Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Melek » 01 Jun 2020, 20:03

:oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31699
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7231 times
Been thanked: 3946 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Mister No » 01 Jun 2020, 20:06

:D.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120525
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7003 times
Been thanked: 7956 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Krokodil Behko » 08 Jun 2020, 10:29

Brisel "objavio rat" pravosuđu u BiH i obustavlja finansiranje VSTV BiH: Ovo su afere zbog kojih se traži hitna reforma


Zbog "zabrinjavajuće ograničenih rezultata u postizanju ciljeva reforme u proteklim godinama", Evropska komisija je pismom obavijestila šefa Visokog sudskog i tužilačkog vijeća(VSTV) BiH Milana Tegeltiju da preispituju podršku pravosuđu putem te institucije, a šef Delegacije EU-a u BiH Johann Sattler otvoreno je iskazao nezadovoljstvo radom pravosuđa i VSTV-a.

S druge strane, oni koji su trebali biti personifikacije efikasnog, nezavisnog i modernog pravosudnog sistema i u čije su usavršavanje BiH i EU uložili velika sredstva su u međuvremenu izrasli u političke marionete koje se "potkivaju" po kafanama, kradu mobitele iz dokaznih materijala ili ovjekovječeni snimcima nadzornih kamera podmeću dokaze.

Evropska komisija je 11. februara ove godine dopisom upozorila VSTV da poduzme hitne korake s ciljem uspostave posebne jedinice za integritet u okviru Sekretarijata VSTV-a. Ta jedinica bi trebala provjeravati imovinske kartone članova Vijeća, ali ona još uvijek nije formirana.

Nedodirljivost pravosudnih zvaničnika je u posljedičnoj vezi sa nedodirljivošću političkih zvaničnika čiju kontrolu nad pravosuđem je prepoznala i EU.

Nekoliko je predmeta koji su, prema našim informacijama, "zapali za oko" zvaničnicima EU-a, a koji savršeno ilustriraju postojanje političke kontrole nad pravosuđem. Zanimljivo je da se uglavnom radi o aferama u kojima su glavni akteri zvaničnici Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH.

Pavlović banka

Jedan od tih predmeta je "Pavlović banka", u okviru kojeg je Tužilaštvo BiH, "istražujući" sumnjivi kredit Milorada Dodika u toj banci za kupovinu vile na Dedinju, hapsilo i ispitivalo sve osim glavnog aktera priče – Milorada Dodika.

Protiv Dodika, vlasnika Pavlović banke Slobodana Pavlovića, te još nekoliko osoba je podnesena krivična prijava jer su nezakonitim aktivnostima šefu SNSD-a 2008. godine omogućena novčana sredstva u iznosu od 1.468.373,00 KM po osnovu navodnog kredita. Dodik je za 750.000 eura kupio vilu u Beogradu, tvrdeći da je to uradio kreditom od Pavlović banke, ali se ispostavilo da je kredit uzeo tek godinu dana kasnije.

Bobar banka

Imao je Dodik "sreće" i kada je u pitanju predmet "Bobar banka", u kojem se optuženi terete da su, djelujući kao organizirana grupa, finansijskim kriminalom i različitim zloupotrebama napravili štetu od 122,5 miliona KM i doveli Bobar banku do propasti.

Protiv bivšeg glavnog državnog tužioca Gorana Salihovića je Ured disciplinskog tužioca pokrenuo istragu jer su se pojavili transkripti presretnutih telefonskih razgovora između Dodika i novinara Mate Đakovića, u kojima se, navodno, potvrđuje da će istrage protiv Dodika u predmetima "Bobar banka", "Pavlović banka", ali i u aferi "Kilogram zlata" biti obustavljene.

Zgrada Vlade RS-a

Ranije je, podsjećamo, Osnovni sud u Banjoj Luci oslobodio Dodika optužbi da je od januara 1998. do kraja 2000. godine isplatama po raznim osnovama oštetio budžet RS-a za 3,17 miliona KM, a protiv njega su obustavljane istrage vezane za izgradnju autoputa Banja Luka – Bosanska Gradiška, te izgradnju zgrade Vlade RS-a u Banjoj Luci.

Vrlo je zanimljivo da su predmet protiv Dodika koji se odnosio na izgradnju zgrade Vlade RS-a i čuveni predmet "Reket", u kojem su glavni akteri bili zvaničnici Socijaldemokratske partije (SDP), nakon Općih izbora 2010. godine, na kojima su ove dvije stranke pobijedile, iz Tužilaštva BiH proslijeđeni Specijalnom tužilaštvu RS-a, odnosno Tužilaštvu Kantona Sarajevo (KS), što je prethodilo propašću tih predmeta.

Reket

U predmetu "Reket" su za organizirani krminal osumnjičeni tadašnji predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija, potpredsjednik te stranke i tadašnji načelnik Općine Novi Grad Damir Hadžić, te direktor građevinske firme "Butmir" Husein Hasibović. Istraga je pokrenuta zbog pokušaja uzimanja 2,2 miliona KM mita od predsjednika Uprave "ASA holdinga" Nihada Imamovića i drugih privrednika za usvajanje regulacionog plana "Alipašin most 7" u općini Novi grad Sarajevo. Tužilac je naredio istragu nakon što je Federalna uprava policije u oktobru 2009. godine podnijela krivične prijave protiv Hadžića i Hasibovića. Pokušaj uzimanja mita prijavio je Nihad Imamović, koji bez usvajanja regulacionog plana "Alipašin most 7" nije mogao nastaviti gradnju stambeno-poslovnog objekta u sarajevskom naselju Otoka.

Referendum

U posebnom fokusu EU-a je predmet "Referendum", kojeg je svojom optužnicom obesmislilo Tužilaštvo BiH. Iako sam Dodik nije skrivao da stoji iza organizacije neustavnog referenduma o "danu RS-a", čime je narušio ustavnopravni poredak BiH, Tužilaštvo BiH je propustilo optužiti tadašnjeg predsjednika entiteta RS. U konačnici je optužnicu protiv članova Komisije za provođenje referenduma odbio Sud BiH.

"Čović i ostali"

I predmeti koji se odnose na Dodikovog dugogodišnjeg političkog partnera, predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića, su zaslužili pažnju zvaničnika EU-a.

U tom se kontekstu spominje predmet "Čović i drugi", u kojem je šefa HDZ-a BiH krajem 2006. godine Sud BiH nepravosnažno osudio na pet godina zatvora zbog optužbi da je za vrijeme obnašanja dužnosti federalnog ministra finansija vlasnicima firme "Lijanovići" omogućio izbjegavanje plaćanja carinskih taksi. Nakon žalbenog postupka, Sud BiH se u julu 2008. godine proglasio nenadležnim, te je predmet ustupljen Tužilaštvu Kantona Sarajevo. Međutim, originalni dokazi u tom predmetu su "misteriozno nestali" na putu iz jednog u drugo tužilaštvo.

Živko Budimir

S druge strane, oni zvaničnici koji se nisu uspjeli "izboriti za naklonost" pravosuđa su nerijetko bivali žrtve istog, te su procesuirani zbog nepostojećih ili čak benignih prekršaja u poređenju sa navedenim aferama. Jedan od najupečatljivijih takvih predmeta je onaj koji se vodio protiv bivšeg predsjednika FBiH Živka Budimira, koji je 2012. godine bio prepreka za rekonstrukciju federalne vlasti, koju su trebali činiti SDP, SBB, HDZ i HDZ 1990. Optužbe na račun navodne Budimirove zloupotrebe položaja su okončane oslobađajućom presudom.

Taj predmet neodoljivo podsjeća na aktuelni predmet "Respiratori", u kojem je među optužene "uguran" i federalni premijer Fadil Novalić, čime se on nastoji eliminirati iz Vlade FBiH, što bi otvorilo prostor nekim drugim političkim opcijama da preuzmu punu kontrolu nad ovim entitetom.

Tužilaštvo BiH ima vrlo selektivan pristup pravdi koji se ne ogleda samo u imenima optuženih u predmetu "Respiratori", već i u, primjera radi izostanku reakcije na aferu "mobilna bolnica" u entitetu RS.

Ta selektivnost nije svojstvena samo Tužilaštvu BiH već i nižim pravosudnim institucijama. Pohvalna je namjera Općinskog suda u Sarajevu da se istraži odgovornost aktera afere "Asim", ali je vrlo znakovit izostanak bilo kakve reakcije na aferu "Mašić", na koju je ukazao bivši generalni sekretar SDP-a Irfan Čengić.

- Zato su mi pomalo smiješne bile kritike SDP-a na račun afere "Asim" i organizovanja izbora unutar sarajevske SDA - napisao je Čengić u dokumentu u kojem detaljno govori o zloupotrebama položaja i ucjenama koje su prethodile izboru Damira Mašića za predsjednika Kantonalnog odbora SDP-a Sarajevo.

Sumnjiva dugovanja SDP-a prema hrvatskoj firmi umiješanoj u pranje novca, te prema firmi iz Širokog Brijega su nakon prijave organizacije Transparency Intrnational postale predmet istrage Centralne izborne komisije (CIK) BiH.

Međutim, sudeći prema reakcijama, za eventualne neregularnosti koje su Transparency International i cjelokupna javnost u BiH prepoznali u SDP-ovim relacijama sa tim firmama nema interesovanja među pravosudnim institucijama.

Ratni zločini

Odnos Tužilaštva BiH prema procesuiranju ratnih zločina savršeno ilustrira pristrasnost i političku kontrolu nad radom te pravosudne institucije.

Nakon presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) ratni zločini HVO-a i pripadajućih vojnih, paravojnih i policijskih formacija za Tužilaštvo BiH ne postoje. U prošloj godini je najviše optužnica podignuto protiv pripadnika Vojske RS-a, njih 20, u kojima je optuženo ukupno 27 osoba, od kojih su četiri nedostupne pravosudnim institucijama BiH.

S druge strane, protiv pripadnika Armije RBiH su podignute tri optužnice, ali je njima obuhvaćeno čak 18 osoba, čime Tužilaštvo nastoji izmijeniti karakter ratnih dešavanja u BiH, na način da se zločini Armije RBiH predstavljaju kao sistemski zločini u kojima je učestvovao veći broj pripadnika, dok su zločini Vojske RS-a uglavnom bili postupci "neodgovornih pojedinaca".

Sudbina predmeta iz kategorije "A", koje je MKSJ proslijedio domaćim pravosudnim institucijama, je obavijena velom tajne. Niko ne zna šta se desilo sa više od 800 predmeta u kojima su okončane istrage, a u kojima su obrađeni uglavnom zločini nad Bošnjacima.

- U Tužilaštvu BiH je ostalo 190 osoba sa oznakom "A". Ostali su predmeti proslijeđeni ostalim tužilaštvima. Niko se ne brine za to šta se tamo dešava – pravdala se Tadić na posljednjoj sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Umjesto 190 osoba koje je MKSJ svrstao u kategoriju "A", Tužilaštvu BiH je prioritet, primjera radi, procesuiranje Sakiba Mahmuljina za navodno granatiranje Kalinovika, dok, s druge strane, za opsadu Goražda, u kojoj je poginulo više od 4.000 osoba, niko nije odgovarao.

Među domaćim političkim elitama postoji barem deklarativna opredijeljenost za evropske integracije, a upravo je jačanje vladavine prava, kako je kazao Sattler, suština tog integracionog procesa. Mijenjanje postojećeg pravosudnog sistema, njegovo temeljno reformiranje, prioritet je za BiH i to ne samo u kontekstu evropskog puta. Usvajanje novog Zakona o VSTV-u, koji se skriva u ladici HDZ-ovog ministra pravde Josipa Grubeše, trebao bi biti prvi korak na tom putu.

Izvor: Faktor
online

respo
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3931
Joined: 11 Sep 2019, 10:11
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by respo » 08 Jun 2020, 11:22

kako se zove afera gdje je uhapsen onaj causevic gdje se sumnja da je ukradeno milijarde maraka
odgovoran sam za ono sto kazem a ne za ono sto ti shvatis

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120525
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7003 times
Been thanked: 7956 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Krokodil Behko » 08 Jun 2020, 11:36

respo wrote: 08 Jun 2020, 11:22 kako se zove afera gdje je uhapsen onaj causevic gdje se sumnja da je ukradeno milijarde maraka

Ta afera fali.
Fali i afere "dva papka", "potkivanje", "Aluminij", "banka srpske", "balkan invest banka-Glinica", "kredit za Igora Dodika", "ubistvo Ramiza Delalića", "Poljine hils", "kila zlata", "picin park i ostale afere u BL",

Vjerovatno ih ima još.
online

respo
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3931
Joined: 11 Sep 2019, 10:11
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by respo » 08 Jun 2020, 11:39

Krokodil Behko wrote: 08 Jun 2020, 11:36
respo wrote: 08 Jun 2020, 11:22 kako se zove afera gdje je uhapsen onaj causevic gdje se sumnja da je ukradeno milijarde maraka

Ta afera fali.
Fali i afere "dva papka", "potkivanje", "Aluminij", "banka srpske", "balkan invest banka-Glinica", "kredit za Igora Dodika", "ubistvo Ramiza Delalića", "Poljine hils", "kila zlata", "picin park i ostale afere u BL",

Vjerovatno ih ima još.
ne vjerovatno nego sigurno samo sto mi je ova pala na pamet jer je najveca cini mi se otkrivena
znaci ne milioni nego milijarde bukvalno ukradene
odgovoran sam za ono sto kazem a ne za ono sto ti shvatis

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120525
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7003 times
Been thanked: 7956 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Krokodil Behko » 11 Jun 2020, 10:49

AFERA "POTKIVANJE" - NASTAVAK: MUHAMED AJANOVIĆ (zubar) - OLEGU ČAVKI (državnom tužitelju): „Čim sam saznao da ti slušaju ženu, rekao sam ti" (VIDEO)


Piše: SENAD AVDIĆ


Njih dvojica (za stolom se nalazi i treća muška osoba, ali nebitna za ovu priču) razgovaraju u bašti restorana "Tišina" u sarajevskom naselju Čengić-Vila. Društvance se okupilo u kafani u kasnim poslijepodnevnim satima u utorak, 8. juna. Narednog jutra, u Sudu Bosne i Hercegovine sutkinja Amela Huskić osudila je na pet godina zatvora Božu Mihajlovića, bivšeg šefa Odjela za organizirani kriminal Tužiteljstva Bosne i Hercegovine. Mogu li se ta dva događaja dovesti u vezu, vidjet ćemo kasnije.

KAD STOMATOLOG POKAŽE ZUBE TUŽITELJU

Nakon što muškarci okončaju razgovor, iz kojeg je razgovijetna samo rečenica koju smo citirali na početku teksta, ustaju i kreću. Tako se jasno mogu identificirati glavni akteri tog druženja. Onaj ćelavi muškarac, u plavoj majici pripitoj uz mišićavo tijelo, je Muhamed Ajanović, dekan Stomatološkog fakulteta u Sarajevu. Osoba prekoputa njega, kojem njegov sugovornik govori da ga je upozorio da mu "slušaju ženu" je Oleg Čavka, tužitelj Tužiteljstva Bosne i Hercegovine.





Pitate se, zar ne bi bilo logičnije i prirodnije da tužitelj državnog Tužiteljstva upozorava svoje sugovornike da im (ako im) "slušaju" članove familije. Ne, ne bi bilo ni logičnije, ni prirodnije. Dekan Stomatološkog fakulteta i vlasnik luksuzne privatne stomatološke ordinacije Muhamed Ajanović je u pravosudnoj hijerarhiji u pogledu moći, utjecaja, klijentelističkog potencijala i informiranosti visoko iznad statusa kojeg ima državni tužitelj Oleg Čavka. Jer, "Muhamed Ajanović je moj prijatelj", rekao je novinaru Avdi Avdiću prije godinu dana Milan Tegeltija, predsjednik Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH.



(Nekoliko dana ranije u restoranu jednog sarajevskog hotela Ajanović i Tegeltija su satima, dokasno u noć, učvršćivali svoje dugogodišnje prijateljstvo, plodotvorno za njih dvojicu, pogibeljno za stanje pravosuđa i pravde u Bosni i Hercegovini).

Otkud i kako dekan Stomatološkog fakulteta u Sarajevu može znati da se neko, nečija supruga u konkretnom slučaju, sluša? Zašto o tome ništa ne zna, recimo, dekan Filozofskog fakulteta ili, još bolje, dekan Fakulteta kriminalističkih nauka? Eh, otkud, ih zašto? U tome se krije tajna profesionalnog uspjeha Muhameda Ajanovića: što uvijek, prvi, zna ko koga "sluša", ko će biti uhapšen, a ko oslobođen, pa onda lijepo od tih informacija formira prijateljstva, mreže formalnih, neformalnih ili izmišljenih veza, gradeći piramidu svojeg klijentelističkog utjecaja, moći i nedodirljivosti.

ZAROBLJENA PRAVDA

Evo, nekoliko manje-više opipljivih, poznatih primjera koji ilustruju modus operandi Ajanovićevog djelovanja unutar pravosudne kaste. Prije nekoliko godina, dekana Stomatološkog fakulteta je Financijska policija Federacije optužila za pronevjere novca, što je utvrđeno kontrolom u visokoškolskoj instituciji na čijem je čelu Muhamed Ajanović. Krivična prijava upućena je Kantonalnom tužiteljstvu, na čijem je čelu u to vrijeme bila Dalida Burzić. Ovo tužiteljstvo, nakon dugotrajnog držanja u fioci, odbacuje krivičnu prijavu, što će višestruko kompromitirana i javno osramoćena tužiteljica Burzić naplatiti kasnijim izborom za sutkinju Suda Bosne i Hercegovine, u čemu je imala presudnu podršku prijatelja osumnjičenog dekana Milana Tegeltije i grupe njegovih poslušnika u Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću BiH.

Nije bolje prošla ni žalba na odluku Burzićkinog Tužiteljstva koju je federalna Financijska policija podnijela Tužiteljstvu Federacije BiH. Tako je dekan Stomatologije priskrbio papire da je "prav-zdrav" koji mu mnogo pomažu u brojnim tužbama protiv medija koji pišu ili govore protiv njega: sa jedne strane ima dokaz, crno na bijelo da nije kriminalac, a sa druge sudije koji znaju ko mu je "najbolji prijatelj", izlaze mu ususret presudama dovodeći novinare u stanje permanentnog i osnovanog straha od visokih novčanih kazni zbog Ajanovićevih tužbi.

"Čim sam saznao da ti slušaju ženu, ja sam tebi rekao", govori Ajanović svom kafanskom sugovorniku Olegu Čavki. Ako pretpostavimo da je to tačno (mada dekan-zubar često zna takve stvari izmisliti kako bi mešetario, manipulirao, zaduživao ljude), zbog čega bi neko, neka agencija za provođenje zakona "slušala" suprugu državnog tužitelja? Budući da je teško povjerovati da je gospođa Čavka sigurnosno interesantna osoba, ostaje da se vjeruje da to njen muž jeste, i to u dugačkom kontinuitetu i širokom spektru. Gotovo cjelokupna tužiteljska karijera Olega Čavka, od kantonalne do državne razine, opečaćena je aferama, slučajevima, optužbama i indicijama na počinjeni kriminal, istragama koje su protiv njega vođene, disciplinskim postupcima, od kojih je većina završena pozitivno za njega.

VRANA ČAVKI OČI NE VADI

Reagirajući na presudu Boži Mihajloviću, predsjednik SDA Bakir Izetbegović kazao je kako je "jedan tužilac 2016. godine odnio kući mobitel i pokušao u njega da stavi svoju karticu". Tužitelj Oleg Čavka se odmah, bez problema, prepoznao pa, najavljujući tužbu protiv Izetbegovića, kazao: "O navodnim krađama mobitela vođena je istraga koja je dokazala da nisam ukrao nikakav mobitel i donesena je adekvatna odluka o tome." U pravu su u ovom slučaju i Bakir Izetbegović i Oleg Čavka: državni tužitelj jeste u ljeto 2016. godine "zavrnuo" iz kase Tužiteljstva telefon iPhone čiji je nestanak prijavio Tužiteljstvu BiH optuženi kriminalac Anes Kurbegović nakon puštanja na slobodu. Istina je i to da je Božo Mihajlović, Čavkin pretpostavljeni, šef Odjela za organizirani kriminal, lično rukovodio ovom istragom i da je utvrdio da se nestali iPhone nalazi i koristi na području općine Breza. Tačno je i da je telefon pronađen u kući porodice Čavka i da je utvrđeno da je u njega stavljena kartica jednog od članova porodice i da je korišten za razgovore.

Tačno je da je netačna bila tvrdnja Čavke da mu je Kurbegovićev mobitel trebao u pripremanju optužnice protiv njegovog vlasnika, jer je optužnica napisana dva mjeseca prije nego što je mobitel pronađen u njegovoj kući u Brezi. Tačno je da je Tužilaštvo BiH (Božo Mihajlović) zatražilo od disciplinskog tužitelja VSTV-a da se suspendira tužitelj uhvaćen sa prstima u iPhoneu. Istina je i da je Disciplinska komisija VSTV-a odbila zahtjev za suspenziju Olega Čavke, iako je njegova odgovornost za krađu mobitela Anesa Kurbegovića bila nedvojbeno ustanovljena.

Da li je Milan Tegeltija mogao utjecati na odluku Disciplinske komisije o oslobađnju državnog tužitelja od odgovornosti? Formalno - nije. Ali, formalno ni njegov prijatelj Muhamed Ajanović ne može imati informacije koga se "sluša" pa ih, eto, ipak ima u izobilju i diluje ih okolo državnim tužiteljima?!

U šesnaest sekundi videozapisa razgovora dekana Stomatološkog fakulteta Muhameda Ajanovića i Olega Čavke, tužitelja Tužiteljstva BiH, sadržan je sav klijentelistički jad i koruptivni čemer koji godinama razjeda pravosuđe u Bosni i Hercegovini. A urušavanjem pravosuđa, selektivnom primjenom pravde, penetriranjem kriminala u pravosuđe, pogodovanjem podobnim kriminalcima, progonom neistomišljenika... urušavaju se posljednji ostaci pravnog poretka, vladavine prava, a time devastiraju cjelokupni društveni odnosi u ovoj zemlji.
online

respo
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3931
Joined: 11 Sep 2019, 10:11
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by respo » 11 Jun 2020, 14:13

tacno vidis da se ponasaju kao ovi klosari samo sto je u pitanju puno vise novca od kokosara koji se bodu za 10 maraka
odgovoran sam za ono sto kazem a ne za ono sto ti shvatis

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56116
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1970 times
Been thanked: 5832 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Duminjo » 15 Jul 2020, 15:59

Općina Centar: Predraga Pašića niko ne tjera iz stana, bespravno ga je koristio i gomilao dugove



https://www.klix.ba/vijesti/bih/opcina- ... /200715086


Općina Centar Sarajevo, kako ističu, raspolaže poslovnim prostorom u Ulici Koševo 14 površine od 115 kvadratnih metara.

"Navedeni prostor od 1991. godine bez pravnog osnova koristi Predrag Pašić.
Općina Centar Sarajevo je u skladu sa pravima i obavezama utvrđenim zakonom pozvala Predraga Pašića na preugovaranje zakupa predmetnih poslovnih prostorija na šta se imenovani nije odazvao, već je prema informacijama kojima Općina raspolaže pokrenuo tužbu protiv Alkalaj Morica, izvornog vlasnika, radi utvrđivanja prava vlasništva putem dosjelosti", ističu iz Općine Centar.

S obzirom na navedeno, kako navode, Općina se uključila u postupak. Pravomoćnom i izvršnom presudom Općinskog suda u Sarajevu, dodaju, tuženi Predrag Pašić je dužan Općini Centar kao tužitelju predati u posjed poslovne prostorije koje se nalaze u Ulici Koševo 14.

"S obzirom da Predrag Pašić nije izmirivao obaveze prema Općini, presudom je obavezan da isplati iznos od 184 hiljade maraka. Naglašavamo, da je Predrag Pašić cijelo vrijeme neovlašteno navedene poslovne prostorije izdavao u podzakup trećim licima, te da je i u presudi Općinskog suda u Sarajevu navedeno da se na ovaj način imenovani neosnovano bogatio", ističu iz Općine Centar.

Prema dokumentaciji koju Općina ima u posjedu, Predrag Pašić je navedene poslovne prostorije koje je izdavao u zakup po mjesečnoj cijeni od 2.500 KM.


"Uzimajući u obzir doprinos Predraga Pašića u razvoju sporta i promociji Bosne i Hercegovine u svijetu, načelnik dr. Nedžad Ajnadžić je u želji da se iznađe najbolje moguće rješenje za prevazilaženje ove situacije upriličio razgovor sa gospodinom Pašićem u Općini Centar u vezi sa ovim pitanjem. Nažalost, gospodin Pašić je ostao pri svojim svojim stavovima da nema obaveza prema Općini Centar, te da će svoja prava tražiti putem suda", naveli su iz Općine Centar.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56116
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1970 times
Been thanked: 5832 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Duminjo » 15 Jul 2020, 16:01

Predrag Pašić: Supruga i ja ćemo biti izbačeni na ulicu, oduzeli su nam imovinu

Image

Njegovo saopćenje prenosimo od početka do kraja, a između ostalog, on je naveo da nijednog trenutka nije znao da se vodi postupak protiv njega te da je Općinski sud u Sarajevu izmanipulisan.

"Ovim putem želim da obavijestim javnost o postupanju Pravobranilaštva Općine Centar Sarajevo, koje mi je učinilo veliko nepravdu. Naime, Općina Centar Sarajevo mi oduzima moju imovinu i izbacuje moju suprugu i mene na ulicu. To je učinila prevarnim sudskim postupkom vođenim bez mog znanja i na taj način mi je oduzeto pravo da branim svoju imovinu, u želji da prisvoji poslovni prostor u vlasništvu Jevreja u kojem sam kao savjestan posjednik više od trideset godina.

Prostor sam dobio u posjed od FK Sarajevo i tadašnjeg gradonačelnika Ante Sučića kao zaslužan sportista. Vidjevši da Pravobranilaštvo Općine Centar Sarajevo, u postupku harmonizacije, briše u gruntu gospodina Morica (Moše) Isaka Alkalaja, vlasnika prostora, sa svojim advokatima sam u zakonskom sudskom postupku vratio u gruntovnicu gospodina Alkalaja koji je upisan kao vlasnik prostora sa 1/1.

Općina Centar Sarajevo je pokušala da to ospori, međutim, nisu imali nikakvog zakonskog osnova, jer nikada nisu bili vlasnici pomenutog poslovnog prostora. Stajući im na put u tom njihovom pokušaju, odmah su pokrenuli prevarni sudski postupak na Općinskom sudu u Sarajevu koji je vođen više od šest mjeseci bez znanja mene i mojih pravnih zastupnika koji su im bili poznati i prevarnim dokazima doveli u zabludu sudiju Općinskog suda u Sarajevu, koji je vođen lažnim činjenicama donio presudu zbog propuštanja jer mi nije data mogućnost da branim svoju imovinu.

Ja sam u tom vrijeme bio u Savjetu za kulturu i sport općinskog načelnika Općine Centar Sarajevo, ne znajući da se protiv mene uopšte vodi sudski spor. Kada je doneseno rješenje o izvršenju tek tada sam saznao za spor koji se vodio protiv mene i to je bio jedini put kada sam bio uredno obaviješten. Nažalost, to je bio tačno na dan kada sam prije tridesetpet godina kao kapiten FK Sarajevo sa svojim saigračima osvojio šampionsku titulu.

Ovim rješenjem o izvršenju mi Općina Centar Sarajevo oduzima poslovni prostor koji nije njen i nikada to nije ni bio, te mi se oduzima i stan u kojem živim sa svojom suprugom na ime izmišljenog duga, te se bukvalno ja i moja supruga izbacujemo na ulicu. Napominjem da sa Općinom Centar Sarajevo nikada nisam sklopio nikakav ugovor niti od njih dobio bilo kakav račun ili opomenu. Gospodin Moric (Moše) Isaka Alkalaj, prema gruntovnim knjigama je jedini vlasnik prostora od 1931. godine kada je kuća napravljena i sa tom činjenicom je Pravobranilaštvo Općine Centar Sarajevo bilo upoznato jer su dobili rješenje od suda da u procesu harmonizacije upišu u svoj katastar stvarnog vlasnika što oni nisu učinili, niti su tu činjenicu predočili u prevarnom sudskom postupku.

Ovim putem molim općinsko vijeće da na narednoj sjednici (četvrtak, 16.07.2020. godine) donese odluku o obustavljanju rješenja o prinudnom izvršenju i obnovi sudskog postupka u kojem bi mi se dala mogućnost da branim svoja prava, a to je u ovom trenutku jedini mogući način da ne budem izbačen na ulicu.

Također bih želio da ovim obraćanjem pokrenem sve ljude koji vode ovu državu da riješe problem oduzimanja jevrejske imovine i imovine svih drugih građana koji se nalaze u ovakvoj ili sličnoj situaciji", poručio je Pašić u saopćenju dostavljenom medijima.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120525
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7003 times
Been thanked: 7956 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Krokodil Behko » 19 Sep 2020, 10:25

Ranko Debevec, poslao strašnu prijeteću poruku Čovićevoj tužiteljici


Image
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Melek » 19 Sep 2020, 13:57

Ma panika je to, gube uzpo-cetnici i CIK i svasta ponesto, naravna stvar je da ce da udare na ovog glavnog kadiju preko one glavnotuzilacke cajke, to se vidi iz ajroplana.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120525
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7003 times
Been thanked: 7956 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Krokodil Behko » 09 Oct 2020, 09:57

KAKVA SRAMOTA, SJEĆATE LI SE VIDEOSNIMKA O KUPOVINI DIPLOME: Oleg Čavka odlučio da nema krivičnog djela! (VIDEO)


Još jedna sramna odluka Tužilaštva BiH! Donijeli su naredbu o neprovođenju istrage na osnovu istraživačke priče "Žurnala" o kupovini diploma u BiH. Državni tužilac Oleg Čavka kaže da je „očigledno da ne postoje osnovi sumnje da je počinjeno prijavljeno krivično djelo".





„Obavještavamo Vas da je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine povodom Vaše krivične prijave dostavljene ovom Tužilaštvu, dana 30.9.2020. godine donijelo Naredbu o nesprovođenju istrage jer je u smislu odredbi člana 216. stav 3. i 4. ZKP BiH iz prijave i pratećih spisa, odnosno rezultata provedenih istražnih radnji očigledno da ne postoje osnovi sumnje da je počinjeno krivično djelo.“, naveo je u dopisu kažnjavani falsifikator i državni tužilac Oleg Čavka.
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužiteljstvo BiH

Post by Chloe » 09 Oct 2020, 13:09

kažnjavani falsifikator i državni tužilac Oleg Čavka.
Šta bi sa ovim Čavkom? :hm Bio mi je jedan od najdražih tužilaca .... :lupa
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120525
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7003 times
Been thanked: 7956 times
Status: Offline

HISTORIJSKA ODLUKA USTAVNOG SUDA BiH: Usvojena apelacija Bejtulaha i Jakupa Ilijazija PROTIV REPUBLIKE SRPSKE...

Post by Krokodil Behko » 14 Oct 2020, 10:23

Image


Ustavni sud Bosne i Hercegovine utvrdio je povrede Ustava Bosne i Hercegovine i Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava.

Bejtulah i Jakup Ilijazi iz Negotina, Republika Sjeverna Makedonija, podnijeli su 2. jula 2018. godine apelaciju Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine protiv presude Vrhovnog suda Republike Srpske od 22. februara 2018. godine i presude Okružnog suda u Banjoj Luci broj od 11. jula 2017. godine.

Apelanti su 16. aprila 2003. godine Osnovnom sudu podnijeli tužbu radi naknade štete protiv Republike Srpske, Ministarstva unutrašnjih poslova Banja Luka i Općine Bosanska Gradiška. Apelanti su u tužbi naveli da su suvlasnici od po polovine kuće koja se nalazi u Bosanskoj Gradišci. Osim toga, u tužbi je navedeno da su u prvoj polovini 1993. godine nepoznati počinioci eksplozivnim sredstvima srušili kuću čiji su suvlasnici apelanti.

Dalje se navodi da su apelanti tokom rata bili primorani napustiti Bosansku Gradišku te da su u tom vremenu boravili u Makedoniji. Kada su apelanti poslije rata došli u Bosansku Gradišku, ustanovili su da o ovom događaju nije sačinjen zapisnik o uviđaju i da o tome ne postoji nikakva dostupna zabilješka ni u MUP-u ni u tužilaštvu ni u sudu.



"Općepoznata je stvar da je iste noći, na isti način, srušeno još šest susjednih kuća. Najveći apsurd je u tome što su to sve objekti ispred same zgrade Policijske stanice Gradiška. Rušenje pratećih objekata, rušenje ograde i odvoz građevinskog materijala su kasnije, po nalogu drugotužene, izvršila lica na radnoj obavezi (kao dokaz za ove navode predloženo je da se saslušaju svjedoci M. I., T. M. i K. H.). Dalje je u tužbi navedeno da rušenje kuća u suvlasništvu apelanata nije posljedica ratnih djelovanja, već je to teroristički akt koji su tuženi bili dužni da spriječe. Iako je prema organizaciji Republike Srpske to bilo u nadležnosti prvotuženog, općepoznata je stvar da su općine preko svojih organa vršile stvarnu vlast i nad poslovima javne sigurnosti", naveli su u apelaciji.

Apelanti su posredstvom zastupnika 5. aprila 2005. godine poslali dopis MUP-u Republike Srpske, Policijska stanica Bosanska Gradiška (komandiru), u kojem su naveli da im je početkom augusta 1993. godine kuća uništena eksplozivnom napravom koju su postavili nepoznati počinioci. Naveli su da su u više navrata tražili izvod iz službenih evidencija ili bilo kakav pisani trag o tom događaju, ali da im nije udovoljeno te da im je usmeno saopćeno da ova stanica nema nikakva saznanja o tom događaju. Dalje se navodi da je u toku postupak pred Osnovnim sudom radi naknade štete, pa stoga zahtijevaju da im se dostave informacije o predmetnom događaju. S ciljem pojašnjenja cjelokupnog događaja, napomenuto je da je predmetna kuća bila na samom ulazu u zgradu policije i da se ostaci te građevine vide kroz prozor ureda komandira PS Bosanska Gradiška, a istaknuto je i da je istu noć, na istoj lokaciji, porušeno još pet susjednih kuća vlasništvo L. D., T. M., porodice B. i dr. Miniranje je trajalo više sati uzastopno i predstavlja općepoznati događaj na području općine Bosanska Gradiška, stoji u apelaciji.

Policijska stanica je aktom od 8. aprila 2005. godine obavijestila apelante o okolnostima oštećenja njihovog poslovnog objekta koji se, također, nalazi u Bosanskoj Gradišci, ali nije ih obavijestila u vezi s onim što su apelanti tražili dopisom od 5. aprila 2005. godine. Na ovaj nedostatak je ukazao zastupnik apelanata u drugom dopisu od 15. aprila 2005. godine te ponovo zatražio informacije o rušenju kuće.

"Nakon toga, Policijska stanica Gradiška je aktom od 19. maja 2005. godine obavijestila zastupnika apelanata da, vezano za njegov zahtjev od 15. aprila 2005. godine, ova policijska stanica u raspoloživim evidencijama nema evidentiran događaj miniranja kuće Bejtulaha Ilijazija, a koji se, prema opisu zastupnika apelanata, desio početkom augusta 1993. godine."

Presudom Osnovnog suda od 18. marta 2005. godine, koja je potvrđena presudom Okružnog suda od 27. februara 2007. godine, odbijen je tužbeni zahtjev apelanata kojim su tražili da se tuženi obaveže da im na ime naknade štete isplati iznos od 39.123,00 KM sa zakonskim zateznim kamatama i troškovima postupka.

U toku prvostepenog postupka, Osnovni sud utvrdio je da su apelanti vlasnici kuće koja se nalazi u Bosanskoj Gradišci i da je predmetna kuća porušena 1993. godine na taj način što je minirana, a da vrijednost predmetne kuće, prema nalazu i mišljenju vještaka, iznosi 39.123.60 KM.



Osnovni sud je, obrazlažući presudu, istaknuo da je, odlučujući o prigovoru zastare potraživanja, utvrdio da je prigovor osnovan. Naime, šteta koju su pretrpjeli apelanti, nesporno je nastala 1993. godine, a apelanti su, kako su i sami izjavili, za štetu saznali poslije rata, kada su dolazili u Bosansku Gradišku. Osnovni sud se pozvao na član 383. Zakona o obligacionim odnosima (u daljnjem tekstu: ZOO) te istaknuo da zastarijevanje nije teklo do 19. juna 1996. godine, kada je prestala ratna opasnost. S obzirom na to da su apelanti tužbu podnijeli 16. aprila 2003. godine, Osnovni sud je zaključio da tužba nije podnesena u propisanom roku, kako je to predviđeno članom 376. ZOO-a, i da je potraživanje apelanata zastarjelo, te je tužbeni zahtjev odbio.

Okružni sud je, prihvatajući kao pravilno činjenično utvrđenje prvostepenog suda, našao da je tužbeni zahtjev neosnovan zato što tuženi nije pasivno legitimiran za naknadu predmetne štete apelantima, nego da je to, prema odredbama Ustava Bosne i Hercegovine, država Bosna i Hercegovina.

Odlučujući o reviziji koju su protiv drugostepene presude izjavili apelanti, Vrhovni sud je presudom od 2. aprila 2009. godine reviziju odbio.

"Imajući u vidu činjenice konkretnog slučaja, Ustavni sud smatra nespornim da je kuća u vlasništvu apelanata porušena, kao i da nadležne javne vlasti nisu vršile istragu u vezi sa okolnostima pod kojima je srušena predmetna kuća. Ovdje treba dodati da su apelanti tvrdili (a te podatke su iznijeli u tužbi i pred nadležnim policijskim organima) da je miniranje njihove kuće, kao i još šest susjednih kuća, općepoznata stvar u Gradišci, da je to izvršeno u neposrednoj blizini Policijske stanice u Gradišci, da su po nalogu Općine Gradiška lica koja su bila na radnoj obavezi kasnije izvršila raščišćavanje građevinskog materijala, kao i da su (apelanti) naveli datum kada se to desilo, te imena svjedoka koji bi mogli svjedočiti na navedene okolnosti", stoji u presudi ustavnog suda BiH.

Imajući u vidu tvrdnje apelanata o okolnostima pod kojima je srušena njihova kuća, kao i dokaze koje su apelanti predložili (treba dodati i da se događaj desio za vrijeme rata, a apelanti su bili pripadnici manjinskog naroda na tom području), Ustavni sud smatra da je istraga u vezi sa ovim događajem bila neophodna radi zaštite imovine apelanata.

"Ustavni sud smatra da predočene činjenice ukazuju na postojanje određenog krivičnog djela, te da su nadležne javne vlasti bile dužne provesti istragu o navedenom događaju. S obzirom na to da istraga nije provedena (policijska stanica u čijoj se neposrednoj blizini događaj desio to nema čak ni registrirano u svojim evidencijama), Ustavni sud smatra da Republika Srpska nije izvršila svoju pozitivnu obavezu, pa je time apelantima povrijeđeno pravo na imovinu. Stoga, apelantima se mora nadoknaditi šteta koja je prouzrokovana uništenjem njihove imovine", navode iz ustavnog suda BiH.

Izdvojena mišljenja imali su potpredsjednik Ustavnog suda BiH Miodrag Simović i sudija Mate Tadića, koji se nisu složili sa odlukom.


(SB)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120525
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7003 times
Been thanked: 7956 times
Status: Offline

Re: HISTORIJSKA ODLUKA USTAVNOG SUDA BiH: Usvojena apelacija Bejtulaha i Jakupa Ilijazija PROTIV REPUBLIKE SRPSKE...

Post by Krokodil Behko » 14 Oct 2020, 10:47

Zanimljivo, da je ovaj sudija Mato Tadić, Posavac iz Brčkog.
Pa šta kad sutra Brčaci prilože apelacije za onolike srušene objekte, ostali Posavci, prvenstveno njegovi sunarodnjaci Hrvati?

Teško da ima većih izdajnika nacionalnih interesa, od hadezeovaca. Nema šta se nije učinilo, da se niko od tih Hrvata, nikad ne vrati u Posavinu.
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: HISTORIJSKA ODLUKA USTAVNOG SUDA BiH: Usvojena apelacija Bejtulaha i Jakupa Ilijazija PROTIV REPUBLIKE SRPSKE...

Post by insomnia » 14 Oct 2020, 12:00

Cuva Mato tekovine genocidne ko da mu je babovina
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: HISTORIJSKA ODLUKA USTAVNOG SUDA BiH: Usvojena apelacija Bejtulaha i Jakupa Ilijazija PROTIV REPUBLIKE SRPSKE...

Post by Taare » 14 Oct 2020, 19:09

Zato se dušmani svim silama trude ne bi li nekako od ustavnog suda napravili lakrdiju sličnu predsjedništvu u kojoj bi mogli da blokiraju šta god požele.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120525
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7003 times
Been thanked: 7956 times
Status: Offline

Re: HISTORIJSKA ODLUKA USTAVNOG SUDA BiH: Usvojena apelacija Bejtulaha i Jakupa Ilijazija PROTIV REPUBLIKE SRPSKE...

Post by Krokodil Behko » 14 Oct 2020, 19:11

Da li je slučajno da su ovo do samog kraja, potjerali Albanci?
Mislim da nije. Oni ne halale ništa. Bošnjo halalio iste sekunde i potrčo da zagrli komšiju.
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: HISTORIJSKA ODLUKA USTAVNOG SUDA BiH: Usvojena apelacija Bejtulaha i Jakupa Ilijazija PROTIV REPUBLIKE SRPSKE...

Post by insomnia » 14 Oct 2020, 19:15

Bosnjo halali babu da nece kucicu
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 76 guests