Zakon o zabrani pušenja

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Zastupnički dom Parlamenta FBiH izglasao zabranu pušenja u kafićima i svim zatvorenim objektima

Post by Chloe » 27 May 2021, 08:41

vrhbosnica wrote: 27 May 2021, 08:26
Chloe wrote: 27 May 2021, 07:50

Sve je to ok, dok rođenog oca ne vidiš tako ... :lupa

tata igra loto i bingo koliko znam za sebe, et' sad ode i u kladionicu, a mama ( hadžijaa) dovi da nikad ništa ne dobije od tih haram para ... :ooo
imam rodju koji redovno sjedi u kladionici.. svaki put kad nesta dobije, neki ga baksuz strefi... dobije na kladionicu, izgubi lancic... dobije na kladionici, saobracajci mu zapisu kaznu neku.. dobije na kladionici, izgubi kljuceve... tacno uklete pare...
i jedna tetka kupi bingo uoci nove godine, to joj je tradicija...
hvala bogu pa eto samo on jedan u familiji..svaki put ga gnjavim za to kad se sretnemo..
Sve nekako dok su mali iznosi, onako pomalo kao "zabava", ali mene tata doslovno brine, kad je pio alkohol, rokao je litru konjaka dnevno, kad je pušio - onda su to bile 3 kutije dnevno ... :lupa nema mjere.
Doduše, troši svoje pare, i ne usudim se nešto reći, jer ne podnosi da mu ja išta prigovorim pa taman tepanjem. Samo Boga molim da ne pretjera. ... :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7154 times
Status: Offline

Re: Zastupnički dom Parlamenta FBiH izglasao zabranu pušenja u kafićima i svim zatvorenim objektima

Post by Julia-Klara » 27 May 2021, 09:24

:yes
kako to svigdje lijepo u svijetu funkcionira, sto ne bi moglo i kod nas.
Jos da je sve ovo usvojeno na nivou drzave bilo bi odlicno, ovako ce opet cvjetat medjuentitetski turizam.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18024
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4103 times
Been thanked: 5653 times
Status: Offline

Re: Zastupnički dom Parlamenta FBiH izglasao zabranu pušenja u kafićima i svim zatvorenim objektima

Post by Vanilla » 27 May 2021, 10:22

Podržavam :ok
Pušač sam i cigara mi je baš čejf ali podržavam. Vani pa dimi koliko hoćeš ili u svoja četiri zida.
Meni, kao pušaču, smeta dok jedem a neko u blizini dimi...mogu misliti kako tek to smeta nepušačima.
Zanimljivo mi je to kod sebe da, ako sam u društvu nepušača, gotovo da nikad neću zapaliti cigaru - uopšte tada nemam potrebu ili ako znam da se negdje ne puši - ma nikakav problem. I mogla bih tako, čini mi se, danima a opet s druge strane, ispušim sasvim normalno i po kutiju dnevno :lupa
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54036
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1927 times
Been thanked: 15283 times
Status: Offline

Re: Zastupnički dom Parlamenta FBiH izglasao zabranu pušenja u kafićima i svim zatvorenim objektima

Post by HAVANA » 27 May 2021, 10:23

Ma funkcionise svasta. Sve postaje diktat, mjera i presija.Kako ces jest, pit, radit, placat, stedit, lijecit se, pit... Sve je manje izbora i slobode. Sve postaje isto i pod sapom. Meni ovo sve skupa sranje al eto ko voli tako nek zivi. Pod krinkom necega ogranicava ti svasta. Medijski progura babarogu i ide to...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Zastupnički dom Parlamenta FBiH izglasao zabranu pušenja u kafićima i svim zatvorenim objektima

Post by Krokodil Behko » 27 May 2021, 10:36

HAVANA wrote: 27 May 2021, 07:44
Kako bona, kako cu u kafanu?

Što si pušio - pušio si. sad si popušio, zajedno sa mnom. Uvališe nam lezbostaljinisti i fgrovci.
online

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18986
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1021 times
Status: Offline

Re: Zastupnički dom Parlamenta FBiH izglasao zabranu pušenja u kafićima i svim zatvorenim objektima

Post by Nora Ibsenova » 27 May 2021, 10:39

Vanilla wrote: 27 May 2021, 10:22 Podržavam :ok
Pušač sam i cigara mi je baš čejf ali podržavam. Vani pa dimi koliko hoćeš ili u svoja četiri zida.
Meni, kao pušaču, smeta dok jedem a neko u blizini dimi...mogu misliti kako tek to smeta nepušačima.
Zanimljivo mi je to kod sebe da, ako sam u društvu nepušača, gotovo da nikad neću zapaliti cigaru - uopšte tada nemam potrebu ili ako znam da se negdje ne puši - ma nikakav problem. I mogla bih tako, čini mi se, danima a opet s druge strane, ispušim sasvim normalno i po kutiju dnevno :lupa
Smanjićeš pušenje. 🥰
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54036
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1927 times
Been thanked: 15283 times
Status: Offline

Re: Zastupnički dom Parlamenta FBiH izglasao zabranu pušenja u kafićima i svim zatvorenim objektima

Post by HAVANA » 27 May 2021, 10:40

Krokodil Behko wrote: 27 May 2021, 10:36
HAVANA wrote: 27 May 2021, 07:44
Kako bona, kako cu u kafanu?

Što si pušio - pušio si. sad si popušio, zajedno sa mnom. Uvališe nam lezbostaljinisti i fgrovci.
Ma ne sekiram se ja za aksamluka. A jebaji ga manje ce se izlaziti. To da. Mogu sjest, pojest tulumbu i vozdra. Ovo ce ogroman problem u poslu bit ljudima u dosta objekata.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Zastupnički dom Parlamenta FBiH izglasao zabranu pušenja u kafićima i svim zatvorenim objektima

Post by Krokodil Behko » 27 May 2021, 10:41

HAVANA wrote: 27 May 2021, 10:40
Krokodil Behko wrote: 27 May 2021, 10:36


Što si pušio - pušio si. sad si popušio, zajedno sa mnom. Uvališe nam lezbostaljinisti i fgrovci.
Ma ne sekiram se ja za aksamluka. A jebaji ga manje ce se izlaziti. To da. Mogu sjest, pojest tulumbu i vozdra. Ovo ce ogroman problem u poslu bit ljudima u dosta objekata.

Ma samo nek pozatvaraju nargile, pa kud puklo dapuklo.
online

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Zastupnički dom Parlamenta FBiH izglasao zabranu pušenja u kafićima i svim zatvorenim objektima

Post by arzuhal » 27 May 2021, 10:43

Ljudi, ne dopustite da nas sada podijele, zavade i posvađaju na pušačkoj osnovi, to im je glavni cilj!!!
uzmi Lysobact

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18986
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1021 times
Status: Offline

Re: Zastupnički dom Parlamenta FBiH izglasao zabranu pušenja u kafićima i svim zatvorenim objektima

Post by Nora Ibsenova » 27 May 2021, 10:43

Krokodil Behko wrote: 27 May 2021, 10:41
HAVANA wrote: 27 May 2021, 10:40

Ma ne sekiram se ja za aksamluka. A jebaji ga manje ce se izlaziti. To da. Mogu sjest, pojest tulumbu i vozdra. Ovo ce ogroman problem u poslu bit ljudima u dosta objekata.

Ma samo nek pozatvaraju nargile, pa kud puklo dapuklo.
Da da da da
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96693
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34625 times
Been thanked: 21267 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zastupnički dom Parlamenta FBiH izglasao zabranu pušenja u kafićima i svim zatvorenim objektima

Post by Rum » 28 May 2021, 12:38

Nova pravila: 100 KM kazne ako zapalite u kafiću, gazdi i do 2.500 KM

Novčane kazne

Zakonom je definirana i zabrana reklamiranja duhanskih proizvoda, a, također, predviđene su i kazne.

– Novčanom kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM kaznit će se pravno lice koje ne zabrani upotrebu duhanskih proizvoda. Od 300 KM do 1.000 KM kaznit će se i odgovorno lice u pravnom licu. Od 500 KM do 2.500 KM kazna je za vlasnika i korisnika prostora. Od 1.500 KM do 5.000 KM kaznit će se za prekršaj pravno lice koje ne odredi posebnu prostoriju za pušenje.

Od 10.000 KM do 15.000 KM kaznit će se za prekršaj privredno društvo i drugo pravno lice koje se bavi proizvodnjom, uvozom i prometom duhanskih proizvoda ako ne istakne podatke, odnosno prodaje duhanske proizvode suprotno članovima ovog zakona – pojašnjeno je.

Sa 100 KM kaznit će se osoba koja zapali cigaretu u zatvorenim javnim prostorima, mjestima rada i u javnom prijevozu.

– Pozdravljamo odluku parlamentaraca i zahvaljujemo što su stali na stranu zdravlja i tako opravdali povjerenje građana. Vjerujemo da delegati Doma naroda dijele istu odgovornost i podržavaju unapređenje javnozdravstvenih politika koje spašavaju ljudske živote – istakli su iz Udruženja „Progresivni razvoj organizacija i individua“ (PROI), koje je od početka učestvovalo u izradi ovog zakona.
Volja građana

Dodali su da njegovo usvajanje podržava više od 70 posto građana, a podršku je dalo i 114 organizacija posvećenih javnom zdravlju iz cijele Evrope, kao i Delegacija EU, Svjetska zdravstvena organizacija, Ambasada Švicarske i Ambasada Sjedinjenih Američkih Država.

– Pozivamo javnost da nastavi pratiti kampanju „Smeta mi“ na društvenim mrežama i uključi se u proces stvaranja zdravijeg okruženja za generacije koje dolaze – zaključili su. 
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26742
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14891 times
Been thanked: 3972 times
Status: Offline

Re: Zastupnički dom Parlamenta FBiH izglasao zabranu pušenja u kafićima i svim zatvorenim objektima

Post by Veca » 28 May 2021, 12:57

...sto ste uzivali, uzivali! ...tko ste vi da mimo dunjaluka uzivate? :djed

...jbt. kod nas kad je to pocelo, bilo je strasno :sok ...ovi moji napravili klub pusaca, svima nam podijelili neke kartice i samo s njom si mogao uci u birtiju! ...poslije nekog vremena zabranise i to, onda si morao imati dvije prostorije, pusaci i nepusaci :grana ...mnogi su bili preuredili i nadavali se para za to...ondaK, zabranise skroz! :sok ...otada slabo izlazim nocu! ...par puta sam zaboravila da ne smijem pusiti, sjedim za sankom i spontano zapalim, gazda 'vako :sok ...Veco, sta ti je, izadji van :roll ...i tako, stavili nam velike pepeljare pred vratima i kad hoces zapaliti moras izaci :( ...nea vise onog cejfa od prije! ...mnogi manji bircuzi su zatvorili, slabije se izlazi! ...mene da se pitalo, ja bih sve podijelila na pusace i nepusace, pa izvoli! ...ovo je za me diskriminacija! :djed
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Zastupnički dom Parlamenta FBiH izglasao zabranu pušenja u kafićima i svim zatvorenim objektima

Post by Krokodil Behko » 28 May 2021, 16:48

Ovo sigurno nestaje smog iz Sarajeva i Tuzle.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Zastupnički dom Parlamenta FBiH izglasao zabranu pušenja u kafićima i svim zatvorenim objektima

Post by Krokodil Behko » 28 May 2021, 17:07

Kako danas funkcionišu uzgajivači i proizvođači duhana?

“Mislim da je domaća industrija u BiH potpuno uništena. Dijelom i zbog privatizacije koja se desila prije nekoliko godina. Mi danas nemamo nijednu domaću fabriku duhana na način kako je to funkcionisalo. Danas ovisimo većinski o uvozu cigareta iz inostranstva”, naveo je Hadžić.

Naglasio je da je pušenje vrlo štetno te da ga treba oporezovati.

“I to je apsolutno činjenica i to niko normalan ne može reći da nije tako. Ali, visokim akcizama smo se doveli do toga da smo uništili domaće tržište i doveli smo do snažnog rasta crnog tržišta u BiH. I doveli smo do toga da nam prihodi od akcize padaju. Svako daljnje povećanje akciza dovest će do apsolutnog pada u prikupljenim akcizama. Trebamo se sad vratiti na taj dio politike i smanjiti akcize i znati šta je cilj naše države akciznom politike – je li cilj da ljudi manje konzumiraju, ako jeste, onda postoje načini da se to drugačije uradi, da se dio namjenski usmjerava u zdravstveni sektor, jer mi i sa padom prikupimo dosta, ali zdravstveni sektor ne dobije ništa”, rekao je Hadžić u razgovoru za N1 televiziju.
online

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26415
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1874 times
Been thanked: 4100 times
Status: Online

Re: Zastupnički dom Parlamenta FBiH izglasao zabranu pušenja u kafićima i svim zatvorenim objektima

Post by Beni » 28 May 2021, 17:08

Salje mi jaran maloprije
IMG-d06e6d8d7328f3f87b88580bdc91d0b7-V.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26742
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14891 times
Been thanked: 3972 times
Status: Offline

Re: Zastupnički dom Parlamenta FBiH izglasao zabranu pušenja u kafićima i svim zatvorenim objektima

Post by Veca » 28 May 2021, 21:52

...da, Beni, to je istina! ...mnogi kad izdaju stanove prvo pitaju, pusac ili nepusac! ...ide sve u pm. ...a nitko ne pita, alkoholicar, drogeras ili kurva! :grana
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26415
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1874 times
Been thanked: 4100 times
Status: Online

Re: Zastupnički dom Parlamenta FBiH izglasao zabranu pušenja u kafićima i svim zatvorenim objektima

Post by Beni » 28 May 2021, 21:54

Veca wrote: 28 May 2021, 21:52 ...da, Beni, to je istina! ...mnogi kad izdaju stanove prvo pitaju, pusac ili nepusac! ...ide sve u pm. ...a nitko ne pita, alkoholicar, drogeras ili kurva! :grana
Dobro ovaj je joint na balkonu zapalio.
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Zastupnički dom Parlamenta FBiH izglasao zabranu pušenja u kafićima i svim zatvorenim objektima

Post by Pasaga » 28 May 2021, 21:56

Veca wrote: 28 May 2021, 21:52 ...da, Beni, to je istina! ...mnogi kad izdaju stanove prvo pitaju, pusac ili nepusac! ...ide sve u pm. ...a nitko ne pita, alkoholicar, drogeras ili kurva! :grana
ovde je uveden zakon,ako pusis u stanu,to racunaju unistavanjem stana,tudje imovine
placas veliku odstetu,mnogo vise nego sto kosta farbanje prostorija
to je aktuelno ima par godina.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43003
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14201 times
Been thanked: 12774 times
Status: Offline

Re: Zastupnički dom Parlamenta FBiH izglasao zabranu pušenja u kafićima i svim zatvorenim objektima

Post by Masamune » 28 May 2021, 21:56

Ma ja naglasak je na stark... mogu biti i kube. I one smrde da valja
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Zastupnički dom Parlamenta FBiH izglasao zabranu pušenja u kafićima i svim zatvorenim objektima

Post by Pasaga » 28 May 2021, 22:00

MarlboroGold wrote: 28 May 2021, 21:56 Ma ja naglasak je na stark... mogu biti i kube. I one smrde da valja
jbt...u mom kraju se uzgajao najvise upravo duhan
generacije su odrasle financirajuc se iz te grane privrede
taj duhan,mada tada nisam pusio,nije uopste smrdio,ni vani,ni u prostoriji
sta ovi preadjivaci ubacuju...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 77 guests