Dženan i David: Ubistva bez kazne u BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Policija u Banjoj Luci privela Davora Dragičevića

Post by Čupava » 17 Jan 2019, 20:44

Mala_Mu wrote: 17 Jan 2019, 20:08
Čupava wrote: 17 Jan 2019, 20:05

E bas ti hvala.. :pusa u koliko pocinje ?
Mislila sam da sam napisala, senilnost :D.
20:30
:pusa
Dobro da sam prebacila odmah... počelo u 20:10 ...
.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Dženan i David: Ubistva bez kazne u BiH

Post by Mala_Mu » 14 Feb 2019, 22:19

Ubistvo Davida Dragičevića: Ponuđena nagrada od 50.000 eura za nove dokaze

Image

Udruženje "Pravda za Davida i svu djecu BiH“, registrovano u Beču, raspisalo je nagradu od 50.000 eura za svaki novi, kredibilan dokaz, koji može doprinijeti da se iza rešetaka nađu ubice i naručioci ubistva Davida Dragičevića, kao i njihovi saučesnici.

Udruženje nudi ovu novčanu nagradu svakom onom ko im dostavi snimke sa nadzornih kamera Raiffeisen banke iz ulice Vase Pelagića u Banjoj Luci, koje pokrivaju prostor parkinga iza Metalske škole, gdje je u noći 18. marta 2018. godine, prema svjedočenju Jovanke Bošnjak, teško pretučen David Dragičević, prenosi Slobodan Vasković na svom blogu.

Udruženje "Pravda za Davida i svu djecu BiH“ takođe nudi nagradu za video snimke na kojima se vide osobe koje fizički zlostavljaju Davida Dragičevića, nakon što je otet u centru Banja Luke.

"Udruženje ima saznanja iz kredibilnih i pouzdanih izvora da ti video zapisi postoje i poziva sve one koji imaju saznanja o tome, ili posjeduju video zapise, da im ih dostave. Udruženje garantuje da će identitet svih onih, koji im dostave navedene video snimke, biti potpuno zaštićen, kao i da će im biti isplaćen navedeni novčani iznos", navodi Vasković.

Udruženje "Pravda za Davida i svu djecu BiH“ poziva i sve one, koji posjeduju snimke nadzornih kamera iz Gospodske ulice, Jevrejske ulice, Zanatskog centra, Ulice Ivana Franje Jukića i ostalih ulica u najužem centru Banjaluke, da im dostave te snimke koji pokrivaju vrijeme od 00.00 sati do 05.00 sati 18. marta 2018. godine.

klix.ba

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Dženan i David: Ubistva bez kazne u BiH

Post by Mala_Mu » 15 Feb 2019, 12:56

Slučaj Memić: Alisa Mutap uputila pismo javnosti

Image

Alisa Mutap, djevojka koja je bila sa Dženanom Memićem osmog februara 2016. godine, kada je ovaj mladić zadobio povrede od kojih je sedam dana kasnije i preminuo, odlučila je kako kaže "radi postupaka i obraćanja porodice Memić i lica koja ih iz sebi znanih motiva podržavaju, prinuđena da se opet obrati javnosti", javlja N1.

"Ovdje posebno ukazujem na obraćanja zastupnice Skupštine Kantona Sarajevo, koja je ne samo na populistički način došla u Skupštinu KS kao predstavnica stranke koja je formirala vladu u Kantonu Sarajevo (Narod i pravda), sa krajnje ograničenim obrazovanjem i nikakvih iskustvom ili setom sposobnosti za tako odgovornu funkciju (najbolji pokazatelj ovoga je da je na sjednici Skupštine KS, kada je na dnevnom redu bio izvještaj o radu KCUS, dotična zloupotrijebila svoju funkciju u privatne svrhe, pokušavajući prikupiti podatke vezane za slučaj tragično stradalog Dženana, pokazujući potpuno nerazumijevanje funkcije zastupnika i procedure razmatranja izvještaja o radu neke javne ustanove).

Protekle tri godine su prošle u obmanjivanju javnosti, u kojem sam doživljavala prijetnje smrću, uz slikovite opise šta mi se treba (i šta će mi se) dogoditi prije toga. Naravno, ništa drugo se i nije moglo očekivati u situaciji u kojoj se javnost i mediji zloupotrebljavaju u političke i ekonomske ciljeve, iskorišćavajući najtragičniji događaj koji je mogao neku porodicu zadesiti.

"U prošlom obraćanju javnosti sam iznijela veći dio navoda iz prvostepene presude Seferovićima, ali ovim putem pozivam javnost u BiH da prouče izjave članova porodice Memić i lica koja ih podržavaju u zadnje 2,5 godine-nemoguće je ne primjetiti kontradiktorne tvrdnje, spominjanja političara (u pravilu stranaka direktnih suparnika stranke Narod i pravda), zbunjivanje javnosti neistinama", napisala je Mutap u otvorenom pismu javnosti i nastavila:

"Očigledno je da ne postoji svrha bez prisustva medija. Izjava koja me najviše navela na ovo obraćanje je kada je zastupnica Naroda i Pravde u Kantonalnoj skupštini Kantona Sarajevo Arijana Memić za javnost izjavila kako moja porodica i ja prodajemo svoju imovinu da bi napustili državu (drugim rječima pobjegli), da sam ja trenutno u Italiji, pa bih ovim putem željela da kažem da se radi o potpunoj neistini, usmjerenoj na izazivanje gnjeva javnosti prema meni i mojoj porodici.

Ja ne idem nigdje i ne bježim-ja nemam razloga. Nisam u Italiji, u Sarajevu sam.Muriz Memić me je nedavno pratio sa autom, da upotrijebim omiljenu floskulu-zna on i datum i vrijeme-a znam i ja-možemo se dogovoriti ko će reći koje. Nisam zaposlena nigdje, trenutno studiram, nezaposlena sam. Ni na čijoj smrti ne zarađujem, ne ostvarujem političku karijeru, niti popularnost. Protiv mene se ne vodi nikakav krivični postupak, za razliku od članova porodice Memić. Ja ne obmanjujem javnost, ne plaćam intervjue, ne namještam emisije sa unaprijed pripremljenim pitanjima.

Ja trenutno učim, studiram, obrazujem se, kako bih jednog dana mogla informisano i odgovorno obavljati svoj posao. Također, i dalje se oporavljam od povreda koje sam zadobila te nesretne noći, koje su sada već prerasle u trajno stanje gotovo potpunog gubitka vida u jednom oku", poručila je Mutap.

"Da sam htjela ići, mogla sam to davno učiniti, a ne bih trpjela prijetnje, uzemiravanja, grafite i praćenja protekle tri godine. Poštedila bih i svoju porodicu toga.

Neprimjereno je da porodica Memić dovodi u zabludu javnost, da Tužilaštvo BiH sprovodi istragu u predmetu Dženan Memić, jer Tužilastvo BiH isključivo prikuplja podatke u odnosu na PRIJAVE porodice Memić, a još istraga nije otvorena. Ja neću tvrditi da je pravosuđe u BiH savršeno, niti je to bilo gdje na svijetu. Međutim, kao državljanka BiH sam zgrožena napadima porodice Memić na brojne tužioce u BiH, koji svakodnevno procesuiraju krivična djela, dovodeći u opasnost svoju sigurnost. Također, zapanjena sam „uslovljavanjem“ porodice Memić i lica koja ih podržavaju „podrške“ određenim tužiocima i sudijama. Naravno, uslov je tretiranje ovog predmeta na način kako to porodica Memić želi, a ne kako je to propisano zakonima u BiH.

Također, upadljivo je da se određeni nosioci pravosudnih funkcija, suočeni sa postavljenima ili problemima sa sopstvenom involviranošću u kriminalne aktivnosti pribjegavaju slučaju Memić kao dimnoj bombi za javnost. Ovo sve je naravno dovelo do gubitka povjerenja građana u pravosuđe, koje ne treba biti slijepo, ali je nedopustivo da se nosioci pravosudnih funkcija etiketiraju kao kriminalci bez ikakvih dokaza.

Ovim putem htjela bih da pozovem Tužilastvo BiH, tužioce koji rade na prikupljanju podataka u ovom predmetu, da me kontaktiraju ukoliko im na bilo koji način mogu pomoći da se utvrde činjenice. Ja sam, kao i do sada, na raspolaganju za sva ponovna ispitivanja, vjestačenja, poligraf (koji sam uredno prošla, mada je porodica Memić u javnosti navodila da sam prevarila uređaj?!) i sve sto smatrate svrsishodnim.

Još jednom da napomenem da sam sve to prošla BEZ ADVOKATA, za razliku od vas koji ste odmah angažovali istog. I napominjem još jednu stvar, za koju se čini da se malo izgubila-meni je 2016. godine bilo 19 godina. Krajnje je zapanjujuća činjenica i ponižavanje inteligencije državljana BiH da sam ja sa 19 godina to sve uspjela.

Smatram da Bosna i Hercegovina itekako ima stručne psihologe, psihijatre i ljekare, ali čini se da nažalost porodica Memić nije istog mišljenja. Ja sam spremna da se podvrgnem bilo kakvoj vrsti vještačenja, od strane stručnjaka (ne populistički predloženih kvazistručnjaka). Jedan od primjera kvazistručnjaka je naravno Željko Karan, koji je slavan u vezi sa svojim nalazom o pokojnom Davidu Dragičeviću, a koji je bio vještak U KORIST Seferovića i njegov nalaz je Kantonalni sud u Sarajevu, prihvatio. Možda javnost ne zna, ali Karanov nalaz je bio jedan od presudnih za oslobađanje Seferovića?! Željku Karanu je porodica Memić aplaudirala u sudnici kada je završio svoje izlaganje i analizu događaja koje je samo vidio na papiru i na osnovu toga donio svoj nalaz.

Ovo obraćanje javnosti, za koje sam svjesna da će izazvati dodatne napade na mene i moju porodicu, ima samo jedan cilj: da pokuša javnosti u BiH pokazati koliko je konstatno manipulisana od strane porodice Memić i lica koja ih podržavaju, a koja pri tome ostvaruju svoje brojne ciljeve-političke, ekonomske, egocentrične", riječi su Mutap.

face.ba

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Dženan i David: Ubistva bez kazne u BiH

Post by Nice try » 15 Feb 2019, 15:33

Danas je pune tri godine.
Ne dao Bog nikome ni ovakve sudbine, ni ovakvih spoticanja, traženja, sumnje i nemira.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Dženan i David: Ubistva bez kazne u BiH

Post by Mala_Mu » 15 Feb 2019, 21:21

Da, tri duge godine.. Porodici svaka cast na snazi istrajnosti..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Dženan i David: Ubistva bez kazne u BiH

Post by Krokodil Behko » 06 Mar 2019, 17:30

Davidovo tijelo bit će ekshumirano pa pokopano u Austriji


Image

U UTORAK, 12. ožujka, obavit će se ekshumacija posmrtnih ostataka ubijenog Davida Dragičevića, nakon čega će njegovo tijelo biti prevezeno u austrijski gradić Weiner Neustadt, prenosi Klix Slobodana Vaskovića, kontroverznog novinara koji od početka piše o ovome slučaju.

Posmrtni ostaci Davida Dragičevića bit će pokopani u petak, 15. ožujka, na austrijskom groblju "Friedhof der Stadt" u blizini Beča.

Ekshumacija se radi na zahtjev Davidove obitelji.

Točno vrijeme sprovoda bit će naknadno objavljeno.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Dženan i David: Ubistva bez kazne u BiH

Post by Mutevelija » 12 Mar 2019, 17:04

Dobra simbolika drzave I mladi mrtvi odlaze
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Dženan i David: Ubistva bez kazne u BiH

Post by Hannibal » 12 Mar 2019, 17:06

jooj iskopase momka :lupa
🐽

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Dženan i David: Ubistva bez kazne u BiH

Post by Čupava » 12 Mar 2019, 17:10

Vidjela sam snimka.... :(
.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Sud u Sarajevu ponovo oslobodio Seferoviće: Nisu krivi za smrt Dženana Memića

Post by Mala_Mu » 13 Jan 2020, 15:18

Image
Sudsko vijeće Kantonalnog suda u Sarajevu danas je po drugi put izreklo prvostepenu presudu kojom su Ljubo i Bekrija Seferović oslobođeni krivice za izazivanje saobraćajne nesreće u kojoj je 8. februara 2016. godine stradao Dženan Memić.

Predsjedavajući sudija Igor Todorović kazao je kako Tužilaštvo KS nije dokazalo van razumne sumnje da su optuženi krivi navodeći i dijelove nalaza vještaka banjalučkog Centra Zenit, čiji su vještaci rekonstrukcijom utvrdili da optužnica ne odgovara činjeničnom stanju, kao i vještaka medicinske struke koji je kazao kako povrede na Dženanovom tijelu ne odgovaraju onima koje bi izazvala saobraćajna nesreća.

Također, u cijelosti je prihvaćen nalaz vještaka, što je presudno utjecalo na to da se donese oslobađajuća presuda.

Podsjetimo, Dženan Memić je stradao 8. februara 2016. dok je s djevojkom Alisom Mutap šetao Velikom alejom na Ilidži. Sedam dana kasnije preminuo je na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu od zadobijenih povreda.

Slučaj je prvobitno vođen kao saobraćajna nesreća, da bi ga Tužilaštvo za vrijeme glavne tužiteljice Dalide Burzić prekvalifikovalo u krivično djelo ubistva, a potom opet vratilo na saobraćajnu nesreću te je za ovo krivično djelo podignuta i optužnica.


Prva prvostepena presuda donesena je 16. jula 2018. godine, ali je Vrhovni sud FBiH poništio i vratio na ponovno suđenje te naredio novo vještačenje saobraćajne nesreće.

klix.ba

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Sud u Sarajevu ponovo oslobodio Seferoviće: Nisu krivi za smrt Dženana Memića

Post by Nice try » 14 Jan 2020, 14:49

Pojeo je vuk kenjca.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Sud u Sarajevu ponovo oslobodio Seferoviće: Nisu krivi za smrt Dženana Memića

Post by uvijek_kontra » 14 Jan 2020, 23:14

Jadni roditelji i sestra.
A ona koja je bila pored.. udala se, uziva i nije je briga.

U tuznom svijetu zivimo.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Dženan i David: Ubistva bez kazne u BiH

Post by Krokodil Behko » 29 Feb 2020, 20:11

U Mostaru uništen spomen na Davida Dragičevića i Dženana Memića


Image

Nepoznate osobe su uništile spomenik za Davida Dragičevića i Dženana Memića koji je postavljen na Španskom trgu u Mostaru.
Spomenik je bio postavljen kao znak podrške Mostaraca u procesu otkrivanja istine o tragičnoj smrti mladića iz Banje Luke i Sarajeva.

U vandalskom napadu koji se najvjerojatnije dogodio tokom prošle noći nepoznate osobe su uništile vijenac u obliku srca i fotografiju Davida Dragičevića.

Podsjetimo da porodice stradalih mladića tvrde kako su mladići ubijeni na mučki način. Istraga tragičnih slučajeva nikad nije rasvijetljena, a podršku porodicama u traženju istine uz organizaciju protesta dali su građani širom zemlje, regiona i svijeta.

U MUP-u Hercegovačko-neretvanskog kantona su nam kazali kako nemaju prijavu niti saznanja o ovom vandalizmu.
online

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Sud u Sarajevu ponovo oslobodio Seferoviće: Nisu krivi za smrt Dženana Memića

Post by Podrinjac » 29 Feb 2020, 20:22

uvijek_kontra wrote: 14 Jan 2020, 23:14 Jadni roditelji i sestra.
A ona koja je bila pored.. udala se, uziva i nije je briga.

U tuznom svijetu zivimo.
Ne živimo u tužnom svijetu. Nego u svijetu loših ljudi.

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28351
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1290 times
Status: Offline

Re: Dženan i David: Ubistva bez kazne u BiH

Post by uvijek_kontra » 29 Feb 2020, 20:44

U pravu si.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Dženan i David: Ubistva bez kazne u BiH

Post by Čupava » 01 Mar 2020, 07:48

Prije neko večer jedan slušalac nazvao direktno tv za vrijeme jedne emisije i pitao kako ne likvidiraju Dodika, odmah sutradan su pronašli lika...i brzo će mu da se sudi.

A za ova ubistva... još tragaju... sve jasno govori o čemu je riječ i kako sve “funkcionise”..
.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Dženan i David: Ubistva bez kazne u BiH

Post by Krokodil Behko » 26 Jun 2020, 19:27

Novcem koji je pripadao Dženanu Memiću izgrađena munara džamije u Hrasnici





U ilidžanskom naselju Hrasnica prije nekoliko dana je završena gradnja munare mesdžida Glavogodina. Gradnja džamije je finansirana novcem koji je prije smrti pripadao Dženanu Memiću.
Na Facebook stranici Pravda za Dženana Memića su podsjetili da je mladić prije svoj smrti dao doprinos u održavanju mesdžida. Objavljena je i poruka Asada ef. Foče koji podržava porodicu Memić u namjeri da se otkriju stvarni uzroci Dženanove smrti.

"Munara je vakuf nama jednog čestitog mladića, neka naš vakuf bude borba da se njegove ubice i njihovi pomagači kazne", poručio je ef. Fočo.

Po završetku gradnje, na Facebooku se oglasila i Dženanova sestra Arijana uz objavu fotografije mesdžida sa izgrađenom munarom visoke 22 metra.

"Neka vječno sjeća na jedno čisto srce. Hvala tebi, Uzvišeni Gospodaru! Na svemu Ti hvala", napisala je Arijana.


Visina munare je simbolična jer je Dženan u februaru 2016. stradao u 22. godini u Velikoj aleji na Ilidži. Porodica Memić je održala nekoliko protesta u Sarajevu smatrajući da je mladić ubijen.

Kantonalni sud u Sarajevu je u dva navrata oslobodio Ljubu i Bekriju Seferovića koji se bili optuženi da su izazvali saobraćajnu nesreću u kojoj je poginuo Dženan. Oslobođeni su u prvostepenoj presudi koju je Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine ukinuo. Na ponovnom suđenju pred Kantonalnim sudom Seferovići su ponovo oslobođeni. Porodica Memić također smatra da Seferovići nisu krivi za smrt Dženana, već da je neko drugi ubio.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Dženan i David: Ubistva bez kazne u BiH

Post by Krokodil Behko » 01 Feb 2021, 09:45

Po nalogu tužioca Tužilaštva BiH, policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) na dvije lokacije na području Kantona Sarajevo vrše pretrese radi prikupljanja dokaza. Pretresi se vrše u okviru predmeta za organizirani kriminal i ometanje istrage o stradanju Dženana Memića u februaru 2016. godine.

Aktivnosti se vrše u okviru predmeta na kojem Tužilaštvo BiH radi dulji vremenski period, a odnosi se na krivična djela organiziranog kriminala, a u vezi s ometanjem istrage i prikrivanjem dokaza o stradanju Dženana Memića u februaru 2016. godine.

Jedna od osoba čiji se prostori pretresaju je službena osoba u institucijama Kantona Sarajevo.

U interesu istrage, Tužilaštvo BiH ne može dati javnosti više detalja ni informacija.

Izgleda da je momak stvarno ubijen i da će Dalida dohakati.
Mada, ne bi me začudilo da Tadička ovo na neki čudan način, poveže s Fikretovim respiratorima, pa uhapsi reisa i Selmu Bajrami.
online

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7019 times
Been thanked: 11325 times
Status: Offline

Re: Dženan i David: Ubistva bez kazne u BiH

Post by spacebound » 01 Feb 2021, 10:09

SIPA uhapsila dvije osobe, pretresi zbog ometanja istrage u slučaju ubistva Dženana Memića

SIPA uhapsila dvije osobe, pretresi zbog ometanja istrage u slučaju ubistva Dženana Memića
Po nalogu Tužilaštva BiH na području Kantona Sarajevo se vrše pretresi u okviru predmeta za organizirani kriminal i ometanje istrage stradanja Dženana Memića u mjesecu februaru 2016. godine

Kako saznaje Klix.ba, do sada su uhapšene dvije osobe kojima se na teret stavljaju krivična djela organizovanog kriminala u vezi sa zloupotrebom položaja.

Po nalogu tužitelja Tužilaštva BiH, policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) na dvije lokacije na području Kantona Sarajevo vrše pretrese s ciljem prikupljanja dokaza.

"Aktivnosti se vrše u okviru predmeta na kojem Tužilaštvo BiH radi duži period, a odnosi se na krivična djela organiziranog kriminala u vezi s ometanjem istrage i prikrivanja dokaza o stradanju Dženana Memića u mjesecu februaru 2016. godine", saopćeno je iz državnog tužilaštva.

Jedna od osoba čiji se prostori pretresaju je službena osoba u institucijama Kantona Sarajevo.

Iz Tužilaštva BiH su naveli da u interesu istrage trenutno ne mogu javnosti dati više detalja ni informacija.


U junu prošle godine održan je sastanak glavne tužiteljice Tužilaštva BiH Gordane Tadić, tužilačkog tima koji radi na slučaju Dženan Memić te Muriza Memića i njegovog advokata Ifeta Ferageta, nakon čega je oštećena strana poručila da su zadovoljni razgovorom te da postoji nekoliko novih detalja koje zbog istrage ne mogu otkrivati.

Tada je advokat Feraget kazao da ima ozbiljnih negativnih utjecaja na ovu istragu te da je proširena.

Odbrana je više puta javno kazala da je Dženan ubijen na Ilidži 8. februara 2016. godine, a da su brojni dokazi i snimci s kamera misteriozno nestali iz Tužilaštva KS u cilju zataškavanja ubistva.


klux.ba

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Dženan i David: Ubistva bez kazne u BiH

Post by Krokodil Behko » 01 Feb 2021, 10:12

Privedeni su otac djevojke, koja je bila s Dženanom te noći i policajac koji mu je pomogao, da istragu skrenu na neki Renault Clio, koji veze nema s događajem.

Policajac Dupovac s ocem Alise Mutap dogovorio da pronađu Renault Clio koji nema veze sa događajem u kojem je stradao Dženan Memić. Hasan Dupovac za pronalazak automobila angažovao osobe koje nisu policajci.

U okviru istrage u predmetu ubistva Dženana Memića, pripadnici SIPA-e pretresaju kuću Zijada Mutapa i Hasana Dupovca, saznaje "Istraga". Oni su, kako je potvrđeno u SIPA-i, već uhapšeni, piše "Istraga".

Pretresi se vrše po naredbi Suda BiH, a na zahtjev Tužilaštva BiH. Kuća porodice Mutap nalazi se u ulici 13. jula na broju 4, dok se kuća policajca Dupovca nalazi u općini Hadžići, u ulici Dupovci 70.
online

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests