Manjine u BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120161
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Manjine u BiH

Post by Krokodil Behko » 22 Oct 2011, 18:48

S obrazovanjem stižu bolji dani

Image

TUZLA - Stalnim radom na terenu uspio sam probuditi svijest kod romskih porodica o značaju školovanja. Nekada je mali broj romske djece pohađao nastavu, a danas u osnovnim školama imamo oko 800 učenika i to je naš zalog za budućnost i vjera da će za Rome doći bolji dani, govori Medmed Mujić iz Tuzle, prvi Rom u BiH sa zvanjem magistra nauka.

"Niko mi nije vjerovao da mogu podići svijest Roma o značaju školovanju. Poslije nekoliko godina sistematskog rada u školama imamo najveći broj osnovaca i srednjoškolaca", kazao je Mujić.

Ovaj tridesetčetverogodišnji vijećnik u Općinskom vijeću Tuzla i predsjednik Udruženja "Evropski put Roma", nedavno je magistrirao na temu "Razlike dimenzionalnosti uzrasta šest i sedam godina romske i neromske nacionalnosti", pred komisijom kojom je predsjedavala Nađa Avdibašić-Vukadinović, inače aktuelni ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta u Vladi TK.

"Moj višemjesečni istraživački rad nadzirao je prof. dr Branimir Mikić, koji mi je bio mentor i kojem sam i te kako zahvalan za podršku i savjete. Nije bilo lako završiti sve ovo, jer sam ja porodični čovjek, a uz to sam angažovan na raznim poljima društvenog života. Ipak, na moju, ali i na radost moje porodice i prijatelja, postdiplomski studij uspješno sam priveo kraju, te se sada punim kapacitetom mogu posvetiti borbi za ravnopravnost romske zajednice u BiH", kaže Mujić, koji je i član Vijeća nacionalnih manjina BiH.

On je u oktobru 2006. godine diplomirao na Fakultetu za tjelesni odgoj i sport Univerziteta u Tuzli i od tada je uključen u borbu za bolje sutra romske zajednice u Tuzlanskom kantonu, ali i BiH. Zbog svog angažmana vrlo brzo je postao referent za romska pitanja u Pedagoškom zavodu Tuzlanskog kantona.

U borbi za svoj narod, kaže, ne namjerava stati, naprotiv, još intenzivnije će se uključiti u rješavanje egzistencijalnih pitanja. Upravo zahvaljujući njemu, koji je pokrenuo inicijativu u Općinskom vijeću Tuzla, petnaest romskih porodica iz Tuzle dobit će krov nad glavom. Slični projekti, zahvaljujući njegovom angažmanu, bit će realizirani u Gračanici, Banovićima, Lukavcu...

"Smatram kako je potpisivanje ugovora sa 15 romskih porodica, kojima će biti izgrađeni ili renovirani stambeni objekti, historijski momenat za romsku populaciju, koja je najbrojnija na području općine Tuzla. Sredstva su obezbijeđenja, a uskoro će početi radovi", pojašnjava Mujić.

Navodi da je gorući problem nezaposlenost Roma, te da se rješavanju ovog problema mora pristupiti planski i sistematski.

"Stalno pričamo o tome, ali pomaka na terenu nema. Romi hoće da rade, ali neće da ih poslodavci tretiraju kao građane drugog ili trećeg reda", ističe Mujić.

Zahvaljujući Soroš fondaciji "Otvoreno društvo", provedeno je istraživanje zaposlenosti Roma na području općina Tuzla, Živinice, Banovići i Gradačac. U tuzlanskoj direkciji "Željenica FBiH" uposleno je 10 Roma, u JKP "Komunalac" Tuzla tri, u Domu zdravlja Tuzla jedna Romkinja je zaposlena kao spremačica, dok su četiri Roma uposlenici MUP-a TK.

"U Živinicama od 2.000 registriranih Roma, samo tri imaju posao. U Banovićima od 1.500 tek jedan je uposlen, dok od 500 romskih porodica u Gradačcu niti jedan nema stalno zaposlenje. To je katastrofalan podatak. U evidenciji imamo 70 Roma koji su završili srednje škole i koji su spremni da rade, ali niko ne želi da ih zaposli. U slučaju Roma krše se osnovna ljudska prava", kaže Mujić.

Još jedan i te kako važan problem je zdravstveno osiguranje romske populacije, a procjene govore, kaže, da 85 odsto Roma nema takvu zaštitu, dok oko 80 odsto Roma nema riješeno stambeno pitanje.
Presuda u slučaju "Sejdić - Finci"

Mehmed Mujić ističe da mu najviše smeta što se njegov narod tretira kao nacionalna manjina ili, još gore, kao građani drugog ili trećeg reda.

"Mi smo državljani BiH, volimo ovu zemlju kao i svi drugi. Očekujem implementiranje presude Međunarodnog suda u vezi sa slučajem "Sejdić - Finci". To je veoma važno za nas i za sve državljane BiH koje tretiraju kao nacionalnu manjinu", zaključuje on.
online

User avatar
myka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2403
Joined: 10 Nov 2010, 00:08
Location: tamam tu
Contact:
Status: Offline

Re: Prvi Rom u BiH sa zvanjem magistra nauka

Post by myka » 22 Oct 2011, 19:53

:ruke :respekt
Ponosim se sa TK...kanton u kom Romi imaju koliko toliko sansi
Samo s novim Gutic Begom(Hitler)...ne znam koliko ce to potrajat ,vec ih ''ganja'' sto prose...nacista :sex
Za leprsav hod i sjaj u ocima koristite kozmetiku heineken
http://www.youtube.com/watch?v=R7j7GEuK1ZE
Tuge postoje da bi prizvale smijeh
http://www.youtube.com/watch?v=dFkUMsJGXzc

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120161
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Prvi Rom u BiH sa zvanjem magistra nauka

Post by Krokodil Behko » 22 Oct 2011, 20:12

A ko je Gutic beg?
online

User avatar
myka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2403
Joined: 10 Nov 2010, 00:08
Location: tamam tu
Contact:
Status: Offline

Re: Prvi Rom u BiH sa zvanjem magistra nauka

Post by myka » 22 Oct 2011, 20:20

rudarski tehnicar ,koji je sada haman i doktor nauka....ministar novi ba
Hitlerovac(SDA)
Za leprsav hod i sjaj u ocima koristite kozmetiku heineken
http://www.youtube.com/watch?v=R7j7GEuK1ZE
Tuge postoje da bi prizvale smijeh
http://www.youtube.com/watch?v=dFkUMsJGXzc

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Prvi Rom u BiH sa zvanjem magistra nauka

Post by blento59 » 22 Oct 2011, 20:47

magistru sve cestitke
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120161
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Manjine u BiH

Post by Krokodil Behko » 11 Mar 2013, 11:36

Imajući u vidu slučaj Sejdić-Finci, uskoro bi se trebao promijeniti Ustav BiH a u vezi manjina.
Mislim da ce to biti prilika za strukturalnije promjene ustava ali vidjećemo već.
Stvarno,kako to da pripadnik nacionalne manjine ne može biti biran na neke državne dužnosti?
Mislim da to nema nigdje na svijetu. S tim da ne bi trebalo ostaviti posebna mjesta za popunu
sa nacionalnim manjinama, jer to bi bilo prertjerano.
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Manjine u BiH

Post by Lebowski » 14 May 2014, 10:56

Krokodil Behko wrote:Imajući u vidu slučaj Sejdić-Finci, uskoro bi se trebao promijeniti Ustav BiH a u vezi manjina.
Mislim da ce to biti prilika za strukturalnije promjene ustava ali vidjećemo već.
Stvarno,kako to da pripadnik nacionalne manjine ne može biti biran na neke državne dužnosti?
Mislim da to nema nigdje na svijetu. S tim da ne bi trebalo ostaviti posebna mjesta za popunu
sa nacionalnim manjinama, jer to bi bilo prertjerano.
Čista politika ali i opravdani strah predstavnika svih konstitutivnih naroda(kod Bošnjaka malo manji strah) u jednu ruku, u drugu prilika za sve da prevare drugog, pa se sad vaga, pregovara, dok ne nađu optimalno rješenje. Svi bi svima na taj način "utjerivali" jer ljudi zbog funkcije ili posla, para promijene i nacionalnost a manjina ne bi bilo nigdje kao ni dosada.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Manjine u BiH

Post by Maja » 29 Nov 2015, 10:25

Kod nas ovdje se prave naselja za Rome.
Bas me to iznenadjuje. Nemam pojma ko donira novac, mislim da su opstine.
Jel i kod vas?

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Manjine u BiH

Post by Konsultant » 29 Nov 2015, 10:47

Maja wrote:Kod nas ovdje se prave naselja za Rome.
Bas me to iznenadjuje. Nemam pojma ko donira novac, mislim da su opstine.
Jel i kod vas?
Rado to u svim opstinama, lafo pomoc marginaziranim. Kad je ko bar buducem hirugu, manageru, inzinjeru dao tek tako stanbeni objekat. Govorim buducem koji treba zavrsiti fakultet, ostati u BiH, raditi, privredjivati, biti koristan sebi i drugima.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Manjine u BiH

Post by Mohr » 29 Nov 2015, 10:47

Kod nas su oni gospoda, svi imaju svoje (1/1) kuće, i to bogme solidne a neke i praaavo dobre kuće. Imadu i svoga zastupnika u skupštini :cvike
Al' dobro, to je već demokraCka lafina :D.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Manjine u BiH

Post by Melek » 29 Nov 2015, 10:51

Tako je svojevremeno i rahmetli Causesku u Rumuniji podigao naselja Romima a ovi sve to raskucili, cak su i vrata\prozore itd skidali sa stanova i prodavali. Pa opet back to cherga, evo ih sada nama u Svedskoj.. Nemalo je takvih humanitarnih projekata tokom istorije pravljeno ali slika se vrlo sporo mijenja :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Manjine u BiH

Post by Pasaga » 29 Nov 2015, 10:54

Dole,u mojoj blizini,bilo ih je mnogo,na par mjesta.
Dobro se sjecam,tadasnja vlast(prije rata)je pokusala da ih civilizuje
ukljuci u drustvo kroz razne projekte....
Uvjek je ostalo na pokusaju.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Manjine u BiH

Post by Mohr » 29 Nov 2015, 10:56

Melek wrote:Tako je svojevremeno i rahmetli Causesku u Rumuniji podigao naselja Romima a ovi sve to raskucili, cak su i vrata\prozore itd skidali sa stanova i prodavali. Pa opet back to cherga, evo ih sada nama u Svedskoj.. Nemalo je takvih humanitarnih projekata tokom istorije pravljeno ali slika se vrlo sporo mijenja :cudi
Poput Fuhrerove, recimo npr. :o

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Manjine u BiH

Post by Melek » 29 Nov 2015, 11:05

Mohr, zar je to po tebi bio humanitarni projekt ?!?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Manjine u BiH

Post by Podrinjac » 29 Nov 2015, 12:38

jebo Bosnu gdje su Bosanci manjina.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Manjine u BiH

Post by Mohr » 29 Nov 2015, 15:45

Melek wrote:Mohr, zar je to po tebi bio humanitarni projekt ?!?
Po meni nije, nego sam hotio rekti da bismo takvih projekata spram Roma, kroz povijest dapače a i iz recentnije prošlosti kao i svakodnevice, mogli više nabrojiti negoli humanitarnih ;)

No dobro, eto ih sad, kako ka'eš, kod vas tamo u ŠveCkoj, pa je za očekivati da ćete ih zbrinuti.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Manjine u BiH

Post by Melek » 29 Nov 2015, 15:54

Ne razumijem, zasto da ih Svedska zbrine? Pa oni su drzavljani Rumunije, jedne - eto - jadna li jada - clanice EU. Ne bjeze ni od metka ni od noza, ali su vec uvelike ovdje stvorili njima svojstvene ambijente, romske oaze, da ih tako nazovemo. Svedi, s druge strane, nikad do sad takvo nesto nisu imali prilike da vide sopstvenim ocima i mnogi se ibrete. I plus jos ta stvar pospjesuje lokalni ekstremizam i rasizam. Totalno bez veze..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Manjine u BiH

Post by drugrankovic » 29 Nov 2015, 18:34

ako su tebe mogli priznati...

isti kurac ste vi svedjanima...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Manjine u BiH

Post by Konsultant » 30 Nov 2015, 09:44

Ne zele praviti geta. U Njemackoj je to pogresno krenulo, Turci imaju svoje cetvrti, nove generacije koje su tamo rodjene su naucile jezik. Starije su se izdvojile u svoje cetvrti, slabo divane Njemacki. Samo izdvajanje nije toliki problem, medjutim to za sobom vuce kriminal i jos sto-sta.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120161
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Manjine u BiH

Post by Krokodil Behko » 19 Mar 2018, 19:02

Desilo se to u jednoj bh. opštini, u tamošnjoj osnovnoj školi... Otac, po zanimanju policajac, ušao je toga dana u školu i ultimativno zatražio od direktorice i nastavnika: Istjerajte ovo 'ciganče', nisam ja svoje dijete upisao u cigansku školu! Direktorica je uložila žalbu i pokrenula disciplinksi postupak...
online

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests