TEŠANJ

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

TEŠANJ

Post by storm » 14 Jun 2016, 11:02

SUAD HUSKIĆ

Image

Načelnik Tešnja za BUKU: Kako smo postali privredno čudo u zemlji koja je ekonomski razorena

Piše: Buka

O Tešnju pričaju svi, a za BUKU smo o Tešnju pričali sa prvim čovjekom ovog grada Suadom Huskićem

Dok Bosna i Hercegovina ekonomski kleca, ova se opština doživljava kao parvo ekonomsko čudo! Prema podacima svih relevantnih međunarodnih institucija, u Tešnju je do sada stvoren najbolji ambijent za investicije, dok ostatak zemlje i dalje grca u dugovima.Podaci o uspješnosti Tešnja i više su nego impresivni.




Gdine Huskiću, gotovo pa svi mediji u BiH ali i u svijetu pričaju o Tešnju kao ekonomskom čudu, a koje se nalazi u zemlji gdje ekonomija ne funkcioniše. Kako to, koje su to stvari koje se događaju u Tešnju a koje ne uspijevaju u ostatku zemlje?

Tešanj je u posljednje vrijeme doživio određenu afirmaciju i privukao pažnju medija te domaćih i međunarodnih institucija. I uglavnom je to afirmativna priča o postignutim rezultatima u ekonomskom razvoju, reformi javnog sektora i nekim drugim temama. Lijepo je kada postoje dobri rezultati i kada vas izdvajaju kao uspješnu sredinu. Međutim, sjenu na to baca ukupno stanje i brzina razvoja bosanskohercegovačke ekonomije i rezultata u cijeloj BiH. Drugim riječima, voljeli bismo da imamo bolje rezultate u svim oblastima u BiH.

Mislim da je puno lakše uspjeti ako shvatite nekoliko ključnih stvari: Nemamo vremena čekati da problem riješi neko „odozgo“ ili neko „sa strane“ – oni će ili zakasniti ili neće nikada uraditi to što očekujete. Hvala svima koji pomognu, ali odgovornost je prvo na nama, pa se tek onda možemo baviti očekivanjima od drugih. U brzom prepoznavanju ovih stvari olakšala nam je izvozna orijentiranost i saradnja sa međunarodnim kompanijama prije devedesetih, ali i činjenica da nam socijalizam nije razvio ovisnički mentalitet kroz velike sisteme dogovorne ekonomije. Ovo razumijevanje procesa i prilika nam je pomoglo u pristupu i radu u javnom i privatnom sektoru i brzo smo napravili zaokret i prilagođavanje jednom potpuno novom sistemu funkcionisanja lokalnih zajednica u uvjetima slobodnog tržišta i demokratskog sistema. Stoga smo u Tešnju, uvjeren sam, pristupili promjenama na vrijeme.

Kao i sve druge općine prošli smo izazove poslijeratne obnove, tranzicije sistema, privatizacije itd. Pored toga, krenuli smo u tehnološke i organizacione promjene i nastojali na taj način nove tehnologije staviti u funkciju povećanja efikasnosti općinske administracije i ukupnog razvoja Općine, a za rezultat imamo uveden e-government sistem, koji je u potpunosti u službi građana i privrede. Mnogi procesi u radu općinske administracije su digitalizirani i ubrzani. Tehnološke promjene su pratile strukturalne promjene u javnom sektoru, što znači da smo općinsku administraciju i javni sektor za koji smo odgovorni prilagodili potrebama građana i strateškim ciljevima razvoja Općine.. Zasukali smo rukave i krenuli u susret izazovima. Zato nas sada mnogi u Tešnju i izvan njega prepoznaju kao partnera za budućnost. Govorim o ulozi javnog sektora, a svakako u cijeloj priči posebno mjesto ima privatni sektor, hrabri sposobni i odlučni ljudi koji su u privatnom biznisu, te naravno svi uposleni koji u osnovi proizvode nove vrijednosti.

Image


Ekonomski podaci za Vašu opštiinu su gotovo pa nestvarni, 2,1 radnik ja jednog penzionera, npr...kako ste to postigli? Čime se to još Tešanj može pohvaliti?

Podatak koji pominjete je iz 2014. godine. U 2015. godini smo dostigli da imamo 2,2 radnika na jednog penzionera, dok je taj broj na nivou BiH (FBiH+RS) oko 1,1 radnik na jednog penzionera. Pratimo ekonomske indikatore koji su indirektni, pa mi je posebno drago reći da 2 godine zaredom imamo povoljan prirodni priraštaj, među najvišim u FBiH. Sa prirodnim priraštajem, natalitetom, sva priča o ekonomskoj stabilnosti i razvoju dobiva novu dimenziju, ona humanu dimenziju.

Možemo reći da je u posljednje četiri godine broj poslovnih subjekata porastao za 10 % (sada ih je oko 2500), broj zaposlenih je porastao za 23% (više od dvije hiljade novih radnih mjesta). Izvoz je u posljednjih 5 godina stalno rastao (ukupno povećanje preko 80%). Izvozimo u oko 60 zemalja u svijetu. Nekad je teško i pobrojati sve ono što se proizvodi u Tešnju, odjevni predmeti (čarape, hlače, modna obuća, jakne, odjeća za motocikliste, bicikliste, radna i policijska odijela, odjevni predmeti od kože…) prehrana (mineralne vode, konditorski proizvodi, pileće meso i prerađevine, gljive…) dijelovi za automobile i kamione (filteri, pumpe, kočioni elementi, svjećice, kamionske prikolice…) namještaj itd. Iz Tešnja se uspješno trguje naftnim derivatima, metalom itd. Ljudski i finansijski potencijal je već aktivno prisutan u razvoju drugih općina, kroz vrlo značajne akvizicije i investicije u Visokom, Travniku, Doboju, Sarajevu itd.

Ipak, Tešanj se najviše može pohvaliti vrijednim i odgovornim ljudima, od radnika do menadžera i vlasnika. Svi oni vole svoj Tešanj i Bosnu i Hercegovinu i spremno prihvataju sve izazove koji su pred njima. Drago mi je što na spisku najuspješnijih kompanija i pojedinaca u BiH uvijek ima i nas iz Tešnja, a posebno sam ponosan što na spisku velikih poreskih dužnika ili kompanija sa sumnjivim poslovanjem nema nikog iz Tešnja.


Kako privlačite strane investicije u Tešanj? Koliko ste privukli stranih investitora u Vašu opštinu?

Odnos domaćih i stranih investicija u Tešnje je oko 50:50, a po vrstama djelatnosti investicije su prilično disperzirane tako da imamo značajnu stabilnost, jer ne ovisimo direktno o porijeklu kapitala ili vrsti djelatnosti (zbog različitih tržišnih pomjeranja). Stoga naglašavam jednaku važnost domaćih i stranih investicija. Najveći dio posla na privlačenju stranih investicija zapravo je urađen u vrijeme privatizacije, dobrim dijelom kroz kontakte sa ranijim poslovnim partnerima, kupcima i sl. Kasnije se ta mreža širila kroz dobre rezultate, dobar glas, aktivnu promociju, a u pozadini kroz korektan i profesionalan poslovni ambijent, brz i efikasan javni sektor, izgradnju poslovne infrastrukture i sl.

Danas u Tešnju posluje 17 stranih kompanija, koje dolaze iz 9 zemalja Evropske unije. Svi oni su sada naš glas povjerenja i pouzdanosti za nove investitore.


Evo da sam ja strani investitor koji želi investirati u Tešanj, otvoriti neki proizvodni pogon - za koliko brzo to mogu uraditi i koliko će me to koštati?

Odgovor će zavisiti prije svega od vaše djelatnosti, namjene i veličine objekta, statusa i namjene zemljišta, te spremnosti vaše tehničke dokumentacije (projektna dokumentacija i slično).

Ali da bismo vam pojednostavili cio ovaj proces, predlažem da dođete u OSS ured za investitore (One Stop Shop) u kojem ćete na raspolaganju imati osobu koja će s vama ili u vaše ime proći administrativne procedure općine Tešanj. Kada kompletirate dokumentaciju možete računati da u roku od dva dana možete dobiti građevinsku dozvolu. Što se tiče troškova koje ćete imati (dozvola, renti, taksi i dr.), računajte da je ona najpogodnija za vas u cijeloj BiH. Možete se informisati o svemu i putem elektronskog registra općine Tešanj (zvanična web stranica općine Tešanj) u kojem su navedeni svi naši administrativni procesi, cijena svih postupaka koje provodimo, kontakt osoba (telefon i njen e mail), kao i vrijeme potrebno za svaki administrativni postupak.

Image

Čini se da niste dopustili da politika mnogo petlja svoje ruke u ekonomiju. Je li to zapravo model, da politika ne smeta privredi i ekonomskom razvoju Tešnja?

Prosperitet i ekonomija traži stabilnost, političku i ekonomsku. I to su parametri koji se mjere i na svjetskom nivou (Doing Business). Zbog ukupnih prilika u kojima se Bosna i Hercegovina nalazi, onda pomislimo da možemo biti drugačiji.

Zato je ipak bolje reći da smo mi u Tešnju imali ispravnu politiku vođenju lokalne zajednice, a sačuvali se od politikanstva. Politika je i kada Općinsko vijeće na prijedlog Načelnika prihvati ulaganje u poslovnu zonu ili prihvati stimulativne mjere za ulaganja koja će u roku od dvije godine donijeti radna mjesta. A tu se u Tešnju vrlo brzo usaglasimo. I to je politika, ona pozitivna, nasuprot politikanstva u kojem bi svi prvo gledali svoj politički, ili ne daj Bože neki drugi interes, pa tek onda interes cijele zajednice, nezaposlenih i sl. Nema razvoja bez politike, ali one dobro osmišljene i planirane, transparentne i politike koja znači odricanje vlastite energije, vremena, bilo kakvih privilegija u korist interesa šire zajednice.. Treba nam više takve politike u Bosni i Hercegovini, da bismo mijenjali stvari na bolje i da bismo mijenjali percepciju bavljenja javnim poslovima. Na kraju kao društvo gubimo neke etičke kriterije razlikovanja dobra i zla, pozitivnog i negativnog u društvu, što nikako ne može voditi pozitivnom razvoju društva.



Žepče, Teslić, Tešanj, kako funkcionišete zajedno kao trojac. Proglašeni ste za najzanimljivije opštine za investiranje u Jugoistočnoj Evropi od strane Financial Timesa?

Biti prepoznat od Financial Timesa je svakako velika stvar, pogotovo za neku općinu u zemljama koje su ekonomski manje razvijene. To nas je obradovalo i ujedno skrenulo pažnju drugima na rezultate koje postižemo. Naše tri općine ujedinjuje ekonomski interes naših građana, borba za više radnih mjesta, nastojanje da se obezbijedi kvalitetniji život na prostoru za koji nosimo odgovornost. Ne bavimo se velikim političkim temama, naša uloga i odgovornost kod građana i nije takva. Poslovne zone, efikasne administrativne procedure, razvoj radne snage, privredna saradnja, korištenje fondova za razvoj i infrastrukturu sl., to su teme koje su nam interes i oko kojih vrlo brzo. Mislim da Milan, Mato i ja vrlo uspješno sarađujemo.

Od početne ideje da kreiramo područje interesantno za kvalitetan biznis provedeno je mnogo aktivnosti. Iskorištavamo komparativne prednosti koje imamo, učimo, napredujemo… Trenutno realizujemo jedan projekat finansiran od EU koji radi na ostvarenju našeg plana da budemo područje poslovne izvrsnosti. Koliko znam, sve tri općine bilježe pozitivne ekonomske parametre.




Image

Može li se model Tešnja primijeniti na ostatak zemlje? Da li Vas, kao načelnika jedne uspješne opštine, zovu kolege iz ostalih opština ili gradova da im pričate o Tešnju?

Pošteno i mnogo raditi, uz mnogo hrabrosti i poduzetnosti i mislim da se svugdje može uspjeti. Čuda jesu moguća, ali ja više vjerujem svakodnevnom radu i napretku korak po korak. Ljudi danas pričaju o Tešnju, ali mi od 1995 godine ustrajno radimo na tome. Zato sam ubijeđen da se može više i bolje svugdje. Ne može i nije nužno na isti način, nema jednake formule za uspjeh, ali ona ipak postoji.

Sve što znamo i što smo naučili u vlastitom razvoju općine Tešanj svima nudimo. Bilo je primjera u kojima smo razmjenjivali iskustva sa drugim općinama, i u toj razmjeni međusobno učili i napredovali.

Razgovarao Elvir Padalović
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zašto Tešanj može?

Post by storm » 14 Jun 2016, 11:04

Ovo još samo da priložim, kao primjer...komentar jednog mi prijatelja s fb....kako reče- kraj priče :klanja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Zašto Tešanj može?

Post by Julia-Klara » 14 Jun 2016, 11:26

E tako se to radi!
Od starog sistema je ostalo da direktor, nacelnik, sjedi u uredi i nista ne radi.
Kada vidim ove CEO ovdje, ljudi znaju sta se i kako radi u firmi, pomazu ljudima, aktiviraju se na svim poljima, budu vidljivi. pomazu zajendici.
Tako se to radi!
I dokle god neko ulaze sebe za dobrobit zajednice - skidam kapu! I neka su uspjesni!
Moze svaki grad u BiH ovako,ali nemaju ljude :cudi
Zasto mene niko ne posti da obavljam posao bitan za zajednicu (jer znam i mogu) - ne mozzze, nisam politicki podobna :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37679
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Online

Re: Zašto Tešanj može?

Post by Pasaga » 14 Jun 2016, 11:42

Julia-Klara wrote:E tako se to radi!
Od starog sistema je ostalo da direktor, nacelnik, sjedi u uredi i nista ne radi.
Kada vidim ove CEO ovdje, ljudi znaju sta se i kako radi u firmi, pomazu ljudima, aktiviraju se na svim poljima, budu vidljivi. pomazu zajendici.
Tako se to radi!
I dokle god neko ulaze sebe za dobrobit zajednice - skidam kapu! I neka su uspjesni!
Moze svaki grad u BiH ovako,ali nemaju ljude :cudi
Zasto mene niko ne posti da obavljam posao bitan za zajednicu (jer znam i mogu) - ne mozzze, nisam politicki podobna :cudi
...kupi zelenu stolicu..... :)
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Zašto Tešanj može?

Post by Julia-Klara » 14 Jun 2016, 11:43

Ne bih zelenu pa nek crknem
Ne bih nikakvu, na kraju krajeva
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zašto Tešanj može?

Post by storm » 14 Jun 2016, 11:50

Julia-Klara wrote:Ne bih zelenu pa nek crknem
Ne bih nikakvu, na kraju krajeva
Vidiš ...koliko primjećujem, član je SDA

Image

ne bi smjelo biti bitno za glasače...i očito i nije...jednostavno je čovjek na mjestu :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37679
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Online

Re: Zašto Tešanj može?

Post by Pasaga » 14 Jun 2016, 11:52

...jedan broj ljudi....udju u neke poslove ...posteno,i hoce posteno..
posle,podlijezu pritisku....i sve ode u 3 pm....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Zašto Tešanj može?

Post by Julia-Klara » 14 Jun 2016, 11:52

Vidi, sve je ok, svejedno mi je, dokle god stavlja zajednicu na prvo mjesto.
Meni je i moj gradonacelnik na mjestu (HDZ), bio mi je i Miroslav Gavric ok, apsolutno mi je svejedno, ako si covjek na svom mjestu.
Politika i politicko opredjeljenje ne bi trebalo biti prepreka da se dobrobit zajednice stavi na prvo mjesto.
O tome se radi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Hasan 88
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 135
Joined: 10 Apr 2016, 10:35
Location: http://www.privatno.net/
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto Tešanj može?

Post by Hasan 88 » 14 Jun 2016, 11:58

svaka čast Tešnju i Goraždu. Da je taj mentalitet prenijeti na cijelu BIH bilo bi dobro
"Osveta je kao pijanstvo, nikad nije dosta." - Meša Selimović Bosnian | Izreke o obitelji

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zašto Tešanj može?

Post by storm » 14 Jun 2016, 11:59

Julia-Klara wrote:Vidi, sve je ok, svejedno mi je, dokle god stavlja zajednicu na prvo mjesto.
Meni je i moj gradonacelnik na mjestu (HDZ), bio mi je i Miroslav Gavric ok, apsolutno mi je svejedno, ako si covjek na svom mjestu.
Politika i politicko opredjeljenje ne bi trebalo biti prepreka da se dobrobit zajednice stavi na prvo mjesto.
O tome se radi
Da slažem se....problem je to što pričamo o čovjeku, koji je iznimka...umjesto da je obrnuto.
Da se tek tu i tamo potkrade pokoji uhljeb, ne bi bilo kako jest....ovako je to pravilo a ljudi poput g. Huskića su iznimka.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Zašto Tešanj može?

Post by Podrinjac » 14 Jun 2016, 16:59

Sve je to kapitalizam. Radiš 12h za 700 km.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Zašto Tešanj može?

Post by Sheval » 14 Jun 2016, 18:53

Bio i ostao u cudu.Nesto ne kukaju ljudi...zadovoljni...zaposlenost strasna(rade svi koji zele)...neradnici kao i obicno...kvare prosjek i kukaju na drzavu,EU,vrijeme i sportske rezultate.Vrlo jaka auto industrija...koja zaposljava najveci broj ljudi.Kad udjes u tvornicu kao da si negdje u Nemackoj.Place stvarno ne znam ali s kim sam god pricao...zadovoljan.Tesanj za primjer.Fale ljudi i Gorazde...nisam bas upucen.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Zašto Tešanj može?

Post by Krokodil Behko » 14 Jun 2016, 19:17

Tešanj može, jer to je Fadilova rodna busija, naćero ih da štede.
online

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Zašto Tešanj može?

Post by Hannibal » 14 Jun 2016, 19:29

Ja sam se sjebo kakva se auta u tesnju vozaju
🐽

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: TEŠANJ

Post by Krokodil Behko » 03 Apr 2017, 09:49

Čudo u BiH: U ovoj bolnici ne postoje liste čekanja, lijekova ne fali, ljekari ne odlaze, a pacijenti puni hvale...

Image
Bolnica u Tešnju ove godine slavi 25 godina postojanja. Blizu 230 zaposlenih može se pohvaliti izuzetno dobrim odnosom prema pacijentima, koji najbolje ilustruje činjenica da u ovoj ustanovi ne postoje liste čekanja.

Ova bolnica ima dovoljno lijekova i medicinskog materijala, a od ostalih je izdvaja i to što iz nje ljekari i stručno osoblje ne odlaze.

Na opštu bolnicu u Tešnju oslanja se blizu 60 hiljada stanovnika. Svi koji u ovoj ustanovi zatraže medicinsku uslugu neće se suočiti sa dugim listama čekanja, piše N1.

ANKETA:

"Jesam, zadovoljna sam. Ja sam iz Maglaja, dolazim doktorima, jesam."

"Jesam, svakako da jesam."

"Previše zadovoljna. To je možda 3-4 dana ako se mora napraviti neki veliki pregled, pa ima redoslijed pacijenata, ali ne više."

Image
Blagonakloni odnos prema pacijentima ovdje je, kažu, dio tradicije.

- Na neki način imamo jedno razmišljanje, posao koji će nam doći ili koji nas čeka možemo raditi odmah ili sa nekim zakašnjenjem. Ipak moramo sav posao uraditi, pa ako već sve te pacijente moramo pregledati, tretirati ili bilo šta, bolje da ih pregledamo odmah nego za neko određeno vrijeme, za par mjeseci. Niko nam neće drugi to uraditi tako da je to otprilike jedan razlog zašto nema liste čekanja, kazao je Besim Prnjavorac, ljekar u Opštoj bolnici Tešanj.

Osim što ne postoje liste čekanja, u bolnici u Tešnju zdrave su i finansije, pa već godinama bilježe pozitivno poslovanje.

- Građani opštine Tešanj, pa i čitav javni sektor, tu bolnicu doživljavaju svojom. I oni znaju da svaki dug ili svako opterećenje koje nastane oni moraju sami izmiriti. S druge strane, vrlo su svjesni da ukupno poslovanje bolnice zavisi od njihovog odnosa prema pacijentima, objasnio je Suad Husić, načelnik Opštine Tešanj.

Bolnica u Tešnju na koju se oslanja stanovništvo četiri opštine Zeničko-dobojskog kantona imuna je i na glavnu boljku bh. zdravstva, a to je odlazak ljekara i stručnog osoblja. Iz ove bolnice niko ne želi otići, a ono što im je prioritet jeste zdravlje i dobrobit pacijenata.

- Mi se trudimo da se maksimalno logistički pokrijemo. Da sve ono što treba pacijentima da bolnica nabavi i da kompletna usluga bude bez ikakvog učešća naših pacijenata, osim onoga što je država propisala kao participaciju, dodao je Prnjavorac.

Bolnica Tešanj ima pozitivno poslovanje, nema problema s nedostatkom lijekova i medicinskog materijala i ovo je ustanova u kojoj je pacijent uvijek na prvom mjestu. Ovo je zdravi primjer bh. zdravstva.

(N1/DEPO PORTAL)
online

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: TEŠANJ

Post by Username » 03 Apr 2017, 13:20

Prelijep gradic za provesti dan

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: TEŠANJ

Post by Podrinjac » 03 Apr 2017, 20:11

Tešanj je daleko iznad Goražda što se perspektive tiče. Ovdje u Gpraždu omladine iz godine u godinu sve manje, odlaze. Zimskim mjesecima grad mrtav. Ljeti kada dijaspora dođe malo živne. I tako u krug.
Ali gledajući komšiluk... Foču, Višegrad, Rogatici, Čajniče itd. Goražde je za njih Las Vega.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: TEŠANJ

Post by Mutevelija » 03 Apr 2017, 20:14

Pa Goražde je pohvaljenije u Federaciji :cudi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: TEŠANJ

Post by Krokodil Behko » 04 Nov 2017, 09:36

HISTORIJSKI USPJEH: Broj zaposlenih u Tešnju prvi put veći od 12.000


Image

Općina Tešanj dostigla je, zaključno s osmim mjesecom ove godine, broj od 12.003 zaposlenih; prvi put je to u historiji te općine, jer su 1991. imali manje od 7.000 zaposlenih

To su, kako se navodi u saopćenju iz kabineta načelnika Općine Tešanj, podaci Federalnog zavoda za statistiku objavljeni 1. novembra u redovnom mjesečnom biltenu.

Prije pet godina broj zaposlenih na teritoriji općine Tešanj bio je 9.001. Sad je taj broj veći za 3.002 zaposlena tj. veći je za 33 posto.

Načelnik Općine Tešanj Suad Huskić kaže da je to rezultat kontinuiteta politike razvoja koju posljednjih 20 i više godina provode u kreiranju povoljnog poslovnog ambijenta u Tešnju, zajedno sa investitorima, domaćim i stranim, nosiocima privatne inicijative, kao i svim građanima te općine.

„Ipak, smatram da ne možemo biti u potpunosti zadovoljni rezultatima.

Lokalne sredine koje u BiH više rade i zapošljavaju i iz kojih se uplaćuje više u budžete na višim razinama vlasti, dobivaju manje natrag u lokalni budžet.

Tako je i s općinom Tešanj. Budžet Općine nije rastao brzinom otvaranja novih radnih mjesta, rastom izvoza i investicija zbog pogrešne poreske politike“, kazao je.

Načelnik Huskić kaže da bi volio da su dostigli i veći prosjek plaća.

„Nažalost, administrativni centri i javni sektor u ovoj državi troše i imaju mnogo više od onih koji rade u proizvodnji.

U tom smislu smatram da bi svi zajedno trebali osmisliti politike i strategije koje bi povećale našu ukupnu konkurentnost, ali i socijalnu osjetljivost u nastojanju da se podigne standard građana“, izjavio je Suad Huskić.

Po njegovim riječima, lokalni razvoj je pokretač regionalnog razvoja i napretka na višim nivoima države. U posljednje dvije decenije Tešanj je, smatra, primjer uspješnog lokalnog razvoja.

„Tamo gdje se kreira nova vrijednost, tu građani trebaju osjetiti rezultate svog rada u onoj mjeri u kojoj im to pripada.

Ovakav pristup bi pomogao cijeloj Bosni i Hercegovini ubrzanim razvojem, većom odgovornošću svih, smanjenjem određenih neprirodnih privilegija i na druge načine.

Namjera nam je da potaknemo dijalog u javnosti o tim temama i, s tim u vezi, podržavamo novi, pravedniji i razvojni model raspodjele javnih prihoda koji će biti stavljen u funkciju napretka svih.

Takav primjer je i inicijativa Zeničko-dobojskog kantona bazirana na studiji koju je izradio Ekonomski fakultet“, kazao je, navodi se u saopćenju iz kabineta općinskog načelnika.

(SB/Vijesti.ba/Fena)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: TEŠANJ

Post by Krokodil Behko » 30 May 2018, 16:59

U Tešnju se grade četiri školske dvorane, jedna će biti završena najesen


Image

U Tešnju se grade četiri školske dvorane, a jedna će biti završena do početka naredne školske godine, saopćeno je iz općinske pres-službe.
Ugovore o nastavku gradnje, vrijedne ukupno 780.000 KM, potpisali su danas općinski načelnik Suad Huskić i ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) Mensur Sinanović.

Riječ je o školskim dvoranama pored osnovnih škola u Šijama, Kaloševiću, Jablanici i Miljanovcima čija je gradnja počela u 2016. godini. Ugovorima su planirani završetak dvorane u Šijama, a u preostala tri objekta, izrada montažnih fasadnih panela, unutrašnjih pregrada i uređenje podloge.

- Bili smo odlučni kada smo istovremeno započeli gradnju ne jedne ili dvije nego četiri školske dvorane. Drago mi je zbog današnjih ugovora i nastavka radova te posebno zbog partnerskog odnosa s Vladom Zeničko-dobojskog kantona, Ministarstvom obrazovanja i drugima na ovom projektu. Partnerski odnos daje ovakve rezultate. Do završetka projekta potrebno je još oko 600.000 KM. Nadam se da ćemo ubrzo obezbijediti potrebna sredstva za završetak investicije koja će u konačnici iznositi oko dva miliona KM. Sretan sam jer znam da će uskoro oko 1.500 učenika imati uslove za nastavu tjelesnog odgoja - rekao je načelnik Huskić.

Ministar Sinanović ističe da Vlada ZDK putem Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta ove godine za škole na području općine Tešanj izdvaja više od milion maraka.

- Osim projekta izgradnje školskih sala, tu je i projekat rekonstrukcije područnih škola. Posebno želim naglasiti dobru saradnju s Općinom Tešanj koja je uključena u većinu ovih projekata, a u projektima učestvuju i građani i to može poslužiti kao dobar primjer drugim lokalnim sredinama - kazao je ministar.

Od 2016. godine, za gradnju četiri školske dvorane uloženo je 1.390.000 KM. Od toga je kantonalno ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport izdvojilo 600.000 KM (43 posto), Općina Tešanj 630.000 KM (47 posto) te UNDP i Mjesna zajednica Šije 150.000 KM (10 posto).

Planira se da u ovoj godini budu završene izrada i montaža fasadnih panela i tribina za tri montažne dvorane, a u školskoj dvorani Šije, fasada, elektro oprema, izolacije, podna obloga, sanitarije, kanalizacione i hidrantske mreže.



(Vijesti.ba / FENA)
online

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests