ZENICA

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: ZENICA

Post by Mala_Mu » 01 May 2017, 11:26

:( Samoubistvo maloljetnice na Odmutu – u smrt sa 15. sprata

Maloljetnica je počinila samoubistvo skokom iz solitera u zeničkom naselju Odmut, potvrđeno je u MUP-u ZDK našem portalu. Samoubistvo je, prema podacima MUP-a izvršeno na adresi Bulevar Kulina Bana, na broju 3., a suicid je izvršen iz stana na 15. spratu.

Inicijali, kao ni identitet neće biti saopćen, obzirom da se radi o maloljetnoj osobi. Svjedoci su rekli da je ubrzo hitna pomoć pomogla i u Bolnicu prebacila jednu mušku osobu, kojoj je pozlilo, ali podataka o tome nemaju za sada u MUP-u ZDK.

Samoubistvo je prijavljeno u 19.55 sati, prema informacijama koje je policija dobila od stanara, osoba koja je počinila samoubistvo sa svojom porodicom bila podstanar u pomenutoj zgradi.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: ZENICA

Post by Mutevelija » 28 Jun 2017, 22:52

Reportaža / Ramazan u KPZ Zenica: Bogati iftari, manje iskušenja, prava atmosfera za post
Image
Atmosfera tokom ramazana iza rešetaka Kazneno-popravnog zavoda (KPZ) Zenica drukčija je nego drugdje. Oko 100 zatvorenika ramazan provodi u postu, od njih blizu 800 koliko ih boravi u najvećem i najstarijem zatvoru u Bosni i Hercegovini.

Više od 800 zatvorenika zajedno služi 7.000 godina zatvorske kazne. Osim informacija o najtežim krivičnim djelima koje su počinili, sve ostalo je manje poznato pa tako i vjerski život koji se odvija u zeničkom zatvoru.

Između visokih zidina i željeznih rešetaka u krugu zatvora, u prediftarsko vrijeme zatekli smo zatvorenike u dvorištu, dok čekaju poziv da uđu u kuhinju i preuzmu obroke. Noć u Zenici bila je kao i svaka druga, ali je ramazanska atmosfera u odajama i među zidinama KPZ-a drukčija. To su nam potvrdili i zatvorenici.

Ekipa portala Radiosarajevo.ba boravila je u KPZ Zenica tokom pretposljednje noći ramazana gdje smo razgovarali sa zatvorenicima koji su nam kazali da su ramazanske noći, posebno u vrijeme iftara nešto što iščekuju tokom cijele godine.

Prije nego smo posjetili prostorije u kojima zatvorenici iftare, čuvari KPZ Zenica proveli su nas do prostorija za molitvu koje se obavljaju tokom cijelog dana, ali i teravih-namaz nakon iftara. Zatvorenici tu provode vrijeme kako bi pronašli mir i upotpunili duh ramazana.

U zeničkom zatvoru tokom ramazana u prosjeku je postilo od 60 do 80 zatvorenika, a manji broj njih je obavljao molitve.
"Svake godine tokom ramazana i u vrijeme obavljanja molitve, u KPZ Zenica dolazi hodža iz Islamske zajednice. Najviše zatvorenika bude tokom teravije, odnosno za 27. noć, kada ih i posti najviše. U sklopu zatvora postoje tri mesdžida, a zatvor ima ugovor sa sve tri vjerske zajednice", kazao je za Radiosarajevo.ba stariji nadzornik u KPZ Faik Fejzić.

Treba napomenuti kako zatvorenici, u duhu svoje vjere, izrađuju i različite vjerske predmete od drveta koji su izloženi u prostorijama za molitve.

S obzirom na skoro vrijeme iftara, uputili smo se ka kuhinji i prostoriji gdje zatvorenici iftare, gdje je sve bilo spremno za kraj posta. Jelovnik im je svaki dan, kažu, drukčiji, a hrana odlična. Zatvorenik Dino Muftić, koji je u zatvoru već deset godina, kazao nam je da do sada nijedan ramazan nije propustio postiti.

"Mnogo je lakše postiti u zatvoru nego vani gdje svako od nas može doći u različita iskušenja. Ovdje imamo potpuni mir i pravu atmosferu za post. Na hranu se ne možemo požaliti, ona je odlična i svaki dan imamo drugi jelovnik", kazao je Muftić i dodao kako vrijeme tokom posta najčešće provodi vježbajući ili obavljajući dnevne molitve.



Čuvari Kazneno-popravnog zavoda Zenica u razgovoru nam kažu da zatvorenici svaki dan tokom ramazana na ponudi imaju tri jelovnika te da mogu izabrati sva tri ako žele. To nam potvrđuje i zatvorenik Idriz Manjić koji kaže da je hrana za iftar i više nego dobra.

"Iz Njemačke su me deportirali u KPZ Zenica, ali meni je ovdje bolje. Hrana u zeničkom zatvoru bolja je nego u Njemačkoj. Zaista se niko od nas ne može požaliti na taj dio. Imamo svaki dan drugu vrstu mesa na jelovniku, povrće, voće, kafu... i to je sasvim dovoljno“, ispričao nam je Idriz.

Na pitanje kako provodi vrijeme u KPZ-u te da li je bilo teško postiti ovaj ramazan, odgovara da nije te dijeli mišljenje ostalih zatvorenika da je u okolnostima u kojima se oni nalaze mnogo lakše postiti nego na slobodi.
Sanel Kreho, koji je pri kraju izdržavanja zatvorske kazne, i Sulejman Đelibašić, koji služi dugogodišnju kaznu zatvora, u razgovoru za naš portal istaknuli su kako se čuvari prema njima ophode na najbolji način, posebno u vrijeme ramazana. Potcrtavaju i to kako im je na početku mjeseca bilo najteže, posebno zbog vode, ali da su se kasnije navikli. I oni su također pohvalili izbor hrane koja im je bila servirana tokom ramazana te kazali da su dio svog vremena provodili i u zatvorskoj biblioteci koja ima više od 11.000 naslova. Većina zatvorenika smatra da je dobra knjiga najbolji bijeg od stvarnosti.

Nakon iftara i vremena provedenog u razgovoru s našom ekipom, dio zatvorenika uputio se prema prostorijama za molitvu gdje su obavili teravih-namaz. Ovome dodajmo i to da zatvorenici imaju posebne obroke i za vrijeme sehura (početak posta) te da razgovori i kratke predavanja vjerskih učenjaka nakon namaza, razbijaju monotoniju i sivilo visokih zidova zatvora u Zenici. Osuđenici, posebno oni mlađi, u vjeri pronalaze oslonac i produhovljenje koje im pomaže da se nose sa životom u zatvoru.

Svake godine nakon mjeseca ramazana organiziraju se i prigodna bajramska druženja u KPZ Zenica, a za zabavni program budu zaduženi osuđenici. Tradicionalno, bude upriličena i bajramska trpeza.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: ZENICA

Post by Hannibal » 28 Jun 2017, 23:32

jesil gledo brt najbolje izjave iz kpz a plaaac hahaha
🐽

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: ZENICA

Post by greeneyes » 30 Jun 2017, 21:40

Jucer bio po prvi put :oo
DSC_0360.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Samo sabura

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: ZENICA

Post by KOMESAR » 01 Jul 2017, 15:27

greeneyes wrote: 30 Jun 2017, 21:40 Jucer bio po prvi put :oo

DSC_0360.JPG
Dolaziš li sutra u šeher?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120366
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7875 times
Status: Online

Kantonalni porezni ured Zenica blokirao račune kladionica

Post by Krokodil Behko » 04 Jul 2017, 10:12

Image
Gradska uprava Zenice saopćila je juče da je Kantonalni porezni ured Zenica izvršio blokade računa poreznih obveznika iz grupe pravnih osoba "lutrije, igre na sreću, sportske kladionice", a po osnovu komunalne takse Grada Zenica za 2015. i 2016. godinu.

"Gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović uspio je i pored velikih pritisaka i medijskog linča kladioničarskog lobija, u budžet Grada naplatiti ono što ranije nije bilo moguće. Gradu Zenica vraćen je dio pripadajućih sredstava koja su priređivači igara na sreću u proteklom periodu izbjegavali vratiti građanima Zenice. Na ovaj način, Grad Zenica će od priređivača igara na sreću po osnovu Odluke o komunalnim taksama Grada Zenica naplatiti oko pola miliona KM. Očekujemo da će postupak naplate komunalnih taksi Grada Zenica biti nastavljen i za 2017. godinu", navodi se u saopćenju Grada Zenice.

Porezna ispostava Zenica napravila je izmijenjene porezne prijave za priređivače igara na sreću - klađenja, a u skladu s usvojenom izmjenom Odluke o komunalnim taksama, koju je na inicijativu gradonačelnika Fuada Kasumovića usvojilo Gradsko vijeće Zenica, i po ovom osnovu u 2017. godini u budžet Grada Zenica od priređivača igara na sreću bit će uplaćeno više miliona KM.

Prema informacijama Gradske uprave, Porezna ispostava Zenica ove je godine, izdala 20 prekršajnih naloga ovoj grupi priređivača igara na sreću i to zbog neplaćanja komunalne takse na ukupan iznos od 30.000 KM.

Gradska uprava Zenica i gradonačelnik Kasumović i ovim putem pozivaju Miralema Galijaševića, premijera Zeničko-dobojskog kantona da povuče zahjev za ocjenu ustavnosti Odluke o komunalnim taksama Grada Zenica, kojeg je uputio Ustavnom sudu FBiH i da na taj način omogući da ovaj postupak bude rješavan redovnom procedurom.

(FENA/dg)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7026 times
Status: Offline

Re: Kantonalni porezni ured Zenica blokirao račune kladionica

Post by Julia-Klara » 04 Jul 2017, 10:22

A zasto, molicu lijepo, kladionice ne placaju poreze (ako sam dobro shvatila, jer taj me segment nikad bas nije zanimao).
Uzimaju pare od ljudi ali poreze ne placaju :ovaj
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120366
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7875 times
Status: Online

Re: Kantonalni porezni ured Zenica blokirao račune kladionica

Post by Krokodil Behko » 04 Jul 2017, 10:47

Julia-Klara wrote: 04 Jul 2017, 10:22 A zasto, molicu lijepo, kladionice ne placaju poreze (ako sam dobro shvatila, jer taj me segment nikad bas nije zanimao).
Uzimaju pare od ljudi ali poreze ne placaju :ovaj

Plaćaju, ali samo na jaranskoj osnovi i samo u Širokom Brijegu.
Logično bi bilo da se bar djelimično uplati i tamo gdje je zarađeno, što je inače praksa svugdje u svijetu.
Poslije se žale kako SA kanton ima neku povlaštenu kvotu, unutar raspodjele prihoda i poreza.
Jednostavnije rečeno, guzimo vas i nemate pravo da se bunite.

E sad je ovaj lik njih malo naguzio, a što je naravno protumačeno kao oduzimanje jednakopravnosti europejskom hrvatskom narodu. Ili ukratko - ciganska sloga

Ja inače hrvatske proizvode kupim samo ako ustanovim da nisu uvezeni preko nekog posrednika iz Z.H.
Neće oni meni serendati, a tamo nabili uvoz jedan prema deset, pljačkaju i nas i HR i još im nešto nije pravo.

Utjehe njihove radi, njihove ću artikle kupiti, ako mi se dopadnu i ako ih imaju ikako.
online

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Kantonalni porezni ured Zenica blokirao račune kladionica

Post by Hannibal » 04 Jul 2017, 15:45

svaka mu dala
malu s mlijekom aaa
🐽

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kantonalni porezni ured Zenica blokirao račune kladionica

Post by Mutevelija » 04 Jul 2017, 16:02

'rvati na aparatima
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Kantonalni porezni ured Zenica blokirao račune kladionica

Post by Hannibal » 04 Jul 2017, 16:03

evo sad citam porezna uprava demantovala ovog lika haha jes nas zajebo
🐽

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kantonalni porezni ured Zenica blokirao račune kladionica

Post by posmatrac » 04 Jul 2017, 23:38

Krokodil Behko wrote: 04 Jul 2017, 10:12
Image


"Gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović uspio je i pored velikih pritisaka i medijskog linča kladioničarskog lobija, u budžet Grada naplatiti ono što ranije nije bilo moguće.

(FENA/dg)
Cudi me da ranije nije bilo moguce imajuci u vidu da je bivsi sada vec rahmetli nacelnik Zenice Huso Smajlovic( koji je "vladao godinama) dolazio iz visoko moralne SDA.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kantonalni porezni ured Zenica blokirao račune kladionica

Post by storm » 05 Jul 2017, 05:24

Svasta...porez se naplati, gdje je poslovnica upisana...to i jest jedino fer :cudi
Drugo je usluga na terenu...radis tu, sutra u drugom gradu...neces valjda za svaki poslicak izvesti prijavu u lokalnoj poreznoj upravi....ali tumaci svatko, kako ga volja..
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kantonalni porezni ured Zenica blokirao račune kladionica

Post by Konsultant » 05 Jul 2017, 07:29

Krokodil Behko wrote: 04 Jul 2017, 10:47 Ja inače hrvatske proizvode kupim samo ako ustanovim da nisu uvezeni preko nekog posrednika iz Z.H.
Ovo vrijedi za bilo cije proizdvode, iz bilo koje zemlje. Ekonom. se dobro opamete kada im privrnes prihode.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96388
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34361 times
Been thanked: 21091 times
Contact:
Status: Offline

Re: ZENICA

Post by Rum » 13 Nov 2017, 23:49

23592342_10215009685503392_5503022273057678290_o.jpg
Cuvari Mordora
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96388
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34361 times
Been thanked: 21091 times
Contact:
Status: Offline

Re: ZENICA

Post by Rum » 16 Nov 2017, 21:58

FB_IMG_1510846796269.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102602
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 3078 times
Status: Offline

Re: ZENICA

Post by Chloe » 16 Nov 2017, 23:10

Nisam odavno u Zenici bila, zanima me je li šta radito na čistoći. Nekako sam u kasnu jesen zadnji put dolazila, magluština, smog, prljavo ... depresivno mi djelovala. :misli
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96388
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34361 times
Been thanked: 21091 times
Contact:
Status: Offline

Re: ZENICA

Post by Rum » 02 Dec 2017, 15:33

Imagerobinson crusoe
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96388
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34361 times
Been thanked: 21091 times
Contact:
Status: Offline

Re: ZENICA

Post by Rum » 03 Dec 2017, 17:30

Image Zenica danas
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: ZENICA

Post by Cvrle » 03 Dec 2017, 17:58

Zenica ima posebno mjesto u mom srcu... '93 i '94 sam bila u Zenici... S jedne strane sam bila sretna jer sam dozivjela prvu ljubav, a opet s druge strane sam bila tuzna jer sam izgubila dio duse, kad sam izgubila jednog clana porodice... U Crkvicama sam stekla prijatelje za cijeli zivot...
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests