Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Post by Krokodil Behko » 12 Sep 2016, 10:46

Prije par mjeseci, naišao sam na neki šokantan naslov.

E evo prilike, da ne bude da ne obilazim srpske portale, baš sam tamo i naišao na taj naslov, ali samo na jednom mjestu (čini mi se BNTV), pa nisam bio siguran da li je istinit ili ne.

U svakom slučaju, naknadno je Klix objavio to i palo je milion komentara ZA i PROTIV.
Tačnije, da li je tu nacionalnost bila u pitanju, ili nešto drugo.

Lično sam se šokirao, kad sam pročitao taj članak

Da krenemo sa informacijama:
Poslodavac iz Banje Luke ne može da nađe radnike za objekat u Vogošći: "Niko ne želi raditi za firmu iz RS-a"

Izreka kako "u Bosni nema posla" dobiva posve drugačije značenje kad se u obzir uzme činjenica da na putu do zaposlenja vrlo često znaju stajati upravo oni kojima je posao najpotrebniji. S druge strane, svakodnevni primjeri iz života pokazuju nam u kolikoj smo mjeri podijeljeni kao društvo, te kako ni stvari osnovne, egzistencijalne prirode kao što je zarađivanje za hljeb, nisu dovoljno snažne da u drugi plan stave netrpeljivost u podijeljenoj državi.

Jedan poslodavac iz Banje Luke doživio je negativno iskustvo kad je, u želji da otvori novi poslovni objekat u Vogošći u blizini Sarajeva, shvatio da ne može naći radnike, budući da niko od lokalnog stanovništva ne želi raditi "za firmu iz Banje Luke".

"Poslije mjesec dana pokušaja zapošljavanja šest radnika za objekat u Vogošći obezbjedili dva. Razlog - neće da rade za firmu iz Banje Luke. Bosno, mrtva si", napisao je poslodavac S. T. (identitet poznat redakciji) na svom Twitteru.

U razgovoru za Klix.ba, ovaj poslodavac je pojasnio kako razvijaju lanac pekara u svim većim gradovima BiH, pa su tako planirali i u Vogošći. Dodaje kako u Sarajevu već imaju jedan objekat koji radi duže od godinu dana i kako dosad nisu imali problema.

U novoj radnji su planirali zaposliti šest radnika, no čim su došli u biro za zapošljavanje, odmah su im napomenuli da će biti problema zato što je firma iz Banje Luke.

"Naša kadrovska služba je kontaktirala biro i stavila oglas na objekat u izgradnji. U birou su nam odmah rekli da će biti problema sa radnom snagom jer je firma iz Banje Luke što je nama bilo smiješno jer već imamo deset radnika Bošnjaka u Sarajevu", priča naš sagovornik.

Nakon i u toku razgovora sa kandidatkinjama čuli su komentare kako se "moraju konsultovati sa porodicom da vide da li im je prihvatljivo da rade za fimu iz Banje Luke." Nakon razgovora ostale su dvije osobe, a ostali se zahvalili na ponudi.

"Poslije razgovora sa kandidatima smo od nekolicine dobili odgovor da su poslije konsultacija sa porodicom odlučili da ne mogu raditi za firmu iz Banje Luke. Također nam je naš poslovođa rekao da sa oglasa za posao moramo skloniti kontakt osobu Petra i staviti neko lokalno ime tako da danas sve poslove oko zapošljavanja u tom objektu vodi kolega zadužen za veleprodaju umjesto kadrovske službe."

S. T. je u razgovoru za Klix.ba pojasnio kako je namjera njegovog tvita bila da ukaže na i dalje prisutnu ljudsku glupost proisteklu iz rata i pojačanu sadašnjim političarima, a ne da se žali na nedostatak radnika jer će oni to u razumnom vremenu riješiti, pa taman vozili radnike sa drugog dijela grada.

"Izgleda da je problem u tome što su se u Vogošći naselile izbjeglice i imaju sasvim nerezonski stav. Na djelu je glupost našeg naroda koji zbog priča političara ima utisak da su sa 'druge' strane lavovi koji jedu djecu", kazao je naš sagovornik.

(klix)

Palo je bezbroj komentara, a neki su tvrdili da je to zbog toga, što je pekara u piotanju, a ne poslodavac Srbin, pa se tokom diskusije, otišlo u svim mogućim pravcima.
Bilo je i puno spina da je ponuđena plata oko 350 maraka, a na sve to regirao je i vlasnik pekare objavivći demanti:
Kontaktirali smo pekara iz Banjaluke: Kod mene ljudi ne rade za 350KM!

Redakcija BUKA portala, kontaktirala je vlasnika pekare "Manja" iz Banjaluke, koji je bezuspješno pokušao da nađe radnike u Vogošći.

On nam je rekao da je plata za zaposlene u Vogošći 550KM za 24 dana, plus hrana. Godišnji odmor se podrazumijeva i sve ostalo što ide uz to.

Vlasnik je sam iznio činjenicu da 550KM nije velika plata, ali je bolja od prosjeka u pekarskoj branši.

Prijava na platu je 100 posto, ističe on. Vlasnik pekare oštro demantuje sve one koji tvrde da je nudio 350KM kao mjesečnu platu.

Iz biroa su potvrdili riječi banjalučkog pekara da su izgovori za posao bili zaista ti što je "vlasnik pekare iz Banjaluke".

On je za naš portal rekao da su svi ovi podaci tačni i provjerljivi i nada se da će prestati medijska hajka na njega.

Buka

Sve mi se čini, da je tu zaboravljen jedan bitan aspekat - zombizacija mlađih naraštaja. Kakvi oni i njihove kifle jbt :rol

Ipak, mislim da je istina višeslojna i da je bar jednim dijelom istinit onaj prvi naslov (nacionalni).

- Srbi su i dalje na lošem glasu
- Mlađi naraštaji neće da rade takve poslove, osim ako plata nije 2000 maraka
- Radnja se dešava u SA kantonu, kantonu fine "gospode"
- sam taj posao nije atraktivan
- itd

Šta vi mislite?
Da li je u pitanju plata, ili nešto drugo?
Zapravo, ko sve radi po sarajevskim pekarama? Gdje nađu osoblje, a pogotovo one koji peku peciva?

Ja ipak ne vjerujem, da smo toliko podijeljeni, pošto u biznisu, kako mi je jasno, situacija je mnogo bolja, nego u politici. Bezbroj je primjera tih poslovnih suradnji i na nacionalnost se slabo ko osvrće.
online

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Post by STrendzer » 12 Sep 2016, 11:18

iako ne zivim u Bosni mislim da vecini obicnih normalnih ljudi nije tako bitno ko je koje vjere ili nacionalnosti,presudni su-uslovi za rad i prije svega kolicina novca i redovna isplata..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Post by storm » 12 Sep 2016, 11:18

Moj je dojam da je istina negdje posrijedi... Malo sto je plaća omanja, malo sto su vlasnici Srbi i malo do okoline....
Da je ponudio 1000KM + ne bi se nitko sjetio da je firma iz Banja Luke :oo
Ovako zgodno posluži...
Znam da bi u Derventi za 550KM plus prijava i sve uredno i crni djavo dobio radnike u roku odmah.

Inače brat i ja trenutačno imamo točno tri Srbina i dva Bošnjaka na placi :nokti
Nema preglasavanja :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Post by Krokodil Behko » 12 Sep 2016, 21:02

storm wrote: Da je ponudio 1000KM + ne bi se nitko sjetio da je firma iz Banja Luke :oo

Ee, to je to. Nimalo ne sumnjam da bi imao sto kandidata.
To samo govori, uz koliko se gospodluka traže polsovi, a na kraju bude kako smo rekorderi po nezaposlenosti. Onda dođu neki socijalisti, pa krenu s onim spinovanjem, eksploatacija, težak rada, loši uslovi, itd.. :lupa

Znam da bi u Derventi za 550KM plus prijava i sve uredno i crni djavo dobio radnike u roku odmah.
Tamo da, ali u SA kantonu poteško.
Usput, to da je tobože nudio 350 maraka, izmišljotina je vjerovatno, pošto je minimalac u FBiH oko 430 maraka, bez toplog obroka.
online

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Post by dr laganini » 13 Sep 2016, 00:28

storm wrote:Moj je dojam da je istina negdje posrijedi... Malo sto je plaća omanja, malo sto su vlasnici Srbi i malo do okoline....
Da je ponudio 1000KM + ne bi se nitko sjetio da je firma iz Banja Luke :oo
Ovako zgodno posluži...
Znam da bi u Derventi za 550KM plus prijava i sve uredno i crni djavo dobio radnike u roku odmah.

Inače brat i ja trenutačno imamo točno tri Srbina i dva Bošnjaka na placi :nokti
Nema preglasavanja :D.
..slažem se.. :hm

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Post by titicha » 13 Sep 2016, 09:05

Nacionalizam je,danas,postao izgovor za sve pa i za nerad.

Ne vjerujem da bi mu bilo bolje da je ponudio i veću plaću (imao bi samo i veća dod.davanja). Možda uz veću plaću,da stavi da se neće previše umoriti,da ako prodavačici u pekari padne smeće pored koša-iza nje će imati čistačicu koja će to kupiti,jer ova ipak za tu plaću nije došla čistiti ;),da će pekar samo stavljati u peć da se peče,a uz njega će imati pomoćnog radnika koji će mu raditi pripremu,jer on je plaćen da peče a ne da riba sir...

I da,vjerujem da ne može naći radnike i da su izgovori ti što je poslodavac iz RS-a. Jer tko će priznati da mu se neda raditi a takvih je jako puno,nažalost.
I ja sam u BL dobila komentar,,da se vratim u državu iz koje sam došla,,.Samo što je moj odgovor,na njihovo iznenađenje bio,,upravo sam to i učinila,, :kafa

Vlasnik ,,MANJE,,i u BL daje svojim zaposlenicima plaću od cca 550 km,tako da sumnjam da je u Federaciji ponudio manje,samim tim što je tamo i minimalac veći.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Post by Krokodil Behko » 13 Sep 2016, 10:11

titicha wrote: I da,vjerujem da ne može naći radnike i da su izgovori ti što je poslodavac iz RS-a. Jer tko će priznati da mu se neda raditi a takvih je jako puno,nažalost.
Puno, puno..
Nije da nije, ima ovdje i predstavništava firmi iz RS, ali oni imaju radnike.
Vjerovatno zato što nisu pekare u pitanju :hihi
Nisam nikad ni obraćao pažnju, oko te poslovne rasprostranjenosti, ali m:tel sigurno nema nikakvih problema oko radne snage u FBiH.

Više su me iznenadili mediji, koji ovo spremno dočekaju i lansiraju, samo da se ima šta žvakati, uz ove sapunjice oko popisa, referenduma i sl.

Sad baš provjerih, ovi tekstovi su vezani za poslovnicu u Vogošći, pored SA, ali imaju već jednu u samom SA, u Gradačačkoj ulici, na Čengić Vili.


Vlasnik ,,MANJE,,i u BL daje svojim zaposlenicima plaću od cca 550 km,tako da sumnjam da je u Federaciji ponudio manje,samim tim što je tamo i minimalac veći.
To za pekaru, nije bogzna ali nije ni malo.
U firmi u kojoj sam radio, plata za pomoćno osoblje, s toplim obrokom je cca 580 maraka, ali tu je znatno više truda, da bi se to zaradilo, a vlasnici su isto tako drugih nacionalnosti. gazda je Šved, a žena mu neka purgerka, rodom iz ZG.
online

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Post by dr laganini » 13 Sep 2016, 12:02

...jadna je to placa..ok na prodajnom al bas kao pekar..i nocni rad non stop..

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Post by SPINERKA » 13 Sep 2016, 13:02

;)
Ja ipak ne vjerujem, da smo toliko podijeljeni, pošto u biznisu, kako mi je jasno, situacija je mnogo bolja, nego u politici. Bezbroj je primjera tih poslovnih suradnji i na nacionalnost se slabo ko osvrće.
:hm

..kakva je atmosfera po tom pitanju ovdje na forumu :roll
Image

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Post by dr laganini » 13 Sep 2016, 13:08

..sinoc na poslu sam ima burnu raspravu i bio u manjini oko toga d bi normalno prihvatio da mi sin il cerke za brak odaberu nekog druge vire il nacije....i ja konzerva.. :place

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Post by SPINERKA » 13 Sep 2016, 13:55

dr laganini wrote:..sinoc na poslu sam ima burnu raspravu i bio u manjini oko toga d bi normalno prihvatio da mi sin il cerke za brak odaberu nekog druge vire il nacije....i ja konzerva.. :place
..teoretski -malo ko ce to prihvatiti -no kada se desi , u zivotu --bude ok .
Image

User avatar
dr laganini
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9234
Joined: 28 Jun 2016, 15:51
Status: Offline

Re: Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Post by dr laganini » 13 Sep 2016, 13:56

..ma iskreno to nitko ne zeli..zo je bila moja prva teza..al druga je da bi prihvatio..

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Post by vila » 13 Sep 2016, 14:58

Krokodil Behko wrote:
titicha wrote: I da,vjerujem da ne može naći radnike i da su izgovori ti što je poslodavac iz RS-a. Jer tko će priznati da mu se neda raditi a takvih je jako puno,nažalost.
Puno, puno..
Nije da nije, ima ovdje i predstavništava firmi iz RS, ali oni imaju radnike.
Vjerovatno zato što nisu pekare u pitanju :hihi
Nisam nikad ni obraćao pažnju, oko te poslovne rasprostranjenosti, ali m:tel sigurno nema nikakvih problema oko radne snage u FBiH.

Više su me iznenadili mediji, koji ovo spremno dočekaju i lansiraju, samo da se ima šta žvakati, uz ove sapunjice oko popisa, referenduma i sl.

Sad baš provjerih, ovi tekstovi su vezani za poslovnicu u Vogošći, pored SA, ali imaju već jednu u samom SA, u Gradačačkoj ulici, na Čengić Vili.


Vlasnik ,,MANJE,,i u BL daje svojim zaposlenicima plaću od cca 550 km,tako da sumnjam da je u Federaciji ponudio manje,samim tim što je tamo i minimalac veći.
To za pekaru, nije bogzna ali nije ni malo.
U firmi u kojoj sam radio, plata za pomoćno osoblje, s toplim obrokom je cca 580 maraka, ali tu je znatno više truda, da bi se to zaradilo, a vlasnici su isto tako drugih nacionalnosti. gazda je Šved, a žena mu neka purgerka, rodom iz ZG.
Zar te mediji jos mogu iznenadilti?
Pogotovo u tom kontekstu...jedva docekaju da pisu i dizu prasinu oko nacionalnih netrpeljivosti
Crkla krava!
A koje je nacijonalnosti komsija?
:ooo

Sto se pekare tice..ne vjerujem da ljudi koji hoce raditi gledaju tko je vlasnik
A kad vec neces raditi..svaka isprika je dobrodosla
Koliko ima drugih firmi ..i hrvatskih i srpskih po sarajevu pa opet ljudi rade
Placa mu nije bas nesto ali znam da i ovdje po pekarama nije puno veca...
A nije ni u konzumu veca sigurno

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Post by Sheval » 13 Sep 2016, 18:55

Nikad ne bih radio kod osobe druge nacionalnosti. :puca

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Post by Krokodil Behko » 13 Sep 2016, 19:17

vila wrote:
Krokodil Behko wrote:
titicha wrote: I da,vjerujem da ne može naći radnike i da su izgovori ti što je poslodavac iz RS-a. Jer tko će priznati da mu se neda raditi a takvih je jako puno,nažalost.
Puno, puno..
Nije da nije, ima ovdje i predstavništava firmi iz RS, ali oni imaju radnike.
Vjerovatno zato što nisu pekare u pitanju :hihi
Nisam nikad ni obraćao pažnju, oko te poslovne rasprostranjenosti, ali m:tel sigurno nema nikakvih problema oko radne snage u FBiH.

Više su me iznenadili mediji, koji ovo spremno dočekaju i lansiraju, samo da se ima šta žvakati, uz ove sapunjice oko popisa, referenduma i sl.

Sad baš provjerih, ovi tekstovi su vezani za poslovnicu u Vogošći, pored SA, ali imaju već jednu u samom SA, u Gradačačkoj ulici, na Čengić Vili.


Vlasnik ,,MANJE,,i u BL daje svojim zaposlenicima plaću od cca 550 km,tako da sumnjam da je u Federaciji ponudio manje,samim tim što je tamo i minimalac veći.
To za pekaru, nije bogzna ali nije ni malo.
U firmi u kojoj sam radio, plata za pomoćno osoblje, s toplim obrokom je cca 580 maraka, ali tu je znatno više truda, da bi se to zaradilo, a vlasnici su isto tako drugih nacionalnosti. gazda je Šved, a žena mu neka purgerka, rodom iz ZG.
Zar te mediji jos mogu iznenadilti?
Pogotovo u tom kontekstu...jedva docekaju da pisu i dizu prasinu oko nacionalnih netrpeljivosti
Crkla krava!
A koje je nacijonalnosti komsija?
:ooo

Sto se pekare tice..ne vjerujem da ljudi koji hoce raditi gledaju tko je vlasnik
A kad vec neces raditi..svaka isprika je dobrodosla
Koliko ima drugih firmi ..i hrvatskih i srpskih po sarajevu pa opet ljudi rade
Placa mu nije bas nesto ali znam da i ovdje po pekarama nije puno veca...
A nije ni u konzumu veca sigurno
Ma ja sam mislio da postoji neka donja granica, tih naših medija, a iznenadilo me ovo i sad imam spoznaju da je donja granica, još niže nego što sam mislio.

Što se tiče Konzuma, pa i Binga, vjerovala ili ne, čak ni takve poslove ne možeš dobiti bez preporuke i štele. Čini mi se da ni oni nemaju puno problema, oko angažovanja radnika drugih nacionalnosti. Frapantno, obzirom na visinu neto zarade.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Post by Krokodil Behko » 18 Apr 2021, 10:32

Madi kupuje srpske farme, na nebeskoj teritoriji Dodikstana.
Jadnici, sad moraju da rade i samo kod kuće da prosipaju srbovanja.,
online

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Post by greeneyes » 18 Apr 2021, 10:35

Madi se prosirio ko Real Madrid :jutarnja
Samo sabura

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Post by MorningStar » 18 Apr 2021, 10:37

Ima pofino Bosnjaka koji rade u Lukavici, u restoranu dje cesto odem jedan konobar i konobarica su po imenu pretpostavljam Bosnjaci od 5-6 ljudi u osoblju.

Tako rekao bih da je to vise individualno, onaj kome treba posao tesko ce da gleda cija je firma - mada svakakvih psihoza ima :ooo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Post by Krokodil Behko » 18 Apr 2021, 10:39

MorningStar wrote: 18 Apr 2021, 10:37 Ima pofino Bosnjaka koji rade u Lukavici, u restoranu dje cesto odem jedan konobar i konobarica su po imenu pretpostavljam Bosnjaci od 5-6 ljudi u osoblju.

Tako rekao bih da je to vise individualno, onaj kome treba posao tesko ce da gleda cija je firma - mada svakakvih psihoza ima :ooo
Pretpostavljam, ako bih te pitao za puna imena i prezimena, sve bi stalo u jedan red, al bitno je negirati, jelde?

I onda kažeš kako te ljudi napadaju.
online

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Rad kod osoba drugih nacionalnosti u BiH

Post by MorningStar » 18 Apr 2021, 10:46

Krokodil Behko wrote: 18 Apr 2021, 10:39
MorningStar wrote: 18 Apr 2021, 10:37 Ima pofino Bosnjaka koji rade u Lukavici, u restoranu dje cesto odem jedan konobar i konobarica su po imenu pretpostavljam Bosnjaci od 5-6 ljudi u osoblju.

Tako rekao bih da je to vise individualno, onaj kome treba posao tesko ce da gleda cija je firma - mada svakakvih psihoza ima :ooo
Pretpostavljam, ako bih te pitao za puna imena i prezimena, sve bi stalo u jedan red, al bitno je negirati, jelde?

I onda kažeš kako te ljudi napadaju.
Pa ovo je moje licno iskustvo, nisam vrsio popis.Samo sam spomenuo da gdje ja odem na rucak cesto eto dvoje pretpostavljam Bosnjaka radi , takodje evo sad se sjetih zaustavila me policija jednom kad isto policajac Bosnjak (opet po imenu pretpostavljam).

Sta negiram ? Smijesno je i pomisliti da ljudi nece da rade jer je firma u vlasnistvu nekoga ko je druge nacionalnosti, mislim siguran sam da ima ljudi to te mjere ...... koji nebi ali velika vecina ne mari , kolika je plata-radno vrijeme-jel se sve placa na vrijeme-opis posla-sansa za napredovanjem .. rijetki su slucajevi da ljude interesuje sta drugo.

Evo par primjera konkretno: Nelt brdo Bosnjaka radi od bosanskog-hrvata Violeta ...

To se podrazumjeva i za druge nacionalnosti - jer eno Hifa u lukavici,Bingo itd.....


To sto sad se to ne uklapa u tvoju viziju duboke podjele u kojoj se ide do mjere da ljudi nece da rade tako kod "anam onih" pa to uzimas kao atak na ne znam sta je tvoj problem :cudi

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests