BIJELJINA

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: BIJELJINA

Post by Krokodil Behko » 05 May 2015, 14:58

Vladimir RUS wrote:Prije rata je to bila obična kasaba (gradski dio), a okolina ravnica sa mnoštvo zemlje.

Danas je za neprepoznati i to ne samo kada se poredi stanje od prije 20 i više godina i kada se poredi današnje stanje, već i kada se poredi stanje od prije 10-15 godina i pno danas.

Više faktora je razlog za to, a jedan od najvažnijih jeste taj da su ljudi na tom prostoru i prije bili na neki način bogati (plodnom zemljom) samo tada je sve to kontrolisala država. Poslije povratka oduzete imovine taj kraj je postao jedan od najživljih krajeva u BiH i šire. Šta god da posadiš u tom kraju, može da nikne.
Ama nemaš ti pojma bolan, ili se praviš lud. Najbogatiji ljudi u BN prije rata, bili su ili Bošnjaci ili Cigani. Srba nigdje na mapi. Bilo je bogatih seljaka ali oni su bili seljaci :D To znači, da je imao bogatstvo u zemlji, mehanizaciji, kućama, kolima i to je to.

Nisu ni Janjarci (Bošnjaci) zaostajali za njima. Vjerovatno su u prosjeku bili i bogatiji, jer su bili stručni i za proizvesti i za prodati negdje dalje po pijacama. Nisu bili lijeni kao većina srpskih seljaka, koji su se tradicionalno (bar u to doba) držali pšenice i kukuruza.,

Da pojasnim pojam seljak u Semberiji. To znači, (bar u to doba) drž' se pluga, jer nisi talentovan za druge stvari. Ok, tu je i socijalizam kriv, jer je svjesno proizvodio idiote u srednjim zanatskim školama. To znači, neko završi tri godine srednje škole, a nije naučio ni taj zanat, a kamo tek neki drugi ili da je izučio usput i nešto o društvenim naukama.

Iz tog razloga sve zanatske i uslužne djelatnosti u centru Bijeljine i oko njega držali su Bošnjaci, koji su pretežno živili u gradu. Bez njih, nije se ni mogla zamisliti mala privreda. Naravno, tu su i prateći Albanci sa svojim pekarama i sljastičarnama :oo

Srba tek poneki. Pa ja se sjećam, kad je prva srpkinja otvorila frizeraj u centru. Neka rodom sa sela, pa joj babo imo para da kupi radnju. Ih, šta se tu okupi seljadije, ko u priči. Hoće da ih šiša "njihova majstorica" :ha

Da pojasnimo i zašto su Bošnjaci bili pretežno samo u gradu.
Vladimir RUS wrote:Poslije povratka oduzete imovine
Naravno, tu i tamo slučajno oduzet poneki dulum zemnlje od Srbina, morao se vratiti, pa i platiti. Bošnjacima ništa nije vraćeno ni iz 45. a i ono što su imali, oduzeto im je na razne načine od 1992. godine pa do danas. Nakupilo se seljadije sa svih strana BiH.

I još kad bi u obzir uzeli desetine i desetine hiljada duluma zemlje, oduzete od Bošnjaka 1918. godine?

I kad na sve to dodamo, da su ti semberski Srbi tu pridošli (u osmanskom vaktu) vlasi iz timočkog kraja?

Razvoj? Svi su se gradovi razvili od rata pa do danas. Nema to veze sa vrstom tla, jer sijanje pšenice i nije inn, niti je skupa ili tražena roba. Čak i mnogo manji gradovi, a ne računajući Sarajevo. Mislim da je Tuzla zbilja odskočila i ne može se ni prepoznati, niti ima išta zajedničko sa predratnim izdanjem.

E jedino si u pravu kad kažeš da je socijalizam sprečavao ekonomski bum privatnika, kako u BN, tako i u svim ostalim gradovima.
online

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: BIJELJINA

Post by Mala_Mu » 05 May 2015, 16:05

Vladimir RUS wrote:Prije rata je to bila obična kasaba (gradski dio), a okolina ravnica sa mnoštvo zemlje.

Danas je za neprepoznati i to ne samo kada se poredi stanje od prije 20 i više godina i kada se poredi današnje stanje, već i kada se poredi stanje od prije 10-15 godina i pno danas.

Više faktora je razlog za to, a jedan od najvažnijih jeste taj da su ljudi na tom prostoru i prije bili na neki način bogati (plodnom zemljom) samo tada je sve to kontrolisala država. Poslije povratka oduzete imovine taj kraj je postao jedan od najživljih krajeva u BiH i šire. Šta god da posadiš u tom kraju, može da nikne.

A tek lubenice :D

Moji dalji rodjaci uzgajaju Lubenice , koliko ih samo bude :bali

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: BIJELJINA

Post by Vladimir RUS » 05 May 2015, 17:08

Krokodil Behko wrote: Ama nemaš ti pojma bolan, ili se praviš lud. Najbogatiji ljudi u BN prije rata, bili su ili Bošnjaci ili Cigani. Srba nigdje na mapi. Bilo je bogatih seljaka ali oni su bili seljaci :D To znači, da je imao bogatstvo u zemlji, mehanizaciji, kućama, kolima i to je to.
I kažeš samo zemlja, kuća, kola, mehanizacija i to je to. Ma nema sirotinja je to, Behko moj. :oo

Čim oni imaju sve znači da nemaju ništa.

Srbi su i prije rata bili većina na opštini Bijeljina, a to što su Bošnjaci bili većina u (tada) užem dijelu opštine zvanom grad Bijeljina (koji tada skoro ništa nije odudarao od sela, osim ako izuzmemo zgradu opštine u centru grada i koji je tada bio manji nego što je sada) je posljedica istorijskih okolnosti u kojim su Age i Begovi zauzimali modernim riječnikom rečeno atraktivne lokacije, dok su hrišćansku raju gurali ka selu. Zato i jeste Bijeljina do prije 20-ak godina izgledala kao neugledna i prašnjava kasaba bez kanalizacije, a danas grad koji može da se poredi i sa drugim gradovima.
Krokodil Behko wrote:Nisu ni Janjarci (Bošnjaci) zaostajali za njima. Vjerovatno su u prosjeku bili i bogatiji, jer su bili stručni i za proizvesti i za prodati negdje dalje po pijacama. Nisu bili lijeni kao većina srpskih seljaka, koji su se tradicionalno (bar u to doba) držali pšenice i kukuruza.,
Prolazio sam kroz Janju prije 5 godina kada sam se vraćao sa mora. Zbite uličice, sve kuće nadžidžane jedna do druge. Mahala samo takva. Na pola puta između modernizovanog turskog orijenta i krcate ciganske mahale.

To je zatošto pšenicu i kukuruz je u to doba najviše potencirala tadašnja država tj. tačnije tadašnji sistem. Osim toga, Semberija je idealna za sadnju te dvije kulture. Čak što više, najidealnija je u bivšoj SR BiH i šire za to. Neće seljaci saditi mandarine u Semberiji. Ha ja.
Krokodil Behko wrote:Da pojasnim pojam seljak u Semberiji. To znači, (bar u to doba) drž' se pluga, jer nisi talentovan za druge stvari. Ok, tu je i socijalizam kriv, jer je svjesno proizvodio idiote u srednjim zanatskim školama. To znači, neko završi tri godine srednje škole, a nije naučio ni taj zanat, a kamo tek neki drugi ili da je izučio usput i nešto o društvenim naukama.
Eto i sam si potvrdio ono što ja tvrdim. Socijalizam. Država je tematski kreirala gradove. Bijeljina je bila zemišljena kao poljoprivredno i prehrambenoprerađivačko industrijska sredina (primjeri Bijeljinska Šećerana, prehrambena industrija Sava,, Žitopromet...), dok je susjedna Tuzla zamišljena kao hemijsko-industrijska sredina (zbog solane je izgrađena ifabrika hemijskih proizvoda Dita, prašak za veš sadrži veliku količinu soli), Brčko kao trgovačka sredina (zbog brčanske luke i značaja kao raskrsnica za autrougarsko carstvo, dakle još u doba austrougarskog carstva. Između ostalog zato Brčko je dobilo jednu od najvećih ako ne i najveću tržnicu na Balkanu) i dijelom poljoprivredni grad (pošto je Brčko po konfiguraciji terena veoma slično Bijeljini odatle i poljoprivredna industrija (Bimex, Bimal, Bosnaplod, Biljana, zatim nekadašnje Agrosjeme i Žitopromet Brčko i druge firme).

Tako ti je i danas i to svugdje u BiH. Niko nije pripremljen za praktični rad nakon školovanja. Sve neki ekonomisti, pravnici, komercijalisti, menadžeri i šta sve ne, a nemaju pojma ili imaju nešto pojma pa brljave, a o pokretanju vlastitog biznisa iz sfere za koju su se školovali da i ne govorim. BiH je džiberska zemlja. I kada pokreneš neki biznis, prethodno se školuješ za konobara, da bi na kraju otvorio benzinsku pumpu (lupam primjer). :lupa
Krokodil Behko wrote:Iz tog razloga sve zanatske i uslužne djelatnosti u centru Bijeljine i oko njega držali su Bošnjaci, koji su pretežno živili u gradu. Bez njih, nije se ni mogla zamisliti mala privreda. Naravno, tu su i prateći Albanci sa svojim pekarama i sljastičarnama :oo
Pa da, vidiš cige glancale cipele, šipci pravili koljače, ljimunadu i ljebac, a vi čukali bakar i dimili se zajedno sa ćevapima. :oo

Sve sama gospoda, u tadašnjem gradu sparam koga čak i neka sela su izgledala urbano.

Evo danas etno selo Stanišići izgledaju kao iz nordijske bajke za djecu, jedno sembersko selo ima bazene. a tu je zdravstveno turistički kompleks "Banja Dvorovi", eno i Slobomir gradi akva park vrijedan 36 miliona KM, a imaju i bazeni u Amajlijama.
Krokodil Behko wrote:Srba tek poneki. Pa ja se sjećam, kad je prva srpkinja otvorila frizeraj u centru. Neka rodom sa sela, pa joj babo imo para da kupi radnju. Ih, šta se tu okupi seljadije, ko u priči. Hoće da ih šiša "njihova majstorica" :ha
I ja viđam Bošnjake u Brčkom iako ih ima podosta. Valjda što se ne krećem puno u bošnjačkim krajevima i naletim na nekog Bošnjaka jedino ako on naleti na mene. :123
Krokodil Behko wrote:Da pojasnimo i zašto su Bošnjaci bili pretežno samo u gradu.
Ništa ti meni nisi objasnio već samo ispričao priču iz svog ugla.
Krokodil Behko wrote:Naravno, tu i tamo slučajno oduzet poneki dulum zemnlje od Srbina, morao se vratiti, pa i platiti. Bošnjacima ništa nije vraćeno ni iz 45. a i ono što su imali, oduzeto im je na razne načine od 1992. godine pa do danas. Nakupilo se seljadije sa svih strana BiH.
Ista priča ko u Federaciji u slučaju Srba. Eno u Sarajevu imaš svih "klanova", sa svih strana, a prednjače dva-tri "klana" zenički, sandžački i šiptarski. :oo

A što se tiče Sarajeva, eno ga u Brčkom, čak etnička struktura današnjeg Sarajeva umnogo nalikuje na onu sarajevsku prije rata. :)
Krokodil Behko wrote:I još kad bi u obzir uzeli desetine i desetine hiljada duluma zemlje, oduzete od Bošnjaka 1918. godine?
Misliš onih Turaka i Srba/Muslimana što su otišli u Tursku. Tada Bošnjaci kao nacija nisu postojali i bili su samo ideja u glavama autrougarskih moćnika. U Bijeljini je tada ostao samo onaj musliman koji se etnički deklarisao kao Srbin, a muslimani kao narod se tek spominje tokom Tita, a Bošnjaci tek u ratu, a prije toga je sve ovo bilo u vlasništvu austrougara. :D
Krokodil Behko wrote:I kad na sve to dodamo, da su ti semberski Srbi tu pridošli (u osmanskom vaktu) vlasi iz timočkog kraja?
Šta ćeš, neko je u ovoj zemlji nastao došao prije 100, 200, 300 i više godina, a neko 1993 godine.
Krokodil Behko wrote:Razvoj? Svi su se gradovi razvili od rata pa do danas. Nema to veze sa vrstom tla, jer sijanje pšenice i nije inn, niti je skupa ili tražena roba. Čak i mnogo manji gradovi, a ne računajući Sarajevo.
Pa hvala bogu/allahu/kristu da su se razvili.

Pšenica je mnogo bitna i sve bitnija, kao i zastupljena i sve zastupljenija povrtlarska i poljoprivredna kultura uopšte nego što ti misliš. Pšenica kao sirovina, pšenica kao prerađevina, pšenica kao sastavni dio nekog drugog proizvoda, pšenica kao input za neki drugi proizvod tojest kao proizvod od koga nastaje drugi proizvod (brašno, pa zatim hljeb, razna pekarska peciva, kolači itd, a za "proizvodnju" stoke poput recimo krava koje daje mlijeko koje završi u recimo čokoladi i ima tu bezbroj primjera, se koristi, jednostavno, pšenica). Pšenica je prehrambeno zlato bez kojeg nebi se uvišestručio broj stanovnika u svega nekoliko decenija.
Krokodil Behko wrote:Mislim da je Tuzla zbilja odskočila i ne može se ni prepoznati, niti ima išta zajedničko sa predratnim izdanjem.
Baš kao i predmet ove teme, uključujući i sve druge gradove u BiH.
Krokodil Behko wrote:E jedino si u pravu kad kažeš da je socijalizam sprečavao ekonomski bum privatnika, kako u BN, tako i u svim ostalim gradovima.
Jedino? Ej sad, budimo iskreni. ;)

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: BIJELJINA

Post by Vladimir RUS » 05 May 2015, 17:25

Mala_Mu wrote:A tek lubenice :D

Moji dalji rodjaci uzgajaju Lubenice , koliko ih samo bude :bali
Odatle uglavnom i dolaze domaće lubenice. Tu sam prvi put u životu vidio i držao u rukama lubenicu koja je, po mom subjektivnom osjećaju, imala 10, ako ne i više kila. Ne znam uopšte kako sam je uspio podići iz prve pošto mislio sam lubenica ko lubenica kad ono jeste vraga, iznenadi me, malo sam se kilavio dok je nisam uspio podići. :ha

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37879
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2282 times
Status: Online

Re: BIJELJINA

Post by Pasaga » 05 May 2015, 20:12

Vladimir RUS wrote:
Mala_Mu wrote:A tek lubenice :D

Moji dalji rodjaci uzgajaju Lubenice , koliko ih samo bude :bali
Odatle uglavnom i dolaze domaće lubenice. Tu sam prvi put u životu vidio i držao u rukama lubenicu koja je, po mom subjektivnom osjećaju, imala 10, ako ne i više kila. Ne znam uopšte kako sam je uspio podići iz prve pošto mislio sam lubenica ko lubenica kad ono jeste vraga, iznenadi me, malo sam se kilavio dok je nisam uspio podići. :ha
..prije koju godinu,kupih na pijaci karpuzu(lubenicu),28 kila.......
pitao sam trgovca odakle je....
veli sa Balkana.......
Cjelu sedmicu sam teso sa nje i jeo..... :D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: BIJELJINA

Post by Krokodil Behko » 05 May 2015, 20:14

Vladimir RUS wrote: I kažeš samo zemlja, kuća, kola, mehanizacija i to je to. Ma nema sirotinja je to, Behko moj. :oo
To je imao svako ko je imao bar deset duluma zemlje. Imao je i moj dajdža, pa nikad nije tvrdio da je bogat :cudi
Sinu je u ono doba, kupio vlastiti šleper i to baš šleper, a to u socijalizmu nije imao svako, pa i taj sin, imao je stan (možda još uvijek ima) u centru, a ni on ne tvrdi da je bogat :cudi

je posljedica istorijskih okolnosti u kojim su Age i Begovi zauzimali modernim riječnikom rečeno atraktivne lokacije, dok su hrišćansku raju gurali ka selu. Zato i jeste Bijeljina do prije 20-ak godina izgledala kao neugledna i prašnjava kasaba bez kanalizacije, a danas grad koji može da se poredi i sa drugim gradovima.
Ti bi prvo morao znati nešto o historiji tog grada, pa tek onda tako (samouvjereno) pričati o "istorijskim činjenicama", da ne ispadneš neznalica. Kužiš?

Nisu age i begovi ništa tu zauzimali, nego je njihovo sve u centru bilo 1000 godina unazad. Lahko ih je prepoznati. Otiđi u Bn, pa se raspitaj malo za Dragiće, Ljuboviće, Dubravčeviće itd. Ne, nisu oni kršćani, muslimani su, samo su od pamtivjeka tu i nisu ni mijenjali prezimena, da bi se kao starosjedioci tu i isticali. Pitaj gdje su im kuće i sl. Samo će ti se kazati sve oko centra BN.
Čuveni srpski gay pop Kačavenda, na njihovoj je zemlji bespravno sagradio onaj kič. Kužiš?
Njihova je ona džamija, njihovi su bili tu kad se prvi put pravila, njihovi su tu bili i kad je tu bila ona crkvica, čiji su temelji ispod džamije, a i nju su ti i tadašnji pravili, pa je isti pregradili u džamiju. Ha jah.. Njihova je prćija svakako, pa mogu kako hoće, zar ne? Koga boli klinac, ko šta radi sa svojom zadužbinom?

Što se tiče te sirote kršćanske raje, za koju kažeš da je potiskivana, kao što vidiš, nje NIJE NI BILO tada u BN, jer su svi domicilni, prešli u Islam. Novi hrišćani se tu pojavljuju u vidu Vlaha otuda od Timoka i dalje i to je to. Dovode ih Turci kao nagradu za odanu službu istima. Eto, tako počinje srpska historija u Semberiji.

Prolazio sam kroz Janju prije 5 godina kada sam se vraćao sa mora. Zbite uličice, sve kuće nadžidžane jedna do druge. Mahala samo takva. Na pola puta između modernizovanog turskog orijenta i krcate ciganske mahale.
Jako puno zaključaka, za jedan jedini prolazak kroz neko mjesto, a garant nisi pješke prolazio, zar ne? Riječ je o vjerovatno najboljim povrtlarima u BiH. Pitaj Fruita, eto. Držali su sve pijace po BiH, pa i šire i nema teorije da nisu bili bogati,. Zbijenih ulica ima, ali to je uslov za nastanak nečega što bi se moglo zvati gradom. Šta očekuješ da vidiš? Njivu od deset duluma u centru grada?
Bila je Janja i zasebna opština do šezdeset i neke, pa je ukinuše. Svjesno je sprječavan nastanak većinski bošnjačke opštine u tom kraju, dok s druge strane, vukojebina zvana Lopare, može postati zasebna opština.
To je zatošto pšenicu i kukuruz je u to doba najviše potencirala tadašnja država tj. tačnije tadašnji sistem. Osim toga, Semberija je idealna za sadnju te dvije kulture. Čak što više, najidealnija je u bivšoj SR BiH i šire za to. Neće seljaci saditi mandarine u Semberiji. Ha ja.


Izvini dečko, jesil ti siguran da se razumiješ oko poljoprivrede? Ja evo na brzinu izguglah, da se rekordni prinosi u Semberiji ni po čemu ne ističu u odnosu na prinose u HR.

http://www.agroklub.com/ratarstvo/rekor ... eni/15012/

http://swot.ba/wordpress/rekordni-prino ... ruza-u-rs/


Suština bi bila u tome, da je semberska zemlja pjeskovita, pa zato i imamo te Janjarce povrtlare, jer povrće traži rastresitiju zemlju. To je i logično. Đe si ti vidio dobru papriku iz teške crnice? Znači, Semberija je podesna za te stvari. Podesna je ona i za žitarice ali kao što vidiš, nema ona tu neku prednost ispred ostalih ravnica, pa i brežuljkastih terena, ako govorimo o kukuruzu.

Eto i sam si potvrdio ono što ja tvrdim. Socijalizam. Država je tematski kreirala gradove. Bijeljina je bila zemišljena kao poljoprivredno i prehrambenoprerađivačko industrijska sredina (primjeri Bijeljinska Šećerana, prehrambena industrija Sava,, Žitopromet...), dok je susjedna Tuzla zamišljena kao hemijsko-industrijska sredina (zbog solane je izgrađena ifabrika hemijskih proizvoda Dita, prašak za veš sadrži veliku količinu soli), Brčko kao trgovačka sredina (zbog brčanske luke i značaja kao raskrsnica za autrougarsko carstvo, dakle još u doba austrougarskog carstva. Između ostalog zato Brčko je dobilo jednu od najvećih ako ne i najveću tržnicu na Balkanu) i dijelom poljoprivredni grad (pošto je Brčko po konfiguraciji terena veoma slično Bijeljini odatle i poljoprivredna industrija (Bimex, Bimal, Bosnaplod, Biljana, zatim nekadašnje Agrosjeme i Žitopromet Brčko i druge firme).
U pravu si.

Tako ti je i danas i to svugdje u BiH. Niko nije pripremljen za praktični rad nakon školovanja. Sve neki ekonomisti, pravnici, komercijalisti, menadžeri i šta sve ne, a nemaju pojma ili imaju nešto pojma pa brljave, a o pokretanju vlastitog biznisa iz sfere za koju su se školovali da i ne govorim. BiH je džiberska zemlja. I kada pokreneš neki biznis, prethodno se školuješ za konobara, da bi na kraju otvorio benzinsku pumpu (lupam primjer). :lupa

Slažem se.

Pa da, vidiš cige glancale cipele, šipci pravili koljače, ljimunadu i ljebac, a vi čukali bakar i dimili se zajedno sa ćevapima. :oo

Sve sama gospoda, u tadašnjem gradu sparam koga čak i neka sela su izgledala urbano.
Ma nemoj?
Bijeljina je prije rata, imala taj Dom Omladine, na primjer, koji je bio poznata kulturna institucija širom YU, a sad? Imala je poznat muzej i jednu od najpoznatijih umjetničkih galerija u YU, ali ti se toga vjerovatno ne sjećaš. Tu je bila i ganc nova biblioteka, vjerovatno najljepša u YU u trenutku kad je sagrađena, a sad?

Godinama iza rata, tu nije bilo ni jebenog kina, a kamo tek nešto drugo.
Eeee, vidiš, to je to što ti hoćeš reći, kako je došao neko pametniji pa nešto napravio. Grad je ono što sam ti naveo, a ne jebene benzinske pumpe i marketi. Kužiš? Ne kužiš, znam, čisto se kulturološki ne slažemo

a evo i zbog čega...
Evo danas etno selo Stanišići izgledaju kao iz nordijske bajke za djecu, jedno sembersko selo ima bazene. a tu je zdravstveno turistički kompleks "Banja Dvorovi", eno i Slobomir gradi akva park vrijedan 36 miliona KM, a imaju i bazeni u Amajlijama.
I za tebe je to grad?

To može biti bajka samo za seljadiju, jer kod njih je sve kičasto, pa tako da im te stvari mogu biti zanimljive. Imao sam prijatelja slikara, koji mi se kleo, da ga je angažovao tako neki srpski seljak, da mu oslika zamrzivač sa raznim pejsažima :haha
Grad je ono gore što navedoh, a bilo je tu toga još. Bila su i dva pozorišta, a sad nema nijednog.. itd..itd..

Pa te bazene možeš danas naći svugdje, čak i u rudarskoj Brezi, jel ti znaš za to?

Misliš onih Turaka i Srba/Muslimana što su otišli u Tursku. Tada Bošnjaci kao nacija nisu postojali i bili su samo ideja u glavama autrougarskih moćnika. U Bijeljini je tada ostao samo onaj musliman koji se etnički deklarisao kao Srbin, a muslimani kao narod se tek spominje tokom Tita, a Bošnjaci tek u ratu, a prije toga je sve ovo bilo u vlasništvu austrougara. :D
Jel to te gatibo zabolilo ono oko doseljenja Vlaha, pa pišeš o tim fantomskim turskim doseljenjima u BiH, a znaš i sam da ih nije bilo? Koji Srbi? Jel misliš na ove već pominjane Rumune?

Pšenica je mnogo bitna i sve bitnija, kao i zastupljena i sve zastupljenija povrtlarska i poljoprivredna kultura uopšte nego što ti misliš.
Pa de mi onda pojasni, zašto hljeb u RS nije ništa jeftiniji, nego u SA, na primjer?
Ovdje ga ima i za pola marke na 350-400 gr. Čini mi se da ne može jeftinije.

Sjećam se srpske spike u Bijeljini, s početka rata: "Nema više Sarajevu naše pšenice i sigurno će pomrijeti od gladi". E pa eto, sad SA izađe na tržište i kupi američku pšenicu po mnogo povoljnijoj cijeni, samo ako im usfali. Eto toliko o bitnosti domaće pšenice.
Pšenica je prehrambeno zlato bez kojeg nebi se uvišestručio broj stanovnika u svega nekoliko decenija.
.......?
online

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: BIJELJINA

Post by drugrankovic » 07 May 2015, 06:00

dzaba vam rasprava... bio sam vise puta prije rata... selendretina! da na grad mislim, cuj grad... ni vidjelo grada!


pa bilo ti milo bilo ti krivo...

sad ce nama krokodil pojasnuj tu nacionalno ko se cim bavio...

sve u svemu selendretina i zaostalost...

a ko je sta radio jebe mi se...

i danas su seljoberi... jos grdji... i nimalo mi nijesu mili...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: BIJELJINA

Post by Vladimir RUS » 07 May 2015, 16:02

Bijeljina danas

Zgrada opštine

Image

Zgrada opštine noću

Image

Etno-selo Stanišići

Image

Image

Image

Centar za kulturu

Image

Image

Image

Bolnica

Image

Image

Image

Crkva

Image

Image

Image

:)

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: BIJELJINA

Post by Mala_Mu » 07 May 2015, 18:54

Ma pusti njega Vlado, potencira tu pricu kakva je Bijeljina bila prije rata, zar je vazno :cudi

Pogledajte kakva je sad :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: BIJELJINA

Post by Krokodil Behko » 07 May 2015, 21:53

Mala_Mu wrote:Ma pusti njega Vlado, potencira tu pricu kakva je Bijeljina bila prije rata, zar je vazno :cudi

Pogledajte kakva je sad :D
Naravno da je važno jer Karadžiću trenutno sude između ostalo i za genocid na području općine Bijeljina.

Sljedeći put, prvo malo razmisli pa onda piši post, da ne ispadneš i ti B ešalon stvaranja genocidne tvorevine.
online

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: BIJELJINA

Post by drugrankovic » 07 May 2015, 22:13

nemam rjeci

ovaj sikce gore no ljuta guja...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
radeta62
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2212
Joined: 27 Jun 2011, 15:06
Status: Offline

Re: BIJELJINA

Post by radeta62 » 08 May 2015, 15:39

Izgradila se Bijeljina i danas izgleda mnogo bolje nego pre rata sto je i normalno u 21 smo veku.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: BIJELJINA

Post by Julia-Klara » 08 May 2015, 16:00

Bijeljina :grana

kic,kic,kic do kica ... pokusaj imitacije velikih gradova, i na kraju samo ispadaju smijesni
:kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
radeta62
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2212
Joined: 27 Jun 2011, 15:06
Status: Offline

Re: BIJELJINA

Post by radeta62 » 08 May 2015, 16:20

Samo neka se gradi niko nije savrsen.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BIJELJINA

Post by laganini » 08 May 2015, 16:24

..nisam vidio kic na slikama :cudi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
radeta62
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2212
Joined: 27 Jun 2011, 15:06
Status: Offline

Re: BIJELJINA

Post by radeta62 » 08 May 2015, 16:44

laganini wrote:..nisam vidio kic na slikama :cudi
Kad izgradimo Beograd na vodi onda gradimo Bijeljinu na vodi. :hop

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: BIJELJINA

Post by Krokodil Behko » 08 May 2015, 19:49

Tako je to, kad papci procjenjuju urbanizaciju.
Likovi koji nikad u životu, nisu bili u pozorištu, pa ni ne znaju kako izgleda teatarska scena, te im se od scene maksuz pravljene za političare, učinila scena za teatarske predstave.

Čestitam seljadiji.
Pošlo im je za rukom, da naprave scenu ne visočiju od 3 metra u 21. vijeku. Podvig dostojan pažnje, imajući u vidu, da je glavni kulturni događaj u BN u prvih deset postratnih godina bila "jajarijada".

Abd u narednih 100 godina, bit će i pozorište.


Za slučaj javljanja "objektivnog i staloženog" forumaša, iza mog posta, da kažem odmah, nemaš pojma.

Ovo kaže čovjek koji je i osnovao i vodio BN poetski teatar i nije čeko internet, pa da i on nešto javno kaže. Imao je i radio emisiju birvaktile, a đe si bio ti seljače?
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26710
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14766 times
Been thanked: 3948 times
Status: Offline

Re: BIJELJINA

Post by Veca » 08 May 2015, 20:03

...ma,ljubi veca :ljub :ha
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BIJELJINA

Post by laganini » 08 May 2015, 20:14

Krokodil Behko wrote:Tako je to, kad papci procjenjuju urbanizaciju.
Likovi koji nikad u životu, nisu bili u pozorištu, pa ni ne znaju kako izgleda teatarska scena, te im se od scene maksuz pravljene za političare, učinila scena za teatarske predstave.

Čestitam seljadiji.
Pošlo im je za rukom, da naprave scenu ne visočiju od 3 metra u 21. vijeku. Podvig dostojan pažnje, imajući u vidu, da je glavni kulturni događaj u BN u prvih deset postratnih godina bila "jajarijada".

Abd u narednih 100 godina, bit će i pozorište.


Za slučaj javljanja "objektivnog i staloženog" forumaša, iza mog posta, da kažem odmah, nemaš pojma.

.....bice da si malo ljubomoran nisam mirio visinu ali cini mi se da nema veci razlika od kazalista napravljenih prije rata... :cudi

Ovo kaže čovjek koji je i osnovao i vodio BN poetski teatar i nije čeko internet, pa da i on nešto javno kaže. Imao je i radio emisiju birvaktile, a đe si bio ti seljače?
...
....
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: BIJELJINA

Post by drugrankovic » 08 May 2015, 20:20

radeta62 wrote:
laganini wrote:..nisam vidio kic na slikama :cudi
Kad izgradimo Beograd na vodi onda gradimo Bijeljinu na vodi. :hop

vi ste vec prodali ono sto ni temelje ne udarsite...

beograd na vodi... jos mu se ni pocetak ne zna a pare vec amljene


sunjam da ce iko da vas potrazi kao savjet
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests