KCUS

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

KCUS

Post by carobnjak N » 04 Feb 2016, 11:51

UZBUNA NA KLINIČKOM CENTRU: Dr. Izetbegović uvodi zabranu dvojne prakse!

izvor : Slobodna Bosna

Svim ljekarima bi se ponudio izbor - oni koji izaberu privatnu praksu morat će napustiti UKCS, a oni koji se opredijele za rad u UKCS-u morat će se odreći rada u privatnim zdravstvenim ustanovama.
Prema saznanjima Slobodne Bosne, dr. Sebija Izetbegović zagovara ukidanje dvojne ljekarske prakse na UKCS-u. Prema grubim procjenaama, oko 250 doktora u isto vrijeme radi na UKCS-u i u nekoj od privatnih klinika.

Prema zamisli dr. Sebije Izetbegović, tu bi oblast trebalo urediti zakonom. Svim ljekarima bi se ponudio izbor - oni koji izaberu privatnu praksu morat će napustiti UKCS, a oni koji se opredijele za rad u UKCS-u morat će se odreći rada u privatnim zdravstvenim ustanovama.

Ta be se restrikcija u prvo vrijeme odnosila na šefove klinika koji se bave organizacijom rada na klinici, ali i naučnim i nastavnim radom te je naprosto teško povjerovati da im kad sve to obave ostane vremena i za rad u privatnom sektoru, a postupno bi se primjenjivala i na sve zdravstvene radnike s krajnjim ciljem da se definitivno razgraniči javno od privatnog zdravstva.

Protivnici dvojnog ljekarskog angažmana, u koje spada i dr. Sebija Izetbegović, smatraju da bi se razdvajanjem rada u privatnom i javnom sektoru ukinula korupcija u zdravstvu, jer je rasprostranjena praksa da ljekari pacijente iz državne bolnice šalju u privatne klinike.
No, golema većina ljekari u principu se ne slaže s tom idejom. Štaviše, misle da takva restrikcija ne bi eliminirala korupciju iz zdravstva, da bi potaknula odlazak doktora u države Evropske unije i da bi takav zakon bio neustavan, jer bi samo ljekarima bio zabranjen paralelni rad u javnom i privatnom sektoru.

Ljekari ne poriču zloupotrebe - da neki doktori pacijente šalju u privatne ordinacije – no tvrde da nije riječ o masovnoj pojavi nego o pojedinačnim slučajevima koje svakako treba i sankcionirati, ali tvrde da se zbog prekršaja nekog ne smije sankcionirati svako.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sebija uvodi zabranu dvojne prakse na UKC

Post by SPINERKA » 04 Feb 2016, 12:18

:jutarnja
Ljekari ne poriču zloupotrebe - da neki doktori pacijente šalju u privatne ordinacije – no tvrde da nije riječ o masovnoj pojavi nego o pojedinačnim slučajevima koje svakako treba i sankcionirati, ali tvrde da se zbog prekršaja nekog ne smije sankcionirati svako.
Mislim da jeste -masovna pojava.

Slazem se sa Sebijom.
Image

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sebija uvodi zabranu dvojne prakse na UKC

Post by storm » 04 Feb 2016, 12:22

To je sasvim u redu.... dolaze na regularni posao u UKC da se odmore, usmjeravaju si pacijente na privatnu kliniku, jer se nikom ne da čekati mjesecima ( a redova za čekanje sigurno ne bi bilo toliko, da su 100% u svom poslu na UKC) a tamo u svojoj praksi "rasturaju".
Koriste mogućnost specijalizacija, edukacije, seminara, simpozija, itd itd....e pa jarani sad sve to platite iz svog džepa i široko vam polje....

Sebija :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Sebija uvodi zabranu dvojne prakse na UKC

Post by vila » 04 Feb 2016, 12:31

A ne znam sta bi rekla
Trenutno je kaos..koji lijecnici koriste
Nisam za zabrane ali bi im uvela rigorozne kontrole u privatnom sektoru...pa lipo plati porez na svaki pregled, zaposli dva djelatnika..itd

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Sebija uvodi zabranu dvojne prakse na UKC

Post by Lebowski » 04 Feb 2016, 12:34

Pa koliko znam ovo je uređeno zakonom.. možda bi mogli malo uraditi na edukaciji pacijenata, da budu upoznati sa svojim pravima, da prepoznaju kada mogu dobiti zdravstvenu uslugu od bolnice i kada ih doktor šalje sebi kući da im uzme pare.

Otjerati sve doktore i dr. koji imaju privatne prakse skroz iz bolnica bi samo srozalo zdravstevnu uslugu.. ako je moguće niže.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sebija uvodi zabranu dvojne prakse na UKC

Post by storm » 04 Feb 2016, 12:40

Lebowski wrote:Pa koliko znam ovo je uređeno zakonom.. možda bi mogli malo uraditi na edukaciji pacijenata, da budu upoznati sa svojim pravima, da prepoznaju kada mogu dobiti zdravstvenu uslugu od bolnice i kada ih doktor šalje sebi kući da im uzme pare.

Otjerati sve doktore i dr. koji imaju privatne prakse skroz iz bolnica bi samo srozalo zdravstevnu uslugu.. ako je moguće niže.
Puno njih bi doooobro razmislilo o privatnoj praksi, da ostanu na izboru ili- ili ....ovako im je idealno, a sve na štetu pacijenata i budžeta.
I tu u sloveniji se lome koplja oko toga, bezbroj afera, otkaza, korupcije....još su u igri i privatne osiguravajuće kuće za zdravstvene usluge....pričekajte malo....cirkus tek slijedi.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Sebija uvodi zabranu dvojne prakse na UKC

Post by vila » 04 Feb 2016, 12:40

Bas se pitam..tko bi onda ostao u tim bolnicama
I onda zajebes pacijenta koji ne moze sebi priustiti privatni pregled...
Iskreno,mi smo cudni pacijenti...opcenito se jako lose vodi briga o pregledima..pa kad zagrmi sve bi odmah
Jbg.nazalost zdravstvo je skup sport
Nazalost ali je tako..ako je besplatno onda je i usluga losija

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Sebija uvodi zabranu dvojne prakse na UKC

Post by greeneyes » 04 Feb 2016, 12:42

Baš zbog sjedenja na dvije stolice, u nekoj mjeri, naše bolnice ispaštaju, jer ti, koji pored rada u bolnici imaju svoju privatnu kliniku, pokradu bogaoca iz bolnica te uredno prenesu u svoju privatnu klinikicu.
Samo sabura

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Sebija uvodi zabranu dvojne prakse na UKC

Post by vila » 04 Feb 2016, 12:47

greeneyes wrote:Baš zbog sjedenja na dvije stolice, u nekoj mjeri, naše bolnice ispaštaju, jer ti, koji pored rada u bolnici imaju svoju privatnu kliniku, pokradu bogaoca iz bolnica te uredno prenesu u svoju privatnu klinikicu.
Ma sta ce pokrasti...bjezi green
Ono sto oni koriste je besplatno strucno usavrsavanje, placeno socijalno ,mirovinsko,siguran posao
A privatno..vecim djelom rade na crno ili na minimalno
Tu stete drzavi..a onda i pacijentima
Samo po dzepu pa ces vidjeti rezultat...nista drugo

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Sebija uvodi zabranu dvojne prakse na UKC

Post by Chloe » 04 Feb 2016, 13:07

Sebija se baš ne šali. Uzela je bič u ruke. :zubi

Opasno područje. Ono što naši doktori rade je čisti sukob interesa.

Kod nas odeš u DZ i trebaš UZV pregled, zakažu ti termin za 3-4 mjeseca
a onda ti šapne neko da taj dr. radi privatno, i isti dan napraviš UZV pregled
u njegovoj privatnoj ordinaciji. :123

Izgube li standard na koji su navikli,
mogao bi nam se povećati deficit doktora,
jer posao mogu naći u EU bez veće muke.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sebija uvodi zabranu dvojne prakse na UKC

Post by storm » 04 Feb 2016, 13:19

Eto ja bi im na primjer dopustio, da gostuju ili honorarno rade u svoje slobodno vrijeme kod nekog potpuno samostalnog vlasnika klinike.. I to limitirano te pod strogom kontrolom.
Ok i tu bi bilo prostora za mahinacije ali dosta manje...
A da je doktor vlasnik i posluje usporedo je čisti sukob interesa.
Onaj poznati model... Dok nam odgovara malo ćemo furati socijalnu državu a poslijepodne smo kapitalisti :nokti
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Sebija uvodi zabranu dvojne prakse na UKC

Post by Lebowski » 04 Feb 2016, 13:31

Chloe wrote: Kod nas odeš u DZ i trebaš UZV pregled, zakažu ti termin za 3-4 mjeseca
a onda ti šapne neko da taj dr. radi privatno, i isti dan napraviš UZV pregled
u njegovoj privatnoj ordinaciji. :123
Nije u redu ali opet je nekako na nama izbor - da li otići privatno ili čekati eto ta 3-4 mjeseca.. Više je problem što domovi zdravljai bolnice pružaju lošu, sporu uslugu nego što neko privatno radi i treba raditi i na tome.. Iz pozicije pacijenta nekima dobro dođe što ima alternativu, pa šapnuo neko ili ne.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Sebija uvodi zabranu dvojne prakse na UKC

Post by carobnjak N » 04 Feb 2016, 13:33

Lebowski wrote:
Chloe wrote: Kod nas odeš u DZ i trebaš UZV pregled, zakažu ti termin za 3-4 mjeseca
a onda ti šapne neko da taj dr. radi privatno, i isti dan napraviš UZV pregled
u njegovoj privatnoj ordinaciji. :123
Nije u redu ali opet je nekako na nama izbor - da li otići privatno ili čekati eto ta 3-4 mjeseca.. Više je problem što domovi zdravljai bolnice pružaju lošu, sporu uslugu nego što neko privatno radi i treba raditi i na tome.. Iz pozicije pacijenta nekima dobro dođe što ima alternativu, pa šapnuo neko ili ne.
pa spora i loša je zato što ih eto masa radi privatno, a na ovom javnom se štede plus preusmjeravaju sebi pacijente
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Sebija uvodi zabranu dvojne prakse na UKC

Post by Lebowski » 04 Feb 2016, 13:41

Ne, nije zbog toga.. Možda u pojedinačnim slučajevima al je sistem spor sam od sebe.. zbog nedostatka bolnica, kreveta, doktora, aparata, lijekova, opreme
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sebija uvodi zabranu dvojne prakse na UKC

Post by storm » 04 Feb 2016, 13:43

Lebowski wrote:Ne, nije zbog toga.. Možda u pojedinačnim slučajevima al je sistem spor sam od sebe.. zbog nedostatka bolnica, kreveta, doktora, aparata, lijekova, opreme
Ovdje ničega ne nedostaje (zasad) pa je slična situacija.

Lebowski wrote:
Chloe wrote: Kod nas odeš u DZ i trebaš UZV pregled, zakažu ti termin za 3-4 mjeseca
a onda ti šapne neko da taj dr. radi privatno, i isti dan napraviš UZV pregled
u njegovoj privatnoj ordinaciji. :123
Nije u redu ali opet je nekako na nama izbor - da li otići privatno ili čekati eto ta 3-4 mjeseca.. Više je problem što domovi zdravljai bolnice pružaju lošu, sporu uslugu nego što neko privatno radi i treba raditi i na tome.. Iz pozicije pacijenta nekima dobro dođe što ima alternativu, pa šapnuo neko ili ne.
Izbor je u redu....ali što ako se radi o bolesti tipa rak?
ja iz slučaja blizu meni znam, da se nije otišlo privatno na brzi UZ, autopsiju i još neke preglede i da se čekalo red u regularnoj bolnici i redu- ne bi bilo ništa više potrebno, kad bi se to dočekalo...možda vijenac.
A zanimljivo, kod potpuno je istih stručnjaka sve to i obavljeno, samo privatno.
Ja sam možda i zato malo subjektivan, ali iz priče znam da velika većina dijeli moje mišljenje.
I sami medicinski radnici mi kažu ( koje osobno znam) da su današnji vremensko dugi redovi, uvjetovani u dobroj mjeri, istovremenim porastom privatnih praksi :cudi
Zapravo nema logike, jer znači da rade ti stručnjaci skoro duplo....ali dobija na smislu, kad u jednadžbu ubaciš komponentu, da u državnoj bolnici rade preko one stvari.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Sebija uvodi zabranu dvojne prakse na UKC

Post by vila » 04 Feb 2016, 13:57

Nekako mi se cini da preuvelicavate
Ja nikad za UZ nisam cekala dva tri miseca
Ali za CT ,megnetnu...se ceka jer to nema svaki dom zdravlja...oni po bolnicama se cesto kvare jer su zastarjeli i malo je aparata na postotak pacijenata
Ali pretraga MR privatno kosta 500 km a u bolnici je besplatna
Plus toga...rijetko sam cula da je hitan slucaj bio na listi cekanja
Ponavljam...zdravstvo je skup sport a nase ne stoji najbolje
A tome su najmanje krivi lijecnici koji rade privatno...nitko te ne prisiljava da ides privatno..
Ja sam svog malce vodila kod privatnog kardiokirurga i covjek mi je lijepo rekao...gospodo u bolnici imam slobodan termin za 15 dana..privatno radim ali mislim da bema potrebe da zurite s pregledom
Ali mene nije bilo briga koliko kosta...i otisla sam privatno
Pola sata-180 km
Liste cekanja nisu neka novost niti su specificne za bih

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Sebija uvodi zabranu dvojne prakse na UKC

Post by Chloe » 04 Feb 2016, 14:01

Labaratorijski nalazi usmjeruju doktore, kod velikih odstupanja od vrijednosnih referenci (doktori već prepoznaju alarmantne)
izdaje se urgentna uputnica ne čeka se tih nekoliko mjeseci.

Ja sam za uvođenje reda i jakih kontrola (ali da je vrše profesionalci i poštenjačine).
Rad, red i poštenje. :zubi :pusi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Sebija uvodi zabranu dvojne prakse na UKC

Post by vila » 04 Feb 2016, 14:02

E da...taj isti doktor mu je i dalje doktor
I svaki pregled obavlja u bolnici ali narucim se na vrijeme

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Sebija uvodi zabranu dvojne prakse na UKC

Post by Lebowski » 04 Feb 2016, 14:06

@srotm
Dacu sebi pravo da kazem da poznajem bolje prilike u zdravstvu...
Ne bih sad puno o njima al evo par primjera..

Kod zubara za stvar konu kod privatnika odradis za 15 minuta u bolnici cekas 20 do 30 dana za termin. Razlog? Svaki mjesec dobiju odredjenu kolicinu preparata sa kojim mogu maksimalno obraditi npr. 50 zahvata i na osnovu toga odrexju termine.. je li tu kriv doktor?

li npr. za jedan pregled cekas tri mjeseca zato sto odredjeni aparat ima svoju normu.. ne mozes ga 500 puta koristiti mjesecno vec npr 50 puta
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Sebija uvodi zabranu dvojne prakse na UKC

Post by Chloe » 04 Feb 2016, 14:15

@Leb, slažem se s tobom da nije sve do doktora.
Reforma zdravstva je jako težak zadatak, preosjetljiv,
ali ima i sukoba interesa što treba dovesti u red,
ne samo u Sarajevu, nego i šire.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests