni u njegovoj avliji, klimajući glavom, potvrđivali istinitost.



"Počelo je sa jednim hrvatskim selom, tu uzbrdo uz onu kosu, prije nekoliko mjeseci, ono kad smo dibidus zakuhali sa HVO-om. Nisu Hrvati bili nešto bogzna kako naoružani, samo seoske straže, ali nezgodan teren, čistina, nigdje zaklona. Izginut k'o od šale dok se uzvereš. I tu se ja dosjetim razglasa, dovezem ga dolje ispod sela, prikopčam na agregat".



DO POSLJEDNJEG VLAHA



Otpije moj domaćin srk kafe, i nastavlja:



"A, sad počinje ono glavno. Tražio sam od komande da mi dovedu kakvog mudžahedina, ne domaćeg, nego stranca, što zaguljenijeg, to bolje, i oni mi poslaše jednog iz "El Mudžahida", mislim da je Sirijac bio, orginal Arap. Gurnem mu mikrofon u ruke i kažem onom jednom što je

prevodio da mu rekne da se dere koliko ga grlo nosi, bilo šta da govori samo nek' govori na arapskom glasno da ga ovi na brdu mogu čuti. I poče se derat mudžahedin k'o ubodenik, niko ga ništa ne razumije, još ja pojačao razglas do daske, prolama se dolina cijela, krv da ti

se u žilama sledi, pogotovo ako nisi musliman".



Uglavnom, Arap se derao, prijetio, tekbirao, vatra mu iz usta sukljala, a onda nakon njega moj domaćin J.S. preuzme mikrofon i kobajagi prevodi njegove riječi- prijetnje Hrvatima u selu na

uzvisini.



"Drage komšije Hrvati, upravo vam se obratio Abu.. taj i taj, komandant mužahedina u srednjoj Bosni i bivši Allahov ratnik iz Afganistana, Alžira, Sudana.. On vam poručuje da imate petnaest minuta da predate oružje i napustite selo, jer ste u potpunom mudžahedinskom okruženju. Drage komšije, moj vam je savjet da ga poslušate i uradite tako da se ne bi desilo ono što se desilo u (pa tu pobroji nekoliko sela u kojima su počinjeni zločini nad Hrvatima)..."



I nije prošlo ni onih "džentlmenskih" petnaest minuta, stanovnici sela, Hrvati, staro-mlado, naoružano i goloruko su izašli i predali se. Oslobodioci ih ispratili do linija razdvajanja, zdrave i čitave.



Ponovilo se to, zauzimanje hrvatskih sela i deportovanje mještana, bez ispaljenog metka a uz pomoć razglasa i mudžahedina-galamdžija, kaže J.S., još nekoliko puta.



Brutalno, podlo, nečasno, znam, jedino bi brutalnije bilo da su uhićeni Hrvati predani u Bugojno, Dževadu Mlaći i Selmu Cikotiću, a ovi ih poslali na "zagrijavanje", odnosno na hlađenje na fudbalski stadion "Iskre".



Nije mi poznato da li su se nakon rata protjerani Hrvati vratili u napuštena sela, a ako jesu, nije uopće nemoguće da su svoje kuće i imanja prodali onim Arapima što su ih mikrofonima i razglasom pozivali na predaju....



XXX



Sjetio sam se ove crnohumorne, gotovo švejskovske, ratne epizode ovih dana dok sam slušao objašnjenje, odnosno pravdanje Boje Gašanovića, načelnika Istočnog Starog Grada, prozvanog da je (srpsku) zemlju na padinama Trebevića prodao arapskoj firmi "Emirates", čiji vlasnik

izvjesni šeik Mohammed planira na njoj izgraditi zabavni park "Sunnyland".



Gašanović je na zgražavanje političkih protivnika što je Arapima prodao zemlju za koju "su srpski borci prolijevali krv", odgovara "da se u prošlom ratu nije samo prolijevala srpska krv, i drugi su ginuli".



Potpuno istinito: samo u jednom junskom danu 1993., u samoubilačkoj oslobodilačkoj akciji koju je diletantski planirao jedan "proslavljeni" i višestruko opjevani komandant Armije BiH u borbama zaledine na Trebeviću, Zlatištu, koje je nedavno kupio arapski šeik, poginulo je više od 30 boraca Armije BiH.



Mediji bliski opozicionom SDS-u (čiji je član načelnik Gašanović) nedavno su iščeprkali da ni vladajuća stranka, Dodikov SNSD, nije imuna na arapske pare: u srcu Lukavice u Vidovdanskoj ulici, registrirano je nekoliko firmi koje posreduju u prodaji imovine Srba arapskim biznismenima.



Vlasnici tih firmi su Bošnjaci, poput recimo Alije Delimustafića, (pred)ratnog ministra policije BiH, ili Juse Škrijelja, bivšeg tjerohranitelja Alije Izetbegovića. I poslovi im dobro idu, Srbi iz Istočnog Sarajeva prodaju, a Arapi kupuju i "suhim evrima" plaćaju nekretnine kuće, zgrade, zemlju...



KARADŽIĆEVA ZABRANA PRODAJE ZEMLJE



Godinu dana pred rat u Bosni i Hercegovini Radovan Karadžić izdao je naredbu svim lokalnim šefovima Srpske demokratske stranke (čiji je član, dakle, i pomenuti načelnik Gašanović) da zabrane, kako je napisao, "prodaju zemlje Šiptarima i Muslimanima".



U jednom telefonskom razgovoru sa Jovom Jovanovićem, tada predsjednikom SDS-a u

Općini Centar, Karadžić ljutito konstatira da se njegova naredba ne poštuje i da Srbi i dalje prodaju zemlju.



"Samo da ti poručim da ću poslati naše momke koji će one koji prave kuće ostaviti bez kuća, a

oni koji im prodaju zemlju ostaviti bez glave. O srpskoj državi će odlučivati svaki kvadratni metar u Sarajevu, je li ti to jasno?!",urlao je Karadžić u slušalicu.



Nije on tada, a nije valjda ni Izetbegović, računao na arapske mušterije.



Nedavno je u jednim novinama objavljan cjenovnik zemljišta na Ilidži koja postaje svojevrsni emirat na prilazima Sarajevu. Na najatraktivnijem dijelu, Vrelu Bosne, dunum zemlje plaća se i 100 hiljada eura. Prodavci - Srbi starosjedioci hvale kupce Arape, njihovu ekspeditivnost, poslovnost.



Odmah poslije rata i reintegracije Ilidže, advokat Ljubo Bosiljčić, poslanik SDS-a u Skupštini RS i moj najdraži partner za piće u bifeu predratne Skupštine BiH, starosjedilac na Ilidži, prodao je kuću i imanje na Vrelu Bosne (znam i kome) za 150 hiljada maraka.



Ljubo više nije živ, umro je u Crno Gori. Da je danas prodavao (Arapima) svoju djedovinu, zaradio bi desetostruko više. Možda i cijela dva miliona maraka koliko je SDA-avom poratnom tajkunu Aliji Budnji bilo sasvim dovoljno da kupi deset hotela i desetine dunuma zemlje na Ilidži.



Poznanik iz Kiseljaka mi govori da Arapi nemilice kupuju kuće i okućnice i to na nekadašnjim prvim crtama obrane, od tamošnjih Hrvata.



I plaćaju sve uredno, koliko domaćin "zine".



I onda razmišljam, kakav je apsurdan, besmislen i ekonomski neisplativ rat ovdje vođen. Da su na početku rata umjesto afganistanskih probisvjeta, džihadističkih beskućnika, mudžahedinskog ološa u BiH došli neki drugi, bogatiji, poduzetniji Arapi, šeici, trgovci..., pa da su zaredali preko razglasa i oglasa kupovati zemlju, koliko bi to živih glava na ramenima ostavilo, a rezultat bi danas bio isti, ako ne i neuporedivo bolji za sve.



"Kuća sa garažom i pet dunuma zemlje na Vrelu Bosne, jedan kroz jedan, pristupni put odličan", dere se na razglas negdje oko bazena na Ilidži 1994-'95. srpski domaćin.



"Tri miliona maraka, pola na ruke pola na račun u banci Mome Mandića", odgovara šeik Muhamed sa druge strane bojišnice.



"Prodato", potvrdi domaćin Srbin.



"Inšallah", ovjeri Šeik na tečnom bosanskom....
Slobodna Bosna
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Najezda Arapa u BiH

Post by Krokodil Behko » 22 Nov 2016, 09:51

U septembru više od 257 hiljada noćenja, najviše turista iz Poljske

U Bosni i Hercegovini u septembru 2016. turisti su ostvarili 126.536 posjeta, što je manje za 10,2 posto u odnosu na august 2016. i za 12,6 posto više u odnosu na septembar 2015. godine.
Turisti su u septembru ostvarili 257.098 noćenja, što je manje za 22,8 posto u odnosu na august 2016. i za 13,3 posto više u odnosu na septembar 2015. godine.

U ukupno ostvarenom broju noćenja učešće domaćih turista bilo je 27,6 posto dok je 72,4 posto iznosilo učešće stranih turista. Broj noćenja domaćih turista u septembru bio je manji za 2,9 posto u odnosu na august 2016. i veći za 2,7 posto u odnosu na septembar 2015. godine. Broj noćenja stranih turista manji je bio za 28,4 posto u odnosu na august 2016. i za 17,9 posto veći u odnosu na septembar 2015. godine.

U strukturi noćenja stranih turista u septembru 2016. najviše noćenja ostvarili su turisti iz Poljske (7,1 posto), Italije (6,6), Turske (6,5), Hrvatske (6,1), Srbije (5,4), Kuvajta (5,0), i Njemačke (4,9 posto) što je ukupno 41,6 posto. Turisti iz ostalih zemalja ostvarili su 58,4 posto noćenja.

Po dužini boravka stranih turista u BiH, na prvom mjestu su turisti sa: Malte sa prosječnim zadržavanjem od 5,9 noći, iz Irske sa 4,2 noći, Južnoafričke Republike sa 3,8 noći, Kuvajta sa 3,5 noći i Francuske sa 3,1 noć, najnoviji su podaci Agencije za statistiku BiH.

Turistima je u septembru 2016. u Bosni i Hercegovini bilo na raspolaganju 17.528 soba, apartmana i mjesta za kampiranje što je za 12,6 posto više u odnosu na septembar 2015. i 37.461 raspoloživi krevet što je više za 12,3 posto u odnosu na isti mjesec 2015.godine.

U septembru 2016. u okviru djelatnosti - Hoteli i sličan smještaj turistima je bilo na raspolaganju ukupno 15.295 soba i apartmana što je za 11,4 posto više u odnosu na septembar 2015. i 31.014 kreveta što je za 11 posto više u odnosu na isti mjesec prethodne godine. Neto stopa iskorištenosti stalnih kreveta iznosila je 25,1 posto.

Prema vrsti smještajnog objekta najveći broj noćenja ostvaren je u okviru djelatnosti Hoteli i sličan smještaj sa učešćem od 93,1 posto.

(Vijesti.ba / FENA)
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Najezda Arapa u BiH

Post by Mutevelija » 22 Nov 2016, 15:45

Poljaci ne mogu čut muslimane. Najgori slavenski šljam.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 58 guests