Kako i gdje ste proveli rat

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: 1992-1995

Post by Krokodil Behko » 31 Dec 2021, 10:57

Krokodil Behko wrote: 14 Sep 2011, 20:43
Bila je bijesna.. Bila je jako razocarana u mene.. Bila je moja ljubav.. Na vratima,
okrenula se, gledala.. I ja sam nju gledao.. Da je jos malo duze gledala..ljutnja bi
je prosla.. Znam. Zatvorila je vrata..polako. Ipak polako. Njeni crni pramenovi,
zadnje su sto sam vidio.. Vise je nikada nisam vidio.. Ostao sam napokon sam
i mogao sam muski da briznem u plac ali naravno,
suza nece na oko.. Suza kaze da je covjeku tesko, a ja
govoriti na taj nacin, nikada nisam znao. Znam da je ona plakala.. Tako mora biti.

NASTAVICE SE

I nikad nisam nastavio, jednostavno mi se neda pisati o tome.
Ne želim se sjećati tih emocija. Ne želim se sjećati tog životnog dnaa D, ne želim se sjećati inčega, a spreman sam sve to ponoviti. Priča se ne nastavlja, ali pakao da. Kuca nam na vrata i provjerava jesu li ukućani budni i spremni.
Lijevo je Tuđmanova Hrvatska, desno je Miloševićeva Srbija, a pravo je Danteov pakao.
Šta ste izabrali?
online

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26358
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1848 times
Been thanked: 4036 times
Status: Offline

Re: Kako i gdje ste proveli rat

Post by Beni » 31 Dec 2021, 11:18

Njemacku
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31179
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 5001 times
Status: Offline

Re: Kako i gdje ste proveli rat

Post by Matan » 31 Dec 2021, 11:27

Austriju..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Kako i gdje ste proveli rat

Post by Taare » 31 Dec 2021, 12:58

Ko i sva druga djeca: brojo granate, skupljo gelere, igro se, išo u školu...
I kad je počelo, bio godinu i po mlađi od majeta :djed
Svi mi se morete obratit

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Kako i gdje ste proveli rat

Post by Pasaga » 31 Dec 2021, 13:03

u RBiH
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20664 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako i gdje ste proveli rat

Post by Rum » 31 Dec 2021, 14:07

Prodavo vek na ulici ,pa ulje ,kospice haman pred kraj rata borilo se ko dijete i hvala bogu nije se bilo gladno .Onda smo odradili neku humanitarnu al ko djecija pamet zdrmali keks umjesto sampona i brasna ,ma bilo je svega hahha borba
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20664 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako i gdje ste proveli rat

Post by Rum » 31 Dec 2021, 14:08

Image Stari nabavljo ja dilo islo ko halva haha
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Kako i gdje ste proveli rat

Post by Krokodil Behko » 31 Dec 2021, 14:10

Rudolph wrote: 31 Dec 2021, 14:07 Prodavo vek na ulici ,pa ulje ,kospice haman pred kraj rata borilo se ko dijete i hvala bogu nije se bilo gladno .Onda smo odradili neku humanitarnu al ko djecija pamet zdrmali keks umjesto sampona i brasna ,ma bilo je svega hahha borba

Evo tvog kalaša

Image


I Greenove pancirke


Image
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20664 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako i gdje ste proveli rat

Post by Rum » 31 Dec 2021, 14:13

Dabome 93 ,13 godina
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20664 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako i gdje ste proveli rat

Post by Rum » 31 Dec 2021, 14:15

Ne ponovilo se jebo rat
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53186
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14879 times
Status: Online

Re: Kako i gdje ste proveli rat

Post by HAVANA » 01 Jan 2022, 11:03

Procitah prva dva posta i ko da mi je neko vrecu od 50 kila na prsa stavio. Ne mogu dalje. Curetak mali, ni kriva ni duzna. A opet behko, jako dobro opisan osjecaj tuge i boli tamo negdje gdje je sve mirno i lijepo, sljasti, bljesti, svega ima... Al boli nesta u prsima u pm. I bolilo je dok nije stao rat, srecom brzo se desilo. Dozivio sam to 95 godine. Izaso iz bolnice, sad zdrav, udebljan, cura dosla, sve bi trebalo da je divno... Al nije. Prvi dan kad je dosla i setali, taj dan smo rekli da cemo se vratiti kuci. Mislim da mi je to najgori period i osjecaj. Juni 95 je, jos uvijek puca a ja gore. Koji cu ja qrac ovde, mater dole, sestra bolesna, same, gamad puca jos... A ja hodam sve sljasti, svi nasmijani, fol gledam stolove i stolice za kuce, jebo mi stolica mater. Sreca brzo stade, skreno bi s pameti il bi se vratio i desilo bi mi se sto i behku. E kad je stalo, kad sam znao da je gotovo, ko da mi je ko motor u guzicu ugradio. Hajmo zeno radit, uzet im sto vise para i da bjezimo kuci...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53186
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14879 times
Status: Online

Re: Kako i gdje ste proveli rat

Post by HAVANA » 01 Jan 2022, 11:11

Nekako mi teze citati ovo majino i od djece nego kad mislim na sve jade po brdima i sumama, ulicama... Lakse je kad mozes uzvratiti... Inace ne volim se sjecati rata, izbjegavam, prenosi me. I kad se skupimo iz jedinice, izvlacimo samo lijepe i smijesne uspomene iz rata. Jebo rat, nista dobrog ne moze donijeti. Nema tu pobjednika.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31179
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 5001 times
Status: Offline

Re: Kako i gdje ste proveli rat

Post by Matan » 01 Jan 2022, 12:46

I ja procitao i Majin i Behkov post..
strasno sta se desavalo..
vjerovatno je bilo puno vise takvi sudbina..
Majo, sad te drugacije gledam..strasno sta si dozivjela..
respekt..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 607
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 140 times
Status: Offline

Re: Kako i gdje ste proveli rat

Post by mishic » 22 Nov 2023, 15:49

Od agresije na RBiH do danas malo koji dan je protekao a da se na neki način, čitajući, gledajući, slušajući, pričajući ali jedno vrijeme i intezivno sanjajući, nisam bavio strahotama koje smo preživjeli. Za razliku od ovih koji su to kao djeca doživljavali i tako i pamte ja sam bio u tridesetim i iz tog perioda još uvijek u jednom pregratku vitrine za knjige stoji paket sa jedno dvanaest rokovnika (različitih dimenzija i obima) od koji su neki od korice do korice ispunjeni a neki tek do pola ili nešto više, a koje nikada od 1996. kada su tamo smješteni ni otvorio nisam.

U međuvremenu stotinjak knjiga domaćih i stranih autora na tu temu sam prikupio i pročitao, o internetu, You Tube, napisima u štampi, emisijama na TV-u, i dr. da i ne govorimo, tako da sam praktično postao potpuni zarobljenik svega toga duboko razočaran kako ishodom i nepravdom, tako i iskrivljavanjem činjenica i istine, nedostatkom ogovornosti, političkim posljedicama i saosječanjem sa žrtvama i stradalnicima.

Malo sličnosti sa Behkom me veže jer sam i ja početkom 1992. službeno na jedan period vremena otišao van BiH, svi moji (uža i šira porodica) su ostali i sa prvim sukobima sam kao i mnogi računao da će to biti lokalno, da će stati i da je svaki taj dan i noć dok se to širilo a ja preko medija (Radio najčešće) pratio, brinuo, krivio sebe što nisam tamo, pravio planove i računao šta ja mogu učiniti i kako pomoći od najbližih do Domovine.

Na kraju od niza varijanti organiziranog povratka u Domovinu dopala me jedna koja je ostala individualna jer od Gunje, Slavonskog Broda, Slunjskih brda zapao me povratak u Rijeku pa Split i odatle onim bespućima do Fojnice a potom Kiseljaka odakle (jer su se sukobi već rasplamsali i sve više se komplikovali) danima nisam mogao ni na jednu stranu.

A onda Armija, uniforma i nepune četiri godine svega i svačega. Od Gornjeg Vakufa do Sarajeva i od Visokog do Doboja svaki grad i mnoga ratišta obilazo, doživljavao i preživljavao sve ono zbog čega sada i ne mogu otvoriti te svoje rokovnike i zbog čega kada čitam i slušam ispovijesti poput ovih počinjem da razmišljam da to konačno uradim. Jeste teško, tegobno i mučno još jednom to "žvakati" ali kada to mogu ostali među kojima je i nekoliko teških štiva Srebreničana trebao bi se natjerati i što veći broj ostalih da to urade jer što nije zabilježeno...

Cvrle, Maja, KOMESAR, Behko ali i drugi autori i komentari pokazuju da o ovome treba pisati i kada se ne smješta među korice knjige...

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 607
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 140 times
Status: Offline

Re: Kako i gdje ste proveli rat

Post by mishic » 22 Nov 2023, 21:41

Pročitao sve i jednu prijavu na ovoj temi i uz dužan respekt prema svima koji su se javili i misleći da ja mogu kao i kroz sve strahove i opasnosti proći i kroz tekst koji nam je Cvrle priredila (neizmjerna hvala!) ipak sam povremeno morao odmoriti i uzeti zraka, doći do daha. Nisam ja osoba koja ima pravo govoriti o potrebi publikovanja ovakvih sjećanja ali mislim i siguran sam da je velika šteta da se ovo ne učini daleko dostupnijim i frekventnijim nego što je samo ovdje na forumu. A tekst je završen i savršen!

Moja emocija još dublja tim prije što je u toj zeničkoj bolnici u Crkvicama moj tada trogodišnji sin nekoliko puta ležao zbog jakog opstruktivnog bronhitisa a ja mogao tek ponekad navratiti da mu šta za jelo donesem jer u bolnici dijete tog uzrasta malo je šta moglo jesti čak i da je bilo zdravo.

Divim se ovome što sam pročitao i zbog toga što tu nema politike, nema obračuna i nastavka rata a mene to opterećuje i zbog toga ne pišem jer odmah skliznem u nastavak obračuna, sumiranje krivice, nedostatka pravde...

Raduje me i ovaj pozitivni dio hepienda jer kompletna priča ma kako bila teška za čitanje nosi pozitivnu poruku. Hvala puno!
Last edited by mishic on 22 Nov 2023, 21:44, edited 1 time in total.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83741
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10899 times
Been thanked: 16170 times
Status: Online

Re: Kako i gdje ste proveli rat

Post by Fuddo » 22 Nov 2023, 21:43

Kad sve saberem i oduzmem, u tripmaterine svoje.
Bolje sa sam se rodio u Kongu, i guzio zirafe.
Dozvolite da se obratimo

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 607
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 140 times
Status: Offline

Re: Kako i gdje ste proveli rat

Post by mishic » 22 Nov 2023, 21:58

Pročitao sam, saslušao ili pregledao mnoga sjećanja o ratu i doživljajima iz njega, naročito ona za pojedine akcije, okršaje i teška borbena dejstva uz što neminovno idu i pogibije, ranjavanja i dr., ali i tamo gdje postoji nekakav pozitivan rezultat nekako se stane i ne kaže se da danas to mjesto tako i tako, da se ta osoba oporavila i danas je uspješna, da djeca tog i tog borca danas jesu dostojni očeve žrtve...

Sve se završi na tome kao da je to bilo uzalud... A nije i ogroman broj onih koji su prošli kroz najveće patnje i strahote kažu opet bi bili spremni na to...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kako i gdje ste proveli rat

Post by Maja » 22 Nov 2023, 22:47

Mishic bas bih rado procitala tvoje rokovnike iako se ne volim baviti teskim temama

User avatar
Koteljubi_kadnisamtu
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6785
Joined: 17 Apr 2020, 03:03
Has thanked: 2636 times
Been thanked: 1209 times
Status: Offline

Re: Kako i gdje ste proveli rat

Post by Koteljubi_kadnisamtu » 22 Nov 2023, 23:20

Posla ja u sred rata prema C.V dok je jos bilo benzina. Kad se pocelo pucati po Pofalicima vratim se nazad tamo negdje kod Bristola.
Odtad nisam nigdje makla od podruma
👌🌚

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 607
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 140 times
Status: Offline

Re: Kako i gdje ste proveli rat

Post by mishic » 23 Nov 2023, 08:31

Poštovana Majo,
Rokovnici naravno neće i ne mogu biti dostupni javnosti ali ponešto iz njih, a potaklo me i ovo što čitam ovdje, nadam se hoće.
Tako sam neki dan ovdje o humoru tokom agresije napisao ono kada smo bili pogođeni granatom u kući pa u onom dimu i preispitivanju jesmo li čitavi jedan od kolega upita jesmo li u džennetu ili džehennemu i to nas sve, i u tako teškom trenutku, nasmijalo. Vaš post kao prvi objavljen na ovoj temi duboko me dotakao jer izgubljeno djetinjstvo, prerano sazrijevanje i traumatični događaji koji su vas oblikovali kao ličnosti svakako su za respekta..

Vrijeme je pred nama i ima se još šta reći i puno hvala što ste i temom i postom otvorili ovako divnu mogućnost...

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests