BiH pred najezdom hiljada migranata

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by storm » 13 Feb 2018, 21:31

Ovo izgledam postaje masovnije :misli
Samo mi nije jasno, kud su mislili iz BIH....sa zapada je sve opasana Hrvatskom :hm


PREPLAŠENI I GLADNI
Izbjeglice iz Sirije i Afganistana spavaju na ulicama Ilidže, pomažu im građani

Piše: M. N./Klix.ba
Image
Foto: Ilustracija
Nekoliko grupa izbjeglica iz Sirije i Afganistana već noćima spava pod otvorenim nebom na području Kantona Sarajevo, ali i drugih bh. gradova. Bježeći od ratnih strahota, došli su u BiH kako bi pronašli spas, ali nisu zbrinuti.
Kako saznajemo na području Ilidže nalazi se veća grupa ljudi. Riječ je o porodicama u kojima ima i djece od 16 godina. Volonteri organizacije Pomozi.ba saznali su za njih sinoć i danas su im odnijeli hranu, odjeću, pokrivače i vreće za spavanje.

"Ne znamo kako su došli. Ima nekoliko grupa na Ilidži i u Semizovcu. Jedan čovjek u Semizovcu im je ustupio kuću. Donirali smo im hranu za sedam dana, ali ako se nastavi priliv izbjeglica morat ćemo ih zbrinuti", rekao nam je Elvir Karalić iz Pomozi.ba.

Od drugih volontera koji već godinama pomažu izbjeglicama na području BiH saznajemo kako izbjeglica ima i na području Velike Kladuše, Bihaća, Trebinja, Zvronika, Bijeljine, Bratunca i drugih mjesta. U BiH dolaze jer preko Hrvatske i Mađarske ne mogu doći u EU.

"Na hrvatskim granicama su nasilni prema njima i dosta muškaraca je pretučeno. Zbog toga su promijenili put. Ostali su im Crna Gora, Albanija i BiH. Danas su zbrinuti. Neki su čak bili i bosi. Volonteri iz Pomozi.ba su ih obukli. Pomažu obični građani koji im daju hranu i tople napitke. Za sada su najpotrebniji hrana, obuća, muška garderoba za uzrast od 16 do 26 godina i slično", kazao nam je jedan od volontera.

Uočeni su kako spavaju po ulicama, svjesni da u azilantskim centrima nema dovoljno mjesta. Među izbjeglicama ima i povrijeđenih jer su pješke došli do naše zemlje.

"Dvije grupe su boravile u džamijama u Velikoj Kladuši, ali im je sada zabranjeno da tu borave. Niko od vjerskih institucija nije otvorio vrata svojih ustanova, osim u Velikoj Kladuši. Građani im prilaze i izbjeglice kažu kako su naši ljudi divni. To su izbjeglice koje bježe od gladi i bijede, kao što smo nekada mi. Svašta su preživjeli i najmanje što možemo da uradimo jeste ono što smo željeli da nama neko uradi kada smo bili u takvoj situaciji, da im otvorimo vrata i srca i pomognemo", kazao nam je jedan od volontera.

Izbjeglice su također kazale kako su oduševljene reakcijom policijskih službenika, jer do sada nisu doživjeli nikakve neugodnosti niti nasilje, od čega su strahovali.

Islamska zajednica BiH danas je i izdala saopćenje u kojem je upućem apel vlastima da osiguraju adekvatan smještaj i druge oblike pomoći izbjeglicama, prema normama međunarodne pravne zaštite.

"Islamska zajednica je od nadležnih državnih organa zatražila informaciju o trenutnom stanju i planovima njihovog zbrinjavanja, te preporuke o tome šta Islamska zajednica može učiniti kako bi se izbjeglicama, posebno uzimajući u obzir pogoršanje vremenskih prilika, što prije pomoglo. Islamska zajednica je spremna pomoći državi u zbrinjavanju izbjeglica, ali istovremeno apeluje na državne organe da aktiviraju akcione planove i koordinaciona tijela koja su oformljena za ovakve situacije. Džamije ne mogu biti prvo i jedino rješenje za smještaj izbjeglica nego posljednje", stoji u saopćenju IZBiH.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120504
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Online

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Krokodil Behko » 13 Feb 2018, 23:06

Nemamo mi mogućnost ni 1000 da ih smjestimo, kako treba, osim pojedinačnih inicijativa.
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26742
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14891 times
Been thanked: 3972 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Veca » 13 Feb 2018, 23:17

...najezih se sva! :( ...jesu nasli zemlju u koju ce doci! :grana
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by gaga » 13 Feb 2018, 23:23

Kako je moglo doci desetine hiljada Srba iz Hrvatske i ostati u BiH.?U to vrijeme je Hrvatska bila zajedno sa BiH suverena i samostalna drzava.Tada se nisu nazivali "najezda Srba" u BiH.Sto je jos gore ti Srbi iz Hrvatske pridruzili su se agresorima na BiH.
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26742
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14891 times
Been thanked: 3972 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Veca » 13 Feb 2018, 23:25

...de suti!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Chloe » 13 Feb 2018, 23:26

Postojao je cijeli lanac ljudi koji su ih prebacivali iz BiH u Hr pa dalje. Razbijen je lanac BiH, Albanija, Crna Gora, prekinuta veza sa Hr I dalje, mada ovi naši klipani dobro znaju područje, ne bih se čudila da su ih oni prebacivali dalje ...
Na neki način opet dolaze, ili su bili skriveni po kućama pa sad izlaze ... :hm

Masa Kurda je u EU završila preko Kladuše, pa Kineza ... bilo je i smrtnih slučajeva pri prelasku, upanu u Glinu ...
U ratu smo i mi tim putem išli u Karlovac, Slo, pa dalje, samo su Srbi bili vodiči i uzimali lovu.

U prvom valu sam mislila dovesti kući bar porodicu, kad sam otišla, ono sve muški od nekih 25 - 40 godina ... :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by gaga » 13 Feb 2018, 23:27

Veca wrote: 13 Feb 2018, 23:25...de suti!
Dobro je,nisi napisala umukni :hihi
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26742
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14891 times
Been thanked: 3972 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Veca » 13 Feb 2018, 23:29

...ja sam mislila da ces skocit' na me! :hihi ...dobra reakcija! :ha
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by gaga » 13 Feb 2018, 23:32

Veca wrote: 13 Feb 2018, 23:29 ...ja sam mislila da ces skocit' na me! :hihi ...dobra reakcija! :ha
Hm,mozes zamislit kakva je tek akcija :D.
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18144
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3747 times
Been thanked: 3710 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by srculence7 » 14 Feb 2018, 01:11

Krokodil Behko wrote: 13 Feb 2018, 23:06 Nemamo mi mogućnost ni 1000 da ih smjestimo, kako treba, osim pojedinačnih inicijativa.
Kako su to bezveze izgovori...
Sigurno da postoji Štab za delovanje u vanrednim situacijama, ako ne u tom mestu onda u regionu, koji treba da rešava takve situacije, naravno i Crveni krst, čemu služi ta organizacija kod vas?
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Hannibal » 14 Feb 2018, 01:12

stup moze primit 1000 migranata bez vecih problema
🐽

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by rethna » 14 Feb 2018, 04:08

srculence7 wrote: 14 Feb 2018, 01:11
Krokodil Behko wrote: 13 Feb 2018, 23:06 Nemamo mi mogućnost ni 1000 da ih smjestimo, kako treba, osim pojedinačnih inicijativa.
Kako su to bezveze izgovori...
Sigurno da postoji Štab za delovanje u vanrednim situacijama, ako ne u tom mestu onda u regionu, koji treba da rešava takve situacije, naravno i Crveni krst, čemu služi ta organizacija kod vas?
Uglavnom dijele letke i sisaju krv :ovaj
Question everything.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18144
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3747 times
Been thanked: 3710 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by srculence7 » 14 Feb 2018, 04:09

e svašta :kuku
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by rethna » 14 Feb 2018, 04:15

Ma pomagali su koliko su mogli raznim marsevima obespravljenih radnika i cijele krize. Obezbjedjivali osnovne potrepstine i medicinsku njegu, ali ne znam koliko mogu uciniti povodom ove situacije. Izgleda ce za neko vrijeme i sarajevske postaje i parkovi postati poprilicno puni, kao sto je Beograd bio (mozda je i sad), jer dalje ne mogu osim ako se nesto ne rijesi.
Question everything.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18144
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3747 times
Been thanked: 3710 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by srculence7 » 14 Feb 2018, 04:18

rethna wrote: 14 Feb 2018, 04:15 Ma pomagali su koliko su mogli raznim marsevima obespravljenih radnika i cijele krize. Obezbjedjivali osnovne potrepstine i medicinsku njegu, ali ne znam koliko mogu uciniti povodom ove situacije. Izgleda ce za neko vrijeme i sarajevske postaje i parkovi postati poprilicno puni, kao sto je Beograd bio (mozda je i sad), jer dalje ne mogu osim ako se nesto ne rijesi.
Pa dobro, treba im obezbediti privremeni smeštaj ma koliko da se zadrže, kod nas postoje ti prihvatni centri i to je zasad dobro regulisano, a oni su svesni a i informisani o trenutnim dešavanjima i tome mogu li i kako dalje.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by rethna » 14 Feb 2018, 04:20

Pitanje je kapaciteta i koliko njih se moze zbrinuti makar osnovno, kao i to koliko ih je jos na putu. Mi jednostavno nismo spremni za ovakve situacije u kolikom god broju se radilo
Question everything.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18144
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3747 times
Been thanked: 3710 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by srculence7 » 14 Feb 2018, 04:25

Ma znam, ali jednostavno objekat se uvek može naći, u to sam sigurna, sada je hladno ali kada su malo bolji vremenski uslovi pomaže i kamp naselje kao privremeno rešenje. I ovo ne govorim napamet i tek onako, imam dodirnih tačaka sa tim pa sam upućena kako to ide, a kod vas mi to miriše na nezainteresovanost da se nekako reši.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by rethna » 14 Feb 2018, 04:40

Kad sam ja i kad govorio da smo mi daleko od onoga sto bismo htjeli da budemo, ali su me kamenovali :ccc

Citam tu, zatvorili i dzamiju. Mozda iz IZ jesu dijelom u pravu da to trebaju nadlezni organi da rijesavaju i mozda se ne bi ni pokrenula vlada bez da ovi nisu napravili taj korak, ali opet ni zatvaranje vrata nije nacin. Ostali nisu ni otvorili :lupa
Question everything.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18144
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3747 times
Been thanked: 3710 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by srculence7 » 14 Feb 2018, 04:48

Jao, kad bi se pretresalo sad ko tu sve ne obavlja svoje dužnosti, svašta bi ispalo, a ima još dobrih ljudi koji žele da pomognu i da izađu u susret...Pored svih tih strahova koje mediji navlače na nas, ne treba da smetnemo s uma, da niko tek tako iz čista mira ne napušta svoj dom i da ta neizvesnost gde ćeš zaspati i osvanuti nije nimalo prijatna stvar.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Konsultant » 14 Feb 2018, 05:44

srculence7 wrote: 14 Feb 2018, 04:48 niko tek tako iz čista mira ne napušta svoj dom i da ta neizvesnost gde ćeš zaspati i osvanuti nije nimalo prijatna stvar.
Mozes misliti koja te muka natjera platiti hiljade dolara da te neko posadi u camac i posalje prema obecanoj Evropi. Znas price o utopljenicima, prevarama, o tretmanu u toj nekoj obecanoj zemlji, koja je vjerovatnost da uspijes, i opet ides negde...

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 52 guests