Sarajevo

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Ljiljan
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 497
Joined: 20 Dec 2021, 20:05
Mood:
Has thanked: 75 times
Been thanked: 220 times
Status: Offline

Re: Sarajevo

Post by Ljiljan » 21 Dec 2021, 20:24

Meni je taj UNITIC i dan-danas najbolji highrise kad gledamo sve najveće gradove bivše Juge. Nije nikakav lokal-patriotizam, pogledaj slične zgrade po drugim gradovima kako su ostarile, a UNITIC ko vino. Štraus legenda!

User avatar
Ljiljan
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 497
Joined: 20 Dec 2021, 20:05
Mood:
Has thanked: 75 times
Been thanked: 220 times
Status: Offline

Re: Sarajevo

Post by Ljiljan » 02 Jan 2022, 17:39

Ovo Jajce da je neđe u SLO npr bilo bi hit destinacija kao što je ljubljanski šlos, bratislavski zamak, gradečki Šlosberg i sl, ispromovisano do bola. A kod nas...

Image

Ovako je Irhad Katana, student arhitekture, osmislio obnovu i veliki trg ispred.

Image
Image

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22243
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12755 times
Been thanked: 12350 times
Status: Offline

Re: Sarajevo

Post by Dori » 15 Jan 2022, 11:10

Image
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Ljiljan
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 497
Joined: 20 Dec 2021, 20:05
Mood:
Has thanked: 75 times
Been thanked: 220 times
Status: Offline

Re: Sarajevo

Post by Ljiljan » 15 Jan 2022, 14:49

Ove godine ništa nije rađeno da se zagađenje smanji. Ljudi još uvijek vjerovatno lože sve što im padne pod ruku ne razmišljajući o posljedicama., 160 000 registrovanih auta samo u Sarajevo, a gdje su ovi oko Sarajeva što su svaki dan bar 8h u Sarajevo iz opština Kiseljak, Visoko, Breza, Lukavica... To ode na preko 200 000 auta svaki dan.

Usput, smatram da mi u ex-yu ne možemo biti ni blizu najzagađeniji jer lista očitava uglavnom glavne i velike, milionske gradove svijeta. Masa njih, posebno po Aziji gdje ima mnogo industrije i 0 ekoloških zakona/pravila, nema te mjerače. Ovaj naš koji je očitao ovoliko je postavljen kod US ambasade na velikoj i vrlo prometnoj raskrsnici, a X puta sam prošao pored i po kiši/vjetru, kad se sve raščisti, a on bi neke brojke pokazivao pa spao na 30-50.

Lažem, evo mjere. :valja

Zbog velikog zagađenja zraka u Sarajevu zabranjen saobraćaj vozilima sa normom EURO2 i manjom

https://www.klix.ba/vijesti/bih/zbog-ve ... /220115044

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55519
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1861 times
Been thanked: 5568 times
Status: Offline

Re: Sarajevo

Post by Duminjo » 15 Jan 2022, 14:57

Kolko para, tolko muzike. Ne mozes uvoditi mjere neke narodu a te mjere sve kostaju.
Nit svi mogu voziti Nova auta nit se svi mogu grijati na plin ili loziti bukovinu..

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26570
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13847 times
Been thanked: 14111 times
Status: Offline

Re: Sarajevo

Post by ironman » 15 Jan 2022, 15:04

Pelet bez kuce oblozene stiroporom je beskoristan.
Jos cijena istog.
Masovno lozenje cvrstog goriva je iz nuzde ne sto ljudi vole zajebanciju sa lozenjem i ciscenjem..
A rijesit to moze samo Drzava.
Nikakvim sankcijama nego poticajima masovnog modela..
Sufinancirat utopljavanje privatnih objekata i kupovine ekoloski prihvatljivijih izvora toplote istima..
Subvencije prozvodjacima peleta na svaki moguci nacin da mogu jeftinije plasirati na trziste i zastitu cijene stanovnistvu BiH..
Prvi korak..oporezovati silni izvoz drveta koje u bescijenje odlazi u EU..
Pitanje kako jer EU..i onda zacarani krug..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Sarajevo

Post by The 51st State » 15 Jan 2022, 15:13

Ljiljan wrote: 15 Jan 2022, 14:49 Ove godine ništa nije rađeno da se zagađenje smanji. Ljudi još uvijek vjerovatno lože sve što im padne pod ruku ne razmišljajući o posljedicama., 160 000 registrovanih auta samo u Sarajevo, a gdje su ovi oko Sarajeva što su svaki dan bar 8h u Sarajevo iz opština Kiseljak, Visoko, Breza, Lukavica... To ode na preko 200 000 auta svaki dan.

Usput, smatram da mi u ex-yu ne možemo biti ni blizu najzagađeniji jer lista očitava uglavnom glavne i velike, milionske gradove svijeta. Masa njih, posebno po Aziji gdje ima mnogo industrije i 0 ekoloških zakona/pravila, nema te mjerače. Ovaj naš koji je očitao ovoliko je postavljen kod US ambasade na velikoj i vrlo prometnoj raskrsnici, a X puta sam prošao pored i po kiši/vjetru, kad se sve raščisti, a on bi neke brojke pokazivao pa spao na 30-50.

Lažem, evo mjere. :valja

Zbog velikog zagađenja zraka u Sarajevu zabranjen saobraćaj vozilima sa normom EURO2 i manjom

https://www.klix.ba/vijesti/bih/zbog-ve ... /220115044
Dolazio mi federalni inspektor ekologije u firmu skoro i cojek kaze sve je to suplja auta, lozista i slicno da imaju presudan uticaj na zagadjenje, Naime glavna fora je TE Kakanj emisija koja usljed nadmoskih visina i strujanja povremeno uzrokuje oblak zagadjenja iznad sarajeva i veli desumporizacija i ostala filterizacija bi rijesila problem u velikoj mjeri.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26570
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13847 times
Been thanked: 14111 times
Status: Offline

Re: Sarajevo

Post by ironman » 15 Jan 2022, 15:18

Kotlina sa maltene blokiranim strujanjem vazduha..
Faktora je puno ali prvi je masovno lozenje u Sarajevu..
Taj problem da se rijesi sve dolazno strujanje bi bilo podnosljivo..
Kako?
dream of spring..
...at dawn look to the east.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Sarajevo

Post by The 51st State » 15 Jan 2022, 15:23

Pelet, imas sumarije u kojima leze stotine hiljada tona drvnog otpada od kojeg se pravi pelet. Svaka sumarija bi morala imati mobilnu masinu za pravljenje peleta na licu mjesta prilikom ciscenja suma i 50tak zaposlenih najmanje koji bi se bavili striktno tim posloviima, tim bi cijena peleta bila manja od metra bukovine, no lakse je se glupostima baviti tipa kako su seljaci pobjedili danas i zeleni kadar ranije nekim svojim glupostima.
Last edited by The 51st State on 15 Jan 2022, 15:31, edited 1 time in total.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Sarajevo

Post by Taare » 15 Jan 2022, 15:25

Samo struja. Dvije veće he koje bi zamijenile te kakanj, plus ulaganje u solarnu, te energiju iz vjetra.
Da imamo dvije veće he, cijena struje bi se mogla spustiti tako nisko da se narodu ne bi isplatilo da loži.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Ljiljan
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 497
Joined: 20 Dec 2021, 20:05
Mood:
Has thanked: 75 times
Been thanked: 220 times
Status: Offline

Re: Sarajevo

Post by Ljiljan » 15 Jan 2022, 15:26

Duminjo wrote: 15 Jan 2022, 14:57 Kolko para, tolko muzike. Ne mozes uvoditi mjere neke narodu a te mjere sve kostaju.
Nit svi mogu voziti Nova auta nit se svi mogu grijati na plin ili loziti bukovinu..
Sve stoji. Naravno da ima i sirotinje kojoj ekoloski standardi nisu ni na kraj pameti vec golo prezivljavanje, ali ima i mnogo bezobraznih, nesavjesnih "gradjana" koji jednostavno nece. Moze im se...

Pogledaj ti Dorijev screenshot. Sarajevo, Skoplje, Zagreb, Beograd je isto jako cesto i ispred Sarajeva, Pristinu isto ne znam ni da li mjere... Pored toga sto ima sirotinje, ima vala i naopakog naroda koje samo po dzepu mozes udariti da bi nesto usvojio.

Ugl, problem je kompleksan i mora mu se pristupiti sa svih strana.

U pm, ispali smo iz Top 10, a ja reko' hajd' bar smo u necemu najbolji. Pali s 300 na 150.
Last edited by Ljiljan on 15 Jan 2022, 15:28, edited 1 time in total.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Sarajevo

Post by The 51st State » 15 Jan 2022, 15:27

Taare wrote: 15 Jan 2022, 15:25 Samo struja. Dvije veće he koje bi zamijenile te kakanj, plus ulaganje u solarnu, te energiju iz vjetra.
Da imamo dvije veće he, cijena struje bi se mogla spustiti tako nisko da se narodu ne bi isplatilo da loži.

Moze i to takodjer, recimo i pri ovim cijenama struje inverteri su najisplativiji, no problem ostaje izvor struje iz te elektrana, kakanj sarajevo mori i to se mora rijesiti.. ne vidim da se gigavati iz tuzle i kaknja mogu nadomjestiti a da ekologija ne vrisne.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26570
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13847 times
Been thanked: 14111 times
Status: Offline

Re: Sarajevo

Post by ironman » 15 Jan 2022, 15:30

The 51st State wrote: 15 Jan 2022, 15:23 Pelet, imas sumarije u kojima leze stotine hiljada tona drvnog otpada od koji se pravi pelet. Svaka sumarija bi morala imati mobilnu masinu za pravljenje peleta na licu mjesta prilikom ciscenja suma i 50tak zaposlenih najmanje koji bi se bavili striktno tim posloviima, tim bi cijena peleta bila manja od metra bukovine, no lakse je se glupostima baviti tipa kako su seljaci pobjedili danas i zeleni kadar ranije nekim svojim glupostima.
Eto gore sam to rekao.
Samo je pitanje kako?
Jer Drzava mora stati iza investitora na veoma dug period..
20/25 godina,cijena toga bi Drzavu manje kostala od lijecenja oboljelih od zagadjenja i sveg onog sto globalno zatopljenje nosi..
To znam ja i ti ali je pitanje kako da to dopre do Drzave i pokrene ju..
Jer skrseno je 60 miliona iz federalnog budzeta na podjelu obrtnicima..
Bespotrebni predizborni trik..
Otprilike po 3000 da ono pojednostavim..a neko je dobio i 15k zavisno broju uposlenika..
Znam da ce ljudima dobro doci ali ko posluje danas i pregrmio je te 3kmaraka mu ne znace puno..
Sa 60 miliona se u SK moglo svasta uradit..i to je minoran primjer..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Sarajevo

Post by The 51st State » 15 Jan 2022, 15:33

ironman wrote: 15 Jan 2022, 15:30
The 51st State wrote: 15 Jan 2022, 15:23 Pelet, imas sumarije u kojima leze stotine hiljada tona drvnog otpada od koji se pravi pelet. Svaka sumarija bi morala imati mobilnu masinu za pravljenje peleta na licu mjesta prilikom ciscenja suma i 50tak zaposlenih najmanje koji bi se bavili striktno tim posloviima, tim bi cijena peleta bila manja od metra bukovine, no lakse je se glupostima baviti tipa kako su seljaci pobjedili danas i zeleni kadar ranije nekim svojim glupostima.
Eto gore sam to rekao.
Samo je pitanje kako?
Jer Drzava mora stati iza investitora na veoma dug period..
20/25 godina,cijena toga bi Drzavu manje kostala od lijecenja oboljelih od zagadjenja i sveg onog sto globalno zatopljenje nosi..
To znam ja i ti ali je pitanje kako da to dopre do Drzave i pokrene ju..
Jer skrseno je 60 miliona iz federalnog budzeta na podjelu obrtnicima..
Bespotrebni predizborni trik..
Otprilike po 3000 da ono pojednostavim..a neko je dobio i 15k zavisno broju uposlenika..
Znam da ce ljudima dobro doci ali ko posluje danas i pregrmio je te 3kmaraka mu ne znace puno..
Sa 60 miliona se u SK moglo svasta uradit..i to je minoran primjer..
Nema sta stajati jarane, vec imas sumarije kao privredne subjekte, njihovo je samo da osmisle projekat i cost efficiency analizu za èkstenziiju njihovih poslovnih aktivnosti vezano za proizvodnju peleta. A realno to od sda nece doci jer je Hifa pelet monopolista i kupi kajmak.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Sarajevo

Post by Taare » 15 Jan 2022, 15:36

The 51st State wrote: 15 Jan 2022, 15:27
Taare wrote: 15 Jan 2022, 15:25 Samo struja. Dvije veće he koje bi zamijenile te kakanj, plus ulaganje u solarnu, te energiju iz vjetra.
Da imamo dvije veće he, cijena struje bi se mogla spustiti tako nisko da se narodu ne bi isplatilo da loži.

Moze i to takodjer, recimo i pri ovim cijenama struje inverteri su najisplativiji, no problem ostaje izvor struje iz te elektrana, kakanj sarajevo mori i to se mora rijesiti.. ne vidim da se gigavati iz tuzle i kaknja mogu nadomjestiti a da ekologija ne vrisne.
He salakovac je u onom vaktu izgrađena za četiri godine. Godišnje proizvede preko 400 gwh el. energije.
Te kakanj godišnje proizvede manje od 600 ghw.
Dakle, dvije poput salakovca i riješio si sve probleme.
Svi mi se morete obratit

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Sarajevo

Post by The 51st State » 15 Jan 2022, 15:38

Taare wrote: 15 Jan 2022, 15:36
The 51st State wrote: 15 Jan 2022, 15:27


Moze i to takodjer, recimo i pri ovim cijenama struje inverteri su najisplativiji, no problem ostaje izvor struje iz te elektrana, kakanj sarajevo mori i to se mora rijesiti.. ne vidim da se gigavati iz tuzle i kaknja mogu nadomjestiti a da ekologija ne vrisne.
He salakovac je u onom vaktu izgrađena za četiri godine. Godišnje proizvede preko 400 gwh el. energije.
Te kakanj godišnje proizvede manje od 600 ghw.
Dakle, dvije poput salakovca i riješio si sve probleme.
Dje?

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Sarajevo

Post by The 51st State » 15 Jan 2022, 15:41

Kolko ovakvih masina imaju nase sumarije, nula, a nije skupo, mogo bi i izvoziti koliko sumskog otpada ima za ocistiti svake godine.
pellet+mill.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Sarajevo

Post by Pasaga » 15 Jan 2022, 16:28

par ovih masina bi spustilo cjenu i na 100 maruna.
tO ZNAJU OVI STO DRZE MONOPOL.
Ucinit ce sve,i prisilu,da to ne zazivi.
Tako je svugdje,jbg...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Koteljubi_kadnisamtu
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6789
Joined: 17 Apr 2020, 03:03
Has thanked: 2640 times
Been thanked: 1212 times
Status: Online

Re: Sarajevo

Post by Koteljubi_kadnisamtu » 15 Jan 2022, 16:48

ironman wrote: 15 Jan 2022, 15:04 Pelet bez kuce oblozene stiroporom je beskoristan.
Jos cijena istog.
Masovno lozenje cvrstog goriva je iz nuzde ne sto ljudi vole zajebanciju sa lozenjem i ciscenjem..
A rijesit to moze samo Drzava.
Nikakvim sankcijama nego poticajima masovnog modela..
Sufinancirat utopljavanje privatnih objekata i kupovine ekoloski prihvatljivijih izvora toplote istima..
Subvencije prozvodjacima peleta na svaki moguci nacin da mogu jeftinije plasirati na trziste i zastitu cijene stanovnistvu BiH..
Prvi korak..oporezovati silni izvoz drveta koje u bescijenje odlazi u EU..
Pitanje kako jer EU..i onda zacarani krug..
To bi uradila svaka normalno uredjena drzava, a vidi nas gdje smo.
ne mozemo da obezbijedimo ni lijecenje dostojno covjeku, a kamoli sta vise
i onda jos pored svega svaki dan se vodi politicka borba za ocuvanje zemlje, koliki su nasi problemi ne bi ih ni jedna super bogata drzava mogla rijesiti
samo mozda kada bi se svaki gradjanin ukljucio u neku borbu
👌🌚

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Sarajevo

Post by insomnia » 15 Jan 2022, 16:50

Jes. Evo Francuska je uredjena drzava. Ne lozi se plaho cumur a glaj Pariza
Nego jel neko stvarno vjeruje da je Sarajevo zagadjenije od gradova po Indiji i Kini?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests