Najezda Arapa u BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Bosanka udata za Arapa: Oni ne žele djecu s nama

Post by Krokodil Behko » 18 Dec 2016, 09:20

Image
Tridesetšestogodišnja Sarajka, koja iz prvog braka ima dvoje djece, postala je druga supruga jednom Arapinu.

Sve je učestalija pojava sklapanja brakova između Bosanki i biznismena iz arapskih zemalja, koji su već oženjeni. Uz pristanak oca ili brata, Bosanke postaju druge, pa čak i treće žene stranim državljanima, ali ostaju živjeti u BiH, prenosi Hayat.ba.

Tridesetšestogodišnja Sarajka, koja iz prvog braka ima dvoje djece, postala je druga supruga jednom Arapinu. Ona pojašnjava da se oko dva mjeseca, putem telefona i videoporuka, upoznavala s njegovim načinom života i običajima. Njen otac je dao pristanak za sklapanje braka i vjenčali su se u Sarajevu.

“Pristala sam svjesno na takvu vrstu braka. Vjenčani smo pred Allahom…”, kaže Sarajka.


Ona tvrdi da poznaje još dvadesetak žena koje su postale druge, a jedna i treća žena Arapinu.

U Islamskoj zajednici u BiH navode da nemaju podataka o ovoj pojavi. Ukoliko bi eventualno neki imam obavio takvo vjenčanje, bio bi disciplinski odgovoran, jer bi to značilo kršenje procedura koje postoje unutar Islamske zajednice.

Naime, prije obavljanja šerijatskog, u BiH je potrebno obaviti općinsko vjenčanje, koje se radi u skladu sa Porodičnim zakonom. Prema tom zakonu, nije moguća poligamija – da jedan supružnik ima više od jedne supružnice.

Pristajući na brak sa Arapinom, Sarajka je, kako kaže, bila svjesna da muž neće s njom biti svaki dan. Objašnjava da on dolazi u BiH skoro svaki mjesec, i to zavisi od obima posla koji radi u svojoj državi ili u BiH.

“Što se tiče mog muža, on je jedna duša od čovjeka. Svaki dan se čujemo i vidimo preko tih videopoziva. Meni ne nedostaje tih lijepih riječi i upućivanja poljubaca”, priča Sarajka, ističući da je u potpunosti osjetila njegovo poštovanje i ljubav.

Prema riječima Sarajke, vrijeme dok joj muž nije u BiH koristi da bude s djecom, odmori se psihički i jednostavno “za sebe”.

“Kad je on tu, ja uživam, hodam…”, kaže ona.

Ženama koje se udaju za Arape ona savjetuje da moraju prihvatiti da im muževi neće biti tu konstantno, jer su već oženjeni, imaju djecu i posao u drugim državama.

“Ako je žena pristala da dijeli muža s drugom ženom, mora prihvatiti uslove koje nosi takav brak”, napominje ona.

Prilikom sklapanja braka sa Arapinom, Sarajka je dobila mehr (određena imovina ili iznos koji suprug daje ako dođe do razvoda). Uz to, naglašava, svaki joj mjesec daje određeni iznos kako bi mogla izdržavati sebe i djecu, kao i za druge troškove.

“Pretežno, oni traže žene koje su razvedene i imaju djecu, da im obezbijede neku budućnost. Njima nije u interesu da imaju djecu s tim ženama, mada ima i takvih slučajeva”, kaže ona.

(DEPO PORTAL)
online

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Bosanka udata za Arapa: Oni ne žele djecu s nama

Post by Podrinjac » 18 Dec 2016, 09:32

Para buši gdje burgija neće. A to naše Bosanke znaju najbolje.

Allah te nagradio, bar si otišla za vjernika.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Bosanka udata za Arapa: Oni ne žele djecu s nama

Post by Lavlje_srce » 18 Dec 2016, 12:20

U Islamskoj zajednici u BiH navode da nemaju podataka o ovoj pojavi. Ukoliko bi eventualno neki imam obavio takvo vjenčanje, bio bi disciplinski odgovoran, jer bi to značilo kršenje procedura koje postoje unutar Islamske zajednice.

Naime, prije obavljanja šerijatskog, u BiH je potrebno obaviti općinsko vjenčanje, koje se radi u skladu sa Porodičnim zakonom. Prema tom zakonu, nije moguća poligamija – da jedan supružnik ima više od jedne supružnice.
Pravo pitanje je ko ih je 'vjencao' kada se Islamska zajednica vec ogradjuje od ove vrste sponzorstva? Neki cevapdzija ili zlatar s Carsije?

Odvratni licemjeri i licemjerke. :bua

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bosanka udata za Arapa: Oni ne žele djecu s nama

Post by SPINERKA » 18 Dec 2016, 12:25

;)
Uz pristanak oca ili brata, Bosanke postaju druge, pa čak i treće žene stranim državljanima, ali ostaju živjeti u BiH, prenosi Hayat.ba.
Zasto im treba pristanak oca ili brata??

:kafa
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Bosanka udata za Arapa: Oni ne žele djecu s nama

Post by Krokodil Behko » 18 Dec 2016, 17:01

SPINERKA wrote:;)
Uz pristanak oca ili brata, Bosanke postaju druge, pa čak i treće žene stranim državljanima, ali ostaju živjeti u BiH, prenosi Hayat.ba.
Zasto im treba pristanak oca ili brata??

:kafa
Zato što su idioti i jedni i drugi, pa moraju po zakonu, sklopiti brak uz prisustvo i saglasnost svjesnih ljudi
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Bosanka udata za Arapa: Oni ne žele djecu s nama

Post by Mutevelija » 18 Dec 2016, 17:05

Može ih vjenčati i vehabijski imam ne vidim problem neki od Boga da moraš imati pečat Islamske Zajednice da bi ti brak bio halal.
Za Šerijatsko vjenčanje trebaju svjedoci.

Mada i Arapi su teški rasisti i izrabljivači, kolko samo izrabljivaju Pakistance.
Last edited by Mutevelija on 18 Dec 2016, 17:07, edited 1 time in total.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Bosanka udata za Arapa: Oni ne žele djecu s nama

Post by Vladimir RUS » 18 Dec 2016, 17:06

Tako to rade Arapi. Jedna za merak, druga za pokazati rodbini, treća za kućne poslove. Demokratija podržana od strane SAD-a. :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Bosanci združenim snagama prodaju Vlašić - Arapima

Post by Krokodil Behko » 04 Jan 2017, 10:05

Kupuju i preplaćuju kuće, plačeve, janjad, usluge, tepsija pite za 40 maraka
Image
Sve popularnija bosanskohercegovačka turistička destinacija - Vlašić, osim posjetilaca iz regiona, postaje atraktivna i državljanima zemalja Bliskog istoka, kojih je u posljednjih nekoliko godina sve više u BiH. Da njihov boravak nije samo turistički, uvjerili smo se prilikom naše jučerašnje posjete Vlašiću, gdje nas je već na ulazu u prvo selo Mudrike dočekala jedna Arapkinja, koja je, očekivano, odbila govoriti za naš list.

Skijaške staze

Zaputili smo se dalje. Ubrzo smo dobili potvrdu mještana da se arapski državljani masovno naseljavaju u srce Vlašića.

- Kupuju masovno i sve što vide. Uglavnom su to mjesta izdvojena od centra, gdje je nekad bilo pravoslavno stanovništvo - tvrdi Alem Mehić iz Mudrika.

Prema njegovim riječima, do sada su kupili više od 150 dunuma zemlje te izgradili 20 kuća, gdje prave i restoran.


- Kupuju kuće, ali i placeve. Sad su počeli kupovati i zemlju od FIS-a. Ovdje su plaćali 10.000 po dunumu, a gore, bliže skijaškim stazama, plaćali su 38.000 KM, barem su tako meni kazali - kaže Mehić.

Iako postoje špekulacije da zbog njihove ekspanzije mještani Babanovca i Vlašića negoduju, naš sagovornik tvrdi da su svi “živnuli” otkako su oni počeli dolaziti.

- Niko se ne buni što su ovdje. Pošteno plate. Od mene su ljetos kupili 200 janjadi, čak i preplate - govori nam Mehić.

Interesiranje za kupovinu objekata i zemljišta traje u posljednje dvije godine, a posebno je, kažu mještani, intenzivirano prošle godine. Ni Zejnil Mehić nema ništa protiv njihove okupacije bh. planine. Iako im nije prodavao zemljište, ipak kaže da zarađuje upravo zahvaljujući njima.


- Moja žena im sprema hranu. Vjerujte, pitu im prodajemo za 40 KM. Pravimo im i paprike te ostala naša domaća jela. Odlično plaćaju - kaže naš sagovornik.

Obećali posao

S druge strane, ima i onih mještana koji Arapima, kako kažu, ne bi prodali ni da im „plac prekriju zlatom“. Do sada su kupili kompletan Odžak, mjesto blizu malog ski-lifta, te placeve kod FIS-ovog kompleksa.

Obećali su da će osnovati firme, makar prodavnice, gdje bi uposlili mještane koji su im prodali placeve. Za sada nisu govorili da će praviti neke vjerske objekte, ali će, smatraju mještani, vjerovatno to učiniti kada se nasele. Na Vlašić, u svoje izgrađene vikend objekte, dolaze ljeti. Zimi nisu tu, ali postoje ljudi koji im nadgledaju i čuvaju objekte.

Prodao kuću i zemlju

Ferzo Mehić, mještanin Odžaka u mjestu Mudrike, prodao je Arapima kuću za 80.000 KM i dva dunuma zemlje.


- Prije dvije godine prodao sam im kuću. Dođe čovjek ovdje, bude 20 dana, a meni je dao kuću da tu živim i čuvam je. Prodao sam mu i zemlju, a sad će me i prijaviti - kaže Mehić i dodaje da se prije dolaska Arapa kvadrat zemlje prodavao za jednu, a sada košta deset KM.

Prave naselje

Uprkos snijegu koji je prekrio Vlašić, mašine, cigle i prateća oprema neophodna za izgradnju objekata nalaze se u sada već arapskim naseljima. Kako tvrdi Ferzo Mehić, u Odžaku planiraju napraviti novo naselje.

- Kupili su ovdje sve, 20 dunuma. Već je sve isparcelisano, čekaju se urbanističke i građevinske dozvole. Planiraju napraviti svoje kuće i vikendice - kaže nam Mehić.

Dolaze u velikom broju

Prema riječima Miroslava Matoševića, direktora Turističke zajednice SBK, oni nemaju informacije da se Arapi doseljavaju na Vlašić.


- Mi nemamo tih informacija. Činjenica, u posljednje dvije godine dolaze u velikom broju na Vlašić da ljetuju. Budu tu od maja do oktobra - kaže Matošević.

Brojke

80.000 KM platili jednu kuću
10.000 KM najniža cijena dunuma zemlje
150 dunuma kupljene zemlje
20 vikendica već izgradili
10 KM plaćaju kvadrat zemlje

(avaz)
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Bosanci združenim snagama prodaju Vlašić - Arapima

Post by Chloe » 04 Jan 2017, 10:09

E abd planiram u januaru vikend na Vlašiću,
provjerit ću ovu @Behkinu vijest i donijeti informacije iz prve ruke ... :123
@Behko se ovih dana čudno ponaša ... :zubi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Bosanci združenim snagama prodaju Vlašić - Arapima

Post by Krokodil Behko » 04 Jan 2017, 10:13

Chloe wrote: @Behko se ovih dana čudno ponaša ... :zubi
Zabranio mi doktor historijske teme, zbog čuvanja zdravlja i dostojanstva ljudi oko mene :(

Ućeram ljudima :kafa
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Bosanci združenim snagama prodaju Vlašić - Arapima

Post by Chloe » 04 Jan 2017, 10:19

Krokodil Behko wrote:
Chloe wrote: @Behko se ovih dana čudno ponaša ... :zubi
Zabranio mi doktor historijske teme, zbog čuvanja zdravlja i dostojanstva ljudi oko mene :(

Ućeram ljudima :kafa
Haaajde bolan, šta doktori znaju ... :zubi .. kako kruže glasine, jedna fina i sexy cura zagrijala se za tebe ... a ti o doktorima ... :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Bosanci združenim snagama prodaju Vlašić - Arapima

Post by Krokodil Behko » 04 Jan 2017, 10:37

Chloe wrote:
Krokodil Behko wrote:
Chloe wrote: @Behko se ovih dana čudno ponaša ... :zubi
Zabranio mi doktor historijske teme, zbog čuvanja zdravlja i dostojanstva ljudi oko mene :(

Ućeram ljudima :kafa
Haaajde bolan, šta doktori znaju ... :zubi .. kako kruže glasine, jedna fina i sexy cura zagrijala se za tebe ... a ti o doktorima ... :123
Ma nije to tačno :stop
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bosanci združenim snagama prodaju Vlašić - Arapima

Post by Bla » 04 Jan 2017, 10:39

ta crtica u naslovu baš onako rasistički zvuči :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96435
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34387 times
Been thanked: 21132 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bosanci združenim snagama prodaju Vlašić - Arapima

Post by Rum » 04 Jan 2017, 12:09

Arapi mrssh u Japan
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96435
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34387 times
Been thanked: 21132 times
Contact:
Status: Offline

Re: Bosanci združenim snagama prodaju Vlašić - Arapima

Post by Rum » 04 Jan 2017, 12:10

A narod bio dao i guzice za malo para
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Bosanci združenim snagama prodaju Vlašić - Arapima

Post by dr laganini » 04 Jan 2017, 13:30

..pogotovo kad ai gladan.. :hm

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37873
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Bosanci združenim snagama prodaju Vlašić - Arapima

Post by Pasaga » 04 Jan 2017, 14:53

...citav Manhatn...pola njujorka...
...i jos mnogo vise....
u americi.....su vlasnici arapi .....
...pa....sta .....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Bosanci združenim snagama prodaju Vlašić - Arapima

Post by dr laganini » 04 Jan 2017, 15:04

...i dobar dio europe...sad cucemo sto trump.kaze.. :zubi

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bosanci združenim snagama prodaju Vlašić - Arapima

Post by SPINERKA » 04 Jan 2017, 16:09

sta ocekujes od njega :misli
Image

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Bosanci združenim snagama prodaju Vlašić - Arapima

Post by dr laganini » 04 Jan 2017, 16:19

..pragmaticnost a ne floskule...

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests