Zakon o zabrani pušenja

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja: Kazne do 15.000 mar

Post by Melek » 17 Feb 2017, 12:12

Kazniti debelo sve pljugere. Jasta!
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14912
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 436 times
Been thanked: 786 times
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja: Kazne do 15.000 mar

Post by vila » 17 Feb 2017, 12:23

Melek wrote:Kazniti debelo sve pljugere. Jasta!
Ajd u sumu
:oklagija

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja: Kazne do 15.000 mar

Post by Julia-Klara » 17 Feb 2017, 12:28

Odoh i ja u sumu onda :jupi
:auf
Odvojite kafice :djed
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja: Kazne do 15.000 mar

Post by Maja » 19 Feb 2017, 23:52

Jel baš u kafićima će zabraniti. Kad ovo stupa na snagu.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja: Kazne do 15.000 mar

Post by Bla » 19 Feb 2017, 23:54

što se mene tiče, nikad :auf
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja: Kazne do 15.000 mar

Post by Maja » 19 Feb 2017, 23:57

Jao jao od svih stvari koje moraju promijeniti/uraditi da bi ušli u EU oni počeli s ovim.
Najlakše je zabranjivati narodu ćejf. Budite face pa iskorijenite korupciju :auf

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja: Kazne do 15.000 mar

Post by Bla » 20 Feb 2017, 00:30

Pa za šta ćemo kupovati cigare ako iskorijenimo korupciju? :lupa
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja: Kazne do 15.000 mar

Post by Krokodil Behko » 21 Feb 2017, 22:45

Vlasnici kafića zabrinuti zbog novog zakona o zabrani pušenja u FBiH
Pušenje na javnim mjestima u FBiH uskoro će postati prošlost. Vlada Federacije BiH utvrdila je Nacrt zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana koji predviđa zabranu pušenja na javnim mjestima, što uključuje i ugostiteljske objekte.
Image
Kada je u Republici Hrvatskoj najavljen zakon sličan ovome, ugostitelji su se pobunili i mjesecima su vodili "žestoku" bitku tvrdeći da će se promet u ugostiteljskim objektima smanjiti za 70 posto te da će biti prinuđeni da smanje broj zaposlenih, jer ljudi neće dolaziti u kafiće.

Detalji novog Nacrta zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u BiH još nisu poznati, ali ranije se navodilo da se zabrana odnosi na sve zatvorene javne prostore i radna mjesta, a pušenje će biti dozvoljeno na otvorenom, u privatnim objektima, kao i u posebnim prostorijama u zatvorima i psihijatrijskim ustanovama.

Mišljenja u vezi s ovim zakonom su podijeljena, ali vlasnici ugostiteljskih objekata su svjesni da ukoliko želimo pratiti evropsku regulativu i biti u EU, zakon mora biti usvojen.

"Svi pratimo zakonsku regulativu Evropske unije i jedna od njih je da nema pušenja na javnim mjestima. Svaka uredba i zakon koji donose određene reforme u prvi mah donosi određeno opadanje posla dok se sami mi i konzumenti duhanskih proizvoda ne naviknemo. Onog momenta kada to postane sastavni dio života, bit će normalno. Sigurno će se osjetiti u početku, prvih nekoliko mjeseci, ali hvala Bogu zakon dolazi u najbolje vrijeme, tj. u vrijeme proljeća i ljeta, kada će sve bašte biti aktuelne i svi konzumenti duhana i duhanskih proizvoda će sjediti vani, tako da se to neće osjetiti do zime", rekao je Mensur Bektić, predsjednik Obrtničke komore FBiH.

Iako se govorilo kako bi Zakon trebalo da predvidi i mogućnost dozvole pušenja u kafićima i restoranima koji će morati izvršiti znatna ulaganja kako bi promijenili ventilaciju i jasno razdvojili prostor za pušače od onog za nepušače, za što bi morali dobiti posebne dozvole, praksa drugih zemalja je pokazala da je to neadekvatan pristup jer bi doveo u neravnopravan položaj one ugostitelje koji nemaju prostora za takva razdvajanja.

"Promet će nam sigurno opasti ako zabrane pušenje u kafićima. Mi imamo vrlo mali prostor i 90 posto naših gostiju su pušači. Zabrinuti smo jer ćemo sigurno morati smanjiti broj uposlenih. Gosti neće htjeti sjediti u prostoru gdje se ne može pušiti", rekao nam je vlasnik jednog sarajevskog kafića.

Prema nekim informacijama, ovaj zakon bi trebalo da obuhvata i nargile i elektronske cigarete.

"Neki su nam rekli da ovaj zakon ne tretira pušenje nargile, dok drugi tvrde suprotno. U Njemačkoj i Turskoj nargila nije svrstana u ovaj zakon i omogućeno je pušenje nargile u kafićima. Ukoliko nama zabrane, sigurno je da nećemo šutjeti", rekao nam je vlasnik nargila bara.

Trenutno postoje pojedine zemlje koje su djelimično ograničile kontrolu i u kojima je moguće da ugostiteljski objekti do 50 metara kvadratnih uz ugradnju odgovarajuće vrhunske ventilacije dobiju zeleno svjetlo i dozvolu za pušenje u tim objektima, odnosno pušačku zonu. Taj prostor mora imati ventilacijski sistem koji omogućava najmanje 10 izmjena zraka na sat, odvod zraka onečišćenog duhanskim dimom iz pušačkog prostora u otvoreni prostor mora se osigurati sistemom za filtriranje, a prostor mora biti opremljen reklamama na kojim se ističe koliko je štetna upotreba duhanskih proizvoda.

Međutim, 90 posto zemalja u kojima je na snazi ova zabrana u potpunosti zabranjuje pušenje na javnim mjestima.

U BiH postoje ugostiteljski objekti koji su već odavno uveli odvojene prostore za pušače, ali kada se usvoji zakon morat će uraditi i dodatne izmjene. Također, inspekcije će imati više posla, a predviđene su i visoke kazne koje će se kretati do 15.000 KM.

Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske je 2004. godine donijelo set zakona među kojima su Zakon zabrane pušenja na javnim mjestima i u zatvorenim prostorijama, Zakon o zabrani prodaje duhana mlađima od 18 godina i Zakon o zabrani reklamiranja duhana preko sredstava javnog informisanja. Ipak, pušenje na javnim mjestima u ovom bh. entitetu nije rijetkost, jer sankcija skoro da nema. U 2015. godini izdata su samo tri prekršajna naloga u iznosu od 3.000 KM.

Iz Udruženja PROI istakli su kako je BiH potpisala Okvirnu konvenciju o kontroli duhana Svjetske zdravstvene organizacije i EU Direktivu o duhanskim proizvodima 2009. godine te da je prošao prvobitni rok od pet godina za usklađivanje s ovom Konvencijom. Udruženje je prije godinu dana pokrenulo javnu kampanju "Smeta mi", koja adresira problem upotrebe duhana i posrednog pušenja, te je učestvovalo u izradi nacrta zakona.

Njihova dosadašnja ispitivanja javnog mnijenja pokazala su da zabrana pušenja na javnim mjestima u zemljama poput Engleske, Irske i Turske nije negativno utjecala na dobit niti je promijenila navike koje se tiču izlazaka na javna mjesta.

(klix)
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja: Kazne do 15.000 mar

Post by Mutevelija » 21 Feb 2017, 22:48

Inspekcija dolazi i inspektor pripali cigaru unutra .hihi
Zajebe se.

Mogu mislti scene.


Mene samo brine kad će početi inspekcije šicati po radilištima. :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja: Kazne do 15.000 mar

Post by Bla » 21 Feb 2017, 22:51

Krokodil Behko wrote:Iz Udruženja PROI istakli su kako je BiH potpisala Okvirnu konvenciju o kontroli duhana Svjetske zdravstvene organizacije i EU Direktivu o duhanskim proizvodima 2009. godine te da je prošao prvobitni rok od pet godina za usklađivanje s ovom Konvencijom. Udruženje je prije godinu dana pokrenulo javnu kampanju "Smeta mi", koja adresira problem upotrebe duhana i posrednog pušenja, te je učestvovalo u izradi nacrta zakona.
A znao sam da iza stoje neke prodane duše. :ooo http://proi.ba/ :oklagija
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja: Kazne do 15.000 mar

Post by Socrates » 21 Feb 2017, 22:54

Sve ovo sto pise u clanku se nadugacko I nasiroko raspravljalo i u Kanadi. Ispostavilo se, na kraju, da onaj ugostiteljski objekat koji je imao dobar promet I kada je pusenje bilo dozvoljeno zadrzao je slican promet I kada je pusenje zabranjeno.

E sad, razlika moze biti u kulturi. Ovdje se vise ne pusi kada odes kod nekoga. Uopste se ne pusi nigdje u zatvorenom prostoru. To je postao opsteprihvaceni standard.

U Bosni je to mozda drugacije, pa ce ljudi mozda cesce da ostanu u privatnim prostorima nego sto ce izlaziti.
. . . . . . . . .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja: Kazne do 15.000 mar

Post by Mutevelija » 21 Feb 2017, 22:58

Ja mislim da će biti kršenja na veliko.

Evo čuo sam u bivšoj firmi što sam radio, ličnu kartu kolega ganja da ga gazda osigura i ostale papire. :hihi

Rođak nije imao lične ni rodnog lista do 20 ete godine.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja: Kazne do 15.000 mar

Post by Krokodil Behko » 21 Feb 2017, 23:03

Mutevelija wrote:Ja mislim da će biti kršenja na veliko.

Evo čuo sam u bivšoj firmi što sam radio, ličnu kartu kolega ganja da ga gazda osigura i ostale papire. :hihi

Rođak nije imao lične ni rodnog lista do 20 ete godine.
Jel to se ne smije ni bez papira pušiti? :sok
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja: Kazne do 15.000 mar

Post by Bla » 21 Feb 2017, 23:04

Naletih na nekakve statističke podatke iz Nizozemske, doduše iz onog vijeka
koji kažu da generalno nepušači koštaju zdravstveni sistem više jer žive duže.
Smoking_costs_by_age2.gif
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja: Kazne do 15.000 mar

Post by Socrates » 21 Feb 2017, 23:08

Ovdje kazu da vise kostaju pusaci, pa time pravdaju I astronomski porez na cigarete.
. . . . . . . . .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja: Kazne do 15.000 mar

Post by Mutevelija » 21 Feb 2017, 23:08

Krokodil Behko wrote:
Mutevelija wrote:Ja mislim da će biti kršenja na veliko.

Evo čuo sam u bivšoj firmi što sam radio, ličnu kartu kolega ganja da ga gazda osigura i ostale papire. :hihi

Rođak nije imao lične ni rodnog lista do 20 ete godine.
Jel to se ne smije ni bez papira pušiti? :sok
Smije samo se može ignoristati kazna.
;)
Kad se može ignoristati osnovne stvari poput lične karte.



Mene boli đon, šta više volim što će morati se suzdržavati oni što su se meni smijali kad sam fućkao i kašljao i šetao prugom.
Aa ko će se sad smijati bolje da se nisu ni učili.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja: Kazne do 15.000 mar

Post by Bla » 21 Feb 2017, 23:14

Socrates wrote:Ovdje kazu da vise kostaju pusaci, pa time pravdaju I astronomski porez na cigarete.
Ma garant lažu, jer mi je ovo prelogično, jer starci su ti koji su vječito bolesni, a pušači ako se zbog svog ćeifa i razbole, prilično brzo okončaju.

Pušite ljudi, smanjite teret državi. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja: Kazne do 15.000 mar

Post by Socrates » 21 Feb 2017, 23:25

Evo, nadjoh jednu vijest od prije dvije godine koja tvrdi da nepusaci u prosjeku zive samo dvije godine duze nego pusaci. Sto naravno otvara citav niz drugih pitanja. Izvinjavam se sto je na engleskom.

A new study shows how much smokers are taxing our health care system.
The University of Manitoba says the province spends an additional $244 million on health care for smokers per year.
The study compared two similar groups of people. One group that smoked and one that did not.

Smoking study
The University of Manitoba says the province spends an additional $244 million on health care for smokers per year.

It found that the people who smoked visited the hospital more and were 10 times more likely to develop specific forms of cancer.

It also found that the life expectancy of smokers was only one to two years less than non-smokers.

"But then when we looked at what their life was like, we found that those that were smoking were going to the doctor more, they were in the hospital 20 per cent more, they were staying in hospital longer so 20 per cent more days in hospital, they were using more prescription drugs," said Dr. Nathan Nickel, a research scientist.

The study says overall numbers of smokers have steadily dropped.

Researchers analyzed 23 years worth of data for the study.
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja: Kazne do 15.000 mar

Post by Bla » 21 Feb 2017, 23:36

To je prva takva studija da čujem za nju, a sve ostale govore poprilično u korist nepušačkog životnog vijeka. A ima ih poprilično.
A dokazano je da je više osoba pametnije, iliti da manje griješi. ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Uskoro novi zakon o zabrani pušenja: Kazne do 15.000 mar

Post by Socrates » 21 Feb 2017, 23:43

Ne znam, nisam pregledao ovo istrazivanje da bih mogao da vidim da li ima ikakvih nekonzistentnih tacaka.

Sve ovo zavisi i od toga sta zdravstveni sistem pokriva u bilo kojoj pojedinacnoj zemlji i, generalno, od kulture koristenja drzavnog zdravstvenog sistema.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests