Da li je u BiH moguće izgraditi uspješan i sretan život?

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24127
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6227 times
Been thanked: 5458 times
Status: Offline

Re: OVO JE ZEMLJA MOJIH SNOVA: U BiH ima više od 600 milionera i skoro stotinu multimilionera

Post by Zizi » 28 Feb 2021, 11:04

prog321 wrote: 28 Feb 2021, 06:40
Zizi505 wrote: 27 Feb 2021, 23:11 Još usput smo država koja se gasi.
Od '97 do prošle godine za oko 45% je samnjen broj novorođenčadi.
Kada uzmemo u obzir da zadnju deceniju odlazi u najvećem procentu stanovništvo koje je u reproduktivnoj dobi, ostaje nam za jedno 30-40 godina da samo neko stavi katanac na ovu državu.
Te su brojke prenapuhane od crvene bulumente.
Da barem jesu...

https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-poslj ... /191209053

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: OVO JE ZEMLJA MOJIH SNOVA: U BiH ima više od 600 milionera i skoro stotinu multimilionera

Post by Taare » 28 Feb 2021, 11:25

prog321 wrote: 28 Feb 2021, 06:37 Bosna je jedna od najmanje zaduzenih drzava u evropi i svijetu.
To je nebitno. Država je kompleksni sistem sastavljen od mnogo dijelova. Nije ispravno ukazivati na jedan a istovremeno zanemariti ostale.
To je isto kao da kupuješ trkaćeg konja. I sad, kreneš da ga pregledaš i ustanoviš da hramlje u tri noge, da je star, da ima oštećenu kičmu i da je bolestan. I onda kažeš da ima manje loše zube od ostalih kandidata.
Nadam se da si shvatio poređenje.
BiH je procentualno od bdp-a manje zadužena od recimo grčke ili italije, ali bih nije u eu pa samim tim nema moćnu ezb koja će joj čuvati leđa.
BiH bilježi trend masovnog odlaska radno sposobnog stanovništva.
BiH ima katastrofalnu pokrivenost uvoza izvozom.
BiH nema razvijen turizam kojim bi bila konkurent drugim zemljama u zimskom i ljetnom turizmu što bi joj garantovao priliv deviza.
BiH je nezanimljiva stranim investitorima, prvenstveno zbog katastrofalne birokratije, nikakve infrastrukture, pa onda i same političke klime.
BiH nije u stanju da se prehrani, nego uvozi i do 90% hrane.
Jedini pozitivan trend rasta imamo u kategoriji penzionera. Za desetak godina imat ćemo dva penzića na jednog zaposlenog.
Kad sabereš sve te činjenice, onda shvataš zašto je jedan euro vanjskog duga, euro previše.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: OVO JE ZEMLJA MOJIH SNOVA: U BiH ima više od 600 milionera i skoro stotinu multimilionera

Post by Taare » 28 Feb 2021, 14:51

I kaže daj bošnji državu :bua
Kapo je istakao da se proteklih godina stepen svjesnosti o važnosti domaćih proizvoda popravlja kod bh. građana, ali da to ipak nije na očekivanom nivou.

"Iako se stanje popravlja, ti rezultati su zanemarivi jer građani stidljivo kupuju. Ukoliko uzmemo u obzir da je BiH država koja dobar dio hrane može proizvoditi za svoje područje, trenutno je situacija takva da naša država uvozi gotovo sve sirovine i koje su potrebne i koje nisu", naglasio je Kapo.
BiH uvozi većinu sirovina

Tako se uvoze velike količine mesa, pšenice, vode, mliječnih proizvoda, nastavlja dalje Kapo, pri čemu se onda postavlja pitanje šta su to zapravo domaći proizvodi ukoliko je sirovina u većini slučajeva uvezena?

"Zbog toga se mora poduzeti primarna stvar, a to je da se na viši nivo podigne proizvodnja navedenih resursa koji su nam važni barem za prehrambeni sektor, jer imamo dobre prerađivačke industrije, jer samo tako ćemo imati pravi finalni proizvod iz BiH", dodao je.

Naš sagovornik je podsjetio da BiH iz godine u godinu na godišnjem nivou u prosjeku pravi deficit od 6,5 milijardi KM. Naglasio je da bi se trećina tog deficita mogla spasiti.
https://www.klix.ba/biznis/kapo-pandemi ... /210223057
Svi mi se morete obratit

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: OVO JE ZEMLJA MOJIH SNOVA: U BiH ima više od 600 milionera i skoro stotinu multimilionera

Post by harlekin » 28 Feb 2021, 15:38

Price,analize i pametovanje nikad nist promjenili nisu,nist bolje ne mjenja sistem kao glave koje se kotrljaju uokolo,istorija dokazala puno puta,priroda dokazala,nest puno parazita osudjeno je na propast.
Nisu ovi silni milioneri nist bitni ili krivi,drzavne ustanove,stranke,religijska udruzenja nekakva,te stvari je nemoguce mjenjat,jer ne mozes promjenit parazita samo eliminisat :kafa

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests