BiH pred najezdom hiljada migranata

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by storm » 21 Feb 2018, 07:29

Melek wrote: 21 Feb 2018, 07:24
storm wrote: 21 Feb 2018, 07:20
Socrates wrote: 21 Feb 2018, 06:35 Ko stoji iza ovog Mektica?

On se čini kao jedan od malobrojnih normalnih politicara na vlasti u BIH, pa je krajnje neobično da ga dosad niko nije razrijesio duznosti. :D.
I meni ja cool Mektić...mada uglavnom sve ostaje na riječima ali iz objektivnih razloga- zbog okruženja.
Bilo bi zanimljivo vidjeti, da obnaša neku utjecajniju poziciju.
Mene je totalno frapirala pojava jednog takvog ministra kakav je Mektic ali ne samo sto se tice njega. Imamo tu i Sarovica i jos par (Pandurevicka je sasvim ok) a svi su ni manje ni vise iz SDS-a, partije koju su osnovali osudjeni ratni zlocinci kalibra Koljevica, Krajisnika, Karadzica, Plavsicke (?) itd.. Koja transformacija, za ne povjerovati, sve same BH-patriote :oo
Pa ne znam....tako djeluju, konfrontiraju se ponajviše sa idiotima iz svog etnosa....a to zašto su i dalje u tim strankama :cudi
Isto je jučer visoko moralno postupio jedan hadezeovac u hrvatskoj.....za ne vjerovati :lupa
idem postaviti na doličnu temu :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Krokodil Behko » 21 Feb 2018, 10:25

storm wrote: 21 Feb 2018, 07:20
Socrates wrote: 21 Feb 2018, 06:35 Ko stoji iza ovog Mektica?

On se čini kao jedan od malobrojnih normalnih politicara na vlasti u BIH, pa je krajnje neobično da ga dosad niko nije razrijesio duznosti. :D.
I meni ja cool Mektić...mada uglavnom sve ostaje na riječima ali iz objektivnih razloga- zbog okruženja.
Bilo bi zanimljivo vidjeti, da obnaša neku utjecajniju poziciju.

Na žalost, kod nas je takav politički sistem, da bez obzira na to koju dužnost obavlja, ruke će mu biti vezane :cudi

Na kraju priče, sav uticaj se slije u ruke vođa stranaka, iliti etno pokreta i pored tolikih parlamenata i vlada, direkcija i ministarstava, sve se odluči u nekoj kafani, ako se odluči, a uglavnom se NE odluči.

Melek wrote: 21 Feb 2018, 07:24
storm wrote: 21 Feb 2018, 07:20
Socrates wrote: 21 Feb 2018, 06:35 Ko stoji iza ovog Mektica?

On se čini kao jedan od malobrojnih normalnih politicara na vlasti u BIH, pa je krajnje neobično da ga dosad niko nije razrijesio duznosti. :D.
I meni ja cool Mektić...mada uglavnom sve ostaje na riječima ali iz objektivnih razloga- zbog okruženja.
Bilo bi zanimljivo vidjeti, da obnaša neku utjecajniju poziciju.
Mene je totalno frapirala pojava jednog takvog ministra kakav je Mektic ali ne samo sto se tice njega. Imamo tu i Sarovica i jos par (Pandurevicka je sasvim ok) a svi su ni manje ni vise iz SDS-a, partije koju su osnovali osudjeni ratni zlocinci kalibra Koljevica, Krajisnika, Karadzica, Plavsicke (?) itd.. Koja transformacija, za nepovjerovati, sve same BH-patriote :oo

Moraju, jer im je Dodik ukrao politiku, a potrebno je i njima, da raskrste s tim ogromnim balastom ratne (zločinačke) prošlosti. Čisto mi bude žao, kad vidim kako se Mirko Šarović više trudi, nego neki ministri Bošnjaci, ili kad ona Pandurevićka u Parlamentu hara i bori se za nešto što ni nema veze sa samom RS, ali ima veze s izgradnjom boljeg političkog sistema.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Mutevelija » 20 Mar 2018, 18:00

Zamisljam aplikaciju za posao.

"Možete li me primiti da radim imam jedno 5 migranata hranim"
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Mutevelija » 20 Mar 2018, 18:01

Image
U narednih 15 dana očekuje se dolazak 1.000 migranata u BiH
Prema podacima Službe za poslove sa strancima BiH u narednih 15 dana u našu zemlju trebalo bi stići blizu hiljadu migranata, objavile su zvanične institucije UN-a.
Iz Agencije za migracije UN-a navode da kroz mehanizam za finansiranje podupiru Vladu Bosne i Hercegovine (Vijeće ministara) za rješavanje hitnih potreba koje proizilaze iz povećanog broja doseljenika i tražitelja azila.

Na zvaničnoj stranici Ureda za koordinaciju humanitarnih poslova UN-a ReliefWeb navedeno je da od kraja 2017. godine BiH bilježi stalno povećanje broja migranata koji ulaze u zemlju iz Crne Gore, kao i s različitih graničnih prijelaza sa Srbijom.

Tokom 2017. godine uhapšeno je 755 osoba tokom ilegalnog pokušaja ulaska u BiH. Poređenja radi, taj broj je 2016. godine iznosio 240 osoba. Podaci iz januara i februara 2018. godine potvrđuju trend s kojim se suočavaju pripadnici Granične policije BiH s obzirom na to da je u ova dva mjeseca registrovano 520 osoba prilikom ilegalnog ulaska u našu zemlju.

BiH ne raspolaže ni dovoljnim smještajnim kapacitetima, jer su svi centri maksimalno popunjeni, što ostavlja tražitelje azila da pronalaze alternativne smještaje. Dalje se navodi kako brojne nevladine organizacije, građani i džamije izlaze ususret migrantima.

Ova populacija postala je posebno vidljiva u nekim područjima uključujući središte Sarajeva, općinu Ilidža, a u manjoj mjeri i na područjima u blizini graničnih prijelaza poput Velike Kladuše, Višegrada i Trebinja.

Na zvaničnoj stranici Ureda za koordinaciju humanitarnih poslova UN-a navodi se da se prema izjavi direktora Službe za poslove sa strancima BiH očekuje da će više od 1.000 ljudi stići u BiH u narednih 15 dana.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Hannibal » 20 Mar 2018, 18:02

bujrum migranti. ima kod chloe mjesta
🐽

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Mutevelija » 20 Mar 2018, 18:13

Kako oni uče Kur'an :hm hej kad sam bio u Zagrebačkoj pa jedan tamnoputi uči ma ko čitanku
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Nice try » 21 Mar 2018, 08:49

"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Krokodil Behko » 21 Mar 2018, 10:05

Vlasti se pripremaju, za dolazak oko 1000 migranata, u BiH i to je već neka cifra. Vjerovatno ih ima još toliko unutar granica, ako ne i više. Čini mi se, da su na tom linku, slike, ispred njemačke ambasade :hm
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102602
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 3078 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Chloe » 21 Mar 2018, 10:10

Svi smo mi imali nekakve pripreme vezane za takvu situaciju,
pripremane prostorije, nakva predavanja bla bla bla ... kad su se ljudi pojavili,
pa prvi koji su odgovorni su Granična policija - ali su nespremni bili totalno,
pišem za situaciju kod nas ... :grana
Last edited by Chloe on 21 Mar 2018, 10:32, edited 1 time in total.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by storm » 21 Mar 2018, 10:29

Njemacka puni avione i salje natrag...sumnjam da ce ovi igdje vise moci.
Vezano na to, cak se prica, da se Turskoj presutno odobrava zauzimanje dijela Sirije, koji treba postati refugee zone...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Mutevelija » 21 Mar 2018, 10:53

Treba ih u Rs poslati.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Krokodil Behko » 19 Apr 2018, 09:27

Grupa migranata u parku kod Vijećnice, građani im kupuju hranu i traže smještaj


Image

U parku prekoputa Vijećnice u Sarajevu nalazi se blizu 20 migranta, među kojima su i djeca, koji preko Bosne i Hercegovine pokušavaju stići u neku od evropskih zemalja. Prešli su dalek put, gladni su i žedni, neki od njih imaju i zdravstvenih problema i potreban im je smještaj. Grupa građana se organizovala i odlučila im pomoći.
"Prišla sam i pitala ih treba li im pomoć i oni su rekli da treba. Kupila sam im hranu, povrijeđene sam odvela u Opću bolnicu 'Prim. dr. Abdulah Nakaš', neki od njih nisu mogli ni hodati pa sam im plaćala taksi ili molila vozača tramvaja da nas vozi besplatno", kazala nam je Denisa Štefan, jedna od osoba koje im pomažu.

Ističe da izbjeglice najčešće dolaze iz Pakistana, Libije, Sirije, Egipta, Alžira, Maroka i Tunisa, da slabo govore engleski jezik i da žele otići u zemlje zapadne Evrope. No, prije toga im je potrebna pomoć.

"Trebaju im hrana i smještaj, inače će biti prinuđeni da kradu od turista ili lokalnog stanovništva. Pokušavam im pomoći na razne načine, molim druge da ih smjeste ili im platim smještaj. Apelujem na vlast da im pomogne, jer su i nama drugi pomagali kada je bilo potrebno", rekla je Denisa.

Podsjećamo, nadležne institucije u BiH u posljednjih nekoliko mjeseci zabilježile su veliki priliv migranata. Međutim, niko od njih ne želi ostati u BiH koja im služi samo kao tranzitna ruta na putu za evropske zemlje u kojima uglavnom imaju nekoga od rodbine ili prijatelja.


(klix)




Raste broj migranata u Bihaću, gradske vlasti u strahu od eskalacije problema


Veći broj migranata nalazi se na ulicama Bihaća, a vidljivi su oko džamija, napuštenih objekata, po parkovima, u blizini pojedinih institucija i fakulteta. Pomoć neznanim gostima pružaju tek pojedine nevladine organizacije, a gradske vlasti traže pomoć viših nivoa i nadležnih službi.
U posljednje vrijeme, migranti su lako uočljivi na ulicama Bihaća, a gradonačelnik Šuhret Fazlić kaže da, bez imalo preuveličavanja, povećan broj stranih državljana širom grada postaje problem.

"To zaista jeste problem. Mi nemamo podatke koliko je to, nemamo preciznih brojki, ali ako vidite da ljudi spavaju po džamijama, provaljuju u vikendice, naseljavaju prostor ispred Islamskog pedagoškog fakulteta, spavaju na prostoru stadiona Jedinstva, da su vidljivi po parkovima, mislim da je to evidentan problem. Mene više brine šta može uslijediti nakon toga. Očigledno je da sistem koji je trenutno postavljen u državi ne vodi puno računa o tome. Ovi ljudi odnekud dolaze, imaju uz sebe nekakve papire, evidentni su na ulicama Bihaća i pokušavaju preći granicu. Ja se bojim eskalacije problema", rekao je Fazlić za Klix.ba.

Bojazan od eskalacije problema


Zbog evidentnog problema, Fazlić će sutra organizirati sastanak na koji je pozvao sve nadležne kantonalne, federalne i državne institucije, kako bi oformili "krizni štab" koji bi problem migranata stavio pod kontrolu.

"Ja sam već zvao Ministarstvo civilnih poslova BiH i Ministarstvo sigurnosti BiH. Jednostavno, za ove rubne općine moraju postojati neki planovi i kako će država reagovati u toj poziciji. Ne smije se desiti da nama ovdje dođe nekoliko hiljada ili, ne daj Bože, nekoliko desetina hiljada, izbjeglica, pa da imamo i humanitarni i sigurnosni problem, a da grad bude prepušten sebi da se nosi s tim", kazao je Fazlić.

On je prije nekoliko dana razgovarao i sa članicama Udruženja Solidarnost, jednim od rijetkih nevladinih udruženja koje je pokrenulo aktivnosti na prikupljanju hrane, odjeće i obuće za migrante u Bihaću.

"Te žene su jedine za sada koje vode brigu o tim ljudima, pomažu im i nose hranu. Ovo je, trenutno, humanitarni problem i sramota je da ljudi spavaju po parkovima. Ja ne mogu gledati da majka sa djetetom nema gdje prenoćiti i da spava u parku na klupi. Ne mogu, a da nešto ne poduzmem. Tako da je ovo prvenstveni humanitarni problem, no može prerasti i u sigurnosni, pa da Bihać na kraju bude preplavljen izbjeglicama. Mi se s tim ne možemo nositi na ovakav način. Mora postojati državna politika kada je to u pitanju", ističe Fazlić.

Pomoć migrantima pružaju pojedine nevladine organizacije


Zemira Gorinjac iz Udruženja Solidarnost kazala nam je da migrantima u posljednje vrijeme pružaju pomoć u vidu hrane ili odjeće, i to onima koji su dolazili u blizinu Islamskog pedagoškog fakulteta.

"Prije nekoliko dana bilo ih je 50-tak, a nakon intervencije policije razišli su se po gradu, dok su se neki vratili u Sarajevo. Jučer smo donijeli hranu za njih 20-tak. Koliko ih ima u Bihaću, to niko ne zna. Oni koji imaju novac spavaju u motelima ili iznajmljenim kućama. Mi se trudimo da im obezbijedimo doručak, ručak i večeru, a hranu im uručujemo u Aleji u blizini stadiona Jedinstvo. Vjerujem da ćemo ih za nekoliko dana, čim otopli, nailaziti svugdje po gradu, jer su tako radili i u gradovima u susjednim državama", kaže Gorinjac.

Ona ističe da se u Bihaću momentalno nalaze samo muškarci i tek poneka žena sa djetetom, no smatra da će sa ljepšim danima krenuti i njihove žene i djeca koji se nalaze u prihvatnim centrima u Sarajevu.

"Smatram da ih je bitno držati pod kontrolom, u smislu broja i kretanja. Ljudi često ne shvataju da i među njima postoji nacionalna i vjerska netrepeljivost, jer i među njima postoje razne skupine. Indijci se grupišu, Pakistanci, Afganistanci i netrepeljivosti među njima postoje“, objasnila je Gorinjac.

Poziv nadležnima za pravovremenu reakciju


Ona je istakla da će Udruženje Solidarnost nastaviti pomagati ove ljude u okviru svojih mogućnosti, ali nikako ne želi i neće preuzeti brigu o njima pored institucija koje su to zakonom obavezne.

"Ne pristajemo da se problem migranata nama da u ruke i tako se oni koji su u obavezi izmaknu", napomenula je.

Gradonačelnik Bihaća je kazao da se u ovaj problem moraju uključiti državne i federalne institucije, a da će lokalna zajednica biti dio tima kako bi se pomoglo ovim ljudima. Istakao je da su Bišćani bezbroj puta do sada pokazali humanost i to će uraditi i u slučaju migranata, no isto tako je napomenuo da je novonastalu situaciju potrebno staviti pod kontrolu, kako kasnije ne bi imali veće probleme.

Prema službenim podacima Granične policije BiH, od 1. januara do 31. marta 2018. u pokušaju ilegalnog prelaska državne granice u blizini GP Izačić otkriveno je 56 državljana zemalja visokog migracijskog rizika. Pored toga, službenici Granične policije BiH evidentirali su 14 osoba sa zahtjevom za azil u BiH, te 27 osoba s nezakonitim boravkom u području koje pokriva ova jedinica. Procesuirane osobe su predate pripadnicima Terenskog centra Bihać Službe za poslove sa strancima BiH.


(klix)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Krokodil Behko » 19 Apr 2018, 10:47

IZ AFGANISTANA, PREKO SRBIJE, DO BiH: Policija u Rudom otkrila 28 ilegalnih migranata


Image

Policijski službenici Policijske stanice Rudo su 18.04.2018. godine u 11,15 sati, prilikom obavljanja redovnih poslova i zadataka, a postupajući po Planu sprečavanja ilegalne migracije, na lokalnom putu Mioče - Mokronozi, tačnije u mjestu Mioče, opština Rudo, zatekli dvadeset i osam ilegalnih migranata.

Tom prilikom utvrđeno je da se radi o migrantima oba pola i različite životne dobi, koji su državljani Afganistana i koji su na područje Republike Srpske BiH ušli iz susjedne zemlje, Srbije.

Svih pronađeni ilegalni migranati isti dan predati su pripadnicima Granične policije BiH - terenska jedinica Istok u Višegradu, na dalji rad i postupanje sa istima.

Od 1. januara do 15. aprila 2018. godine u pokušaju ili neposredno nakon ilegalnog prelaska državne granice pripadnici Granične policije BiH otkrili su 1.036 državljana zemalja visokog migracijskog rizika, što je značajno povećanje u odnosu na isti period 2017. godine.

Uz navedeno, 1.191 osoba je spriječena da uđe u BiH na način da su odustali od pokušaja prelaska granice zbog angažiranja policijskih službenika na samoj graničnoj liniji s Crnom Gorom i Srbijom.



(Patria/SB)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

U Sarajevu održan hitni sastanak zbog sve većeg broja migranata

Post by Krokodil Behko » 09 May 2018, 10:22

Image

Na poziv općinskog načelnika Općine Stari Grad Sarajevo Ibrahima Hadžibajrića danas je održan hitni sastanak povodom sve većeg broja migranata u Sarajevu, konkretno u parku prekoputa Vijećnice, ali i na drugim lokacijama.

Sastanku su prisustvovali načelnici Novog Sarajeva i Trnova Nedžad Koldžo i Ibro Berilo, dogradonačelnik Grada Sarajeva Ivica Šarić, Lejla Mujkić, šefica kabineta premijera Kantona Sarajevo, dr. Sead Jamakosmanović iz Federalnog Crvenog križa, načelnik uprave PS Stari Grad Nusret Selimović, te predstavnici Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS, Općine Centar i MUP-a KS.

Pomoć u rješavanju ove problematike ponudili su direktor TIKA-e u BiH Omer Faruk Alimc i predstavnik Ambasade Republike Turske Omer Cetres koji su također prisustvovali sastanku.

Načelnik Hadžibajrić je kazao da je sazvao sastanak kako bi se povukli konkretni potezi u rješavanju problema migranata sa kojim se ne suočava samo Stari Grad i Sarajevo, nego i BiH.

- Iz tog razloga na današnjem sastanku doneseni su zaključci koji će biti upućeni Predsjedništvu BiH od kojeg će se tražiti da u što kraćem roku odredi lokacije vojnih kasarni u BiH u koje se mogu smjestiti migranti. Drugi zaključak je da se što prije izvrši registracija migranata na licu mjesta, a da se nakon toga transportuju u kasarne koje odredi Predsjedništvo BiH - kazao je Hadžibajrić.

Dodao je da su općine izrazile spremnost da pomognu u opremanju kasarni u koje će migranti biti smješteni potrebnim sadržajima kao što su dušeci, kreveti, deke i ostalo.

- Spremnost u rješavanju ove krize ponudila je i Islamska zajednica BiH gdje smo jučer održali sastanak sa reisom Huseinom ef. Kavazovićem i dogovorili da i oni učestvuju u skladu sa svojim mogućnostima - kazao je Hadžibajrić.

Na ozbiljnost situacije ukazao je i načelnik uprave PS Stari Grad Nusret Selimović koji je kazao da je sa sigurnosnog aspekta situacija veoma napeta, te da je prisutan svakodnevni priliv novih migranata.

- Naši podaci pokazuju da je među migrantima najmanji broj onih sa ratom zahvaćenih područja, uglavnom su to osobe afro-azijskog porijekla, dvanaest do trinaest etničkih skupina: od Nigerije, Libije, Alžira, Maroka, Pakistana, Afganistana...Među tim ljudima ima raznih socijalnih slojeva, a ima i onih koji prema informacijama iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć i po indikatorima boluju od teških zaraznih bolesti i s te strane je vrlo ozbiljna situacija. Među njima je i značajan broj onih koji su užiovaci raznih opijata, narkotičkih sredstava - kazao je Selimović.

Upozorio je da je do sada zabilježeno više incidenata, ali srećom bez većih posljedica.

- Potrebno je izvršiti pritisak na odgovarajuće nivoe vlasti da se svi migranti registruju i na neki način stave pod kontrolu - kazao je.

U Općini Trnovo se, prema riječima općinskog načelnika Ibre Berila sa ovim problemom suočavaju već šest mjeseci zbog azilantskog centra u Delijašima. On je upozorio da se migranti registruju u azilantskim centrima, ali ih potom napuštaju i tu nastaje problem.

- Mi se već pola godine nosimo s tim problemima. Općina Trnovo, kao lokalna zajednica dobija kazne koje moramo plaćati zbog prekršaja koje migranti naprave na Sokocu ili negdje drugo, samo zato što su registrovani u Delijašima. Tu su i brojni drugi problemi, krađe, provale u vikendice naših građana, neadekvatni uslovi, nepostojanje prevoza i drugo - kazao je Berilo.

Po njemu problem se mora sistemski rješavati na državnom nivou.

- Potrebno je da podhitno Vijeće ministara BiH ozbiljno pristupi ovoj problematici i pristupe izmjeni zakona. Država mora preuzeti ovo pitanje i odgovornost na sebe - kazao je Berilo.

Federalni Crveni križ se svim svojim kapacitetima stavio u rješavanje ovog problema. Dr. Sead Jamakosanović je pružao zdravstvenu pomoć migrantima prekoputa Vijećnice i kaže da je nailazio na različite slučajeve.

- Pružao sam zdravstvenu pomoć migrantima i nailazio na razne slučajeve, od onih koji pješke dolaze iz pravca Crne Gore sa povredama na nogama, do onih koji u Beograd slijeću avionom, sa ruksakom na leđima. Tačno je da su mi tražili lijekove koje koriste ovisnici, a bio sam svjedok i brojnim sukobima među grupama migranata. Lično sam vidio spiskove migranata koji su stigli iz Beograda kod ljudi koji tamo rade kao volonteri i zato smatram da je i njih potrebno provjeriti - kazao je dr. Jamakosmanović.

On je naglasio da je Federalni Crveni križ u Bihaću našao najbolji model za rješavanje ove krize, te preporučio njegovu primjenu i u Sarajevu, ali je potrebno da se proces rješavanja odvija na nekoliko nivoa vlasti.

Iz Ambasade Republike Turske u BiH kazali su da će o današnjim zaključcima informisati turski Crveni polumjesec i Upravu za katastrofe i urgentna stanja pri Vladi Turske (AFAD), te zatražiti pomoć.

Zaključci sa današnjeg sastanka bit će upućeni Predsjedništvu BiH, Vijeću ministara BiH i Ministarstvu sigurnosti BiH, te je naglašeno da se očekuje konkretan potez i odgovor Predsjedništva BiH i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića od kojeg se očekuje da odredi lokacije vojnih kasarni u koje bi se mogli smjestiti migranti.


(Nap.ba)
online

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu održan hitni sastanak zbog sve većeg broja migranata

Post by Nice try » 09 May 2018, 12:57

Dobro su se sjetili da treba barem registrovati sve one ljude koji dolaze, pomoći im, ponuditi smještaj umjesto noćenja po parkovima i sl.
Sve nam je ovako.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu održan hitni sastanak zbog sve većeg broja migranata

Post by Socrates » 09 May 2018, 13:03

MigrantI su ljudi koji se sele sa jednog mjesta na drugo unutar jedne zemlje.
Ova vijest nije o migrantima nego o imigrantima.

Valjda bi političari i novinari barem toliko trebali znati.
. . . . . . . . .

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu održan hitni sastanak zbog sve većeg broja migranata

Post by Nice try » 09 May 2018, 13:09

Socrates wrote: 09 May 2018, 13:03 MigrantI su ljudi koji se sele sa jednog mjesta na drugo unutar jedne zemlje.
Ova vijest nije o migrantima nego o imigrantima.

Valjda bi političari i novinari barem toliko trebali znati.
Valjda ne smiju da ih nazovu imigrantima :hihi
Vjerujem da je velika većina njih u proputovanju, sumnjam da žele ostati tu.
Mada, za nas taj problem neće samo tako nestati, niti nam znači mnogo što žele dalje ako ih bude sve veći broj, a mi ovako nespremni i skromnih kapaciteta.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu održan hitni sastanak zbog sve većeg broja migranata

Post by Mutevelija » 09 May 2018, 13:21

Ne može BiH njih opskrbiti morati će nešto EU dati BiH zauzvrat, ako ne treba ih pušćat na hrvatsko tlo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu održan hitni sastanak zbog sve većeg broja migranata

Post by Socrates » 09 May 2018, 13:25

Pa ni sad im niko ne brani da idu u Hrvatsku.
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: U Sarajevu održan hitni sastanak zbog sve većeg broja migranata

Post by storm » 09 May 2018, 14:04

Socrates wrote: 09 May 2018, 13:25 Pa ni sad im niko ne brani da idu u Hrvatsku.
Tu je i nastao problem...eu je rekla "dosta"...
Zato se i stvorio taj ajmo reci čep u srbiji i BIH...
Ako neki i prodju bih/hr granicu...vecina od njih nece hr/slo....i tako dalje
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests