1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37870
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2940 times
Been thanked: 2279 times
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by Pasaga » 01 Mar 2016, 11:09

Bosno i Hercegovino, sretan ti
Dan nezavisnosti kvislinga, ratnih profitera i kriminalaca!
:tooo
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119659
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12154 times
Contact:
Status: Offline

Kako su mediji 1992. godine izvještavali o referendumu

Post by Maja » 01 Mar 2016, 11:17

Image
Godine prolaze, a medijski izvještaju su dokaz da se politički odnosi u BiH sporo mijenjaju. Neposredno pred referendum o nezavisnosti BiH 1992. godine tadašnji politički zvaničnici koristili su medije za politička prepucavanja, i isticanje svojih ideja, a građani, bez obzira na to, bili su sigurni u svoj izbor.

Izbor građana nesumnjivo bila je nezavisna BiH, što su sve tri nacionalne grupe u BiH i odlučile na referendumskom pitanju 29. februara i 1. marta 1992. godine.

Međutim, neposredno prije održavanja referenduma u medijskim izvještajima predstavnici pobjedničkih nacionalnih stranaka na prvim demokratskim izborima (SDA, SDS i HDZ) na različite načine komentarisali su i vršili medijsku propagandu o rješenju krize u Jugoslaviji.
Image

Image

Image

Image

Image
Tako je tadašnji predsjednik Srpske skupštine u BiH Momčilo Krajišnik neposredno prije referenduma polagao nadu u Međunarodnu zajednicu i Lisabonski dogovor. S druge strane Radoslav Brđanin, predsjednik Autonomne regije Bosanska Krajina otvoreno je isticao kako je srpski narod najugroženiji u BiH, optužujući SDA kako joj nije stalo do jedinstvene Republike BiH.

Period prije izbora bio je obojen ekstremizmom svih nacionalnih boja, pisao je pred referendum Zoran Pajić. Građani su bili pod velikim pritiskom, jer su jedni prijetili onima koji će glasati, a drugi da će se znati ko nije glasao.

Kolika je polarizacija vladala uoči i na dan referenduma slikovito opisuju činjenice da je SDS tada otvoreno pozivao građane srpske nacionalnosti da ne glasaju na referendumu, dok su paralelno s tim npr. taksisti u Mostaru besplatno prevozili građane, poneseni euforijom o nezavisnoj BiH.

"BiH odlučuje o suverenosti", naslov je sarajevskog dnevnog lista Oslobođenje, prvog dana referenduma, 29. marta 1992. godine. Koliko je vladalo vjerovanje da će građani izglasati nezavisnost, najbolje ilustrira jedan podnaslov Oslobođenja prvog dana referenduma, gdje se već najavljuje kako će 02. marta 1992. godine o nezavisnosti BiH raspravljati i Evropska zajednica.

Većina svjetskih medija, a naročito američkih prognozirala je izglasavanje nezavisnosti BiH, što su prenijeli i domaći mediji.

Na referendumsko pitanje: "Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda BiH - Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?", preko 64 posto građana odgovorili je pozitivno. Tako su glasali svi, i Bošnjaci, i Hrvati i Srbi.
Image

Image

Image

Image

Image
BiH je dobila nezavisnost, ali radost nije dugo trajala. Ubrzo su se pojavile barikade, koje su bile uvertira u jedan od najmračnijih perioda u povijesti BiH. Ipak, građani ove zemlje sve su to prebrodili, i danas s ponosom, nažalost samo u FBiH obilježavaju Dan nezavisnosti. Dok se prisjećaju prošlosti, građanima ne preostaje ništa drugo nego da se nadaju kako će mediji u skorijoj budućnosti izvještavati o tome kako je 01. mart opće prihvaćen praznik u BiH.

klix.ba

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119659
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12154 times
Contact:
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by Maja » 01 Mar 2016, 11:27

I facebook nam čestita.


Image

Dan je nezavisnosti, Maja!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120404
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Kako su mediji 1992. godine izvještavali o referendumu

Post by Krokodil Behko » 01 Mar 2016, 11:27

Kako ono Slovenci kažu, karbo-parbo?
Što se mora, možda i jeste teško ali se mora.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81248
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10210 times
Been thanked: 7065 times
Status: Online

Re: Kako su mediji 1992. godine izvještavali o referendumu

Post by Julia-Klara » 01 Mar 2016, 11:28

:123 eh,kao da je juce bilo :julia
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by greeneyes » 01 Mar 2016, 11:30

Sretan ti Dan nezavisnosti Bosno i Hercegovino! :bih3
Samo sabura

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by REMB » 01 Mar 2016, 11:33

Sretan Dan nezavisnosti Domovino!

"SVA BOL SVJETA JE NOĆAS U BOSNI
OSTAJEM DA BOLU PRKOSIM
I NIJE ME STRAH STATI PRED ZID
JA ZNAM DA ZAPJEVAM
JA ZNAM DA POBJEDIM"

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by carobnjak N » 01 Mar 2016, 11:45

bejha :bih2
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by greeneyes » 01 Mar 2016, 13:21

Čak nam je i Schalke 04 poželio sretan dan nezavisnoti. :apl

Image
Samo sabura

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by Hannibal » 01 Mar 2016, 14:19

A roma?
🐽

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Kako su mediji 1992. godine izvještavali o referendumu

Post by Hannibal » 01 Mar 2016, 14:25

Eh kad se sjetim...
🐽

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by greeneyes » 01 Mar 2016, 15:36

Hannibal Lecter wrote:A roma?
Ima dosta roma u BiH.


Zašto volim Bosnu i Hercegovinu?

Banjalučki novinar Aleksandar Trifunović povodom Dana državnosti Bosne i Hercegovine napisao je sjajan tekst, koji vam u cjelosti prenosimo.

Volim zemlju Bosnu i Hercegovinu. Proveo sam u njoj cijeli život. Moji preci su ovdje došli mnogo prije datuma koje ja pamtim, seljaci, vrijedni ljudi od kojih sam potekao. Nisu vodili lak život, bilo je teško, nemaština i glad, djed je bio u dva svjetska rata, baka se porađala pod drvetom, otac pješačio do škole kilometrima. Oni nisu odustali od ove zemlje, pa neću ni ja.

Ne trebaju mi nikakvi datumi, na silu sklepane zastave, himna bez teksta ili povremena virtuelna histerija da me na to podsjeti, ja je volim i bez toga. Putujem Bosnom i Hercegovinom vrlo često i svugdje se osjećam dobro, iako putevi nisu bog zna šta. Ljudi koje sam na tim putovanjima upoznao učinili su me srećnim i moje su veliko bogatstvo. Putujem i sa svojom djecom Mihaelom i Marijom, jednako uživaju kao i ja, druže se sa svojim vršnjacima u Mostaru, Sarajevu, Trebinju ...


Image


A što volim da putujem ka Trebinju....uzmem dan pred sebe, vrijedi svake minute. Kanjonom do Jajca, zastanem gdje god mi se Vrbas učini ljepšim nego kada sam išao posljednji put, a prođem često. Posebno ranim jutrom, kada izmaglice zavijugaju nad urkoćenom vodom i zakite ga dodatno. Na Makljenu, svaki put ostanem zatečen kad ugledam obrise Ramskog jezera. Kako li je samo lijepo! Sa te strane Makljena, već počne da miriši Hercegovina. I vidi se za lijepog dana. Ako i ne, onda u Jablanici mora da ti zamiriši jagnjetina, pa Mostar... Onaj pravac od Jablanice do Mostara, to je najljepši put kojim sam se ikad vozio. Na trenutke imaš osjećaj da ideš kroz Neretvu, a ne pokraj nje.....Ovo je prelijepa zemlja, a to tako rijetko primjećujemo. Ne znamo ili ne želimo, svejedno.

Objašnjavati nekome zašto je odricanje od Bosne i Hercegovine glupost, zašto je štetno smatram gubljenjem vremena i uvredom za ličnu inteligenciju. Opet moram potcrtati - da nema Bosne i Hercegovine, ne bi bilo ni Republike Srpske, ni Federacije BiH, i obrnuto.

Istorija ove zemlje, njena kultura i, ono najvažnije, ljudski odnos, nisu počeli nakon referenduma o nezavisnosti Bosne i Hercegovine od Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, niti od potpisivanja sporazuma u Dejtonu, već, srećom po nas, mnogo ranije. Radni sto Petra Kočića je u Sarajevu, ne u Banjaluci, što je normalno, jer Sarajevo je najveći grad u zemlji, a u najvećim gradovima uobičajeno nastaju društvene, poslovne i kulturne elite u zemlji. To ne mijenja činjenicu da je Petar Kočić jedan od najvećih pisaca u zemlji, srpskih i bosanskohercegovačkih, kako god da vam odgovara dok ih čitate. Jer pisce treba neprestano čitati, a na neprestano im brojati krvna zrnca. Da nije tako, možda bi kuću Branka Ćopića, čije pismo Ziji Dizdareviću zaustavlja dah, obnavljali mi koji ga čitamo, a ne Azerbejdžan. Na svakih 50 kilometara imam nekog kome se mogu obratiti ako mi pukne guma ili mi se desi neki sličan belaj, a to nemam nigdje drugo. Iako u mojoj zemlji pričamo različite jezike, oni su, u najmanju ruku, neobično slični pa se, ako hoćemo, dobro razumijemo.

Na svim jezicima u BiH rečenica “Nemam ništa osim ljubavi za tebe” zvuči isto... Da ovo ponavljamo i mislimo svaki dan, bili bi bolji i Mi, i Oni i sve oko nas. Ali mi baš zato i nećemo.

Svake sedmice ovu zemlju napusti neko koga znam. To ne volim, jer ko će ostati?

Državu Bosnu i Hercegovinu ne volim. Gadi mi se ovaj vrhunski parazitski sistem zbog kog je najveći broj ljudi koji u njoj živi višak, puka statistika bez mrvice dostojanstva. Ne volim ovu državu zato što je i zakonom omogućila da bez posljedica možemo biti govna prema manjini tamo gdje god smo većina. Ne volim što ova država nikako da shvati kako je ovo lijepa zemlja i koliko u njoj ima dobrih ljudi.

Ova država nažalost ne zna kakvih u njoj rođaka ima, rođaci ...
Samo sabura

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26707
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14760 times
Been thanked: 3946 times
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by Veca » 01 Mar 2016, 15:44

:ljiljani
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kako su mediji 1992. godine izvještavali o referendumu

Post by Mutevelija » 01 Mar 2016, 16:33

Hannibal Lecter wrote:Eh kad se sjetim...
Jes tačno
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by Socrates » 01 Mar 2016, 16:58

Sretan Dan Drzavnosti svim gradjanima Bosne I Hercegovine.

U ime Dijaspore

Socrates
. . . . . . . . .

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by SPINERKA » 01 Mar 2016, 18:08

:cvijece
Image

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by Vladimir RUS » 01 Mar 2016, 18:39

Od sveg mjesta južnijeg od duše i srca čestitam ovaj nepostojeći praznik svima koji ga slave, a koji se slavi u FBiH, tačnije u jednom dijelu.

Ovaj današnji dan govori o onom čega nema, a to je zakon koji bi regulisao ovaj "praznik".

Samo u BiH ljudi može da se slavi nepostojeći praznik što govori puno i samoj zemlji u kojoj se taj praznik slavi.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by rethna » 01 Mar 2016, 19:15

:maja
Slab si provokator :zijeva
Question everything.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by Hannibal » 01 Mar 2016, 19:18

Samo nastavi da pises, napredovaces
🐽

b@jric
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 274
Joined: 08 Apr 2015, 23:33
Location: ⚜ Republika BiH ⚜
Status: Offline

Re: 1. mart - Dan nezavisnosti BiH

Post by b@jric » 01 Mar 2016, 19:23

⚜ Sretan Dan nezavisnosti ⚜
⚜ ⚜ Ne prihvatam himnu i zastavu koje mi je dejton dao, jer dejton mi je uzeo srce a dao zamišljene granice!!
Hoću ljiljane zlatne i zemlju tisućljetnu i hoću balkan na kojem heroji nisu ratni zločinci!! ⚜ ⚜

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests