Prava BiH kao pomorske države

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prava BiH kao pomorske države

Post by KOMESAR » 04 Feb 2019, 20:54

statebriga wrote: 04 Feb 2019, 20:50
KOMESAR wrote: 04 Feb 2019, 20:47 Ukupna dužina obalne linije zaliva Neum - Klek,računajući kontinentalnu i poluotoćnu obalu oko Kleka,iznosi 24,2 km.
Dužina kontinentalne granice do uvale Jazine iznosi 8,8 km,a poluotočne15,4 km
Dužina neumskog kanala iznosi 7,7 km, maksimalna širina 3,3 km, a prosječna 1 km
Površina morske akvatorije iznosi 7,7 km kvadratnih.
Prosjećna dubina 22,6 m

p.s.
Dakle idelno za izgradnju luke.
dubina je problem :djed a HR bi napravili tunel, al' nemaju novac , pa pricu o mostu koriste u politicke svrhe , a narod jednsotavno bira da bude glup :hihi
Koja je to dubina potrebna?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35636
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Prava BiH kao pomorske države

Post by Venera » 04 Feb 2019, 20:55

KOMESAR wrote: 04 Feb 2019, 20:54
statebriga wrote: 04 Feb 2019, 20:50

dubina je problem :djed a HR bi napravili tunel, al' nemaju novac , pa pricu o mostu koriste u politicke svrhe , a narod jednsotavno bira da bude glup :hihi
Koja je to dubina potrebna?
pitaj ekprete , pa nam javi :jutarnja
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prava BiH kao pomorske države

Post by KOMESAR » 04 Feb 2019, 20:56

statebriga wrote: 04 Feb 2019, 20:55
KOMESAR wrote: 04 Feb 2019, 20:54
Koja je to dubina potrebna?
pitaj ekprete , pa nam javi :jutarnja
Ja sam expert i kažem idealno za luku.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35636
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Prava BiH kao pomorske države

Post by Venera » 04 Feb 2019, 20:57

KOMESAR wrote: 04 Feb 2019, 20:56
statebriga wrote: 04 Feb 2019, 20:55

pitaj ekprete , pa nam javi :jutarnja
Ja sam expert i kažem idealno za luku.
nisi ti ekspert za ovu temu :jok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prava BiH kao pomorske države

Post by KOMESAR » 04 Feb 2019, 21:09

BiH je u proteklih 1000 godina, kao rijetko koja zemlja, postojala i trajala i uvijek je imala izlaz na more. Mi naprosto nemamo, ni prema ovozemaljsim ni po božijim zakonima,pravo da svojim nečinjenjem to Bosni oduzmemo.
Najbitnije je tačno i na vrijeme upoznati domaću i svjetsku javnost i relevantne međunarodne krugove i centre o pokušaju agresije na BiH.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prava BiH kao pomorske države

Post by KOMESAR » 04 Feb 2019, 21:33

Pasaga wrote: 04 Feb 2019, 20:07
KOMESAR wrote: 04 Feb 2019, 20:05 Iako je ovo pravo garantovano državi BiH UN Konvencijom o pravu mora u javnosti BiH i Republike Hrvatske (našeg agresora) se pojavljuju pojedinci i grupe koje pokušavaju to osporiti i primorati državu BiH da pristanena na za nas nepovoljan "neškodljivi prolaz" koji u praksi i primjeni znači potčinjavanje naše države kontroli i suverenitetu države Republike Hrvatske kao i na pristanak na gradnju "Pelješkog mosta".
Tu su nam krivci samo razni ZVIZGICI ....I compani SDA .....
Znaš li ti da je majka, Zvizdićka, dotičnog rodila u Centralnom zatvoru?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prava BiH kao pomorske države

Post by KOMESAR » 05 Feb 2019, 19:40

Glavni problem u vezi sa Pelješkim mostom nastao je 2016. godine,mada ova priča traje 12 godina.Nije se pomaklo s mrtve tačke jer nije bilo novaca.Zato je Evropska komisija saučesnik u stvaranju ovog problema,jer su dali vrlo ozbiljna sredstava i omogućili da se s tim krene,a da se prethodno nije uradilo ono što je nužno.
Ono što čudi je činjenica da je Evropa odobrila 357 miliona eura iako znaju da se most ,bez naše saglasnosti, ne može graditi.
O čemu se radi?
-Ili je agresorska Hrvatska lažirala papire da bi dobila sredsva,
-ili je neko naš kolokvijalno rečeno "pođonio" bez ovlaštenja takvu saglasnost,
-ili je Evropska komisija progledala kroz prste,nadajući se da će naši domaći izdajnici nadjačati domoljube.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Prava BiH kao pomorske države

Post by Melek » 05 Feb 2019, 19:44

KOMESAR wrote: 05 Feb 2019, 19:40 Glavni problem u vezi sa Pelješkim mostom nastao je 2016. godine,mada ova priča traje 12 godina.Nije se pomaklo s mrtve tačke jer nije bilo novaca.Zato je Evropska komisija saučesnik u stvaranju ovog problema,jer su dali vrlo ozbiljna sredstava i omogućili da se s tim krene,a da se prethodno nije uradilo ono što je nužno.
Ono što čudi je činjenica da je Evropa odobrila 357 miliona eura iako znaju da se most ,bez naše saglasnosti, ne može graditi.
O čemu se radi?
-Ili je agresorska Hrvatska lažirala papire da bi dobila sredsva,
-ili je neko naš kolokvijalno rečeno "pođonio" bez ovlaštenja takvu saglasnost,
-ili je Evropska komisija progledala kroz prste,nadajući se da će naši domaći izdajnici nadjačati domoljube.
... ili je u pitanju neki tajni dogovor izmedju hrvatske i vilajeta, nesto sto ce tek da se razdani (po principu de ti to ali ja cu ovo)
Last edited by Melek on 05 Feb 2019, 19:45, edited 1 time in total.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Prava BiH kao pomorske države

Post by Pasaga » 05 Feb 2019, 19:45

Sve to moze biti prava opcija.
Isto tako,citajuci neke zurnale,toje vise projekat Brisela.
Zasto ? BH nece u dogledno vrjeme u EU.
Oni povezuju svoj teritorij,EU. Ulaskom u tu zajednicu,i nato, Drzave gube suverenitet.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
alcapone
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15966
Joined: 22 Jul 2018, 16:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Prava BiH kao pomorske države

Post by alcapone » 05 Feb 2019, 19:47

Mozemo jedino papirne camce pustati iz neuma..
1n73LL1g3nc3 15 7h3 4b1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Prava BiH kao pomorske države

Post by storm » 05 Feb 2019, 19:59

Pasaga wrote: 05 Feb 2019, 19:45 Sve to moze biti prava opcija.
Isto tako,citajuci neke zurnale,toje vise projekat Brisela.
Zasto ? BH nece u dogledno vrjeme u EU.
Oni povezuju svoj teritorij,EU. Ulaskom u tu zajednicu,i nato, Drzave gube suverenitet.
Možda... Ali država ustrojena poput bih, može samo ojačati suverenitet.
Prvo iz razloga jer će postati potpuno nedodirljiva za razne gluposti... Ustaše i palinkoloske u prvom redu...
A drugo... Sad je suverena?
Ma hajte molim vas :oo
Ja hoću bih unutra...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prava BiH kao pomorske države

Post by KOMESAR » 05 Feb 2019, 20:00

Naravno,postoji još hiljdu pitanja koji čekaju odgovore. Jedno od njih je i poruka iz Hrvatske (agresora) i njihovih trabanata iz BiH "Šta ste čekali do sada?"
Odgovor,"Nismo zakasnili", leži u najmjerodavnijoj koncenzusom donešenoj odluci predsjedništa iz 2007. godine,da se prvo mora završiti pitanje razgraničenja i pristupnog koridora otvorenom moru.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Prava BiH kao pomorske države

Post by Pasaga » 05 Feb 2019, 20:04

storm wrote: 05 Feb 2019, 19:59
Pasaga wrote: 05 Feb 2019, 19:45 Sve to moze biti prava opcija.
Isto tako,citajuci neke zurnale,toje vise projekat Brisela.
Zasto ? BH nece u dogledno vrjeme u EU.
Oni povezuju svoj teritorij,EU. Ulaskom u tu zajednicu,i nato, Drzave gube suverenitet.
Možda... Ali država ustrojena poput bih, može samo ojačati suverenitet.
Prvo iz razloga jer će postati potpuno nedodirljiva za razne gluposti... Ustaše i palinkoloske u prvom redu...
A drugo... Sad je suverena?
Ma hajte molim vas :oo
Ja hoću bih unutra...
Zasto je sve to tako,ovako kako jest...
uzrci su poznati...
Medjutim,duge su to debate...znas i sam ...
Kojim putem ce krenut ..... danas je to jos nedokucivo obicnom posmatracu ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prava BiH kao pomorske države

Post by KOMESAR » 05 Feb 2019, 20:32

Da malo dočaram:
U Malostonskom kanalu uz obale Kleka nalaze se dva manja otoka (školja) Mali i Veliki, nad kojima suverenitet ima BiH.
Veliki školj (7,6 dunuma) nalazi se uz jugoistočnu obalu poluotoka Klek na udaljenosti 175 m od obale. Veliki školj je najistureniji dio kopna u akvatorijalnom dijelu teritorije BiH.
Mali školj nalazi se neposredno uz obalu i ima površinu 820 m kvadratnih,a udaljen je 2,1 km od velikog Školja.
Oba školja su katarstarsko vlasništvo općine Neum. Veliki školj je svrstan u kategoriju pašnjala,a Mali školj u kategoriju kamenjara.Prema katastarskim knjigama, Veliki školj je vlasništvo Božice,Tihomira i Josipa Putice iz Neuma.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prava BiH kao pomorske države

Post by KOMESAR » 05 Feb 2019, 22:35

statebriga wrote: 04 Feb 2019, 20:57
KOMESAR wrote: 04 Feb 2019, 20:56

Ja sam expert i kažem idealno za luku.
nisi ti ekspert za ovu temu :jok
Luka u Neumu bi se izgradila na sjeverozapadnoj obali poluotoka Klek.Na tom dijelu BiH sad ima14 km puste obale.Akvatorij ovog lokaliteta zadovoljava kako tehničke tako i ekološke uslove za izgradnju luke. Tako npr.,dubina mora iznosi 27 - 31 m,podvodnih struja na ovom dijelu malostonskog kanala gotovo i nema,dok bi sama luka bila nevidljiva sa rezidencijalnog turističkog dijela Neuma.Uslovi dubine mora i širine ulaza u luku su takvi da bi mogli da pristaju i najveći svjetski plovni objekti.Radi usporedbe,dubina mora u luci Ploče u prosjeku je 11 m,a ulaz u luku širok 250 m.Osim toga luka Ploče je na širem području delte rijeke Neretve koja konstantno dovlači velike količine vučenih nanosa.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prava BiH kao pomorske države

Post by KOMESAR » 06 Feb 2019, 17:03

Problemi vezani za naše more su počeli odmah nakon osamostaljenja.Režim Franje Tuđmana nije krio da mu je cilj spojiti odvojene dijelove Hrvatske,upravo sa primorskim dijelom bosanskohercegovačkog teritorija koji teritorijalno odjeljuje Dubrovačko primorje od ostalog dijela Hrvatske.To povezivanje,nažalost,nije planirano da se desi na osnovu sporazuma sa BIH nego lukavstvom",propagandnim napuhivanje isključivo hrvatskog identiteta cijelom rimokatoličkom stanovništvu BiH, i konsekventno tome tituliranje BiH državnih prostora - hrvatskim prostorima,koji to nikako nisu,jer se radi o isključivo bosanskohercegovačkim državnim prostorima.Osnivanje Hrvatske republike HB bilo je u funkciji vezivanja tog i tako potrebnog područja BiH za Hrvatsku kojim bi se dovršio projekat podebljana ta dva tanka i odjeljenja područja RH
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Prava BiH kao pomorske države

Post by storm » 06 Feb 2019, 17:08

KOMESAR wrote: 06 Feb 2019, 17:03 Problemi vezani za naše more su počeli odmah nakon osamostaljenja.Režim Franje Tuđmana nije krio da mu je cilj spojiti odvojene dijelove Hrvatske,upravo sa primorskim dijelom bosanskohercegovačkog teritorija koji teritorijalno odjeljuje Dubrovačko primorje od ostalog dijela Hrvatske.To povezivanje,nažalost,nije planirano da se desi na osnovu sporazuma sa BIH nego lukavstvom",propagandnim napuhivanje isključivo hrvatskog identiteta cijelom rimokatoličkom stanovništvu BiH, i konsekventno tome tituliranje BiH državnih prostora - hrvatskim prostorima,koji to nikako nisu,jer se radi o isključivo bosanskohercegovačkim državnim prostorima.Osnivanje Hrvatske republike HB bilo je u funkciji vezivanja tog i tako potrebnog područja BiH za Hrvatsku kojim bi se dovršio projekat podebljana ta dva tanka i odjeljenja područja RH
To se treba i Titu zahvaliti... Bih je zakinuta već avnojem!
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prava BiH kao pomorske države

Post by KOMESAR » 06 Feb 2019, 17:19

storm wrote: 06 Feb 2019, 17:08
KOMESAR wrote: 06 Feb 2019, 17:03 Problemi vezani za naše more su počeli odmah nakon osamostaljenja.Režim Franje Tuđmana nije krio da mu je cilj spojiti odvojene dijelove Hrvatske,upravo sa primorskim dijelom bosanskohercegovačkog teritorija koji teritorijalno odjeljuje Dubrovačko primorje od ostalog dijela Hrvatske.To povezivanje,nažalost,nije planirano da se desi na osnovu sporazuma sa BIH nego lukavstvom",propagandnim napuhivanje isključivo hrvatskog identiteta cijelom rimokatoličkom stanovništvu BiH, i konsekventno tome tituliranje BiH državnih prostora - hrvatskim prostorima,koji to nikako nisu,jer se radi o isključivo bosanskohercegovačkim državnim prostorima.Osnivanje Hrvatske republike HB bilo je u funkciji vezivanja tog i tako potrebnog područja BiH za Hrvatsku kojim bi se dovršio projekat podebljana ta dva tanka i odjeljenja područja RH
To se treba i Titu zahvaliti... Bih je zakinuta već avnojem!
Istina,tada je to bilo manje važno jer smo mislili da će Jugoslavija vječno trajati,ali ovo sad je od životnog značaja.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prava BiH kao pomorske države

Post by KOMESAR » 06 Feb 2019, 20:24

Rješavanje problema morskog razgraničenja sa RH mora se bazirati na činjenicama okeangrafske struke i nauke i međunarodnog prava.
Pošto nije moguće dogovorno sa RH riješiti pitanje izlaska BiH na otvoreno more,a prema međunarodnoj konvenciji,jedino rješenje je međunarodna arbitraža, a ako to RH ne prihvati potrebno je to pitanje riješiti tužbom pred međunarodnim sudovima.
Svaka druga rješenja bi, u najmanju ruku, bila voluntaristička i u korist susjedne države, posebno od onih koji više vole i navijaju za tuđu državu u odnosu na svoju.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Prava BiH kao pomorske države

Post by Pasaga » 06 Feb 2019, 20:29

Svaka ta arbitraza,na lokalnom nivou,zavrsila je u korist susjednih drzava.
U tim komisijama od strane drzave BH,koji bi zastupali vitalne interese su uglavnom prelivode.
Dobro je ista ostalo.
I ne upustat se vise u takve avanture....nece ostat nista ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests